ANTI-GRIEKSE BETOGINGEN IN STEDEN VAN TURKIJE aan Kleine. w-e.de.ï.^i^L Zuiden Onderhandelingen over Cy prus leden schipbreuk Opgraving bij Kloetinge kan het antwoord geven Istiqlal bepaalde haar standpunt Raad een aan Het weer 1L000 stakers in New York Suriname krijgt een nieuwe Hulp aan Azië gironummer 777 Europa Westduitse afvaardiging in Moskou Mechanisatie van land- en tuinbouw gouverneur Veiligheidsraad vandaag bijeen Cm MET CYPRUS ALS. INZET Grieks-Turks-Britse conferentie Britse voorstellen omvatten vier punten Reddingswerk in India is in volle gang Hoe zijn de Bevelandse terpen ontstaan Veilingkistje over een oud skelet van NAVO komt vandaag in besloten vergadering bijeen Iraakse medische ploeg werd niet toegestaan zich naar Marokko te begeven Onderzoek naar automatise ring in de Britse industrie SOUTPHORT, 7 Sept. Het Britse verbond van vakverenigingen heeft zich vandaag op het congres van de Britse vakcentrale in een resolutie uit gesproken voor een volledig derzoek van de uitwerking die automatisering °P de Britse industrie zou kunnen hebben. )ïna Zeeuwse merrie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND landskampioene Een „minimum-program" in i',7 Voor rampslachtoffers Antwoord? Verrassingen DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen Zeeland heeft meeste trekkers ’s-GRAVENHAGE, 7 Sept. De me chanisatie van de land- en tuinbouw bedrijven voltrekt zich in een versneld tempo. Wat het aantal trekkers betreft, zij gemeld dat dit thans rond 44.800 stuks bedraagt tegen ruim 32.850 twee jaar geleden. Uit het overzicht van het aantal pk per 100 ha cultuurgrond blijkt, dat Zeeland met 85 bovenaan staat, gevolgd door Groningen en N.- Holland beide met 62. Wielrijder gegrepen op onbewaakte overweg Benoeming van J. van Tilburg is te verwachten ZEEUWSCH DAGBLAD itfng lie JAARGANG No. 3186 (ZIE PAGINA 2) wor- lutie DONDERDAG 8 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT ver- van van Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Rome DEN HAAG, 7 Sept. Het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft naar aanleiding van de overstromingen in Pakistan en India een speciale giro rekening geopend. Zij, die hulp wil len verlenen aan de slachtoffers van deze ramp, kunnen hun bijdragen storten op girorekening nummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis. Over de wijze, waarop Nederland hulp zal verlenen, zal overleg wor den gepleegd met de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève. Zeer binnenkort vertrekken de penning meester van het Nederlandsche Roode Kruis, mr D. P. C. de Hoop Scheffer en de directeur, de heer A. van Emden, naar Genève voor een vergadering van het uitvoerend comité van de Liga. Van deze gele genheid zal dan tevens gebruik wor den gemaakt om de hulpverlening aan India en Pakistan te bespreken. Direct na de watersnood stelde het Roode Kruis reeds medicamen ten en kleding ter beschikking van de slachtoffers. 23 gr. 23 24 22 23 19 22 26 26 25 21 21 21 24 19 16 25 29 Misschien dat de opgravingen bij --O- MOSKOU, 7 Sept. Woensdagmid dag half één is de West-Duitse trein met 65 leden van de afvaardiging van de Duitse Bondsrepubliek het Witrus- sische station te Moskou binnenge stoomd. D etwaalf Duitse wagons wer den getrokken door ’n Russische loco motief. Het station was met bloemen versierd, maar er waren geen vlaggen. De leiders van de Westduitse afvaardi ging, bondskanselier Adenauer en mi nister Von Brentano, zullen Donder dagmiddag per vliegtuig aankomen. Hoewel het beginstadium min of meer voorbij is hebben de opgravingen toch ai verrassingen opgeleverd. Zo bleek, dat de terp vierkant is met een doorsnede van ongeveer 25 tot 30 me- Majoor Salah Salem, gewezen lid van de Egyptische revolutionnaire raad en oud-minister van Voorlichting en Soedanese zaken, zal zich binnen kort naar Zwitserland begeven om er zijn zieke zoon op te zoeken. