Heft $perft B Zeeuwse renners drukten hun Heikant van Zeeuwse clubs sloegen geen gek figuur in landelijke competitie I I stempel op ronde De heer J. Zuidweg (V.V.D.) definitief tot wethouder gekozen Joodse begraafplaatsen moeten blijven bestaan BRYLCREEM de natuurlijke glans gezond haar I «S1 al«l«el>cr d September- vriendschapsmaand Uitslagen Goese etalagewedstrijd Zeeuwse Hervormden te gast in Duisburg z Rechtse raadsleden teleurgesteld WISSEKERKE, 19 Sept. Beschutte werkplaats te Zierikzee spoedig open J Zeeuwse Wandelingen Tekort aan organisten op Schouwen-Duiveland Geslaagd voor diploma zwemvaardigheid II Competitieverloop was onbevredigend ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 20 September 1955 Din: Pagina 2 - van I VERKOCHTE Heeren kreeg de bloemen, maar 1 Synagoge in Middelburg werd in 1705 geopend Hier is mijn nieuwe abonné! RINGRIJDERIJ Oostkapelie-Serooskerke 93-113 WaterpolocompetHie beëindigd Yi^iScKE Sprintkampioenschap van Nederland op de weg WERELDRECORDS TE BELGRADO Athletiekvereniging in W.Z.-Vlaanderen opgericht BRYLCREEM houdt In de raadsvergadering van Wissekerke Vele synagogen voor andere doeleinden gebruikt HAIRDRESSING BRYLCREEM geeft een fraaie, natuurlijke glans aan Uw haar BRYLCREEM kleeft niet, plakt niet, droogt het ’S WERELDS MEEST Synagogen Joden-verdelging - ■BIMDHMR! Ingezonden Mededeling (Adv.) -o- mogelijk ook nog met Bruinvis. De dames van ongeslagen Naam Adres Woonplaats per week/maand/k war taal Deze nieuwe abonné wil betalen Aangebracht door Uw abonné te ZIERIKZEE, 19 Sept. Binnenkort zal de werkplaats voor minder valide arbeids krachten, die in de voormalige kleuter school aan de Wevershoek te Zierikzee gevestigd is, geopend worden. Met vier mensen zal worden begonnen, doch over geheel Schouwen-Duiveland komen onge veer 120 personen voor tewerkstelling in aanmerking. Enkele bedrijven uit Zierikzee deden reeds toezegging voor het plaatsen van op drachten. 8 8 7 8 7 7 3 3 2 0 6 6 6 6 10 4 4 3 3 1 1 0 3 2 2 0 1 0 2 2 4 4 6 5 5 0 1 2 6 20 11 10 8 6 3 2 9 8 7 0 I 3 2 1 0 de tweede als volgt: Bruinvis Luctor TZV II Baronie Surae II. Alle drie SZV Luctor II Schelde Zeehond I Scheldestr. Bruinvis II Zeehond II stand is hier; Zeehond SVZ Luctor I Luctor II -o- ST. ANNALAND Schietwedstrijd. Het ligt in de bedoeling van de schietvereniging „Prinses Juliana’’ om op Zaterdag 1 October a.s. een vrije- baanwedstrijd te organiseren. r: r s] V S n S1 v V g t: b s k v i s l s SEROOSKERKE, 17 Sept. De Land- bouwjongeren afdelingen Serooskerke en Oostkapelle hebben Zaterdag te paard de strijd tegen elkaar aangebonden. Het was een zeer vriendschappelijke strijd, die werd uitgevochten op de baan naar dé kleine metalen ring. Deze ringrijderij werd door de Serooskerkse landbouwjon- géren gewonnen. Oostkapelle stak 93 rin gen, Serooskerke 113. De beschikbaar gestelde prijzen gingen naar: 1. C. Abrahamse 6; 2. M. Koole 6; 3. P. Wondergem 6; 4. J. Poppe Kzn 6; 5. M. Louwerse 5; 6. Z. Maljaars 5; 7. I. Wisse 4; 8. D. Vos 4; 9. Z. Francke 4. Van de afdeling Serooskerke werd het hoogste aantal volgringen gestoken door M. Koole 5. Voor Oostkapelle was dit J. Poppe 4. De potlepel was voor A. Maljaars, Oost kapelle. De wisselbeker ging naar M. Koole, die het hoogste aantal ringen stak, 15. ’8 Ma; hoe kin var mis E Ha: wa pre we voc me lij! va< da) on: gei va da en ce: ee oo 0.1 de de de zo de ei ta w d m st je d: d< ir. te 1c rr st d n Pereira, Gomez de Silva, Mendes da Costa. Op twee stenen zijn twee opgeheven zegenende handen uitgebeiteld, dit zyn priestergraven. Zo’n steen is er ook op het kerkhof te Vlissingen. Dit stille hoekje dicht bjj de Leeuwentrap