en een van B.B. krijgt gesalarieerde ambtenaren kaderblad Ernstige klacht op vergadering Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond Valse verklaringen moesten het onderzoek verwarren Zeeuwse Polderbestuurders werden bepaald bij de toekomst van nog in Behandeling van stralingsziekte experimenteel stadium Welke gemeente doet het meest voor de Europese gedachte? STRAATSBURG, 19 Sept. Een zestigtal gemeenten, steden en dorpen hebben ingeschreven voor deelneming aan de wedstrijd om de prijs voor Eu ropa, die is uitgeschreven door de raad van Europa. De prijs zal jaarlijks wor den toegekend aan de gemeente, welke het meest zal doen voor de verbreiding van de idee van een verenigd Europa. 1 van II Nederlandse jeugdgemeenschap bezoekt Goeree-Overflakkee Amerikaanse luchtmacht hielp zieke Ned. kapitein Ds J. C. Fontein 80 jaar D*A«F« krijgt nieuwe motorenfabriek Verhouding met gemeenten, zwakke dijks- gedeelten, samenvoeging van polders en nog veel meer Stond getuige onder pressie? Overleg Amerika-China vastgelopen Amerikaanse zendeling door Chinezen vrijgelaten Amsterdam schenkt bank voor 300-jarig paleis Landelijk congres in Den Haag Zaak Schmidt weer aan bod DE RADIO BRENGT U Arbeidsvrede wordt bedreigd en Duiles richt zich tot Griekenland en Turkije Getreuzel op hoog niveau Twee geestelijke verzorgers gaan met emigranten mee 22 jaar later Vrijgesproken van aanslag op Goering I Namen van poffers in de etalage Concentratie Zwakke gedeelten De vraagstukken stapelen zich op v< Zeeuwsche Polder- en Water schapsbond Nederlands schip had aanvaring bij Kiel ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 20 September 1955 pagina S is t i L tratiekamp heeft doorgebracht. Het inmiddels overleden. j. me- radio-biologische afdeling rij ks verdedigingsor ganisatie TOKIO, 19 Sept. Een watervlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht op Okinawa heeft de kapitein van het daad had "bekend. Deze’man ïs' echter IVTrvrl ZAT.*? r» »-» C/l tT*<n 4" O ZA Hl 1 Cf 11 Tl O ÏT -I 11 op een en ander, waarop deze zijn ver klaringen nog eens bevestigd. Dinsdag zullen Reynst en Manoch worden ge confronteerd. ’s-GRAVENHAGE, 19 Sept. Ds M. Gerritsen, Ned. Herv. predikant te Amers foort, en ds H. de Wit, Geref. predikant te Leeuwarden, zullen als geestelijke ver zorgers een reis maken met een emigran tenschip. Ds Gerritsen vertrekt 26 Septem ber a.s. met de Groote Beer met emigran ten naar Canada. Ds de Wit gaat 7 October met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië. Hij komt in Januari 1956 met worden gehouden, de Waterman, die uit Indonesië repatri ërende Nederlanders vervoert, in het va derland terug. Tenslotte kwam nog heel even de Deltawet om de hoek kijken. De directeur van de Unie maak te zich nu reeds tot tolk van alle polderbestuurders door op te merken, dat het redelijk en bil lijk zal zijn, dat de kosten van de grote werken volledig op de nationale gemeenschap drukken, omdat het gaat om een nationaal belang. Een standpunt, dat wij volledig onderschrijven. sies in de grafische sector ingesteld zijn, en de spoedige instelling van een bedrijfschap. Over dit laatste punt zul len weer spoedig besprekingen wor den geopend, maar tot dusver bleef de gebiedsomschrijving het omstreden punt. Zondag j.l. vierde ds J. C. Fontein te Breda, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, zijn 80ste verjaardag. Hij studeerde aan de universlteit van zijn woonplaats Lelden en werd op 6 April 1902 door zijn zwager, wijlen ds P. J. Couvee, toen predikant te Bome, te RiUand-Bath in het ambt bevestigd. In 1912 ging de jubilaris naar Hurvve- nen (classis Bommel), vanwaar hij op 15 Maart 1931 naar Chaam (classis Breda) vertrok. Deze gemeente diende hij tot 1 Januari 1944, toen hem na ruim 41 dienstjaren emeritaat werd verleend. Hij bleef toen nog tot 30 Sep tember 1945 te Chaam werkzaam als hulpprediker. verantwoordelijke taak een gesalari eerd ambtenaar als zg, buitendienst- assistent toe te voegen. Voorts zal er een kaderblad worden uitgegeven. In Nederland zijn thans 115.000 mannen en vrouwen bij de zelf bescherming aangesloten. De behoefte is 166.000, zodat er nog 51.000 nodig zijn. De grootste lacunes zitten in de grote steden, aldus de heer Borst. zo effectief mogelijk afscherming. Op de toepassing van deze beschermings- mogelijkheden in het geval van een atoombom-explosie en bij het optre den van een radio-actieve neerslag wordt uitvoerig ingegaan. De behandeling van de stralings ziekte is voor een deel nog in het experimenteele stadium en de rich ting, waarin dat onderzoek zich thans beweegt, wordt aangegeven. Ten slotte wees spr. op de chemi sche prophylaxe van de stralings ziekte, d.w.z. de mogelijkheid om door toediening van bepaalde chemische middelen vóór de bestraling, een be scherming tegen de schadelijke wer king ervan te verkrijgen. Deze me thode is tot nu toe slechts bij proef dieren uitgewerkt, doch de resultaten zijn van dien aard, dat een onderzoek naar de toepassingsmogelijkheden bij de mens in overweging kan worden genomen. Nederlandse vrachtschip „Schouten’" die ernstig ziek was, van boord ge haald en naar een legerhospitaal op de Rioe-Kioe eilanden gebracht. De kapitein, J. L. Jonker uit Driebergen, was volgens de berichten ernstig ziek doch maakt het in het hospitaal goed. Het m.s. „Schouten” is eigendom van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij. maar vaart in dienst van de Kon. Java-China Paketvaart. Het schip bevond zich 170 mijl ten zuid westen van Okinawa. I Dit jaar zal de prijs voor het eerst worden toegekend gedurende de Octo- berzitting van de consultatieve raad. Onder de candidaten bevinden zich tien Nederlandse steden o.a. Den Haag, Haag, Arnhem, Delft, Almelo en Vel- sen. De kleinste deelnemer is het dorp je Hohelfelde in Slees wij k-Holstein, dat slechts 68 inwoners telt. -o- Een hof te West-Berlijn heeft de 52-jarige Erwin Schulze vrijgesproken van de aanklacht, dat hij in 1933 een handgranaat naar Hermann Goering zou hebben gegooid, op grond van welke beschuldiging hij reeds twaalf jaar in de gevangenis en een concen- hof kwam tot de slotsom, dat de nazi- rechtbank Schulze indertijd op grond van onvoldoende bewijzen had ver oordeeld. Schulze verklaarde zelf, dat hij onder druk een valse bekentenis had afgelegd en dat later de werke lijke pleger van de aanslag hem zijn AMSTERDAM,17 Sept. —.Vrijdag 23 September zal de Nederlandse jeugdbe weging op uitnodiging van de gemeente besturen van Middelharnis en Sommels- dijk, een bezoek brengen aan Middelhar nis ten einde de herstelwerkzaamheden op het eiland Goeree Overflakkee te be zichtigen. Tevoren vergadert de raad van afgevaardigden der N.J.G. in ’t „Diek- huus” te Middelharnis. Naar schatting zullen 60 a 70 hoofdbe- stuurs- en topkaderleden van de jeugd organisaties in Nederland aan vergadering en excursie deelnemen. -o- PARAMARIBO, 19 Sept. In de Surinamerivier zijn Zondagochtend tien inheemsen verdronken, toen hun boot, waarmee zij een hengeluitstapje maakten, in de mist door een veerboot werd overvaren. Elf anderen konden worden gered. WOENSDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.0Q Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel- lingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Gr, 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Promenade ork. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Mr Th. J. van der Peijj: „Suriname, de Neder landse Antillen en het Minvor”. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.35 Act. 18.45 Gevar. muz. 19.05 „Diploma's”, klankb. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.30 Nieuws. 20.05 Gevar. muz. 20.40 „Wanneer zingt een kanarie?”, hoorspel. 21.55 Accordeon ork .en solist. 22.20 „Orkanen” (II), lezing. 22.35 Gitaar- duo. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) NCRV; 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Prome nade ork. en solist. 12.05 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole ork. 14.00 Gr. 14.35 „Prince Igor”, opera. (2e bedr.). 15.35 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 „Hier heb je de oranje- garde”, klankb. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel spel. 18.15 Klass, muz. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie, en Verenigingsle ven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Ge sprek over de reclassering. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Dein Reiche komme”, oratorium. 21.50 Gram. 22.00 Wonderlijke wetenswaardig heden. 22.15 Pianospel. 22.30 Kamerork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 Voor de jeugd. NTS; Eurovisie: 20.15-21.15 Internatio nale Athletiek wedstrijden in Londen. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 15.00 en 15.20 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Piano recital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 „Bietje”, zangspel. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55- 23.00 Nieuws. EINDHOVEN, 19 Sept. In de af gelopen week heeft de aanbesteding plaats gehad voor de bouw ener mo torenfabriek voor de DAF, die samen met de nieuw te bouwen servicehal 40.000 vierkante meter groot zal wor den. Verwacht wordt dat bouw en in richting in anderhalf jaar gereed zul len zijn, waarna men, krachtens een contract met de Leyland Motor Ltd, in eigen bedrijf Leyland-motoren gaat vervaardigen. UIT DE ORGANISATIE Rond het lijvige en uiteraard typo grafisch goed verzorgde jaarverslag ontspon zich een uitvoerige discussie, waarbij een groot aantal facetten van het bondswerk onder de loupe geno men werden. Helaas groeit de omvang van het werk sneller dan het ledental, want dat nam in de verslagsperiode slechts toe met 412, zodat de N.C.G.B. op 1 Januari j.l. 5318 leden telde. De vergadering herdacht in stilte de 34 leden en 10 oud-leden, die door de dood werden weggenomen. Een spe ciaal woord wijdde de voorzitter aan de nagedachtenis van de heer A. Fok, die de bond ruim 30 jaar als- lid van het hoofdbestuur diende. De vergadering nam afscheid van de heren K. Holwerda en J. Marijs, die beiden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftraden als hoofdbestuurslid. Eerstgenoemde bekleedde deze functie 26 jaar en was tevens een kwart eeuw voorzitter van de afd. Groningen. De heer Marijs had 18 jaar lang zitting in het H.B. en is sedert 1915 lid van de afd. Middelburg- Vlissingen van de N.C.G.B.. Beide he ren werden benoemd tot ere-lid van de bond. De vergadering duurt nog voort. Een Londense kruidenier, Tom Seagrove, die het poffen van zijn cliënten moe was, besloot zijn dreigement om de eerste twee na men van hen, die hem geld schul dig zijn, voor het raam van zijn zaak op te hangen, ten uitvoer te brengen. Dat heeft afdoende ge holpen, want verscheidene schul denaars hebben zich nu met spoed bij de kruidenier gemeld, toen deze zijn voornemen bekend maakte. Er waren ook enigen, die zich van het dreigement niets aantrokken, en hun namen zullen nu met twee tegelijk in de eta lage verschijnen. Andere winke liers hebben al