DE AARDBOL OP 150 KM. HOOGT Fi 1 Schmidt noemt Manoch een qoedl gedresseerde papagaai WINKLER PRINS, wo $D,e ÏIclcUo U thans begrip, een eens weer in H< Saardebat ontbrandt Bonn EEN MENS MET GROTE IDEALEN Minister Algera opent I.CA.O- conferentie DEZE KINDEREN Hi I Schip met brandende lading bij Wemeldinge Mr Bonman opnieuw beschuldigd De kerken in de Verenigde Staten Zesde, geheel oorspronkelijke, druk dit jaar gereed Grote belangstelling voor jubileum VAL ^oens' Woensdag 7 September 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD Pa9ina Veendamse dominee zwoegde jarenlang NA( Ds Anthony Winkler Prins (Wordt vervolgd) 3000.000 kg papier Toen en nu Na de oproep van Adenauer Grote behoefte Rechtszitting te Djakart C0L1] KAPi 2.1» I I T.79"’2 6.57 u- 115 I 1 a 85* M i lielilien geen vader i 4) Me verb zoon 3f late zwe reg, N op 2 ven gaat .,1 ken zoun een stig „J ruis kw< l 1 Veer Tijde richte uitgeversmaatschappij Elsevier dit werk over van de uitgever Brink man. Die tweede druk kwam nog on der leiding van ds Winkler Prins tot stand, maar de derde heeft hij niet meer compleet mogen zien. Anderen volgden hem op, maar allen hadden ze nog een exemplaar van de grote Brockhaus naast zich liggen. De Win kler Prins bleef min of meer een be werking van deze grote broer. Nu is dat anders gegaan, want deze zesde druk is voor het eerst geheel oorspronkelijk. Jaren van voorberei ding waren hiervoor nodig en ook in de oorlogsjaren werd hiervoor al veel werk verzet. In de afgelopen jaren kwamen de delen regelmatig van de pers. Achttien staan er nu al op een rij in de boekenkasten van de inteke naren. Dit najaar zal het negentiende, het supplement- en registerdeel, er hopelijk naast gezet kunnen worden en dan is ook de zesde Winkler Prins gereed. Bergen moeilijkheden moesten ver zet worden om het zo ver te krijgen, vooral in de eerste jaren na de oorlog, toen materiaalschaarste een grote rol speelde. Want het ging hier om enor me hoeveelheden. Ruim 3.000.000 kg papier zijn in de nieuwe W. P. ver werkt naast kilometers buckram voor de banden en een hele rij vaatjes bladgoud voor de bandstempels. Het kaartenmateriaal voor de vorige druk ken kwam uit Duitsland. Na de oorlog kon dit land geen kaarten leveren. Zo is deze zesde W.P. dus in alle opzich ten een nationale encyclopaedic. Maar als het laatste deel de deur uit is, ligt het werk niet stil daar in het gebouw aan de Spuistraat. Want rondom die forse rij van 19 banden schaart zich thans nog een ganse na komelingschap van kleinere encyclo- psedieën, die alle de naam van de Veendamse dominee dragen: een alge mene encyclopaedic in twee delen en één in tien delen, een W.P. voor de Vrouw, een Technische, een Bijbelse, een Medische en zelfs een Culinaire W.P. Er is dus werk genoeg aan de winkel. DONDERDAG 8 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omr. ork. en solist. 11.45 Vraaggesprek. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In ’t spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Gram. 11.50 „Uit het bedrijfsleven”, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 „Dartmoor”, hoorspel. 14.25 Gr. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Herinneringen aan Oud Amsterdam. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: G. F. Venema: „De Marine luchtvaart dienst in de ontwikkeling van Nieuw WEMELDINGE, 6 Sept. Gister middag is het 137 ton metende en met vlas geladen motorschip „Geeshe” (schipper L. G. Drenth, gedomicilieerd te Zwolle) met een brandende lading van de Ooster-Schelde binnengelopen. Met Vereende krachten heeft het sluis- personeel een gedeelte van de lading gelost totdat de ijlings ter hulp geroe pen brandweer met de motorbrand- spuit ter plaatse verscheen en het vuur met drie stralen ging bestrijden. In zeer korte tijd was men de brand meester. Het schip, dat in de midden- sluis lag, is verhaald naar de z.g. punt, vanwaar het met de beschadigde la ding de reis naar de plaats van be stemming Axelse Sassing zou