Toch geen vergeefse reis DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSEN MOSKOU EN BONN dan 10 meer het stichten van leverf! Te veel remmen voor kleuterscholen Noors schip dagen in het ijs vast I Rusland belooft gevangenen te repatriëren Israëlisch diplomatiek offensief tegen Egypte IB R Het uw naaste OW I -1 B I [I feit namens i I weer voor o - i;A7Ttaai Europa gw Landbouwschuur te Mariekerke afgebrand Wijziging eind-examea kweekscholen Interpellatie over gehuwde ambtenares DEN HAAG, 13 Sept. Een wijzi ging in het Algemeen Rijksambtena- renreglement is vanmiddag voor het Tweede-Kamerlid, mej. mr Corry Tcn- deloo (Soc.) aanleiding geweest, een interpellatie aan te vragen. De wijzi ging houdt verband met de status van de gehuwde ambt^ -es. Het is de be doeling, dat de I i de bevoegdheid krijgt, in ruimere mate dispensatie te verplichtingen verlenen op het ontslag, dat een amb- ttenares wordt verleend, als zij iri het huwelijk treedt. |b| Financiële gelijkstelling niet nadelig penbaar onderwijs Operatie gaat niet door AMSTERDAM, 13 Sept. „Dit jaae/ gaat de expeditie naar de „Renate Le«' onardt” niet door, ’t Weer is te slechts,! De heer Visser en ik hebben vanmid«j dag besloten de zaak tot het volgendê jaar uit te stellen”. Dit deelde de d®j recteur van de firma Wijsmuller, dïi heer G. v. d. Vuurst mee. Sleepboteifj van de firma Wijsmuller zouden dq.l werktoren van de coöp. bergersverenig! ging Renate Leonardt vanuit IJmuiderf1 tot boven het wrak van het 40 jaar ge*1 leden vergane schip „Renate Leonardt’* slepen, waar de heer Visser uit Wor- mer een poging zou wagen het goud, dat zich in het wrak zou bevinden ta bergen. i Westduits voorbehoudRegering handelt namens het gehele land |||H Reeds 130 mijl afgedreven lil Schending van het bestand Jlna *hting I 1 i f .1^1. F - Waarborgsom is te hoog in w F j Geheel Zd-Beveland automatisch R ff» 1 Reactie. l Ss i I Ballons. O Vrijstelling voor bezitters vari H.B.S.-diploma etc. maar 'i gaat ook om 1 t SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER De DOOD loert op Buien. Na blokkade van Golf van Akaba Voorbehoud. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND OHB lie JAARGANG No. 8191 (ZIE PAGINA 2) T :s ï- 'i '4. i V 2. 3. 4. Israël een idenl 597 EH3S5JS33Ï0 1669 1713 127 5 1145 1652 1781 WOENSDAG 14 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT gemeente o; openbaar Het portret van Koningin Juliana, dat geplaatst zal worden in de ver gaderzaal van de Raad van minis ters van Suriname. Het is geschil derd door prof. W. van de Berg in opdracht van de regering van Suriname. r Leiders van de oppositie in het Griek se parlement hebben eenstemmig het aftreden van de Regering van veld maarschalk Papagos geëist. De opposi tie, die 90 van de 300 parlementszetels bezet, beschuldigt de regering van een verkeerde behandeling van de kwestie Cyprus. 12 14 16 16 12 13 17 20 16 25 16 17 25 16 18 15 20 15 26 26 26 redevoering op de slotzitting bij de Westduitse regering op aan een einde te maken aan het zenden van propa- gandaballons boven Russisch grondge bied. Hij wees op de grote afmetingen en het zware gewicht van de ballons, die in West-Duitsland worden opgela ten om boven de Sowjet-Unie en an dere Oost-Europese landen vijandige pamfletten en propaganda-litteratuur te verspreiden. vele zgn. buitenklassen moeten ver dwijnen (in Amsterdam 93). Het aantal leerlingen per klasse wordt in het wetsontwerp gesteld op veertig. De heer Roos jen zag dit getal liever veranderd in dertig. Wanneer de klassen groter zouden moeten zijn door gebrek aan leidsters of school ruimte, zou daarvan afgeweken mogen worden. Ook de heer H. van Sleen (Soc.) was, zoals hij zeide, met het wetsont werp in zijn schik. Hij drong er bij de minister op aan, op deze wijze voort te gaan en te komen met regelingen van het basisonderwijs en in verband daar mee van het lager algemeen vormend onderwijs. Dr Thomas Dehler, voorzitter van de vrije democraten, de