aangekondigd, het voorbeeld van Tom Seagrove te gaan volgen, indien zijn idee suc ces heeft. Dat het behoud der zelfstan digheid impliceert, dat de vér gaande versnippering van krach ten door de zeer vele kleine pol ders moet worden gehandhaafd, zal niemand, die enigszins op de hoogte is, durven beweren. Wij geloven, dat slechts dan 1 die zelfstandigheid verzekerd is, indien het komt tot grotere en krachtiger eenheden, welke de beschikking hebben over een voldoende geoutilleerd technisch en administratief apparaat. In 3 Zeeland zijn de eerste stappen op deze weg gezet en al zijn de B moeilijkheden door de. histori- sche gegroeidheid van de situatie en door zeer begrijpelijke psycho- b logische factoren niet gering, de overgrote meerderheid der pol- W derbestuurdcrs ziet in, dat hét B deze richting uit moet. WASHINGTON, 18 Sept. De Amerikaanse minister van buitenland se zaken Dolles zegt in een boodschap aan de premiers van Griekenland en Turkije, dat zij hun best moeten doen om de spanning tussen hun beide lan den op te heffen in het belang van de Atlantische gemeenschap. De Grieks-Turkse alliantie is een bastion van de vrije wereld in een kritieke sector. De eenheid van de NAVO moet onverwijld worden her steld”, aldus de Amerikaanse minis ter. Dat de kwestie der zwakke dijkplekken aan de orde zou ko men, lag voor de hand. Er zijn er nu in Zeeland 51 erkend, maar de voorzitter van het Wa terschap Schouwen wil daar en zover wij dat kunnen beoor delen op goede gronden nog enkele kilometers zwakke dijk aan zien toegevoegd. En er zul- 1 len op dit punt misschien nog wel meer polderbesturen wen sen hebben. Duidelijk stelde de voorzitter van de Zeeuwsche Polderbond nog eens vast, dat ’t initiatief hier moet uitgaan van 1 de polderbesturen zelf en dat men zich er niet op mag beroe pen, dat er nog geen definitieve subsidieregeling is om maar niets te doen. Ii enmaal per jaar ontmoeten de Zeeuwse polder- en water- g M schapsbestuurders elkaar op de algemene vergadering H 1 van hun bond en het schijnt wel, of elk jaar de belang- S stelling groter wordt. Te verwonderen is dat niet, want de B vraagstukken, waarvoor deze bestuurders staan in hun vaak I aparte polderwereldje, waarvan de buitenstaander weinig weet B heeft, zijn vele en ingewikkeld. Zij zijn er na de ramp van 1953 C beslist niet minder op geworden. Men kan wel zeggen, dat na de grote stormvloed er veel meer beweging is gekomen in het voor die tijd vaak rustige polderbestaan. Nederland heeft B langzamerhand S taak is van de besturen der polders De vergadering in Zierikzee 8 van de Zeeuwsche Polder- en K Waterschapsbond was wel heel concreet afgestemd op de actuele 1 problemen en op de toekomst van het Nederlandse water- 3 schapsbestel. Het is een groot g goed, deze zelfstandigheid en g autonomie der polders en water- S schappen. Dat de bestuurders er 8 van deze tot elke prijs willen 2 handhaven, is bepaald niet een prestige kwestie, maar een na- 8 tionaal belang, hetgeen gelukkig W ook wordt onderschreven door S onze huidige minister van Ver- S keer en Waterstaat. Het was o.i. g dan ook volkomen terecht, dat H één van Nederlands grootste deskundigen op dit punt, de di- K recteur der Unie van Water- S schapsbonden, scherp stelling 8 nam tegen de inhoud van een 8 rapport der Commissie Oud in I opdracht der Ver. van Neder- 8 landse Gemeenten. Samenwer- S king is noodzakelijk, maar men zal principieel voor ogen dienen te houden, dat de polder een z.g. doelcorporatie is en dat gemeen telijk overwicht in waterschaps- zaken het algemeen belang zeker niet dient. ging van 3 of 4% mogelijk zou worden. Naar verluidt is thans bij de regering nog alleen de vraag in