OVERSTROMINGEN TEISTEREN INDIA EN PAKISTAN Fransen blijven versterkingen in Marokko aanvoeren om Tegen dader zaak-Blauw- kapel opnieuw 4 jaar als eis Door middel van treinontsporing zou dame het leven worden gebracht Zowel Egypte als Israël gelaakt om hun houding ite i i Het weer Engeland biedt Cyprus zelfbe stuur aan Incidenten in Istanbul Massa-staking te Montevideo Bendeleiders in Knokke gearresteerd Departementen volgen nieuwste spelling Europa Grote Nehroe overtuigd dat Goa bij India komt 45 MILLIOEN MENSEN IN NOOD en Het incident op 22 Augustus van om m rivieren als Brahmapoetra, Indus buiten haar oevers Vrijgelaten Nederlanders in ons land terug Ganges Beroep om grensbewaking slechts aan gedisciplineerde troepen te geven Reeks van incidenten in de omgeving Casablanca duurt voort VLIEGSHOW OP FARNBOROUGH PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Om twistappel Cyprus Sultan wil niet aftreden Ontsnapt met geweer DE BILT ZEGT: Uitlokking tot moord - van zeep Voor de derde maal Op zoek naar oude sleutels a 0 De heer J. Wondergem te Sint Laurens begraven Dodelijk ongeluk op veiling- terrein Vrij zonnig 11 ZEEUWSCH DAGBLAD 1‘M lie JAARGANG No. 3185 (ZIE PAGINA 3) o- de -o- 'iF WOENSDAG 7 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT In Quebec heeft Wilbert Coffin, die wegens moord ter dood was veroordeeld en nog deze maand zou worden terechtgesteld, een stout stukje uitgehaald. Hij slaag de er in om met behulp van een geweer van zeep uit de gevange nis te ontsnappen. Hij bond zeven bewakers vast en sloot het hoofd van de wacht in een kelderruimte op. Een advocaat, naar wie hij zich direct begaf, wist hem even wel te bewegen, naar zijn cel te rug te keren. Zwaai’ ucWüxin. half bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt schreden. Een 100.000 mensen zijn daar van de buitenwereld afgesloten. Uit Haiderabad wordt bericht, dat de Westpakistaanse stad Matiari (15.000 inwoners) met verwoesting door het water van de Indus bedreigd wordt. -o- Volgens de Israëlische woordvoerder laakte de commissie Egypte voor aan aanvallen op een Israëlische patrouille, die een verkenning langs de grens uit voerde, en de beschieting van een Is raëlische nederzetting. Israël werd veroordeeld, omdat het dadelijk daar op een Egyptische stelling had aange vallen en bezet en vervolgens andere Egyptische posten met artillerie had gebombardeerd. De voorzitter van de commissie, aldus de woordvoerder, vond het moeilijk om te bepalen welke -o- ’s-GRAVENHAGE, 6 September. De minister van onderwijs van Irak, Kharil Kenna, heeft vandaag een ont moeting gehad met de Nederlandse mi nister van onderwijs, kunsten en We tenschappen. Minister Kharil Kenna heeft een niet officieel bezoek van eni ge dagen aan Nederland gebracht om zich ervan op de hoogte te stellen in hoeverre Nederland behulpzaam kan zijn bij de middelbaar technische scho ling van Irakezen, zowel hier te lande als in Irak. Min. Kharil Kenna heeft onder meer verscheidene scholen in Rotterdam en de universiteitsbiblio theek in Leiden bezocht. h/cLzLxxiXOllll Oslo Kopenhagen Amsterdam Inden Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genéve Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord -o- ST. LAURENS, 6 Sept. Vanmid dag is onder grote belangstelling de heer J. Wondergem, oud-wethouder ten grave gedragen. Burgemeester W. Baas uitte namens het gemeentebe stuur zijn waardering voor al hetgeen de overledene voor de gemeente met grote trouw en nauwgezetheid deed. Oud-burgemeester J. W. van ’t Hoff sprak als vriend. Ds W. A. Kalkman, Ned. Herv. predikant, las een gedeelte uit Joh. 10 en meende in de toegewijde arbeid voor gezin en gemeente het volgen van de Goede Herder te hebben gezien. Hij dankte met het Onze Va der. De