ZEEUWSE COLLECTE NU VOOR Dr LECTUURVOORZIENING Rotterdams Phil. Orkest gaf concert in Grote Kerk te Goes aan September- Gemeentewoningen worden met 5 pCt in huur verhoogd ’s-GRAVENPOLDER, 22 Sept. In van de heer Tissing gaf de voorzitter I Ruim 15 mill komt ten goede de jeugdorganisaties Rui Breiwol een weelde van kleuren I Ir Herv. Classicale verga dering in Zierikzee bijeen van A vriendschapsmaand De heer W. Kögeler onthult beeld Bijna 50 mil* voor herverkaveling in Zeeland Raad van Oostkapelle nam begroting aan Vissers op mosselzaad onverrichterzake terug Jaarvergadering Broederschap der Notarissen te Vlissingen Mevrouw S. C. de Casembroot sprak op B.B.-congres Herdenking 50 jaar Kinderwetten Voor uitbouw van bibliotheekwezen is nog veel geld nodig Een muzikaal evenement, dat steeds meer op prijs wordt gesteld ZEEUWSCH DAGBLAD 11 tot 16 October In de periode van Hier is mijn nieuwe abonné! De besteding der Zeeuwse collecte 1954 Raad 's-Gravenpolder besloot: hi V V'. W aterschapsbenoeming Lijdt niet langer Maandag a.s. bij Vlissingse brug Verscliil van mening over volgorde van stemming De heer J. J. van Dijke te Kruiningen in het bestuur gekozen IN AUTOBUS DOOD GEBLEVEN Optreden wordt welhaast een traditie Op 8 October te Middelburg Het schoolconcert Vrij da c Vrijdag 23 September 1955 Pagina 2 actie geïnteresseerd en Naam Adres Woonplaats Deze nieuwe abonné wil betalen per week/maand/kwartaal Aangebracht door Uw abonné te Ingezonden Mededeling (Adv.) H. J. DEN HAAG, 22 September Tot dijk graaf van de Prosperpolder, Nederlands gedeelte, is benoemd de heer P V. M. Ver- cauteren te Clinge. Doorhalen wat niet wordt gewenst. U wilt dit formulier vel uitknippen en zenden aan „Zeeuwsch Dagblad”, afdeling abonnementen, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.28 u., onder 18.35 u. Maan op 15.01 u., onder 23.06 u. i Op I verori I nomei I genon I De be dat I bouw I schuil I goed J verbo hebbe rectei opbot I toe. 1 I ninge I onder dezer I funct En vaar Hoog moet de oi len. 1 man die i: achte mer voor ZIERIKZEE, 22 September Woensdag kwam de Class. Vergadering bijeen in het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee, onder leiding van ouderling M. Krijger te Bruinisse. Tot assessor van de Classicale Vergade ring werd gekozen Ds C. J. P. Lam te Poortvliet, tot primus-lid van het Breed- moderamen van de Classis Ds J. P. van Roon te Zierikzee en tot secundus-lid van het Breed-moderamen Ds J. Swaak te Burgh. ’s-< De n mr ande aanzi de perst zal L delijl der 1 Indo: dat vind! nezei kunri ook Hi gezii voer beid zorg gega hetg take werl kara In kont een dien voer op I daar mini This ople wer] te l men pelij opd< D den vak spec veei de 1 Sta: 100,werd beschikbaar gesteld voor de Zeeuwse Schaakbond voor jeugd- schaak, n.l. wedstrijden om het school- schaakkampioenschap van Zeeland, ’n wedstrijd om het persoonlijk jeugd kampioenschap en een massa jeugd kamp. ROT' delen c de mei het mi een op op init gesche quentic Stedi beschei open b len, zie ties en keersn inzet i mogeli Vooi struct! als ide luchtd En ter bouw onmog staat j plaatst de ov< voor behoe' straat echter ringer I schuil' bruikl I vinde: Ingezonden Mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. By apotheek en drogist f0.95, f2.40 en f8.88. Een groeiende kring van vrienden is een weldaad in het leven. Zo vergaat het ook de werkers aan „Zeeuwsch Dagblad”. De vrien denkring van ons blad groeit. Dat blijkt heel duidelijk uit het aantal abonné’s, dat, uit pure vriendschap voor onze krant, zorgt voor de nieuwe abonné in deze maand-van-vriendschap. Van vriendschap voor „Zeeuwsch Dagblad”. Het is verkwikkend te lezen, wat die abonné ons schreef toen