NADRUK OP DUITSE HERENIGING EN VRIJLATING VAN KRIJGSGEVANGENEN ■B Aland èJtand van voor Rode Kruis helpt slachtoffers Voor-Indië via luchtbrug k* öSr Dagbl,d" nfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Grieken willen zelfbeschikking Cyprus voor V.N. brengen Mohammed ben Joessef accoord met plan voor nieuwe koers O* in via Het weer Europa 6000 militairen oefenen op Lüneburgerheide Torenspits van kerk in Bennebroek afgebrand ADENAUER HIELD EEN PLEIDOOI ambas- van en voor m Boelganin stelt vestiging sades in Bonn en Moskou GOEDKOPER TELEFONEREN ■wi A Peil van het water is nu ongeveer vijftien centimeter gedaald Bewapeningscontróle j mogelijk, zegt Sobolef MOSKOU, 8 Sept. Het officiële Sowjet-persbureau Tass meldt, dat de Sowjet-afgevaardigde Sobolef Woens dag op de ontwapeningsbesprekingen ln New York heeft verklaard, dat vol gens de Sowjetunie doelmatige inter nationale bewapeningscontróle moge- •>Jk is, omdat een moderne oorlog „on denkbaar is zonder grote concentraties Tan land- zee- en luchtmacht”. Zuid-Slavië wil bemiddelen in de geschillen Kamerleden bezochten IJmuiden en Vaassen In Parijs is men na dagen van bezorgdheid nu weer optimistisch gestemd 1 51 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Faure kreeg nieuwe troeven _±J Dijken voorlopig hersield 26 21 21 20 21 22 23 24 25 26 20 20 22 26 25 24 28 25 Uitgesloten arbeiders betogen te Nantes Vijfdaagse werkweek in België? DE BILT ZEGT: Enkele buien 2.000 arresAaïies in Turkije Bomen voor geiroffen gebieden Jlllllllllllilll I T ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8188 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ;t»9, Zie pagina 3 daden van de verbannen sultan zijn, t West-Duitsland. om opnamen te dan door ZATERDAG 10 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT r u L HAARLEM, 9 Sept. Vrijdagmid dag stak de 62-jarige heer J. W. van het Nederend uit Haarlem zonder op het verkeer te letten de Lange Heren weg over. Hij wrd gegrepen door een tram van de N.Z.H., die uit de richting Amsterdam kwam. De 62-jarige werd in ernstige toestand naar het St. Elisa beth Gasthuis vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. deel gisteren en vandaag uit verschil lende legerplaatsen naar het oefenter rein zijn vertrokken, zijn afkomstig van acht afdelingen veldartillerie en enige kleine onderdelen, die voor de verzorging dienen. Zij nemen ongeveer duizend voertuigen en 140 vuurmon den met zich mee. Voorts zal in Duitsland oefenen de kern van een nieuw legerkorpsonder deel, namelijk het 101ste zware mor- tierbataljon. 1 SïOQiUiolm 1 Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck zwaar bewouei nevel licht bewolkt onbewolkt regenbui zwaar bewolkt half bewolkt half bewolkt onweer half bewolkt onweer regen geheel bewolkt zwaar bewolkt regenbui half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt MAASTRICHT, 9 Sept. Waar schijnlijk door een onachtzaamheid bij de herstelwerkzaamheden is Vrijdag morgen brand ontstaan in de grote middentoren van de uit de tiende eeuw daterende Sint Servaaskerk te Maastricht. De vlammen tastten de steiger aan, die voor het herstel was aangebraeht en spoedig stond deze in lichterlaaie. Kort daarop stortte de to- NANTES, 9 Sept. Meer 10.000 arbeiders te Nantes die hun werkgevers zijn uitgesloten van het werk in fabrieken en scheepswer ven, zijn Vrijdag in optocht door de straten getrokken. Zij eisen een loons verhoging van 22 procent, terwijl de werkgevers loonsverhogingen van 12 tot 17 procent hebben aangeboden. De vorige maand zijn er in Nantes bloe dige botsingen voorgevallen tussen stakers en de