de Kon. Mij De Schelde; Vorstelijke dag voor Prinses Beatrix liet de «Limburg te water w I van In het gebied van Gaza het nu rustig Het Russische divisies in Noord-Korea? Krijgt Belgische Congo een onderkoning Kortere dienst plicht in België BRUSSEL, 5 Sept. De partijraad van de Belgische Katholieke Volkspar tij heeft zich tijdens een het afgelopen weekeinde gehouden bijeenkomst o.a. bezig gehouden met het vraagstuk der militaire verplichtingen van België. Vandaag beslis sing over Cyprus weer Europa EEN TRADITIE VOORTGEZET Bezoek IS meer in Razzia's in geheel Frankrijk: dan 300 arrestaties «Heemskerck», tocht door juichend kijkje in de Bedrijfsschool aan Hr. Ms. Vlissingen, I Premiers van beide partijen uitten verlangen naar vrede Rondrit Noordafrikanen in de klem ze DE BILT ZEGT: Barbertje moet hangen Westelijke wind. ‘na 5 iü I I s I De tewaterlating -C'aar komen Genodigden kregen onverwacht bad met champagne Op de Heemskerck Tocht door Vlissingen Actie geschiedde om terroristen machteloos te maken De wapens zijn gestrekt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 18 lie JAARGANG No. 3184 J009, (ZIE PAGINA 3) lachte al ie Congo en België de wens, Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord sen der Koningin in Zeeland en Lim burg, de burgemeester van Vlissingen en vele anderen. Overwegend droog weer met opkla ringen. Zwakke tot matige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome DINSDAG 6 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT SEOEL, 5 Sept. De Zuidkoreaan- se regering heeft Maandag een ver klaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat zich in Noord-Korea een Mongoolse en drie Russische divisies bevinden. In de verklaring worden de commu nisten er verder van beschuldigd het noordelijk deel van Korea te hebben versterkt met grote aantallen grond en luchtwapens. De Zuidkoreaanse re gering zei deze gegevens te hebben verkregen door ondervraging van de serteurs uit Noord-Korea. zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt regen zwaar bewolkt onweer geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onweer regen VLISSINGEN, 5 Sept. „Ik doop U „Limburg en wens U behouden vaart” VERKLARINGEN De Israëlische minister van Defen sie, David ben Goerion, heeft Maandag op een parade te Jeruzalem verklaard, dat hij hoopt dat er een vrede tot stand zal komen. In de afgelopen dagen heeft het Israëlische leger opnieuw zijn gevechtssuperioriteit bewezen, zo zei hij, en hij twijfelde er niet aan, dat als Israël ooit weer voor de zwaarste proef zou komen te staan, „het leger nog krachtiger en beter zal optreden dan zeven jaar geleden”. De Egyptische premier, kolonel Ga mal Abdel Nasser, verklaarde Maan dagavond voor radio-Cairo, dat Egypte de steun van de Arabische landen in zijn strijd met Israël zeer op prijs stelt. „De Israëlische aanvallen hebben aan de wereld bewezen, dat de Arabieren een volk zijn”, aldus Nasser, die voorts plechtig verzekerde „altijd een trouw soldaat van de zaak en de eenheid der Arabische wereld te zullen zijn”. BRUSSEL, 5 Sept. Sedert de reis van Koning Boudewijn naar de Congo koesteren de Congo en België de wens, een onder-koning te benoemen voor de kolonie. Het te Elisabethstad verschijnende blad „Congo-Soir” richt in dit verband het verzoek aan Koning Boudewijn om zijn broer Prins Albert tot vice-koning van de kolonie te benoemen. Het Brus selse blad „Le Soir” tekent hierbij aan, dat men in sommige kringen Koning Leopold zou willen verzoeken het on derkoningschap van de Congo te aan vaarden. deze vergissing had aangeboden. Waar nemers zien in dit excuus van Israë lische zijde, alsmede in het feit, dat het Egyptische opperbevel de patrouille in kwestie twee