2 Russisch-Finse overeenkomst met 20 jaar verlengd leven uw MILITAIRE JUNTA HEEFT HET BEWIND OVERGENOMEN I' Ij I 1 0 p s IhL Paraguay? naar van uw naaste SS Met 2100 gulden naar Keulen, zonder geld terug Franse hoop gevestigd op Marokkaanse generaal Argentijnse regeringsleider h k T E [F Boodschap van afgetreden president: „Landsbelang gaat voor” Nieuwe wervelstormen teisteren Amerika GRÏNSZON FROtTIERlONE j| RAJAVYOHYKÊ Scooter-duorijdster dodelijk gewond Het is niet zo bar in llbach over Worms Washington niet gerust Conferentie over Malta's toekomst A Getreuzel op hoog niveau... PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 33EE SS Dr Paul Rijkens treeat af <1 - 41 Z8 Jk e- d, ■B. or n. jn li ll ik te De strijd 1 De militaire junta Si' DE BILT ZEGT: Fraai najaarsweer DE BOODSCHAP VAN PERON ZWAAR GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVALLEN 524F* I Man overleden na aan rijding te Haarlem maar 't gaat ook om BUENOS AIRES, 20 Sept. Op het middernachtelijk uur zwegen de kanonnen in Argentijnse burgeroorlog. Peron is afgetreden. Hij aanvaardde de voorwaarden, die opstandelingen hem hadden gesteld. Een militaire junta heeft het bewind overgenomen Receptie na ondertekening de de en bevel gegeven de strijd te staken. Ook de minister voor het leger, Generaal Franklin Lu cero, tevens opperbevelhebber der regerings-strijdkrachten, is afgetreden. Aan boord van het vlaggeschip der opstandelingen, waar hij onderhandelingen voerde over de voorwaar den tot staking van het vuren, gaf hij zich over. De DOOD loert op Kans om uit impasse te raken ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3196 Zie pagina 8 PERON geen 510 f Juni i 386 326 |W DINSDAG 20 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT urel ovej ten ril- :ek, cht Er 118- ou- net >ud ■'rij !en ten •nis. be. Pos. beJ ven. ‘pen de s er ten. het iaat >ge- iam ieo- van er ze- :ot- tu- De an •n, >’g en iet a- 53, ie- ie is in 1- d, :n Ie ir 20.-100.000' ^r.1N WQNERS-11 Faure zou Kittani binnen 24 uur een besluit nemen. Als generaal Kittani zich beschik baar stelt en de nationalisten hem als derde man in de regentschapsraad aan vaarden, zal de Franse ministerraad eindelijk in staat zijn het startsein voor het hervormingsprogram in Ma rokko te geven. Naar gemeld werd heeft Kittani besloten niet tot de re gentschapsraad toe te treden. De minis, terraad zal nu Dinsdag bijeenkomen. Voordat Per on zijn aftreden bekend maakte meldde de rebellenradio Puerto Belgrano nog, dat de regeringsstrijd- krachten die op Bahia Blanca en Puer to Belgrano aanrukten, geheel waren verslagen en in wanorde waren ge vlucht. Voorts maakten de opstandelingen bekend, dat de kruiser „9 Juli” olieraf finaderijen en -opslagplaatsen te Mar del Plata had gebombardeerd, waarna het garnizoen van deze stad zich bij de opstand aansloot. Verder kondigden de rebellen een bombardement op militaire doelen in Buenos Aires aan. Maandagavond werden nog enkele personen gedood en een aantal gewond bij een aanval van burgers op het ra diostation van de staat, dat verdedigd werd door leden tfan het „Volksver bond”, een Peronistische organisatie. Er werd van weerskanten geschoten. De hoofden van buitenlandse diplo matieke missies in Buenos Aires heb ben Maandagavond een spoedvergade ring gehouden in de ambassade van Uruguay. 1 De militaire junta telt vijf leden, onder wien de generaals Emilio For- cher, Carlos Wirth en Angel Manni. Vice-president Alberto Teiseire en alle ministers van het bewind-Peron zijn afgetreden. R j-j rs>ss in de eerste plaats aan het landsbelang denken”. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: Na het optrekken van de hier en daar aanv.’.zge mist, zonnig weer met weinig v. n.u en iets hogere temperatu- -n dan gisteren. lossing te bereiken. Daarom had hij voorgesteld de macht aan het leger over te dragen. „Een ingrijpen waar de hartstochten geen rol speelden, was zijn inziens noodzakelijk”. De president zei, diep geroerd te zijn door de worsteling en het heldendom waarvan blijk werd gegeven, hieraan toevoegend, dat de bedreiging van het bombardement, die onschuldigen boven het hoofd hing en die nationale eigen dommen zou verwoesten, een der voor naamste factoren voor zijn beslissing was geweest. „Ik wens niet te sterven zonder een laatste poging te hebben gedaan de vr/- de te doen terugkéren en weer rust en geluk onder het volk te doen heersen”, aldus Peron. „Als soldaat zou ik wen sen te strijden, doch als mens moet ik Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord In zijn boodschap, waarin hij zijn af treden bekend maakte, zei Peron het te betreuren in deze toestand te zijn ge raakt. Hij had zich steeds door zijn plichtsgevoel laten leiden. „Het is mijn plicht, wet en grondwet te doen eer biedigen, doch ondèr de huidige om standigheden moet het vasthouden hieraan niet boven het belang van de staat zelf worden gesteld” zo zei hij, in herinnering brengend, dat hij reeds en kele weken geleden had willen aftre den, doch dat dit onmogelijk was ge worden, nadat de vice-premier en de volksvertegenwoordigers hadden ver klaard zijn voorbeeld te zullen volgen. „Ik ben er van overtuigd, dat thans slechts door klaar en juist handelen een oplossing van de ontstane toestand kan worden bereikt” verklaarde hij. Peron voegde hieraan toe, niet te ge loven, dat er één Argentijn is, die over voldoende gezag beschikt, om deze op- FWSV WU WTHtót zonder een cent op zak, nog naar Ham burg gelift te zijn, nadat hij de huur auto door de eigenaar had laten terug halen. Toen hij in Hamburg geen werk kon krijgen, keerde hij al liftende terug naar Maastricht en gaf zich zelf aan bij de politie. De man wordt verdacht van verduistering en wordt Dinsdag voor de officier van justitie geleid. Opgewekt bekijken deze tw^c Finse soldaten het bord, dat aan geeft dat hier de grens ligt van de vlootbasis Porkkala, eens door de Russen voor een halve eeuw gehuurd, doch nu teruggegeven. Porkkala ligt ongeveer 19 km van Helsinki verwijderd. werden uitgenodigd aan de eretafel van de Sowjetrussische leiderswaaraan zich eveneens bevonden premier Grotewohl en Ulbricht van de Oostduitse delega tie. Het gehele corps diplomatique was op de receptie aanwezig. Onder de aan wezigen merkte men ook op de dochter van Stalin, Swetlana, „De Russische vlootbasis Porkkala werd gevestigd tegen de wil van het Finse volk”, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Maandag ver klaard, naar aanleiding van een vraag om commentaar op verklaringen van maarschalk Zjoekof, die voor gesteld zou hebben, dat de V.S. het Russische voorbeeld volgen en op hun beurt alle militaire bases in het buitenland ont ruimen. ;V?ELT-CBsT^ 671 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo - redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes OLDEBROEK, 19 Sept. Vanmid dag is op de Rijksstraatweg te Ólde- broek de motorrijder W. uit Maastricht ‘gebotst tégen een vrachtauto, bestuurd door C. E. uit Coevorden, toen deze een zijweg wilde inslaan. De 57-jarige echt genote van de heer W. die bij haar man op de scooter zat, sloeg door de botsing van de motor af en kwam met het hoofd tegen de bumper van de vracht auto terecht. Zij liep een ernstige hoofdwond