voortzetten. eerste schoolgang, een mooi, blond vrouwtje en een lief, klein kereltje. Hij zit in de gezellige huiskamer van het onvergetelijke huis in Polderho- ven en hij helpt Anne en Rick bij het samenstellen van de grote leg-puzzle, die de hele tafel beslaat. Hoe goed was dat alles. Ook in de jaren, waarin Rick opgroeide in de veilige geborgen heid van het ouderlijke huis. Hun bei der Rick, zorgeloos en vol levenslust, geprezen door de bezadigde landbou wers om zijn werkkracht en zijn ijver: „Er zit een boer in die jongen, dominé”. Die lof had hem, de vader, echter niets gedaan. Zijn Rick kon wel wat beters worden dan een ruige boer. Maar in de stilte van deze nacht van bezinning luistert Harmen Tornberg opnieuw naar de ernstige vraag van de zeer rijke, helaas kinderloze diaken Deemer: „Laat hem bij mij, dominé. Haveningen is niets voor de jongen. i en xe lijnen. Boven de hoogste ramenrij prijkt een enkel woord: Elsevier. Daarbinnen is ergens een rustig en licht vertrek. De wanden zijn bedekt met kartotheekladen, die door vlugge 1.250.000 vierkante mijlen wor den bestreken door de automa tisch werkende camera, die is ge monteerd in de Aerobee-raket. Deze raket, waarmee men in de toekomst de kunstmatige aard- satellieten het luchtruim in wil zenden, is op het moment waarop de foto werd genomen op zijn hoogste punt n.l. 150 km. Juist heerste er in de linker bovenhoek een wervelstorm, met een door snede van bijna duizend mijl. Ds Anthony Winkler Prins heeft geen tijd om mijmerend te staren naar het water van de Oostervaart. Er is nog zoveel werk en dat werk schijnt eindeloos. Hij schreef vandaag al een hoofdartikel voor de Twentsche Cou rant, hij vertaalde drie hoofdstukken uit de Geology for Common Readers van Page en overmorgen is het weer Zondag. Dan verwachten zijn gemeen tenaren een goed doorwrochte preek, een leidraad op de weg naar deugd en kennis. Een betoog over het nut van de bouw van scholen, dat leiden zal tot het overbodig worden van de ge vangenissen. Onze dominee beleeft dit geloof zijner eeuw ook, want geen is er, die zoveel doet voor het verbreiden van kennis als deze zwoeger in de Veendamse pastorie. Maar die preek moet nog maar even wachten, want nu schrijft de dominee aan zijn levenswerk, aan zijn encyclo paedic, die de dorst naar kennis bij de „beschaafde stand” in heel het vader land lessen zal. Niet langer zullen Ne derlanders de Duitse Brockhaus be hoeven op te slaan, die de zoeker niet bevredigt als hij ingelicht wil worden over vaderlandse zaken. Een eigen encyclopaedie zal Nederland hebben en de doopsgezinde dominee van Veen- dam zal hem schrijven. Hij heeft medewerkers ja, maar vaak werkt hij hun bijdragen om en het leeuwendeel van het werk neemt hij voor zijn rekening. Het succes van de uitgave is verzekerd. Niet minder dan vierduizend intekenaren wist de Am sterdamse uitgever Brinkman al te verzamelen. Dertien jaar lang, van 1868 tot 1881, is ieder vrij ogenblikje van ds Winkler Prins bezet met schrijven aan dit reu zenwerk, met het corrigeren van druk proeven, met het voeren van corres pondentie. Dan schuift hij in 1882 met een zucht van verlichting het zestiende deel op zijn plaats in de boekenkast. Dertien jaar arbeid, zestien rode, goudgestempelde banden met een me daillon op de rug: Geïllustreerde En cyclopaedie. Woordenboek voor Weten schap en Kunst, Beschaving en Nijver heid. Onder redactie van A. Winkler Prins. Een cultuurmonument, welks wieg stond daar in die witte pastorie aan de Oostervaart in Veendam. Vijfenzeventig jaar later. In de Spui straat te Amsterdam klinkt het lied van de arbeid. Temidden van de oude koopmanshuizen met hun hoge stoepen verrijst een moderne gevel met strak- In onze tijd is er meer dan ooit be hoefte aan dergelijke boeken. Nog nooit was het leven zo gecompliceerd; nog nooit volgden de belangrijke ge beurtenissen in de wereldpolitiek el kaar in zo’n snel tempo op. Nimmer kwamen in zo korte tijd zo veel nieu we begrippen de aandacht vragen. De kranten