Pleidooi voor het van aan een een gezellig Donderdagavond-programma Met Nieuwe Provinciewet wacht Grondwet „Alle hens betere opleiding, Verwezenlijking vlootplan vordert dek” van In April 1956 heeft Nederland legerkorps vijf divisies Radio* P.T.T. heelt me J wedstrijd „Wie brengt thuis?” man? Groeiende samen werking met Australië op wijziging Orkaan „lone” eiste vijf doden ernstig personeelstekort Werken in N«O«P> lopen af Waar is de iik, .v* -"- h ,,de studenten geen verdriet” Amerika zal nog meer vliegtuigen leveren Aan nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten wordt voortgewerkt Zwitserse raketeenheid (speciaal voor opleidingsdoeleinden) aangekocht Nederland neemt deel aan wereld-tentoonstelling ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Donderdag 22 September 1955 minister Staf Belangrijke mededeling van om Reeds vier onderzeebootjagers in dienst In Nederlands Nieuw-Guinea Minister Beel licht zijn begroting toe Conferentie over mandement en herderlijk schrijven Negen Japanse mijnwerkers om het leven gekomen In tijden van nood moet de. B.B. paraat zijn. Op het ogen blik zijn er reeds meer dan 160.000 noodwachters, die ge regeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het modernste hulpverleningsmateriaal. Voor goede be diening van dit materiaal is echter voltallige bezetting nöodzakelijk. En een derde der functies is nog onbezet. Wilt U die derde man of vrouw zijn? Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zM doen en wat U in de B.B. kunt doen. Rectoraatsoverdracht aan V.U. Wat de N. C. R.V. in het komende seizoen gaat doen I i 3 ii wi L w r w» s» -ww r - v.. - sa» WW- -L v v Ingezonden Mededeling (Adv.) zodra de voorgéstelde wijziging van de grondwet op het stuk van de provin- 39B gekomen. Bij 15.00 16.00 B.B. De verdere uitvoering van de brand weer in het kader van de B.B. wordt voortgezet. Speciaal de medewerking aan de opleiding van het personeel van de mo biele colonnes zal de aandacht vragen, alsmede de bluswatervoorziening en het watertransport. Van de gedeeltelijk voor reke ning van de Ver. Staten van Amerika in aanbouw zijnde 32 mijnenvegers zullen eind 1955 7 stuks zijn overgeno men en in dienst gesteld. De overname van de overige mijnenvegers volgt in de loop van 1956. Alle verder in het kader van het militaire hulpprogram ma in de V.S. overgenomen mijnen vegers zijn thans in Nederland aan- Na dit huisvestingsprobleem van de universiteit te hebben aangesneden, sprak de hoogleraar de hoop uit, dat de minister van Onderwijs 100 sub sidie zal willen geven voor de benoe ming van een studenten-decaan, die naast de studentenarts, -predikant en -sportleider een eigen taak zal heb ben. Hierna droeg hij met de wens „Sal ve rector, iterum, iterumque salve” het rectoraat over aan prof, dr D. Nauta. ’s-GRAVENHAGE, 20 Sept. Op 22 en 23 October zal in het Herv. Vormingscen trum „Den Alerdinck” te Heino een conferentie plaats vinden met als thema „Mandement-herderlijk schrijven”. Dr C. F. Pauwels zal over het mandement en ds C. D. Moulijn over het herderlijk schrij ven refereren. LUCHTVERDEDIGING. De organisatie en uitrusting van de luchtdoelartillerie behoort eveneens tot de grote vraagstukken. Tegen bemande of onbemande vliegtui gen, die boven de 8.000 meter met zeer grote snelheid vliegen, faalt het conventionele luchtdoelkanon en dus zijn andere middelen nodig. Behalve in het interceptievliegtuig zoekt men deze in het geleide projectiel. De rakettenwerkgroep heeft o.m. on derzocht, of de enige thans verkrijgbare raket, een Zwitserse, in het Nederland se luehtverdedigingssysteem kan wor den ingepast. Speciaal doordat de lan- ceerinrichting van deze raket met alle apparatuur geheel mobiel is, biedt hij grote voordelen boven andere raketten, die een vaste opstelling behoeven. Er is echter nog het bezwaar aan verbonden, dat het bereik van de