MILLIOENEN VOOR WERKEN Ir IN ZEELAND z voor jaar van grote activiteit Groene Kruis had veilig October Bijzondere actie verkeer Sgt-Vlieger Adri Kloosterman uit Kapelle ter aarde besteld TRANIG VERHAAL OVER EEN ZEEHONDENJACHTPARTIJ in Hoge boeten voor belastingontduikers Koorconcerten in Goes en Middelburg Nerveus, mab lusteloos? Rijksbegroting 1956 verkeersplein Reeds 5000 bezoekers op tentoonstelling te De heer PJJ* Dekker vice-voorzitter Z.L.M, Directeur Centraal Bureau opent Peulvruchtencentrum W elpententoon- stelling komt in Goes Ruim 2,8 millioen voor Zeeland Kindje in Woiphaartsdijk in put verdronken Jeugd bi’’- -het voortg®2et_onderwiis Voorstel tot aanleg van bij scholen Voortzetting van onderhanden werken, aanvang van nieuwe C. J. van Mastrigt over ouderdomsvoorziening Culturele avonden in winterseizoen en Do' Kleine ledenstijging congres te Middelburg Verlengd tot 28 September IJzendijke Kantonrechter Middelburg Plannen worden ontvouwd op Uitspraken Rechtbank Middelburg Op 21 October a.s. Wetenschappelijke Belangen’, Goes Wapen u tegen die hinderlijke maagzuur-brand. Met Rennies! Uitkering uit Provinciefonds FIETSER NA BOTSING ERNSTIG GEWOND Met militaire eer Voor C.H.-Statenkringen, Vlissingen en Middelburg „Ijselijke" tocht door zonnig (maar verboden) duingebied „Belastingzitting” van Politierechter ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 22 September 1955 Pagina 2 wapperen. WACHT- September is er een diner in Hotel Ingezonden Mededeling (Adv.) het auto ver- IJZENDIJKE, 21 Sept. De tentoon stelling „Hollands leven in de gouden eeuw", welke in het raadhuis van IJzen dijke wordt gehouden, is reeds door 5000 personen bezocht. In verband’ met het gro te succes van de expositie, is besloten de openstelling te verlengen tot 28 Septem ber. gast- en koi de eei vo sti eei va ge scl in d t( b g z c z ii d m vi ze Pi Z< né di re w w et ir d< MIDDELBURG, 21 Sept. In GOES, 21 Sept. Het dagelijks be stuur der Zeeuwse Landbouw Mij heelt in zijn dezer dagen gehouden vergadering tot vice-voorzitter geko zen in de vacature wijlen de heer P. Scheele de Putter, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Zoals bekend is de heer Dekker tevens lid van de Tuinbouwcommissie. MIDDELBURG, 21 Sept. Het Peul vruchtencentrum, het achthoekige ge bouw naast de Meelfabriek aan het Kanaal door Walcheren te Middel burg, waarvan onlangs de eerste ma chine begon te draaien, zal op Vrijdag 21 October a.s. officieel door de direc teur van het Centraal Bureau van de Landbouw te Rotterdam, mr A. C. F. Hendrikse, worden geopend. Getracht zal worden in het gebouw een ruimte te reserveren, waar de directeur zijn openingstoespraak zal kunnen uitspre ken. van zuur- districtsverpleegsters, brand- Daarom dragen zij steeds Ren- jtnips hii 7ïrh Rpnnipc alfiid van Kloosterman uit Kapelle, die vorige week Vrijdag met zijn straaljager bo ven West Duitsland verongelukte tij dens NAVO-oefeningen. Vóór de ter aarde bestelling werd een rouwdienst gehouden in de Chr. Geref. Kerk te Biezelinge waarin voorging drs B. C. Juckema, luchtmachtpredikant van de le tactische Vliegbasis Völkel. Deze begrafenis geschiedde met mili taire eer. Voor het sterfhuis te Kapelle hadden manschappen van de vliegbasis Völkel een erewacht gevormd. Zwaar, somber en monotoon klon ken de trommelslagen op de omfloerste trommen en ijl en fragiel daar tussen door het geluid van de