Gemeenten doen frontaanval op waterschappen leven! uw fa Vloot richt vuurmonden op de hoofdstad en uw naaste Russen verdwijnen uit Finland Kind overreden en gedood te Bergen op Zoom Hitlers valse munter gevonden De meest tegenstrijdige berichten over de opstand komen binnen Bi Ontwerp voor algemene wet op belastingen ingediend listen I Prinselijke hulde aan B*B>-ers „Kom terug, alles vergeten en vergeven! Troepen en wapens naar onrustig Cyprus Inwoner van Tholen ernstig gewond bij aanrijding I Deltawerken moeten voor rekening der gemeenschap komen 125 millioen Pond Sterling in omloop Verdrag met Oost-Duitsland voorgesteld ZEELAND Opnieuw eist het verkeer zijn tol Marinebasis Porkkala teruggegeven «Zeeuws fruit, gezond fruit« zei de fee DE BILT ZEGT: Rustig weer AANTAL DODEN BIJ VERKEER ALLEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Kremlin zegt: maar 't gaat ook om Scherpe critiek van Unie van Waterschapsbonden De DOOD loert op Wegwijzer in de fiscale doolhof I - w - i ZEEUWSCH IA G B lie JAARGANG No. 8195 (ZIE PAGINA 2) BUENOS AIRES BEDREIGD MET BOMBARDEMENT ii- 16 t 63 O 47 M’ iffiZ Jü‘nï\ ?07^°c^?s J32 f vloot van Een enkel MAANDAG 13 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hij deelde mede, dat aan de reeds door Rijkswaterstaat erkende 48 zwak ke plekken nog 3 van zulke plaatsen zijn toegevoegd, nl. één in het Water- Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; te te, 4 r EK Inie No. fR- ’.at, .10»" INWON' 9 l 1 1 i r Uw ijf- oe- Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.22 u., onder 18.45 u. Maan op 11.28 u., onder 19.58 u. Hoogwater Dinsdag 20 Sept.: Vlissingen: 4.13 u. 2.24 m., 16.22 u. 2.22 m. Terneuzen: 4.41 u. 2.38 m., 16.54 u. 2.37 m. Weineldinge: 6.00 u. 1.77 m,, 18.10 u. 1.69 m. Zierikzee: 5.46 u. 1.52 m., 17.53 u. 1.46 m. ij- 'el. 16 ie. ek m, ■og. !el. Je sus >ór in- DE BILT, 19 Sept. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Droog weer met opklaringen. Over het algemeen zwakke wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. I,ELT-CBS stel lek, zo. rU«. ser. nes, financiering der werken is een voor- schotregeling in uitzicht gesteld. POLDERCONCENTRATIE Wat de polderconcentratie betreft zei de heer Dekker, dat de adviescommis sie op Schouwen-Duiveland met de grootst mogelijke meerderheid advi seerde tot het vormen van één water schap en die van Tholen heftelfde deed met de grootst mogelijke meer derheid. Er kunnen nu voorstellen tot samen voeging worden verwacht. Voor Zuid- Beveland is ook een commissie aan het werk. BERGEN OP ZOOM, 19 Sept. Za terdagmiddag even na 12 uur is op de Antwerpsestraatweg nabij de Oude Tol te Bergen op Zoom het 214-jarig zoon tje René van de familie Rens door een passerende tractor met aanhangwagen van de firma van E. uit Bergen op Zoom overreden en op slag gedood. De chauffeur die van het ongeval niets had hem een aanslag zal worden opgelegd. De inspecteur zal hem namelijk schrif telijk laten weten of hem een aanslag zal worden opgelegd of niet. DEN HAAG, 17 Sept. Via radio en televisie heeft Z.K.H. Prins Bernhard een toespraak gehouden tot he Neder landse volk, waarin hij allen opwekte zich te scharen bij de 160.000 die reeds deel uitmaken van de Bescherming Be volking. De Prins bracht de noodwach- ters hulde omdat zij het moeilijke en verantwoordelijke pionierswerk heb ben willen verrichten, ondanks aarze ling en twijfel van de sceptici. gemerkt, werd door de bestuurder van een Belgische auto, die getuige van het ongeval was geweest, achterhaald en gewaarschuwd, waarna hij terstond te rugkeerde naar de plaats van het on geval. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Te Rotterdam is in de Rivierahal het vijfjarig bestaan gevierd van de Stich ting „Moveo” meer ontspanning voor ernstig oorlogsinvaliden waar bij 400 invaliden tegenwoordig waren uit alle delen van het land. De voor zitter van Moveo, Gen. Maj. b.d. W. J. Rijkens sprak een herdenkingsrede uit. -o- Tweeduizend arbeiders van een me- taalfabriek te Neath in Zuid Wales zijn in staking gegaan omdat een hun ner was ontslagen wegensspuwen in de fabriek. ven Igemeenten IgemeentenJ fbo? I 20.-100.000 I MINDER DAN I :NECT6 I INWONERS I 20 000 INW P OM HET BESTAANSRECHT Mr dr Dolk vond het erg vreemd, dat de Ver. van Ned. Gemeenten zonder vooroverleg met de Unie plotseling een commissie instelde (bovendien vol maakt eenzijdig samengesteld), die de verhouding gemeenten en waterschap pen moest bestuderen. In het rapport wordt gepleit voor scheiding van dijks- beheer, ja voor een afzonderlijk li chaam via een gemeenschappelijke re geling van gemeenten en waterschap pen. De uitsluiting der waterschappen van deze regelingen ingevolge de wet moet dan worden opgeheven. Het is duidelijk, aldus mr Dolk, dat, wanneer ook nog eens het binnenbe heer door een speciaal orgaan met ster ke gemeentelijke inslag zou moeten worden uitgeoefend, weldra het ganse bestaansrecht der waterschappen op het spel zou komen te staan. Gezonde samenwerking is eis, maar dan slechts onder eerbiediging van ieders zelfstan digheid en verantwoordelijkheid. (Vervolg op pag 2.) schap Waarde, één in De Brede Wate ring bewesten Yerseke en én in het Waterschap Oud- en Nieuw-Noord- Beveland. MOSKOU, 18 Sept. De Sowjetre- gering heeft de amnestie bekend ge maakt voor Sowjet-burgers die tijdens de oorlog met Duitsers hebben samen gewerkt. Hieronder vallen ook de nog di het buitenland vertoevende Russen. Degenen, die tot tien jaar zijn ver oordeeld zullen worden vrijglaten en de straf van degenen, die tot meer dan tien jaar zijn veroordeeld zal met de helft worden verminderd. De amnestie is niet van toepassing op personen, die veroordeeld zijn wegens „moord en foltering van Sowjet-burgers”. De in het buitenland vertoevende Sowjet-burgers, zullen van hun verant woordelijkheid worden ontslagen „in dien zijn hun schuld hebben goedge maakt door latere activiteit ten gunste van het vaderland of schuld hebben bekend”. Zij zullen worden geholpen bjj hun terugkeer en zullen eveneens werk kunnen krijgen. Van degenen, die bekennen schuldig te zijn „aan ernstige misdaden jegens de Sowjet-staat” tij dens de oorlog in het buitenland, zal elk vonnis worden teruggebracht tot vijf jaar ballingschap. De beëindiging van de staat van oorlog tussen de Sow- jet-Unie en Duitsland maakt dit alle maal mogelijk volgens het decreet. -o- Het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe zal Zaterdagavond gestremd zijn in verband met het aan leggen van dubbelspoor op de Moer- dijkbrug. Tussen genoemde plaatsen zullen bussen rijden. Vanuit Dordrecht kan dat een half uur vertraging gaan betekenen, waarschuwt de N.S. LAWRENCE BUOL, een Amerikaan, die sinds 1950 in China gevangen heeft gezeten is Zaterdag vrijgelaten en in Honkong aangekomen. Buol was bur- gerluchtvaartpiloot. Hij is de zesde Amerikaan die is vrijgelaten. Later werd ook een Italiaanse bisschop, Al fonso Ferroni vrijgelaten. Deze wierp zich snikkend in de armen van de Engelsen, die hem opwachtten. Hij had 35 jaar in China gewoond en werd in 1952 gearresteerd. ZIERIKZEE, 17 Sept. In een rapport der Ver. van Nederlandse Gemeen ten aan de Unie van Waterschapsbonden over de verhouding tussen gemeen ten en waterschappen wordt in feite een frontaanval gedaan op het water- schapsbestaan, ondanks alle schoonschijnende frases. Het rapport is vol strekt onaanvaardbaar en mikt op het hart van de waterschappen. Deze be slist niet onduidelijke opmerkingen werden vanmorgen in de Concertzaal gemaakt door mr dr Th. F. J. A. Dolk, directeur der Unie van Waterschaps bonden, in zijn rede voor de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Het was een rede, die drie van de