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord centrum van Instanbul Woensdag een troosteloze aanblik. De meeste winkels waarvan de luiken en etalageruiten zijn vernield, waren leeggehaald en al lerlei artikelen lagen over de straat verspreid. Arbeiders zijn met het op- ruimingswerk begonnen, terwijl gewa pende militairen patrouilleerden. De Griekse vice-premier Canellopoe- los heeft de Griekse ambassadeur in Washington gelast, de aandacht van de Amerikaanse regering te vestigen op de ernst van de toestand, die door de houding van Engeland en Turkije ten aanzien van Cyprus is ontstaan. Hij heeft verder de Turkse zaakgelastigde in Athene ontboden en ’n scherp pro test ingediend naar aanleiding van de anti-Griekse betogingen. De Turkse regering is het met de betogingen helemaal niet eens, en heeft in een communiqué verzekerd, dat burgers die schade hebben geleden, schadeloos zullen worden gesteld. Voorts zal zij de aanstichters arreste ren en straffen. zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaai’ bewolkt nevel regen onweer half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt Veranderlijke bewolking met in het noorden vrij veel zon, in het zuiden van het land een enkele verspreide bui. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke, later matige wind uit oostelijke rich ting. Ieder draagt de Zweedse bevolking een warm hart toe, vooral bij de gedachte aan de steun die het Nederlandse volk in de laatste wereldoorlog en bij dé watersnoodramp in 1953 heeft mogen ondervinden. Op de grote beurs in Stockholm is Nederland met zijn producten sterk ver tegenwoordigd en als een speciale geste aan het Zweedse volk wordt het fruit van de Nederlandse inzendingen, dat tijdens de beurs 3 a 4 maal vernieuwd moet worden, ter beschikking gesteld van de ziekenhuizen in Stockholm. Van het totaal aantal trekkers be draagt het aantal, dat op dieselolie loopt 30 pCt, hetgeen ten opzichte van twee jaar geleden een stijging met 12 procent betekent. Hiertegenover staat een daling van het aantal petroleum- trekkers met 11 pCt. Het aantal in gebruik zijnde melk machines bedraagt thans rond 8800 stuks tegenover 3850 in December 1950. Voorts werden rond 2080 maai- dorsmachines en 8860 aardappelenrooi- machines geteld. WEZEP, 7 Sept. Op een onbe waakte overweg te Wezep is vanmid dag de 63-jarige wielrijder G. Wessels uit Wezep door de sneltrein Amers foort—Zwolle gegrepen. Hij werd op slag gedood. CALCUTTA, 7 Sept. Leger en luchtmacht van India nemen deel aan het reddingswerk van 300.000 slacht offers van de overstromingen in de In dische staat Crissa. Men zoekt met ge motoriseerde vaartuigen naar mensen, die zich in bomen, op daken en andere hoge punten in veiligheid hebben ge hoge punten in veiligheid hebben ge bracht. Vliegtuigen werpen medica menten en voedsel af. Amerikaanse marinevliegtuigen, die hun basis tijdelijk te Nieuw-Delhi heb ben, werpen boven de overstroomde gebieden in India medicijnen, dekens en beddelakens af, die geschonken zijn door de Rode Kruisverenigingen in de Verenigde Staten, Canada, Italië, Zwitserland en Luxemburg. In het noorden van India klampen honderden mensen zich aan boomtop pen vast. Gemeld wordt, dat 150 per sonen door het wild kolkende