van Patrouille op de vulkaan 1 leven! uw in greep Argentinië wederom anti-Peronisten Botsing op Rijksweg: dame' uit Cadzand gedood T II Meer dan 100.000 Duitse burgers nog in Rusland gevangen FRANS HERVORMINGSPLAN gereed voor uitvoering Hl fl IH lit lip uw naaste 1 Airborne-herdenking te Oosterbeek REBELLEN GEVEN HET NIET OP men naar Na verovering van de stad Cordoba trekt men naar Buenos Aires Advocaten wensen vrij te blijven Havenarbeider door bak van grijper getroffen Moeilijkheid: vorming regentschapsraad op Hl MSHHM Auto slipte op glad wegdek Eerste faze gaat beginnen Stavenisse bouwde op het puin Jaarlijkse plechtigheid - MXI PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Prof, dr J. J. DE JONG. I Jaarvergadering in de Provinciale hoofdstad Redder kwam van de boot in het schip Enkele buien. IIIIH... TOTAAL AANTAL VERKEERSONGEVALLEN - maar 't gaat ook om Adenauer gat een schatting: De DOOD loert op UI - - MBO] v i sF; lie JAARGANG No. 3194 (Zie pagina 7). Insezonden Mededeling (Adv.). 10901 932S F -o- ZATERDAG 17 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Volgens regeringscommuniqué’s zijn zowel land- als zeestrijdkrachten bij de nieuwe opstand betrokken. De zeestrijdkrachten te Port Madryn, in het zuiden des lands, zijn trouw aan Peron gebleven. NOG STEEDS VERZET. Tegen het Franse hervormingsplan 10923 8831 =3 onbeperkte garantie l op oi viRiNG g wFTTnrTl ff Q8 HAZETFABRlEKEN TE ZEVENBERGEN ^^'954 II toss Terwijl in Parijs en in Rabat chao tische politieke duels worden geleverd over de bezetting van de troon in Frans Marokko, patrouilleren Franse troepen, zoals deze foto laat zien met pantser wagens door de drukke straten van Casablanca en de buitenwijken van de ze stad. De patrouilles bewijzen goede diensten bij het bewaren van de orde tijdens voortdurende volksoplopen en demonstraties in het protectoraat, dat veel gemeen heeft met een rommelen de vulkaan. congressen voor reserve-officieren en medische reserve-officieren, die op het ogenblik in Amsterdam aan de gang zijn, werd op de Amsterdamse Dam, tegen de machtige achtergrond van het koninklijk paleis, eer. militaire taptoe gehouden, waaraan medewerking werd verleend door de tamboer- en muziek korpsen van diverse onderdelen van het Nederlandse leger. GOES, 16 Sept. Op de Rijksweg tussen Kruiningen en Krabbendijke is vanmorgen een personenauto, bestuurd door de 33-jarige dokter J. Hage uit Aardenburg, in botsing gekomen met een uit de richting Bergen op Zoom ko mende auto, bestuurd door de heer C. v. d. Berge boomkweker uit Tholen. De botsing geschiedde, doordat de auto van dokter H. slipte, toen hij inhield voor een voor hem rijdende boerenwa gen. De naast de dokter zittende 58- jarige Mevr. Groeneveld Drewes uit Cadzand werd op slag gedood. De arts die uit de richting Kruinin gen kwam moest voor de boerenwagen die bestuurd werd door de landarbei der W. uit Kruiningen, inhouden. Zijn wagen schoot echter door en werd toen aan de rechtervoorzijde geramd. In de auto van de heer v. d. B. werd de naast de bestuurder zittende J. v. d. Berge, zijn vader, ernstig gewond. te vormen regentschapsraad of troonraad ter vervanging van de sultan en met de taak de eerste geheel Marokkaanse regering te vormen. De Fransen, en vooral het conserva tieve element in het kabinet, willen daarin opnemen de meer dan een eeuw oude grootvizier El Mokri, die beide sultans heeft gediend, maar de natio nalisten in Marokko zijn daar tegen. Dit punt wordt misschien geregeld, nu de nationalistische leiders van hun bezoek aan ben Joessef op Madagaskar terug zijn. Franse grootgrondbezitters in Marokko en de Pasja van Marrakesj, El Glawi. Frankrijk heeft laatstgenoemde inder tijd beloofd, dat hij zijn feodale rech ten in Marokko mag uitoefenen zo lang hij leeft. Deze belofte is gedaan om El Glawi’s hulp te krijgen in de oorlog tegen Duitsland. Een 30 auto’s met Franse kolonisten zijn vandaag uit Casablanca in Rabat aangekomen om mee te doen aan het bewaken van sultan ben Arafa. De kolonisten willen voorkomen, dat de sultan buiten het land wordt