raket niet in TOKIO, 21 Sept. Negen Japanse mijnwerkers zijn om het leven gekomen en acht gewond, van wie twee ernstig, bij een ontploffing in een kolenmijn bij Foe- koeoka. De ontploffing deed zich voor op een diepte van 250 meter. publiek en de luisteraar in span ning houden, .want ze moeten raden uit welke streek de taal afkomstig is. Deze avonden zullen voortaan rechtstreeks uit de studio worden uitgezonden. Onder de titel „zingende torens” zal om de veertien dagen een beiaard-con- cert worden uitgezonden en als onder deel van het Mozartjaar zal een deel AMSTERDAM, 21 Sept. In een plechtige openbare zitting van de senaat heeft vanmiddag in het A.M.V.J.-gebouw prof, dr J. Waterink het rec toraat van de Vrije Universiteit overgedragen aan zijn opvolger prof, dr D. Nauta, reeds eerder in het jaar 1942-’43 rector-magnificus. Prof. Nauta zal nu dit ambt bekleden tijdens de komende cursus, wanneer het 75-jarig bestaan der universiteit zal worden gevierd. In zijn overdrachtsrede heeft prof. Waterink onder meer gewezen op de omvangrijke taak van de rector-mag nificus en op die van het college van directeuren. En in dit verband vroeg hij zich af, of welhaast de tijd nog niet is aangebroken, dat ook de Ver. van Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag en de universiteit zélf zich moeten gaan bezinnen op de vraag of een wij ziging in de bestuursvorm van beide gewenst zou zijn. De universiteit van nu, zal, aldus prof. Waterink, zich moeten bezinnen op structuurwijzigin gen. Niet alleen ten opzichte van haar algemeen bestuur, doch ook t.o.v. haar didactische structuur moet er in het universitaire leven gezocht worden naar grotere efficiency en naar een veel meer bewuste doelmatigheid. De faculteit of de verenigde faculteiten, waaronder het onderwijs van enige hoogleraar valt en waarin het examen, waarin zijn vakken worden afgenomen ressorteert, dient niet alleen de plicht te hebben maar ook te verstaan, om als eenheid leiding te geven aan het onderwijs en het examen te regelen. De faculteit dient zo georganiseerd te zijn, dat de opleiding van enig examen een eenheid is en dat de verantwoor delijkheid voor elk onderdeel van deze opleiding en van dit examen door alle leden der faculteit of de sectie geza menlijk en eendrachtig wordt gedra gen. De toestand, dat de opleiding voor een examen in meer dan één geval be staat uit een aantal opleidinkjes naast elkaar, is schadelijk voor de weten schap en de studenten een verdriet, al dus prof. Waterink. DEN HAAG, 21 September de practische verwezenlijking van de ontwikkelingen op sociaal, economisch en cultureel gebied in Nieuw Guinea wordt blijvend aandacht besteed aan de mogelijkheid van samenwerking met andere mogendheden, met ge specialiseerde organisaties van de V.N. en met de South Pacific Commis sion. In het bijzonder met Australië is sprake van een groeiende samen werking, waarbij door de plaatselijke autoriteiten in beide delen van Nieuw- Guinea in toenemende mate over en weer bezoeken worden gebracht ter bespreking van onderwerpen van ge meenschappelijk belang. Van Austra lisch Nieuw-Guinea wordt voorts waardevolle hulp ontvangen in de vorm van de verstrekking van hoog waardig plantmateriaal voor introduc tie van de cacao-cultuur in het Ne derlandse deel. Ook de contacten met de South Pacific Commission verlo pen bevredigend en nemen in inten siteit toe, aldus lezen we in de toe lichting op de begroting van overzeese Rijksdelen. Om Suriname de nodige deskundi gen ter beschikking te kunnen stel len zal meermalen een beroep moeten worden gedaan op Rjjksdiensten, pro vincies en gemeenten om krachten af te staan, die in hun werkkring hier te lande moeilijk kunnen wor den gemist. van Mozarts minder bekende werken ten gehore worden gebracht. In de serie vaste Zondagavondlezin- gen zal dr G. J. van de Poll uit Weesp aan aantal inleidingen