Sen gjbo-et in leven! uw DRIE DAGEN MEER VACANTIE EN i VERHOGING VAN TOESLAGEN l l 1 Lonardi neemt vandaag het bewind handen Ik ging niet naar Indonesië om moeilijkheden te veroorzaken Stamhoofden verzetten zich tegen verwijdering van Ben Arafa B I uw naaste ii Rijksbemiddelaars Ministerieel advies aan Mits Cyprus niet op V.N.-agenda Israëlische aanval op Egyptische post Achtjarige beleefde angstig avontuur Hellend vlak Toenemend verzet op Cyprus college van Negenjarig meisje in Zoutespui overreden aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan I I I i 1 Constructief werk Na verkiezingen van 1956 indiening van nieuwe huurvoorstellen Stakingen in Frankrijk duren voort Zeshonderd Peronisten gedood bij bombardement op hoofdkwartier op verzoek i® l er f. v j dek” Koers in Marokko nog r\iet bepaald Peron in handen der opstandelingen TOTAAL AANTAL VERKEERSONGEVALLEN BUI toss Atie Voorbij breekt wereld record 100 meter vlinderslag DE BILT ZEGT: „Alle hens aan maar 't gaat ook om Westerling schreef een brief De DOOD loert op Lonardi zoon van Italiaans kapitein PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND - M 7 ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8198 Zie pagina 3 A. B. C. D. O o- 5222 1995 1757 Mac nd J'dni\ t Een vrolijke groet vanaf het balcon van het Haagse paleis, Lange Voorhout aan de juichende duizendtallen. V.Ln.r. H. M. Koningin Ju liana en de Prinsessen Margriet, Irene, Marijke en Beatrix. DONDERDAG 22 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Aan het verlangen van het bestuur der stichting de verruiming met 3 pro cent ook voor de primaire arbeids voorwaarden derhalve voor de re gelingslonen mogelijk te maken, is de ministerraad niet tegemoet kunnen komen. GEM.BOVEN 100.000 INWONERS GEMEENTEN •20,-100.000 INWONERS GEMEENTEN MINDER DAN 20.000 IN W |v.PELT-CBS sioen gezonden. Lonardi was Peron in 1943 als mi litair attaché bij de Argentijnse am bassade in de Chileense hoofdstad San tiago opgevolgd. RABAT, 21 Sept. Tien Marok kaanse stamhoofden, die naar schat ting over 200.000 stamleden in Noord- oost-Marokko heersen, hebben Sultan Ben Arafa verzekerd, zich met alle macht te zullen verzetten tegen welk plan ook om hem te vervangen door een regentschapsraad. Tegenover de pers verklaarden zij, dat zij de sultan hadden medegedeeld, te vertrouwen in zijn bekwaamheid om de hervormingen, die hij wellicht ge wenst zou achten, toe te passen. Ver scheidene stamhoofden droegen Franse militaire onderscheidingen. Een woord- -o- VLAARDINGEN, 21 Sept. Tijdens zwemwedstrijden in het Kolpa-bad te Vlaardingen heeft Atie Voorbij van „De Robben” uit Hilversum het we reldrecord 100 meter vlinderslag ver beterd en gebracht op 1 minuut 13,1 sec. Het oude record stond met 1 minuut 13,2 sec. op haar naam en werd op 26 Aug. j.l. door haar gevestigd. 8 8 NEW YORK, 21 Sept. De agenda commissie van de V.N.-assemblee heeft besloten de kwestie-Cyprus niet aan te bevelen voor plaatsing op de agen da. Aan dit alles zijn echter voorwaar- den verbonden en wel de volgende: Werkgevers- en werknemersorga nisaties in de desbetreffende be drijfstak dienen overeenstemming over de voorstellen te hebben ver kregen. De voorgestelde verbeteringen mo gen niet tot prijsverhoging aanlei ding geven. De voorstellen tot wijziging kun nen slechts bij afloop van de c.a.o. worden gedaan, terwijl voor bin dende loonregelingen een analoge regeling zal dienen te worden ge volgd. De voor te stellen verbeteringen mogen tezamen niet meer dan een verhoging met 3 procent van de jaarlonen bewerkstelligen. 4725 i I Uiteraard zal ook rekening moeten worden gehouden met de. ruimere mo gelijkheden op het terrein der secun daire arbeidsvoorwaarden, waarvan in de brief aan de Stichting van de Ar beid sprake is. de Stichting beslissing van aanwijzing heeft gegeven 1. 2. 3. 4. verbetering DE BILT, 22 Sept. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. In de ochtend in het binnenland hier en daar nevel of mist. Droog weer met enige bewolking in de hoge re niveaux. Zwakke tot matige Zuide lijke wind. Vrij warm. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord NIET AFWIJKEN De regering acht het niet juist in zo belangrijke mate af te wijken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn in de loonpolitiek, omdat aldus vooruit gelopen zou worden op het belangrijke S.E.R.