in BONDSKANSELIER ADENAUER IS TE MOSKOU AANGEKOMEN Proefterrein voor oestercultuur afgesloten Zandkreek? Qemaribt'uitieó te. 9.itan,&u£ aan Griekenland neemt niet deel de NAVO manoeuvres Critiek op Frans beleid komt! van vele zijden Vier bliksemin- Moordaanslag op caféhouder Prins bezichtigt tunnelbouw en nabij Apeldoorn Veiligheidsraad besprak Palestijnse kwestie KAMERLEDEN IN ZEELAND BESPREKINGEN GAAN BEGINNEN naar Consuls in Turkse steden zijn naar Athene ontboden Uitslag moet antwoord geven op vraag, of verplaatsing Grevelingen mogelijk is Nog steeds noodtoestand in India en Pakistan Vijf Marokkanen gedood na een aanslag op politiemannen Hij hoopt dat zijn bezoek het begin van normale betrekkingen betekent Hongarije vermindert zijn strijdkrachten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tegen een nieuwe koers betogingen Dr P. Korringa ontwikkelde groots project Munitie in zwembad DE BILT ZEGT: Vrij warm. Resolutie aangenomen Goed teken Speciale trein Uitvloeisel van lie JAARGANG No. 3187 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (Zie pag. 1 en 2) reis en goed weer -o- )N VRIJDAG 9 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT ii’ )N omdat een j vraag naar plaatsing een Dezer dagen hebben Turken in Istanbul hevig betoogd tegen de Grie ken. Op deze telefoto zwaaien de Turken met een grote Turkse vlag, tijdens demonstraties in de Taxim-straat te Instanbul, buiten voor het Engelse club gebouw. Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs onweer licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt 25 21 24 21 23 ne> OP :p- IN VEERE De Kamerleden werden begroet door de heer C. Philipse als waarnemend Commissaris der Koningin en gingen na afloop der bijeenkomst naar Veere, waar burgemeester jhr I. F. den Beer Poortugael hen toesprak in de Camp- veerse Toren en de grote moeilijkhe den schetste, waarvoor zijn gemeente staat. Ook wethouder S. Kodde gaf een uiteenzetting van de toekomstige pro blemen. In het Schotse Huis werd telegrafisten. staande trein blijft voor de duur van de besprekingen waarschijnlijk on geveer een week in Moskou staan. Hij bevat slaap- en eetwagens, terwijl er ook een wagen uitgerust is met te- lexapparaten voor de verbinding “met Bonn. Volgens radio-Moskou verklaarde de bondskanselier bij zijn aankomst op het vliegveld te hopen, dat zijn bezoek „het begin van normale betrekkingen” zal betekenen, hetgeen zeer zou bijdra gen tot het versterken van de vrede in Europa en de wereld. „Het is mijn vaste overtuiging dat de volkeren van de Sowjet-Unie en het Duitse volk veel voordeel kunnen trekken uit vreedza me samenwerking en dat de handha ving en de consolidering van het wel zijn en de veiligheid in Europa en in de wereld, in grote mate afhangen van een normalisatie van onze betrekkin gen. Wij willen ons werk en onze be sprekingen in Moskou geheel in dienst van de vrede stellen”, aldus de bonds kanselier. PANNINGEN, 7 Sept. Terugke rend van de kermis te Meyel, waarop hij Dinsdagavond met zijn vrouw had vertoefd, is de caféhouder H. te Pan- ningen Woensdagmorgen in zijn wo ning opgewacht door de 26-jarige L. uit Panningen, die hem met een hamer verscheidene slagen op het hoofd toe bracht. De caféhouder zonk met enkele gaten in het hoofd en met een zware hersenschudding ineen, waarna L. zich 1 uit de voeten maakte. Enkele uren later werd hij door de rijkspolitie van zijn bed gelicht en in verzekerde be waring gesteld. Aangezien L. een ver houding onderhield met de vrouw van de caféhouder, en er ernstige verden kingen ontstonden van medeplichtig heid, werd ook mevrouw H. gearres teerd. Na een eerste medische behandeling ter plaatse is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar men Woensdagavond het levens gevaar geweken achtte. op vragen van het Tweede Kamerlid mr J. A. W. Burger, die zei, dat het