uur tijd gaf om zich op eigen gebied terug te trekken, bewij zen, dat beide partijen er naar streven, verdere botsingen te voorkomen. Van Egyptische zijde is medege deeld, dat de stoffelijke resten van de twee omgekomenen met volledige mi litaire eer aan de Israëliërs zijn over gedragen. ferme klap de kabel doorhakte. Even heerste doodse stilte. Iedereen wachtte. Het leek wel, of het schip toen, ja, langzaam, van dat men van Katholieke zijde deze dienstplicht verminderd wenst te zien van 18 tot 12 maanden. Zoals bekend, verlaagde de huidige socialistische- liberale regering toen zij aan het be wind kwam de duur van de militaire dienst van 21 tot 18 maanden, waar mee zij een verkiezingsbelofte na kwam. schrikgebaar maakte, mee. M. J. Puiman en opz. A. Hollander. De 8-jarige Joan Emy Hupkes, dóch ter van de directeur, en verkleed als een allerliefst Walchers boerinnetje, trad naar voren met een bouquet bloemen. Margriet van den Dries, ze ven jaar oud, dochtertje van een der arbeiders, bood de heer Hupkes het bijltje aan, waarmee de prinses even later de kabel moest doorhakken, die het schip nog aan de helling kluister de. TOELICHTING In een communiqué werd gezegd, dat het optreden van de politie in Pa rijs en in verscheidene districten van de provincie geschiedde naai’ aanlei ding van berichten uit Algerije, vol gens welke agitators „optreden in ver standhouding met terroristische orga nisaties in Noordafrika en hun buiten landse aanstekers”, in Frankrijk wil den agiteren onder de aldaar wonende Algerijnen. De plannen voorzagen in het verspreiden van vlugschriften met opruiende inhoud, het boycotten van winkels en café’s, aanvallen op Noord afrikanen, die niet sympathiseren met de terroristen en het verzamelen van gelden voor terroristische organisaties, dikwijls af geperst onder bedreiging met de dood, aldus het Franse minis terie. Samen met minister Staf en de heer Hupkes betrad de Prinses toen over de keurige blauwe loper de tribune. Staande in het grille licht van de televisie-spotlights keek zij vol ont zag naar de hoge steven en lachte eens naar de omstanders. Toen vroeg de heer Hupkes haar aandacht en wees haar de beide lampjes, het rode en het groene. Als het rode ging branden, kon de Prin ses met de schaar het lint doorknip pen en als het groene oplichtte, was het sein gegeven, dat de heer J. C. Vader, hoofdbedrijfsleider, die bij „de kink” was gezeten, het tijdstip gekomen achtte om de laatste belet selen weg te nemen en de kabel door te hakken. Het ging allemaal erg voorspoedig. Het rode lampje blonk op, de Prinses greep de schaar, knipte.... en de cham pagne sproeide omlaag. Iedereen had zo’n schik, toen ook een deel der ge nodigden mee gedoopt werd, dat men bijna niet zag, hoe de Prinses met een Volgens het katholieke blad „La Libre Belgique” zou genoemde partij raad in het bijzonder van oordeel zijn, dat de duur van de militaire dienst- plicht aanzienlijk kan worden vermin derd. Andere bladen maken er melding niet weg wildeMaar daar ging het. héél héél toen sneller en sneller. Iedereen juichte, de kon. Harmonie „Ons Genoegen” o.l.v. Piet de Rooy, zette het Wilhelmus in, de „Limburg” was te water gelaten. naar het J' 2. schoten. ..Daar komen ze”, zeiden toen de ensen, die langs de route stonden “Pgesteld en bij het hoofdgebouw «achtten. Eén mensenzee, met, voor St. Josephziekenhuis het wit der verpleegsters er tussen. de ingang van het hoofdgebouw u„n, n de directeuren de heren J. W. won/es-en 'r G- Kapsenberg ter er- Konung. In de hal werden de Com- •ssarissen en enkele marineautori- v ®.n voörgesteld. Hierna begaven de tiet ki'jke gasten zich naar de direc- nena?er waar een groot aantal perso- ond»ter ,beeroeting aanwezig was en