houden over „Het Gebed”, waarna prof dr W. C. van Unnik de Brieven aan de Corinthiërs zal behandelen. De mogelijkheid van een positieve voorlichting op filmge bied wordt op het ogenblik onderzocht. Voor het komende seizoen staan verder een groot aantal oorspronkelijke hoor spelen op het programma. TELEVISIE Ten aanzien van hetgeen de N.C.R.V. deze winter op het televisiescherm gaat brengen, kon niet veel worden meege deeld, aangezien men nog niet weet wat 1956 aan zendtijd en aan financiële mogelijkheden zal brengen. Wel kun nen meer buitenuitzendingen worden verwacht. De lichte muziek komt aan bod op Zaterdagavond met een pro gramma dat tot titel „Blokband” zal dragen. De dagsluiting aan het eind der programma’s wordt gehandhaafd. alle opzichten bevredigend is. Toch heeft de minister gemeend een eenheid te moeten kopen. ONBEMANDE VLIEGTUIGEN Bij de luchtmacht zijn plannen op gesteld om op korte termijn (vermoe delijk nog dit jaar) voor het comman do luchtverdediging een 24-urige pa raatheid in te voeren. Voor het be strijden van zeer hoog en zeer snel vliegende vijandelijke toestellen wordt thans gezocht naar andere middelen, b.v. onbemande vliegtuigen. In studie is de vraag, of en zo ja welke bij zondere maatregelen moeten worden getroffen ter bescherming van de mi litaire inrichtingen tegen de gevolgen van het gebruik van atoomwapenen. Nagegaan wordt vooral, of decentrali satie mogelijk is. De toekomstige ont wikkeling van de basis Den Helder is bij deze vraag ten nauwste betrokken. De verwachtingen in dit opzicht zijn echter niet gunstig. ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. Het totaal der begrotingsuitgaven voor het departement van marine bedraagt f 324.312.000.De materiële verwezenlij king van het vlootplan heeft gestadig voortgang: de onderzeebootjagers „Hol land”, „Zeeland”, „Noord-Brabant” en „Gelderland” zijn van de werven van aanbouw overgenomen en jn dienst gesteld. De verdere afwerking en mon tage van apparatuur aan boord zal in de loop van 1956 haar beslag krijgen. De aanbouw van de overige onderzeebootjagers verloopt normaal: zij zullen in de loop van 1956 te water worden gelaten. De opbouw in deze periode van re- jiganisatievraagstukken mag echter met worden stopgezet. De parate di visie moet op sterkte blijven, hetgeen zeggen wil, dat de nodige dienst plichtigen moeten worden opgeleid. Zou dit ook maar korte tijd worden nagelaten, dan duurt het jaren om de divisie en de opleidingen weer op gang te brengen, zodat een spoedige reorganisatie volslagen onmogelijk wordt. De ontwikkeling der atomische wapens brengt voor Nederland nog een reorganisatieprobleem mee, hier in gelegen, dat de noodzaak om vooral de eerste aanval zo goed mogelijk te kunnen doorstaan, een maximale vor ming van parate eenheden nodig maakt. ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. Op de gewone dienst van Binnenlandse Za ken is f 262.338.186.— aangevraagd. Het vraagstuk van de verdeling van de overheidstaak tussen het Rijk, de Provincies en de Gemeenten heeft bij voortduring de aandacht van de minister. Uitgangspunt van zijn beleid blijit, dat waar mogelijk, een gedecentraliseerde belangenbehartiging dient te wor den gehandhaafd of bevorderd. Met betrekking tot de positie van de Provinciale besturen is van belang het door de commissie-Prinsen voorgestelde ontwerp voor een nieuwe Provin ciale wet. Indiening van een wetsontwerp zal echter eerst kunnen geschieden, zodra de voorgéstelde wijziging van de grondwet op het stuk van de provin cies haar beslag zal hebben gekregen, aldus minister Beel. De materiële uitrusting voor de onder scheidene diensten, welke in het kader van de B.B. een taak hebben te vervullen (de brandweer, geneeskundige dienst, red dingsdienst, dienst sociale verzorging), alsook het materieel voor de zo belang rijke verbindingen is goeddeels gedistri bueerd. De