Mac Millan: onderhandelen in geest van gelijkheid leven I uw STAAT KAN GEHUWDE VROUW DE ARBEID NIET VERBIEDEN uw naaste Ontroerende tonelen Buenos Aires Goudzoekerstoren ligt scheef in IJmuider haven in Kon« Shell plaatst order voor 24 tankers voor voorzitter van Chr. Politiebond Ridderkruis Anak Agung over verhouding met Nederland I en voor Dulles: Volkeren zullen oorlog onderdrukking afzweren Dr W. Drees houdt rede in West-Berlijn Alles wat aan Peron herinnert wordt verwijderd Mogelijkheid voor oprichting kleuter scholen met 20 leerlingen Scheepvaart-inspectie stelt eisen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V V - Motie-Tendeloo met 46-44 stemmen aanvaard Gevangenisdeuren gingen open Mr Mijnlieff: Doe je plicht 8 over honorering huisartsen Geld voor bibliotheken SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER DE BILT ZEGT: Warm maar 't gaat ook om Twee verklaringen over Genève DOOD loert op Wrak van Renate Leonhardt gevonden Geen overeenstemming ZEEUWSCH DAGBLAD VRIJAG 23 SEPT. 1955 (ZIE PAGINA 2) 1954 1955 698 553 (Van een onzer verslaggeefsters) 11e JAARGANG No. 3199 Directeur: JACQ DE SMIT LONDEN, 22 Sept. „Verwacht geen snelle resultaten van AMSTERDAM, 2 2Sept. Als eerste Nederlandse politie-ambtenaar bene den de rang van officier heeft vanmid dag de heer G. van Netten, voorzitter van de Chr. Politie-ambtenarenbond, het Ridderkruis in de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeld gekregen. Mr F. R. Mijnlieff, directeur-generaal voor Orde en Veiligheid heeft het hem, onder daverend applaus van de hon derden die in Krasnapolsky het 40 jarig bestaan van de bond hebben gevierd, uitgereikt. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Gisteravond omstreeks zes uur is te Rotterdam het driejarige meisje G. J. Engelvaart tijdens het oversteken van de Wolphaertsbocht, waar zij woont, tegen de laadbak van een vrachtauto gelopen, tegen de grond geworpen en gedood. Si VOOR HET VERTREK De toren in de IJmuider haven GEMEENTEN 20 -100.000 1529 moest vanmorgen om tien uur bij het wrak zijn. Het schip, dat al een week in de haven van Den Helder lag te wach ten kwam on verrichter zake terug: nie mand gezien. Het moest echter onmid dellijk terugkeren. -o- ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. De Koninklijke Shell-groep heeft thans vaste orders geplaatst voor de afleve ring van tankschepen in de jaren 1958- ’60. Tot dusver zijn 34 hellingen gere serveerd, waarvan 14 in ons land en 20 in Groot-Brittannië. Het is mogelijk, dat binnenkort nog enkele orders zul len worden geplaatst. Het ligt in de be doeling, dat de helft van deze nieuwe tankschepen een draagvermogen zal hebben van 18.000 ton dwt en de ande re helft een draagvermogen van 32.000 ton dwt. De opdrachten zijn verdeeld over vijf Nederlandse en negen Britse werven. De Schelde, Vlissingen, is opdracht verleend voor de bouw van 1 tankschip van 18.000 ton dwt. GERBOVEN 1OO<OO 1 IKWONERS teruggegeven, namelijk El Chaco en La Pampa. In Buenos Aires is het rustig. Rond om het in puin geschoten gebouw van de nationale bevrijdingsbond waren nog vechtwagens en soldaten samen getrokken. Een KLM-vliegtuig was het eerste buitenlandse toestel, dat Buenos Aires na de opstand aandeed. De passagiers werden door de Argentijnse vliegveld- beambten begroet met de woorden „welkom in vrij Argentinië”. 