Watersnood in Pakistan Ondanks vriendelijke schouderkloppen na Chinezen en de Zes verdachten van ontvoering Anneke Beekman gedagvaard Behandeling van de zaak van Joodse pleegkinderen Geen enkel punt van overeenstemming gespannen discussie Vier Europese jeugddagen in Zeeuwse hoofdstad Amerikanen mogen terug naar eigen land Het weer Morgen reeds slotvergadering Anti-Nederlandse resolutie over Nw-Guinea Pooïse premier (in ballingschap) terug in eigen land Ben Joessef accoord met Franse plannen Europa ♦Kinderdijk* Zaterdag te water I Gent wil nieuwe I zeesluis en kanaal I naar Terneuzen Peking houdt echter nog 18 gevangenen vast waren Eindelijk overeenstemming in Genève Voor Amsterdamse rechtbank in 200.000 kinderen zoek Lunch Geen resultaat. Mosselzaadvisserij in territoriale wateren vrij Vrijwillig teruggekeerd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND I Wensen tijdens opening I Jaarbeurs Miniatuur naar 200.000? 27 Sept.: Min. Mansholt 28 Sept.: Forum 30 Sept.: Deltaplan 1 Oct.: Slotappèl Mobilisatie-oefening in Maastricht Nieuwe Franse ambassadeur EN IN ONS LAND Veranderlijke bewolking - lie JAARGANG No. 8189 Zie pagina 3 voerd, welke traagheid voor Gent een dat de besprekingen daar- o nt BESPREKINGEN IN MOSKOU ZO GOED ALS MISLUKT MAANDAG 12 SEPT. 1935 Directeur: JACQ DE SMIT Het Haagse gemeentebestuur heeft Zaterdagavond de Lord Mayor van Londen, Sir Seymour Howard en de lady Mayores plechtig ontvangen in het oude stadhuis aan de Groenmarkt. Zij zou deze feiten hebben gepleegd in vereniging met haar zuster E. M. van Moorst (57), die eveneens terecht zal staan, doch wier verblijfplaats on bekend is. 18 19 21 21 18 19 23 23 19 24 20 17 21 21 15 19 19 25 de watersnood die op het ogenblik grote oppervlakten van Pakistan teistert. Boven: een overzicht van de overstromingen in de provincie Sind. Onder: een opname gemaakt in Oost Pakistan, in Dacca; tot over de knieën van de marktgan- gers reikt het water, doch er moe ten nu eenmaal inkopen gedaan worden U iet ei' R'« 23, el- lo- Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.10 u., onder 19.01 u. Maan op 2.37 u., onder 17.28 u. Tot de tien behoren de voormalige Rooms-Katholieke Recot van de uni- versiteit Foe Jen in Peking, die in 1951 werd gearresteerd en er van beschul digd werd een imperialist en vijand van het volk te zijn, en de Baptistische zendeling Levi Lovegren, die in 1951 wegens spionnage werd gearresteerd. Zij hadden huisarrest. De vijf anderen zaten in de gevangenis. Onder hen be vindt zich een burgerpiloot, die in 1950 met zijn vliegtuig in China is neerge stort. President Eisenhower zei, dat wij allen God kunnen danken voor het feit, dat meer Amerikanen als gevolg van de overeenkomst naar huis kun nen terugkeren. Hij sprak de hoop uit, dat nog meer Amerikanen spoe dig zullen worden vrijgelaten. aangewezen. Op Vrijdagavond zal het Deltaplan in zijn Europese aspecten door een des kundig spreker van naam aan de orde worden gesteld in deze kring van jon geren. Met deze spreker zijn momen teel nog besprekingen gaande. Het is de bedoeling om deze avond, evenals die van Woensdag, met zang of muziek op te luisteren. Deze gespannen discussie heeft niet verhinderd dat Adenauer gisteren met premier Boelganin en de Russische leiders aan een lunch heeft gezeten. Boelganin bracht een toast uit op het lange leven van Kanselier Adenauer en de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen. Adenauer prees op zijn beurt de goede menselijke be trekkingen die tijdens zijn bezoek aan Moskou tot stand waren gekomen. Later wandelde Adenauer met Chroestsjef