hoornblazers, toen de begrafenisstoet zich naar de Chr. Geref. Kerk te Biezelinge begaf. Vooraf gingen de trommelslagers en hoornblazers, daarachter volgde het vuurpeloton. Zij liepen in dodenmars. men n.l. een bedrag van 1.500.000,van de in totaal 5.500.000,— verwerken. Voor dit jaar was 200.000,— uitgetrokken en voor volgende jaren resteert dus nog 3.800.000,In 1958 moet de haven klaar zijn. Een geheel nieuwe post is de verrui ming van de veerhaven Perkpolder. Dit werk kost een millioen en men wil in 1956 een bedrag van 800.000,verwerken en in 1957, wanneer het werk gereed moet zijn, de rest. Ook voor de nieuwe aanleg- inrichtingen voor de Wester-Scheldeveren staat heel wat op de begroting. Van de 1,worden begroot, zal volgend jaar 1 millioen wor den besteed. Tot en met 1954 werd 1.500.000,verwerkt (dit jaar niets), zodat na 1956 nog 1.300.000,kan wor den opgemaakt. Het in 1953 begonnen werk moet in 1957 gereed zijn. Tenslotte nog een post, die niet hele maal, maar toch wel voor een belangrijk deel in Zeeland speelt, n.L de aankoop van gronden en opstallen alsmede de bouw van opstallen ten behoeve van de Stichting Beheer Landbouwgronden. Daarvoor is in 1956 500.000,— uitge trokken. KAPELLE, 21 Sept. Enorm groot Hier achteraan kwam de baar. Vliegers was de belangstelling voor de ter aarde van de vliegbasis Völkel droegen hun bestelling van het stoffelijk overschot dode kameraad. De baar was bedekt de 25-jarige sergeant-vlieger Adri met de nationale driekleur. Daarachter volgden de kransdragers en toen de familie, terwijl de begrafenisstoet werd besloten door vliegers en grondperso neel van de vliegbasis Völkel. GEDACHTENISDIENST Het orgel speelde „Nader mijn God tot U,” toen de baar de kerk werd bin nengedragen. Toen leidde ds Juckema de gedachtenisdienst. Hij las achter eenvolgens Job 7; 1 Cor. 15 1222 en Openb. 1 1220. Na de gedachtenis7 prediking bad hij gebeden voor de vlie gers en voor alle nood. Aan het eind van de kerkdienst werd het Wilhelmus gezongen. Daarna begaf men zich naar de begraafplaats te Bie zelinge. Hier werd „The Last Post” ge blazen, het vuurpeloton liet zijn salvo horen en daarop zonk de kist in het ge opende graf. Na de kransleggingen sprak overste vlieger Flinterman uit Den Haag, commandant van de jacht- groep Völkel. Burgemeester H. G. van Suylekom richtte zich in het bijzonder tot de moe der van de overleden vlieger. Hij wees er op hoe zij negen kinderen heeft groot gebracht en in dit gezin van 9 kinderen zijn nu reeds 2 bressen gesla gen. Voor de andere kinderen zag hij hierin de taak om zich nog hechtei' om hun moeder heen te sluiten. Vervolgens sprak ds v. d. Klis uit Zierikzee, consulent van de Chr. Geref. Kerk van Biezelinge. Een broer van de overleden vlieger, de heer P. Kloosterman, dankte voor de bewezen laatste eer. Daarna las ds Juckema de Geloofsbelijdenis en sprak het dankge bed uit. MIDDELBURG, 21 Sept. De natio nale welpenhandarbeidtentoonstelling, georganiseerd door de Nederlandse Pad vinders, maakt op het ogenblik een tour- née door Zeeland. Thans is ze in Terneu- zen te zien, en nadat Middelburg, gelijk wij gisteren reeds meldden, op 27 en 28 dezer aan de beurt zal zijn geweest wordt de tournee besloten in Goes, waar men op 30 September en 1 October de werk stukken in ogenschouw kan nemen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.27 u., onder 18.37 u. Maan op 14.20 u., onder 