809 827 SCHIPHOL, 22 Sept. Met het KLM-toestel naar Hamburg, waar hij over zal stappen in een ander vlieg tuig, is Donderdagmorgen van Schip hol de minister-president naar Ber lijn vertrokken.. Dr Drees zal op uitnodiging van het Ernst Reuter Gesellschaft in de Vrije Universiteit van West-Berlijn een redevoering uitspreken over de politieke en economische ontwikkeling van Nederland na de oorlog. Voorts zal hij contact hebben met het ge meentebestuur en zal hij van de ge legenheid gebruik maken om de stad te bekijken. Zaterdag keert de minis ter-president naar Nederland terug. AMSTERDAM, 22 Sept. Een he den door de ziekenfondsraad na een gedachtenwisseling gehouden stem ming over een tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de landelijke huisartsenvereniging over eengekomen honoreringsregeling, heeft niet de voor goedkeuring daarvan ver eiste gekwalificeerde meerderheid van stemmen opgeleverd. De goedkeuring is dus niet verleend. zame behandeling van de vele amende menten op de kleuteronderwijs-wet. Tijdens een langdurig binnenskamers overleg is men op vele punten tot een vergelijk gekomen. Het debat zou dus uiterst kort kunnen zijn ware het niet dat verschillende fracties hun kansloze amendementen toch weer gingen ver dedigen, zodat men zou vermoeden, dat het gesprek de tribune gold. In de nota van wijziging heeft minis ter Cals medegedeeld, dat de toelatings- leeftijd definitief op vier jaar zal wor den gesteld. Verder heeft hij voorge steld dat een gemeenteraad een ver zoek om stichting van een openbare school op grond van de aanwezigheid van zulk een school in een of meer na burige gemeenten slechts kan afwijzen als tussen de betreffende gemeenten een gemeenschappelijke regeling be staat over de instandhouding vart de school of scholen en daardoor op ge noegzame wijze in de behoefte aan openbaar onderwijs is voorzien. Belangrijker was, dat de minister een I amendement van mevr. Fortanier de Wit (WD) overnam waardoor het nu mogelijk wordt kleuterscholen op te richten als er 20 leerlingen zijn. Dit is uiteraard vooral van belang voor plat telandsgemeenten. Het was de enige grote toezegging van de minister. Zou hij aan alle amendementen vol doen, dan zou het kleuteronderwijs 25 millioen gulden duurder worden. Dat is onmogelijk, zo zei de bewindsman want de begroting van dit jaar is reeds 100 millioen hoger dan vorig jaar. Om half twaalf kwamen amende menten van Pater Stokman aan de orde om vast te leggen dat gemeente- en schoolbesturen bevoegdheid moeten hebben aan huwende kleuterleidsters ontslag te geven. Minister Cals vond de amendemen ten niet onaanvaardbaar maar wel overbodig. Heden zal hierover gestemd worden. afgelopen tien jaar „twee duidelijke fasen” heeft doorgemaakt. De eerste fase, die begon met de overwinningen in 1945, was „de fase van verwachting, spoedig gevolgd door desillusie”. In de tweede fase, zo zei de minis ter „namen we het vaste besluit dat de vrije wereld vrij moet blijven en werden de organisatie voor Europese economische samenwerkingen, de N.A. V.O. opgebouwd en andere economi sche, politieke, culturele en militaire plannen uitgevoerd”. De minister beschreef de „derde fa se”, die nu is begonnen, als „de geest van Genève”, die is voortgekomen uit twee gebeurtenissen, namelijk de dood van Stalin en de komst van de wa- en de enige die bruikbaar is ligt in Groningen. Ook de Scheepvaartinspectie bemoeit zich nu met het geval. De toren is aan een inspectie onderworpen. En de eis is gesteld, dat, ais de toren wordt ver sleept er zich twee runners op moeten bevinden, die nauwlettend erop dienen toe te zien, dat er zich geen onregel matigheden voordoen. Zij krijgen een witte en een rode vlag mee. Als het fout gaat moeten zij de rode vlag uit steken. In de organisatie klopt ook niet alles. Het 26 ton metende jacht Ahoa dat door Visser als logiesschip voor de ber gers van de goudschat was gecharterd BUENOS AIRES, 22 Sept. In de Argentijnse hoofdstad en ook in de provincies hebben zich vandaag ontroerende tonelen afgespeeld, toen de ge vangenisdeuren werden geopend voor politieke geïnterneerden. Zij werden opgewacht