door de tuinen van het buitenhuis, waar de regeringsleiders de lunch hadden genoten. De Duitse onderhandelaars vinden een verlenging van de conferentie dan ook nutteloos. Morgen reeds zal de slotvergadering worden gehouden en Woensdag hoopt men weer naar Duits land te vertrekken. De houding van de Russische leiders tegenover de Duitse wensen inzake de krijgsgevangenen heeft zelfs de som berste verwachtingen overtroffen. De Russen waren van mening dat alle Duitse krijgsgevanggen reeds wa ren teruggestuurd en dat nog slechts oorlogsmisdadigers werden vastgehou den. Tegenover alle Duitse verzoeken om dit vraagstuk van de menselijke zijde te benaderen, antwoordden de Russen dat de kwestie alleen bespro ken kon worden samen met de Oost- duitse Regering. Vooral partijsecretaris Chroestsjef was zeer fel. Hij zei de Duitsers dat zij de moed moesten hebben hun ei gen volk te zeggen wie in feite voor het lot van de gevangenen verant woordelijk zijn. „Ons treft geen schuld. Wij hebben de grenzen niet overschreden en zijn niet met de oorlog begonnen”, zo zei hij. De opmerking van Adenauer, dat bij de opmars der Russische legers in Duitsland vreselijke dingen waren ge beurd, werd door Chroestsjef als een belediging vonr het rode leger opge vat. Over de Duitse eenheid kreeg Aden auer te horen, dat de Bondsrepubliek eerst haar NAVO-bondgenootschap moest opgeven en zich moest verstaan met de Oostduitse Regering. AMSTERDAM, 12 September. - Op 22 September om 9.30 uur zal de 5e kamer van de Amsterdamse Rechtbank, president mr J. Coninck Liefsting, een nieuw onderdeel be handelen van de zaak der ontvoerde Joodse oorlogspleegkinderen. Dit maal betreft het vooral de verdwij ning van Anneke Beekman (14 jr), die nog steeds niet kon worden op gespoord. Hoofdverdachte is mevrouw G. M. Langendijk-van Moorst (52, Hilver sum), die tijdens de oorlog pleegmoe der was van dit meisje. Zoals bekend, werd zij in Juli van het vorige jaar veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, wegens het verbergen van een ander Joods meisje (Rebecca Miljado), pleegkind van de Limburgse mej. M. van Hoogdalem, die daarvoor tot een zelfde straf werd ver oordeeld.. Mevrouw G. M. L.- van M. wordt nu het ontvoeren van Anneke Beekman naar een klooster te Valmeer in België en het verbergen van dit kind ten las te gelegd. DJAKARTA, 10 September Oud- politieke en politieke gevangenen heb ben een resolutie aangenomen, waarin de voortzetting van het Nederlandse kolonialisme over Westelijk Nieuw- Guinea ten krachtigste wordt verwor pen, Deze resolutie is gestuurd naar de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, naar de algemene secretaris van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie, naar de Indonesische regering en naar de regeringen van de landen, die aart de Aziatisch-Afrikaanse conferentie hebben deelgenomen. Bij de V.N. wordt erop aangedron gen, dat Westelijk Nieuw-Guinea zal worden erkend als te zijn geweest een deel van voormalig Nederlands-Indiö en daarmede als een gebied d%t zijn vrijheid dient te verkrijgen. Verder wordt verzocht aan de V.N. naar dit deel van Nieuw-Guinea anti-kolonialé volkomen tegen het waarnemers te zenden om een over zicht van de toestand te verkrijgen. MOSKOU, 12 September. Ondanks de uiterlijk vriendelijke sfeer, die er heerst en de wederzijdse schouderkloppen zijn de besprekingen in Moskou tussen West-Duitsland en Rusland geen stap gevorderd. De verwachtingen zijn dan ook tot een minimum gedaald. Men rekent er op, dat de verdere besprekingen wel beperkt zullen blijven tot de vraag in welke vorm de