dfnt Wle wij opmerkten de presi- SeS»M°??missaris der Kon. Mij „De dr L’ G- Kortenhorst, de da- Vp HuPkesDamme en Kapsen- van IJsselstein, de Commissarls- Helder en duidelijk klonk de stem van H. K. H. Prinses Beatrix door de bouwloods van de Kon. Mij. „De Schelde” te Vlissingen. Voor haar torende hoog de geweldige steven van de onderzeebootjager „Lim burg”. De jonge prinses, de blik omhoog gericht, keek er met iets van ontzag naar. Tot na een mo ment van spanning deze steven begon te wijken; het schip gleed omlaag. Een lach trok over het ge laat van onze prinses, toen zij zich omkeerde naar de heer W. Hupkes, de directeur van „De Schel de", alsof zij zeggen wilde: „Deed ik het goed?” Toen klonk, plechtig, het Wilhelmus en stond zij, onze oudste Oranjetelg, stil in de houding. Met deze tewaterlating heeft Prinses Beatrix een Begeleid door haar vader arriveerde de Prinses om even na negenén op de vliegbasis Woensdrecht, waar zij èn haar gevolg werden begroet door de commandant van de vliegbasis, majoor-vlieger J. H. Coppens en door jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland. Begeleid door dé Rijkspolitie, onder commando van Majoor W. H. van Ballegooijen de Jong, reden de Koninklijke gasten per auto naar Vlissingen, waar zij, aan de grens bij het voormalige vliegveld, werden ontvangen door burgemeester mr B. Kolff. Al vroeg hadden zich bij Hr Ms Ja cob van Heemskerck honderden geno digden en belangstellenden opgesteld om maar niets te missen van de aan komst van de Prinses en haar vader. En zij genoten tenvolle van het kleu rige schouwspel, dat aan hun komst vooraf ging. Want de zon o vergoot de gepavoiseerde schepen, die daar in de binnenhaven lagen te pronken, met ’n mild schijnsel, waarin het blauw en ’t goud blonk. Zij zagen de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy, arriveren en de minister van marine ir Staf, zagen vlaggen hijsen en strijken en hoorden de schelle ma- rinefluitjes klinken. En zij zagen na tuurlijk ook de marinierskapel, die dit alles luister bijzette. Toen kwam daar de Prinses. De tamboers sloegen de parademars en vriendelijk lachend en groetend naar de tallozen, die haar komst gadesloe gen, wandelde zij voorbij. De Prinses was gekleed in een staalblauw zijden deux piece met witte noppen en een bijpassend kapje op het hoofd. De Prins was gekleed in het uniform van luitenant-admiraal der Kon. Marine. Aan Hr. Ms. „Heemskerck” is voor onze kroonprinses nog een bijzondere herinnering verbonden. Want deze lichte kruiser vormde in Juni 1940 sa men met de lichte kruiser „Sumatra” het Atlantisch smaldeel, dat H. K. H. Prinses Juliana met haar beide doch tertjes naar Canada overbracht. Maar dit nu was haar eerste offi cieel bezoek aan boord. Na de ver welkoming en nadat Kapt, ter zee N. W. Sluyter, Commandant Maritieme Middelen, tevens commandant van de Heemskerck, de commandanten van de in Vlissingen aanwezige marine- bodems had voorgesteld, kreeg de Prinses namens de bemanning een ge schenk aangeboden. Dit geschenk bestond uit een door de bemanning zelf ontworpen en ver vaardigd smyrna vloerkleedje, ivoor kleurig met in de vier hoeken een blauw anker en in het midden twee an::ers gekruist in rood geknoopt. Ver rast nam de prinses dit geschenk, haar aangeboden door Lt ter Zee vakdien- sten O.C. 2e kl. P. Braham, in ont vangst. Nog even vertoefden beide Konink lijke gasten in de kajuit doch spoedig namen zij afscheid. Zodra zij voet aan wal hadden gezet volgde het eerbe- 'V'js, dat bij de marine bekend staat „het joelen”, een driemaal door de bemanning uitgebracht „hoezee” waarbij met de mutsen werd ge zwaaid. En terwijl de stoet vertrok naar het hoofdgebouw van de Kon. „De Schelde” klonken 21 