op een na groot ste partij van de Westduitse regerings coalitie, heeft naar aanleiding van de conferentie te Moskou verklaard, dat de resultaten van de conferentie in hun geheel niet opbeurend zijn. Het zag er naar uit, dat zekere resultaten waren bereikt betreffende de repatri ëring van gevangenen doch er waren geen concrete beloften gedaan. Het aanknopen van diplomatieke betrek kingen vormde geen „politiek doel”. Het uitwisselen van een diplomatie ke vertegenwoordiging betekende vol gens hem een erkenning van de status quo, de erkenning van de (Oost-)Duit se democratische republiek en de ver deling van Duitsland. Molotof zei dat deze ballonnen een groot gevaar opleveren voor de luchtvaart en vroeg Bondskanselier Adenauer aan deze kwestie zijn per soonlijke aandacht te willen beste den. ning zijn door Amerikaanse helicopters van boord gehaald. De foto geeft een beeld hoe het schip aan alle kanten door het ijs is omge ven. 7 j h Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Sinds 2 September gedurende meer dan 10 dagen wordt het Noorse schip „Jopeter” door het ijs vastgehouden aan de Noord-Oostkust van Groenland. Het Deense schip „Kista Dan”, spe ciaal voor poolvaarten gebouwd, is uit gevaren om de „Jopeter” hulp te bie den. Sinds het schip vast zit en de moto ren heeft af gezet, is het ruim 130 mijl naar het Zuiden afgedreven. Verschillende leden van de beman- voorzien. Prof, dr U. L. G. Lemaire (K.N.P.) zag goede grondslagen in het wetsont werp aanwezig. Doch ook hij had wensen: de leeftijd van toelating tot de kleuterschool dient vier jaar te zijn, in plaats van drie-en-half. En de groot te van de waarborgsom is beslist over trokken. Bovendien vond hij een klas met 40 kleuters te groot. De heer Tilanus (C.H.) bleef niet achter in het betuigen van dank baarheid aan minister Cals, met name wat betreft de financiële gelijkstelling. Hij pleitte de mogelijkheid tot vroe gere pensionering van de kleuterleid sters. Als leeftijd noemde hij 55 of 60 jaar. Hij voelde er voor, evenals mevrouw D. Heroma-Meilink (Soc.) na hem in een amendement zou voorstellen, in bijzondere gevallen het minimum aan tal kleuters voor de stichting van een school vereist in kleinere gemeenten te stellen op 20 en niet op 30. Ook wenste hij, dat de Kroon de bevoegd heid krijgt, de leerlingenschaal in de toekomst te verlagen van 40 tot 30. De Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, drong er in een Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen •uxemburg Kar ijs Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Berlyn Frankfort lunchen «enen hmsbruck •ttonie Ajaccio Mallorca V.P.), Lemaire (K.N.P.), Stapel kamp (A.R.) en ds Zandt (S.G.). Er dreigt gevaar voor de kleine kleuterscholen. Om subsidie te ontvan gen moeten in steden met meer dan 100.000 inwoners de kleuterscholen minstens 90 leerlingen hebben. Dit be tekent, dat ze dan uit drie klassen be staan. Deze kleuterscholen moeten bo vendien in één gebouw worden onder gebracht. Afgezien van het gebrek aan localiteiten zouden door deze regeling Het wetsontwerp is een belangrij ke stap, aldus mevrouw A. Fortanier -De Wit. De liberale woord voer dster zag echter remmen aanwezig bij de stichting van de kleuterscholen. Voor de bijzondere scholen bestaan deze uit het vereiste van een hoge waar borgsom voor de openbare scholen allereerst uit de bepaling, dat de ge meenteraad over de oprichting moet beslissen, waardoor deze oprichting in het politieke vlak wordt betrok ken, en in de tweede plaats dat de oprichting niet nodig is, als de eigen gemeente of een naburige voldoende in het kleuteronderwijs voorziet. MIDDELBURG, 13 September Dinsdagavond om half zes is de blik sem ingeslagen in de landbouwschuur van de heer J. de Korte te Mariekerke (tussen Meliskerke, Grijpskerke en Aagtekerke op Walcheren). De schuur brandde tot op de grond af, alsmede een gedeelte van de oogst, die juist was binnengebracht. Niets van het ver loren gegane was