betrekkingen kunnen worden aangeknoopt. De con ferentie is practisch op een dood punt aangeland. Noch over de kwestie van de Duitse eenheid, noch over de kwestie van de Duitse gevangenen bereikte men maar enige vorm van overeenstemming. MIDDELBURG, 10 September Van de zijde van de Visserij-inspectie te Den Haag vernemen wij, dat de mosselvissers vrij mogen vissen op mosselzaad in de territoriale wateren van Nederland. Dit geldt tot nadere aankondiging. WENEN, 12 September Vertrou wend op de aangekondigde algemene amnestie is de premier van de Poolse regering in ballingschap in Londen, Hugon Hanke, naar Polen terugge keerd, aldus meldt Radio Moskou. Volgens het Poolse persbureau Pap, heeft Hanke verklaard, dat de reden van zijn terugkeer de wens is om zijn vaderland te dienen. Hij zou verder gezegd hebben, dat hij trouw blijft aan zijn christelijk geloof en dat hij verre staat van het communisme. Hij noem de de regering in Londen een speelbal in de handen van die mogendheden, die het welzijn van Polen niet ter har te gaat. Hanke riep tenslotte alle Pool se emigranten op zijn voorbeeld te vol gen. De president van de Poolse rege ring in ballingschap, August Zaleski, zei geschokt te zijn door het bericht van Hanke’s terugkeer. Hanke was pas tot premier benoemd. Volgens Zaleski kan Hanke niet uit vrije wil zijn teruggekeerd. Hij was christen democraat en communisme gekeerd. VLISSINGEN, 10 September Za terdag 17 September, kwart voor een, zal op de werven van de N.V. Kon. M>j „De Schelde” te Vlissingen het motor-vraehtschip „Kinderdijk” te wa ter worden gelaten. De „Kinderdijk”, die gebouwd werd in opdracht van de Holland Amerika Lijn, meet DW 7200 ton en heeft een vermogen van 6400 A.P.K. De afmetin gen zijn: 140,10 m lang, en 18,82 m breed. De diepgang bedraagt 7,64 m. De doopplechtigheid zal worden ver richt door mej. I. C. van de Vorm. In de ouderdom van 65 jaar is te Rotterdam overleden de heer J. H. Donner, oud-lid van de gemeenteraad en oud-wethouder van Rotterdam. ■o- ZEEUWSCH DAGBLAD Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. 'Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Voorts zijn gedagvaard: mevrouw E. M. Dubelaar-van Moorst (33, Over- veen), die beide kinderen korte tijd in haar woning te Haarlem verborgen zou hebben gehouden voordat zij naar België werden gebracht; mej. J. F. Wolters (71, Vianen), die destijds als moeder-overste van het klooster Ma- riënburg te Bussum in 1948 het pleeg kind van mej. van Hoogdalem (Rebec ca Miljado) enige weken verborgen zou hebben gehouden; C. J. F. Besse- ling (45, verkoopspecialist, Den Haag), de vroegere pater Amon, die beide meisjes per auto naar een klooster in Valmeer (België) zou hebben ge bracht; en mej. A. Verspeek (66, Val meer), de Nederlandse moeder-overste van het klooster Ave Maria te Val meer, die beide meisjes onder valse namen daar heimelijk enige jaren zou hebben doen verblijven. De officier van Justitie, mr J. F. Hartsuiker, heeft een 15-tal getuigen doen oproepen. I GENT, 10 September De enige I werkelijke oplossing van het probleem I voor Gent blijft de bouw van een nieu- I we sluis te Terneuzen en de aanleg I van een aansluitend zeevaartkanaal. I Dit heeft de voorzitter van de Jaar- I beurs der Vlaanderen vandaag gezegd I ter gelegenheid van de opening van de I Jaarbeurs te Gent. De voorzitter I klaagde over de traagheid waarmee de I Belgisch-Nederlandse onderhandelin- gen over de waterwegen wordt ge- I Vwiu, welige naagiicm vwx Mtu, I dodelijk gevaar is. De minister van Middenstand Boschaert zegde in zijn antwoordrede toe, dat credieten