water zijn meegesleurd. Zware slagregens hebben de reeds ernstige toestand in het door overstro mingen geteisterde zuidelijke gedeelte van de Pakistaanse provincie Sind nog verergerd. De steden in de omgeving van Hy derabad zijn door water omgeven en de meeste inwoners zijn weggevoerd. In Oost-Pakistan wordt op grote schaal ingeënt tegen cholera en pok ken. ter. Ook kan reeds vastgesteld den, dat de terp in de verschillende tijden opgehoogd Is. Vol trots kon ir Trimpe-Burger der een geheel complete schaats been tonen, die uit het oppervlak de terp tevoorschijn was gekomen. Er is reden om aan te nemen, dat op NEW YORK, 7 Sept. In het New Yorkse havengebied hebben Woens dag 11.000 arbeiders het werk neerge legd naar aanleiding van een geschil tussen de vakbond „International long shoremen’s association” en de commis sie van arbitrage, welke twee jaar ge leden werd ingesteld om arbeidsge schillen in het havengebied te regelen. Volgens de vakbond zijn haar leden door de commissie achtergesteld bij de leden van andere vakbonden. De com missie wijst deze beschiuldiging even wel van de hand. In Philadelphia zouden Woensdag middag 6000 havenarbeiders het werk neerleggen om een sympathiebetoging met hun New Yorkse collega’s bij te wonen. Donderdag zullen 4000 arbei ders te Boston hetzelfde doen. ro XV-UUH U1H Ctaxi IC XJ.C1L1C1L, uni up de terp vroeger een bouwwerkje heeft gestaan, hetzij van steen, hetzij van leem. Zeker is dat nog niet, maar het „Huisafval” en de donkere aarde aan de voet van de terp wijzen in die rich ting. Overigens de twee skeletten, ver moedelijk van koeien, die aan de voet in het oude maaiveld zijn gevonden spreken ook boekdelen. Deze skeletten steken een gedeelte uit de grond en worden pas gelijktijdig met de terp uitgegraven. Boven de uitstekende botten heeft ir Trimpe-Burger een veilingkistje geplaatst om beschadiging te voor- De leiders verklaren, dat zij met een voorlopige regeling, inhoudende de in stelling van een kroonraad, accoord gaan mits de huidige sultan Ben Arafa definitief vertrekt, de verbannen sul tan Mohammed ben Joessef met de re geling instemt, en bij zijn terugkeer in Frankrijk de genoemde kroonraad plechtig installeert, en mits alle per sonen, die aan de afzetting van Ben Joessef hebben meegewerkt, van het politieke toneel verdwijnen. RADICALE UITING. Tenslotte wordt in de verklaring ge zegd, dat het bestuur van de Istiqlal principieel elk plan verwerpt, dat slechts gedeeltelijke hervormingen binnen het raam van de huidige pro- tectoraatsverhouding beoogt. Voor het totstandkomen van een Marokkaanse regering moet Frankrijk in een offi ciële verklaring de eenheid en souve- reiniteit van Marokko bevestigen en van zijn wil getuigen om Marokko tot een onafhankelijke staat te maken, in het raam van een vrijelijk aangegane band tussen Frankrijk en Marokko. Op basis van dit minimum-program zijn twee leden van het dagelijks be stuur der Istiqlal naar Madagascar af gevaardigd om de verbannen sultan te raadplegen. CRITIEK OP FRANSEN. In het communiqué wordt critiek ge- ’s-GRAVENHAGE, 7 September. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de Rotterdamse wethou der van financiën en voor het haven bedrijf, de heer J. van Tilburg, tot gouverneur van Suriname, zulks ais opvolger van mr J. Klaassesz, wiens ambtstermijn eind dit jaar afloopt. In 1921 werd de heer Van Tilburg surnumerair bij de directe belastingen en in 1926 inspecteur te Hoorn. Twee jaar later werd hij hoofd van de in spectie te Lobith, en na korte tijd in Oldenzaal werkzaam te zijn geweest, vertrok hij naar Rotterdam, zijn ge boortestad, en werd daar leider van de verificateursopleiding. In 1945 volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur. Van de oprichting af was hij docent aan de rijksbelastingacademie. Nadat hij in de bezettingstijd een belangrijke rol in de illegaliteit had gespeeld, werd de heer Van Tilburg in 1945 lid van de Rotterdamse raad, en wethouder van financiën. In 1946 werd hij lid van de provinciale staten voor de Partij van de Arbeid, voor welke functie hij bedankte toen hij in 1951 tot lid der Eerste Kamer werd geko zen, van welke hij nog steeds deel uit- r maakt. Üïtgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Lfdkantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 (b.g.g. voo- redactie I voor advent. enz. 2970), L;oren: Vlissingen: Nieuwstr. Melef. 326; Middelburg: Korte F. rdstr. 35. Tel. administratie R Tel. redactie 2347; Ter- r neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Lerbaan &GLe\ Cointre N.V., de de de ^‘•sering in de Seu, ïs v 3-359.000 lu^ a'gemene stemmen is een reso- Va e Ogenomen, waarin verlaging wnrj, bosten van levensonderhoud vnnr geë>st en de regering wordt te onmiddellijk de methoden tiiHorZilgen voor het vaststellen van de handelsprilndeXCijfers van de klein’ merHe 4-3°9-000 tegen 3.664.000 stem- eis e®n resolutie verworpen,die de king vu van een drastische beper- tige6„, n net overwerk en een krach- Werlru, .a^ne ter verkrijging van een «Kweek van 40 uur. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen J. Moh Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. GOES, 7 Sept. In het gehucht Abbekinderen in de gemeente Kloe tinge worden op het ogenblik belangwekkende opgravingen verricht door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Het zijn ir A. Trimpe-Burger uit Aagtekerke en zijn mannen die daar het bergje naast het Schuurstoepje afgraven en daar reeds een gedeelte van een oude terp hebben blootgelegd, welke terp dateert uit de 12e of het begin van de 13e eeuw. Het was reeds lang bekend, dat zich onder het bergje op het terrein van de heer Trimpe-Burger (Ir Trimpe-Burger verricht de opgra vingen op het land van zijn eigen vader) een terp moest bevinden. Een proefopgraving in het jaar 1950 had dit uitgewezen. Nu, vijf jaar later, wordt de berg definitief afgegraven. Er wordt ge werkt volgens de zg. kwadraten-me- thode, dat wil zeggen op’ deze wijze dat een dwarsprofiel wordt verkregen door het midden van de terp en de terp in vier delen uiteenvalt. Verleden week is het werk begon nen. Het zal ongeveer een maand du ren. ISTANBUL, 7 Sept. De ongeregeldheden welke zich in Turkije voordeden en die waren bedoeld als anti-Griekse demonstraties, zulks in verband met de kwestie-Cyprus, zijn in hevigheid toegenomen. Zo zeer zelfs, dat in de steden Istanbul, Ankara en Izmir de staat van beleg is afgekondigd. In Athene en Saloniki is de Griekse politie gealarmeerd, en zijn sterke wachten geplaatst voor de Turkse ambassade en consulaten, uit vrees voor tegenbetogingen. Griekenland heeft zijn vertegenwoordiger bij de NAVO-raad opdracht gegeven een verzoek in te dienen voor een bij zondere vergadering van de raad over de anti-Griekse relletjes in Turkije. De raad is voor een besloten vergadering op Donderdag bijeen geroepen. Bij de jongste ongeregeldheden zijn Griekse winkels èn huizen aangeval len en beschadigd. Volgens de laatste in Athene ontvangen berichten is de Griekse kerk in Izmir geplunderd, en waren gebroken ikonen op straat ge vonden. De betogers droegen Turkse vlaggen en afbeeldingen van wijlen