op, tengevolge waarvan de dood vrijwel onmiddelljjk intrad. De W. zelf werd licht aan het hoofd gewond’ De scooter werd vrijwel niet bescha digd. HAARLEM, 19, Sept. Vannacht om twaalf uur is de 25-jarige heer L. R. ter hoogte van de raadhuisstraat op de rijksstraatweg in Haarlem Noord toen hij getracht heeft de weg over te steken aangereden door een auto be stuurd door een 31-jarige groentehan delaar uit Velsen. De heer R. kwam volgens mededelin gen van de autobestuurder aan de po litie eerst op de motorkap en viel ver volgens op het wegdek. Aan de gevol gen van zijn opgelopen schedelbasis- fractuur is het slachtoffer kort daarop ter plaatse overleden. velstorm „lone”, de negende van het seizoen, waardoor Amerika bezocht is, is Maandag over de kust van Noord- Carolina gegaan. Er zijn windstoten geregistreerd van 160 km per uur. De eerste berichten gewagen van verwoe stingen van graan- en katoenvelden. De plaats Morehead is door over stroomde wegen geïsoleerd en Was hington in Noord-Carolina staat voor het grootste deel blank. Ook in New Bern is het water de huizen binnen gedrongen. De Queen Mary en andere grote pas sagiersschepen, die Dinsdag in New York zouden aankomen, hebben de aankomst tot Woensdag uitgesteld. Aan boord van de Queen Mary bevin den zich vele afgevaardigden en rege ringsvertegenwoordigers uit vele lan den naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Zij zullen nu de openingsvergadering van Dinsdag niet kunnen bijwonen. Volgens een bericht uit Tampico in Mexico zijn verscheidene grote gebou wen in de stad door de orkaan „Hilda” vernield. De stad is bezaaid met wrak stukken, verstoken van electrisch licht en van de buitenwereld zo goed als afgesneden. De laag gelegen wijken staan onder water. -o- DEN HAAG, 19 Sept. „Het gaat tever, om maar te denken, dat in Ubach over Worms (Limburg) geen behoorlijk gemeentebestuur zit. Voor zover ‘bekend heeft zich eenmaal een onverkwikkelijk incident voorgedaan, waarbij twee leden van een raadscom missie elkaar in een handgemeen ver wondingen hebben toegebracht. G.S. van Limburg hebben reeds hun be middeling verleend om te komen tot een herstel van de normale gang van zaken betreffende het toewijzen van een woning, waarover het geschil was ontstaan. In een raadsvergadering, die onlangs is gehouden is die kwestie dan ook bevredigend opgelost”. Dit delen de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, de heren Donker en Beel mede op een vraag van het Tweede Kamerlid Tans. Deze wilde n.l. weten of beide ministers er van op de hoogte waren, dat in Ubach leden van de raad, tijdens een verga dering elkaar om de oren sloegen met verwijten over afpersing, omkoperij en bedrog, gepleegd bij verkiezing van ’n wethouder en dat raadsleden tijdens vergaderingen van raadscommissies elkaar „cot bloedens toe” verwondden. Het va’t echter, blijkens de antwoor den der bewindslieden, nogal mee en voor verdere maatregelen zijn redenen aanwezig. WASHINGTON, 20 Sept. In welin gelichte, Washingtonse kringen is men nog niet gerust over de toekomstige ontwikkelingen in Argentinië. Er wordt op gewezen dat er, in de nabije toe komst, nog geen sprake kan zijn van het instellen van een waarlijk demo cratisch bewind. Het is duidelijk, dat de ingestelde militaire junta vooreerst aan het bewind zal blijven, met de niet ge makkelijke taak rust en orde in het land te doen wederkeren. Het leger, dat Peron in Juli j.l. heeft gered, heeft zijir eenheid niet kunnen bewaren. Nietemin zullen de nieuwe regeringsleiders uit de gelederen van dit leger moeten voortkomen. MOSKOU, 20 Sept. Rusland en Finland zijn Maandag