zullen worden uitgetrokken van verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen tot Zelzate. MIDDELBURG, 12 September - Zo als het zich nu laat aanzien, bestaat er een goede kans, dat „Miniatuur Walcheren” dit jaar de 200.000ste be zoeker zal noteren. Nog 16.000 belang stellenden zijn hiervoor nodig. Het bezoekcijfer steeg dit weekend n.l. mede door het optreden van de muziekvereniging „E.M.M.” uit Seroos- kerke Zaterdagavond tot onge veer 184.000. SOUTHPORT, 9 September Het Britse verbond van vakverenigingen, de T.U.C., heeft Vrijdag met algemene stem men een resolutie aangenomen, waarin er bij de Britse regering op wordt aan gedrongen de militaire dienstplicht van twee jaar onmiddellijk te verkorten. Volgens de 980 afgevaardigden die te Southport bijeen zijn, heeft de lange diensttijd „een nadelige invloed op het industriële en economische leven van ons land”. SLOTAPPEL. Deze Europese Jeugddagen zullen op Zaterdagavond worden besloten met een grootse manifestatie op de Markt voor het Stadhuis. Hier komt In de eerste plaats de jeugd zelf aan het woord met volksdahs en de opvoering van een interessant openluchtspel, ge titeld „Hotel Straatsburg”, waarvan de naam reeds duidt op de „Europese” in houd. Als spreker zal optreden mr C. van Rij te Amsterdam, vice-voorzitter van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, die een appèl tot de haar verwacht wordt duizenden jongeren zal richten om in deze tijd, waarin geen afstanden meer bestaan, te leren natio naal èn Europees te denken. Woensdag is gereserveerd voor een fo rumavond, waarop in gespreksvorm tal van door de aanwezige jongeren te stellen vragen op nationaal en inter nationaal terrein zullen worden behan deld. Mr A. J. van der Weel te Middel burg zal het forum leiden. Leden van dit forum zullen zijn be stuursleden der landelijke politieke jongerenorganisaties. Het zijn de heren Sj. Jonker te ’s-Gravenhage namens de Anti-revolutionnaire jongerenorganisa tie, C. Cosijn te Breda voor de K.V.P.- joiigeren, H. Wigbold te Amsterdam namens de Nieuwe Koers, H, H. Ja- cobse te Amsterdam voor de jeugdor ganisatie van de V.V.D., terwijl na mens de C.H.-jongerenbeweging nog vertegenwoordiger zal worden PARIJS, 11 September Generaal [atroux, de speciale Franse gezant Laar de verbannen sultan van Marok ko Ben Joessef, is met goede berich ten naar Parijs teruggekeerd. De ex- sultan had n.l. gezegd accoord te kun- nengaan met de plannen van de Fran se regering zonder aan te dringen op rin eigen restauratie. De Franse re- Lering zal morgen (Maandag) de nieu we situatie bespreken. Gistermorgen zijn uit Parijs twee leden van de Ma rokkaanse „Istiqlal” naar Madagascar vertrokken om met Ben Joessef te spreken. Inmiddels heeft de Franse regering de Marokkanen nieuwe concessies ver leend. De bevolking van Marokko heeft'voor het eerst het recht verkre gen om vakverenigingen te vormen. Het plan moet nog door sultan Ben Arafa worden goedgekeurd. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Öiro 274289. idkantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 (b.g.g. voo- redactie voor adve’-t enz. 2970), foren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte ,ktr 35- Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter mazen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: (terbaan Le Cointre N.V., Goes GENEVE, 10 September. In Genève hebben Communistisch China en de Verenigde Staten eindelijk overeenstemming bereikt over de vrij lating van Chinezen in Amerika en van Amerikanen in Rood-China. Tien Amerikanen zullen binnen enkele dagen in