-rapport, dat de regering dezer dagen hoopt te ontvangen aangaande de toekomstige loonpolitiek. De regering acht het noodzakelijk, dit advies eerst te bestuderen, voordat zij aan wijzigingen in de huidige pro cedure van loonvorming medewerkt. Aan het college van Rijksbemidde laars is verzocht in overleg met het bestuur der stichting op korte termijn De Peronisten hebben volledig ge capituleerd. Niet eerder echter dan na dat het Argentijnse leger Dinsdag avond een regen van brisantgranaten had laten neerkömen op het laatste bolwerk van Peron in Buenos Aires, het hoofdkwartier van de „Nationalis tische Bond”, waarin zich meer dan zeshonderd leden van deze bond had den verschanst. Reeds twee dagen was het gebouw door tanks omsingeld. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is het met de grond gelijk ge maakt. Van de zeshonderd man wisten er slechts enkelen levend de branden de puinhopen te verlaten. ALLE POLITIEKE GEVANGENEN VRIJ Allen, die in Argentinië wegens po litieke redenen werden geïnterneerd, zijn op vrije voeten gesteld. Betogers waren Woensdag in Buenos Aires bezig, de borstbeelden van Peron en zijn overleden echtgenote Evita te verwijderen, die zij aan touwen door de straten sleepten. Bij het station werden zij echter be- IJMUIDEN, 21 Sept. Optimistisch gestemd over de gunstige weersvoor spelling op langere termijn heeft de heer P. Visser uit Wijdewormer het plan opgevat Vrijdag a.s. naar de ver moedelijke plaats van het wrak der voerder verklaarde, dat Frankrjjks taak in het protectoraat nog niet vol tooid was. Hij voegde er aan toe, dat het plan voor een regentschapsraad in ieder geval niet aanvaard kon worden*’ door de bevolking onder ons gezag” BOMAANSLAG Dinsdagavond is in een melkbar in Rabat een bom ontploft, waardoor twintig Marokkanen, van wie negen tien Joden, werden gewond. De toe stand van dertien gewonden is ernstig. De melkbar ligt in het gedeelte van de Europese wijk van de stad waar voornamelijk Joden wonen. STAKINGEN Het communistische algemene vak verbond in Frankrijk, de C.G.T., gaat voort met zijn tactiek van „wisselsta- kingen”. Nu weer is aan het personeel van gas- en electriciteitsbedrijven ver zocht Vrijdag het werk neer te leggen. Het kabinet heeft Woensdagavond over de toestand van gedachten gewis seld. Ook in de provincie doen zich hier en daar stakingen voor, zoals bij de post- sorteerders in Antes en de gas- en elec triciteitsbedrijven in Lyon en Rouaan. CAIRO, 21 Sept. Het hoofdkwar tier van de bestandscommissie der V.N. heeft in een communiqué medegedeeld, dat een groep van 70 Israëliërs, Woens dagochtend de gedemilitariseerde zone van El Auja is binnengedrongen, de ze tel van het hoofdkwartier van de Ge mengde bestandscommissie heeft bezet en het Israëlische personeel gevangen heeft genomen. De Egyptenaren. van wie er een gewond was, mochten naar Egypte terugkeren. Generaal Burns heeft een protest ge richt tot het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken en terugtrekking van de Israëlische troepen geëeist. Hij heeft ook terstond een rapport gezon den aan de secretaris-generaal van de V.N. In Egypte neemt men dit incident zeer ernstig op, zo meldt het persbu reau A.F.P. AMSTERDAM, 21 Sept. Van middag heeft de 8-jarige T. C. M. te Amsterdam een angstig avontuur be leefd. Tijdens het spelen viel hij in een afwateringsput, die dient voor het afvoeren van water bij landopspui- ting in Amsterdam-West. Hij geraak te door de sterke zuiging in de af voerbuis die onder de Riekerweg doorloopt en werd meegezogen. Der tig meter verder kwam de jongen aan het einde van de buis in een sloot terecht, waarna hij zelf nog kans zag op het droge te komen. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar opgenomen. 