overstromen hun le zers dagelijks met een stroom van nieuws over soms zeer ingewikkelde zaken, maar zij geven uiteraard slechts een dwarsdoorsnede van de wereldsituatie op één bepaald ogen blik. Zij sluiten aan op het nieuws van de vorige dag en de vorige week en kunnen onmogelijk ieder onder werp elke dag weer tot de kern te rugvoeren. In de dagen van Winkler Prins verscheen er één krant op de 20.000 Nederlanders, maar nu leest iedereen een krant. door Carel van der Hoek DJAKARTA, 6 Sept. Getuige Ma noch heeft vandaag tijdens de behan deling van de zaak-Schmidt beweerd dat hij slechts eenmaal een directe op dracht van Schmidt had gekregen, na melijk om te infiltreren in het parket. Schmidt daarentegen noemt de ver klaring van Manoch van het begin tot het einde onbetrouwbaar en noemt ge tuige zelf een goed gedresseerde pape gaai. De Officier van Justitie heeft in de voorgaande zittingen zelf de tegenstrij digheid van de verklaringen kunnen constateren. Inzake een verklaring van getuige, dat Schmidt hem 1500 rupiah voor een geheime brief zou hebben gegeven zegt verdachte, dat dit in het geheel geen geheime brief betrof, doch een brief, die niet eens gesloten was. Ten aanzien van een andere verklaring van Ma noch, dat getuige 100 kilo goud zou hebben overhandigd aan de plaatsver vanger van Pereira (van de Neder landse Militaire Missie), merkt BONN, 7 Sept. Dr Adenauers oproep aan de bevolking van het Saargebied, het door hem ondertekende Saarstatuut te aanvaarden, zal aanleiding geven'tot een nieuwe parlementaire behandeling van het Saarvraagstuk in Bonn. De Christe lijke Partij van dr Adenauer hoopt even wel de behandeling tot een zitting van de buitenlandse commissie te kunnen be perken. De buitenlandse commissie zal vandaag bijeenkomen, teneinde op verzoek der so cialistische oppositie, zich over Adenauers program voor de besprekingen in Mos kou te beraden. Nadat zowel de Saarlandse CDU als de liberale afgevaardigde Prins Loewenstein een Saardebat in de Bondsdag hebben verlangd, wordt in Bonn aangenomen, dat ook het Saarstatuut opnieuw zal ontbran den. De Christelijke Partij argumenteert daarbij, dat een openbaar debat der Duit se partijen op het ogenblik niet toelaat baar zou zijn, dat het als inmenging in de Saarrtrijd zou kunnen worden uitgelegd. Daar stelt de oppositie tegenover, dat dr Adenauer naar haar oordeel, met een duidelijke inmenging zou zijn voorgegaan, toen hij zijn oproep tot de Saarlanders richtte. NEW YORK, 6 Sept De Nationale Raad van Amerikaanse kerken heeft in zijn jaarverslag medegedeeld, dat 97.482.611 Amerikanen, 60,3 procent van de bevolking van de Verenigde Staten zijn aangesloten bij een kerk of kerkge nootschap. Onder hen bevinden zich 67.124.142 pro testanten, 32.403.332 Rooms-Katholieken, 5.500.000 Joden en 2.024.219 Grieks Katho lieken. De grootste protestantse kerken zijn die der Baptisten (18.488.621 leden). Metho disten (11.688.002) leden en Lutheranen 6.818.283 leden). intredt joepen P op Z°n° Jags intred' joepen 1 hoopt n ks. deS $9^ Chr. Vla ding vaI vergade. ^yenboh' ^ierikze van kaï ■treerde jaarna jiochter op. Bloen de bloe het ko* oehoud De uit: en 3e Mevr- Verlinc Schuit, Maas. Smit. 1 de Bak M. M°< de We- jert-M; men: Mevr. Oevert Er we toegek Com letn waara deeln: ker) I faarts- Teil”, „Wille Baart, L. Ve le kl Kapel Hein! naar Raas, Iz. vi dijk. vingers in- en uitgeschoven worden. Een schrijfmachine ratelt. Pennen krassen over het papier. Hier wordt verder gewerkt aan het levenswerk van ds Winkler Prins. Ook in de afgelopen tien jaren scheen het werk eindeloos en waren de moeilijkheden groot. In de laden rijden zich de kaarten aaneen, waar op de 500.000 trefwoorden waren ge- (Van onze §-redacteur.) UTRECHT. De wanden van de studeerkamer in de Doopsgezinde pastorie te Veendam gaan schuil achter de boeken, die zich rij boven rij verheffen tot aan het plafond. De schrijftafel staat geschoven voor het raam, dat uitziet op een kanaal, recht als een liniaal. Een jager