politie. aan met goederen van het Rode Kruis voor de slachtoffers van de watersnood. Van Genève uit wordt dagelijks voor een waarde van 20.000 dollar aan medicamenten, voed sel, dekens e.d. naar Pakistan en India verzonden, en ook hebben de Rode Kruisorganisaties van 26 landen teza men reeds hulp ter waarde van 310 000 dollar toegezegd. Via een luchtbrug, waarbij zeven Amerikaanse vliegtuigen van bases in Europa zijn betrokken, is reeds 28 ton goederen naar Nieuw Delhi en Karat - sji vervoerd. ’s-GRAVENHAGE, 9 September. Zesduizend man troepen, in hoofdzaak behorende tot de veldartillerie, zullen 13 September op de Lüneburgerheide in West-Duitsland met een driedaagse oefening, genaamd „Stormvuur” be ginnen. De militairen, die voor het grootste Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hniissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; DS J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Boelganin zette het Russische stand punt uiteen en merkte op, dat Rusland bereid was tot uitwisseling van menin gen over de Duitse hereniging. Hij waarschuwde evenwel, dat er ernstige hinderpalen waren gerezen in de vorm van de Parijse overeenkomsten, waar onder West-Duitsland wordt herbewa,- pend. Bovendien, zo zeide de maar schalk, erkent de Russische regering steeds, dat een oplossing van de kwes tie van Duitslands hereniging bovenal een zaak van de Duitsers zelf is. Boelganin stelde voor, dat beide par tijen ambassades vestigen respectieve lijk in Bonn en Moskou. Naar zijn me ning schept het ontbreken van nor male betrekkingen tussen de twee lan den nieuwe mogelijkheden tot het vin den van een oplossing van het vraag stuk der Duitse eenheid. Hij voegde er aan toe, dat overeen stemming over het aanknopen van di plomatieke betrekkingen op ambassa deursniveau zeer veel zou bijdragen tot de uitbreiding van de handel tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland die zou moeten berusten op „passende overeenkomsten op lange termijn”. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BRUSSEL, 9 Sept. De Belgische Kabinetsraad heeft besloten gevolg te geven aan de suggestie van de Belgi sche werkgeversorganisatie de kwestie van de werkweek van vijf dagen waar op de vakbonden thans aandringen, aanhangig te maken bij de Europese gemeenschap voor kolen en staal. BENNEBROEK, 10 Sept. Om streeks kwart voor twaalf Vrijdag avond hebben voorbijgangers bemerkt, dat er rook en vlammen uit de spits van de toren van de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek sloegen. Zij waar schuwden onmiddellijk de dorpsbrand- weer, die spoedig ter plaatse was, doch toen brandde de torenspits reeds als een fakkel. Direct werd het vuur met drie stralen bestreden en reeds korte tijd later was dit bedwongen, De schade van de brand is beperkt gebleven tot de torenspits, die echter geheel werd vernield. Het zeventien- de-eeuwse kerkje liep vrijwel geen schade op en zelfs betrekkelijk weinig waterschade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Overdag hebben evenwel loodgieters aan de torenspits herstel werkzaamheden verricht. enkp^k61^ bewolkt met plaatselijk u. ,e buien, hier en daar met onweer, vrii v eltr’- Matige, later nu en dan en N ra^btige wind tussen Zuidwest MOSKOU, 9 September. Vrijdagmorgen heeft Westduitse bondskanselier, beleefdheidsbezoeken gebracht Een nieuwe Turkse geheime organi satie „Volkan” geheten, heeft in Nico sia pamfletten verspreid, waarin de Griekse ondergrondse beweging er voor wordt gewaarschuwd, dat terreur tegen Turken op het eiland met ter reur tegen Grieken zal worden beant woord. De erootste West-Duitse