saluut- H.M. de Koningin heeft op paleis Soestdijk deelnemers aan het interna tionaal tuinbouwcongres ontvangen. De foto toont de Landsvrouwe temid den van de deelnemers. Uitgave; „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Lfdkantoor: Goes, L. Vorststr. fel ‘1438 (b.g.g. voo-redactie L voor advent, enz. 2970), rintoren: Vlissingen: Nieuwstr. «Telef- 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: verbaan Le Cointre N.V., Goes Een tocht door juichend en vlaggend Vlissingen volgde, die voerde over de boulevard naar de bouwloods. Jhr mr A. F. C. de Casembroot en de burge meester van Vlissingen mr B. Kolff namen aan deze tocht deel. Inmiddels hadden de genodigden zich naar de bouwloods begeven om daar de komst van de Koninklijke gasten af te wachten. Op zeer ver zorgde wijze had de Kon. Mij ,,De Schelde” een aantal tribunes ge bouwd. waar iedereen ruim plaats vond én waar men een uitstekend zicht had op de verrichtingen van de Prinses. Toen zij arriveerde, werd een aantal personen, rechtstreeks betrokken bij de bouw van de „Limburg” aan haar voorgesteld. Het waren de heren E. Niemeijer, hoofdingenieur Scheepsbouw, H. Na gel, bedrijfsleider, J. F. Aerssens, hoofdbaas scheepsbouw, N. A. v. d. Waal, scheepsmaker, ir G. A. Kempen, hoofdingenieur machinebouw, H. Drost, bedrijfsleider machinebouw, H. Naaktgeboren, baas Machinebouw en A. v. d. Driest, bankwerker. Van de Kon. Marine Lt ter zee van de techn. dienst der le kl. L. C. Rietdijk, ir D. E. D. Romijn, Maj.-geschutsconstabel W. A. van Woerkom, Korp.-machinist LONDEN, 6 Sept. De ministers van buitenlandse zaken van Groot- Brittannië, Griekenland en Turkije komen Dinsdagochtend in Londen bij* een, voor, naar men verwacht, de be slissende vergadering over de kwes- tie-Cyprus. Men gelooft, dat minister MacMillan aan zijn Griekse en Turkse collega’s een voorstel zal doen dat voorziet in een grondwet met zelfbe stuur voor Cyprus. De conferentie was Vrijdag ver daagd om MacMillan de gelegenheid te geven overleg over de kwestie te plegen met zijn regering, nadat de be sprekingen waren vastgelopen op een Griekse eis voor zelfbeschikkingsrecht voor Cyprus en een Turkse afwijzing daarvan. Na deze tewaterlating volgde een rondrit over de werf, waarbij o.a. de bedrijfsschool werd bezocht. Het hoofd der personeelsopleiding ir C. J. A. Bax, die de leiding heeft over deze school, werd bij de ingang aan de hoge gasten voorgesteld. Bij een der werk banken sprak Prinses Beatrix even met de leerling-metaaldraaier, C. P. J. v. d. Velde, die 17 jaar is en sedert twee jaar leerling van deze school. Vol bewondering bezichtigde de Prinses de werkstukken, die de teerlingen heb ben gemaakt. Overigens konden tij dens het bezoek in de afdeling machi- reteuw de werkbanken even niet draaien omdat door onbekende oor zaak plotseling de stroom uitviel. Het was inmiddels over half een ge worden toen de beide Hoge gasten in de tot een ontvangsthal omgetoverde lashal aankwamen, waar een grote menigte zich had verzameld. (Zie vervolg pag 2) PARIJS, 5 Sept. In de vroege ochtenduren van Maandag heeft de Franse politie hij razzia’s in Arabische wijken van Parijse voorsteden ongeveer hon derd Noordafrikanen voor ondervraging aangehouden. Er werden documenten en brieven in beslag genomen. De politie ondernam deze actie op verzoek van een rechter van instructie te Algiers, die een onderzoek instelt naar de gebeurtenissen op 20 Augustus in het gebied van Constantine. Een groot deel der gearresteerden zal naar Algiers worden overgebracht. Ook in andere districten heeft de po- bekend, dat bij de razzia’s in geheel t_ »t Frankrijk 306 Algerijnen zijn gearres teerd. JERUZALEM, 5 Sept. Ofschoon Zondagmiddag het staken van het vuren