hem in de redevoeringen was opgeval len, dat weinig werd gezegd over even tuele oplossingen om de tegengestelde belangen met elkaar te verzoenen. Dr Korringa meende, dat een geperforeer de dam in de Ooster-Schelde geen on- overkomenlijk bezwaar is voor de oes tercultuur: er behoeft niet zoveel wa ter te stromen als nu het geval is. In dien de Ooster-Schelde toch wordt af gesloten, moet naar andere oplossingen worden gezocht. Het kweken van con- sumptieoesters in de Waddenzee is mo gelijk, maar het kweken van oester- broed niet. Men zou daar wel een proef kunnen nemen, maar dit is niet ver antwoord met het oog op de parasiet, die de mosselcultuur belaagt en af en toe wel eens een „overstapje” naar de oester neemt. Vandaar de suggestie van de Grevelingen. sluizencomplex, maar in de dam in het Veeregat niet. Het zal gewenst zijn, b.v. door mid del van syphons, hier water uit de Noordzee te laten binnenvloeien, zo dat ’n soort van „pendelbeweging” van het water ontstaat. Het onderzoek zal ongeveer tien jaar moeten duren. Dan kan worden beslist, of de oestercultuur De overstromingen in Voor-Indië (India en Pakistan) hebben verwoes tingen aangericht over een oppervlak te van 25.000 vierkante kilometer. In totaal 45 millioen personen zijn er door getroffen. In steden aan de Oostkust van India zijn postduiven aangekomen met bood schappen, waarin dringend wordt aan gedrongen op hulpverlening aan afge sneden en hongerende inwoners van de Indische staat Orissa. Zij werden op last van het bestuur van de staat los gelaten in een wanhopige poging om hulp te doen verlenen aan overstro- mingsslachtoffers in ontoegankelijke gebieden, waarvan de meesten vijf da gen lang geen voedsel hebben gehad. Een „Dakota” van de Indische lucht macht is onmiddellijk na het ontvan gen der boodschappen opgestegen om de zich aan boomtoppen vastklemmen de en op daken samengroepende ge troffenen van levensmiddelen te voor zien. Het Griekse persbureau meldt, dat op het ogenblik onderzocht wordt of het wel opportuun is om de bijeen komst van stafchefs van de landen van het balkanpact (Griekenland, Tur kije en Zuid-Slavië), die deze maand in Ankara zou worden gehouden, te laten doorgaan. In kringen van Griek se oppositiepartijen verklaarde men Donderdag, dat Griekenland zijn po litiek van samengaan met Turkije moet herzien. De Griekse vice-premier Canellopoe- los, die waarneemt voor de minister van buitenlandse zaken, Stephano- poelos, die nog in Londen is, heeft de Griekse consuls in Istanbul en Izmir naar Athene ontboden. De minister van defensie heeft de Griekse officieren die zijn gedeta cheerd bij het NAVO-hoofdkwartier in Izmir, opdracht gegeven op hun post te blijven. De Turkse politie heeft Donderdag nationale congres voor byzantinologie dat in Istanbul zal worden gehouden, zal niet door een Griekse delegatie worden bijgewoond. de kantoren van de vereniging „Cy prus is Turks” in Istanbul, Ankara, Izmir en Konya gesloten. 95 leden van deze vereniging zijn aangehouden in verband met de anti-Griekse relletjes, te blijven. De gezinnen van deze mili tairen worden, zoals gemeld, naar Griekenland overgebracht. „GEEN HERHALING”. Op een bijzondere besloten verga dering van de raad van de N.A.V.O., die Donderdag in Parijs is gehouden, heeft de Turkse vertegenwoordiger namens zijn regering de verzekering gegeven, dat een herhaling van de „betreurenswaardige anti-Griekse de monstraties in Turkije” voorkomen zal worden. De vergadering werd bijeengeroepen door de secretaris-generaal, Lord Is may, die als voorzitter optrad. In krin gen van het opperbevel van de NAVO verluidt, dat uit inlichtingen van het NAVO-hoofdkwartier in Izmir is ge bleken, dat het hoofdkwartier normaal functioneert. Het opperbevel slaat de toestand in Izmir nauwlettend gade, doch heeft het volste vertrouwen er in dat de Turkse autoriteiten