22.07 u. Hoogwater Vrijdag 28 Sept: Vlissingen: 6.01 u. 1.71 m., 18.16 u. 1.67 m. Terneuzen: 6.31 u. 1.88 m., 18.44 u. l. 85 m. Wemeldinge: 7.40 u. 1.47 m., 19.52 u. 1.49 m. Zierikzee: 7.21 u. 1.26 m. , 19.34 u. 1.28 m. heer Th. C. Ferwerda, een carillon- concert geven, waarna het gemeente bestuur de congressisten in de Burger zaal van het Stadhuis officieel zal ont vangen. verboden gebied. Het bordje had ze niet gezien, ver telde zij, maar voegde hieraan toe, dat ze drommels goed wist, dat dit gebied verboden is. De angst echter, dat het ijs als melk op het strand zou arri veren, dreef haar op dit pad. Na deze vlotte bekentenis infor meerde de Kantonrechter, wat zij eigenlijk nog kwam doen en de Amb tenaar van het O.M., mr T. Lebret, vroeg ook iets, f5.— of 3 d. „U hebt zeker veel verdiend, nu dat ijs op tijd was?” vervolgde mr Moolenburgh, die van gedachte was, dat die vijf gulden er wel uit geko men zouden zijn. Dat springtij werk te nog enigszins verzachtend en het werd f 3.of 2 d. De helper, W. K., die ook verscheen, gaf het eveneens grif - toe. „De menden zaten op het ijs te wachten” voerde hij aan en verklaar de, dat mevr. R. de boete wel zou be talen. De dame 'in quaestie zat inmid dels reeds op de bank voor belang stellenden vrolijk met een tientje te Ook K. werd veroordeeld tot f 3.— of 2 d. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Voor de uitkeringen aan de Provincies zal volgend jaar een bedrag van 43.628.061,— be schikbaar zijn. Zeeland krijgt daarvan 2.845.137,—. De uitkeringen zijn bere kend naar evenredigheid van de opper vlakte der provincies (voor een derde deel), naar evenredigheid van het aantal inwoners (voor een derde) en voor een derde gedeelte in elf gelijke delen. Voor •Zeeland is er deze uitzondering, dat bij de vaststelling der oppervlakte mede in aanmerking is genomen de niet kadastraal lagedeelde oppervlakte van de rivieren en rivierarmen der provincie. GOES, 21 Sept. „Een jaar va.fi bij zondere activiteit", noemt het jaarver slag het werk van Het Groene Kruis over 1954. Dit gold speciaal voor het landelijke en het provinciale Groene Kruiswerk, maar het spreekt vanzelf, dat dit ook zijn invloed heeft op het werk voor en in de plaatselijke ver enigingen. De hoeveelheid van het werk en het tempo zijn niet te verge lijken met de vooroorlogse jaren, zo wordt gezegd. De besturen van de plaatselijke ver enigingen worden opgeroepen oog te hebben voor deze gewijzigde situatie. Het werk van de wijkverpleegsters draagt een medisch-sociaal, een meer praeventief karakter dan voorheen. Haar plicht om de bevolking voor te lichten door lezingen, lectuur en film is verzwaard, en ook het consultatie bureau omvat meer dan vroeger, zo is de conclusie. Het bestuur betreurt het, dat de uitslag der aanbesteding van elf Zeeuwse wjjkgebouwen, te financie ren uit de Zwitserse gift, tegenviel De aanbesteding is dan ook onge daan gemaakt en door persoonlijke onderhandelingen kon een wat gun stiger resultaat worden bereikt, al kon, jammer genoeg, niet worden voorkomen, dat toch nog een zeker bedrag voor rekening van de be- trokken plaatselijke verenigingen kwam. Zo kon aan enige aannemers ZOUTESPUI, 21 Sept. Omstreeks zes uur hedenavond kwam een groepje fietsers uit de richting Schapenwoud naar Zoutespui gereden. Plotseling be gaf de 13-jarige J. de B., die achter in het groepje reed, zich naar voren en bemerkte te