sirenes voor de alarmering zijn of worden geplaatst, de commandoposten zijn grotendeel ingericht en de uitvoering van de eerste phase van het schuilplaatsen plan, waarbij zoveel mogelijk wordt ge streefd naar combinatie met objecten met een vredesbestemming, vindt regelmatig voortgang. Ter aanvulling van de voorraad brand slangen is een bestelling van plastic-slan- gen geplaatst. Eveneens zijn orders ge plaatst voor de apparatuur voor demon tage van bommen. Het ligt in het voornemen, een aanvang te maker! met de cursus „opleiding voor de hogere bestuursdienst”. De instelling van deze cursus heeft ten doel ambtena ren, die universitaire opleiding hebben ge noten, de gelegenheid te bieden hogere bestuursrangen te bereiken. VLIEGTUIGEN. Onder de voorwaarden van de M.D.A.P.-hulp, wérd een squadron lange afstandsverkenningsvliegtuigen, alsmede een aantal oefenvliegtui gen ontvangen van de Ver. Staten. Een verzoek om bjjstand om t.z.t. te komen tot vervanging van ingescheepte jachtvliegtuigen van het type „Seafury” door jachtvliegtuigen met straalaan drijving, werd tot de V.S. gericht. In de herfst van dit jaar zal een aantal van de in de Ver. Staten van Amerika aangekochte Martin-mari- niers, bestemd, om de in Nieuw-Guinea gestationneerde Catalina-vliegtuigen te vervangen, in Nederland aankomen. PERSONEEL. De minister wil niet verhelen, dat in het bijzonder het aanzienlijk ver loop onder het beroepspersoneel na beëindiging van het eerste dienstver band hem grote zorgen baart. Dit ver loop vindt zijn oorzaak in hoofdzaak in de zuigkracht van de burgermaat schappij. De vredesorganisatie van het Ma rinepersoneel is zodanig opgezet, dat na afkondiging van een mobilisatie dé vloot, de Marineluchtvaartdienst en het korps Mariniers op oorlogssterkte kunnen worden bemand voor de ta ken welke zijn gesteld, zowel in na tionaal als in internationaal verband. Ondanks het hiervoren gegeven wei nig opwekkend beeld meent de minis ter toch een zekere, zjj het geringe, vooruitgang te bespeuren, in het bij zonder voor wat betreft het kader, het welk geleidelijk In sterkte toeneemt, n.l. 460 man meer in twee jaar tijds. Plannen voor het ontmagnetiseren van daarvoor in aanmerking komen de schepen zijn gereed en omtrent de uitvoering werd overeenstemming met de reders verkregen. De uitvoe ring wacht thans nog op het beschik baar komen van de door Amerika in uitzicht gestelde gelden. ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. In April 1956 zal Nederland over een leger korps van vijf divisies beschikken. Dit heeft minister Staf medegedeeld in de toelichting op zijn begroting. Een tweede belangrijke mededeling is, dat een Zwitserse raketeenheid is aangekocht, welke geschikt is om te dienen voor opleiding van instructief kader en technisch personeel voor de toekom stige raketeenheden. De minister is van oordeel, dat Nederlands aandeel in een eventuele toekomstige oorlog zich moet beperken tot de directe afweer van vijandelijke aanvallen en zich niet zal uitstrekken tot strategische ver geldingsmaatregelen. De directe afweer, zal aangezien de tegenstander waar schijnlijk van atoomwapenen gebruik zal maken, noodzaken tot wijzigingen in de nog op zuiver conventionele grondslagen opgebouwde organisatie van jiize strijdkrachten. AMSTERDAM, 21 Sept. Hoewel de Ned. Chr. Radiovereniging in haar programma voor het komende seizoen, dat vandaag is bekend gemaakt, vele oude en min of meer traditionele onderdelen heeft gehandhaafd, kan de luisteraar toch ook een aantal nieuwe rubrieken vinden. Zo zal het ontspanningsprogramma van Donderdagavond te titel dragen „Alle hens aan dek” en het gezellige muzikale element zal overheersen. Het Nederlandse volkslied zal daarbij aandacht krijgen. Voor het verkrijgen van goede teksten heeft de N.C.R.V. een prijsvraag uitgeschreven, die een aantal goed bruikbare liederen heeft opgeleverd. Overigens is de sluitingstermijn hiervoor verlengd tot 1 Maart a.s. Enkele Nederlandse componisten is gevraagd voor deze volksliederen klei ne populaire composities te schrijven. Het publiek van „Alle hens....” zal deze liedjes ook kunnen leren, want ze zullen daar worden Ingestudeerd met behulp van koren. Een wedstrijd „Wie brengt me thuis” met schetsjes in de streektaal zal het VRIJDAG 23 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Piano recital. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en pi-ognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Philh. ork. 14.30 Boekbespr. 14.50 Fluit, viool en clavecimbel. 15.15 Gr. 15.30 Dansmuz. VARA: 16.00 Kamerork. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale caus. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Instr, kwint. 18.45 „Klaar - voor het Gouden Jaar”, caus. 19.00 Harprecital. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Causerie over Dietrich Bonhoeffer. 19.45 „Op bezoek bij anderen”, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Streek- nieuws Twente. 20.10 Gram. 20.30 De Ver. Naties. 20.40 „Wij en deze tijd”, caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Buiten! weekoverz. 21.45 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag”, caus. 22.45 Avondwijding. VARA; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15- 24.00 Gram. De Hongaarse premier, Hegedues, heeft een telegram gezonden aan de algemene vergadering van de Ver. Naties, waarin hij vraagt om toe lating van zijn land tot de volkeren organisatie, lijk Flevoland is erop gericht de be dijking in 1956 zo ver te voltooien, dat met de bemaling kan worden be gonnen. Onder de benaming „Markerwaard" is een nieuwe afdeling aan de be groting toegevoegd, waarbij een som van rond f 2.500.000.— is uitgetrokken. Het ligt n.l. in de bedoeling na het gereedkomen van de omringdijk van Oostelijk Flevoland de waterbouw kundige werken voor een volgende polder ter hand te nemen. Behalve de bouw van montage- boerderijen voor bedrijven van 24 ha en groter en de bouw van traditio nele boerderijen voor bedrijven klei ner dan 24 ha in de N.O.P. is begroot, dat een aantal pachterswoningen dient te worden gebouwd bij de bestaande ontginningsschuren, daar deze in de uitgifte moeten worden opgenomen. Aldus ontlenen wij aan de begroting van het Zuiderzeefonds. Van grote betekenis acht de minister voorts de vraag, in hoeverre de bestuurs organisatie van de gemeenten wijziging behoeft. Voor wat de grote gemeenten be treft, zijn voorstellen' gedaan in het on langs door de commissie-De Quay uitge brachte rapport, welke zijn voorgelegd aan de colleges van Ged. Staten en de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Deze voorstellen vormen mede een ge rede aanleiding om een algehele herzie ning van de gemeentewet ter hand te ne men. Dit jaar kan de indiening van een ontwerp kampeerwet worden verwacht. Voor wat betreft het in voorbereiding zijnde wetsontwerp tot regeling van het bestuur in het gebied van de N.O. Polder wordt opgemerkt, dat de gedachten gaan in de richting van de instelling van een viertal gemeenten. FINANCIËLE VERHOUDING. Aan de voorbereiding van de regeling der financiële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten voor de jaren na 1957 wordt voortgewerkt. De minister ver wacht daarbij in het komende jaar mede de beschikking te zullen hebben over het door de commissie-Oud uit te brengen eindadvies. Daarnaast heeft de aandacht de bouw in samenwerking met andere depar tementen van financiële regelingen voor bijzondere onderdelen van de ge meentelijke taak. Het op dit terrein no dige voorbereidend overleg en onderzoek heeft o.m. betrekking op onderdelen van de taak der gemeenten op het gebied van de volkshuisvesting en het onderwijs, zo mede op de zorg voor behoeftige geestes zieken en voor de