Kemal Ataturk, de stichter van het moderne Turkije. De ongeregeldheden volgden op een dynamietaanslag eer der op de dag op het Turkse consu laat te Saloniki, welke aanslag door Griekenland is ontketend. De gezinnen van alle Griekse offi cieren die in Izmir zijn gedetacheerd bij het Zuideuropese commando van de NAVO, worden naar Griekenland te ruggebracht in verband met in Athene antvangen berichten, dat vijftien Griekse hoge officieren van de NAVO zijn aangevallen. Volgens de jongste berichten is brand gesticht in 54 gebouwen, w. o. 19 Grieks-orthodoxe kerken. In Izmir zouden bij de relletjes van Dinsdag 57 personen gewond zijn. TROOSTELOZE AANBLIK. Woensdag trad de politie in deze stad op tegen een nieuwe groep beto gers. Er zouden 168 arrestaties zijn verricht. De kantoren van de Griekse luchtvaartmaatschappij in Instanbul zijn in brand gestoken. Na een nacht van ongeregeldheden en betogingen boden de wijken in het LONDEN, 7 September. Op de conferentie tussen de drie ministers van buitenlandse zaken van Griekenland, Turkije en Engeland, is men niet tot overeenstemming gekomen over de toekomstige status van het eiland Cyprus. De volgende phase van het „spel om Cyprus” zal zich waarschijnlijk te New York afspelen, wanneer de algemene vergadering der Verenigde Naties daar op 20 dezer bijeenkomt. Alle drie ministers geven toe, dat ferentie over Cyprus is „opgeschort”, de onderhandelingen in Londen zijn mislukt. Zo sprak de Turkse minister Zorlu van „een officiële overeenstem ming, dat men geen overeenstemming heeft bereikt”. Hij zeide van mening te zijn, dat het onmogelijk is, het Brit se plan tot invoering van zelfbestuur voor Cyprus onder Britse souvereini- teit uit te voeren, zonder de zekerheid, dat de Grieken het denkbeeld van zelfbeschikking en hun campagne daarvoor opgeven. De Britse minister, McMillan, ver klaarde, dat het hem speet, dat er tus sen de drie staten geen overeenstem ming kon worden bereikt. „Laten wij, rekening houdend met de zeer grote strategische belangen, die samenhan gen met het vraagstuk-Cyprus, althans overeen komen, te verklaren, dat wij het niet eens konden worden”, zo zeide hij. De Griekse delegatie vond, dat de Engelse voorstellen, om de Cyprioten zelfbestuur te verlenen, niet ver ge noeg gingen. In een aan het eind der conferentie uitgegeven communiqué, dat tevoren door de drie ministers was goedge keurd, wordt medegedeeld, dat de con- ROME, 7 September. Zes leiders van de Marokkaanse nationalistische partij „Istiqlal” hebben Woensdag, na twee dagen van geheim overleg té Rome een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen dat een definitieve re geling van het Marokkaanse vraagstuk gebaseerd moet zijn op een nieuw verdrag tussen Frankrijk en een representatieve Marokkaanse regering. leverd op de Fransen wegens hun op treden na de uitgebreide ongeregeld heden van 20 Augustus, en omdat zij bij het overleg met de Marokkaanse leiders van traagheid, onverdraag zaamheid en besluiteloosheid blijk zouden geven. Een Iraakse medische ploeg kreeg van de Franse regering en het Franse Rode Kruis geen toestemming om zich, zoals was aangeboden, naar Marokko te begeven! In een desbetreffend com muniqué wordt de aandacht der we reld gevestigd op dit „gevaarlijke pre cedent”. NEW YORK, 7 Sept. Op verzoek van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk komt de Veiligheidsraad Donderdagmiddag bijeen om de Israë- lisch-Egyptische betrekkingen te be spreken. Men verwacht dat de raad zal pogen de bepalingen van het be staande bestand te versterken in het gebied van