jongste zoon, de heer L. J. Wondergem, dankte voor het mede leven; MONTEVIDEO, Uruguay, 6 Sept. jsna 100.000 arbeiders van ongeveer ij'verschillende vakverenigingen zul- L vandaag aan een staking van 24 L. deelnemen ter ondersteuning van Ln actie van 300 metaalarbeiders, die Leeds twee maanden in staking zijn. De massa-staking is bedoeld als waarschuwing aan de regering dat de arbeiders zich zullen verzetten tegen (j(e overheidsbemoeienis. I KNOKKE LE ZOUTE, 6 Sept. Te Knokke le Z-. ute in België zijn op aan wijzingen vaa interpol twee leiders van een bende smokkelaars in verdo vende middelen gearresteerd, namelijk de 45-jarige Alexander Miller van Britse nationaliteit en de veertig-jarige Egyptenaar Carlo Moreno. Volgens bepaalde geruchten zou de bende zich óok met handel in blanke slavinnen hebben ingelaten. De twee arrestanten, die aan het hoofd van een belangrijke internationale bende zou den staan, leidden te Knokke een lu xueus leven. Men verwacht dat nog meer arrestaties zullen volgen. LONDEN, 6 Sept. De Britse rege ring heeft zich Dinsdag bij monde van minister MacMillan tegenover Grieken land en Turkije bereid verklaard, aan Cyprus een grondwet te geven waar door de half millioen inwoners van deze Britse kolonie een grote mate van zelfbestuur onder Britse souverei- niteit zou krijgen. MacMillan deed dit aanbod, toen de drie-mogendhedenconferentie te Lon den na vorige week Vrijdag te zijn op geschort, was hervat. De Britse minis ter deelde mee, dat afschriften van het plan aan de Griekse en de Turkse minister zouden worden overhandigd. Groot-Brittannië heeft reeds twee maal aan Cyprus aen ruime mate van zelfbestuur aangeboden, doch beide keren in 1948 en in 1954 hebben de Griekse bewoners van het eiland dit afgewezen en aansluiting bij Grie kenland geëist. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat de Britse voorstellen door de Griekse en Turkse ministers zullen worden verworpen. De Griekse minister, Stefanopoelos zou de voor stellen afwijzen omdat het recht van de Cyprioten om zich bij Griekenland aan te sluiten niet wordt erkend, en de Turkse minister. Zorlu, omdat de ge lijkheid der Turkse minderheid (100.000) met de Griekse Cyprioten (400.000) niet wordt gegarandeerd. Men verwacht daarom, dat de confe rentie in de komende dagen zal eindi gen. WATERINGEN, 6 Sept. Vanmid dag is de 69-jarige L. H. van Gaaien, tweede keurmeester aair de Watering- se groente- en fruitveiling, op het vei- lingterrein van een aanhangwagen die aan een luxe auto was vastgemaakt, af geslingerd. De heer Van Gaaien was op de aanhangwagen gesprongen, juist voordat deze een scherpe bocht maak te. In deze bocht werd hij van het voertuig afgeworpen. Zwaar gewond is hij naar het Hippolytusziekenhuis te Delft vervoerd, waar hij aan de ge volgen van het ongèluk overleed. ’s-GRAVENHAGE, 6 Sept. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat de ministerraad heeft besloten de aanwij zingen welke gegeven zijn in de leidraad, behorende bij de woorden lijst Nederlandse taal 1954, met betrek king tot: de spelling van de spraak klanken; de verdeling van de woorden in lettergrepen; het gebruik van het koppelteken, het deeiteken en ’t weg latingsteken, en het gebruik van de hoofdletters, te volgen in de van de departementen van algemeen bestuur uitgaande, in het Nederlands gestelde stukken. 