Op Wederopbouwdagherdenken danken en nieuwe van om er CARRUGAN w Goesse Lyceum krijgt nieuwe school met 24 leslokalen gemeenschapszin te maken H i Hl Nieuwe woningen, nieuwe straten maar vooral iets goeds i® I I "TM w i I bibb nu 8BBI B Md :i Jina g 1- I X. i H Er is maar één Maakt werkelijk slank! Beslist onschadelijk In 1958 gereed? KRO Warenkennis voor de HQ I origineel Zweeds melkdiëet Onze bloemen prijken in Pretoria vrouw ZEEUWSCH DAGBLAD - =rg 11 'B- I H Zaterdag 17 September 1955 Opdracht voor Architectenbureau Rothuizen-’t Hooft |gi en NCRV geven samen: Gevecht om materiaal Ga /e gang maar '«'B B Dorpshuis Hij wist de 7 gangen van het diner nog.,... pagina 7 -a B - Beplanting Nieuw raadhuis Maar men begon BI Hertenkamp X'B: een 44 J B: 4<' het burgemeester zal er, voor het eerst, Ingezonden Mededeling (Adv.) de geschonken door Radda sportvelden aan te leggen. a 1 en en de Gemeenschappelijk bezit het hertenkamp HILVERSUM, 14 Sept. De KRO en de NCRV gaan dit winterseizoen samenwerken bij het maken van een programma voor de vrouw, dat beoogt voor 64.000 k e g er- ■ste ‘ds, ien Jns 2.15 de ws. en i.55 en. Fr. en. nc. nc. uz. ld” er- m. we eel W^s- Voor 10.00 11.43 -and. land, eded. rsen. eden rlan- 15.15 3 Gr. Voor u ws. i Or- !ege- r. A. ond- isse- uws. 'rou- 22.30 ram. 4 )s it e :e >t is e 1. 5 r r f 's toren ziet men een nieuw dorp, het Van der Lek de Clerqplein met daar achter de nieuwe wijken. -o- B ■■B MUZIEK EN HANDENARBEID Tot zijn groot genoegen kon de heer Snijders ook mededelen dat er een mu- zieklokaal in de school zal worden in gericht alsmede een lokaal voor han denarbeid, waar de leerlingen zich kunnen bekwamen in hout- en metaal bewerking. Een nouveauté vormt de leerlingen bibliotheek. Het Goese Lyceum, de oude R.H.B.S., is hard aan vernieuwing toe. Het ge bouw dateert uit 1865 en heeft voor de meer dan 270 leerlingen, die de school thans telt, slechts zeventien lokalen de leraarskamer meegerekend ter wijl er 21 klassen zijn. In Mei van het vorige jaar begon de heer Snijders plannen voor vernieuwing te maken. Dat men nu reeds zover is gevorderd geeft reden tot optimisme. In het nieu we gebouw komen vaklokalen voor scheikunde, plant- en dierkunde en na tuurkunde met practicums en bijbeho rende kabinetten voor de uitvoering van practisch werk. Een gymnastiek lokaal met was- en douchegelegenheid en kleedkamer zal eveneens deel uit maken van de nieuwe school. Het ligt in de bedoeling by de school twee I is |s- I •r- in 'ii, n. ot f- jn in tij ie Na het bergen van de slachtoffers moest een begin worden gemaakt met iet opruimen van puin en de bergen aangespoeld hout en stro. Er was haast geen beginnen aan. Bij de toren lag een complete boerenschuur. En had men nu maar voldoende materiaal ge had, dan was het nog wel sneller ge gaan. Maar dagen lang achtereen heeft de burgemeester moeten vechten om ben dragline te pakken te krijgen. Ongeveer in Mei kon men beginnen aan het herstel van de beschadigde mden. Maar met het herstel alleen was men er niet. Er moesten nieuwe woningen komen. De gemeente had zelf geen grond en er moest dus onderhandeld worden. Het ging in ijltempo; de gtondeigenaars gaven volledige mede werking. Men kon dus gaan bouwen. „Als alles precies volgens de voor schriften had moeten gaan”, aldus bur gemeester Verburg, „dan was er nog geen steen gelegd”. Hij lachte even: „Het wederopbouwplan is nog niet eens goedgekeurd en de woningen staan er al”.... En hij vervolgt: .„Prachtig was de medewerking. Ze zei den in Den Haag: „Ga je gang maar” en we hébben gebouwd” Ja Stavenisse hééft gebouwd. Eerst negentien houten Noorse woningen. Wie herinnert zich niet meer het be zoek van Koning Haakon en de ver rassing, die de schoolkinderen hem be reidden door het Noorse volkslied te zingen? En ze zingen het nog steeds! 