zit te dutten op de rug van zijn paard, dat met trage stap een schip voorttrekt door het donkere water, waarover de zon lichte glanzen werpt. Maar de man achter de schrijftafel ziet het schip niet en hij ziet de zon niet. Zijn hand rept zich over het blanke papier voor hem en vel na vel wordt bedekt met zijn kriebelig schrift. Af en toe werpt hij een blik in de boeken, die om hem heen liggen, dikke boeken met veel aanstrepingen en losse velletjes, als bladwijzers tussen de pagina’s gestoken. Hij keert zich om en trekt een boek uit de kast achter hem, bladert en tuurt ingespannen, dan schrijft hij weer verder in rusteloze aandacht. keling van het internationale het algemeen en van h-t het bijzonder bemoeilijken, z° minister. Ik zal een kerel van hem maken hij zal later op mijn stee wonen”. De predikant zit er nog altijd heel stil, maar om zijn mond is nu een pijnlijke trek gekomen. De sterke boer had niet tegenover hem gestaan als een genadige gever of een ootmoedige smekeling. Hij had slechts een beroep gedaan op het begrip van een vader. Maar hij had geweigerd. Hadden Anne en hij dit beroep naar Haveningen niet juist gezien als een van God ge opende weg naai- een betere toekomst voor Rick? De jongen zou een univer sitaire opleiding genieten en niet hoogstens een geschoolde landbouwer worden. Guinea”. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus. muz. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Act. 19.15 Theaterork. 19.45 Discussie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka- merork. en solist. 20.50 „Maria Stuart”, hoorspel. 22.25 Orgelspel. 22.40 Sportpro- blemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 -24.00 Lichte muz. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gr. 9.00 Voor de huisvrouw. NCRV; 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. Nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gr. 14.20 Lichte muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Strijk- kwart. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 So praan en piano. 17.00 „24 Uur tot Uw dienst”, klankb. 17.30 Gram. 17.40 Koer sen. 17.45 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.30 Friese uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gr. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gr. 20.50 „Kent gij het land, der zee ontrukt”, caus. 21.10 Koorzang. 21.35 Leger des Heilsork. 22.10 Periodieken parade. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. .23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 „Rondom de kachel”, caus. 20.55 Film- progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Dagsluiting. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Koorconc. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 „Die Walkure”, opera (le acte). 21.15 Verz. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianore cital. 22.55-23.00 Nieuws. rijden zich de kaarten aaneen, waar op de 500.000 trefwoorden waren ge schreven, die in de nieuwste druk van de encyclopaedie verwerkt wer den. Maar het was niet meer één man, die ploeterde om het grote werk te voltooien. Geleerden van naam uit het gehele land schreven de artikelen over de gebieden, waar op zij erkende autoriteiten zijn. Vaste staven van geschoolde en- cyclopaedisten verzorgden de duizen- en en duizenden kleinere artikelen, j zaten in de studiezalen van open are bibliotheken, snuffelden in alle logelijke en onmogelijke boeken, maakten ijverig aantekeningen. Hon derden waren nu bezig aan de taak, die de Veendamse dominee vrijwel al leen moest verrichten. Toen de encyclopaedie aan de twee de druk toe was, nam de pas opge- Schmidt op, dat men een waarde v J omstreeks 60 millioen niet zo overhandigt. Verdachte zegt verderH dat hij Manoch slechts ontmoet hadij openbare gelegenheden, zoals hotels] Hij ontkent, dat hij, zoals Manoch zefl veelvuldig alleen in een auto gerede] had. Velen zijner vrienden kunnend] bevestigen. Schmidt vraagt verder d] rechter alle processen-verbaal 