tussen Israël en Egypte officieel van kracht werd, heeft het nog wat nage rommeld. Beide partijen hadden orders uitgegeven, om te verhinderen, dat personen de demarcatielijn zouden overschrijden, en mensen op het gebied van de andere partij zouden aanvallen, mijnen leggen of sabotage plegen, maar niettemin is het nog enige malen, waarschijnlijk voor het laatst, tot on geregeldheden gekomen. De laatste berichten melden, dat alles in het ge bied van Gaza nu rustig is. Israëlische strijdkrachten vielen in de nacht van Zondag op Maandag een Egyptische stelling te Tobat el Asra aan, waarbij volgens een Egyptische woordvoerder vier van hen werden ge dood, en aan de andere zijde geen slachtoffers waren te betreuren. Het Egyptische opperbevel stelde de Ame rikaanse bemiddelaar, generaal Burns, direct van de aanval in kennis, maar toen deze zich in verbinding stelde met het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, bleek men daar van niets te weten. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft Maandag medege deeld, dat drie soldaten werden ver mist na een gevecht tussen een Israë lische patrouille, die was verdwaald, en Egyptische militairen in het zuide lijk deel van het gebied van Gaza. Vol gens een bericht van de Israëlisch- Egyptische bestandscommissie werden twee leden van de patrouille gedood. Deze had bij vergissing de grens over schreden. Later heeft de Egyptische premier Nasser bekendgemaakt, dat de regering van Israël via het hoofd van de waarnemers in Palestina, generaal Burns, haar verontschuldigingen voor ZEEUWSCH DAGBLADF Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. MoU, Vussmgen; K. C, van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Mij „De Schelde”, jhr mr A. F. C. de Casern oroot, Commissans der Konmgm in Zeeland’ Z K H. Prins Bernhard, vrolijk wuivend met zijn pet, H. K. H. Prinses Beatrix en ir C. Staf, minister van Oorlog en Marine. 22 gr. 29 21 21 21 25 26 27 27 24 25 27 26 23 25 26 31 traditie voortgezet. In October 1892 was het de 12- jarige Koningin Wilhelmina, die op de Amsterdamse marinewerf het pantserdekschip, naar haar genoemd, te water liet en in 1937 verrichtte deze vorstin de tewaterlating van „De Tromp”. In 1944 liet Prin ses Juliana voor de Canadese marine een schip te water gaan, gevolgd door „De Zeven Provinciën” in 1950 te Rotterdam. Nu was het de beurt aan Prinses Beatrix. En zij deed het zó charmant, dat iedereen er verrukt door was. Ieder koninklijk be zoek heeft wel iets, waardoor echte vrolijkheid heerst, naast veel officieel gebeuren. Ook hier. Toen de fles champagne, waarmee het schip gedoopt werd, tegen de boeg met een ferme klap stuk sloeg, sproei de een deel van de inhoud over een aantal genodig den op één der tribunes. Iedereen lachte en de prin ses, die even een spoedig hartelijk litie Noordafrikanen aan een onder zoek onderworpen, in het bijzonder in het departement Seine-et Oise, Valen ciennes, Douai, Maubeuge en Arras. In Marseille werden meer dan 3000 Noordafrikanen ondervraagd. In het departement Moselle werden 5.700 Algerijnen verhoord, en werden 500 van hen voor een nader onderzoek van hun identiteit aangehouden. Enige arrestaties het juiste aantal is niet bekend werden uitgevoerd. Men vond pamfletten documenten, doch geen wapens. In Maubeuge hield de politie twintig Noordafrikanen, die geen middel van bestaan en geen vaste woonplaats hadden, aan. Het aantal arrestaties bedroeg hier aanvankelijk honderd, doch tachtig Algerijnen wer den later weer vrijgelaten. Van de res terende twintig behoorden er enkelen tot separatistische bewegingen. Maandagavond maakte het ministe rie van Binnenlandse Zaken te Parijs

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1