1890 1645 f? T N HET KABINET is de beslissing I gevallen over het op korte termijn I te volgen loonbeleid. De lezer vindt hiernaast de volledige tekst van de me dedelingen, vanwege de Minister van Sociale Zaken aan de pers verstrekt. De kern is, dat van nu af bedrijfstaks- gewijze verschillen tot een maximum van drie pCt mogelijk zullen zijn mits aan de gestelde voorwaarde wordt voldaan in de dusgenaamde secun daire arbeidsvoorwaarden: vacantie- duur, vacantiebijslag, gratificaties, be- drijfspensioenen e.d. Ten aanzien van de primaire arbeids voorwaarde het loon - houdt het kabinet aan de bestaande regelingslo nen vast, zo lezen wij, in afwachting van een binnenkort te verwachten ad vies van de Sociaal Economische Raad. Terwijl ’n nieuw advies zal worden ge vraagd mede met het oog op een vol gend jaar aan de orde komende nieuwe huurronde en de invoering van de de finitieve regeling van de Ouderdoms voorziening. r AAT ons er maar frank voor uit komen: wij zijn met stomheid ge- slagen over het feit, dat een kabi- netsmeerderheid, bestaande uit intelli gente en bekwame mannen, tot een dergelijke onbegrijpelijke en onoprech te beslissing heeft kunnen komen. Aanvaardende de vier gestelde voor waarden en dat doen wij, gelijk onze lezers weten, onder de huidige economische omstandigheden met over tuiging! is het onbegrijpelijk, dat de kabinetsmeerderheid is blijven vast houden aan een in deze door niets te rechtvaardigen onderscheid tussen se cundaire en primaire arbeidsvoorwaar den. De kabinetsmeerderheid toch stemt toe, dat in sommige bedrijfstakken wél en in andere géén ruimte is om zonder prijsverhoging de werknemers het hun toekomende aandeel in de gestegen welvaart toe te kennen. Zij laat het aan werkgevers en werknemers over in on derling overleg binnen terecht ge stelde algemene grenzen te bepalen of dit inderdaad het geval is. Zijn deze het onderling eens, dan wordt evenwel tus senbeiden gekomen met een beste- dingsdwang; dit wél, dat niet. Een hoogst bedenkelijke, ja verwerpelijke zaak, die ons op een gevaarlijk-hellend vlak brengt! q EPAALD ONOPRECHT is de voor r\ het vasthouden aan de bestaande regelingslonen aangevoerde rede nering. Wat toch is de zaak? Jongst leden Vrijdag heeft de S.E.R. het advies al vastgesteld, waarop het communiqué doelt. Dit advies spreekt zich duidelijk uit voor het scheppen van differentia- tie-mogelijkheden per bedrijfstak zon der het inmiddels bericht geworden onderscheid tussen primaire en secun daire arbeidsvoorwaarden. En bij de vaststelling van dit advies waren, als gebruikelijk, waarnemers van verschil lende ministers aanwezig. Het valt niet aan te nemen, dat de in de S.E.R. gevallen beslissing, als was het officiële bericht hieromtrent wel licht bij het kabinet nog niet binnen, de rechtstreeks bij het loonbeleid be trokken ministers onbekend is geweest, bovendien: de kabinetsmeerderheid heeft ten dele reeds gevolg gegeven aan het S.E.R.-advies door haar besluit voor de secundaire arbeidsvoorwaar den. Van tweeën nu: of men loopt in derdaad niet op het S.E.R.-advies voor uit en dan is de in het kabinet geval len beslissing zonder meer voorbarig of men geeft dit puur-formele stand punt prijs, maar dan is ook tegelijker tijd de redenering in het communiqué onhoudbaar. Hier is in ieder geval dringend op heldering geboden! Het is aan de Sta ten Generaal daar op korte termijn voor te zorgen. Hoe eerder wij van dit in vele op zichten gevaarlijk-hellende vlak af ko men, hoe beter. Prof, dr J. J. de Jong. Uitgave: Lichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. goofdkantoor: Goes, L. Vorststr. loo Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie U35 voor adve’-t enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. jj, Telef. 326; Middelburg: Korte 'joordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes bseft vanmorgen een brief ontvangen tan (de oud-KNIL-kapitein) R. P. P. Westerling. De brief was gedateerd lC-9-’55 en droeg het poststempel 21-9. In deze brief deelt Westerling mede Nederland langs illegale weg te heb ben verlaten met Indonesië als be- iJraming. Hij zegt „naar Indonesië te Z’jn vertrokken op verzoek van enke le Indonesische groeperingen teneinde hen van advies te dienen en zo moge lijk bij te staan in de pogingen hun land vc.ruit te helpen op de weg naar iroter democratie”. Verder zegt hij in dit schrijven niet naar Indonesië te gaan „om onnodige moeilijkheden te veroorzaken maar om, waar mogelijk, -o- FAMAGUSTA, 21 Sept. In het dorp Akhna, 25 km ten Z.W. van Fa magusta, is een politiebureau overval len door gemaskerde verzetslieden. Zij verdwenen met een hoeveelheid wapens. Duizend man Britse troepen zijn naar het dorp en omgeving gezonden om de overvallers op te sporen. In het dorp Amiandos, ten Z.W. van Nicosia, hebben zich relletjes voorge daan. Er is een uitgaansverbod afge- kondigd. constructief werk te leveren”. Hij schrijft derhalve ook geen gehoor te zullen geven aan het op hem gedaan beroep alvorens de uitslag van de ver kiezingen in Indonesië, welke op 29 September gehouden zullen worden, bekend is. Verder zegt hij „het onge lukkige Evipan-avontuur” te betreu ren. ZOUTESPUI, 21 Sept. De 9-jarige Janneke de Smet uit Zoutespui is van middag op zeer tragische wijze om het leven gekomen. Omstreeks 12 uur, toen ze op weg was naar huis, stapte zij onderweg van de fiets. Ze merkte daarbij niet de achter haar komende P.Z.E.M.