K in Autorace eist weer twee doden Nieuwdorp hebben en Lewedorp fraai sportterrein Ook rapport commissie-Oud werd critisch bekeken «ZEEUWS FRUIT, GEZOND FRUIT« zei (lieftallige) fruitfee Terreinkwesties met Stichting Sportbelangen besproken I Krabbendijke omzeilt lastige klip Colijnsplaat oc w <4 I s® Feestelijk verlicht stadscentrum trok veel bezoekers P BW ARJOS besprak werkprogramma DÉ Minimummaat en prijzen voor appels Beter begrip voor eikaars moeilijkheden Swift-Vlug hees kampioensvlag Kapelle op eigen terrein door Kloetinge met 1-5 verslagen en peren ■MHHnMOMMMHHHKi Maandag 19 September 1955 Pagina 2 Zeeuwse fruitweek te Goes luisterrijk geopend i Vervolg vergadering Waterschapsbond Zaterdagvoetbal Officieel in gebruik genomon ZEEUWSCH DAGBLAD I u u Chr. het tree ivez wet baa DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JQURE (Fr.) - UTRECHT 11,5 millioen voor buitengewone werken van Polder Walcheren Verrassende uitslagen in de diverse afdelingen NAGEKOMEN ADVERTENTIE ■aBKnEEEEEasratraiBEunDBBKHoaBnasKsnsH Goud-gele Virginia, pittige half-zware of geurige Amerikaanse, Uw zelfgerolde cigaret is altijd ver? „Kinderdijk” te water gelaten I 4 Intrede ds Verwey I® Ingezonden Mededeling (Adv.) j 1 v.. ..O- te Ned. i 1 dere erkennen: 12. Kruiningen III— Driewegen II werd uitgesteld. DE JUNIOREN 1 1 1 1 1 1 1 1 k b! K s< E dat het na 5, aan ben sch kei gei de> dei vai on' pr< pn C.l ad ve zij nü he kl lei lli w: m d( z< di w En na een reeks van bewerkingen, waarbij eeuwenoud vakmanschap en de modernste productie-methoden onafscheidelijk zijn, komt het „edel cruydt” in Uw bezit. Groep A I: Meeuwen A IZeeland Sport A I I 01; Middelburg A IArnemuiden A I I 3—0; R.C.S. A I—Vlissingen A 12-1. Groep A II: Goes A IYerseke A I 40; Goes A I IIKrabbendijke A I 13; ’sHeer I Arendskerke A IPatrijzen A I afgeL I Groep B I: Arnemuiden B IWalcheren B I 3— I 0; Bevelanders B I—Zeelandia B 11—3; I Middelburg B IVlissingen B I afgel.; I R.C.S. B I—Zeeland Sport B I 1-3. Groep B II: Vlissingen B IIDomburg B I 8—0; 1 Vlissingen B III—Middelburg B II 4- 2; Zeeland Sport B IIMiddelburg B III 2—2; R.C.S. B II—Oostkapelle B I 2—4. Groep B III: Robur B IGoes B I 17; Wemel- dinge B IGoes B II afgel.; RillandiaB I B IKapelle B I 20. Groep B IV: Beren B IS.V.D. I 83; Luctor B I Patrijzen B I 43. GOES, 17 Sept. „Ik hoop van ganser harte, dat de duizenden, die de straten van uw mooie stad zullen bevolken, overtuigd zullen worden van de waarde der zinspreuk: Zeeuws fruit, gezond fruit". Dit zei vanmiddag in hotel Terminus een zeer lieftallige fruitfee tegen de voorzitter van de Qoese evenementscommissie, de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, vergezeld van twee „hofdames”, evenals zijzelf in een fraai kleedje gehuld, was zij in Goes aangekomen om daar aan de Zeeuwse fruitweek en het fruit- corso luister bij te zetten. MIDDELBURG, 17 Sept. Op de begroting 1956 van de Polder Walche ren is bijna 11,5 millioen uitgetrokken voor uitvoering van buitengewone werken. Het dijkgeschot van de onge bouwde eigendommen kan worden ge handhaafd, dat van het gebouwd moet worden verhoogd van 7,50 tot 8,per 100,belastbare op brengst. Wij komen op de begroting terug. Namens de afd. Zeeland van de K.N.V.B. sprak de heer C. van Nim- wegen een felicitatie uit. De heer D. Saaman, de voorzitter van de Zeeuwse Korfbalbond, zei verheugd te zjjn, dat er ook ruimte is gelaten voor een korfbalveld, hoe wel er in geen enkel dorp een club is. Maar hij kon reeds een optimi- tisch geluid laten horen: enkele liefhebbers in Nieuwdorp