overeengeko men, dat Rusland de basis Porkkala in Finland zal ontruimen binnen drie maanden na de bekrachtiging van een overeenkomst opgesteld gedurende de huidige onderhandelingen tussen de twee landen. De Finnen en de Russen kwamen verder overeen hun verdrag van vriendschap, samenwerking en onder linge bijstand met 20 jaar te verlengen. Dit verdrag, getekend in 1948, zou in 1958 aflopen, doch zal nu tot 1975 van kracht blijven. Na de ondertekening van de verdra gen werd in het Kremlin door president Worosjilof een grote receptie gegeven ter ere van president Paasiviki en zijn Finse delegatie. Deze werd van Russische zijde o.m. bijgewoond door president Worosjilof, premier Boelganin, partijsecretaris Chroesjtsjef, Malenkof, maarschalk Zjoekof, de minister van defensie en alle leden van de regering. Paasiviki, premier Kekkonen, de Finse minister van defensie, Skog en de andere leden van de Finse delegatie ROTTERDAM, 20 Sept: De Uni lever N.V. heeft het aftreden bekend gemaakt van dr Paul Rijkens, lid van de raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Ltd, tevens voorzit ter van Unilever N.V. Dr Rijkens, thans 67 jaar, zal waarschijnlijk wor- i den opgevolgd door de heer F. J. Tem pel, 55 jaar oud en wonend te Londen. De heer Rijkens, die in 1953 de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, doch zich toen bereid verklaarde nog twee jaar zijn functies te blijven ver vullen, zal worden benoemd tot advi serend lid van de raad van bestuur. In 1910 begon dr Rijkens zijn loop baan bij Van den Bergh’s Ltd in Rot terdam. In 1913 werd hij benoemd tót directeur van verscheidene gelieerde maatschappijen van Van de Bergh’s Ltd op het vasteland en in 1919 werd hij directeur. Na de fusie tussen Van den Berg en Jurgens in 1927 werd hij benoemd tot directeur van de Marga rine Union Ltd in Londen en van de Margarine Unie N.V. te Rotterdam. Tijdens de oorlog verbleef hij in Lon den, alwaar hij lid was van ae buiten gewone regeringsadviesraad. Hij was voorzitter van de Nederlandse studie groep voor wederopbouwvraagstuk- ken. MAASTRICHT, 19 Sept. Op 1 Sep tember j.l. gaf de handelaar in tweede hands auto’s de heer Rehorst te Maas tricht, aan zijn knecht de 25-jarige K. van L„ een bedag van 2100,waar mee hij in Amsterdam een auto moest gaan halen. Deze wagen was telefo nisch besteld. Van L. ging echter met het geld, een andere richting uit. Hij huurde een wagen en reisde naar Keu len alwaar hij in een bar en daarna in een variëté-theater belandde. In gezel schap van vier Duitsers ging het vro lijk toe, zo vrolijk, dat Van L. tenslot te onder een tafel in slaap viel. De vier behulpzame vrienden brachten hem in de auto, doch toen de man wakker werd, was het geld natuurlijk verdwe nen. Vervolgens schijnt de man, thans PARIJS, 19 Sept. De Franse regering is vandaag opnieuw bijeen ge komen om de laatste hand te leggen aan de plannen voor Marokko, die zijn vertraagd door meningsverschillen tussen Franse en Marokkaanse leiders. Zondagavond zouden enige vorderingen zijn gemaakt met de pogingen om uit de impasse te komen, nadat premier Faure op een kabinetszitting had gewaarschuwd, dat als de nieuwe koers voor Marokko niet snel uitgevoerd wordt, de regering zou vallen. Marokkaanse nationalisten en recht se ministers verschilden van mening over de keuze van het derde lid van de regentschapsraad van drie man, die sultan Mohammed ben Moelai Arafa zal moeten vervangen. Pierre July, de Franse minister voor Marokko, verklaarde, dat op de kabi netsvergadering verscheidene Marok kanen die aanvaardbaar zijn voor alle Franse ministers, zijn voorgesteld