Gereformeerde nieuwe geen staking in AMSTERDAM r Synode aanvaardt werkwijze te PUZZLE £,aa£ïte, d.to-amt'uim. in, onó HM tand m-e.'i.d uitye-tuid Bouwactiviteit hangt af van aantal arbeiders een Rapport kerkvisitatie rechtsmiddel P' Viruly nam afscheid van de K.L.M. Christen jonge vrouwen in Engeland bijeen gen Conclusies 7an commissie VII aangenomen Beroep van minister Witte om de productiviteit te verhogen Adolf Hitler's colosseum wordt sportstadion Igesluit viel op bewogen nachtelijke vergadering I 4jISTEKDAM’ 1 Sept< Op een uiterst bewogen vergadering in „Frascati” te I (erdain heeft het rijdend personeel van de Amsterdamse gemeentetram van- I '"'It besloten niet opnieuw in staking te gaan, zoals tijdens de vergadering door 11110 chillende sprekers werd voorgesteld. Bij een schriftelijke stemming werden 238 l fflinen tegen en 191 stemmen voor een nieuwe staking uitgebracht. Na het ontslag van 61 arbeiders I H tH 5W555 Een waardig afscheid '“•.''DAAG EENS KETTINGRAADSEL Begroetingen twee Samenwerking Bi Synode Geref. Kerken (art. 31 K.O.) W Oplossing vorige puzzle rund°r«IZ°NTAAL: Hoepel; 6. ko- 13 r’i.» °?a: 10- P°s: u- obat; 12. t.u.; aam- 20' t pa„k; 15‘ Lg': 17‘ file: 18' VÉRTica AT 21' glbbon: 23’ oester. Gezonde selectie onmogelijk Ongeschikte bevoegden bij het VHMO. Inval in een speelhol in de hoofdstad moeten gooien. Hef sociale probleem no 1 Voor en tegen van Bello Steun aan Australië na 2 pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD 2 September 1955 Ingezonden Mededeling (adv.) an- om, plaats. I 'J i t n j- naam histo- i van dienst uit de dagelijkse sleur I onbesuisde mens(8); ze- rashond(6); vervoermld- verre toekomst 11zelf be llaar tijdperk ten einde was. ten mr i was big. van rden. i. De iaand reeds aan ht ;1- laar uur lefd lier rote nd- -han- wet- 'geler A. S. -taris begaf puis, eerdé t jast aar ge- :lng de eur ge- een eed ler- •ik- oot 9 en n- ie- d- de 'g. o- aul Ir ÏD- >rd te ek -as ?e- an en Om langs de weg van de opvoering der productiviteit resultaten te bereiken, is de medewerking van velen nodig, van architecten, van aannemers, van arbei ders, fabrikanten, gemeentebesturen en van ambtelijke instanties. Van de vele De vergadering, die tot nu toe vry rustig was verlopen een enkele maal werd een spreker door uitroepen onder broken kreeg nu een bewogen slot. Voorstanders van een staking riepen uit, dat men de 61 ontslagen stakers nu in de steek liet en richtten harde woorden tot diegenen, die zich tegen een staking hadden uitgesproken. Daarna bestreed hij de opvatting, dat er een rechtsteeks verband bestaat tussen het huurpeil en het aantal geproduceerde woningen. Een optimale woningproductie kan ook bij het in ons land gevoerde huurbeleid worden verkregen door de op dit huurbeleid afgestemde subsidiepoli tiek. De vraag wordt vaak gesteld of de woningproductie, die thans aanzienlijk hoger ligt dan ooit voor de oorlog het ge val was, nog niet verder zou kunnen worden opgevoerd. Zoals bekend liggen de moeilijkheden voor de woningbouw thans niet in het ontbreken van kapitaal om de wonin gen te financieren. Daarom helpt het ook niet als wij voor meer woningen subsidie zouden verstrekken. Het re sultaat zou dan immers niet zijn, dat er meer woningen gereed kwamen. In tegendeel. Er zou nog meer werk op de markt komen dan het teveel dat er nu als is. Minister Witte meende dat de bouw tijd langer zou worden, het tempo ver laagd en de prijzen verhoogd. De belang rijkste bottleneck voor de bouw van meer woningen zag hij thans uitsluitend bij het aantal beschikbare arbeidskrach ten. aspecten, die deze kwestie omvat, noem de de heer Witte: een betere organisatie van het werk; een hogere arbeidspresta tie per man; langer werken in de zomer; een stimulerend tariefstelsel; dóórwerken in de winter; normalisatie en standaar<jir satie van plattegronden en onderdelen; prefabricage, dus op de fabriek in serie- productie klaarmaken van onderdelen met als uiterste resultaat de systeembouw. Het is duidelijk, zo merkte de minister op, dat voor verdere opvoering van de productiviteit intense samenwerking tus sen de bedrijfsgenoten, werkgevers en werknemers en de architecten, moet plaats vinden