meest markante vraagstukken in het toekom stige waterschapsbestel op heldere wijze behandelde. Naast het streven naar gemeentelijke penetratie in het waterschapsbestuur kwamen aan de orde de wegenzorg en de waterkeringstaak der waterschappen. De vergadering stond onder leiding van de heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge, die behalve enkele honderden polderbestuurders vele hoofdambtena ren van Rijks- en Prov. Waterstaat en waterschappen, alsmede vertegenwoor digers van Herverkaveling, Ned. Heide Mij e.a. kon verwelkomen. De heer C. Philipse was aanwezig als waarnemend Commissaris der Koningin. Twee vraagstukken stipte de heer Dekker aan, nl. dat van de zwakke dijksgedeel- ten en dat der samenvoeging van pol ders en waterschappen. sehe republiek „vrij is in beslissingen met betrekking tot haar binnenlandse en buitenlandse politiek, met inbegrip van de onderlirige betrekkingen met de Duitse federale republiek”. -o- BERLIJN, 17 Sept. Cicero, de be kende Duitse spion van Albanese af komst en na de oorlog naar Zuid Ame rika uitgeweken, die, als kamerdienaar van de toenmalige Britse Ambassadeur in Ankara, fotocopieën wist te maken van uiterst belangrijke geallieerde oor logsplannen en deze de Duitsers in han den speelde, is met 300.000 pond Ster ling aan.valse bankbiljetten be taald. Afgelopen week heeft de Duitse politie de vervaardiger van de valse biljetten gevonden. Het is Bernhard Krüger, een Duitse S.S.-expert, die in de oorlog niet minder dan 125 millioen valse Pond Sterling bankbiljetten ge maakt heeft. Hij drukte ze op Hitlers bevel en ze dienden om Duitse spion nen in het buitenland te betalen en uit eindelijk ook om de Bank van Engeland te laten „springen”. De politie heeft Krüger nu in de arm genomen om per sonen op te sporen, die deze bankbiljet ten nog steeds in circulatie brengen. Onlangs bood een Grieks zakenman zo’n biljet aan bij een Westberlijnse bank en begon het zoeken opnieuw. ZWAKKE PLAATSEN Het initiatief tot erkenning als zwak ke plek van een bepaald dijkvak dient van het polderbestuur uit te gaan, al dus de voorzitter, die kon begrijpen, dat het soms moeilijk is een besluit te nemen, omdat men nog geen richtlij nen kent inzake de financiering. Minis ter Algera heeft Ged. Staten om advies verzocht met betrekking tot de draag kracht van de verschillende gebieden en Ged. Staten hebben een adviescom missie ingesteld. Aan de Grondkamer hebben zij gevraagd om gegevens over de gemiddelde pachtwaarde. Voor de Zaterdagavond om acht uur is op de Verkeersweg tussen Bergen op Zoom en Tholen, ter hoogte van Slikkenburg de heer A. van Gorsel uit Tholen door een bestelwagentje van de waterleiding maatschappij aangereden en ernstig gewond naar het Alg. Burgergasthuis vervoerd. Men vreest vooi’ zijn leven. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van de bestelwagen, de heer De G. moest dimmen voor een B.B.A. bus die van tegenovergestelde zijde kwam. Hierdoor zag hij te laat de twee wandelaars die een paard aan de teugel leidden. Voor het dier liep de heer Van Houten uit Oud Vossemeer en er ach ter de heer Van Gorsel. Laatstgenoem de werd tegen ’t wegdek gesmakt en met twee gebroken benen, een bekken- fractuur en een zware hersenschudding opgenomen. Een passagier in het be stelwagentje kreeg eveneens een her senschudding. EN? lor. NICOSIA, 18 Sept. Bijna achthon derd man Britse troepen arriveerden vandaag vanuit de Suez-kanaalzóne op Cyprus. Zij zullen gestationeerd worden in het gebied van Paphos, waar men moeilijkheden verwacht.. Een vliegdekschip met wapens was juist te voren uit Engeland gearri veerd. In de buitenwijken van Nicosia wer den troepen samengetrokken. Demon stranten hadden in het gebouw van het Britse instituut brand gesticht. Met traangasbommen werd de me nigte uiteengedreven. Tien personen, onder wie enkelen, die de Britse vlag omlaag hadden gehaald en verscheurd werden gearresteerd; acht politieagen ten en burgers werden gewond. Inmiddels heeft Griekenland de Brit se voorstellen inzake Cyprus verwor pen. Dit is de nieuwste statiefoto vaa H. M. Koningin Juiiana, welke, mede met ’t oog op het a.s. bezoek van het Koninklijk Paar aan de West, werd gemaakt. (Foto M. C. Meyboom.) 