'oettef.B fende de arrestanten, die intussen zij] vrijgelaten, bij de stukken te voege] in het belang van zijn verdediging. I Op en vraag aan Manoch over eeal verklaring, als zou de officier van jus] titie zelf in de NIGO (Nederlands In] dische Guerilla-Organisatie) zijn weest, zegt Manoch dat hij dit moge] lijk gezegd heeft, maar hij herinnertl zich dit niet meer. Hij erkent verschel-1 dene onjuiste verklaringen opzettelijk! te hebben af gelegd, teneinde de verho-1 ren in de war te sturen. Tot deze verdraaide verklaringen! behoorde de bewering, dat hij Jung-I schlaeger niet persoonlijk kende, hoe-1 wel hij in feite direct onder hem werk. I te. Hij vertelt, dat hij in September !H| toen hij op vrije voeten was gesteld, I ofschoon hij nog onder politietoezicht! stond, door een auto met een C.D.-1 nummer van het Nederlandse Hogel Commissariaat naar een huis in Dia-1 karta was gebracht, waar mr Botman I instapte. Deze poogde hem over te halen I zijn verklaringen in te trekkenen! gaf hem 500 rupiahs als voorschot op I de 2000 of 5000, die hij later zou I ontvangen. Manoch zegt verder, dat I hij ook door middel van deze auto, I die bestuurd werd door een Indo-1 Europeaan van het Hoge Commissi-1 riaat, Cohen, ontmoet had. Manoch I zegt vele malen in een der gebou-1 wen van het Nederlandse Hoge Coni-1 missariaat te zijn geweest, waar hij I vaak aanbiedingen genoeg kreeg. H.) I hield het parket hiervan op de hoog-1 te, aldus Manoch. -o- ’s-GRAVENHAGE, 6 Sept. - minister van Verkeer en Waterstaa I mr J. Algera, heeft vanmorgen mI Ridderzaal de conferentie van de I ternational Civil Aviation Organiza- I tion” geopend. Aan deze conferentie nemen ven I genwoordigers van 34 landen deel. Het onderwerp van gesprek zal z.g. verdrag van Warschau zip- verdrag, dat op 12 October Warschau werd gesloten, regelt de a sprakelijkheid van de luchtvervoer ten aanzien van passagiers, bagage goederen in geval van een oi’Se Het verdrag beperkte aansprake J heid /an de vervoerder tot een bedrag (in Nederlands geld 31.006ia den). Dit vaste bedrag is, voor?Li Amerika, te laag geacht. De gen1'0, de schade-claim daar is 75.060 circa zes maal zo veel als ne- bedrag dat thans geldt. De confer zal zich nr uitspreken ever de ft lijkheid dit vaste bedrag te ven met 60 procent tot 50.000 gu» Nederlands geld. fa. De minister verwelkomde de L vaardigden namens de Neder regering en zeide het zeer op stellen dat het congres m hen ,t wordt gehouden. Hij merkte ^j\eer. tot zijn genoegen ook landen, Toch had ze in één ding gelijk: hij werd eenzelvig. De avonden bracht hij meestal op zijn kamer door. Na het behalen van zijn diploma boek houden was alle lust tot studie ver dwenen en doodde hij de tijd met het lezen van honderden boeken. Soms, als het huis hem te eng werd, zocht hij buiten de stad de landpaadjes om ei’ te mijmeren in heimwee naar een gelukkig verleden, doch zonder de energie iets van zijn toekomst te ma ken. Rick ziet dat alles helder. Maar zelfs nu hij staat aan het einde van zijn korte kantoorloopbaan, kan hij zijn jarenlang gevoede gemakzucht niet van zich zetten en zich ernstig beraden over hetgeen nu te doen valt. Hij verveelt zich en besluit naar bed te gaan. Morgen zal hij wel weer zien. Doch terwijl Rick zjjn heimwee en balorigheid reeds in een rustige slaap vergeten is, heeft dominé Tornberg de grootste moeite de besprekingen in de kerkeraadsvergadering te volgen. Steeds weer verwijlen zijn gedachten bij zijn jongen. Telkens ziet hij de smartelijke uitdrukking in de helder blauwe ogen van de blonde reus, die meer kind is dan man. En hij hoort het verwijt trillen in de woorden: „al leen moeder niet”. En hij, de vader, had geen tijd! Dominé Tornberg moet zich bijna geweld aandoen om zijn aandacht bij de ter tafel gebrachte onderwerpen te houden en als praeses de noodzake- lijke conclusie te trekken. Doch nau welijks is de vergadering geëindigd of hij haast zich de zaal uit. Hij veinst ouderling De Vries, die kennelijk op hem wacht, niet