gebracht. De Franse resident-generaal in Ma rokko, generaal Boyer de Latour, is met spoed naar Parijs ontboden om behulpzaam te zijn bij het verbreken van de impasse over de samenstelling van de regentschapsraad. Voor zijn vertrek had hij een onderhoud met ZEEUWSCH DAGBLAD ting worden op het ogenblik nog meer dan 109.000 burgers in de Sowjet-Unie vastgehouden, aldus bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, die op merkte, dat dit getal was verkregen .Hij werd naar het ziekenhuis St Joan na te Goes vervoerd. Twee dames v .d. Berge, die met de Wed. Melse, eveneens uit Tholen af komstig, achterin de wagen zaten, werden licht gewond door glasscher ven. Zij werden verbonden in het zie kenhuis, te Bergen op Zoom. kwestie der krijgsgi eenheid MIDDELBURG, 16 Sept. In de vandaag alhier gehouden jaarvergade ring van de Nederlandse Orde van Ad vocaten, heeft het merendeel der aan wezigen zich uitgesproken tegen het voorstel, to bevorderen, dat advocaat alleen hij kan zijn, die de advocatuur als hoofdberoep uitoefent en tegen het voorstel, dat beoogt de bevordering van de onverenigbaarheid van de advoca tuur met het bekleden van een tijd van betekenis vorderende functie, die wezenlijke ondergeschiktheid me debrengt. Dit houdt dus in, dat de advocaat vrij wenst te blijven voor het aanvaarden van een positie op politiek en ander gebied. Des morgens had B. en W. zijn hoge gasten in de Burgerzaal ontvangen, ter wijl zij na afloop der vergadering te gast waren bij het Prov. bestuur van Zeeland. Uitgave: htjng „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. kantoor: Goes, L. Vorststr. Tei. 3438 (b.g.g. voo- redactie voor adveri. enz. 2970), '■„toren: Vlissingen: Nieuwstr. j'elef. 326; Middelburg: Korte ‘,rdstr. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter- peuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: -terbaan Le Cointre N.V., Goes IJMUIDEN, 16 Sept. Vanmiddag had de schipper van een kleine garna lensloep uit IJmuiden, de IJm. 322, het ongeluk dat zijn motor afsloeg, juist toen hij de haven wilde binnenlopen. Schipper Broek kon met zijn mede-op- varenden niet voorkomen, dat het vijf ton grote scheepje tussen de pieren op het strand werd gezet. Er was echter een hulpvaardige aannemer in de buurt die de beschikking had over een motorbootje. Hij schoot te hulp maar v’ak bij de gestrande sloep gekomen, kreeg de motorboot een visnet van de IJm. 322 in de schroef, waardoor ook hij hulpeloos werd en broederlijk naast Weersverwachting geldig tot heden- avond: Veranderlijke bewolking met enkele ipjen- Matige tot vrij krachtige weste- ROTTERDAM, 16 Sept. Tijdens w lossen van erts uit het Italiaanse ss Itonfiore’ in de Waalhaven zijn gister nacht enige havenarbeiders op de grij per van een kraan gaan staan, met de bedoeling de grijper te „dompen”, zo dat deze zo hoog mogelijk tegen de op staande lading kon worden geduwd. Bij het terugkomen van de grijper sprong de 31-jarige J. Bos, uit Den Haag, te laat van de bak, waarbij hij struikelde en onder de bak terecht kwam. Toen direct daarop de grijper werd neerge laten, kwam deze boven op de man te recht'. Een bedrijfsarts constateerde de dood. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 3. 3. de Jong Medewerkers: 3. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen: J. Mol», Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. OOSTERBEEK, 16 Sept. 260 pel grims, deelnemers aan de Airborne- herdenking 1955, waaronder negen uit Duitsland, onder leiding van brigade generaal 3. W. Hackett zijn hedenmor gen met een extra trein te Oosterbeek- Hoog aangekomen, waar zij welkom werden geheten door de burgemeester van Renkum, mr D. Matzer van Bloois. In de middag is in de Hervormde kerk in het benedendorp een begroe- tingsbijeenkomst gehouden, waarbij de buitenlandse gasten werden toegespro ken door de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Voorts werd het woord gevoerd dóór brigade-generaal J. W. Hackett en doof ds P. W. Bergkotte, Hervormd predi kant te Oosterbeek. Later op de middag zijn kransen ge legd bij het Airbornemonument. Vele plaatselijke verenigingen, corporaties en industrieën waren hierbij vertegen woordigd. Namens het Airborne-comité werd een toespraak gehouden door de vice-consul van Frankrijk, de heer J. A. Goeyen uit Oosterbeek en door briga de-generaal Hackett. De Koninklijke harmonie Oosterbeek en de mannen- zang-vereniging „Kunst na Arbeid” uit deze plaats zetten de plechtigheid mu zikale luister bij. Geen twijfel mogelijk V PELT-C BS 27950 25353T" t |CEM. BOVEN 1 GEMEENTEN IgEMEENTÉN- IOO OOO I 20.