Belangrijke wetenschappelijke Nederland van waren primeur voor I >x B I 30 i 'r. Brief aan Chr. Geref. Kerken met beroep tot eenheid Synode van Leeuwarden besprak predikants-tractementen Interkerkelijke radiozangdiensten velen tot zegen HELICOPTER VOOR B.B. DOUWE EGBERTS lemen r eHG U.m van 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Militaire vrachtauto i reed een woning binnen Verbod gevraagd voor houden kettinghonden en Geheimhouding verzekerd Financiële actie militairen Bondsdag van Herv. vrouwen op Geref. grondslag P. Kapinga gehuldigd voor zijn verdiensten Meningsverschillen over de nieuwe vertaling lokten uitgebreide discussie uit Aanvangsminimum van f 5500 (plus vrij wonen) in eer. te gemeente vastgesteld C. Cornelissen neemt afscheid van de Chr. Vakbeweging ’s-GRAVENHAGE, 16 September. De heer C. Cornelissen te Amsterdam, vice-voorzitter en vrygestelde van de chr. bedrijfsgroepencentrale, zal in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd óp 27 dezer in een besloten bijeenkomst van de ver enigingsraad in het Parkhotel te Den Haag afscheid nemen en worden ge huldigd. om aan zieken, gevangenen programma uit te reiken Honderden vragen zullen in Nieuwer- Amstel worden gesteld Onderzoek der a.s. fel Geleidelijke verbeteringen Prof, dr J. J. de Jong Telegram aan minister Een gouden jubileum A 0 B 5 5 Kamer-verkiezingen o, I ie I A B. C I I gr 30 A I n le I r. I 30 I Chaufeur aan het hoofd ge wond, kind aan dood ontsnapt o s I Jubileum in vakbeweging Psychologische richtlijnen voor pastorale zielszorg ’s-GRAVENHAGE, 14 September. Op 22 en 23 September zal in het Zendingscentrum te Baarn een confe rentie worden gehoudeh van de stichting „Centrum voor zielszorg”, ter behandeling van het onderwerp: „Psychologische richtlijnen voor de pastorale zielszorg”. Prof. dr. J. Wa terink, hoogleraar aan de V.U., zal het onderwerp behandelen ten aanzien van de puberteit, dr. A. L. Janse de Jonge, psychiater te Amsterdam, t.a.v. de volwassenheid, en ds. C. Gilhuis, Geref. predikant te ’s-Gravenhage-O., t.a.v. de ouderdom. Geen motie van wantrouwen tegen Djakarta’s burgemeester DJAKARTA, 16 Sept. Een motie van wantrouwen tegen het beleid van burgemeester Sudiro van Djakarta, is nadat de leden van de Masjoemi en van de P.S.I. de vergadering van de raad hadden verlaten, verworpen. In die motie was de burgemeester ver weten, dat onder zijn bewind geen enkele verbetering in de stad tot stand was gekomen. Benelux-conferentie op 5 Oct. te Brussel Minister Cals over kleuteronderwijs ÖOUWE 1. EGBERTS Ol ORCAM J Waar het om gaat Generale Synode art. 31 K.O. Houtbewerkers en bouwvak arbeiders congresseren in Dinant Zsven doden in Corsica bij vliegongelukken pagina 5 ZEEUWSCH DAGBLAD ^terdag 17 September 1955 Ingezonden Mededeling (Adv.) DOOR Ingezonden Mededeling (adv.) verschillende Ingezonden Mededeling (Adv.) .-M I SHAG TOBACCO; s B 4 5 De Bond van Ned. Herv. Vrouwen verenigingen op Gereformeerde Grond slag hoopt D.V. Donderdag 22 Septem ber a.s. zijn vierde Bondsdag te houden in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Nadat in de mor gen vergadering, de huishoudelijke za ken zullen zijn af gewikkeld, zullen in de middagvergadering twee referaten worden gehouden, n.l. een referaat over: „De Vrouw en de Christelijke Levenshouding” door ds J. van der Haar, Ned. Herv. Predikant te Wad- dinxveen, en een referaat over: „De vrouw en de beroepsarbeid” door ds S. Gerssen, Ned. Herv. Predikant te Hui zen. Tevens zal er in de middagverga dering bestuursverkiezing plaats heb ben. ?r je A C 5; ORCAM KLOKSTRAAT 4 - GOES Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ts er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tüdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- mlddelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le verpilletjes» t 1.20 per flacon. 