laat, dat een andere fiet ser hem tegemoet kwam. Een botsing was het gevolg, waarbij de 20 jarige G. S. een hersenschudding opliep. De B. mankeerde niets. SOUBURG, 21 September De ring Zeeland van chr. zangverenigingen or ganiseert op twee achtereenvolgende Zaterdagen, 24 September en 1 October twee uitvoeringen, respectievelijk in Middelburg en Goes. In de Concert- en Gehoorzaal van de Zeeuwse hoofdstad zullen 9 koren hun medewerking verlenen, Het zijn: Sursum Corda uit Oostkapel- le, Looft den Heer uit Westkapelle, De Lofstem uit St Laurens, Een in geest en streven uit Serooskerke, Soli Deo Gloria, uit Souburg, Nieuwlands dameskoor uit Nieuw- en Sint Joos- land, Hosanna uit Vlissingen, Ons lied uit Ritthem en Halleluja uit Grijps- kerke. Na de pauze zingen vier ge combineerde koren met 150 zangers gezamenlijk. In De Prins van Oranje te Goes zijn het niet minder dan 11 koren die hun kunnen gaan tonen. Eerst zingt hier het Ned. Herv. Kerk koor uit Heinkenszand, daarna treden achtereenvolgens op Tot nut en genoe gen uit Nieuwdorp, Chr. Gem. Zangv. Kunst naar Kracht uit Ovezande, Soli Deo Gloria uit Borssele, Looft den Heer uit Wolfaartsdijk, Kinderkoor uit Heinkenszand, Hosanna uit Wisseker- ke, Jubilate Deo uit Goes, Jubilate Doe uit Kruiningen, Harpe Davids uit Colijnsplaat en het Hervormd Kerk koor uit Kloetinge. In Middelburg begint het concert om 6, in Goes om 7 uur. WOLPHAARTSDIJK, 21 Sept. Het tweejarig zoontje van de familie W.. Goetheer moet al spelende in een put op de hofstede van de Gebrs Linden- bergh zijn terechtgekomen. De vader van het jochie, die arbeider is op het bedrijf en vlakbij woont, vond het tien minuten nadat hij het ventje nog had zien, lopen, Dinsdagmiddag, in de put, waar het was verdronken. De pogin gen van dr Vos om de levensgeesten óp te wekken, hadden geen enkel re sultaat. MIDDELBURG, 21 Sept. In de algemene vergadering van het Verbond 1 voor Veilig Verkeer, die op Donderdag 29 September a.s. in het Middelburgse 1 Schuttershof zal worden gehouden en door naar verwachting een 200-tal per sonen (van wie het merendeel afgevaardigden der Verenigingen voor Veilig Verkeer) zal worden bijgewoond, hoopt de voorzitter van het Verbond, jhr Th. Roell, mededelingen te doen over een bijzondere actie voor de verkeers veiligheid in de periode van 10 tot 22 Oetober. Bovendien zal de propaganda- actie voor het volgend jaar onderwerp van gesprek uitmaken. „De Burg”, waaraan o.m. zal aanzitten de minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera. Tijdens dit diner zal de bekende groep van „Medioburgum” Zeeuwse boerendansen uitvoeren. De gasten zullen omstreeks 4 uur des mid dags door het bestuur van de Vereni ging Veilig Verkeer Middelburg e.o. in „De Burg” worden ontvangen. Van 4 tot 5 uur zal de stadsbeiaardier, de GOES, 21 Sept. UH de Millioenennota blijkt, dat het Rijk ook volgend jaar weer diverse millioenen in Zeeland gaat Investeren. Het is een respectabele lijst, die wij vonden in het zeer uitgebreide overzicht als bijlage bij de Rijksbegroting en waarin zijn opgenomen de uitgaven voor investeringen door het Rijk gedurende het komende begrotingsjaar. Heel wat posten staan niet voor de eerste maal op de begroting. Hieronder volgen de namen en aanduidingen der verschillende objecten in Zeeland, die op het programma staan: Voor de verbouw en de uitbreiding van de Arrondissementsrechtbank te Middel burg is 