hebben de koppen reeds bij elkaar gestoken. MEDAILLES Nadat burgemeester Vermet mede gedeeld had, dat er naast de herinne- ringsmedaille voor de beide voetbal clubs ook plakken waren voor Swift en het bondstwaalftal, die een korf- baldemonstratie gaven zette de mu ziekvereniging „O.N.D.A.” uit Lewe dorp een mars in en kon het sportieve gedeelte worden afgewerkt. Nieuwdorp en Lewedorp speelden ’n betrekkelijk vlotte partij voetbal en waren vrijwel tegen elkaar opgewas sen. Bij de korfbalwedstrijd was dit nu niet direct het geval: Swift scoorde doelpunten aan de lopende band en de uitslag werd 146 voor de Middel burgers. „Wij gaan uiteraard accoord met de versterking van de door Rijkswater staat aangegeven plaatsen, maar daar aan ontbreken nog 5 km buitendijk in Schouwen, die te steil van talud zjjn, vrijwel geen binnenbermen hebben, te smal van kruin zjjn (op plaatsen slechts 2 meter), waarop dan nog een muur is geplaatst van 1.80 meter en waarover bij de laatste ramp water is gekomen. Verbetering hiervan kost een half mil lioen per km, dus totaal 2'/k millioen, en aannemende, dat dit ook zo is in Duiveland, kost volledige beveiliging van het eiland nog slechts 5 millioen”. Financieel kan het geen bezwaar zijn, als men weet dat Rijkswaterstaat plannen heeft tot het leggen van een inlaagdijk en delingsdijk, die ongeveer het dubbele van dit bedrag zullen eisen en dan nog voor dijken, waarvan men hoopt en ook mag verwachten, dat zij nooit water zullen zien”, aldus de heer Klompe. Aan de maaltijd in „Het Huis van Nassau’ ’heeft de heer Philipse de aan wezigen toegesproken. Daarna werd een excursie over een deel van het ei land gemaakt. Maandagavond concerteert het mu ziekgezelschap „Euterpe” uit Heinkens- zand op de Markt. Dinsdagmiddag reikt de fruitfee op verschillende plaat sen in de stad surprises uit en maakt des avonds „Hosanna” uit Goes een rondgang door de stad, waarna „The musical Seven” op de Markt voor ge zellige muziek zullen zorgen. Het stadscentrum, dat ’s avonds fees telijk is verlicht, trok reeds deze eerste avond veel bezoekers, die met belang stelling de fraaie etalages bekeken, die ter gelegenheid van deze fruitweek de stad sieren. DE TRAINING Voorts werd gesproken over de trai- ningsmogelijkheden. Twee weken ge leden heeft namelijk de Stichting Sportbelangen alle training op de vel den aan de Irislaan en de Baskenburg- seweg verboden, hetgeen betekent, dat de voetbalclubs geen enkele oefenge legenheid meer hebben. Vooral de VC Vlissingen heeft hier tegen ernstig protest aangetekend, om dat zij haar trainer nu werkeloos moet laten, waarmede het nuttig effect van een geweldig hoge begrotingspost to taal verloren gaat. En hoewel deze be zwaren voor alle voetbalclubs gelden, is de VC Vlissingen dus ook nog finan cieel gedupeerd door deze maatregel. GEEN ROOFBOUW Het standpunt van de Stichting is dat zij geen roofbouw op deze velden wenst te plegen en niet het risico wil lopen, dat deze door de training straks mogelijk voor het spelen van wedstrij den zullen worden afgekeurd. De af gevaardigde van de VC Vlissingen achtte dit risico niet erg groot en was voorts van mening, dat men hier te kiezen had tussen de mogelijkheid, dat over enkele jaren deze velden mis schien een wat grotere beurt zullen moeten hebben en de gevolgen van ’t niet kunnen oefenen door de voetbal clubs. VLISSINGEN, 17 Sept. Het bestuur van de Stichting Sportbelangen te Vlissingen hield een bespreking met afgevaardigden van de voetbalclubs Vlissingen, Walcheren en Zeeland Sport over de gerezen terreinmoeilijk- heden. Hoewel