hij zijn nieuwe abonné opgaf „Het is niet moeilijk die nieuwe abonné te winnen. Het goede woord, op z’n tijd gesproken, doet het. Het „Zeeuwsch Dagblad” wil men lezen”. Hebt U een candidaat-abonné, die eerst eens rustig kennis wil nemen van „Zeeuwsch Dagblad”, geeft U ons dan maar het adres. Die can- didaat krijgt ons blad één week gratis. Dat hebben wij in deze vriend schapsmaand wel voor elkaar over. En mocht het bijsluiten van onze pakkende propagandafolder nodig zijn, dan doen we ook dat. Voor wat, hoort wat! Voor Uw nieuwe abonné wilt U onderstaande bon wel gebruiken. Reeds vooruit veel dank voor Uw blijken van vriendschap. MIDDELBURG, 22 Sept. Maandag 26 September a.s., des middags om vijf uur zal de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, het beeld onthullen, dat eerlang bij de onlangs in gebruik ge nomen nieuwe Vlissingse Brug ge plaatst wordt, De plechtigheid zal een sober karakter dragen. Het beeld, voor stellende een stadstimmerman, is ver vaardigd door de beeldhouwer, de heer P. de Jong uit Den Haag. OOSTKAPELLE, 22 Sept. Onder voorzitterschap van burgemeester Sprenger kwam Woensdag de gemeen teraad bijeen. De gemeentebegroting voor 1956 werd aangenomen. Met de stem van de heer J. de Visser (S.G.P.) tegen werd besloten de verzekering der gemeente tegen fraude te verlengen. Na enige bespreking verleende men aan de kerkvoogdij van de Ned. Her vormde gemeente het recht van toe gang via de gemeentetoren naar het kerkgebouw, alsmede vergunning tot het bouwen van een consistorie op het aangrenzende oude kerkhof. Aan het Provinciaal Gasbedrijf werd een bijdrage van 75 per jaar verleend in de onrendabele kosten van een in de Torenstraat te leggen gasleiding. De begroting van het wegschap Walcheren werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een in een der vergaderingen gemaakte opmerking van de heer A. Don (P.v.d.A.) over de wijze van stemming, die doorgaans van links naar rechts geschiedde, stelden B. en W. nu voor het reglement van orde zodanig te wijzigen, dat na opeiling der vergadering de' leden een nummer trekken naar volgorde van tekening op de presentielijst. Het verwonderde wet houder Maljaars dat. een dergelijke maatregel nodig was, want hij kon zich niet indenken, dat een der raadsleden zich bij stemming door een ander zal laten beïnvloeden. Hij vraagt de heer Don of dit vernieuwingszucht is, waar op deze antwoordt: vernieuwingsnood- zaak. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens met de stemmen van de he ren Z. Maljaars, C. Wondergem en A. W. Louws tegen, aangenomen. BRUINISSE, 22 Sept. Nu zo wei nig mosselzaad in Zeeland is gevallen, zien sommige mosselkwekers met lede ogen, hoe een niet onbelangrijke hoe veelheid mosselzaad is terecht geko men op de uiterste punt van de Oude Tongse Bank. Men twijfelt zelfs wel of de gronden waar het zaad ligt nog wel tot genoemde Bank gerekend kun nen worden en of de aanspraak die de eigenaar daarop maakt wel rechtma tig is. Vissers uit Yerseke die geko men waren om ondanks het verbed van de rentmeester, toch het zaad weg te vissen, moesten onverrichter zake terug keren, omdat voorbands de aan spraken als rechtmatig werden erkend. Ti vil», Woe tuig levs bem Het ’Bri zant Ploc het het VLISSINGEN, 22 Sept. „De Broe derschap der Notarissen in Nederland” heeft vandaag in „Britannia” zijn alge mene vergadering gehouden. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. prof, mr G. de Grooth, hoogleraar aan de R.U. te Leiden, die een prae-advies uitbracht over „Beschrijving van het algemene vermogensrecht, het erfrecht en de za kelijke rechten in de ontwerpen-Meij- ers met enige critische aantekeningen De Minister van Justitie werd verte genwoordigd door mej. mr C. A. Ap pelboom, administrateur ter departe- mente. Voorts waren aanwezig prof, mr Drion, hoogleraar aan de R.U. te Lei den en mr F. J. de Jong, raadsheer n de Hogeraad der Nederlanden. Ut Brussel, Parijs, Luxemburg en Palermo waren afgevaardigden naar Vlissingen gekomen van de daar bestaande Broe derschappen der Notarissen. In zijn openingswoord gaf mr H. Kuyk, notaris te Geldermalsen, voorzitter van het hoofdbestuur een te rugblik op de voor de notaris belang rijke gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. Het jaarverslag over 1954 ver meldde o.a., dat het aantal leden in 1954 daalde van 847 per 1 December 1953 tot 840 per 1 December 1954. In de vacature in ring G. (ringen Dordrecht en Middelburg), ontstaan door het aftreden van notaris H. A. Dekker, werd gekozen notaris J. J. van Dijke te Kruiningen. Woensdagavond waren de leden in Middelburg officieel door het Prov. Be stuur van Zeeland in de Statenzaal ont vangen. de onder leiding van burgemeester J. D. Jansen gehouden spoedeisende ver gadering werd de huur van gemeen- tewoningen met 5 verhoogd. Op een vraag van dhr Tissing gaf de voorzitter een uiteenzetting omtrent de wette lijke bepalingen t.a.v. de toewijzing en de verhuur van gemeente-wonin- gen. De heer de Schipper achtte de verhoging voor de 2 noodwoningen niet rechtvaardig. Het verzoek van de regelingscom- missie voor de rundveefokdag „Zuid- Beveland” om toekenning van een bijdrage beker of medaille met het voorstel van burgemeester en wet houders om jaarlijks op de begroting een bedrag voor een medaille te ra men, werd met 4 tegen 3 stemmen afgewezen. De bouwverordening werd gewij zigd met bepalingen omtrent schuil plaatsen voor meergezinswoningen met tenminste 3 bouwlagen. De leden der huisvestingscommissie t.w. Joh. op ’tHof, P. Kopmels, A. de Kraker, Jac. van de Velde en J. Wal- rave werden voor een jaar her benoemd. De huur van de gemeentewoningen werd met 5 verhoogd. Op een vraag Donderdagmiddag in zijn toelichting bij het schoolconcert. Nu, meegeleefd heb ben stellig velen van de ongeveer dui zend leerlingen van verschillende scho len uit Goes, waaronder zich ditmaal voor het eerst ook enkele groepen leer lingen van lagere scholen bevonden. Wat is er ook al niet te zien en te horen in een briljante compositie als de „Ou verture Tannhauser” van de klankto- venaar Wagner: strijkers, blazers waarbij natuurlijk vooral het „zware koper” indruk maakte, op menig jeug dig luisteraar pauken, triangel, bek kens! Vooral als die gespeeld wordt op zo’n enthousiaste manier als het Rott. Philh. Orkerst dat deed! Maar ook de andere composities werden met aan dacht beluisterd en beleefd. Na de „veelkleurige” Wagner-ouver- ture speelde het orkest de wat ingeto gen „Variaties en fuga op een thema van Kuhnau” van onze landgenoot Hendrik Andriessen, een enigszins re- ligieus-getinte compositie voor strij kers, die door het vijfstemmige strijk orkest zeer doorzichtig gespeeld werd. Vervolgens een op een Ecloga (her dersdicht, pastorale) van Vergilius ge ïnspireerde „Eglogne” van de Franse componist Henri Rabaud (18731949), een prachtig gespeeld, geraffineerd, teer-impressionistisch juweeltje voor strijkers, 6 houtblazers, 2 hoorns en harp, waar intens naar geluisterd werd. Tot slot een wat meer bekende compo sitie, waarbij af en toe weer eens alle registers opengezet konden worden, die het echter altijd weer „doet”: „Die Moldau” van Smetana, met zijn meeslepende viool-melodieën. Het or kest speelde voortreffelijk, de jeugd was zeer belangstellend en gul met ap plaus. De uitleg was helaas niet overal te verstaan. Een woord van dank aan de initia tiefnemers voor dit prachtige