heeft ongeveer 15 stenen. De laatste is van 1906. Op de hekpaal staat in het Hol lands en Hebreeuws „De geborenen zijn bestemd te sterven, de doden om weder te leven’’. Het andere kerkhof te Middelburg „buiten deSeispoort” is in 1704 in gericht door de Hoogduitse Joden, te gen betaling van een jaarlijkse cijns Schule). Maar dit lukt niet altijd. In tal van plaatsen, waar vroeger de Jo den op sabbat naar de synagoge gin gen, wonen sinds de vernietiging on der Hitler geen Joden meer. Er is geen geld om de gebouwen te onder houden, geen gemeente om ze te vul len, en daarom zijn er al heel wat verhuurd of verkocht. Burgerlijke stand. Gehuwd: J. L. Kwist, 21 jaar te Tholen en A. Schot, 19 j.; L. Nieuwenhuize, 22 j. en A. L. Akkerman, 18 j. te Wieringen. 0 1 3 1 3 1 UTRECHT, 19 Sept. De wedstrijd om het sprintkampioenschap van Ne derland op de weg, welke dit jaar voor het eerst is ingesteld, zal op a.s. Zater dag, 24 September te Utrecht worden verreden. De K.N.W.U. heeft dit kampioen schap ingesteld om de animo van jonge sprinters voor dit onderdeel te bevor deren. De organisatie is opgedragen aan de Utrechtse wielervereniging „Het Stadion”. van 8.aan de gemeente. Nog steeds wordt hier begraven. De meeste ste nen staan rechtop. Op de Portugese begraafplaats liggen ze alle. Verleden jaar September is hier een monument onthuld voor de in de laat ste oorlog gevallen Zeeuwse Joden. Op twee stenen zijn de namen van 72 Joodse landgenoten ingebeiteld. Zo zijn er in ons land 125 kerk hoven, waarvan de meeste door nie mand onderhouden worden en er verwilderd en verwaarloosd bij lig gen. De oudste begraafplaats (1614) is die van de Portugese Joden te Ouder kerk aan de' Amstel, waar prachtige grafmonumenten van kunsthistorische waarde zijn opgericht, maar ook veel ZIERIKZEE, 19 Sept. In de Za terdag onder leiding van ds S. P. de Roos uit ’s-H. Hendrikskinderen ge houden algemene vergadering van het district Zeeland van de Ned. Organis tenvereniging werd een uitvoerige be spreking gewijd aan het organistente kort op Schouwen en Duiveïand. Van de heer J. Rijn, Middelburg werd een suggestie overgenomen om zich tot de kerkvoorgdijen te richten met een verzoek om steun bij de orga nistenopleiding. Dit punt zal op de contactbijeenkomst van districtsvoor- zitters, die te Utrecht wordt gehouden, naar voren worden gebracht. Voor de splitsing van het district Zeeland en onderbrenging van een deel bij West-Brabant, voelde de ver gadering niets. De eerstvolgende vergadering zal in November te Goes worden gehouden. Na afloop van deze bijeenkomst werd het orgel in de Grote Kerk te Zierikzee (dat dateert uit 1848 en pas van een nieuw register is voorzien) bezichtigd. BELGRADO, 19 Sept. Tijdens In ternationale athletiekwedstrijden te Belgrado werden twee wereldrecords verbeterd. Mikael Krivonosov (Rus land) slingerde de kogel 64,57 meter en zijn landgenote Nina Otkalenko liep de 800 meter in 2 min. 6,4 sec. Doorhalen wat nief wordt gewenst. U wilt dit formulier vel uitknippen én zenden aan „zeeuwsch Dagblad”, afdeling abonnementen, Goes GOES, 19 Sept. In West Zeeuws Vlaanderen bestaat sinds enige tijd de athletiekvereniging ’t Zwin. Deze vere niging heeft thans in een vergadering een definitief bestuur gekozen. De nieuwe vereniging besloot zich aan te sluiten bij de KNAU. De komen de wintermaanden zal propaganda wor den gemaakt door het vertonen van athletiekfilms. haar niet uit Uw hoofdhuid fris en gezond, draafde- hij voor de groep uit die hem tenslotte in de kraag greep. Na halfkoers kregen we een grote splitsing met een kopgroép van 9 man w.o. alle favorieten en een tweede en derde groep die slechts geringe