245.000,uitgetrokken voor 1956. Een bedrag van 200.000,wordt dit jaar al verwerkt. In 1956 moet het werk gereed zijn. De voortzetting van de restauratie van het Abdjjcomplex te Middelburg vraagt in 1956 455.000,Tot en met dit jaar zal 1.810.000,van de in totaal 2.265.000,worden uitgegeven. Volgend jaar is het jaar, waarin het werk klaar moet komen. Voor de eerste maal is 100.000,— op de begroting voor de bouw vv w van het Provinciehuis te Middelburg. Men totale kosten, die op 3.800.000, verwacht, dat het gebouw in 1959 gereed zal zijn en dat het 1.300.000,zal kosten. Vervolgens is er de uitbreiding van de Rijkskweekschool te Middelburg waar voor 175.000,is geraamd. In 1957 zal het werk zijn voltooid. Dit jaar kan 50.000 - worden uitgegeven en in 1957 wordt nog eens 25.000;uitgetrokken. Terneuzen krijgt een nieuw Rjjkskanto- rengebouw, dat in totaal 1.750.000,zal kosten, waarvan 400.000,in 1956 en de rest later zal worden besteed. Het zal in 1958 gereed zijn. Een post, die niet volle dig op Zeeland slaat, maar toch zeker wel voor een deel, is die van de bouw en ver betering van boerderijen op ontgonnen en ingedjjkte gronden. Er is (alleen) voor 1956 een bedrag van 2.806.000,voor uitgetrokken. LOOS JAGERTJE. „U bent M. A. A. R., haarkapper of coiffeur uit Lokeren, België ,,’s Juust meneer”, zei de Belg. Zo begon een zaak van een vrij tranig kaliber. R. had op 5 September op de zandbank Hoge Springer voor Vlissin gen met zijn drieën „met schietgewe ren” jacht gemaakt op zeehonden. Hij deed dit zonder jachtacte en zonder domeinvergunning. Wat er met de eventueel geschoten zeehonden had moeten gebeuren, zei hij niet te we ten; wel dacht hij, dat de traan enige waarde had. In sappig Vlaams verhaalde hij van een boekhouder, die voor hem een brief had opgesteld aan meneer de Kantonrechter. Hij dacht met een advocaat te doen te hebben en be taalde hiervoor £25. Maar ter zake: het corpus delicti, het geweer, werd „binnengeleid”, de Kantonrechter wees erop en sprak: „Ik geloof, dat U beter met scheer- gunning voor de bouw van diverse wijkgebouwen worden verleend. WEINIG VERANDERING Het aantal aangesloten verenigingen bleef 77, en ook het ledenaantal on derging weinig verandering. Het be droeg eind 1954 43.660 tegen 43.647 ’n jaar tevoren. Belangrijke ledenwinst boekten Goes (118), Terneuzen (134), .Vlissingen (200) en Westkapelle (51). In ver scheidene gemeenten is niet veel pro- pagandaterrein meer over, daar prac tised elk gezin lid is van het Groene Kruis. Het aantal werkzaam voor de kinderhygiëne werd van twee op drie gebracht. Er waren 61 wijkverpleegsters in dienst met slechts één vacature. De bij scho lingscursus voor de wijkzusters te Domburg, de eerste in internaatsver- band, is uitstekend geslaagd, de aange- kondigde salarisverhoging voor de wijkverpleegsters ging op 1 Januari 1 OfZK 4 v* f—L. sioenregeling is "binnenkort te wachten. In 1954 opende Kloetinge een nieuw wijkgebouw en Axel een nieuw con sultatiebureau bij het bestaande wijk gebouw. Verscheidene Groene Kruis verenigingen hebben plannen voor nieuwbouw, verbouw of uitbreiding. Over het vorige jaar was er een na delig saldo van 675,63. mes en tondeuze bent, dan met dit!’’ De patates-frites-handelaar A. J. s uit Axel trad indertijd op als' g heer van de Belgische barbier thans als getuige a décharge. De Ambtenaar sprak van een grote jagershartstocht, waarbij soms geheel uit het oog verloren wordt, dat er papieren nodig zijn. Hij vroeg f iq._ of 2 d. voor de acte en f 50.