school concert is hier stellig niet misplaatst. Moge nog menig soortgelijk concert volgen. De R. ’s-GRAVENHAGE, 22 September. In zijn toelichting op de begroting heeft minister Mansholt medegedeeld, dat de herverkaveling van Walcheren haar voltooiing begint te naderen. De resterende werkzaamheden, voorname lijk bestaande uit het uitvoeren van cultuurtechnische werken zoals egali saties en drainages, zullen nog over een tweetal jaren worden verdeeld. Hier toe is voor 1956 een bedrag van f 9,5 millioen uatgetrokken. De totale raming der herverkave- lingskosten in de andere Zeeuwse ge bieden beloopt f 194.600.000,—. De aard en hoeveelheid van de werken is hiermede in grote lijnen vastge steld. In dit bedrag zijn tevens opge nomen de kosten van het cultuurtech nisch herstel ad f68 millioen. Aange zien het in de bedoeling ligt vast te blijven houden aan het beëindigen der werkzaamheden in 1959, is voor 1956 een bedrag van f40 millioen be groot. Het eigenlijke herstelwerk zal volgend jaar gereed komen. Bij de uitvoering der herverkave- lingswerken in Zeeland die voor 100 mechanisch worden uitgevoerd en waarvan 75 is aanbesteed en 25 in regie door de cultuurmaatschap pijen wordt uitgevoerd blijkt over duidelijk, dat mechanische uitvoering de enige mogelijkheid is om een te voren vastgesteld programma tijdig af te werken, aangezien de uitvoering in handkracht meer afhankelijk is van de schommelingen op de arbeids markt. DE ANDEREN De Gereformeerde organisaties dach ten twee kadercursussen te organise ren en wel voor de leiders van ver enigingen voor jongeren van 16 jaar en ouder. Elk dezer cursussen zou 800,vragen. Van het bedrag voor de R.K. jeugd was 200,bestemd voor het jeugdwerk in Oud-Vossemeer, 650,voor de kosten van oprichting van de Stichting Katholieke Zeeuwse Jeugdraad, 600,voor de jeugdzorg in Vlissingen, elk 300,voor de jeugdzorg in Middelburg, Goes en Sluiskil en 1500,voor cursussen, districtsmanifestaties en contact-bij- eenkomsten. OOK VOOR JEUGDSCHAKEN De 750,voor de padvinderij werd, aan de hand van de getalssterkte der districten, als volgt verdeeld: NPV Zeeland 345,NPV Zeeuwsch- Vlaanderen 87,NPG Zeeland 318,De C.J.B.T.B. ontving ƒ294,68 en de L.J.G. 455,82. Een bedrag van trekken aan dit mooie nationale werk. Er is daarom nu afgesproken, dat een deel van de collecte, afhankelijk van de opbrengst en van hetgeen voorheen voor de Anjercollecte in Zeeland werd opgebracht, aan het Prins Bernhardfonds zal worden overge dragen. De heer Jac. Prince te Middelburg zal in verband met deze collecte een af fiche ontwerpen. ARNHEM, 22 Sept. Op het 1200 deelnemers tellende landelijke congres van de dienst sociale verzorging der B.B.-organisatie, Woensdag te Arnhem gehouden, is o.m. het woord gevoerd door mevr. S. C. de Casembroot baronesse Van der Feltz uit Middel burg, voorzitster van de prov. federatie voor vrouweltfke vrijwillige hulpverle ning. Zij sprak over plaats en taak van de Nederlandse vrouw in de burger lijke weerbaarheid. Niet het afweren van desastreuze oorlogsgevolgen, van natuurrampen of materiële onheilen die ons zouden kunnen treffen, achtte zij essentieel, maar de positieve in stelling tot beoefenen van gemeen schap uit naastenliefde. Als deze in stelling sterk in ons aanwezig is, vooral in ons vrouwen, en met kracht in ons wordt voortgedragen in ons ge zin en onze omgeving, dan is de bloei van de B.B. verzekerd, zo zei spreek- -o- MIDDELBURG, 22 Sept. In een autobus van de Stoomtram Walcheren werd, toen deze Donderdagavond om half zeven door de Lange Viele te Mid delburg reed, de 60 jarige J. de J. uit Vlissingen plotseling onwel en over leed ter plaatse. De in aller ijl ontbo den arts constateerde