67 0, i A I 10 C j >5 I Een helicopter, die in dienst wordt gesteld voor de bescherming van de burgerbevolking in Engeland, stijgt op deze foto op voor een vlucht naar South Bank in Lon den, gadegeslagen door een menig te Londenaars. De machine zal ge bruikt worden om te experimen teren of hij doelmatig is voor de bescherming van de burgerbevol king, bij het maken van verken ningsvluchten en het leggen van verbindingen wanneer de radio is uitgevallen. SCHEEMDA, 16 Sept. Een mili taire vrachtauto met aanhangwagen, geladen met munitie, terugkomende van de manoeuvres in Duitsland, is vanmorgen de voorkamer van de heer G. Timmer te Scheemda binnengere den. Daarbij werd de gehele voor gevel van het pand vernield, terwijl de voorkant van het dak op de vracht auto, die met een wiel in de kamer stond, terecht kwam. De chauffeur werd aan het hoofd gewond. In de voorkamer stond een kinder wagen, waarin een kind lag te sla pen. Door een groot stuk muur werd de kinderwagen verbrijzeld; het kind bleef echter ongedeerd. Het stuk steen was dermate zwaar, dat twee mannen het slechts met grote moeite konden verwijderen. t ’s-GRAVENHAGE, 15 Sept. In de vergadering van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel is de heer F. Kapinga als bewijs van erkentelijkheid een boekenkast alsmede een geschenk onder couvert overhandigd, omdat hij 25 jaar vrijgesteld bestuurder van de chr. vakbeweging is. Met ingang van 1 October 1945 trad hij als voorzitter op van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. De ju bilaris was secretaris van de illegale contacten van het CNV, penningmees ter van de internationale federatie van de chr. bond van personeel in over heidsdienst, voorzitter van de chr. cen trale van overheids- en onderwijzend personeel, en lid van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. Vele jaren maakte de heer Kapinga deel uit van de Rot terdamse raad. Zijn verdiensten werden erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Europese kerken. Haaroprollers Topvollers Attaches Haarnetten alles voor het haar bij stemmen het minimum-tractement op f 5500.gesteld. dan wordt het óf niet gehandhaafd, óf de kas voor de hulpbehoevende kerken moet jaarlijks 100.009 meer uitkeren en dus ook ontvangen. Ziet de synode daar kans toe, dan is de commissie accoord. Overigens moet men niet vergeten, dat pas afgestu deerde academici soms nog minder ontvangen, al neemt dit de verant woordelijkheid van de kerken niet weg. (art. 31) heeft na enige correcties en aanvullingen in haar ontwerp-brief aan de eerstkomende Synode der Chr. Geref. Kerken, besloten deze brief te doen uitgaan, welk een dringend beroep tot eenheid inhoudt. Commissie 1 stelde voor niet te vól- doen aan de verzoeken van de particu liere Synode van Zeeland, N.-Brabant en Limburg om weer door de parti culiere Synoden te benoemen generale deputaten voor hulpbehoevende ker ken in te stellen, omdat de steun aan hulpbehoevende kerken een geestelijk karakter draagt, en dit het best uit komt in en bewaard blijft bij" een ding van latere, breder opgezette studies. En als zodanig is dit van groot gewicht voor een verdere ontplooiing van de wetenschap der politiek, hetgeen verklaart, dat er elders in de wereld in wetenschap pelijke kring aanmerkelijke belang stelling voor dit Nederlandse on dernemen en zijn uitkomsten blijkt te bestaan. Men begon indertijd met de zang- djensten, toen bij enkelen in Rijswijk de begeerte ontstond om op kerkelijke feestdagen met alle belijders ter plaat se uiting te geven aan de vreugde, die er is over het heil in Christus. Weldra werd er een comité gevormd, waarin alle orthodox-protestantse groepen samenwerken. Men wilde door dit werk aan de wereld laten zien en horen, dat deze groeperingen één zijn in belijden. De diensten kregen een sterk getuigend karakter, waarbij de evangeliserende inslag nimmer werd vergeten. Nimmer waren deze zang diensten verkapte kerkdiensten. Met duizenden in het gehele land Werd in de loop der jaren contact ver kregen: zo werden in de bezettingsja ren meer dan 100.000 programma’s ver kocht. En wat nog belangrijker was: de zangdiensten maakten school in tal van andere plaatsen! -o-- -o- BRUSSEL, 16 Sept. Op 5 October a.s. zal alhier een der regelmatige mi nisteriële Benelux-conferenties worden gehouden. Van Nederlandse zijde zul len hieraan deelnemen de ministers Zijlstra, Mansholt en Van de Kieft en mogelijk ook minister Suurhoff. Als de voorgestelde amendementen worden aangenomen, zou de regering per jaar ongeveer 25 millioen gulden meer aan