discussie, of de ze verruiming alleen maar besteed zou mogen worden in de sfeer der secun daire arbeidsvoorwaarden in de vorm van verhoging van vacantierechten, pensioenen e.d. of dat zij ook gebruikt zou mogen worden voor een recht streekse loonsverhoging in die be drijfstakken waar dit mogelijk zou zijn. Naar sprekers mening is het eer ste standpunt niet verdedigbaar, want dat zou neerkomen op een voorschrift van de overheid aan het bedrijfsleven, hoe de aanwezige ruimte besteed moet worden. Spreker accentueerde, dat het gra fisch bedrijf al in Januari j.l. koos voor een uitbreiding van de vacantie rechten en dat deze gedachte dus niet ontsproten is aan het brein van een zekere vakcentrale (het N.V.V.), zoals thans wel wordt gesuggereerd. Staat wat meer spoed bij de organen van de geleide loonpolitiek dus boven aan op het verlanglijstje van de N.C. G.B., er werden nog meer wensen ge- uit. Zo b.v. de verdere eliminatie van het verschil tussen de gerheenteklas- sen, waartoe de Soc. Economische Raad drie jaar geleden al adviseerde, de snelle totstandkoming van Onder nemingsraden, nu de bedrijfscommis- (Van onze §-redacteur) ZEIST, 19 Sept. „Laat men toch op hoog niveau niet spelen met de arbei dsvrede in ons land door al maar te traineren bij het opstellen van advie zen en het nemen van beslissingen in zake c.a.o.’s, waarover door werkge vers en werknemers al overeenstem ming is bereikt”. Deze verzuchting slaakte de heer J. A. Conjong, voorzit ter van de Ned. Chr. Grafische Be drijfsbond, in de rede waarmee hij Maandag te Zeist de alg. vergadering van zijn organisatie opende. Zowel de Overheid als het College van Rijksbe- middelaars en de Stichting van de Ar beid werden hier door hem in gebreke gesteld. „Wanneer voor de goedkeu ring van c.a.o.’s in kartonnagebedrijf en papieren zakkenbedrijf een vijftal maanden nodig is, dan hangt de ar- beidsrust aan een zijden draad”, zo verklaarde de heer Conjong. Stichting en Rijksbemiddelaars had den beide acht weken nodig voor de goedkeuring van de ingediende primai re arbeidsvoorwaarden voor de grafi sche arbeiders. Tot op vandaag, nog maals negen weken later, werd de voorgestelde uitbreiding van de va cantierechten nog niet goedgekeurd, aldus spreker. Toch werd hierover in het bedrijf zelf overeenstemming be reikt. Eerstdaags zal de regering een beslis sing nemen over het al dan niet toe staan van een kleine verruiming in de richtlijnen, waardoor een loonsverho- DJAKARTA, 19 Sept. Op de Maandag in Djakarta gehouden zestiende zitting in de zaak-Schmidt heeft getuige Reynst op een vraag van rechter Rochjani, waar.om zjjn verklaringen afwijken van de mededeling die hij aan de politie heeft gedaan, geantwoord, dat getuige Van Hulst hem had opgedra gen door het afleggen van valse verklaringen het onderzoek te verwarren. Daarnaast had ik angst voor de politie, met wie ik voor het eerst in aanraldng kwam, zelde hij. Getuige Reynst verklaarde, dat hij Schmidt slechts één keer heeft ontmoet en wel in het Salak-hotel in Bogor. Hij zelde met Manoch een reis te hebben gemaakt naar Semplak, Serpong, Tan- gerang en via Djakarta weer terug naar Bogor. In Djakarta werd een commis saris van politie, Sujono, bezocht. Op bevel van Manoch had getuige bij dat bezoek verteld, dat zij tussen Tange- rang en Djakarta door een bende wa ren aangevallen; dit was echter niet waar. Later had getuige deze politie man voor de tweede keer ontmoet in een restaurant in Bogor. Getuige Reynst zelde voorts, dat een zekere Lapré hem had verteld, dat men in het huis van Motman in Bogor kon zien, hoe de rood-wlt-blauwe vlag op de Gu- nung Salak wapperde, getuige had dit ook zelf gezien. „NOOIT ONTMOET”. Beklaagde