21 26 21 21 20 25 19 ISTANBUL, 6 Sept. De verhou ding tussen Griekenland en Turkije wordt meer en meer gespannen, nu het om de toekomst van de twistappel Cyprus gaat. Dat heeft zich gedemon streerd in de in de afgelopen dagen voorgevallen incidenten. In de omgeving van het Turkse con- sulaatsgebouw werd in de nacht van Maandag op Dinsdag een bom tot ont ploffing gebracht, waardoor ruiten sneuvelden. Naar de Griekse rege ringswoordvoerder mededeelde, zou de aanslag niet door Grieken zijn uitge voerd. Verscheidene organisaties w.o. het genootschap „Cyprus is Turks” hebben tegen de bomaanslag geprotes teerd. - Duizenden mensen met Turkse vlag gen en portretten van de voormalige president Kamal Ataturk hebben Dins dagavond in Instanbul honderden win kels en huizen van Grieken verwoest. De betogers riepen de naam van Ata turk en „Cyprus is Turks”. De politie heeft krachtige veilig heidsmaatregelen genomen in de na bijheid van het Griekse consulaat en militairen zijn opgeroepen om de poli tie te helpen. partij het eerst had geschoten. Bij het incident op 22 Augustus wer den vier Egyptenaren gedood en ne gen gewond, terwijl twee Israëlische militairen verwondingen opliepen. BEROEP. De voorzitter van de wapenstil- standscommissie der V. N. heeft een beroep gedaan op Israël en Egypte, om de bewaking der grenzen slechts toe te vertrouwen aan gedisciplineerde ge regelde troepen. Hij heeft beide par tijen eveneens verzocht, om alle wa pens en voertuigen uit het grensge bied terug te trekken, die gebruikt werden bij de botsing van 22 Augus tus, die de aanleiding werd van feeks bloedige grensincidenten. -o- Marokko aanvoeren, dit i.v.m. het na deren van 12 September, de datum, welke zij zich hebben gesteld om tot een „nieuw.e regeling” van de Marok kaanse aangelegenheden te komen. Franse militairen en Marokkaanse militiemannen verwijderden Dinsdag in de inheemse wijken van Casablanca aanplakbiljetten, waarin werd opge wekt tot een algemene staking op 12 dezer, „indien de Franse regering haar beloften niet nakomt”. Generaal André Franchi, de mili taire bevelhebber van Casablanca, heeft in het inheemse stadsgedeelte de meest strikte voorzorgsmaatregelen doen nemen. Sinds Zondag j.l. zijn hier vier Franse militairen aangevallen. Alle wachtposten moeten minstens vijf man sterk zijn. De militairen moeten m de Arabische wijken te allen tijde wapens en de stalen helm dragen. DESERTEURS. Vijf Marokkaanse miliciens zijn in het afgelopen weekeinde, met mede neming van machinegeweren en ge weren, gedeserteerd. Er is een krach- Overzicht tijdens de eerste dag van de grote Britse vliegtuigtentoonstelling op Farnborough. Ondanks regen was het er druk, al kwam de belangstelling- dan ook uitsluitend van de heren der schepping. Vanaf de voorgrond links zien we een Hunter straaljager, een lichtgewicht Gnay straaljager, de FD-2 een supersonisch „laboratorium” met deltavleugels en een Javelin straaljager, die onder alle weersomstandigheden kan opereren. De beide mannen hadden twee jaar geleden een plan beraamd om een 54- jarige dame, voor wie zij eerst een levensverzekering zouden afsluiten, van het leven te beroven door middel van een treinontsporing bij Blauw kapel. De rails zouden ter plaatse wor den losgeschroefd en de trein zou dan een seinhuisje rammen, waarin de vrouw aanwezig zou zijn. Het plan lekte uit, omdat een Utrechtse chauffeur, aan wie zij ver zochten de rails los te schroeven, de spoorwegrecherche waarschuwde. Een 23 gr. 20 20 20 20 18 23 24 25 27 licht bewolkt 24 zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt regen nevel zwaar bewolkt OLDENZAAL, 6 Sept. Dinsdag avond zijn op het grensstation Olden- zaal vier van de zeven uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Neder landers per trein uit Berlijn aangeko men. Het waren D. Bras (Amsterdam), Q. Jansen (Alkmaar), H. Rollema (Oosthem), en H. ten Hoff, die afkom stig is uit de gemeente Onstwedde. Zo als bekend, is diens echtgenote inmid dels hertrouwd. Wat de overige drie betreft, A. Di- rix vroeger wonende te Heer, gmg naar familie in. Aken, J. Boumans uit Maastricht en H. Raulf, vermoedelijk niet van Nederlandse nationaliteit, moeten nog in