44 meentehuis P 30 SEPTEMBER gaat Stavenisse zijn wederopbouwdag vieren. Het wordt geen groots feest, doch men wil, nu 1 uit alle lagen der bevolking herdenken Het is een ander Stavenisse, dat ge weg naar het dorp mondt niet meer breed plein met een verkeerszuil en ultra moderne kleuterschool zal komen. En niets, zo zou men aan die vreselijke dagen, waarin dit stille dorp honderd drie en Maar juist dat ruime plein en 4 B' van warenkennis. Met ingang van 1 Januari 1956 zal dit programma elke morgen om 9.25 uur worden uitgezon den. De cursus is door de twee omroep organisaties met medewerking van de verschillende bedrijfsgroepen sa mengesteld. De teksten van de cur sus zijn van de hand van mevrouw •Betty Kortekaasde Haan, presiden te van de Nederlandse Huis, oudraad. Aan de luisteraarsters woroc op ver zoek een boekje verstrekt in de trant van de schoolradio-brochures, waar in alle gegevens zijn opgenomen. ize Jat ?rs, len !en GOES, 16 Sept. Wanneer het getij gunstig verloopt zal bij het begin van de cursus 1958 „Het Goese Lyceum” het gebouw aan de A. J. Kade verlaten en een nieuwe school betrekken. Naar de rector, mr W. G. D. Snijders, ons heeft medegedeeld hebben de departementen van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en van Financiën overeenstemming bereikt over deze nieuw bouw. De nieuwe school krijgt in totaal vier en twintig leslokalen, die in totaal aan driehonderd vijftig tot vierhonderd leerlingen ruimte bieden. Door het Ministerie van Wederopbouw is als architect aangewezen het architecten bureau irs A. Rothuizen en P. J. ’t Hooft. ’s-GRAVENHAGE, 14 September. Ds W. van Limburgh, emeritus-predi- kant van de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, is als erkenning van zijn vele verdiensten voor het Ned. Bij belgenootschap benoemd tot buiten gewoon lid van het hoofdbestuur. Hij is na dr H. C. Rutgers, prof, dr F. W. Grosheide en dr W. G. Harrenstein de vierde die deze onderscheiding mocht ontvangen als blijk van grote waar dering voor zijn jarenlange toewij ding. Want er komen nogal eens vreem delingen en onder hen vele Noren naar Stavenisse. Zo gauw de kinde ren Noorse klanken horen, zingen zij het volkslied. Spontaan, zoals kin deren dat kunnen dóen. Ja, het opmaken van een wederop- bouwplan was het eerste waaraan ge werkt werd. Het architectenbureau Wesselo -en Van Voortst uit Bussum werd ingeschakeld en maakte een een voudig schetsplan. Zo kwamen er vijf tig woningen. Toen de particulieren za gen, dat er gebouwd werd begonnen ook zij te bouwen. Van de vijftig wo ningen, die de gemeente liet zetten, werden er 46 verkocht aan ramp slachtoffers en van de 19 Noorse wo ningen werden er 17 overgedragen. Er bestond ook groot gebrek aan een dorpshuis. In de zomer van 1953 werd aan de Oecumenische Stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht een verzoek gericht of het niet mogelijk was een dubbelwandige ba rak te verkrijgen. Het verzoek werd ingewilligd en nog meer: men kreeg er 300 stalen stoelen met 25 tafeltjes bij. Het sanitair en de verlichting werden geschonken door de Prinsesjes die zelf een avond verzorgden en de opbrengst aan de gemeente gaven. Het gebouw werd in Augustus 1953 in gebruik genomen. Sindsdien heeft het prachtige diensten bewezen aan de gemeenschap.Geen avond gaat voor bij of er is wel een vereniging die er gebruik van maakt. Naast het jeugd werk doet het ook dienst bij huwelij ken en recepties. Naast de woningbouw werd een rio- lerings- en stratenplan ontworpen. De riolering loopt naar een centraal punt, een zuiveringsinstallatie, die binnen kort aanbesteed zal worden. De nieu we riolering betekende, dat in het oude dorp de riolering vervangen moest worden en aangepast