een hartverlam ming. voor over 1 steeds meer op prijs worden gesteld. Het concert begon met de ouverture Tannhauser van R. Wagner. De uit stekende kwaliteiten van dit orkest kwamen hier al dadelijk tot uiting. De fraaie toon van de koperblazers viel direct bij de aanvang al op en bij het majestueuze slot van deze prachtige ouverture bleek ook weer eens te meer, welk een schitterend effect de uitstekende acoustiek van de kerk heeft. Alle scherpe klanken, die zich vooral bij het koper nog al eens voor doen, worden door de grote ruimte als het ware afgerond en geven aan het De gemeente verzekerde zich vrij- I willig tegen de e.v. kosten, welke zullen voortvloeien uit een ongeluk door de burgemeester, de secretaris en de ambtenaar ter secretarie over komen. Hierbij ontspon zich een aan- gename discussie over de ten laste van de gemeente komende kosten, wanneer een door een ongeval uit geschakelde ambtenaar tijdelijk moet worden vervangen. Nadat geruime tijd in besloten ver gadering was vergaderd, werd met 5 tegen 2 stemmen besloten de centrale verwarming in het scholencomplex te laten repareren door de installateur, die de aanleg heeft verzorgd. Bij de rondvraag werd gewezen op de toestand van de begraafplaats, welke enigszins verward werd ge noemd. Tevens werd op een vraag van de heer de Kraker meegedeeld, dat het de bedoeling is op de begroting 1956 een post voor het teren van eeif gedeelte Molendijk op te nemen. Tenslotte werden nog mededelingeq gedaan over de straatverlichting, ciq brandput en de verbetering van ds Schuitweg. -o- MIDDELBURG, 22 Sept. Op Za terdag 8 October a.s. zal in de Schpuw- burg een provinciale bijeenkomst worden gehouden ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Kinderwet ten. Deze bijeenkomst wordt belegd naast de nationale herdenkingsplech tigheid teneinde de aandacht van brede kringen van ons volk te vesti gen op de grote betekenis, die de Kinderwetten voor de ontwikkeling der kinderbescherming in ons land hebben gehad en om in het algemeen een beter begrip te bevorderen voor het wezen en de mogelijkheden van een moderne kinderbescherming. Mr P. van Empel, Kinderrechter te Middelburg, zal de bijeenkomst ope nen, waarna zullen spreken prof. R. Hornstra, voorzitter van de Voogdij raad te Utrecht, en mevr. W. Smit Van Mook te ’s-Gravenhage. Na de lunch in de gymnastiekzaal van „Kin- derzorg” zal in de Schouwburg wor den vertoond de film „De weg van alle plussen”, de nieuwste film van het Nederlands Comité voor Kinder postzegels. Tenslotte kan men een ex cursie maken naar het tehuis voor werkende meisjes aan de Loskade of naar „Welgelegen” te Serooskerke. Ongeveer 500 uitnodigingen zijn ver zonden aan burgerlijke autoriteiten, politie, kerkelijke personen, vrouwen organisaties enz. MIDDELBURG, 22 Sept. De Zeeuwse Collecte, die in Februari 1954 werd gehouden en die 15.500,opbracht, is ten goede gekomen aan de jeugd. In een commissie, waarin o.m. zitting hadden vertegenwoordigers van ver schillende organisaties op het gebied van het jeugdwerk in Zeeland, werd een verdeelschema opgemaakt, dat er als volgt uitzag: Hervormd jeugdwerk 5.850,R.K. jeugdwerk 3.850,Gereformeerd jeugdwerk 1.600, kleine groeperingen 2.250,(voorlopig in reserve gehouden), padvinderij 750,(voor de R.K. padvinderij is het bedrag in de 3.850,begrepen), plattelands jongeren 700,en Moderne Jeugdraad 500, De Hervormde jeugd dacht het geld i 250,werd overgemaakt aan Werk- als volgt te besteden: 1.350,als bij-| molen „De Hoop” in Tholen, terwijl drage aan de provinciale bonden, ƒ850, voor jeugdleiders en streekwerk, 1000 voor Schouwen-Duiveland en 2.650 als bijdrage voor jeugdwerk in 24 ge meenten. Daarvan kunnen worden ge