de toestand op de juiste wijze aanvatten. In een zwembad onder de rook van de residentie hebben jongens de afgelopen weken staafjes bus kruit, die daar blijkbaar door de Duitsers zijn achtergelaten, opge doken. Deze staafjes werden in een speciaal daartoe bestemd mandje gedeponeerd, en van tijd tot tijd door de hulpverlenings dienst uit Barneveld weggehaald. Behalve buskruit vond men ook enige kleine granaten. Omdat de ze munitie, als zij eenmaal boven water is gebracht, gevaar kan op leveren, heeft de politie van Rijs wijk, waar het bad is gelegen, een duikverbod ingesteld. Men wil na de sluiting van het bad seizoen het bad systematisch af zoeken en daarvoor gebruik ma ken van electro-magneten. arrestaties verricht onder de Marok kanen die op het ogenblik van de aan slag op de markt aanwezig waren. Het incident was het ernstigste in Casablanca sedert de anti-Franse on lusten van 20 Augustus, waarbij 35 Marokkanen werden gedood. In de Arabische wijken, die rondom de Euro pese wijk liggen, heerst een gespannen toestand. DE BILT, 8 Sept. Overwegend droog weer met opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Vrij warm. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ATHENE, 8 Sept. Griekenland zal in verband met de recente anti- Griekse relletjes in Istanbul en Irmir niet deelnemen, aan de regionale NAVO-manoeuvres die op 22 September zullen beginnen. Deze oefeningen zullen in Izmir eindigen. Voorts is bekendgemaakt, dat Griekenland niet zal deelnemen aan de con ferentie van het internationale monetaire fonds in Istanbul. Ook het inter- Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moh Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. IJMUIDEN, 8 Sept. Donderdag ochtend heeft Prins Bernhard in zijn functie van lid van de admiraliteits- raad een kort bezoek gebracht aan de Velsense tunnelbouw. Hij werd daar bij vergezeld door enige andere leden van deze raad, onder wie ir C. Staf, de minister van marine, staatssecreta ris H, C. W. Moorman, de secretaris generaal J. J. van Houten, de bevel hebber der zeestrijdkrachten, chef van de marinestaf, en vice-admiraal A. de Booy. Nadat in het directiegebouw van de Rijkswaterstaat door ir H. Wieringa een korte uitleg was gegeven aan de hand van kaarten over de voortgang van de tunnelbouw, daalde het gezel schap in de spoorweg- en autotunnel af en bezichtigde het werk aan het Noordzeekanaal in snel tempo. Na afloop werd koffie in de di- recriekeet geserveerd en werd het ge- ze^chap door de directeur van de dienst sluizen en stuwen van de Rijks waterstaat, ir E. Eggnk uitgeleide ge daan. APELDOORN, 8 Sept. Boven de Veluwe in de omgeving van Apeldoorn heeft Donderdagavond een kort maar hevig onweer gewoed, waarbij de bliksem op vier plaatsen is ingeslagen. In Loenen trof het hemelvuur de boer derij van de heer K. Modderkolk, wel ke hoeve tot de grond toe afbrandde. De Loenense brandweer maakte bij het blussingswerk gebruikt van een tankwagen uit Apeldoorn, omdat er in de omgeving van de boerderij geen water was. Be de- landbouwers A. Elsenbroex er NEW YORK, 8 Sept. Donderdag is de Veiligheidsraad bijeengekomen om over de Palestijnse kwestie te spreken. Zij heeft eenparig een reso lutie aangenomen, volgens welke een beroep op Israël en Egypte wordt ge daan, om voortaan voor orde en rust in het gebied van Gaza te zorgen. De resolutie ondersteunt het voor stel van generaal Burns, stafchef van de commissie van toezicht op het na komen van de wapenstilstand, der V.N., volgens hetwelk een barrière langs de demarcatielijn moet worden aangelegd. In de resolutie wordt voorts ernstige bezorgdheid uitgesproken over het af breken van de besprekingen, die ge neraal Burns met Egypte en Israël heeft gevoerd. De jongste geweldda den worden betreurd. Verder wordt vrijheid van beweging voor de waar nemers der V.N. in het gebied