aan de eisen van de tijd. Maar het belangrijkste onderdeel van het opbouwplan was de verdwij ning van de nauwe doorgang achter de kerk. Hier is, zoals reeds gezegd, een ruim plein ontstaan, genoemd naar de ambachtsheer Van der Lek de Clerq. Aan dit plein komt de nieuwe kleuterschool te staan. Tijdens de Wederopbouwdag vormt de eerste steenlegging van deze kleuter school één der hoogtepunten. Het wordt een school, zoals er nog maar weinig in Zeeland zijn. Ze is namelijk ontworpen door Mevr. Lambert Anema uit Bilthoven, die ook de opzet van Kees Boeke’s „werkplaats” ontwierp. Bouwtechnisch is de school ontworpen door het architectenbureau Rothuizen en ’t Hooft. Ze biedt aan 60 kinderen plaats en krijgt twee lokalen. De in ventaris- is geschonken door Radda Barnen. De Amerikaanse kapitein bij de mariniers Richard McCutchen slaagde erin om in een wedstrijd de televisie de topprijs van dollar, dus ongeveer 240.000 gulden, in de wacht te slepen. Hij gaf een juiste op somming van de zeven gangen van een diner, dat koning Geor ge de zesde en Koningin Eliza beth in 1939 op het paleis Buckingham aan de Franse pre sident Lebrun en diens echtge note hebben aangeboden. Toen men de kapitein aan het begin der uitzending vroeg, of hij het bij de 32.000 dollar zou laten welke hij een week tevoren met het juiste beantwoorden der vra gen op het gebied van voedsel en koken had verdiend, of ver der wilde gaan, antwoordde hij, dat hij deel uitmaakte van een trotse organisatie en zich om der traditie wil verplicht achtte, door te zetten. Zijn vader, een gepensionneerde kapitein bij de marine, die hem, naar hij zei, de kennis van het koken had bij ge bracht, stond hem bij zijn op gave terzijde. Vader en zoon onderhielden zich fluisterend in het glazen hok, afgesloten van het studiopubliek. Toen het ant woord op de zeven gangen van het bewuste diner goed bleek te zijn, viel hun een ovatie ten deel. „is het feit, dat de jeugd liefde heeft Vanuit Stavenisse s gekregen voor de plantsoenen. Geloof maar gerust, dat, als er één zou probe ren het natuurschoon te vernietigen, de anderen hem onmiddellijk op de huid zullen springen”. Hij lachte: „Op het Van der Lekplein staan jonge bo men. U zult het wel gezien hebben. Rond die bomen moet nog een afras tering komen voor bescherming van de stam. De bewoners hebben er nu goudsbloemen rond gezet. En kijk eens in de tuintjes. Geen sla meer staat er, net als vroeger, maar bloemen” Nieuw Stavenisse. Eens bloedend in diepe rouw. Nu, alles wat men na zoveel tegen- zal Wederopbouwdag goed gevierd kunnen worden. De Aan gezien 53% der leerlingen van buiten komt zal een overblijf lokaal worden ingericht waar 200 leerlingen tussen de middag hun brood kunnen nuttigen. In een centrale garderobe zullen zij hun jassen kunnen drogen. Het gymnastieklokaal zal tevens als Natuurlijk is bij dit herstel aandacht geschonken aan de beplanting. Voor zover mogelijk is het oude dorp herbe- plant. Staatsbosbeheer maakte een be- plantingsplan en de raad heeft onlangs besloten dit najaar ook de andere de len van het dorp te laten beplanten. Op het plein achter de kerk zal een rotspartij aangelegd worden met bosjes en een gezellig zitje voor de ouden van dagen. Nog meer vertelt de burgemeester. Over het nieuwe torenuurwerk, dat nog deze maand in werking gesteld zal worden en verlichte wijzerplaten krijgt. Het werkt volautomatisch op een zgn. moederklok die, mocht de stroom onverwachts eens uitvallen, di rect bijsehakelt. Bij heel deze vernieuwing hangt één ding nog in de lucht: de vraag wat er met de haven zal gebeuren, zal het Provinciaal Bestuur besluiten tot de aanleg van een keersluis of niet? Als de haven verdwijnt, aldus de burge meester, zouden we op deze plaats een sportveld willen