— of jq d. voor de vergunningen, benevens teruggave van het inbeslaggenomene en informeerde tenslotte zo langs zijn neus weg bij de Axelaar of hij soms traan nodig had om er frites in te bakken. De Kantonrechter vonniste f 10.— of 5 d. en f 50.— of 15 d. Zodra de Belg betaald heeft, krijgt hij zijn geweer terug. MIDDELBURG, 21 Sept. De heer C. J. van Mastrigt, secretaris van het C.N.V., heeft in een onder leiding van mr W. H. Vermaas in de Bogardzaal gehouden vergadering van de C.H.- Statenkringen Middelburg en Vlissin gen gesproken over de „Ouderdoms voorziening”. Na er op gewezen te hebben, dat in het verleden op dit punt wel wat, maar niet voldoende is gebeurd, te hebben gereleveerd, dat Talma in 1913 reeds zijn wetsvoorstel in de Kamer bracht, verklaarde spr. dat het onjuist is te zeggen, dat het huidige wetsvoorstel aan één partij of aan één man te danken is. De Nood- wet-Ouderdomsvoorziening heeft met verzekering niets te maken, evenmin als het zgn. Staatspensioen. Men heeft eerst werkelijk „recht” indien men door premie-betaling heeft meege werkt om de uitkeringen mogelijk te maken. Voor de S.E.R. was ’t ’n moei lijke zaak uit te maken wie wel en wie niet onder de wet moesten vallen. De enige oplossing bleek tenslotte alle Nederlanders, ook zelfstandigen, er in te betrekken. Een groot winstpunt in vergelijking met de noodwet is dat er geen aftrekkingen zullen plaatsvinden en dat de uitkeringen zijn gebonden aan de gangbare lonen. De heer Van Mastrigt was het niet eens met het voorstel om hen, die be neden een bepaald inkomen blijven, van premiebetaling vrij te stellen en deze kosten voor rijksrekening te ne men. Men mag niemand ontslaan van zijn verantwoordelijkheid. Tenslotte besprak hij nog de aftrek mogelijkheden wegens bestaande ver- Tijdens de discussie bleek o.m. dat er ten aanzien van de reeds gepen sioneerden nog heel wat problemen moeten worden opgelost. Geslaagd. De heer W. Joosse Jr. Souburg, slaagde in Aalsmeer voor he MIDDELBURG, 21 Sept. In de raadszaal ten stadhuize heeft Woens dagmorgen de Arrondissementsrecht bank te Middelburg uitspraak gedaan in de zaak tegen de 28-jarige tractor- bestuurder A. E. uit Kapelle. Van de aanhangwagen van de tractor, die door E. op 1 April j.l. bestuurd werd, kwam de werkman J. Z. te vallen. Z. werd aan het hoofd gewond en over leed. E. werd thans veroordeeld, over eenkomstig de eis van de subst. Offi cier van Justitie mr J. L. Andreae, op 9 Sept. j.l. uitgesproken tot een boete van 100,— subs, 20 dagen hechtenis. De 61-jarige landbouwer P. V. uit r Koudekerke, die door het verkeerd in- - M vullen van zijn inkomstenbelastingfor- vember met de kleurenfilm „Pakistan” mulier f 850,„uitspaarde” kreeg ’n t-boete van 500,subs. 1 maand hech tenis. De eis was 850,— subs. 2. maanden hechtenis, alsmede een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De landbouwer-veehouder K. v. D. uit St. Annaland, die knoeide met de melkaangifte en 490,— te weinig be lasting betaalde, kreeg een boete van 300,subs. 1 maand hechtenis. De eis was 500,— of 1 maand. De 26-jarige chauffeur A. S. uit Steenbergen, die op 4 Mei te St. An naland een ongeluk had veroorzaakt doordat van zijn geparkeerde slechts een lamp brandde een auto reed er bovenop, waarbij twee perso- nen lichamelijk letsel opliepen