deze bespreking niet tot een dadelijke oplossing van de moei lijkheden heeft kunnen leiden, heeft zij ongetwijfeld tot gevolg, dat er een beter begrip voor eikaars moeilijkheden is gerezen. Voor de competitiewedstrijden van de Vlissingse voetbalelftallen had het Stichtingsbestuur reeds voor deze bespreking een oplossing gevonden, zodat dit punt eigenlijk niet meer terzake dienende was. Niettemin bleek, dat deze gunstige oplossing voor de voetballers mogelijk zal gaan ten koste van de handbalelf- tallen. Deze zullen namelijk dikwijls naar de velden aan de Keersluis moe ten worden verwezen. Nu is het spelen op deze velden waarlijk geen genoegen meer en het levert bovendien gevaar op voor ver wondingen en schade aan de gezond heid. De KNVB heeft dan ook deze velden afgekeurd, maar het Neder lands Handbal Verbond (nog) niet. Een gelukkige omstandigheid is, dat de handbalwedstrijden zo veel moge lijk ook op de velden aan de Irislaan en de Baskenburgseweg zullen worden vastgesteld. stralende zonneschijn de tabak doet rijpen, koopt Douwe Egberts het fijnste van de plantages. Deze zullen onherroepelijk bestaan in het achteruit gaan van de betrok ken clubs, zodat zij haar taak ten aanzien van de jeugd in geen enkel opzicht meer naar behoren zullen kunnen vervullen. En juist dit laat ste was iets, wat de VC Vlissingen beslist wilde voorkomen. MIDDtsLij LJRG, 17 Sept. Minimum prijs voor pluimveehouders 2,50 per kg. Na haar aankomst, die door velen werd gadegeslagen, stelde de heer A. Vermaire, voorzitter van het fruitcorso 1955 haar aan de leden van de evene mentencommissie voor, die, allen in stemmig pak gekleed, plechtig bogen en vervolgens met instemming luister den naar de welkomstwoorden die bur gemeester Ten Kate uitsprak en waarin hij op het grote belang wees, dat zijn gemeente heeft bij een welvarende fruitteelt. Als bewijs van zijn grote waardering voor haar komst overhan digde hij haar een fraai bouquet anjers en vereerde hij voorts de twee hofda mes met een kleiner bouquet. Voorafgegaan door het muziekcorps „Euphonia” en geflankeerd door een 'tiental elfjes in witte kleedjes en met een fruitmandje aan de arm, reed de fruitfee, in wie wij Mej. Miep de Jager uit Kapelle herkenden, samen met haar hofdames, Mej. Ank v. d. Heil en Ad Boone, In een open wagen door Goes. Het werd een ware jubeltocht, die naar het centrum, de Grote Markt, voerde. TELEURSTELLING De tallozen, die ook naar de Markt waren gestroomd om het volgende evenement, behendigheidswedstrjj- den op motoren, door de Motorclub „Inter Scaldis” gade te slaan, werden nu echter teleurgesteld. Want hoewel „Inter Scaldis”. zo verzekerde men ons van de zijde der evenementen commissie, een aanvrage had inge diend en waarvoor men gaarne een anderhalf uur had afgestaan, ver schenen slechts twee deelnemers aan de start. Het feest ging dus niet door. Het concert van de Kon. Harmonie „Scheldegalm” uit Hansweert vergoed de veel en toen des avonds om zeven uur het Haagse Showorkest en muziek corps „Paul Krüger” arriveerde om op de Markt te concerteren was het leed helemaal vergeten. Dit Haagse muziekgezelschap werd ’s avonds door de fruitfee bij Hotel „Ti- volie” ontvangen. GOES, 17 Sept. In de Zeeuwse korfbalcompetitie zijn bij de adspi- ranten enkele beslissingen gevallen: in de afd. A won zowel Swift A (van De Poel met 023) en Tjoba (dat Vo po met 16 klopte), waardoor beide twaalftallen gelijk eindigden. Een be slissingswedstrijd zal hier de titelhou der moeten brengen. Heden ontvingen wij het treurige bericht, dat onze lieve