delegatie, die ooit een internationale conferentie heeft bi’gewoond, is Donderdag naar Moskou vertrokken: 116 man. Minutieus heeft Bondskanselier Adenauer alle details van deze conferentie voorbereid. Op deze telefoto schudt de Kanselier de hand van Boelganin. den van de nationale vergadering heb ben er op aangedrongen, het parle ment in de naaste toekomst bijeen te roepen, en niet te wachten, totdat het op 4 October van reces terugkeert. HUIS AAN HUIS In hun strijd tegen het verzer in Ma rokko hebben de Fransen Vrijdag de leider van de grootste ondergrondse organisatie, de „Moundana Seria” ge arresteerd. Deze groep zou verbindin gen hebben met Spaans-Marokko en Tanger. Tegelijk met de leider werden andere verzetsstrijders aangehouden. Als gevolg van de bomaanslag op ’n politieauto in Casablanca, waarojj, zo als wij hebben gemeld, vijf Marokka nen onder wie de pleger van de aanslag werden gedood, en zestien anderen, alsmede zes politiemannen werden gewond, is het district, waar de aanslag plaats had, door troepen geheel afgezet, terwijl er huis aan huis onderzoek wordt verricht. Een krijgsraad te Casablanca ver oordeelde drie Marokkanen wegens verzetsdaden ter dood, terwijl een Volgens een drie maanden geleden vierde vijf jaar gevangenisstraf kreeg, afgekondigde bepaling mocht de pers het proces bijwonen, doch alleen het vonnis publiceren. De eigenaar-hoofd- redacteur en een verslaggever van het te Casablanca verschijn de blad o„Maroc-Présse” zullen binnenkort te- tegen de krachtige campagne van con- recht staan omdat zij onlangs een vol- servatieve zijde tegen de „nieuwe ledig verslag van het proces tegen koers” in Marokko. Gaullistische le- verzetsstrijders hebben gepubliceerd. KARATSJI, 9 Sept. Gezien berichten uit Noord-Pakistan over nieuwe regenval verwacht men, dat de bevolking van de provincie Sind in West- Pakistan, waar de dijken van de Indus waren doorgebroken, spoedig nieuwe moeilijkheden zal krijgen, niettegenstaande het feit, dat deze dijken voor lopig zijn hersteld. In het zuidelijke deel van Sind staat macht een oppervlakte van 2.500 vierkante kilometer onder water. De oude stad Thatta, halverwege tussen Karatsji en Haiderabad, is nog steeds een eiland. Van uit de lucht heeft men in de om geving hier en daar groepen mensen waargenomen, die de wijk naar hoger gelegen terrein hebben genomen. Bij Hala, in het gebied van Haiderabad, drijven talrijke rieten daken xond. Haiderabad zelf ligt, met uitzonde ring van de voorsteden, nog droog. Matiari is nog geheel door het water ingesloten en de bewoners zijn en kele oagen geleden weggetrokkr-.n In Karatsji kwamen Vrijdag vlieg tuigen van de Amerikaanse lucht-- de de Russische premier Boelganin, en aan de Russische minister van buiten landse zaken Molotof. Daarna begonnen in het Spiridonowk-paleis de eerste officiële besprekingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland. Nadat de fotografen gelegenheid hadden gekregen om opnamen te maken, verlieten dezen de zaal en begon het overleg achter gesloten -o- Atoomwapens alleen, zonder optre den van de andere strijdkrachten, kun nen een oorlog niet beslissen, zo ver gaarde hij tegenover de Britse, Fran se, Amerikaanse en Canadese afge vaardigden op de conferentie. Ue Sowjet-Unie hoopte dat de uit voering van de eerste door haar voor gestelde maatregelen vermindering er bewapening en verbod van atoom- v iaens de internationale spanning oldoende zou verminderen om een goede sfeer voor de volgende faze te cneppen instelling van een controle n vernietiging van de voorraden atoomwapens. Sobolef zei dat de Westelijke ont- “Peningsvoorstellen niet de garantie i-V’en dat’ na bekendmaking van de n 7 ,te aan personeel en wapens, deze K inderdaad verminderd zal worden. .Rónden Mededeling <adv Uitgave: tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie L voor advert enz. 2970), öoren: Vlissingen: Nieuwstr. j felef. 