van Ga za gevraagd en Israël en Egypte wordt verzocht volledig met generaal Burns samen te werken. De Israëlische afgevaardigde, Abba ™an, zei, dat Israël accoord gaat met de voorstellen die in de resolutie ver vat zijn. Omar Loefti van Egypte zei, dat dit land altijd bereid was samen te wer ken met de organisatie der V.N. voor toezicht op de wapenstilstand, in over eenstemming met de algemene wapen- st>lstandsovereenkomst. „Dit is een goed teken voor goede onderhandelingen in Moskou”, zo meende dr Adenauer. Hierop stapten de bondskanselier en minister von Brentano in. hun grote „Mercedes Benz”, die de vorige dag met een spe ciale Westduitse trein naar Moskou was gebracht. Zij begaven zich onmid dellijk naar het luxueuze „Sowjetskaja -hotel”, dat geheel ter beschikking van de Westduitse delegatie staat. Van deze delegatie maken o.a. de voornaamste medewerkers van Ade nauer op het gebied der buitenlandse politiek, zoals de vertegenwoordiger bij de V.N., Felix von Eckhardt, prof. Walter von Hallstein, en de afgevaar digde bij de N.A.V.O., Herbert von Blankenhorn, deel uit. De minder belangrijke leden van de delegatie, onder wie detectives, waren reeds een dag eerder met een speciale trein in de Russische hoofdstad aange komen. Deze uit twaalf rijtuigen be- /T PARIJS, 8 Sept. Een aantal leden van de Franse nationale vergadering hebben op een bijeenkomst ernstige critiek geleverd op het beleid van de regering Faure ten aanzien van Marokko. Vrijdag zullen zij opnieuw ver gaderen omeen motie te bespreken, welke min of meer tegen de nieuwe koers van de regering zal zijn gericht. Ook de Gaullisten zijn bijeen geweest. Zij namen een motie aan, waarin critiek op het Marokkaanse program van de regering werd geoefend. In deze motie wordt gezegd, dat Frankrijk zich ziet geplaatst tegenover „een actie, die in het buitenland is op gezet en van daar uit geleid wordt”. Normaal zouden de gebeurtenissen hebben geleid tot het afbreken van be trekkingen om te tonen, dat Frank rijk „geen schandalige inmenging en beschuldigingen meer zal gedogen”. De fractie spreekt zich tevens uit tegen elke „directe of indirecte terugkeer van de verbannen sultan Ben Joessef”. Leiders van de Marokkaanse partij voor democratische onafhankelijkheid hebben na besprekingen met premier Faure verklaard, dat een delegatie van de Partij Vrijdag naar Madagascar zal vertrekken voor overleg met de ex- sultan te Antsirabe. NA HANDGRANAAT... Vijf Marokkanen zijn Donderdag ge dood en drie gewond, toen Franse po litiemannen in een drukke marktstraat in Casablanca van hun voorwapens ge bruik maakten nadat een handgranaat naar hun auto was geworpen. Door het ontploffen van de handgranaat werden vijf Franse politiemannen en ’n Fran se sociale werkster, die in de auto za ten, gewond. De politiemannen openden onmid dellijk met hun machinepistolen het vuur op de pleger van de aanslag, waardoor doden en gewonden vielen onder de vele marktbezoekérs. De gealarmeerde politie zette snel de Marokkaanse wijk waarin de markt ligt, af. De mensen die aan de markt straat woonden, moesten hun huizen verlaten om door de politie onder vraagd te worden. Er is een aantal MIDDELBURG, 8 Sept. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in de Zandkreek na uitvoering van het Drie-eilandenplan de overblijvende 1200 ha grote wa- ?eroppervYakteV zal worden gebruikt als „bassin” om een proef te nemen met <ie oestercultuur. Voor het geval de Ooster-Schelde zal worden afgesloten wordt gedacht aan verplaatsing der oestercultuur naar het Westelijk deel van Grevelingen maar aangezien het in het geheel niet bekend is, of er hier mogelijkheden bestaan, dient een diepgaand onderzoek te worden inges e Dit kan maar voor een zeer gering gedeelte in het laboratorium geschieden. „A dus noodzakelijk, dat in het water proeven worden genomen. Aange- dsituatie