-wagen, bestuurd door J. uit Oostburg, op. Waarschijnlijk is ze ge schrokken, want ze kwam te vallen met het gevolg, dat de auto over haar heen reed. Het meisje was op slag dood. BUENOS AIRES, 22 Sept. De 59-jarige*generaal Eduardo Lonardi, op perbevelhebber van de zegevierende strijdkrachten der opstandelingen zal vandaag het bewind over geheel Argentinië in handen nemen en een voor lopige regering vormen. Ook vice-admiraal Olivieri, die de mislukte opstand van 16 Juni leidde en gevangen werd gezet, doch die inmiddels is vrijgelaten, zal met generaal Lagos, die ’t bevel voerde over de opstandelingen in Mendoza en met Schout bij Nacht Rojas, de commandant van de in opstand gekomen vloot, een lei dende rol in het toekomstige bewind gaan spelen. schoten, waarbij een hunner werd ge wond. Politie herstelde de orde. PERON GEVANGEN Volgens de correspondent te Buenos Aires van het Amerikaanse omroepsta- tion „Mutual Broadcasting System” zou ex-president generaal Juan Peron in handen der opstandelingen zijn, die hem aan boord van de „Paraguay” ge vangen zouden hebben genomen. Lonardi, zoon van een kapitein van een Italiaans militair muziekcorps en van een Franse moeder, was betrok ken in alle samenspanningen in de af gelopen jaren tegen Perons bewind. Dit was ook het geval in September 1951. De door generaal José Me- nendz geleide revolutie brak echter te vroeg uit en generaal Lonardi, des tijds commandant van een te Rosiario gelegerde divisie infanterie, werd, als „verdachte” bij de Peronistische rege- ring, kort daarna vervroegd met pen- >,Renate Leonardt” te vertrekken. DEN HAAG, 21 Sept. Minister Suurhof heeft het bestuur van van de Arbeid medegedeeld, dat hij, overeenkomstig een de Ministerraad, aan het college van Rijksbemiddelaars om goedkeuring te verlenen voor: verlenging van de jaarlijkse vacantieduur met ten hoogste 3 dagen verhoging van de vacantiebijslag; verruiming van gratificatiemogelijkheid; verhoging van de bijdrage aan het bedrijfspensioenfonds en/of van bovenxyettelijke sociale verzekeringsuitkeringen. de aangegeven verruimingsmogelijk- heid in sommige secundaire arbeids voorwaarden nader uit te werken. De minister heeft voorts aan de So ciaal Economische Raad verzocht van advies te dienen over de huidige en de te verwachten economische situatie van ons land in verband met de vraag of en in hoeverre een wijziging van het werknemersaandeel in het natio nale inkomen mogelijk, c.q. gewenst is, waarbij in elk geval een tweetal te verwachten maatregelen, t.w. een huurronde en de nieuwe ouderdoms- verzekering, in beschouwing genomen dienen te worden. HUURVERHOGING Weliswaar is het onwaarschijnlijk te achten, dat de regering nog voor de verkiezingen van 1956 een voorstel tot huurverhoging aanhangig zal maken, doch de noodzaak van verdere huur verhoging wordt zo algemeen erkend, dat er volgens de minister van uitge gaan kan worden, dat na de verkie zingen van 1956 de indiening van nieu we huurvoorstellen niet lang op zich zal laten wachten. Zoals bekend heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn vertegen woordigers in het buitenland op de hoogte gesteld van de berichten dat Westerling op illegale wijze naar het buitenland zou zijn vertrokken Gelijk bekend, beschikt Westerling niet over een geldig paspoort. Hij heeft dus geen of alleen vervalste pa pieren bij zich en kan dus door elk land, waar hij wordt aangetroffen, des- noods als ongewenst vreemdeling worden teruggezonden naar Nederland AMSTERDAM, 21 Sept. Het A.N.P. Waarnemend-hoofdredactenr Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. B J '«Mg Xs X ,''s 4'

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1