aanleg en het onder houd van wegen. Verwacht mag worden, dat in het ko mende begrotingsjaar een begin kan wor den gemaakt met het ontwerpen van een regeling, tot verbetering van de oplei dingsmogelijkheden voor toekomstige agenten van politie. NEW YORK, 21 Sept. De orkaan „lone” is nabij Norfolk in de Ameri kaanse staat Virginia, naar zee afge bogen. Vijf personen zijn als gevolg van de storm om het leven gekomen. Volgens een officiële schatting is in het Oosten van Noord-Carolina misschien wel voor 100 millioen dol lar schade aangericht: steden zijn door overstromingen getroffen, open bare diensten zijn in verwarring en wegen zijn stuk gespoeld. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 School radio. 10.05 Radio Philh. ork. 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Ka merkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Hobo en piano. 14.30 Kamerork. Schoolradio. 15.30 Metropole ork. Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Dansmuz. 18.15 Musettemuz. 18.30 Vragenbeantwoor- ding. 18.45 Gr. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitz.: Ver klaring en toelichting, waarin opgenomen 1. „Waarvoor en waartoe een Midden- standsvoorlichtingsdienst?”, door drs A. W. H. J. Quaedvlieg. 2. Emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en liturg .kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 „Gods schepselen van de zesde dag”, radio-documentaire. 21.30 Muz. quiz. 22.00 Promenade ork. en solist. (Intermezzo: „Kampvuren langs de eve naar”). 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. De regering is voornemens deel te ne men aan de wereldtentoonstelling, welke in 1958 te Brussel zal worden gehouden. Met de voorbereiding en uitvoering van de Nederlandse inzen ding zal een stichting worden belast. Ter bestrijding van de kosten, welke voortvloeien uit het voorbereiden, in richten, onderhouden en liquideren van deze inzending zal naar raming een bijdrage aan deze stichting van f 6.600.060 nodig zijn, terwijl daar naast de mogelijkheid zal moeten worden geschapen tot een bedrag van maximaal f 1.500.000 deel te nemen in een garantiefonds. Reeds in 1956 zal 5 ton nodig zijn, aldus blijkt uit de begroting van Algemene Zaken. ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. Een bedrag van f 3.7 millioen aan mindere inkomsten is de consequentie van de aangekondigde tariefswijzigingen van het P.T.T.-bedrijf. In de toelichting der begroting wordt ernstig geklaagd over het personeelstekort, met name in het Westen, hetgeen o.m. tot gevolg heeft, dat soms taken worden opgedragen aan krachten, die niet aan de gewenste normen voldoen. Het aantal telexaansluitingen (eind 1954 1250) zal ultimo 1957 zijn geste gen tot 1900 of 2000 en daarna moet op 3000 aansluitingen worden gere kend. Het aantal telefoonaansluitingen nam de laatste jaren toe met gemid deld 44.000 per jaar en bedroeg eind van het vorig jaar 685.000. In de ko mende jaren wordt een jaarlijkse toe neming van ca 60.000 aansluitingen verwacht. De postdienst zal in 1956 naar schatting f 3.6 millioen tekort ko men, op de telegraafdienst wordt een winst van f 2 millioen begroot, terwijl de winst voor de telefoondienst op f 15.1 millioen is gesteld. De draadom roep verwacht een verlies van f 4.6 millioen.Plannen tot sanering en ta riefsverhoging zijn in bewerking. De postchèque- en girodienst tenslotte raamt een winst van f 1.1 millioen. ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. De werken in de Noord Oost Polder lo pen geleidelijk af. Verwacht wordt, dat de werken tot verbetering en verbreding van wegen en de ontgin ningswerken in 1956 zullen kunnen worden beëindigd en dat de voltooi ing van de boerderijenbouw in 1957 tegemoet kan worden gezien. Het programma voor de werken tot indijking en droogmaking van ooste- r jw

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3