3. Als dagtekening van de vaststel ling van een belastingaanslag zal da dagtekening van het aanslagbiljet gel den. Tot dusver geldt hiervoor het tijd stip waarop de met de vaststelling va» de aanslag belaste autoriteit de aan slag te boek stelt, een tijdstip, dat da aangeslagene onbekend blijft. 4. Een verhoging van een aanslag bij wijze van administratieve maatregel die haar grond vindt in het feit, ter zake waarvan de belastingplichtige door de strafrechter is veroordeeld, zal na deze veroordeling of na een trans actie te dier zake vervallen. 5. De zgn. verhoging wegens licht vaardig procederen komt te vervallen. 6. Het bijzonder fiscale strafrecht wordt in elk der twee algemene belas tingwetten opgenomen. BUENOS AIRES, 19 Sept. Voor de haven van Buenos Aires ligt, met de vuurmonden dreigend naar de stad gewend, een twintig schepen, waaronder kruisers en lichte slagschepen. bevel is nodig en de stad ligt onder moordend vuur. De opstandelingen, onder commando van generaal Palmero Belaquer, hebben de vloot in bezit gekregen .en Peron een ultimatum gesteld: aftreden en zo spoedig mogelijk. Boven Buenos Aires cirkelen dreigend straaljagers. Ze worden door de luchtdoelartillerie beschoten. Ondanks de beweringen van Peron schijnt ook de luchtmacht de zijde der opstandelingen te hebben gekozen. De provincie Mendoza is voor Peron verloren, evenals San Luis en San Juan. Ze vielen in handen der opstandelingen, doordat het tweede leger zich aan hun zijde schaarde. Ook de provincies Cordoba, Entre Rios en Corrientes zouden in handen der opstandelingen zijn. Zouden, want de meest tegenstrijdi ge berichten over het verloop van de gevechten komen binnen. Peron’s pers dienst maakte bekend: „Cordoba, Rio Santiago en Porte Belgrano zijn óns!” maar even nadien meldde, volgens Reuter althans, Radio Cordoba het te gengestelde. In een uitzending van Radio Cor doba werd voorts gezegd, dat het gar nizoen van Santa Fez zich aan de zij de der opstandelingen had geschaard, die op weg zijn naar Buenos Aires. Uitgave: Lichting „Zeeuwsch Dagblad” P Giro 274289. Lofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voo’ redactie ;<j5 voor advert, enz. 2970), .'•antoren: Vlissingen: Nieuwstr. L Telef. 826; Middelburg: Korte soordstr. 35. Tel. administratie Lng Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: nosterbaan Le Cointre N.V., Goes Ook de vakbonden, die eerst een sta king wilden afkondigen, hebben zich nu bij de opstandelingen aangesloten. In Cordoba vestigde de leider van de opstand zijn hoofdkwartier in het po litiebureau, nadat zijn troepen de re geringstroepen er met artillerievuur hadden verdreven. De gouverneur van de provincie, Raul Luciano, werd ge vangen genomen. In de ziekenhuizen werden talrijke doden en gewonden binnengebracht. Honderden jonge mensen hebben zich bij de opstande lingen aangemeld om een tegenaanval ver de regeringstroepen af te slaan. Volgens latere berichten zouden val- schermtroepen van de regering Cordo ba binnengedrongen zijn en de stad heroverd hebben. Generaal Belaquer zou op de vlucht zijn geslagen. Dit werd echter door de opstandelingen weer ontkend. LEIDERS KATHOLIEKE ACTIE IN ARREST In Buenos Aires werden inmiddels talrijke huiszoekingen verricht. Een aantal leiders van de Katholieke Actie werd gearresteerd. In totaal werden* 100 arrestaties verricht. In geheel het land is de staat van beleg afgekondigd en te Buenos Aires geldt de avondklok. Voor de regeringsgebouwen staan