en dat ook de overheid in dit overleg een rol kan en moet spelen, omdat zij door haar voorschriften en sub sidiepolitiek enerzijds stimulerend kan werken, anderzijds aanwezige hindernis sen kan opruimen. Ir Witte besloot met vast te stellen, dat als wij het woningvraagstuk werke lijk als sociaal probleem no 1 beschou wen, de oplossing van dit vraagstuk ook als taak no 1 gezien moet worden. Dit be tekent, dat van hen die bij de uitvoe ring van deze taak zijn betrokken, de grootst mogelijke inspanning, de grootst mogelijke samenwerking mag worden ge vraagd. Daarbij zal men kunnen vertrou wen op alle mogelijke steun van de re gering, die, bij voortduring al het moge lijke doet voor een goede huisvesting van ons volk. naar binnen toe om- woorden invullen. Elk woord --J-3 met de laatste letter van doorgaande woord. Tussen haakjes L -1 letters net woord bestaat. Bij goede op- i de Rook Stewardess Daarna hadden twee begroetingen Drs Raden Soedarmo had de speciale opdracht van de Javaanse ker ken om de synode dank te betuigen voor de grote steun die geboden was. Het zaad is uitgezaaid, de velden zyn wit om te oogsten en de oogst wordt ingehaald. Vele dopelingen komen voor' de kansel om opgenomen te worden in de Kerk. Het is een verblijdende ont wikkeling’. Wellicht heeft het in Ne derland wel eens zelfoverwinning ge kost om de zending op Java te steunen, maar de resultaten zijn verheugend. -o- ENSCHEDE, 1 September. Nadat de gehele dag commissievergaderin gen waren gehouden, kwam de Gene rale Synode van de Gereformeerde Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O., gisteravond te Enschede in open bare zitting bijeen. Ds D. Vreugdenhil rapporteerde namens commissie één over de kwestie of een kerkvisitatie- rapport al dan niet een rechtstreeks middel kan zijn om een werk der clas* sicale vergadering aanhangig te ma ken. De zaak was ter Synode gekomen door een uitspraak van de particuliere synode van Overijssel-Gelderland 1954, waaraan de kerk van Zeist ad- haesie had betuigd. Deze particuliere Synode had uitgesproken, dat een kerkvii'.tatierapport geen rechtsmid del is. De commissie stelde voor niet te voldoen aan een verzoek van de par ticuliere synode van Overijssel-Gel derland en de kerk van Zeist, omdat zij geen enkele reden ziet terzake een algemene uitspraak te doen. In de dis cussie stelde ds H. Bouma een aan vulling op de conclusie voor, die de synode overnam. Ds C. Vonk ver zette zich tegen wat de commissie voorstelde. Hij wenste een uitspraak van de synode, mede met het oog op de vorming van een eventuele juris prudentie. Om negen uur werd de dis cussie afgebroken en verdaagde de praeses de zitting tot Donderdagmor gen. LEEUWARDEN, 1 Sept. De Ge nerale Synode der Gereformeerde Ker ken heeft in haar te Leeuwarden ge houden zitting een geheel nieuwe werkwijze vastgesteld. Zij nam daartoe de door commissie VU opnieuw gestel de conclusie aan. De Generale Synode zal voortaan in plaats van om de drie jaar om de twee jaar gaan vergaderen. De rapporten van de verschillende de- putaatschappen, die op elke Generale Synode plegen behandeld te worden, zullen nu deels om de twee jaar, deels om de vier jaar aan de orde komen, naar gelang van het belang der daarin aan de orde gestelde zaak. De Synode zal het werk verdelen over zes commissies, die zullen arbei den gedurende een door de Synode vast te stellen termijn, met een maxi mum van drie weken. Elke commissie zal de aan haar toevertrouwde stuk ken van het agendum voor behande ling door de Synode voorbereiden en de Synode zal in die periode zo wei- 7an buiten •care ven woe begint steeds net y Eev«ngjSeven uit hoeveel tea-'n’ ont-sta.at diagonaal gelezen Courant (7^ S00rt vrÖbuiter. ®owachtig(7); van de WaatlV/- aaP(7): strijdperk(5); wijn- leuk(7> °Ptlsch natuurverschijnsel(9) merk(4) bodem(5L levenloos(4)oog- POP’ 4 i£AAIi: 1’ humbuS; 2. ek.; 3. IoE.’ o Erosl 5. lus; 7. donker; 8. oor- ioaar?> 12- talaar; 14. pit; 15. 