Berlijn verblijven, tot dat hun papieren in orde zijn. Na een onderzoek op besmettelijke ziekten en enkele formaliteiten zullen de mannen Woensdag met hun familie leden naar huis kunnen terugkeren. De 45-jarige Harm ten Hoff zal voor lopig naar zijn zoon in Groningen gaan. LONDEN, 6 Sept. Door geweldige overstromingen staan momen teel grote delen van India en Pakistan onder water, en zijn millioenen mensen dakloos geworden. Men noemt de jongste ramp de ergste in de geschiedenis van Azië. Een functionaris van het internationale Rode Kruis, dr Frangois Dau- benton, heeft een bezoek aan de getroffen gebieden gebracht en wil snel maatregelen treffen om de 45 millioen getroffenen van het hoogstnodige te voorzien. Hij acht een bedrag van minstens 20 millioen dollar nodig. Maandagavond zijn zeven Ameri- Uit Bombay wordt officieel gemeld kaanse militaire vliegtuigen uit Genéve dat vier grote rivieren in de provincie vertrokken met 28 ton goederen voor Crissa ’t gevaarlijke peil hebben over- Nieuw Delhi en Karatsji. In Voor-Indië strekt het overstroom de gebied zich uit van de noordweste lijke grensprovincie in Pakistan tot Assam in Oost-Indië en in het Zuiden tot de provincie Crissa, aan de Golf van Bengalen. De Brahmapoetra, de Ganges en de Indus, gezwollen door de zware regens v—i Juli en een geweldige hoeveel heid smeltwater uit de Hymalaja, zijn buiten de oevers getreden. Df Daubenton zei dat ongeveer 15 millioen mensen, d.w.z. elf procent van de bevolking van de Indische staten Assam, Bihar, Ettar Pradesj en West- bengalen, getroffen zijn en dat meer dan 20.000 dorpen zijn verwoest. In Oost-Bengalen, Sind, de Pendsjaab en het noordwestelijke grensgebied van Pakistan zijn een 30 millioen men sen getroffen. uit te voeren. Overigens noemde hij de verdachte „een hoogst gevaarlijke figuur”. De procureur-generaal, nir J. F. Hoeffelman, eiste bevestiging van het rechtbankvonnis wegens uitlokking tot moord. De raadsman, mr Dolk, verzocht het hof de verdachte een gevangenisstraf met aftrek op te leggen, die ongeveer even groot is als het voorarrest (bijna twee jaar). De man zou dan meteen ter beschikking van de regering kun nen worden gesteld om psychiatrisch behandeld te worden en zo spoedig mogelijk in zijn gezin terug te keren. Het Hof zal uitspraak doen op 20 September a.s. JERUZALEM, 6 September. De gemengde Israëlisch-Egyptische be- standscommissie heeft zowel Egypte als Israël gelaakt voor het incident op 22 Augustus in het gebied van Gaza, dat de inleiding is geweest van een reeks bloedige gevechten. Dit werd Dinsdagochtend door een woordvoerder van het Israëlische departement van buitenlandse zaken te Jeruzalem mee gedeeld. De desbetreffende bijeenkomst van de bestandscommissie, gehouden in niemandsland bij Gaza, was herhaaldelijk uitgesteld, omdat de waarne mers van de Verenigde Naties afwezig waren in verband met nieuwe inci denten. AMSTERDAM, 6 September. Dinsdag is voor het Amsterdamse ge rechtshof de behandeling van de beruchte zaak-Blauwkapel voortgezet. Van de twee verdachten had de 37-jarige verzekeringsagent H. de V. die door de rechtbank te Utrecht tot vier jaar met terbeschikkingstelling van de regering was veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Dat heeft hem niet veel geholpen, want thans hoorde hij bevestiging van het rechtbankvonnis eisen. Zijn mede-verdachte, een 35-jarige ex-S.S. man uit Zeist, heeft in zijn vonnis van twee jaar en terbeschikkingstelling berust. brigadier van deze recherche ging toen de rol van medeplichtige spelen en hoorde de mannen uit. Zij werden daarna gearresteerd. Het hof hield de zaak tegen de ver zekeringsagent in Januari jl. aan voor het uitbrengen van een tweede psychi atrisch rapport. Prof. Baan uit Utrecht heeft dit inmiddels