Hongkong aankomen en alle Chinezen in de Verenigde Staten kunnen nu, wanneer zij dat wensen, naar hun land terugkeren. Deze bereikte overeenkomst betekent volgens de Chinese onderhan delaars, dat de besprekingen over punt een van de agenda van de Chi- nees-Amerikaanse besprekingen, die in Augustus te Genève zijn be gonnen, zijn beëindigd. Maar de Amerikanen zijn van mening dat nog 18 landgenoten moeten worden vrijgelaten en dat de besprekingen daar om moeten worden voortgezet. Op grond, van de bereikte over eenkomst zullen ongeveer 5000 Chi nese studenten in Amerika naar hun land kunnen terugkeren. Men ver wacht echter, dat niet meer dan 150 studenten naar China zullen terug keren. De Britse zaakgelastigde te Peking en de Indische ambassadeur te Was hington zullen helpen bij de uitvoering van het repatriëringsprogram. Iedere Chinees of Amerikaan, die moeilijk heden ondervindt bij het verlaten van de respectieve landen, kan zich tot de ze diplomaten wenden. Dinsdag jl. werd door communistisch China bekend gemaakt, dat twaalf Amerikanen waren vrijgelaten. De tien, van wie thans sprake is, zijn voor het merendeel geestelijken en zakenlieden. Zij komen allen voor op de lijst van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, waarop veertig Amerikanen vermeld staan, die in communistisch China gevangen za ten of werden vastgehouden. >?.?,BILT> 11 SEPTEMBER, zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt regen half bewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt 22 onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt regen geheel bewolkt lichtbewolkt regenbui 23 onbewolkt 26 MIDDELBURG, 10 Sept. De mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft zich bereid verklaard op Dinsdag 27 September a.s. te spre ken over het onderwerp „Het groene Europa”. Hij doet dat des avonds in de Burgerzaal van het Stadhuis op uitno diging van de Middelburgse Jeugdraad, die op initiatief van de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging in de Zeeuwse hoofdstad een viertal Europese Jeugddagen organiseert De Zeeuwse plattelandsjeugd zal zich op deze bij uitstek Europees getinte agra rische avond laten horen en zien in zang, muziek, volksdans en declamatie. Voor dit doel werken C.J.B.T.B. en L.J.G. samen. Maar dit is nog slechts één avond. In dezelfde week volgen nl. nog jeugd- samenkomsten ook weer in de stijl- volle Burgerzaal, die spontaan door het gemeentebestuur beschikbaar wordt eesteld— op Woensdag en Vrijdag. Op Zaterdag October is het de grote slotavond, die m de open lucht op de Markt zal worden gehouden. De een MAASTRICHT, 12 September Als inzet van de landelijke wervingsactie wordt Zaterdag a.s. te Maastricht een grote mobilisatie-oefening gehouden van de B.B. Het mobilisatiebevel zal een dag tevoren aan alle B.B.-ers wor den verzonden. Prins Bernhard zal ter gelegenheid van deze oefening een toe spraak houden, waarna o.m. enkele films worden vertoond. -o- PARIJS, 10 September De vroe gere Franse ambassadeur in Havanna, de heer M. Petit de Beauverger, zal be noemd worden tot ambassadeur in Den Haag. De tegenwoordige ambassadeur van Frankrijk in Nederland, de heer J. P. Garnier, zal binnenkort zijn land in Turkije gaan vertegenwoordigen. Stockholm Oslo Kopenhagen ^sterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich J^arno Berlijn Frankfort “unchen Wenen «nsbruck ftoine Ajaccio Mallorca 11 September Ver an- af en +a bewolking met aanvankelijk 0veru»°e regen of motregen. West wind tussen Zuid- ren n West. Iets lagere temperatu-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1