ach terstand hadden op de koplopers. Door toedoen van Bram van Sluijs en Jaap Huissoon kwam tenslotte al les weer broederlijk bijeen. Drie ronden voor het einde viel pas de definitieve beslissing, toen Huissoon en Van Wijchen kort daarop gevolgd door Heeren het hazenpad kozen. Zij wisten hun verkregen voorsprong van c.a. 300 meter te handhaven tot de eind streep onder hun wielen was door gegleden. Een pluim pp zijn wielerpet ver dient Jo de Roo voor de wijze waar op hij in de laatste twee honderd meter van de groep wegliep en al dus op een fraaie vierde plaats be slag wist te leggen. De uitslag luidt: 1 W. Heeren (St. Willebrord) 102 km in 2 uur 45 min.; 2 Th. van Wijchen (Goes); 3 J. Huis soon (Yerseke); 4 J. de Roo (Schore); 5 Gentiel Saelens (Stekene); 6 H. v. Glerum (St. Willebrord); 7 B. de Vree (Breda); 8 A. van Sluijs (Vlissingen); 9 C. v. d. Zande (Halsteren); 10 A. Roks (Sprundel); 11 J. Konings (Bre da); 12 S. Verhoef (Rotterdam); 13 P. Rentmeester (Yerseke); 14 M. Ver- helst (Axel); 15 A. van Meel (Wouw). Sommige doen dienst als christelijke kerk, maar verder hebben ze de meest uiteenlopende bestemming gekregen (garage, slagerij, pakhuis, fabriek, school, badhuis, jeugdgebouw, woon huis, winkel), enkele al vóór de oorlog trouwens. Van de 125 die in de oorlog ge spaard gebleven zijn, is Zeeland de enige provincie die er nu geen enkele meer bezit. Die in Vlissingen is jaren geleden al afgebroken, toen uitbreiding van „De Schelde” dat nodig maakte. Dé synagoge van Middelburg werd juist 250 jaar geleden in gebruik ge nomen. (1705). De eerste voorganger nomen (1705). Het was een zoge naamde schuilkerk, die niet in het oog mocht lopen en dus wat achteraf moest staan. Door een klein poortje met Hebreeuws opschrift (tijdens de Duitse bezetting werd het overge schilderd) in de Herenstraat en een smalle gang kwam men bij een flink gebouw met een boven- en beneden kerk: boven op de galerij zaten de vrouwen. De uitslagen van de ter gelegenheid van de fruitweek gehouden etalage wedstrijd luidt als volgt: Mooiste étalages: Wisselbeker fa. Clement, Ganzepoortstraat; le pr. Lu- teijn, Lange Kerkstraat; 2e pr. Mode huis Dominicus, Grote Markt; 3e pr. Parfumerie „Liberty”, Lange Vorst- straat. Meest verkoopkrachtige étalages: le pr. Joosse, Klokstraat; 2e pr. fa. A. Vermaire, Lange Vorststraat; 3e pr. Frits Gerritsen, Lange Kerkstraat. Origineelste étalages: le pr. J. P. van Sabben, Klokstraat; 2e pr. Sporthuis „Olympia”, Ganzepoortstraat; 3e pr. Bos kledingmagazijn, Lange Vorststr. De prijzen zullen vanmiddag per soonlijk door de fruitfee worden uit gereikt. Dit zal tussen 2 en 4 uur ge schieden. In de vandaag onder leiding van burgemees ter J. van Halst gehouden raadsver gadering werd de tijdelijke wethouder J. H. Zuidweg (V.V.D.) definitief (in verband met de benoeming van de heer Van Halst tot burgemeester) tot wethouder benoemd. De heer Zuidweg wist zes stemmen te verzamelen, ter wijl de heer M. de Noojjer (A.R.) een stem minder kreeg. De heer Zuidweg zei zijn benoeming gaarne te aanvaar den en bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Naar aanleiding hiervan sprak de heer Dingemanse (A.R.) er zijn te leurstelling over uit, dat er geen A.R.