noemd: instuifwerk in Koudekerke, Westkapelle, Zoutelande, Domburg, Oostkapelle, 's-Gravenpolder, Wilhel- minadorp, Wissekerke, Axel en Sluis kil, massajeugdwerk in Vlissingen, al gemeen jeugdwerk in Middelburg, ka- dertraining in Yerseke, sociale jeugd zorg in Goes, muziekclub in Lewe- dorp, start van instuifwerk te Nieuw- vliet, uitbouw van dit werk in Bres- kens, aankoop van spelmateriaal voor 't Zand, Hedenesse en Biervliet, canti- newerk voor middelbare scholen te Oostburg, kompaswerk in Zuidzande en het opzetten van een streek jeugd raad in Tholen. Naar de eerstkomende vergadering van de Generale Synode waar besloten zal worden over de toelating van de vrouw tot de ambten, moet naast de officiële af gevaardigde een adviseur worden geko zen. Als zodanig is aangewezen Ds G. E. Huizing te Dreischor met als plaatsver vanger Ds D. J. van Dijk te Sint Anna- land. Het agendapunt, dat verreweg de mees” te tijd vergde, was de behandeling van de voorstellen van de Generale Synode tot correctie van de Kei’korde. Door drie commissies was deze behandeling voor bereid. Het merendeel van de voorgestel de wijzigingen draagt een formeel karak ter en kan, naar het oordeel van de com missies, zonder meer worden aanvaard. Daarnaast was er echter een aantal voor gestelde wijzigingen, die aanleiding gaven tot bespreking. Zo werd ondermeer be sloten: a. de zittingsduur van de leden ”dêr meerdere vergaderingen te laten zoals die nu is; b. het mogelijk te laten, dat iemand die in een bediening staat tegelijk een ambt draagt; c. om voor bepaalde vergaderingen het quorum te stellen op de helft van het aantal leden; d. te schrap pen de bepalingen betreffende een lande lijke commissie voor het beroepingswerk; e. het opzicht te doen houden .door de meerdere vergaderingen en niet geheel buiten haar om door commissies; f. de ge meenten geheel vrij te laten in de keuze van een vicaris en van een emeritus predikant voor bijstand in het pastoraat; g. de visitatoren-generaal te laten verval len als tussenschakel tussen de commissie voor bezwaren en geschillen en de com missie voor het opzicht. Bij de sluiting van de vergadering sprak de praeses woorden van afscheid tot Ds R. C. van Putten en Dr J. Sperna Weiland, die binnenkort de Classis verlaten. -O- Aspergedag in Bergen op Zoom L„. .GEN OP ZOOM, 21 September Volgende week Woensdag zal in Bergen op Zoom onder leiding van ir Huiskens uit Wageningen een aspergedag plaats vinden. Er zullen proefvelden in Bergen op Zoom en Pindorp worden bezocht waarbij deskundige toelichting wordt be geven. MIDDELBURG, 22 September. De opbrengst van de Zeeuwse Collecte, die dit jaar in de periode van 11 tot 16 October zal worden gehouden in alle steden, dorpen, gehuchten, buurtschappen en vlekken van Zeeland, is be stemd voor de lectuurvoorziening. De voorbereidingen door de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk zijn in volle gang. De verschil lende organisaties, die zich bewegen op het gebied van het bibliotheekwe zen, verlenen haar morele medewerking en wekken plaatselijk op om door het beschikbaarstellen van collectanten e.d. de collecte te doen slagen. Ook alle burgemeesters worden bij de aanstaande actie geïnteresseerd en van hun medewerking zal veel afhangen. Zoals men weet bestaat er sedert 1950 een provinciale subsidieregeling waarbij jaarlijks 5 cent per boek wordt gegeven. Deze regeling leidde mede tot de stichting van enige pro vinciale organen, die stimulerend en coördinerend werk verrichten, zoals de r.k. centrale voor de lectuurvoor ziening, de Prot. Chr. Lectuurraad af deling Zeeland, de Prov. Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken en het Werkverband van Prot. Biblio theken in Zeeland. Al deze organen hebben op hun beurt weer aansluiting bij landelijke instellingen. VOOR WIE? Het is zeker niet de bedoeling, dat de volledige opbrengst der Zeeuwse Collecte uitsluitend aan deze vier or ganen ten goede komt, omdat dit tot gevolg zou hebben, dat bv. de ver schillende Nutsbibliotheken dan niets zouden krijgen. Men wil alle belang hebbenden bij deze zaak betrekken en de .'.Htelnu'Jiijiie verdeling dosu lopen via de onlangs ingestelde Provinciale Lectuurcommissie. Het geld, dat wordt ontvangen, zal voor een deel worden besteed voor uitbouw van de bestaande apparatuur der bibliotheekorganen, maar men wil nog meer doen voor de oprichting van bibliotheken In sommi ge delen der provincie, waar dat nood- zakelijk blijkt. Men zal zich misschien afvragen, waarom deze collecte voor dit doel nu nog nodig is, terwijl er toch een sub sidieregeling bestaat. Inderdaad, maar deze regeling is slechts ongeveer vol doende voor de exploitatie van het bibliotheekwerk. Wat nodig is zijn heel vaak start- of aanmoedigings- subsidies. Welnu: deze mogelijkheid is aanwezig, als de Zeeuwse Collecte vele duizenden opbrengt. NAAR PRINS BERNHARD FONDS. 'Een gering gedeelte van de op brengst zal ten goede komen aan het Prins Bernhardfonds. Sedert enkele jaren wordt er in Zeeland geen An jercollecte meer gehouden, nadat de relatie met het Prins Bernhardfonds werd verbroken. Geleidelijk aan is de overtuiging ontstaan, dat het niet juist is in Zeeland zich geheel te ont- geheel een beschaafde milde toon. Bij het vyfde pianoconcert van L. v. Beethoven was Cor de Groot de so list. In het buitenland (o.a. in Parijs) heeft Cor de Groot met de vertolking van dit concert al grote triomphen ge vierd. En ook hier was de weergave voortreffelijk. De vleugel deed het in de grote ruimte van de kerk bijzonder goed, mede door de uitstekende bege leiding van het orkest. Nergens was het evenwicht verstoord en steeds vormde het een ideale achtergrond voor het sublieme spel van de solist. Technisch en artistiek was dit dan ook GOES, 22 Sept. Het optreden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dirigent Eduard Fljpse, in Zeeland, wordt welhaast een traditie. Het is een verheugend verschijnsel, dat deze traditie steeds meer gewaardeerd wordt. Want nog nooit was de Grote Kerk in Goes bij het optreden van dit orkest zo vol als vanavond. Enerzijds was dit zeer begrijpelijk, want het Rotterdams Phil. Orkest heeft een uitstekende naam en het programma was van dien aard, dat prac- tisch iedere muziekliefhebber het kon waarderen. Anderzijds was het zeer toe te juichen, dat zovelen de reis naar Goes er hebben gehad, een bewijs, dat dergelijke muzikale evenementen T~en symphonie-orkest bestaat niet f"alleen uit de ruim 80 spelers, die jullie hier voor je ziet, neen, als het goed is, dan is hier een orkest van meer dan 1000 mensen. Want jullie moeten niet alleen naar ons luisteren, jullie moeten samen met ons meeleven, samen met ons meevoelen, samen met ons meedenken”, zei Eduard Flipse, de dirigent van het Rott. Philh. Orkest een uitvoering van de eerste rang. Na de pauze werd de eerste sym phonic van Joh. Brahms uitgevoerd. Ook hier was het orkest in zijn volle omvang bijzonder op dreef. De zwaar moedige sfeer van deze symphonie (vooral in het eerste deel) werd prach tig aangevoeld, maar ook het brilliante slot met zijn Beethovense hartstocht was indrukwekkend. Vooral de strij kers en de hoorns blonken hier uit. Als toegift speelde het orkest „Eg logne” (pastorale) van de Franse componist Henri Rabaud. Een merk waardig maar desalniettemin bijzon der slot van dit prachtige concert. B.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2