326; Middelburg: Korte .riktr 36. Tel. administratie ff Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Qosterbaan &GLe Cointre N.V., renspits omlaag en kwam terecht op het hoofddak van de kerk waar reeds verscheidene gaten door neervallende brokstukken waren veroorzaakt. D spits, welke was versierd met de Duitse adelaar, drong door het kerk gewelf heen, sleurde daar een grote koperen luchter mee, en kwam in stuk ken op de vloer terecht. Enkele mi nuten tevoren was de kerk, waar een Mis werd opgedragen voor leerlingen van het meisjeslyceum, ontruimd. Na een uur waren de brandweren van Heerlen, Aken en Maastricht het ernstigste deel van de brand meester. De resten van de steigers, die om ds torenspits hadden gestaan, stortten naar beneden, maar met met vele stra len werd het vuur in deze resten op het dak gedoofd. De kerk heeft veel waterschade, de schatkamers zijn ontruimd. Het caril lon is verloren gegaan. De grote zorg van de brandweer gold het behoud van de tweede verdie ping van de toren, waar de grote Sint Servaasklok, het zes ton wegende ge vaarte dat in de volksmond bekend staat als „Graammeer” (grootmoeder). Deze klok schynt behouden te zijn. Uiteraard is de schade aan de kerk aangericht, groot, en de toren, welke door dr Cuypers in 1880 werd gebouwd ter vervanging van een barokke toren uit de 16e eeuw, kan als verloren wor den beschouwd. Kunsthistorici beschouwen de ver nielde toren niet als het schoonste deel van de Sint Servaas. De rechthoekige torens naast de door brand vernielde spits, die ongeschonden bleven, zijn van oudere datum. maken, verlieten dezen de zaal deuren. z In de openingsvergadering legde Adenauer de nadruk op Duitslands hereniging en de vrijlating van Duit sers die zich nog in Russische handen bevinden. Hij zei evenwel nadrukke- lijk, dat een oplossing van deze twee kwesties niet een vereiste was voor normalisering van de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sowjet- Unie. Hij voegde er aan toe, dat het onduldbaar was, dat tien jaar na het einde'van de oorlog gevangenen nog steeds van hun haardsteden afgehou den worden. Hij verzekerde de Russen, dat hij deze zaak slechts uit menselijk oogpunt beschouwde. De bondskanselier gaf de verzeke ring, naar Moskou te zijn gekomen, met de eerlijke wil, de onderhandelin- gen openhartig te voeren. „Al zou het slechts een begin kunnen zijn, laten wij trachten tot de kern der zaak door te dringen. Wij weten maar al te goed, hoe vooral de volken van de Sowjet- Unie en Duitsland door de laatste oor log hebben geleden”. Volgens Adenauer was West-Duits land tot het Atlantisch pact toegetre den oni de vrede te versterken. Nie mand had ooit het pact als een aan- valsinstrument beschouwd. Als Duits land zou zijn herenigd, zouden uitslui tend een regering en een parlement voor geheel Duitsland moeten uitma ken, of het land zich bij een stelsel van bondgenootschappen zal aansluiten. Adenauer deed een beroep op de Russen, al hun energie te wijden aan een snelle oplossing van het vraagstuk van de verdeling van Oost- en West- Duitsland, die hij „abnormaal” noemde en in strijd met de „goddelijke en menselijke wet en met de natuur”. Er zou geen werkelijke veiligheid in Europa bestaan zonder herstel van de Duitse eenheid. NEW YORK, 9 Sept. De Griekse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Palamas, heeft