aan Heel de wereld werkt samen aar in leven I uw I het geophysisch j \Vest-Duitsland bleef trouw de bondgenoten r gevangenen thuis van en over uw naaste Bezwaren tegen positie bijzondere en openbare kleuterscholen ■ja ■Ba De „bevrijder” Grotewohl naar Moskou Onenigheid in Franse Regering over Marokko k- Het weer III KI Dodelijk ongeval bij Ovezande Europa Zware tol betaald in Amerika wenst geen conferentie op hoger niveau Wijziging werkloosheidswet aanvaard Murphy gaat enkele dingen recht zetten in Zuid-Slavië Maar Ben Arafa moet er toch aan geloven ■BMHI Tegenstelling rechts-links in 2e Kamer Oproep tot overgave i Van 1 Juli 1957 tot eind 1958 r AANTAL DODEN BIJ VERKEERSONGEVALLEN Erupties van de zon belangrijk studieobject Politieke moeilijkheden Ds P. Zandt* W erkloosheids wet. maar ’t gaat ook om PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD_VOOR ZEELAND Noord-Korea laat gevangenen vrij De DOOD loert op EN IN ONS LAND Buiig. Herderlijk Schrijven over H-wapens? Crisis voorlopig niet opgelost ZEEUWSCH DAGBLAD ■hting lie JAARGANG No. 3192 Zie pagina 3 ADENAUER DOOR DUIZENDEN BEGROET r 'i4< DONDERDAG 15 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 17 12 17 13 15 10 13 13 16 26 12 15 19 17 15 14 15 25 24 26 De gegevens, die hierbij worden verzameld zullen eveneens worden uitgewisseld en deze zullen van groot belang blijken te zijn voor de verbe tering der radiografische verbindin gen. De Nederlandse P.T.T. zal in het geophysische jaar nauw samenwer ken met het K.N.M.l. te De Bilt. GEMEENTEN MINDER DAN 20.000 INW. ’1" 149 123FW TOKIO, 14 Sept. Meer dan 40.000 Ja panse arbeiders in de staalbedrijven zijn vandaag voor 24 uur in staking gegaan. Zij willen een loonsverhoging van 2.500 jen per maand. Dit is de derde staking van de maand die de Japanse staal- en ijzerindustrie treft. zien door een regentschapsraad als on derdeel van het Franse plan om een einde te maken aan de Marokkaanse crisis. Overigens, over de samenstelling van deze regentschapsraad bestaat ook al veel verschil van mening. Voorlopig is er nog geen vooruitzicht op de oplossing van het Marokkaan se vraagstuk. GEMEENTEN 20. -lOO.OO^Ó INWONERS GOES, 14 Sept. Door nog onbe kende oorzaak is vanochtend op de Stoofweg in de flauwe bocht bij café Moisson te Ovezande, de 33-jarige smid J. Sommeyer uit Ovezande met zijn kleine Morris-bestelwagen, in botsing gekomen met een bus van de A.M.Z. Het bestelwagentje werd aan de lin kerzijde volkomen opengereten en de bestuurder moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest. Het driejarig zoon tje van de heer S. werd licht gewond. De bus van de A.M.Z., bestuurd door J. C. P., kwam uit de richting ’s Gra venpolder en de bestelwagen van te genovergestelde richting. Het ongeval gebeurde om ongeveer kwart voor elf. De buschauffeur, die als een voorzich tig rijder bekend staat, had voor de bocht reeds vaart verminderd. Hij zag het wagentje naar links uitwijken en hoewel hij hiertoe pogingen ondernam kon hij een botsing niet meer voorko men. Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen. De Rijkspolitie on derzoekt of mogelijk een mankement aan de bestelauto oorzaak kan zijn ge weest van dit ongeval. (kath. v.) deed niet af aan zijn waar dering. Hij zag niet in, dat de voor standers van het openbaar onderwijs reden tot klagen hebben. Hij zag deze opmerkingen als wantrouwen in de ge meenteraad. De remmen voor het bij zonder onderwijs zijn zwaarder dan die voor het openbare: de waarborgsom. Wat de leerlingenschaal betreft, de heer Peters wenste gaarne een onder zoek naar het in het licht van de om standigheden