-100.000 I MINDER DAN. INWONERS INWONERS 20.000 INW.' grote Duit se leiders, die weten dat zowel de _L_ JL. “gevangenen als die der Duitse eenheia geweldige harts tochten zouden kunnen ontketenen staat het toegeven op het punt van bevestiging van diplomatieke betrek- kingen. En het feit, dat er verder niets onmiddellijk tastbaars werd bereikt. Hetgeen de vraag doet rijzen, of er verder nog wel iets concreets was te bereiken, gegeven de situatie zoals deze zich tot op heden in Europa en rond Duitsland heeft ontwikkeld. Een vraag, die naar ons oordeel stellig ontkennend ®oet worden beantwoord. Zo min als bet Kremlin zal hebben verwacht, dat bet Adenauer zou kunnen overreden bet Westen los te laten, zo min zou het van werkelijkheidszin hebben getuigd, verwachten, dat de Russen zouden hebben toegestemd in het in het leven r°epen van een vrij, verenigd, demo cratisch Duitsland. J"\ e uitkomsten van de Moskouse IJ besprekingen zullen dan ook vooral moeten worden getoetst op bun niet onmiddellijk tastbare beteke- ■Us. En wel op de moeilijke vraag in ITT anneer wij kennis nemen van \/V de reacties in de wereld op de uitkomst van het bezoek van Adenauer en zijn medewerkers aan de Sowjet-leiders, kan dit slechts het ge zegde bevestigen: „zoveel hoofden, zo veel zinnen.” Van een hun „held” toe juichende menigte op het Westduitse vliegveld waar de grijze kanselier te rugkeerde, tot de verbeten slotsom van een Amerikaans blad: „Belangrij ke zege voor het Kremlin, zware nederlaag voor het Westen”. Om de situatie nog onoverzichtelij ker te maken is gisteren een Oostduit- se delegatie in Moskou aangekomen om daar, als uiterst belangrijk aange- kondigde „besprekingen” te voeren. De Oostduitse propagandamachine draait inmiddels op volle toeren, al moet ge zegd worden, dat haar bochten-wrin- gerij voorshands op de rustige Wester se waarnemer een lachwekkende in druk maakt. Niet te loochenen toch valt, dat het Adenauer is geweest, die voor het eerst publiekelijk het vraagstuk der achter - gehouden krijgsgevangenen met de Russische heersers heeft aangesneden. En dat ook hij het is geweest, die als eerste de publieke toezegging heeft gekregen dat zij nu zullen worden vrij gelaten. Bovendien staat de toestand van vol strekte afhankelijkheid van de Russi sche leiders, waarin de regeringen der communistische satellietstaten in het algemeen en die van Oost-Duitsland in het bijzonder verkeren eenvoudig zelfs de veronderstelling niet toe, als zouden Pieck en zijn ledepoppen een dergelij ke kwestie op eigen Initiatief kunnen of durven aansnijden. V egenover dit succes van emotionele waarde voor de BONN, 16 September Naar schat-1 aan de hand van de brieven, die in de rxronHiiir nna f gelopen twee jaar door Duitsers in Russische kampen aan hun verwanten waren geschreven. Tijdens deze persconferentie, die de Westduitse bondskanselier naar aan leiding van zijn bezoek aan Moskou gaf, zei Adenauer verder, dat Boel- ganin hem plechtig had verzekerd, dat de Duitse burgers in de Sowjet-Unie op precies dezelfde wijze behandeld zouden worden als de 9.626 oorlogs misdadigers, die naar de Russische re gering had toegegeven, zich nog in de Sowjet-Unie bevinden. Eén ding was zeer duidelijk gewor den bij de besprekingen in Moskou, aldus Adenauer, n.l. dat de vertegen woordigers van de Sowjet-Unie „bui tengewoon gevoelig” waren en dat ver werping van hun aanbod tot het ves tigen van betrekkingen of een voor waardelijke aanvaarding „in feite een belediging” zou zijn geweest. De Rus sische leiders hadden duidelijk laten