verzekerd. Na de inslag greep de heer De Korte dadelijk de telefoon en waarschuwde onmiddellijk de brandweer. Toen de heef De Korte hiermee klaar was, stond de schuur reeds in lichterlaaie. Hoewel de brandweer spoedig arri veerde, stond men voor een schier on mogelijke taak, en kon zich slechts be lasten met de nablussingswerkzaam- heden, die met twee stralen de gehele nacht doorgingen. Een bandenwagen en 25 mud ge dorste tarwe konden nog aan het snel om zich heen vretende vuur in de schuur bevond zich o.a. stro ont trokken worden. Zestig mud tarwe en 50 mud erwten gingen verloren, als mede een aantal kleine landbouw werktuigen. In de schuur bevond zich geen vee. Hedenmiddag werd ook een bliksem inslag in de Lange Jan te Middelburg gemeld. De brandweer, die snel aan wezig was, kon gelukkig geen brand constateren. 1’kwart a al DÉN HAAG, 13 Sept. De bezitters van een einddiploma H.B.S., Gymnast, um en M. M. S. hebben het recht vatj vrijstelling voor de vakken Franse Duits, Engels en Wiskunde bij het af* leggen van het staatsexamen voor on derwijzer in de oude trant. Verder is het zuiver theoretisch gedeelte van het kweekschooleind- examen beperkt tot ten hoogste een. dag voor het schriftelijk gedeelte en ten hoogéte twee dagen voor hei mondeling gedeelte. Daarnaast zal een examen worden afgenomen in de praktijk van het lesgeven, dat be staat uit een les van 30 minuten. Het gemengde praktisch-theoretisch ge deelte za] ten hoogste drie dagen du. ren. Critiek was er bij hem ook: de klassen worden te groot, de oplei ding tot leidster is onvoldoende en de pacificatiegedachte ten nadele van het openbaar onderwijs uitge werkt. In verband met dit laatste kwam hij met een amendement, waarin hij zich verzet tegen de be paling, dat de gemeente niet ver plicht is, een openbare kleuterschool te stichten, wanneer in een naburige ip voldoende wijze in het kleuteronderwijs wordt -o Ook aan andere diplomatieke ver tegenwoordigers in Tel Aviv heeft Is raël verzocht stappen te ondernemen tegen Egypte. y. LONDEN, 13 September heeft een diplomatiek offensief tegen Egypte ingezet, nadat dit land de Golf van Akaba had geblokkeerd. Aan de Britse, Amerikaanse en Franse ambas sadeurs in Tel Aviv heeft de Israëli sche regering over deze kwestie een memorandum overhandigd. Het waren deze drie landen n.l. die in 1950 een verklaring hebben getekend op basis waarvan de grenzen en de „status quo” van Israël en de Arabische staten wer den gegarandeerd. Verder heeft Israël Egypte van daag doen weten dat het alle mid delen die het geschikt oordeelt voor, het openhouden van de Golf van Akaba zal gebruiken. Volgens de Israëlische regering maakt het besluit van de Egyptische regering inbreuk op: 1. De Egyptische 1 volgens het Egyptisch-Israëlisch bestand. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Lwkantoor: Goes, L. Vorststr. Mel W38 (b.g.g. voo- redactie L voor advent enz. 2970), Boren: Vlissingen: Nieuwstr. F Telef- 326; Middelburg: Korte ILditr. 35. Tel. administratie Si Tel. redactie 2347; Ter- r neuten: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ljterbaan Cointre N.V, jp.PELTl’cBsf S 407 regen regenbui licht bewolkt regenbui regenbui geheel bewolkt zwaar bewolkt regenbui licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt onweer zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt regen licht bewolkt onbewolkt EN IN ONS LAND 13 September Veran- buion bewolking met perioden met tostin en ns °P onweer. Zwakke tot lik‘ge, wind, aanvankelijk uit Zuide- gen 'w -er- uiteenlopende richtin- tuur Weuug verandering in tempera- (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG 13 September Nadat al tientallen jaren is gepoogd, rege- linir te brengen in het kleuteronderwijs, heeft de Tweede Kamer vanmiddag een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs, dat minister Cals in Februari van dit jaar heeft in- gediend* Ondervond liet wetsontwerp van alle zijden lof, aan de andere kant nnfhrak