meest wenselijke aantal leerlingen per klasse voor het gehele onderwijs. Hij bepleitte de mogelijk heid van het bestaan van kleine scho len. -o GENEVE, 14 September De Chi nese delegatieleider in Genève, Wang, heeft voorgesteld voorbereidingen te treffen voor een conferentie op hoger niveau tussen Rood-China en de Ver. Staten. Maar de Amerikaanse afge vaardigde heeft verklaard, dat het voorbarig zou zijn om over andere za ken te spreken, zolang de repatriëring van Amerikaanse burgers in China nog geen feit is. Het Chinese voorstel zal dan ook wel afgewezen worden, zo lang er nog Amerikanen in Rood- China gevangen worden gehouden. vTEtyCBSl fS>S4 toss uitgesproken. maand in Geneve gehouden zal wor den en waarop de kwestie van Duits- lands hereniging zou worden bespro ken. De Moskouse conferentie oefende ook geen nadelige invloed uit op de aanstaande Geneefse conferentie. „Ik hoop, dat zij (de ministers van buiten landse zaken) zo spoedig mogelijk een beslissing zullen nemen over het herstel van de Duitse eenheid. Britse commando’s stappen hier, na een tocht vanaf het eiland Malta, hun vorige legerplaats, aan wal bij Famagusta op het eiland Cyprus, om het Britse garnizoen op Cyprus te versterken teneinde een betere bestrijding van de rel letjes, zoals die zich de laatste tijd hebben voorgedaan, mogelijk te maken. Na de commando’s zijn in middels nog meer troepen, be staande uit manschappen van het South Staffordshire Regiment, op het eiland aangekomen. DEN HAAG, 14 September Al is de Tweede Kamer dan wel vol lof over minister Cals’ wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs, toch is men niet in alle opzichten tevreden, zo bleek uit de woorden van de vele sprekers, die het woord hebben gevoerd. De bezwaren betroffen vooral de positie van het bijzonder en openbaar kleuteronderwijs. De voorstanders van het bijzonder onderwijs (de Prot.-Chr. en R.K.- frac ties) richtten vooral hun bezwaren tegen de hoge waarborgsom, die het stichten van een bijzondere kleuterschool bemoeilijkt. De begunstigers van het openbaar onderwijs (de socialisten, liberalen en communisten) daaren tegen waren gebelgd over de naar hun zeggen achterstelling van het open baar onderwijs. Zij spraken bij herhaling hun misgenoegen uit over de be paling, dat een gemeenteraad niet aan een verzoek tot oprichting van een openbare kleuterschool behoeft te voldoen, indien zij van mening is, dat in de eigen gemeente of in een naburige reeds genoegzaam in het openbaar kleuteronderwijs wordt voorzien. Algemeen werd bezwaar gemaakt tegen de bepaling betreffende het mi nimum aantal kleuters, vereist voor de stichting van een school en de leerlin genschaal. Het eerste cijfer zag men voor de gemeenten met minder dan 50.000 inwoners gaarne verlaagd tot twintig i.p.v. de voorgestelde dertig, het tweede èijfer tot dertig i.p.v. de voorgestelde veertig. Ook over de hef fing van schoolgeld was lang niet iedereen enthousiast. In de C.H.-fractie bleek de heer De Ruiter wel, doch de heer Tilanus geen bezwaar tegen de heffing van schoolgeld te koesteren. Gistermiddag heeft nog een viertal Kamerleden het woord gevoerd. Ook nu bleven de amendementen niet uit. Mevrouw D. Heroma-Meilink (soc.) stelde amendementen voor betreffende het reeds genoemde minimum aantal kleuters voor de stichting van een school vereist. Mevrouw Heroma miste in het wets ontwerp de medische en geestelijk- hygiënische aspecten van de kleuter zorg. Zij wenste, dat ook de kleuter scholen het arbeidsveld worden van de schoolarts. Zij was ook van mening, dat meer dan 26 instituten tot oplei ding van leidsters