kreeg een boete van 100,— of 20 d. hechtenis, benevens een week voor- waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een voor waardelijke ontzegging een motorrij tuig te besturen voor de tijd van een hall jaar. VOETBUS. De chauffeur van de Stoomtram Wal cheren, L. M., had op 31 Mei j.l. met zijn bus voor het station te Middelburg over de linkervoet van de dienstplich tige militair H. F. gereden. F. stond wijdbeens achter een meettoestel: hij nam deel aan een kaartleesoefening. Het rechtervoorwiel van de autobus raakte een deel van de voet: een mid- denvoetbeentje was gescheurd. De 21-jarige militair, die thans te Utrecht gelegerd is, maar in Mei nog te Middelburg een opleiding ontving, kwam het zelf getuigen. De 62-jarige brugwachter J. B. uit Middelburg vertelde weer andere dingen. Na het ongeval had hij F. horen klagen, dat het wellicht zijn eigen schuld was. Ter zitting sprak F. dit weer tegen. Dat ging zo nog een beetje over en weer totdat mr Lebret het rijden van M. onvoorzichtig noemde en f 30,of 6 d. eiste. De uitspraak was f 25,— of 10 d. DERACHTIGE” MEESTER. Oefenen deed de 18-jarige werk man W. O. uit Middelburg met een motor op het rijwielpad(l) te Koude kerke, onder langs de duinen. Tegen de Kantonrechter zei hij: „Ik wist er geen weg” en tegen de verbaliserende wachtmeester had hij gezegd: „Ik vind het kinderachtig van U!” De eis van mr Lebret, f 10,— of 2 d. vond hij nog al hoog. „Ik ben nog met een ander proces bezig”, sprak hij, „voor liet grote gerecht.” Het bleek, dat het „grote gerecht” een appeltje betref fende joy-riding met een bromfiets met hem heeft te schillen. Het vonnis was conform. KORT (VERBODEN) STRAATJE. ,,’t Is maar een kort straatje” zei de zeevaartscholier K. H. uit Middelburg. Op 6 September was hij met zijn fiets de Segeerstraat ingereden in de ver boden richting. Het bord had hij wel gezien, legde hij uit, maar hij dacht eerst aan afstappen bij de winkel galerij. De wil om af te stappen was in hem gerijpt nadat hij verschillende mensen met de fiets aan de hand had zien lopen. Via f 5,— of 1 d. werd het f 3,— of 1 d. Bij verstek werd C. P„ die te Goes met een scooter door het rode licht reed, veroordeeld tot f 20,of 10 d. De eis luidde f 20,of 4 d. Als getuige werd de 32-jarige hoofdagent van po litie M. L. B. gehoord. WATERSTAAT. In de waterstaatssector komt ook Zee land in 1956 weer aan de beurt. De her- stelwerken aan de Vlissingse buitenhaven vragen dan 550.000,Tot en met dit jaar zal 2.450.000,zijn uitgegeven van de in totaal 3.700.000,zodat voor 1957 nog een bedrag van 700.000,resteert voor dit werk, dat reeds in 1946 werd be gonnen. Een voor Zeeland niet minder belangrijke post is die met betrekking tot de werken in het Deltagebied ter beveili ging tegen stormvloeden en tot verbete ring van de waterstaatkundige toestand. Voor 1956 staat 29.500.000,op de begro ting tegen 12.400.000,dit jaar en 19.900.000,gedurende de periode 1948 tot en met 1954. Het is niet bekend hoe veel na 1956 voor dit doel nog nodig is, aldus blijkt uit de lijst bij de begroting. VERKEER. In de uitvoering van de plannen tot aanleg van een nieuwe veerhaven te Bres- kens kpmt volgend jaar schot. Dan wil Er is verder een bestuursvoorstel tot het houden van een Verkeersonder- wijsdag, speciaal gewijd aan de wense lijkheid van verkeersonderwijs dan wel verkeersopvoeding op inrichtingen van voortgezet onderwijs. Het