aanleggen. Stavenis se hoopt echter, hoewel men een sport veld graag zou hebben, dat de haven niet verdwijnt! En zo is een nieuw Stavenisse ver rezen op het puin. Een nieuw dorp met ruime, goed ingerichte huizen. En een bevolking, die dapper de felle slagen te boven is gekomen. Vijftienhonderd inwoners telt de gemeente nu. Ver- scheidenen, zijn na hun evacuatie dus, niet teruggekeerd. Stavenisse is altijd een rustig besloten dorp geweest. Na de ramp is er echter een nieuwe wind gaan waaien en er vond een vernieu wing plaats. Men kocht practisch meu bilair, verving ,met gemeentelijke steun, het tonnenstelsel door closets en men ging over tot aankoop van was machines en geysers. En ook het gemeentelijke vereni gingsleven onderging als het ware een verfrissing. De „Dorpsgemeenschap”, in 1947 opgericht, geeft op haar jeugd- avonden aan tientallen jonge mensen leiding. Het zijn gezellige wintermaan den, die men zo doorbrengt. Het werk dat ds Sinke, wijlen dr Bernardi en burg. Verburg samen begonnen, krijgt grote waarde. De leiding is nog in handen van vrijwillige krachten, doch men wil nu trachten hiervoor een „vast kader” aan te trekken. „De culturele belangstelling is gro ter geworden”, zegt burgemeester Ver burg. „Wij organiseren ook film- en voordrachtsavonden. En weet u wat zo plezierig is. Door al dit werk komen En dit is nog niet alles. Wie des avonds over het eiland rijdt ziet reeds vanuit de verte Stavenisse liggen. Het dorp kreeg n.l. een prachtige nieuwe electrische straatverlichting met aan de haven natriumlampen. Het vroege re „Oranjehotel” krijgt nu ook een an dere bestemming. Het wordt de zetel van het gemeentebestuur, dat het oude te klein geworden raadhuis op de hoek van de Molendijk zal gaan verlaten. Het Oranjehotel wordt nu geheel ver bouwd en zal waarschijnlijk op 1 Jan. a.s. gereed zijn om betrokken te wor den. In het nieuwe raadhuis zal één ka mer „we hebben er dan toch ge noeg” zegt de burgemeester dienst gaan doen om een maquette onder te brengen. Het wordt een watersnood- maquette, aldus de burgemeester, die al een heel plan heeft uitgewerkt en er een „levende maquette” van wil maken opdat de bewoners van Stave nisse nog vele jaren later kunnen zien hoe het dorp door de verraderlijke vloedgolf in de rug werd overvallen, terwijl men op de havendijk vocht om het water te keren. PARIJS, 15 Sept. Generaal Gaulle heeft zijn nationale organisatie „op ijs gezet”. Alle provinciale func tionarissen moeten hun activiteiten stopzetten en ophouden met het innen der contributies. De generaal wil zijn partij „bevriezen” tot na de komende verkiezingen, maar zijn volgelingen zijn vrij zich individueel candidaat te stellen voor de parlementsverkiezin gen van volgend jaar. Maar men begon. Moest beginnen. Ondanks de slechte verbinding met het achterland, ondanks het gebrek aan ar beidskrachten, aan materiaal. „Eerst de slachtoffers”, besliste de burge meester, „en ook het verdronken vee moet weg”. Tot eind April 1953 heeft men gezocht. Die eerste dagen kwam er een marinevaartuig de haven bin nen. „Om slachtoffers te halen” In Dordt verwachtte men vaartuig dezelfde dag terug.Nie mand mocht het dorp in zonder spe ciale doorlaatpas. Aan het eind van de dijk, die nauwelijks anderhalve meter breed, de verbinding vormde met St Annaland, stond strenge be waking. En wie herinnert zich niet de zinken kuip met ontsmettings middelen, waarin men de laarzen moest afspoelen, voordat men het ge- mocht betreden? Dat moest allemaal. De volksgezondheid eiste het. „Het was merkwaardig” aldus bur gemeester Verburg, met wie wij deze herinneringen ophaalden, „het was merkwaardig, dat de meeste slachtof fers niet onder het puin lagen. Zij wa ren de polder ingedreven en men heeft ze daar ook lange tijd nadien nog