moeten worden ge subsidieerd. De critiek van de heer J. M. Peters GEM.BOVEN 100.006 INWONERS informatiecentrum op te richten voor uitwisseling van de gegevens, die door middel van satellieten worden verkregen. Vooral de bestudering van de iono- sfeer en de erupties van de zon, die dikwijls de oorzaak zijn van radio- storingen, zullen in dit geophysische jaar van bijzonder belang zijn. Som mige waarnemingen zullen worden verricht door middel van raketten waarbij ernaar gestreefd zal worden deze op te laten op een ogenblik dat zich uitbarstingen op de zon voor doen. Er zullen regelmatige en spe ciale waarnemingen worden verricht. Voor deze laatste zal dan enkele da- WASHINGTON, 14 September Robert Murphy, de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, zal binnenkort naar Zuid-Slavië gaan om in dit land enkele dingen recht te zetten. Washington heeft n.l. de indruk ge kregen, dat de Zuidslavische betrek kingen met het Oosten in grotere mate verbeterd zijn dan die met het Westen. Verder zijn er moeilijkheden over het gebruik van het Amerikaanse oor logsmateriaal in Zuid-Slavië. Men vindt in Belgrado dat de Amerikanen te ver gaan met hun contröle. Tenslot te schijnt verschil van mening te be staan over de strekking van het Bal- kanverdrag. Belgrado vindt het militair karakter van het verdrag niet zo belangrijk. Dit standpunt wordt door Washing ton, Ankara en Athene niet gedeeld. Ook zal nog gesproken worden over de economische hulp tot een bedrag van ruim 40 millioen dollar. BRUSSEL, 14 September Het geophysisch jaar zal 1 Juli 1957 be ginnen en duren tot 31 December 1958. In deze periode zal over de ge hele aardbol een groot aantal waar nemingen worden verricht met be trekking tot de meteorologie, het aardmagnetisme, het Zuiderlicht, de ionosfeer, de activiteit van de zon, de cosmische stralen, de seismologie, de oceanografie en de zwaartekracht. Dit is vandaag besloten te Brussel door de speciale commissie voor de organisatie van het geophysisch jaar. De werkgroepen gevormd door geophysici uit meer dan 30 landen, waaronder ook Rusland, hebben een groot aantal resoluties aangenomen. Zo dringt de werkgroep voor satel lieten en raketten er bij de landen, die deze zullen lanceren, erop aan, alle wetenschappelijke gegevens, die worden verzameld te publiceren. Ge adviseerd wordt een internationaal Ds P. Zandt (S.G.) sloot de rij van sprekers. Ook hij toonde erkentelijk heid voor het wetsontwerp. Maar, zo zei de grijze predikant, haar grondslag rust op het revolutionaire beginsel van „elk wat wils” en niet op het Godde lijk gebod. De verhouding tussen het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs zal zich na de invoering van de wet wijzigen ten gunste van het openbaar onderwijs,' meende ds Zandt. De oorzaak hiervan ligt in de genoemde waarborgsom en de bepaling, dat bij de aanvang voor; een bijzondere kleuterschool door de gemeenteraad eerst de vraag onder moet worden gezien, of tot oprichting van een openbare kleuterschool zal worden overgegaan. De opleiding van de leidster moet niet te lang duren en niet te intellec tueel worden ingericht. Een bezwaar; is, dat zo weinig opleidingsinstituten! wel en zovele niet zullen worden ge subsidieerd. Nog andere wensen van da S.G.P.: vroegere pensionnering van del kleuterleidsters en toelating van de kleuters tot de scholen op een leeftijd van drie-en-half jaar. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer verder een wetsont- I werp tot wijziging van de Werkloos heidswet aangenomen. Dit wetsont werp wil de reservering van vacantie- gelden mogelijk maken bij ontslag van een werknemer, om tegen te gaan, dat deze in de periode van werkloosheid zijn vacantiebonnen te gelde maakt en niets meer heeft als de vacantie is aan gebroken, en voorts een wijziging brengen in de aanspraken op uitkering krachtens de Werkloosheidswet voor seizoenarbeiders. Dit laatste, om tegen te gaan, dat personen (dikwijls huis vrouwen), die in een bepaalde periode van het jaar nevenwerkzaamheden verrichten, ondanks het feit, dat dit nevenwerkzaamheden zijn, aanspraak maken op uitkering krachtens de W erkloosheidswet. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mali, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. HONGKONG, 14 September - Het Noordkoreaanse centrale nieuwsagent schap, heeft vandaag meegedeeld dat de communisten binnenkort drie Zuid- Koreanen zullen vrijlaten, die op 22 Juli van dit jaar werden gevangen genomen. Volgens het nieuwsagentschap had den de Zuid-Koreanen op Noord-Ko- reaans grondgebied een aantal vissers aangevallen en ontvoerd. EcJ Uninese vrouw leest op deze foto een oproep voor, die terroristen op Malakka aanspoort zich over te ge ven. Deze oproepen zijn door een vereni ging als strooibiljetten verspreid en zijn gedrukt in het Chinees en in het Maleis. MOSKOU, 15 Sept. Morgen zal een Oostduitse delegatie onder leiding van premier Otto Grotewohl in Moskou aankomen. Men zal be sprekingen voeren over de verdere versterking van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Oost- Duitsland en Rusland. De Oostduitse delegatie zal aan de Russische Regering een ontwerp verdrag voorleggen over de repatri ëring van de gevangenen in Rus land, afkomstig uit Oost-Duitsland. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. I ^kantoor: Goes, L. Vorststr. r fel 2438 (b.g.g. voo redactie I;.. voor advent, enz. 2970), titoren: Vlissingen: Nieuwstr. fjelef. 326; Middelburg: Korte l',rdstr. 35. Tel. administratie r Tel. redactie 2347; Ter- f neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Lerbaan Le Cóintre N.V., Goes gen van tevoren worden gewaar schuwd. Ook in Nederland zal een zgn. snel- registratietoestel worden opgesteld. De Nederlandse P.T.T. heeft aange boden waarschuwingstelegrammen uit te wisselen met Japan en Was hington. Deze zullen dan eerst naar Parijs worden gezonden, dat als con tinentaal centrum optreedt. In Paramaribo en in Hollandia op Nieuw-Guinea zullen ook geophysi sche stations worden opgericht, die de ionosfeer .en de radio-electriciteit van de zon zullen bestuderen. 288 277 i 157 132 zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regenbui zwaar bewolkt geheel bewolkt licht bewolkt regen regenbui licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt halfbewolkt halfbewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt 14 September Wisse- ver„„7 ,jW0'king met buien, sommige HiatiaLe d van onweer. Zwakke tot gen Noordelijke richtin- tuur Weinig verandering in tempera- DE BILT, 14 Sept. De weerrap- Porten van hedenavond 19 uur luid den: Stockholm Oslo Kopenhagen '“'sterdam Londen Luxemburg Barijs bordeaux wenoble Nice Geneve Zurich J^carno Berlijn jrankfort {Juichen Wenen Home Maccio Mallorca PARIJS, 14 September Ondanks de interne moeilijkheden die In het Franse Kabinet zijn gerezen, zal de po litiek van de nieuwe staatkundige her vormingen door de Franse regering niet gewijzigd worden. Dat wil dus zeggen, dat sultan Ben Arafa zal moe ten aftreden. Het Is de nieuwe Franse resident-generaal in Marokko, gene raal Boyer de la Tour, die dit „var kentje moet wassen”. Het is echter be kend dat de resident-generaal zelf he lemaal niet enthousiast is over het af