voorstel hiertoe werd gedaan door de Commis sie Verkeersopvoeding voor de school- „J en de voorzitter van deze Commissie, de heer E. Visscher te Middelburg, zal het nader toelichten. VERKEERSPLEIN? De Vereniging Zaanstreek heeft het Verbond voorgesteld zich te richten tot de colleges van B. en W. van alle Ne derlandse gemeenten met het verzoek bij de bouw van nieuwe scholen de mogelijkheid te' onderzoeken om op de speelplaats een verkeersplein van te gels aan te leggen, hetgeen het ver keersonderwijs ten goede zal komen. De vereniging wil dit verzoek ook doen slaan op bestaande scholen. Zij wil voorts de medewerking van de Commissarissen der Koningin in de diverse provincies voor dit doel inroe pen. Het bestuur van het Verbond kan zich geheel met het voorstel vereni gen. Des middags zal mr A. E. M. A. Bakker, administrateur van het depar tement van Justitie, spreken over het onderwerp „De voetganger en het he dendaagse verkeer”. De avond daarvoor Woensdag 28 MIDDELBURG, 21 Sept. Terwijl de Septemberzon zich van haar be te zijde liet zien en speels haar stralen door de geopende vensters van het Kantongerechtsgebouw liet spelen, stond mevr. J. J. R.-S. uit Vlissingen voor mr J. Moolenburgh, de Kantonrechter. De zon kon nog zo mild schii nen, de temperatuur bereikte evenwel niet meer die hoogte als op de das dat zij samen met een helper, de 18-jarige W. K. uit Vlissingen, moeizaam een hoeveelheid consumptie-ijs over de duinen onder Koudekerke torsten Het ijs was bestemd voor de klanten, die ongeduldig zaten te wachten in haar eonsumptietent op het strand. In verband met de springvloed was het onmogelijk, dat een vrachtauto het ijs naar het strand bracht. Nu was het erg warm en erg ver. Dies trokken zij, een kortere weg nemend, door De Vereniging voor Algemene We tenschappelijke Belangen heeft voor ’t komende winterseizoen weer een reeks Sulturele avonden vastgesteld. Op 11 en 12 Oetober zal de schrij ver Maurits Dekker de eerste bijeen komst verzorgen met een lezing- „Waar wij om lachen”. De cineast mr A. L. Hustinx komt op 10 en 11 No- en op 12 Januari spreekt ”Ötto van Tussenbroek over: „Het zien en beter begrijpen van oude en moderne schil derkunst”. De Rotterdamse diergaarde Bly dorp zal op 1 en 2 Februari een filmavond voor haar rekening nemen Het seizoen wordt besloten op 5 en 6 Maart met een voordrachtsavond te verzorgen door Albert Vogel Jr. Behalve de avond' van 12 Januari - 8 in de „Prins van Oranje” plaats v^ndt, worden alle avonden in „Schuttershof” gegeven. -o- MIDDELBURG, 20 Sept. De Poli tierechter te Middelburg hield van daag een „belastingzitting”, waarbij niet minder dan 90 personen zich ver antwoorden moesten. De boeten va rieerden van een gulden tot 20 gulden. Duizenden mét U hebben last overtollig maagzuur en pijnlijke nies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwijzing dat er in Uw maag iets „mis” gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smelten. Onopvallend zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. 1955 in. Een wijziging in haar pen- -- ALBLASSERDIJK 20 n. New York. ANDIJK 20 te Antwerpen. ANNENKERK 21 te Singapore. GROOTE BEER 21 te Rotterdam. HOOGKERK 20 te Antwerpen. LEKKERKERK 21 te Port Said. AKKRUMDIJK 21 te Havre. BOSCHFONTEIN 20 n. Southampton. LEMSTERKERK 21 te Rotterdam. MARIEKERK 20 n. Genua. neem k rr rr s

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2