te zien en spoedt zich door de mistige avond naar huis, naar zijn zoon. Maar Rick slaapt rustig voort, als zijn vader zijn kamer onhoorbaar bin nenkomt. Hij bemerkt niets van de ontroering, waarmede de donkere ogen op hem neerblikken. En hij ziet niet, hoe gebogen de tengere gestalte is, die hem verlaat. En dan zit dominé Tornberg in zijn studeerkamer naast de koud gewor den haard. Hij heeft geen oog voor zijn met werk overladen bureau, want zijn hart is vol van de treffende gelijke nis tussen de slapende zoon en de moeder. Anne.... haar jongen.... Beelden trekken voorbij, een lan ge, heel lange rij. Hij ziet haar als de stralende bruid,, hem tegemoetlopend in de brede gang van haar ouderlijke woning. En hij ziet het van geluk over glansde gelaat van de jonge moeder, als zij voor het eerst haar kindje.... hun kindje in de armen heeft. Haar onmeetbare blijdschap juicht opnieuw in zijn orenOnze God is toch zo goed voor ons, Harm!” Zó stil zit Harmen Tornberg voor zijn koude haard, dat geen enkele be weging de voorbijtrekkende beelden verstoort. Hij woont weer in de veel te grote pastorie van zijn eerste ge meente, Biezenveen, en ziet door het studeerkamerraam in de zonnige tuin, waar Anne de kleine Rickert zijn eer ste stappen leert. Hij zit aan het mid dagmaal en hoort haar eerbiedige stem bij haar pogingen Riekje zijn gebed je te doen zeggen. Hij staat op de hardstenen stoep hen na te zien bij de Geen wonder dat er bij hen, die ver staan willen wat zij lezen, steeds meer behoefte bestaat aan een werk, dat hun de samenhang kan laten zien en I de voorgeschiedenis kan openbaren van al dat nieuws, dat hun via' kranti en radio wordt voorgezet. Dat in kort I bestek iets vertelt over de geschiede nis van het felomstreden Korea, van de ontwikkeling van de atoomenergie, van het ontstaan van de Sowjet-Unie, van de voorgeschiedenis van de Wes terse penetratie in Azië en van hon derden zaken meer. En dan aan een werk, dat die voorlichting overzichte lijk geeft en zó is na te slaan op elk gewenst ogenblik. Zo verricht de encyclopaedie in al haar vormen een belangrijke taak in deze gecompliceerde tijd. Zij verricht die uit andere motieven en voor een veel grotere schare dan in de dagen van Winkler Prins. Het negentiende eeuwse optimisme, dat kennis deugd betekent en de mensheid beter maakt is al doodgebloed op de slagvelden van de eerste wereldoorlog. Maar de be hoefte aan goede voorlichting bestaat nog steeds. Daarom is het goed, dat een groot aantal encyclopaedische werken de naam doen voortleven van die stille zwoeger in de Veendamse pastorie, die deze taak voor het eerst op moderne wijze aanvatte en van wie onze gene ratie nog slechts de naam kent, van Anthony Winkler Prins. Hoogwater Donderdag 8_ SepL Vlissingen: 5.34 u. 2.09 m., 17-W.„U;,‘ m. Terneuzen: 6.04 u. 2.25 m> 2.26 m. Wemeldinge: 7.16 u. - j 19.35 u. 1.71 m. Zierikzee: 6.5( m., 19.17 u. 1.50 m. AMSTERDAM, 7 Sept. De belang stelling voor de jubileumsamenkom- sten van de Vrije Universiteit op 19 en 20 October blijkt dermate groot te zijn, dat reeds beslag moest worden gelegd op de grootste zaal die in Amsterdam voor dit doel momenteel beschikbaar is, n.l. enige paviljoens van het R.A.I.- gebouw. Voor de wijdingssamenkomst in de Westerkerk overtreft het aantal ge vraagde toegangskaarten reeds vrij ver het aantal zitplaatsen in dit kerkge bouw. Teneinde allen die een toe gangskaart vroegen tevreden te stel len, worden maatregelen getroffen voor een tweede plaats van samen komst voor de bidstond. Als uiterste datum voor het aanvra gen van toegangsbewijzen is 15 Sep tember vastgesteld. Getracht wordt aan alle verzoeken, die voor deze da tum binnenkomen, te voldoen. prijs te dal die geen lid zijn van de I.C.A.O. aan XkeW ferentie deelnemen. De ontwiK van het internationale lucht!'ee.nlr(jCn. hierdoor slechts gestimuleerd Dit laatste is een belangrijk aspe .j. dat er nog vele obstakels de jD - - - - 1-- O 1 V-1 A

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4