Broeder, Zwager, Oom en Ver loofde ADRI KLOOSTERMAN door een vlieg-ongeval om het leven is gekomen. Hij was pas 23 jaar oud en over leed bij de uitoefening van zijn beroep, dat hem zeer lief was. Namens de diepbedroefde familie en verloofde Wed. KLOOSTERMAN— FRAANJE Kapelle, 16 September 1955. Stationstraat 33. GOES, 17 Sept. Koploper Krab bendijke van de eerste klasse van de Zeeuwse Zaterdagvoetbalcompetitie heeft vandaag een lastige klip omzeild te Colijnsplaat: de Krabbendijkenaars wonnen met 25. Ook Tern. Boys bleef ongeslagen. De Zeeuwschvlamingen haalden in Rilland de volle buit weg, zij het dan slechts door een magere 12 zege, die zij pas in de laatste tien minu ten wisten veilig te stellen. A.Z.V.V. heeft bewezen een plaatsje in de eer ste klasse waard te zijn: het klopte Ar nemuiden op eigen veld met 01. We- meldinge moest in Koudekerke tegen V.C.K. een puntje afstaan: 11. In de tweede klasse A. verraste Wol- faartsdijk II Kapelle II (62). Kloetin- ge II zag zich op eigen veld met 14 door Rillandia II geklopt. Wemeldinge IIColpl. Boys H werd afgelast. In de tweede klasse B. heeft Seroos- kerke door een 52 overwinning op Oostkapelle de leiding behouden. Vee- re, dat tegen Bevelanders geen fout maakte, (46) volgt op de tweede plaats. R.C.S. verloor te Nieuwland met 53, maar handhaafde zich desondanks op de derde plaats. Meeuwen boekte te gen Wissekerke II zijn eerste overwin ning (31). In de tweede klasse C. is het S.V.D. niet gelukt de tweede wedstrijd in een overwinning om te zetten. De Driewe genaars trokken naar Baarland en wis ten daar slechts een gelijkspel uit het vuur te slepen (44). Kats nam de lei ding door ’n 26 overwinning op Me- vo. Kloetinge zorgde voor een verras sing: het bracht Kapelle op eigen veld een 15 nederlaag toe. Goes IV deed het beter dan vorige week. De uitwed- BELFAST, 17 Sept. Twee Britse rijders zijn dodelijk verongelukt tij dens de Tourist Trophy-races voor sportwagens, die op het circuit van Dondrod werden gehouden. Het zijn W. T. Smith en Jim Mayers. In de vijfde ronde deed zich in een bocht een gecompliceerde aanrijding voor, waarbij niet minder dan zeven wagens waren betrokken. Twee ervan geraakten daarbij in brand. VLISSINGEN, 17 Sept. Onder grote belangstelling heeft mej. I .C. van der Vorm uit Rotterdam een dochter van een der directeuren van de „Hol land. Amerika Lijn” Zaterdagmiddag het motor vrachtschip „Kinderdijk’ op de werven van de Kon. Mij „De Schel de” te water gelaten. Binnen afzienba re tijd zal dit schip met zijn lengte van 140 m. breedte 18.82 m. en diepgang 7.64 en’ zijn 7400 D.-weight toegevoegd kunnen worden aan de grote vloot van de H.A.L. u Bij deze heuglijke gebeurtenis heb ben o.m. het woord gevoerd ir C. Kap- senberg van „De Schelde” en de he< W. J. N. van der Vorm, die namensdi rectie en commissarissen van de H.A.1* sprak. MIDDELBURG, 17 Sept. Als men i Iers zullen waarderen, hetgeen ze ge- van Lewedorp naar Nieuwdorp rijdt, kregen hebben, treft men aan de rechterkant van de weg een fraai sportveld aan, dat een voetbal- en een korfbalveld en een fraai uitgevoerde kleedaccomodatie bevat. Zaterdagmiddag is dit sportveld officieel door burgemeester J. Vermet van ’s-Heer Arendskerke in gebruik gesteld. Hij deed dit met een vlot speechje en door de aftrap te verrich ten bij de eerste voetbalwedstrijd, die tussen Nieuwdorp en Lebo werd ge speeld en door eerstgenoemde club met 53 werd gewonnen. De heer Vermet schetste allereerst de totstandkoming van het nieuwe veld en bracht daarna aan de velen, die hiertoe een steentje hebben bijge