door van ontroering snikkende gezins- of familieleden, die hun verwanten soms in jaren niet hadden gezien. Politieke aanhangers van vrijgelaten politici waren in groten getale aan wezig, om hun leiders te begroeten. Deze radiografisch van Buenos Aires naar New York en van deze stad naar Londen overgebrachte foto, welke bovendien nog als gewone telefoto van Londen naar Amsterdam werd gezon den, is het eerste beschikbare portret Van de Argentijnse opstandelingenlei der, generaal Eduard Lonardi, die aan vankelijk Donderdag 22 September zou beëdigd worden als president van het roerige land, maar wiens beëdiging vol gens de laatste berichten is uitgesteld tot vandaag. den zijn. Deze mogelijkheden zijn juist door het K.B. van 13 September ver ruimd. Maar de vrouwen zien juist deze verbodsbepaling als een discre- minatie. Wat wil men dan?, zo vroeg minister Beel. Moet de overheid dan in ieder individueel geval uitmaken of een gehuwde ambtenares ontslagen dient te worden of niet? Waar blijft dan de rechtszekerheid? Moet het ont slag ingaan bij 2, 3 of 4 kinderen? Of moet als maatstaf worden ge steld dat het werk niet meer naar be horen wordt verricht? Mej. Tendeloo zat zeer instemmend te knikken. Zij riep zelfs uit dat de overheid met het gezin niets te maken heeft. Als het werk van de gehuwde ambtenares op het departement maar naar behoren SCHIPHOL, 22 Sept. „Wanneer bij Indonesië en Nederland de bereidheid aanwezig is hun verhouding zakelijk te bezien en de emotionaliteit en het sen timent weg te werken, dan ben ik er van overtuigd, dat de vraagstukken die tot dusverre onoplosbaar leken, tot een oplossing kunnen worden gebracht”. Dit zeide vanavond de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, mr Anak Agung gde Agung. op doorreis van Djakarta naar New York. Anak Agung betreurde het, dat Wes terling weer van zich heeft doen spre ken. „Het Indonesische volk kan de da den van Westerling én zijn onmense lijke optreden in Celebes niet vergeten. Zijn vertrek uit Nederland zal de ge ïrriteerdheid in Indonesië weer opwek ken.” DE KWESTIE NIEUW GUINEA NEW YORK, 22 Sept. Een zegs man van de delegatie der Ver. Staten bij de V.N. heeft medegedeeld, dat de V.S. zich van stemming zullen onthou den als de vraag aan de orde komt, of de eis van Indonesië ten aanzien van Ned. Nieuw Guinea op de agenda van de assemblee zal worden geplaatst. Als beide betrokken partijen over deze kwestie tot overeenstemming zouden komen, zullen de V.S. zich daarmede accoord verklaren. Waarnemend-hoofdredactenr Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 Sept. Met 4644 stemmen beeft de Tweede Kamer een motie van mej. Tendeloo (Arb.) aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat (behoudens bij het blijken van misverstanden) het niet op de weg van de Staat ligt de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden. In dit voorstel wordt de regering tevens uitgenodigd de hiermede strijdende voorschriften te herzien. Voor de eerste maal is een stemming over deze materie uitge vallen in het voordeel van de linkerzijde der Kamer, die ditmaal werd ge steund door vijf K.V.P.-ers en twee C.H.U.-ers, t.w. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Krol. Met de socialistische, liberale en communisti sche fracties stemden zij dus voor de motie. Op voorstel van mej. de Vink (K.V.P.) werden de woorden „behoudens bij het blijken van misverstand” ingelast. Minister Beel heeft ondervonden, dat men met de wensen der vrouwen (ook in de politiek) geducht moet op passen. Geen enkel vrouwelijk Kamer lid is in dit opzicht .uit de toon geval len. Zij steunden allen de motie Ten deloo. Wellicht dat de bewindsman deze zaak nog eens brengt in het gorgani- seerd overleg, zoals hij tenslotte heeft toegezegd. RECHTSZEKERHEID Volgens minister Beel liggen de standpunten niet zo ver uit elkaar. Het beleid van de overheid is er op gericht, dat er een verbodsbepaling is voor ar beid in overheidsdiepst door gehuwde vrouwen, met dien verstande, dat er verschillende uitzonderingsmogelij khe- DE BILT, 22 Sept. Toenemende bewolking met later kans op een re gen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Warm. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes In deze herdenkingsbijeenkomst heeft de bondsvoorzitter de historische ontwikkeling van de bond geschetst. Het behoort nu gelukkig tot het verle den dat de bepleiters van de belangen der politieambtenaren, bij de burge meester op het matje werden geroepen, waar zij, stram in de houding staande, zich briesend door Zijne Edelachtbare hoorden uitveteren: „Waar bemoeien jullie je eigenlijk mee”?. De C.N.V. voorzitter Ruppert herin nerde aan een ander jubileum. Vijf en twintig jaar geleden werd de Chr. Po litiebond in het C.N.V. opgenomen. Mr Mijnlieff sprak over de tragiek in de verhouding tussen publiek en poli tie. Objectieve deskundigen zullen, volgens mr Mijnlieff een onderzoek moeten instellen om te bepalen waar de schoen wringt, om zodoende een weg te vinden naar betere verhoudingen, minder afbrekende kritiek op en meer arbeidsvreugde voor de politieman. Maar: Doe Uw plicht en laat de mensen maar praten” zei mr Mijnlieff in het Fries. Het jubilerende bestuur kreeg ook geschenken: luxe exemplaren van het gedenkboek en van de leden een bronzen relief op palissanderhout: Vrouwe Justitia zonder blinddoek on der de zon der gerechtigheid, met aan haar zijden de symbolen van het on recht, de draak en de adelaar. Het op schrift luidt: „Want zij is Gods diena res, U ten goéde”.... i is, is dat voldoende. Terecht voelde minister Beel voor dit standpunt niets. Een goed personeelsbeleid is gericht op menselijke persoonlijkheid. Dat bete kent dat de overheid de plicht van de gehuwde vrouw in haar huisgezin moet eerbiedigen. Dat is geen zaak van de echtelieden zelf. De overheid heeft niet tot taak een „werkkracht” aan te nemen, maar „een volledig mens”. Het zou dus een onjuist beleid zijn om alle werknemers (mannelijk of vrouwelijk, gehuwd of ongehuwd) over één kam te scheren. Al deze ar gumenten maakten geen indruk op de voorstanders der motie. De meningen bleven ongewijzigd. En hoe ernstig minister Beel de motie ook heeft ont raden, het mocht tenslotte niet baten. EN DE WERKSTERS DAN? Bijna in koor hebben de vrouwelij ke Kamerleden uitgeroepen, dat de overheid de arbeid van de gehuwde vrouw in overheidsdienst bemoeilijkt, maar dat zij naar hartelust schoon maaksters aantrekt, die de overheids gebouwen kunnen schoonmaken op tijden dat zij in het gezin behoren te zijn. Juist tijdens de maaltijden (’s morgens en ’s avonds) zijn zij bezig in overheidsdienst. Dat is de harde waar heid. En minister Beel moest dan ook toegeven, dat dit geen ideale toestand is. „Hier is een toestand gegroeid, die op dit moment moeilijk te veranderen is”, zeide hij. Plechtig beloofde hij aan deze kwestie blijvend aandacht te zul len schenken. Na dit debat begon eën vrij moei- IJMUIDEN, 22 Sept. De optimistische P. Visser uit Wijdewormer zet zijn plannen door. Deze voorzitter van de „Coop. Bergingsmaatschappij Re nate Leonhardt” heeft medegedeeld, dat zijn duikers het wrak van de Renate hebben gevonden. Maar zijn bergingstoren, die Vrijdag naar het wrak zou vertrekken, ligt te zieltogen in de haven van IJmuiden. Tijdens het oppom pen van het onderstel is de goudzoekerstoren gaan hellen en scheef in de haven komen te liggen. De mannen, die in de toren aan het werk waren, konden de huid nog redden. Maar Piet Visser gaat door met zijn