met name van de bodemstructuur, in de Zandkreek vrijwel leRik Is fan dFe’van de Grevelingen, ligt het voor de hand de Zandkreek na ffsluitine als proef terrein” te bestemmen. Hiertoe is een verzoek tot de mi- afsiuiting Waterstaat gericht. Antwoord is nog niet ontvangen. Al dezebelangrijke Mededelingen deed dr F. Korringa, bioloog van het RW- ™nr Visseriionderzoek te Bergen op Zoom, vanmorgen in de Staten zaalSenshitpariXentaire bezoek ter bestudering van de visserijpro- blemen. Dr Korringa voegde hieraan toe, dat het noodzakelijk zal zijn voor deze proef speciale voorzieningen te treffen, welke veel geld zullen vragen. Hij meende echter, dat dit verantwoord is, gefundeerd antwoord op de de mogelijkheid van ver- *i waarde van 50 millioen r het Nederlandse volk kan MOSKOU, 8 September. De Westduitse bondskanselier, dr Kon- rad Adenauer, is Donderdagmiddag op het vliegveld Wnoekowo, dertig kilometer van Moskou, aangekomen voor zijn besprekingen met de Rus sische leiders. De bondskanselier maakte de reis in een Superconstel- lation, die vijf uur tevoren van het vliegveld Wahn bij Bonn was op gestegen. Enige tijd eerder was een andere Superconstellation geland, waarin zich de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Bren tano, bevond. De toestellen werden gevlogen door Amerikaanse piloten, bijgestaan door Russische navigators en De bondskanselier werd verwel komd door de Sowjet-premier, maar schalk Nikolai Boelganin, en minister van buitenlandse zaken Molotof. Een erewacht van het garnizoen van Mos kou presenteerde het geweer en een kapel speelde de volksliederen van de gasten en de gastheren. Tevoren had minister Molotof zijn collega Von Brentano begroet. Nadat de twee regeringsleiders de erewacht hadden geïnspecteerd, hield Adenauer een korte toespraak, die evenwel voor de buitenlandse journa listen die door Sowjet-militairen op een afstand werden gehouden, onver staanbaar was. Tóen Westduitse cor respondenten schreeuwden, dat zij hem niet hadden kunnen verstaan en ook geen foto’s hadden kunnen ma ken, wenkte de bondskanselier zijn gastheer en hij begaf zich met hem naar de journalisten, wie hij mede deelde een goede reis en goed weer te hebben gehad. WENEN, 8 Sept. De Hongaarse Wering heeft besloten de strijdkrach- 6ii met 20.000 man te verminderen. We maatregel zal tegen 31 December voltooi<l zijn. Het besluit is genemen „in het be- i. van een bete»- begrip tussen de un De betrokken militairen zul- m de industrie en landbouw te "Wk worden gesteld. led6 S°wjet-Unie heeft enige tijd ge- BIS PPrcfu onmrni in icb ie r-V» ItinH p/L 2438 (b.g.g. voo- redactie IV voor adveri. enz. 2970), Kkren: Vlissingen: Nieuwstr. PTelef. 326; Middelburg: Korte riantr 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Lterbaan Le Cointre N.V., Goes 24 26 26 25 29 licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt Genève Berlijn Wenen Innsbrück Rome gemeenten Amemuiden en Veere en de Zevibel. Aan het eind daarvan heeft mr Burger namens de Kamerleden hartelijk bedankt voor de ontvangst en de voorlichting. i <s; h sloeg de bliksem in zonder grote scha de aan te richten. In Klaren beek werd eer. --eeschuur va a de landbou.'.er J. Verwaijen getroffen. De schuur brand de toual uit. (m„iV»rm'ndering der strijdkrachten n 640.000 man) bekend gemaakt. pr,i„rop volgden Tsjecho-Slowakije, Wacht’ °oernen‘ë en Albanië. Men ver- snnu’ ,.?at Bulgarije spoedig een gelijk besluit zal nemen. gebracht en welke voorzieningen daar nog nodig zijn. GEPERFOREERDE DAM? Al deze antwoorden gaf dr Korringa Ültgave: „Zeeuwsch Dagblad” 1W Giro 274289. opleveren. Het zal noaig zyn, Zandkreek het zeewater aan beide kanten toegang kan krijgen, omdat an ders de natuurlijke voorwaardetrnieg aanwezig zijn. In de dam i J Veer komt gelijk bekend een

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1