voor de vervulling van de derde zetel in de regentschapsraad. De nationalisten hebben reeds vijf tien candidaten verworpen. De regentschapsraad zal een repre sentatieve Marokkaanse regering moe ten benoemen, die het hervormings program moet uitvoeren. Twee leden zijn reeds gekozen, n.l. de honderdja rige grootvizier El Mokri, en kolonel El Bekkai, een onafhankelijke nationa list. Ook president Coty heeft zich per soonlijk met de kwestie bezig gehou- len. Hij steunde premier Faure bij liens pogingen om generaal Kittani, le enige Marokkaanse generaal in het Franse leger, over te halen de „derde nan” in de regentschapsraad te wor den. Volgens het kabinet van premier 2O.ÖOÖINW. j| LONDEN, 19 Sept. In Londen is een ronde-tafelconferentie over de toe komst van Malta begonnen. Vertegen woordigers van de kolonie, van de Brit se regering en van de drie Britse poli tieke partijen nemen er aan deel. De Britse regering wil aan de 317.000 bewoners van Malta een beperkte auto nomie verlenen, zoals ook de Norman- dische eilanden en het eiland Man ge nieten, die hun eigen parlement heb ben, zelf belastingen vaststellen en van de Britse regering steun ontvangen om hun begroting in evenwicht te brengen. De premier van Malta, de socialist Dom Mintoff, wil het eiland deel laten uitmaken van Groot-Brittannië en, op dezelfde wijze als Noord-Ierland, ver tegenwoordigers naar het lagerhuis af vaardigen. De leider van de nationalistische op positie op Malta, dr Borg Olivier eist de status van dominion voor het eiland op. Dit kan, volgens de Britten, echter alleen met een gebied dat geheel voor zichzelf kan zorgen, hetgeen voor Malta niet opgaat. AFGETREDEN, STRI|D GESTAAKT 8 8 <Sbv> 8 8 <&*6> 1 De strijd is gestaakt. De regeringstroepen die hier tussen de spoor- v 1 rails de Rio Santiago stelling namen tegen de aanvallen der opstan- I delingen, hebben zich overgegeven. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De afgetreden president vond inmiddels een onderdak in de ambas- van Uraguay. Hij zou van plan zijn, zo meldde Reuter’, per vlieg tuig te ontvluchten. Later werd zelfs gemeld, dat hij in Paraguay zou zijn aangekomen. In zijn boodschap, waarin hij zijn aftreden bekend maakte, zei Peron, dat de bedreiging van een bombardement op Buenos Aires hem dit be sluit had doen nemen. Met Peron zijn alle ministers afgetreden. Vóór zijn aftreden had Peron via de radio de leiders der opstand uitgeno digd zich naar het ministerie van het leger te begeven om onderhandelingen te voeren over het staken van de strijd. Deze uitnodiging werd regelma tig door de regeringszender herhaald. De opstandelingen wezen het aanbod om naar Buenos Aires te komen van de hand en antwoordden, via de door hen bezette radiozender van Puerto- Belgrano, dat zij wel onderhandelin gen wilden Voeren, maar dan door de radio, zodat het gehele volk ze kon volgen. De zender van de vloot der opstan delingen eiste, dat Peron en generaal Lucero zich als gevangenen moesten inschepen op het vlaggeschip van de vloot. De gebeurtenissen zijn elkaar wel in snel tempo opgevolgd. Zondagavond verklaarde de regeringszender nog, dat de opstandelingen Buenos Aires niet zouden kunnen bombarderen, om dat het „afdoende werd beschermd” door vijftig straaljagers, dertig bom menwerpers en luchtdoelgeschut. Maar de bevolking in de havenwijken van de hoofdstad vluchtte in paniek. Het aantal slachtoffers van deze burger oorlog is nog niet bekend, maar men schat dat er meer dan duizend doden en nog meer gewonden zijn. NEW YORK, 19 Sept. De wer- sade V -F'- F' •L

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1