uitgebracht. Hij kwam tot de conclusie, dat de ver dachte verminderd toerekeningsvat baar is, doch betwijfelde of hij inder daad de bedoeling heeft gehad het in gewikkelde en riskante plan werkelijk NEW DELHI, 6 Sept. Premier _ehtoe van India heeft bij het parle- ti t debat over de buitenlandse poli- over de kwestie-Goa gezegd: ïniv S al zout*en de bewoners van Goa hp rt Wensen’ w*j zuHen de aanwezig- ■[1 in India van welke buitenlandse Sendheid ook, niet dulden”. i?e. Kwestie-Goa dient volgens Nehroe ,lV,ee stadia geregeld te worden: latenUe Portugezen moeten Goa ver- ne»’o^a-'lun vertrek moeten de Goa- van t b'tniaken, of zij zich bij de Unie India willen aansluiten. sbir „bat had plaats in de raad van de Ai de zijde der oppositie werd ^Politiek ten aanzien van Goa gehe- -.Nehroe zeide nog er niet biert ,e ,twÜfeten, dat Goa Indisch ge- den „worden. Goa zou Indisch wor- en ni°. at de bevolking zulks wenst Indi omdat India het er toe drijft. debn I zou z*ch aan vreedzame mid- tcrnat t'OU?en- Economisch en ook in- Nehrop°nale krachten zijn volgens sinp ,aan het werk, om een oplos- “8 te bespoedigen. Uitgave: .Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. I it an t oor: Goes, L. Vorststr. Fr»l 2438 (b.g.g. voo- redactie r- voor advent, enz. 2970), F'ren; Vlissingen: Nieuwstr. riief. 326; Middelburg: Korte f L-tr’ 35. Tel. administratie F redactie 2347; Ter- Heuzen: Djjkstraat 26-28. I Exploitatie: urbaan Le Cointre N.V., Goes RABAT, 6 September. Tijdens een langdurig gesprek met generaal Boyer de Latour, de Franse resident-generaal, heeft sultan Moelai ben Arafa met nadruk gewezen op de „hemelse aard van zijn zending” en verklaard dat hij „verplicht is op zijn post te blijven tot God hem terugroept”, aldus is te Rabat officieel medegedeeld. Franse politieke waarnemers in Parijs verklaarden, dat als de sultan wei gert vrijwillig afstand te doen van de troon, een ernstige hinderpaal zal zijn geplaatst op het pad van de „nieuwe koers” die de Franse regering voor Marokko heeft uitgestippeld. Deze „nieuwe koers” voorziet in vervanging van de sultan door een regentschapsraad. De Fransen blijven versterkingen in tige achtervolging van de deserteurs in de vlakte van Tadla, ten oosten van Casablanca, ingezet, waarbij ook van honden gebruik wordt gemaakt. De Fransen vrezen, dat de deserteurs zich mogelijk bij een bende opstande lingen zullen aansluiten, waardoor de reeds niet onaanzienlijke hoeveelheid wapens, die de rebellen na de wanor delijkheden van 20 Augustus j.l. wis ten te bemachtigen, nog groter zou worden. Op een markt te Tamlet, nabij Mar- rakesj, zijn vijftien joodse kooplieden door marktbezoekers gewond. De toe stand van drie hunner is ernstig, aldus een politiemededeling. In het gebied van Boulhaut, nabij Casablanca, hebben brandweerlieden Dinsdag de gehele dag door brand stichting veroorzaakte branden be streden. Twintig hectare eucalyptus- aanplant werden hierdoor vernield. In Rabat is een einde gekomen aan het innemen van de wapens der Ber- ber-stammen, die in de gebieden van Oed Zem, Boejad en Kenifra tegen het Franse bestuur in verzet waren geko men en Fransen hadden vermoord, doch die zich, na strafmaatregelen, hadden overgegeven. De Franse autoriteiten hebben haar goedkeuring gehecht aan hét vorderen, in geheel Marokko, van leegstaande woningen ten behoeve van Europea nen, die, als veiligheidsmaatregel, uit hun eigen huizen naar elders zijn overgebracht. Licht tot half bewolkt en overwe gend droog weer. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets ho gere. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: 3. A. van Bennekom Middelburg; Ds VV. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. -> Z

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1