-wethouder was gekozen, maar hij hoopte, dat de verstandhouding goed zal blijven en dat het gemeen tebelang op de eerste plaats zal staan. Ook de heer Bustraan (S.G.P.) sprak zijn teleurstelling over dit feit uit, terwijl de heer De Smit (C.H.) de mening toegedaan was, dat de A.R. te veel aan een persoon vast houdt. Na een kort openingswoord van de voorzitter werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer P. G. A. de Lange (vacature Van Halst) onderzocht en werd tot toela ting besloten. Na beëdigd te zijn werd de heer De Lange geïnstalleerd. Naar aanleiding van de brandweer- rapporten sprak de heer Westerweele zijn voldoening uit over de prestaties van het korps te Kamperland, dat bij de laatste brand bewees volkomen voor zijn taak berekend te zijn. Het bestuur van de Veersdijkpolder verzocht de Kaaiweg op kosten van de gemeente met een laag teer te bedek* den. B. en W. waren echter van de noodzakelijkheid hiervan niet door drongen. De Kaaidijk daarentegen be hoeft wel verbetering. Als proef is nu de oprit met een laag teer bedekt. Bij houdbaarheid zal de gehele weg wor den geteerd. Aan de Chr. U.L.O.-school werd 862,55 beschikbaar gesteld ten be hoeve van de aanschaf van leermid delen voor de opleiding voor het mid denstandsdiploma. GOES, 19 Sept. Het kleine grens plaatsje Heikant (gemeente Sint Jan steen) bracht Zaterdag een gerenom meerd veld van amateurs aan de start, w.o. de Nederlandse kampioen Schalk Verhoef en zjjn Belgische rivaal Gentiel Saelens. Geen van beide prominenten heeft echter de zege In de wacht kun nen slepen omdat zjj in de slotfase kennelijk de bus misten op het moment dat de moedige Zeeuwen Theo van Wijchen en Jaap Huissoon in gezel schap van Bram Heeren een kleine bres wisten te slaan tussen hen en de groep die echter later beslissend zou blijken. In de eindsprint had Bram Heeren weinig moeite om zijn rivalen te klop pen. Er gingen 30 renners van start die eerst drie grote ronden van 6 km moesten afleggen en- daarna nog een 30-tal kleine ronden van circa 2800 meter. Rien Verhelst was de eerste die de lont in het kruitvat stak maar werd tot de orde geroepen evenals de nieuweling Piet Rentmeester uit Yer seke die in deze wedstrijd compen satie gekregen had en mocht starten tussen de „grote” broers. De kleine en jonge Rentmeester heeft reeds deze middag laten zien dat hij ook straks in de rijen onzer amateurs zijn weg wel zal vinden. Acht ronden lang Op voorstel van B. en W. werd op verzoek van de voetbalvereniging „De Bevelanders” te Kamperland de huur prijs van het sportterrein verlaagd tot 50,Deze huurprijs geldt eveneens voor de V.V. „Wissekerke”. De heer Bustraan stemde tegen. BLUSWATER Tijdens de rondvraag vroeg de heer Hoveijn of er bij brand over voldoen de bluswater kan worden beschikt. Dienaangaande zijn voldoende maatre gelen getroffen, zo vertelde wethou der Leendertse. n een vorig artikel zagen we, dat drie eeuwen geleden de Por tugese Joden Middelburg als Een echt hatelijke streek van de Duitse bezetters was het gebruik van deze synagoge om er de inge leverde radio’s in ontvangst te ne men. Bij de Engelse beschieting in Nov. 1944 werd het gebouw door enkele granaten beschadigd. Nu staan er nog slechts de muren van overeind. Na de Franse tijd werd Middelburg de hoofdsynagoge. Voor Schouwen plaats. De eindstand luidt 14 9 5 5 1 3 3 3 0 ■o— MIDDELBURG, 17 Sept. In het gemeentelijk zwembad te Middelburg slaagde een groot aantal zwem mers voor het zwemvaardigheidsdi- ploma II van de KNZB. Het waren: A. van Wiggen, A. Booy, W. Kunst, W. Huiszoon, R. Mol, T. Suurland, A. van Sluys, K. Koster, J. Sinke, A, Vermeulen, A. Rótte, P. Risseeuw, P. Dingemanse, L. Bouwense, T. Brugge- mah, R. Verspoor, P. van Kamer, L. Huser, A. van Boven, R. Luykx, L. Jansen, A. Leynse, E. Jonkheer, N. Geldof, M. Sandstra, A. Sandstra, I. Mazure, M. Walraven, T. Gillissen en E. Malipaard, allen uit Middelburg; A. Prinse uit Vlissingen; L. Luyendijk uit Ulrum; M. J. Botje uit Coevorden; J. Sanderse, K. Sanderse, H. Goed- bloed en P. Goedbloed, allen uit St. Laurens; F. Rijnberg uit