Vrijdag de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Hammarskjoeld, ingelicht over de afloop der Londcnse conferentie over Cyprus. Hij verklaarde, dat nu die conferentie is mislukt, men meer dan ooit van plan is, de kwestie van zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking van Cyprus in de algemene vergadering der Verenigde Naties te brengen. Zuid-Slavië overweegt om tussen zijn bondgenoten in het Balkanpact, Griekenland en Turkije, te bemidde len, ten einde de spanning tussen deze landen over de kwestie-Cyprus te ver minderen. Radio-Ankara heeft bekendgemaakt dat de Turkse autoriteiten 2124 perso nen hebben aangehouden die verdacht worden van „uitlokking” van de anti- Griekse relletjes van Dinsdag. In Istanbul, Ankara en Izmir zullen mili taire rechtbanken deze mensen berech ten. De generaals Garan, Dulgue en Erensoy zijn na een ingesteld onder zoek van hun functie ontheven. OP HET EILAND Uit Harwich zijn Vrijdag vijf van de zes kleine Britse mijnenvegers, die naar Cyprus zullen gaan, om ’t smok kelen van wapens te bestrijden, ver trokken. Het zesde schip zou later op de dag uit Sheerness vertrekken. Een detachement van 630 mariniers wordt Zaterdag op het eiland verwacht, waar het onmiddellijk zal gaan optreden. Op het eiland zelf is Vrijdag brand gesticht in het huis van een Turkse politieman. Het huis brandde geheel uit. In de nabijheid van het dorp, waar dit gebeurde, is een Brits legerkamp in aanbouw. In de Amerikaanse staten New York, Massachusetts, Pennsylva nia, Connecticut, New Yersey en Rhope Island zijn onlangs grote overstromingen voorgekomen, waardoor ernstige schade is aan gericht. De Nederlandse regering heeft als bijdrage tot herstel aan de Amerikaanse regering aangebo den bomen, struiken en heesters te schenken voor de aanleg van een park ter grootte van een hec tare in elk der getroffen staten. Het Nederlandse aanbod is in 1 dank door de Amerikaanse auto riteiten aanvaard. VAASSEN, 9 Sept. Op de derde dag van hun rondreis langs vissend Nederland hebben ongeveer 20 leden van de Eerste en Tweede Kamer Vrij dag IJmuiden en Vaassen bezocht. In IJmuiden maakten zij kennis met het staatsvissershavenbedrijf, de zich in snelle opkomst bevindende conserven industrie en met de vraagstukken die rederskringen aldaar bezighouden. In Vaassen bezochten de Kamerle den de oudste viskwekerij van de Ne derlandse Heide Maatschappij. Op het kasteel De Cannenburgh volgde na ’n inleiding een gedachtcnwisseling over de IJsselmeervisserij en de zoetwater- visserij. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Adenauer, aan van PARIJS, 9 Sept. De ex-sultan van Marokko, Mohammed ben Joessef, heeft ingestemd met het plan voor een „nieuwe koers” in dit gebied. Van Marokkaanse zijde werd de mededeling bevestigd door Si Bekkai, een lid van de delegatie, die juist van overleg met de vroegere sultan op Madagascar in Parijs is teruggekeerd. Naar verluidt, zal een van de eerste het uitgeven van een verklaring, waarin hij zijn goedkeuring hecht aan het plan voor de „nieuwe koers” en een beroep op alle Marokkanen zal doen om zich te verenigen en in vriendschap met de Fransen te leven. Zoals bekend, houdt het Franse plan de vervanging van de huidige sultan', ben Arafa, door een regentschapsraad, en de overbrenging van ben Joessef naar een comfortabeler verblijf in Frankrijk in. Na enige dag envan bezorgdheid is men thans in Parijs weer optimistisch gestemd, en de jongste ontwikkelingen geven premier Faure nieuwe troeven „nieuwe ledig verslag van het w»l|

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1