treden van de sultan. De oppositie in het Franse Kabi net wordt in de eerste plaats geleid door Pinay, die bang is dat de Fran se regering van plan is de kwesties van buitenl. zaken en de strategi sche controle uit handen te geven. De rechtse Gaullisten willen zelfs, dat de grondslagen van het protec- toraatsverdrag voor Marokko onge wijzigd van kracht zullen blijven. Inmiddels hebben leden van de „Presence Francaise”, de vereniging van Franse kolonisten in Marokko de wacht betrokken bij het paleis in Ra bat om te voorkomen, dat sultan Arafa de troon verlaat. Groepjes van drie lossen elkaar geregeld af. Deze kolo nisten willen de sultan niet vervangen BONN, 14 September. Tienduizenden mensen hebben vanmiddag pp het vliegveld bij Bonn Bondskanselier Adenauer en de Westduitse delegatieleden begroet, toen zij terugkeerden van de conferentie te Mos kou. Het vliegveld was met 12.000 dahlia’s versierd. Opgewekt en ge bed niet vermoeid stapte Adenauer uit het vliegtuig en van alle kanten werden hem bloemen aangeboden. Namens het volk dankte daarna dr Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, de Bondskanselier voor de bereikte resultaten en in het bijzonder voor de vrijlating van de ge vangenen in Rusland. „Ik dank u voor het uitbundig welkom. Het was geen gemakkelijke conferentie. Maar wij stonden daar samen voor het vaderland”, zo luidde het antwoord van Adenauer op de toespraken, die bij zijn aankomst waren Over het algemeen is men in West-Duitsland verheugd over het feit dat Adenauer erin geslaagd is de gevangenen te „bevrijden’’. Geen Westduits staatsman had zich ten koste van het lot van de gevangenen $n hun families aan de drang der Russen naar een diplomatieke verte genwoordiging in Bonn kunnen ont trekken, zo was de algemene me ning.. Maar niettemin begint men hier en daar toch te vrezen, dat de intrede van de Russen in Bonn de verdeling van Duitsland lange tijd een offici eel zegel zal opdrukken. Het aan knopen van de diplomatieke betrek kingen kon wel gens een zware tol zijn. Voordat Adenauer vanmorgen in Moskou vertrok heeft hij nog tijdens een persconferentie gezegd: „Ik heb goed nieuws voor het Duitse volk. Alle gevangenen die zich nog in Rusland bevinden zullen naar Duitsland terug keren.” Hij verzekerde met klem dat er geen sprake is van afzonderlijke geheime afspraken voor enigerlei schikkingen tussen de regering van de Sowjet-Unie en West-Duitsland. „Tijdens de onderhandelingen is ons niet gevraagd, dat wij ons los maken van onze verplichtingen t.a.v. de West- europese Unie of van het Noordatlan- tische pact. Ik ben van mening, dat het nodig is hierop sterk de nadruk te leg gen’’, aldus Adenauer. Naar Adenauer verklaarde, betekent de vestiging van diplomatieke betrek kingen met de regering van de Sow jet-Unie geen erkenning van de hui dige status van Duitsland. Een defini tieve bepaling van Duitslands grenzen sou moeten geschieden bij onderbande- lingen met de Grote Vier over een vre desverdrag. Het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met de Sowjet- Unie sloot ook geen wijziging in van de aanspraak van de regering van West-Duitsland op vertegenwoordiging van het Duitse volk in internationale aangelegenheden. Dr Adenauer deelde mee, dat hij vanmorgen een brief had laten over- 1 tandigen aan maarschalk Boelganin, die zekere reserves bevatte en waarin rechten die wij niet kunnen opgeven Waren omschreven. Naar Adenauer zei, zijn de bespre- zingen te Moskou niet vooruitgelopen de conferentie van ministers van buitenlandse zaken, die de volgende

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1