Terneuzen; P. Rotte uit Oosterhout; I. Cornelisse uit Yerseke; M. Visser uit Goes; J. van Gendt uit Maassluis; B. Everaars uit Veere; K. van Strien, B. Bosdijk en L. A. Leynse uit Souburg; M. v. d. Ende uit Hatuum; L. Zwartsenburg uit Garkwert; J. Willems uit Arnhem; B. Malipaard uit Den Haag; S. Bakker uit Utrecht. Beecham /Nederland) N.V. voor Engros Jacq. Mol N.V., Amsterdam 2 3 3 6 de Brabantse kregen dus twee winstpunten in mïn* 45—19 1816 22—19x 17—32x 8—24x zeventallen b. dering wegens niet opkomen. HEREN KRING ZEELAND. Bij de heren in de Kring Zeeland ging de titel naar SZV in Souburg, dat van het recht om naar de lan delijke competitie te promoveren ge- bruik zal maken en dus het volgen- de seizoen zal uitkomen in de lan delijke 3de klasse, samen met Luctor en mogelijk ook nog met Bruinvis. De eindstand luidt: 12 9 10 9 9 7 6 Zo mogelijk tracht men ook de sy nagogen „de tent van Jakob” in stand te houden, populair dikwijls sjoel ge noemd (naar het Duitse woord GOES, 19 Sept. Het schijnt in Zeeland onmogelijk te zijn, de water- polocompetitie vlot en normaal te doen verlopen. Ook nu zijn lang niet alle wedstrijden gespeeld en hoewel de kampioenen wel bekend zijn, is deze gang van zaken toch alleszins onbevredigend en zal het aanbeveling verdienen, daarin nu eindelijk eens verandering te brengen door wat straffere organisatie. In de 3de klasse N van de lande lijke competitie hebben intussen de beide Zeeuwse clubs geen gek figuur geslagen. Bruinvis uit Sas van Gent werd kampioen en mag, doordat MZ PC uit Maastricht van het spelen van promotiewedstrijden heeft afge zien, naar de 2de klasse promoveren. Het is echter nog niet zeker, of de Sr.ssenaren van deze gelegenheid ge bruik zullen maken met het oog op de financiële consequenties van deze promotie. Luctor uit Middelburg, dat lang de leiding had, stelde in de slotfase te leur, maar legde toch nog beslag op woonplaats kozen en er een eigen begraafplaats hadden. Volgens de Joodse voorschriften mag een kerk hof niet opgeruimd worden. Er rust een eeuwig servituut op, het moet intact blijven tot de jongste dag. Door deze traditie kan men soms zo’n begraafplaats midden in een plaats vinden, waar al in geen tientallen jaren Joden wonen. Slechts bij hoge uitzondering werden ze soms opgeruimd (b.v. bij stadsuitbreiding of straatverbre- ding), maar zo mogelijk moest er dan een herinnering achterblijven, een steen of een zuil. DUISBURG, 19 Sept. Enkele maanden geleden bracht het Neder landse zangkoor „De Lofstem” uit de Duitse industrie- en havenstad Duis burg een bezoek aan Zeeland. En nu hebben 25 Hervormden uit Middel burg en naaste omgeving, met als reis leider de heer J. Jonker, een tegenbe zoek afgelegd. Zaterdagmiddag ver trok het gezelschap en vanavond hoopt men weer thuis te zijn. Onze provin- ciegenoten zijn ginds uitermate harte lijk ontvangen, en maakten o.m. een autotocht door het Rijnland. Een der hoogtepunten was wel de kerkdienst van Zondag, waarin ds H. Sanders, die als hulpprediker onder de Nederlandse arbeiders en Rijn schippers, die in Duisburg wonen, ar beidt, de preek hield, en ds Van Woer den uit Middelburg het Avondmaal be diende. Het Nederlandse koor, dat men ginds heeft gevormd, staat nu al 25 jaar onder leiding van Karl Kettner, een Duitser, die echter door de om gang met de koorleden onze taal vrij goed machtig is. Een groeiende kring van vrienden is een weldaad in het leven. Zo vergaat het ook de werkers aan „Zeeuwsch Dagblad”. De vrien denkring van ons blad groeit. Dat blijkt heel duidelijk uit het aantal abonné s, dat, uit pure vriendschap voor onze krant, zorgt voor de nieuwe abonné in deze maand-van-vriendschap. Van