Gaza, dat in de afgelopen weken het toneel is geweest van een toenemende spanning en van hevige militaire botsingen. In Londen hebben diplomatieke kringen als haar mening te kennen gegeven, dat de drie westelijke mo gendheden een ontwerp-resolutie zul len indienen, waarin er bij Egypte en Israël op wordt aangedrongen de rust in het genoemde gebied te herstellen. Hierbij zou een beroep op de twee landen worden gedaan om de voorstel len van het hoofd van de waarnemers der V.N, in Palestina, generaal Burns, in practijk zal brengen, en een bar rière langs de demarcatielijn aan te leggen om verdere incidenten te voor komen. Nader wordt gemeld, dat de weste lijke „Grote Drie” een ontwerp-reso lutie hebben opgesteld, welke beoogt generaal Burns te machtigen, aanvul lende maatregelen te treffen ter voor koming van nieuwe incidenten in de strook van Gaza. io HILVERSUM, 7 Sept. In het pro gramma Hilversum II van Zaterdag 17 September zal Prins Bernhard over be scherming bevolking onder de titel: „De B.B. leeft”, spreken. Abbekinderen een antwoord zullen ge ven op de vraag naar de oorsprong. Vast staat in ieder geval wel, dat is nu al gebleken, dat deze bergjes niet door de natuur zijn gevormd. In het dwarsprofiel waren duidelijk sporen van spaden waar te nemen. Zo wordt daar in Abbekinderen zeer belangwekkend wetenschappelijk werk verricht. Elke avond neemt ir Trimpe-Burger de vondsten mee naar huis, wast ze schoon en doet ze in de speciale zakjes van de Rijksdienst. En nauwkeurig tekent hij op een kaart de bevindingen aan, zodat de gehele terp wordt gereconstrueerd. En later als het werk-gereed is kun nen wellicht waardevolle wetenschap pelijke conclusies worden getrokken, die een verrassend licht kunnen wer pen op dat deel van Zuid-Beveland in het grijs verleden in het bijzonder en die van belang zullen zijn voor onze oude historie in het algemeen. Een amendement op de goedgekeur- resolutie, waarin uitbreiding van nationalisatie wordt verlangd om verdere ontwikkeling van de auto- _j industrie te beheer- verworpen met 4.465.000 tegen ■J stemmen. WAT ENGELAND WIL. De Britse voorstellen omvatten een viertal punten. Ten eerste een gekozen volksvertegenwoordiging voor Cyprus; ten tweede Groot-Brittannië blijft ver antwoordelijk voor landsverdediging, buitenlandse zaken en de openbare veiligheid; ten derde alle andere mi nisteries zullen onder leiding van Cy prioten staan, waarbij de bijna 100.000 man sterke Turkse minderheid even redig zal worden vertegenwoordigd; en ten vierde het vestigen te Londen van een permanente commissie, samen te stellen uit Griekse, Turkse en Brit se ambtenaren, die gezamenlijk, en in overleg met hun regeringen zouden moeten werken aan het opstellen van een grondwet. Dezelfde commissie zou later een wakend oog moeten houden op de werking der grondwet in de practijk en haar toepassing. komen. En dat kan heel licht gebeu ren. Men bewijst de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek er voorlopig dan ook geen dienst mee het terrein te betreden, hoe graag deze Dienst overigens haar verrich tingen bekendheid wil geven. In de gemeente Kloetinge bevinden zich nog meer terpen (twee bij de ’s Gravenpolderseweg), die wellicht t.z.t. ook aan de beurt zullen komen. Het is nog steeds een vraag hoe deze terpen zijn ontstaan. Daar zijn de ge leerden hef nog niet helemaal over eens. De één zegt dat terpen oorspron kelijk kleine verdedigingswerken wa ren en een andere lezing is dat ze moesten dienen als vluchtplaatsen voor het water. F W

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1