het de talrijke sprekers niet aan critiek. Het valt toe te juichen? dat de regeling er komt, zei de eerste spreker, mr AB Roosien (A.R.). De financiële gelijkstelling van het openbaar en by- ^nd^r onderwi Tliet op zich wachten. Hij geloofde niet, dat de financiële regeling nadelig zou zijn voor het openbaar kleuteronderwijs, zoals wel van socialistische zijde is beweerd. Ernstige bezwaren ondervond de voorgestelde regeling van de waar borgsom, welke is vereist. Deze be draagt 25 pCt van de stichtings- kosten van de school. Waarom geen 15 pCt, zoals bij het lager onderwijs? Mr Roosjen achtte deze regeling on billijk en stelde derhalve in een amendement voor, het percentage X 25 W verlagen tot 15. Het amen dement was mede ondertekend door de heren Tilanus (C.H.), Peters (K. Het Handvest van de Verenigde Naties. Verscheidene resoluties van de Veiligheidsraad. De algemene beginselen van de vrije zeevaart. MOSKOU, 13 September. De reis van Bondskanselier Adenauer naar Moskou is toch nog niet tevergeefs geweest. Na vijf dagen onder handelen zijn West-Duitsland en Rusland overeengekomen formele di plomatieke betrekkingen aan te knopen en in elkanders hoofdsteden am bassadeurs te benoemen. Deze overeenkomst kon niet eerder bereikt worden dan nadat de Russen beloofd hadden de Duitsers, die zich nog in Russische gevangenschap bevinden te repatriëren. Adenauer en Boelganin hebben vandaag ongeveer vier en een half uur met elkaar gesproken en het re sultaat van deze langdurige bespre king tussen de Regeringsleiders is geweest, dat men het over de diplo matieke betrekkingen en de krijgsge vangenen eens werd. De overeenkomst moet echter nog goedgekeurd worden door het West- duitse Federale Kabinet en Parle ment en door de Opperste Sowjet. In een speciale brief aan Adenauer heeft Boelganin verklaard: „De Russi sche Regering heeft uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen zal bij dragen tot de ontwikkeling van weder zijds begrip en samenwerking tussen Rusland en de Duitse Federale Repu bliek in het belang van de vrede en veiligheid van Europa.” Boelganin heeft verder nog gezegd, dat de Russische Regering wordt ge leid door het feit, dat het aanknopen van de normale betrekkingen zal bij dragen tot een oplossing van de nog bestaande problemen betreffende ge heel Duitsland, dus ook van de oplos sing van het probleem van de Duitse eenheid. De beide landen zijn verder overeen gekomen om in de naaste toekomst onderhandelingen te openen over de handelsbetrekkingen tussen West- Duitsland en Rusland. De Westduitse onderhandelaars in Moskou hebben met betrekking tot het aanknopen van diplomatieke betrek kingen op twee punten nog een juri disch voorbehoud gemaakt: 1. De uiteindelijke vaststelling van de Duitse grenzen moet worden goed gekeurd door de Federale Regering en worden uitgesteld tot het opstellen van een vredesverdrag. 2. De Federale Regering blijft zich gerechtigd beschouwen te handelen uit naam van geheel Duitsland. Deze twee punten zijn echter niet door de Russische Regering goedge keurd. In een verklaring op de slotzitting zeide maarschalk Boelganin dat meer dan 100.006 Russische burgers, die ge durende de tweede wereldoorlog naar Duitsland werden overgebracht, zich thans nog zonder permanente werkge legenheid, woning of middelen van be staan in West-Duitsland bevinden. Hij zei dat pogingen zijn gedaan om hen voor „politiek criminele doelein den” te gebruiken, doch voegde eraan toe dat als zij deze acties zouden stop zetten en naar Rusland terugkeren, zij met ernstig zouden worden gestraft. Hij drong aan op Duitse hulp bij hun terugkeer. De havenstaking waardoor in New York 70 vrachtschepen worden opge houden, heeft zich vandaag uitgebreid naar andere Amerikaanse havens langs de Atlantische kust. ZEEUWSCH DAGBLAD Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds j. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moü, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1