het kleuteronderwijs ten koste moeten leggen, zo zeide minister Cals gistermiddag in de Tweede Kamer, toen hij de opmerkingen over het ont- werp-kleuteronderwijswet beant woordde. De amendementen (er waren er 20 ingediend) wensen zeer begerens- waardige voorzieningen, aldus de bewindsman. In de toekomst zijn deze wensen misschien wel in te wil ligen, thans echter nog niet. Het gewraakte artikel, dat de ge meente niet aan een verzoek om stich ting van een openbare kleuterschool behoeft te voldoen, is alleen opgenomen voor bijzondere gevallen en heeft de strekking, overbodigé schooltjes tegen te gaan. „Ik begrijp de bezwaren, gemaakt tegen de hoge waarborgsom”, zeide de minister. „Maar de opzet van het wets ontwerp is, dat de besturen van de bij zondere scholen zich geducht bezinnen op wat ze gaan doen. Het bedrag moet wel hoger liggen dan bij het lager on derwijs, want men heeft niet te maken met leerplichtige kinderen en heeft derhalve ook niet zoveel zekerheid over de bestaansmogelijkheid van de school. In elk geval mag het percen tage van de waarborgsom niet dalen tot vijftien. Het aantal kleuters, voor de stich ting van een school vereist, is niet te hoog. Binnen de voorgeschreven straal van drie kilometer zullen ook op het platteland .wel dertig kinderen te vin den zijn, aldus de minister. - SUPERIOR DARK minimum. Daarmee wil zij aangeven, dat een tractement daar beneden moreel niet verantwoord is. Hoger kan in ver schillende gevallen wel. Maar er zijn ook hulpbehoevende kerken en als men het minimum nu te hoog stelt, De bedoeling van een verkiezings- onderzoek als nu voor het eerst op het Europees continent in Nieuwer- Amstel wordt ondernomen, is een beter inzicht te verkrijgen in de be weegredenen der kiezers bij het uit brengen van hun stem. Met andere woorden: Waarom stemt iemand zoals hy of zy stemt? Welke ideële of zakelyke overwegingen spelen hierbij een rol? Welke is de betekenis van bijvoorbeeld de leeftyd, het ge slacht, de godsdienst, de omgeving en de sociale positie in deze? Hoe groot is de invloed van de pers, de radio, de televisie, de partypropaganda, de ver kiezingsvergaderingen en gaat U zo maar door Op al deze vragen en nog vele meer wil het verkiezingsonderzoek ’n antwoord trachten te geven. Het zal de lezer overigens duidelijk zijn, dat een onderzoek in één Nederlandse ge meente onmogelijk al het materiaal kan verschaffen, nodig voor een be trouwbare en volledige beantwoor ding. Daartoe zal stellig in de toe komst nog veel werk op tal van ande- te plaatsen moeten worden ver rich*. Het Nieuwer-Amstel onderzoek dient dan ook mede ter voorberei- hulpverlening in zo beperkt mogelijke kring. De tegenstanders van dit voor stel brachten onder meer naar voren dat sommige particuliere Synoden geen genoegzame steun kunnen bie den aan hulpbehoevende kerken in eigen ressort, en dat zonder een gene rale kas. voor hulpbehoevende kerken de steunverlening in ordelijke banen wordt geleid. Volgens deze afgevaar digden wordt de willekeur die thans veelal heerst, zonder generale depu taten in de hand gewerkt. De rapporteur, de gemaakte opmer kingen beantwoordend, merkte op, dat er contact moet zijn tussen steun- verlenende en gesteunde kerken. Als er generale deputaten komen, gaat dat contact teloor. Indien de particuliere Synode niet meer kan helpen, moeten de betrokken kerken contact opnemen met kerken buiten het ressort van hun eigen particuliere Synode. Het voorstel der commissie, om niet over te gaan tot het opnieuw opnemen van deputaten naar art. 2 der kerkenorde (hulpbehoevende kerken) werd aan genomen met 26 tegen 6 stemmen. DE NIEUWE VERTALING. Hierna hield de Synode zich bezig met de zaak van de nieuwe Bijbelver taling van het Nederlands Bybel Ge nootschap. Verschillende voorstellen kwamen ter tafel. Sommigen wensten de uitspraak van de Synode van Kam pen 1951, waarin het gebruik der nieu we vertaling werd ontraden, te zien ingetrokken. Daarentegen wilde de kerk van Dordrecht geen nieuwe depu taten terzake meer zien benoemd. Ook waren er, die de zaak in de vryheid der plaatselyke kerken wilde laten, terwijl meer dan één vroeg om toetsing aan de grondtekst. Enschede wilde, dat de te benoemen deputaten het oude en nieuwe testament zouden overzien en terzake een Ijjst opstellen met even tuele wijzigingen en deze deputaten daarover een tijdsbestek zouden krijgen van negen jaar. ENSCHEDE, 16 Sept. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek maakte de studie mogelijk door ver lenen van een aanzienlijke subsidie. Metterdaad wordt voorts steun en advies gegeven door de wetenschap pelijke bureaux van alle Nederlandse democratische politieke partijen en richtingen, die over een dergelijk in stituut beschikken. Tal van andere instanties en organisaties verlenen hiernaast hun medewerking. De uiterste voorzorgen zijn en wor den genomen om te verzekeren, dat de door de ondervraagden te ver- LEEUWARDEN, 16 Sept. De Generale Synode van de Geref. Kerken is gereed gekomen met de behandeling van de ingekomen stukken die betrekking hadden op de predikantstractementen. De rapporterende commis sie had intussen de conclusies enigszins gewijzigd. Zij adviseerde de synode om de kerkeraden te wijzen op de roeping om overeenkomstig de eis van het Evangelie te zorgen voor het levensonderhoud van de dienaar des Woords en was van oordeel, dat deze in de eerste gemeente moest beginnen met een aanvangstractement van minstens f 5300.plus vrij wonen. Verder zouden er zeven jaarlijkse verhogingen moeten komen van tenmihste f 100.zodat daarna het tractemnt minstens f 6000.zou zijn. Tenslotte werd met alge- Twaalf sprekers voerden hierover het woord. Verreweg de meesten van hen waren teleurgesteld en sommigen gebruikten nog krasser uitdrukkingen. Een enkele wilde een hoger minimum waarbij 5500.en 6000.— werden genoemd. Toen het zo stond, nam de voorzit ter van de commissie, Dr C. Stam te Goes, de taak van de rapporteur over en in een gedegen betoog ging hij op de opmerkingen van verschillende sprekers in. GEEN UITSPRAAK. De commissie stelde voor, aan al deze verzoeken niet te voldoen, en een uitspraak achterwege te laten, omdat er naar haar oordeel geen bin dende bepalingen bestaan met be trekking tot een bijbelvertaling en die zijn ook niet gewenst. Overgaan tot toetsing is evenmin gewenst, want dit kan licht leiden tot het indragen van een „geijkte” vertaling. Uit te spreken de zaak te laten in de vrijheid der kerken acht de commissie evenmin ongewenst, want die vrijheid is er al. Het is onnodig de uitspraak van de Synode van 1951 ongedaan te maken, want dan zou er toch eerst toetsing moeten geschieden. In de discussie bestreden de predi kanten N. ter Hart en J. Francke de voorstellen der commissie. Zij wilden toetsing en waren van oordeel dat er wél eén bindend besluit dient te worden genomen. Er behoeft hele maal geen bezwaar te bestaan voor een „geijkte” vertaling. Ds. Francke oordeelde het een tekort doen aan de eerbied voor Gods woord als de nieu we vertaling niet getoetst werd, en de statenvertaling zonder meer in gebruik zou blijven. Spreker diende een uitgebreid tegenvoorstel in om wel deputaten te benoemen, die moe ten onderzoeken welke mogelijkheden er zijn tot toetsing van de nieuwe ver taling en eventueel tót het verzorgen van een eigen uitgave van de nieuwe vertaling. Ds. W. Vreugdenhil sloot zich bij deze woorden aan, waarna de zitting werd verdaagd. GELEIDELIJK. Ook de commissie was graag met het voorstel gekomen om minimum f 6000.toe te kennen. Zy zaet dat als ideaal. Zy ziet echter geen kans om dat in de kerken er door te krijgen. Al thans niet in één keer. Daarom komt zij met geleidelijke verbeteringen, maar tegeljjk met een volstrekt nootzakelijk ’s-GRAVENHAGE, 16 September. Te Dinant zal op 20 en 21 September het statutair congres van de interna tionale federatie van chr. bouwvak arbeiders en houtbewerkers bijeenko men. Ongeveer 50 afgevaardigden uit alle aangesloten landen en een aantal genodigden zullen het congres bijwo nen. Er staan o.m. actuele vraagstukken op het programma, zoals „Verminde ring van de arbeidsduur”, en „Natio nale woningbouwprogramma’s en po litiek voor de volledige werkgelegen heid”. Het congres zal zich tevens be zighouden met een rapport over het werk van de commissie bouwnijver heid en openbare werken van het in ternationaal arbeidsbureau. -o- In 1945 werd hij benoemd tot hoofdbestuurder, belast