plannen. Een sleepboot van de Fa Goedkoop heeft vergeefs pogin gen gedaan de toren los te slepen. Rijkswaterstaat neemt het ook niet langer en heeft bevel gegeven, dat de toren, om eventuele schade aan de sluizen te voorkomen, naar buiten moet worden gesleept. Hoe kan niet schelen .Desnoods met een drijvende bok. Maar in de omgeving van IJmui den is geen enkele bok beschikbaar gemeenten] - Mf^DÉR’pAN L? INWONERS I 20.000 INW. I De lege cellen worden nu bevolkt door vooraanstaande Peronisten. In openbare gebouwen worden thans de portretten van Juan en Evita Pe ron verwijderd. Functionarissen en la gere employé’s hebben zich ontdaan van hun partij-insignes. De kranten dragen niet meer de op schriften, waaruit bleek, dat het re- geringsorganen waren. De val van Peron als president van Argentinië heeft waarschijnlijk een einde gemaakt aan het werk van de Italiaanse beeldhouwer Leone Tom- masi, aan een kolossaal monument, dat hij in opdracht van de Argentijnse regering ter verheerlijking van Eva Peron zou maken. Tommasi heeft reeds drie jaar aan het monument gewerkt. Zijn atelier is in de omgeving van Pisa (Italië). Het monument zou 137 meter hoog worden en er zou 43.000 ton marmer van Carrara in worden verwerkt. De nieuwe machthebbers in Argen tinië hebben thans het parlement ont bonden en de provincies Presidente Peron en Eva Peron haar oude namen i van de nieuwe politiek die uit de topconferentie van Genève is voortgekomen. De westelijke macht kan niet gebruikt worden als superieur wapen, zelfs niet voor onderhandelingen. We onderhandelen nu niet meer uit een krachtspositie, doch uit een positie van gelijkheidDit verklaarde vandaag de Britse minister van buitenlandse zaken Mac Millan in een toespraak tot de buitenlandse persvereniging. Het Westen moet zich verlaten op morele kracht om zijn doelstellingen te verwezenlijken, zo zei hij nadrukkelijk. En evenals de Brit sprak ook Dulles. Hij hield voor de Verenigde Naties eën redèvoering. De topconferentie te Genève, zei hij, was het begin van een tijdperk van vreedzame veranderingen”. Er heerst een nieuwe geest, met een grotere soepelheid en minder geprikkeldheid in internationale betrekkingen. Mac Millan zei dat de wereld in de terstofbom. Hij zeide dat de waterstof- bom „een nieuwe en dramatische ver andering in het wereldbeeld” heeft ge bracht en dat men op het ogenblik ’t punt nadert „waarop geen macht, hoe groot ook, kan hopen een oorlog te winnen”. Als doelstellingen van het Westen, noemde de minister, „De Duitse een heid, het opnieuw bereiken van een vrij leven in geheel Europa en het beëindi gen van terrorisme en agressie en op de lange duur de bekering van de commu nistische wereld”. TOEKOMSTBEELD Ook Dulles gaf een toekomstbeeld: „Het zal geen tijdperk zijn van rust en stabiliteit. Het zal een tijdperk zijn van veranderingen en het zal zijn spannin gen en moeilijkheden hebben. Maar de volkeren en de regeringen zullen oor log en onderdrukking afzweren als middelen om hun doelstellingen .te ver wezenlijken. Zij zullen een ordente lijke ontwikkeling aanvaarden tot de verwezenlijking van wettige nationale aspiraties. Zij zullen meer samenwer ken op economisch gebied. Zij zullen steeds meer de menselijke rechten en fundamentele vrijheden eerbiedigen. En de menselijke werken zullen meer worden gewijd aan wat scheppend en heilzaam is. Ook de Verenigde Naties zullen ver anderen. Met goede wil en onderling vertrouwen, zullen vele delen van het handvest een nieuwe betekenis en vi taliteit krijgen”, aldus het toekomst beeld van minister Dulles. Morgen zal de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, een rede uitspreken. Wat zal zijn antwoord zijn? -o- ■A...

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1