gevonden”. Alle slachtoffers heeft men kunnen identificeren. Zij zijn elders begraven. Nog denken we aan die droevige 4e Juli van het rampjaar waarin de her- begraving plaatsvond. De doden van Stavenisse rusten nu weer in hun eigen »emeente. Niet zolang geleden zijn de ''outen bordjes op de graven vervan- g n door gelijkvormige grafmonumen- Wie de nuchtere cijfers ziet, kan haast niet begrijpen, hoe men deze slag teboven is gekomen. In totaal werden 136 panden en 10 boerderijen vernield en 387 panden en 11 boerderijen zwaar beschadigd en temidden van al dat puin en de wrakstukken die in de polder dreven, lagen de verdronken dieren; bijna vierhonderd runderen, tachtig paarden, ruim 300 varkens en 2500 kippen. Honderdduizenden guldens bedroeg de schade aan woningen en boer derijen en dan spreken we maar niet over de twee en een half millioen totale landbouwschade. p het puin bouwde Stavenisse’n nieuw dorp gewond en dankbaar voor mocht bereiken slag. Zo Aan de grote nijverheidsten- toonstelling in Pretoria hebben Nederlandse chrysanthen, die steeds per K.L.M. vers worden aangevoerd, een kleurige noot gegeven. Op deze expositie, die deel uitmaakt van het Preto- riaanse nationale eeuwfeest, trekt de Nederlandse inzending, me de dank zij de kleurige bloëm- versiering, aller aandacht. De inzending demonstreert tevens weer eens de goede handelsbe- trekkingen tussen beide landen. Jaarlijks worden goederen “ter waarde van een milliard gulden naar de Unie uitgevoerd, en ver scheept Zuid-Afrika voor rond vierhonderd millioen gulden naar ons land. aula dienst kunnen doen en krijgt daarvoor een podium en waarschijnlijk ook een filmcabine. Een rijwielbewaarplaats, conciërge woning, een werkplaats voor de ama nuensis, alsmede ’n administratieruim te, een kamer voor de rector, en con rector, en een spreekkamer voor de schoolarts voltooien de reeks. Naar wij van andere zijde vernamen, worden onderhandelingen gevoerd over een terrein in Bouwplan-Oost, ge legen tussen de Van Dusseldorpstraat en Vogelzangsweg. Of hier de nieuwe school een plaats zal krijgen is echter, voorlichting te geven op het gebied hangende de onderhandelingen, nog niet te zeggen. 7.00 nuz. dag. ütsl. /■oor :am. ital. r en 2.33 3.00 4.05 de .6.00 V. oer. rer- rtet ort oer. at”, 3.20 zel- ne- 2.45 3.15 zijn film draaien. Een geluidsfilm, die ongetwijfeld diepe indruk zal maken, want hij toont de beelden van de ramp, van het dorp zoals het was en geworden is. Maar ook van koninklijke belangstelling bezoeken. Beelden van rouw vreugde en van vertrouwen in toekomst. het herstel zover voltooid is, met vertegenwoordigers i en danken voor hetgeen bereikt mocht Worden. nu met de bus binnenrijdt. De fraaie brede klinker- uit in het smalle straatje achter de kerk, maar op een strakke rijen nieuwe woningen. Een plein, waaraan een kunnen zeggen, herinnert nog vijftig inwoners verloor. die nieuwe woningen vormen een monument. En tevens het bewijs, dat het gemeentebestuur de grote taak, die wachtte, tot een goed einde heeft ge bracht. Op de puinhopen is een nieuw dorp gebouwd... de goede krachten, waarvan je niet verwacht had, dat er zoveel in zou ste ken, naar voren”. Vol gerechtvaardigde trots vertelt hij ook over het gemeenschappelijk bezit, dat Stavenisse’s bevolking kreeg: het „Hertenkamp” in het zgn. „bos”. Nu is er van een „Bos” in Stavenisse niet veel meer te bespeuren. Maar het her tenkamp is er en wat nog meer is de liefde van de inwoners voor de die ren, die er huizen; herten, pauwen, kalkoenen en een paar parmantige ganzen. De jeugd zorgt zelf voor de dieren, brengt er groente en alle land bouwers geven graan. „Wat ook opvalt en ons zeer ver heugt”, zo vervolgt de burgemeester,

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 15