dragen, hartelijk dank. In het bijzon der aan de heer Verdonk, die zich be reid had verklaard de grond af te staan. Na dit openingswoord reikte hij aan beide voorzitters van „Lebo” en Nieuwdorp, resp. de heren A. J. de Koning en I. W. Bakker, een sleutel over. Eerstgenoemde voorzitter sprak in zijn dankwoord de hoop uit, dat het spelpeil van „Lebo” door dit prachtige terrein spoedig zal verbeteren en de heer Bakker hoopte, dat de voetbal- Ook het rapport der Commissie Oud tot regeling van de uitkeringen voor de wegen werd critisch bekeken. Speciaal het niet gemotiveerde voorstel om 50 pet uitkering te verstrekken aan de be heerder der z.g. niet-planwegen, is be slist niet redelijk. De tertiaire en se cundaire wegen waren vroeger ook ge heel ten laste der onderhoudsplichti gen. Zij zjjn al veel eerder ontlast, ter wijl de beheerders der niet-planwegen onder een niet meer te verdedigen on- derhoudsiast bleven zwoegen. Het niet geaccepteerde voorstel der Unie over alle soorten wegen 75 pet te vergoeden benadert het begrip redelijkheid veel beter. Ondanks alle bezwaren is de Unie ter vermijding van verdere ver traging daaroverheen gestapt. WATERKERINGSTAAK Tenslotte besprak mr Dolk de water- keringstaak der waterschappen. Hij concludeerde, dat aan het beproefde systeem van het gedecentraliseerde stelsel van dijkzorg niet mag worden gewrikt, maar dat aan de andere kant krachtige eenheden verre de voorkeur verdienen boven versnippering der wa terstaatkundige defensie over tal van kleinere polders. Ten aanzien van de werken in het kader van het Deltaplan achtte de spre ker het redelijk en billijk, dat de kos ten van aanleg volledig op de nationale gemeenschap drukken, met dit voorbe houd, dat de onderhoudsplichtigen van eventueel achterstallig onderhoud de volle last zullen moeten dragen. ACHTERSTELLING Ir L. Eelkema, hoofd van het bureau van uitvoerig Herverkaveling Schou wen, gaf een interessante beschouwing, aan de hand van filmplaatjes, van de herverkaveling. Hij deelde o.m. mede, dat van de 116 millioen voor het gehele werk reeds 60 millioen is verwerkt. De heer J. Klompe, voorzitter van het Wa terschap Schouwen, sprak over de ramp van Schouwen-Duiveland en hoe die te voorkomen. Hij moest helaas een ernstige achterstelling wat betreft de verzwaring der dijken constateren in vergelijking met Flakkee. strijd tegen Wissekerke leverde twee punten op (36). In de tweede klasse D. trok Sinotö I flink van leer tegen Bruse Boys (1—11). In de tweede klasse E. bleef Spui on geslagen: Zaamslag ging met 23 ten onder. Tern. Boys blijft goede tweede door een 14 zege op Driewegen. In de tweede klasse F. tenslotte boek te A.Z.V.V. II de tweede overwinning in successie. S.V.D. II verloor met 31. Zaamslag II moest in Spui zijn meer- ARNEMUIDEN, 18 Sept. Na in de morgendienst door ds Bakker zijn bevestigd heeft de nieuwe N Herv. predikant, ds Verwey des m> dags zijn intrede gedaan naar aanie^ ding Zacharia 4 vers 14, welk bijD - gedeelte hij van toepassing bracht zijn nieuwe gemeente. Op verzoek w - den geen toespraken gehouden. - nieuwe predikant werd- staande toeg zongen Ps. 122 3. Deze dienst we.u door verschillende predikanten u>t naburige gemeenten bijgewoond, be vens door het college van B. eni vv. afgevaardigden van de Geref. ker GOES, 17 Sept. Het Provinciaal Verband van A.R. Jongeren-studie- clubs in Zeeland heeft op de heden middag in de Geref. kerk te Goes ge houden algemene ledenvergadering ’t werkprogramma voor het komende jaar vastgesteld. Verscheidene clubs zullen bezocht worden door leden die onderwerpen