vriendschap voor „Zeeuwsch Dagblad”. Het is verkwikkend te lezen, wat die abonné ons schreef toen hij zijn nieuwe abonné opgaf „Het is niet moeilijk die nieuwe abonné te wannen. Het goede woord, op z’ri tijd gesproken, doet het. Het „Zeeuwsch Dagblad” wil men lezen”. Hebt U een candidaat-abonné, die eerst eens rustig kennis wil nemen van „Zeeuwsch Dagblad”, geeft U ons dan maar het adres. Die can- didaat krijgt ons blad een week gratis. Dat hebben wij in deze vriend schapsmaand wel voor elkaar over. En mocht het bijsluiten van onze pakkende propagandafolder nodig zijn, dan doen we ook dat. Voor wat, hoort wat! Voor Uw nieuwe abonné wilt U onderstaande bon wel gebruiken. Reeds vooruit veel dank voor Uw blijken van vriendschap. werd een ringsynagoge opgericht, terwijl Goes een huissynagoge of bij zondere bidplaats had, waar onder toezicht van Middelburg een lid der kerk de bijeenkomsten leidde. Deze gemeenten waren erg klein en zijn in net begin van deze eeuw opgeheven: Goes in 1911, Zierikzee in 1922. De synagoge van Zierikzee is omgebouwd tot woonhuis. De mooiste is wel de Portugese Synagoge te Amsterdam, die alleen met kaarslicht verlicht kan worden. Dat is de reden dat ze tijdens de de portaties der Joden niet als door gangshuis gebruikt kon worden. De prachtige koperen kronen hebben bij de inhuldiging van Prinses Juliana als Koningin dienst gedaan in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. In Duitsland heeft Hitler 500 syna gogen laten verbranden. Toen in 1705 de nieuwe synagoge te Middelburg in gebruik werd genomen, moest deze dienst doen voor 13 fami lies. Vlak vóór de oorlog waren er in Zeeland 60 a 70 Joodse gezinnen, to taal ongeveer 200 personen, waarvan zowat de helft in Middelburg woonde en een vierde deel in Vlissingen. Velen zullen zich nog wel bekende Joodse namen herinneren als: Van Os, De Groot, Wiener, Gobetz, Polak, Boasson, Cohen, e.a. Wiener Wener, afkomstig uit Wenen. Cohen is het Hebreeuwse woord voor priester, naar men zegt een nakomeling van Aaron. Polak Pool, afkomstig uit Po len. De voorzitter van het Israëlie- tisch kerkbestuur in Zeeland, de heer M. Polak, is van 1942—IS*4 ruim twee jaar ondergedoken ge weest in Colijnsplaat en heeft cue gemeente uit dankbaarheid klok geschonken ter vervanging van de door de Duitsers geroofde. In Zeeland woonden dus maar wei nig Joden, als we de cijfers voor Et* Nederland bekijken. In 1940 woona*' er ongeveer 140.000 Joden in ons laim> waarvan 60 in Amsterdam. Nu zijn er nog slechts een 30.1W overgebleven. Ongeveer evenveel a-, in Duitsland, waar er vóór de ooi* 650.000 woonden. Daar is de vernw tiging dus nog veel erger geweest. Het Portugees-Joodse kerkhof te Middelburg is hiervan een voorbeeld. Dit stille hoekje aan de Jodengang is wel eèns verwaarloosd geweest, de zerken overgroeid met gras, maar nu ziet alles er weer netjes uit. De 93 stenen hebben voor ’t groot ste deel Portugese opschriften, slechts 6 dragen Hebreeuwse namen. Mis schien zijn dit graven van priesters of rabijnen. We lezen o.a. virtuoza (deugdzaam), stenen onder de aarde geraakt zijn, bienaventurada (gelukzalig), honesta’ (eerlijk), meestal voor de naam. En er achter: mulher de (vrouw van), filha de (zoon van), falesceu (over leden). Sommige stenen dragen ook geslachtswapens, o.a. Lopez de Castro, 45-11 17-22 25-27 24-28 17-23 9-29 11- 20 DAMES. Zeehond deden het beter dan de heren, want zij behaal den ongeslagen het Zeeuwse kam pioenschap, ook al moesten zij van de zes wedstrijden drie maal met een gelijk spel genoegen nemen. De eind- 14- 4 12- 5 15- 5 0-27 voorkomt roos

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2