trams, auto bussen en vrachtauto’s opgesteld om in geval van nood direct te worden ge bruikt. De straten zijn afgezet door zwaar bewapende wachtposten. Trein ladingen troepen zijn uit de hoofdstad vertrokken om deel te nemen aan de strijd. Volgens een communique van de Argentijnse ambassade te Den Haag heersen in Buenos Aires en de rest van het land volledige orde en loya liteit. De berichten, die door de op standelingen worden gelanceerd zou den bezijden de waarheid zijn en slechts het doel hebben verwarring te stichten. MOSKOU, 19 Sept. De Sowjet-Unie heeft besloten de marine-basis te Porkkala, die in 1950 door Finland voor 50 jaar werd „verpacht”, aan de Fin nen terug te geven en zijn strijdkrachten uit Finland terug te trekken. Dit deelde gisteren Boelganin, de Sowjet-premier mede aan de Finse premier Kekkonen, die thans Moskou bezoekt. De beslissing, aldus Boelganin, was genomen om de vriendschappelijke betrekkingen tussen de beide landen te versterken. Op een vraag van Boel ganin verklaarde Kekkonen, dat hij aan het Fins-Russische verdrag van 1948 evengroot gewicht hechtte als de Rus, en dat Finland in zal stemmen met de Sowjet-Russische voorstellen tot verlenging van het verdrag. Partijsecretaris Chroestsjef zei tegen Kekkonen: „Denk niet, dat de Sowjet- Unie enige voordeel zou zien in een inbezitneming van Finland uw land is zó klein! U bent geen belang voor ons”. En wat zei de Prawda over dit al les? „Nu de Sowjet Unie heeft beslo ten de vlootbasis Porkkala aan Fin land terug te geven, is de daad thans aan het Westen, zich uit bases op bui tenlandse bodem terug te trekken”. De Russen zijn inmiddels begonnen met de ontruiming van Porkkala. Er werden ontploffingen gehoord, die, naar men te Helsinki aanneemt, bete kenen, dat militaire inrichtingen wer den opgeblazen. Toen in 1944 Porkkala door de Rus sen werd bezet kregen de daar wo nende Finnen tien dagen tijd hun woonplaats te ontruimen. VERDRAG MET OOST-DUITSLAND De Russen namen nog een besluit en boden Oost-Duitsland een verdrag aan op basis waarvan dat land „vol ledige vrijheid,, zal hebben in zijn be trekkingen met West-Duitsland en in alle buitenlandse en binnenlandse aan gelegenheden. In het verdrag zou moeten worden vastgelegd dat de Duitse democrati- 26^. DEN HAAG, 17 Sept. Bij de Tweede Kamer is, op voordracht van de staatssecretaris van Financiën het onderwerp „Algemene Wet inzake riks belastingen” ingediend. Dit onderwerp, dat betrekking heeft op de heffing van alle belastingen, die van invoerrechten en accijnzen uitgezonderd, berust vrijwel volledig op bet In het vorige jaar door de zgn. „vereenvoudigings- commissie” uitgebrachte rapport. De indiening van dit wetsontwerp vormt een eerste belangrijke stap op de lange weg naar de algehele herziening van de zo ingewikkelde belastingwetgeving. Voor invoerrechten en accijn zen is nog een nieuwe regeling in de maak. In ieder geval betekent dit wetsontwerp een eerste stap op de weg uit de fiscale doolhof. De Memorie van Toelichting zegt dit trouwens zelf ook. Het wetsontwerp schept een zekere rust op een terrein, dat uit een oogpunt van belastingpoli- tiek van weinig belang is, maar dat in de dagelijkse gang van zaken zowel voor de belastingadministratie als voor de belastingplichtigen en hun adviseurs van grote betekenis is. Want het is een centrale regeling. De volgende punten kórt samen gevat uiteraard zijn voor de belas tingplichtigen en belastingconsulenten van bijzondere betekenis: 1. Er wordt voorgesteld te bepalen, dat de bevoegdheid van de inspecteur tot het vaststellen van een aanslag ver valt door verloop van drie jaren na het tijdstip, waarop de belastingschuld is ontstaan. 2. De belastingplichtige zal, na de aangifte, niet tot het eind van deze drie jaar in het onzekere worden gelaten of

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1