van de studieconferentie zullen behandelen, terwijl ook be stuursleden op pad zullen gaan. Voorts zal hulp worden verleend bij de we deroprichting van een drietal clubs alsmede bij de oprichting van nieuwe clubs. In afd. D behaalde Swift Vlug de titel door een 81 zege op Animo B. In de eerste klasse won Togo ge makkelijk van Volharding (1—10). ZeelandiaDe Poel (de belangrijkste wedstrijd van deze competitiedag) werd afgelast. In 2 A bleken Elto en Vopo tegen el kaar opgewassen (66). In 2 B zette Togo II een streep door de rekening van Luctor. De Goese- naars wisten een puntje af te snoepen (33), waardoor Luctor zijn kansen op de titel aanmerkelijk ziet verklei nen. DiosScampolo II werd afgelast en Zuidwesters won op verrassende wijze van Vitesse (32). In 3 A viel eveneens een verrassing te noteren: Animo II dat nog geen enkele wedstrijd heeft gewonnen klopte K.V.L. op eigen terrein met 4 5. A.K.C. moest in Atlas zijn meer dere erkennen (2—4) en B.K.C. won op het nippertje van Vedo (3—4). In 3B werd niet gespeeld: Top II Zuidwesters III werd afgelast. In 3 C won Zeelandia II zijn eerste wedstrijd van W.K.V. (5—9). Tjoba II had het tegen Togo III vlug bekeken (2—7). In 3 D heeft Elto II het niet slecht gedaan tegen Luctor II (22). De Poel II versloeg Vitesse II met 61. Naast de reeds genoemde adspiran- ten-wedstrijden werden nog gespeeld: B. Zuidwesters ASwiff Kwiek (11) en C. ViosOlympia (24). GOES, 19 Sept. Met ingang van vandaag gaan voor de afzet van ap pels en peren enkele bepalingen in welke zijn gemaakt door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en ten doel hebben het zgn. „ondereind” van de fruitoogst te verminderen. Als gevolg hiervan zal met ingang van 19 September voor alle appels en pe ren voor verse consumptie een mini- mumveilingprijs gelden van 6 cent per kg. Fruit dat deze prijs niet op brengt mag nog wel voor de fabrie ken en eventueel voor export naar buitenlandse fabrieken worden ver kocht. Dan geldt een minimumprijs van 3 cent per kg. -o- Ook in Middelburg zullen de electri- citeitstarieven voor huishoudelijk ge bruik met cent per kWh omlaag gaan. De vergadering stond onder leiding van voorzitter D. J. Rouw, die, na de gebruikelijke opening, het „startschot” voor het nieuwe seizoen loste en ver telde over ’t vele werk dat wacht. Hij sprak een speciaal woord van welkom tot de heren R. Buitenhuis uit Kloe tinge, gedelegeerde van het Centraal Comité en ir J. A. van ’t Leven, land bouwkundige van de commissie wa terbeheersing en verzilting, die na de pauze een causerie hield over „het Deltaplan”. In zijn mededelingen herinnerde de heer Rouw aan de verkiezingstoogdag, die volgend jaar te Rotterdam zal wor den gehouden en waar, zoals hij zei, vele Zeeuwen worden verwacht. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. J. de Buck uit Sint Laurens, gaf, ondanks de talrijke „vermanin gen” die’zij had weggegeven, geen re den tot opmerkingen en het kasover zicht van penningmeesteresse J. den Hamer te Terneuzen werd evenals de begroting 1955 goedgekeurd. De aftredende bestuursleden C. Bal kenende en J. de Klerk werden herko zen en evenzo de penningsmeesteresse mej. den Hamer. Nadat men tenslotte voor de pauze het werkprogramma had besproken heeft ir Van ’t Leven zijn met grote aandacht beluisterde inleiding gehou den, waarin hij het nieuwe Zeeland schilderde na de voltooiing van de grote plannen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwerkerk a.d. I -- ds D. J. van Dijk te St. Annalan - 1 ZILVI a L—

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2