uitkomen, dat ongeacht het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met hen, het bestaan van de communisti sche Oostduitse democratische repu bliek niet ongedaan gemaakt zou wor den. „Ik geloof, dat wij juist gehandeld hebben door diplomatieke betrekkin gen aan te knopen”, aldus Adenauer. hoeverre zij dienstig kunnen zijn ter bevordering van de communistische doeleinden op lange termijn: de mili taire, politieke en economische ver zwakking van West-Duitsland, van West-Europa. Óf omgekeerd voor de versterking van het Westelijk bondgenootschap, de versteviging van de banden tussen West-Duitsland en de overige wereld en de verhoging van de waardering van het democratisch beginsel en een daarop gebaseerde politiek bij het Duitse volk. In dit verband wordt in sommige kringen veel drukte gemaakt over de vestiging van een Russische diploma tieke post in Bonn: een nieuw nest van intrige, spionnage en andere onder grondse werkzaamheid. Al zullen wij niet ontkennen, dat in deze bewerin gen althans een waarheidskern aan wezig is, toch achten wij nuchterheid in deze bepaald geboden! Ernstiger vinden wij de mogelijkheid, dat het gemanoeuvreer der Russen sommigen, met name West-Duitsland, die de wer kelijkheid der communistische plannen op lange termijn hardnekkig weigeren te zien, nieuwe argumenten voor het voortgaan op hun dwaalwegen zal hebben gegeven. In hoeverre in de schaal tegenwicht of zelfs overwicht aanwezig zal blij ken te zijn, dient in belangrijke mate te worden afgewacht. Een eerste en daarom oppervlakkige indruk is, dat het tegenwicht voor het ogenblik ruimschoots voldoende aanwezig is. En wat naar menselijke zienswijze de toekomst betreft: Hier kan en moet het overige vrije Westen een krachtig woord in deze spreken, mede door dui delijke daden te stellen. Minister Zijl- stra heeft om de mogelijkheden en wenselijkheden ter zake gisteren in Salzburg bepaald geen doekjes gewon den. PARIJS 16 September De langdurige onderhandelingen over het vertrek van Sultan ben Arafa van Marokko zijn vandaag versneld in de hoop, dat met de uitvoering van de eerste fase van het Franse hervormingsplan binnen 48 uur kan worden begonnen. Door twee moeilijkheden zijn de on derhandelingen vertraagd. Allereerst de bewoordingen van de brief van president Coty aan de sultan, waarin hem in diplomatieke termen wordt verzekerd, dat hij niet zal worden op- vevolfid door ex-sultan ben Joessef. Naar verluidt, is deze moeilijkheid nu ondervangen door de tekst van de brief enigszins te wijzigen. De tweede moeilijkheid bestaat nog. BUENOS AIRES, 16 Sept. Nog geen maand na de opstand tegen het bewind van Peron hebben opnieuw rebellen hun slag geslagen in Argentinië. Vrijdag brak wederom een opstand uit, die als voorlopig voornaamste resultaat de verovering van de stad Cordoba had. Volgens de laatste berichten zouden de rebellen nu naar Buenos Aires optrekken. Cordoba, dat 650 km ten Noordwesten van Buenos Aires ligt, is een centrum van rooms-katholicisme, waar tientallen plaatselijkee ambtena ren werden weggezuiverd tijdens de campagne van president Peron tegen de kerk. Generaal Balaguer die wordt gezocht voor poging tot opstand in het begin van deze maand, is in dit gebied de aanvoerder der opstandelingen. President Peron heeft zware bom menwerpers uitgezonden tegen het vlootsteunpunt Rio Santiago, dat in handen van de rebellen is. Deze basis ligt bijna 60 kilometer van Buenos Aires. Berichten uit Eva Peron, het vroe gere La Plata, maakten melding van zware ontploffingen, nadat een vlieg tuig was overgevlogen. Velen trachten de stad te verlaten. In het gebied van Berisso en Rio Santiago, werd geschut muur gehoord. VLOOTBASIS IN GEVAAR Volgens een officieel communiqué staat een regiment infanterie gereed om, nadat versterkingen zullen zijn aangekomen, de vlootbasis Belgrano aan te vallen. Verder werd in deze be kendmaking gezegd, dat in het noord westen het garnizoen van Curuzu Cua- tia in opstand is gekomen, maar dat het verder in het noorden rustig is. h Hl Peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1