met de bij zondere zorg voor de leden, die bij de bedrijfsgroepen beroepsvervoer werk zaam zijn. Inmiddels was hij aange wezen in het bestuur van de bedrijfs groep wegvervoer waarbij hij tevens optrad als lid van het dagelijks be stuur. Ook maakte hij deel uit van de vervoerscommissie van de S.E.R. en had hij zitting in het dagelijks be stuur van de bedrijfsvereniging ver voer. Thans heeft hij al deze functies neergelegd, en treedt hij, na dit jaar zijn 25-jarige dienst in de chr. vak beweging te hebben gevierd als vrij gestelde, uit de actieve dienst. (Van een medewerker) ’s-GRAVENHAGE, 16 Sept. Velen van onze lezers kennen ongetwijfeld de zangdiensten, die sedert 1929 op de vroege morgen van Kerstmis en Pasen plegen te worden georganiseerd en door de NCRV worden uitgezonden van wege het comité Interkerkelijke zangdiensten te Rijswijk (Z.H.). Eerste Kerstdag aanstaande zal voor de vijftigste maal zulk een dienst door de aether gaan met als thema „Vrede door het bloed des Kruises”, hetzelfde thema, dat was gekozen op Kerstmis 1939, toen de wereldoorlog zijn scha duwen vooruit wierp. Als sprekers zullen optreden ds A. T. W. de Kluis en ds J. H. Sillevis Smitt. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum heeft zich een comité van vijf personen gevormd, dat is uitgebreid tot een comité van aanbeveling, zulks voor een te organiseren actie. Men wil n.l. aan het werk van het comité In- terkerkelijke Zangdiensten meer be kendheid geven en een financiële actie voeren ten einde aan alle in zieken huizen en sanatoria een fraai uitge voerd programma te kunnen uitreiken, terwijl men, indien de geldmiddelen dit mogelijk maken, ook denkt aan de mannen van land-, zee- en luchtmacht en de gevangenen. Daarom is aan alle Protestantse kerkgenootschappen, evangelisatie-commissies, etc., een cir culaire uitgegaan. ’s-GRAVENHAGE, 17 Sept. Het hoofdbestuur van de „Nederlandsche vereniging tot bescherming van die ren” heeft deze week het onderstaan de telegram inzake de kettinghond aan de minister van justitie mr L. A. Donker, gezonden: „Gezien de weerzinwekkende om standigheden, waaronder in ons land nog steeds enige tienduizenden ketting honden hun ellendig bestaan voortsle pen, gezien het feit, dat deze misstand een beschaafd land als het onze on waardig is, gezien het feit, dat tenslot te ook de beste regeling dit euvel niet afdoende vermag te keren, doch slechts ten dele opheft, gezien de grote afkeer, die in den lande welhaast algemeen bestaat tegen het houden van ketting honden, acht het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren het tijdstip gekomen het houden van kettinghonden van een nader te bepa len datum af geheel en al te verbieden, waartoe genoemde vereniging drin gend uw medewerking inroept”. -o- AJACCIO, 16 Sept. Nabij Zivaco op Corsica zijn Donderdagavond twee vliegtuigen van de Franse marine neergestort. Zeven personen zijn om het leven gekomen. i en dertigtal studenten van verschillende Nederlandse universi- H teiten waaronder de Vrije Universiteit zullen in de ko- mende weken en maanden over Nieuwer-Amstel uitzwermen om in brede kring vragen te stellen. Vragen, die vooral betrekking zullen hebben op de politiek inzichten en opvattingen van de stem gerechtigde inwoners van deze Amsterdamse randgemeente. Deze stu denten maken deel uit van een team van onderzoekers, dat wordt ge leid door het bestuur van de enige jaren geleden opgerichte Neder landse Kring voor Wetenschap der Politiek. Zij stellen zich ten doel een aantal van groot wetenschappelijk belang zijnde kwesties inzake je politieke meningsvorming voor de in Juni 1956 te houden verkie zingen voor de Tweede Kamer te bestuderen. Zulks in navolging van wat er de laatste jaren in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Zweden op dit terrein al werd gedaan. strekken gegevens en inlichtingen als strikt vertrouwelijk zullen worden behandeld. Dit spreekt overigens, dunkt ons, vanzelf: het is voor een onderzoek van deze aard van door slaggevende betekenis, dat de volgens een bepaald systeem uitgezóchte on dervraagden zich frank en vrij uit spreken en zeggen wat zij op hun hart hebben!

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5