Schmidt zelde vervolgens Reynst niet te kennen en vroeger nooit te hebben ontmoet. Hij zelde niet te kunnen verklaren, waarom Reynst be zwarende verklaringen tegen hem af legt. Schmidt verklaarde te menen, dat getuige dit doet onder bedreiging. Ik ben er zeker van, dat hij tot dusverre nog niet de waarheid heeft durven zeg gen, voegt Schmidt hieraan toe. Rechter Rochjani wijst getuige Reynst GENEVE, 19 Sept. Wang Ping Nan, leider van de communistisch- Chinese delegatie naar de Ameri- kaans-Chinese besprekingen te Ge nève, heeft Maandag verklaard, dat d’ besprekingen tussen de twee lan den in een impasse zullen geraken, indien de Verenigde Staten er op blijven staan te wachten op de re patriëring van alle Amerikaanse burgers. Communistisch-China wenst te be ginnen met de behandeling van het tweede agendapunt: kwesties van wederzijds belang, maar de Verenig de Staten blijven op hun standpunt staan, dat de repatriëring van de Amerikaanse burgers, die nog in China gevangen moet worden voltooid alvorens ver der te gaan. ZIERIKZEE, 17 Sept. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps bond werden de jaarstukken van de secretaris-penningmeester, mn J. K. Munters, vastgesteld. De heren Klompe te Renesse, A. P. Kostense te Biervliet en C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen werden tot bestuursleden herkozen. Zonder discussie aanvaardde de vergadering wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement, o. m. strekkende tot verhoging der contri butie en verlaging van het aantal le den van bestuur en dagelijks bestuur. EEN KADERBLAD. De laatste spreker was de heer A. Borst, voorzitter van het Verbond van prot.-christelijke werkgevers in Nederland en van wijkhoofden te Wassenaar, die de plaats en de taak van het wijkhoofd in het licht stelde. Hij deelde mede, dat de leiding van de BB heeft besloten aan het wijk hoofd, gezien diens omvangrijke en ’s-GRAVENHAGE, 19 Sept. In de zaal van de Haagse dierentuin Maandag een landelijk congres van wijkhoofden, plaatsvervangende wijk hoofden en hoofden zelfbescherming van de organisatie Bescherming Bevol king gehouden. Het congres werd gepresideerd door burgemeester Noteboom van Voorburg, terwijl tot de aanwezigen behoorden minister Beel en de com missaris der Koningin in Zuid-Holland mr L. A. Kesper. Burgemeester Schokking van Den Haag sprak een begroetingsrede uit, i waarin hij het BB-werk zeker geen prestigetaak noemde. „Wij doen dit werk met een zeker idealisme, dat i voortkomt uit liefde voor de mede mens en wij hopen dat dit aansteke- Ijjk werkt”, aldus de Haagse burger vader, die besloot met de opmerking, dat hij hoopte, “dat in de toekomst ons land door een krachtige BB, geen geen partij wenst te zijn in een spel van kat en muis”, al hoopte hij vurig, dat de kat thuis zal blijven. De oud-chef van de luchtmachtstaf, en onderdirecteur van het defensie- centrum, lt.-gen. B. D. C. Giebel, hield een referaat over „De moderne lucht oorlog en de organisatie BB”, en zeide o.m. het volgende: „Als er ooit een derde wereldoorlog zou komen, zou den de slagen, die over en weer wor den toegebracht, ongelooflijk hard zijn. De atoomwapens zijn geen uit zonderlijke wapens meer, omdat zij in de Verenigde Staten in duizendtallen en in de Sowjet-Unie in honderd tallen zijn vervaardigd. Dat een nieu we oorlog zou worden ontketend zon der inzet van atoomwapens, is het minst waarschijnlijk van alle onder stellingen. Bij atoomaanvallen op militaire ob jecten kan niet worden voorkomen, dat ook niet-militaire objecten wor den geraakt. De burgermaatschappij moet dan ook in staat zijn, de taak te volbrengen die in de moderne oor log op haar schouders rust: morele en materiële steun te leveren aan de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. De BB kan haar het daartoe nodige incasseringsvermogen geven. MEDISCHE ASPECTEN. Dr W. van Bekkum, hoofd van de afdeling van de -TNO, sprak over enkele medische aspecten van de uitwerking der atoombom. Spreker zeide, dat de onbekendheid met de werking van radio-actieve straling op levende wezens er aan vankelijk toe heeft geleid, dat men vrijwel machteloos tegen de bedrei ging van de stralingsziekte, die korte tijd na de ramp bij aan de straling blootgestelde personen kan optreden, stond. Dank zjj uitgebreide onderzoe kingen is thans bekend, welke ziekte verschijnselen bij de slachtoffers kun nen worden verwacht, en bovendien staan een aantal mogelijkheden ter bescherming tegen de straling ter be schikking. Deze bescherming berust op twee principes, t.w. een vergroting van de afstand tot de stralingsbron en een nu wel begrepen, dat zijn bestaan afhangt van de eiligheid der kusten, welker zorg in de allereerste plaats een en waterschappen. Er is ook critiék geleverd op een ander voorstel der Commis sie Oud ter regeling van de uit kering voor de wegen. Terecht werd gesteld, dat in vele geval len het wegenonderhoud niet eens behoort tot het typerende en karakteristieke onderdeel van de waterschapstaak, terwijl de lasten volledig of voor het grootste gedeelte voor rekening der polders komen. Wordt het voorstel aanvaard, dan komt er een vrij ingewikkelde percen- tage-regeling, waartegenover het voorstel der Unie veel eenvoudi ger en boverfdien veel redelijker is. Hierover zal het laatste woord nog wel niet zijn 'gesproken. HONGKONG, 19 Sept. Levi Lo- vegren, een zendeling van de Ameri kaanse baptisten, die in 1951 op be schuldiging van splonnage door de communistische Chinezen werd gearres teerd, in Maandag in Honkong aange komen. Hy is de zevende van dertien Ameri kaanse burgers, wier vrijlating op 10 (September werd beloofd. De gezondheidstoestand van Love- gren is goed. Hij zei: „Ik was schuldig aan spionnage volgens de Chinese wet; volgens de Amerikaanse wet was ik niet schuldig.” Hij zond als zendeling berichten naar zijn kerk in de V.S. op dezelfde manier als een journalist, maar alleen voordat de communisten in dit deel van China aankwamen. Zijn kerk had één van zijn Inlichtingen aari het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken doorgegeven, namelijk dat Woe Pei Ying, schoonzoon van de voor malige nationalistische gouverneur van de provincie Sinklang, naar de commu nisten was overgelopen. -o- AMSTERDAM, 19 Sept. De ge meente Amsterdam zal de Koningin een monumentale eikenhouten bank aanbieden ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan dit jaar van het konink lijk paleis op de Dam, eertijds raadhuis van de hoofdstedeljjke gemeente. De bank zal een plaats krijgen in het paleis. De beeldhouwei' Hildo Krop moet hiertoe In opdracht van B. en W. twee gipsen modellen ontwerpen, waaruit een keuze zal worden gemaakt. Beide modellen hebben liggende leeuwenflgu- mn als draagvlakken en op de boven wijde van de rugleuning is reliëfwerk eangebracht. KIEL, 19 Sept. Het 498 ton tende Nederlandse m.s. „Lies”, eigen dom van rederij J. Vermaas te Rotter dam, is Zondagavond in het kanaal van Kiel aan de grond gezet, na in aanva- rhig te z(jn geweest met het 1320 ton metende Deense s.s. „Svanholm”. Het Nederlandse vaartuig liep een groot gat op van het dek tot beneden de waterlijn, waardoor de ruimen direct v°> liepen. Om het voor zinken te be hoeden, werd het schip aan de grond gezet. Men verwacht dat Dinsdag met het bergingswerk zal worden begonnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3