18. Abo- 19. mos;’22. N T. s-GRAVENHAGE, 1 Sept. Met ingang van heden heeft oud-commodo- re Adriaan Viruly op eigen verzoek de dienst van de K.L.M. verlaten. Viruly zal zich na een 28-jarige vliegersloop- baan geheel aan zijn literaire werk zaamheden gaan wijden. In het hoofdkantoor van de K.L.M in Den Haag hebben leden van de di rectie en de staf, te weten de presi- dent-directeur, de heer I. A. Aler en de directeuren de heer F. Besan^on en drs M. J. van der Ploeg, hedenmiddag in een intieme bijeenkomst afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde gebracht voor het vele dat hij in een lange reeks van jaren voor de K. L.M. en de verkeersluchtvaart in het algemeen heeft gedaan. Als auteur van luchtvaartboeken 18 heeft hij er op zijn naam staan en van tal van artikelen voor binnen- en buitenlandse bladen en ook al« spreker, geniet de heer Viruly bekend heid. nig mogelijk in plenaire zitting bijeen komen. De Synode zal de stukken zo veel mogelijk af doen en vervolgens verdaagd worden tot het volgend voorjaar. Voor de rest van het agen dum zal bovengenoemde procedure dan worden herhaald. In het algemeen zullen bij de debatten geen tweede sprekersronden meer worden toege staan, tenzij in of direct na de eerste spreekronde amendementen of dere voorstellen zijn ingediend. De hoogleraren uit Kampen en Am sterdam zullen elk uit hun midden minstens drie professoren, waaronder die in het kerkrecht, aanwjjzen om de Generale Synode als prae-adviseur bij te wonen en als leden aan het werk der commissies deel te nemen. De ove rige theologische hoogleraren behouden de vrijheid de zittingen der Synode bij te wonen. n 16 i'ge- de I van I Juli I lente rge- jaar rièra izen. van wijs, erk- h van I eni- itter nte- DEN HAAG, 31 Aug. Een ge volg van het lerarentekort is, dat iedere gezonde selectie onmogelijk is: Op het ogenblik vindt nagenoeg iede re bevoegde, geschikt of ongeschikt, een plaats bij het V.H.M.O. en over enige jaren dreigt deze situatie ook te ontstaan ten aanzien van candida- ten en bezitters van A-akten. Met an dere woorden: Het V.H.M.O. zal niet ilechts moeten steunen op onbevoeg den, maar evenzeer op ongeschikten. Deze woorden sprak vanmorgen de heer A. S. van Dam bij de opening van de algemene vergadering van de vereniging van leraren aan Rijks Ho gere Burgerscholen. De heer van Dam merkte op, dat de inrichting van de middelbare stu die en vooral die van het B-examen een dringende verbetering behoeft. Het is zeker mogelijk deze studie minder afschrikwekkend te maken zonder dat de middelbare opleiding ook maar in het minst aan kwaliteit inboet. Men dient te bevorderen dat de ongevoegden bij het middelbaar onderwijs zo spoedig mogelijk hun bevoegdheid halen. Dit kan gestimu leerd worden door een bijzondere «alarisregeling en door een bepaald systeem van aanvullende studietoela gen. Een goed bestrijdingsmiddel voor het tekort aan docenten achtte de heer van Dam het 6-jarig maken van de H.B.S., waarmee dan tevens een werkelijke onderwijsvernieu wing bij het V.H.M.O. was verkre gen. AMSTERDAM, 1 Sept. De Am sterdamse recherche heeft de afgelo pen nacht een inval gedaan in een ver dacht huis aan de Vondelstraat waar van gedacht werd dat het als speelhol fungeerde. Om de woning binnen te komen, hebben de rechercheurs een ruitje in de toegangsdeur en een ruit aan de achterzijde ingeslagen. Elf per sonen zijn aangehouden en meegeno men naar het bureau, waar procesver baal is opgemaakt. In verscheidene ka mers is speelmateriaal in beslag geno men. Wat de huidige Synode van Leeu warden betreft, zullen de commissies nog twee weken hun voorbereidend werk voortzetten en de Synode zal haar zittingen houden tot eind Sep tember, waarna zij zal worden ver daagd tot een nader te bepalen datum na 1 Januari 1956. De kerk van Assen werd aangewezen om de Synode van 1957 samen te roepen. De Synode heeft zich vervolgens bezig gehouden met de behandeling van zendingszaken. ’s-GRAVENHAGE, 1 Sept. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft vanmiddag in een causerie voor de radio een beroep ge daan op de bouwnijverheid om opvoering van de productiviteit als eerste taak voor de komende jaren te zien. Ir Witte begon ztfn inleiding met te zeggen dat hét woningprobleem als sociaal probleem nummer één kan worden gekenschetst. Sinds de bevrjjding zijn er 403.000 woningen gebouwd, maar er is nog een tekort van 200.000. Voor bevolkingsaanwas en vervanging van oude woningen zullen er per jaar al een 45.000 woningen nodig zjjn, zodat bij een geraamde productie van 65.000 per jaar het tekort pas na tien jaar zal kunnen zijn ingelopen. Wij moeten daarom zoeken naar middelen om de situatie van het ogenblik zo mogelijk te doorbreken. Dit kan slechts geschieden door de woningproductie op te voeren, aldus de heer Witte. In feite is het thans de totale bouwcapaciteit, en wel in hoofdzaak het aantal beschikbare bouwvakarbeiders, dat de totale omvang van de bouwproductie bepaalt. BONN, 31 Aug. Neurenberg’s vroe de vaderen hebben het plan opgevat om Adolf Hitler’s colosseum voor ver val te behoeden en er een sportsta dion van te maken. Hitler, die op dracht gaf deze enorme stenen kolos te bouwen en hierin reeds 82 millioen investeerde, wilde het gebouw met een glazen koepel van een paar hon derd meter doorsnee laten overspan- - nen. Het zou als congreshal dienst Alkmaar aan, waarmee gaan doen. De stad Neurenberg zal 1- a er |waajf millioen mark tegenaan Prof, dr A. D. R. Polman waar schuwde tegen voorbarige definitieve besluiten. Hij wenste eerst meer in lichtingen te vragen, temeer omdat de kerkengroep nog zo klein is en hij twijfelde aan de toekomstmogelijk heden voor de school. Daartegenover verdedigden vooral de rapporteur, de heer J. van Bolhuis, ds Y. K. Vellenga en de heer G. M. A. Laernoes het voorstel om het verzoek om steun in te willigen. Er is behoefte aan personele en aan financiële steun. Daarom vragen zij een Nederlandse predikant over tè willen zenden en betalen, die aan de school kan doceren. De synode be sloot in principe aan dit verzoek te vol doen, maar dan eerst nog enkele in lichtingen te laten inwinnen. Deputaten werden gemachtigd als de school levensvatbaarheid en toe komstmogelijkheden heeft, een docent daarheen te zenden en daarvoor in an derhalf jaar maximaal f 18.000.uit te geven. Het feit, dat reeds tien stu denten zich hebben laten inschrijven en er dan al drie professoren zullen zijn doet verwachten, dat hier aan de voorwaarden wel zal worden voldaan. teeft de sche roek HÜ was menigte die de tram trachtte binnen te drin gen. De rit naar Bergen aan Zee verliep onder gezang, gehos en ge juich van de passagiers. Ook hier werd de laat ste tram door een jui chende menigte ver welkomd. Tallozen be stormden de wagens om toch ook maar deze laatste rit „te hebben meegemaakt”. Velen klommen tot op de da ken van de tram doch werden onmiddellijk door de politie verwij derd, wat in sommige gevallen gepaard ging met het uitdelen van klappen. De wagens bo gen door onder de last van het duizendkoppige publiek, dat in trossen aan de rijtuigen hing. Steeds groeide de me nigte nog maar aan, toen de thuisreis be gon. Een hossende en joelende massa binnen en buiten de tramrij- tuigen ging daarop hier en daar tot vernieling over door het inslaan van ruiten en het ver wijderen van banken, hoewel dit door politie maatregelen tot geringe proporties kon worden beperkt. Bello kwam te ongeveer één uur in de nacht op het station te BERGEN AAN ZEE, 1 Sept. Het besluit van de Nederlandse Spoorwegen om de tramverbinding tussen Alkmaar en Bergen aan Zee met ingang van 1 September definitief op te heffen, is voor niet te schatten duizendtallen mensen het motief ge weest om op Woensdag avond persoonlijk aan wezig te zijn bij het vertrek en de aankomst van de laatste tram op de stations in Alkmaar, Bergen en Bergen aan Zee. De opheffing van de ze tramverbinding, de laatste stoomtramver- binding in Nederland, heeft, gezien de reacties van vele zijden en ge hoord de geruchten die door het dorp Bergen gonsden, velen er toe bewogen om deze laat ste rit tot een histo rische te maken. De directie van de Nederlandse Spoorwe gen had daarin aanlei ding gevonden om maatregelen te treffen opdat deze laatste rit met zo weinig mogelijk stagnatie zou verlopen. Het gehele traject Alk- maar-Bergen aan Zee bescher- tientallen van de [iet personeel van de gemeentelijke havens- en handelsinrichtlngen, dat I i,e uren eerder had vergaderd en dat zich bij het besluit van de vergadering- I nn het trampersoneel zou aansluiten, zal nu normaal aan het werk blijven. I na heer Van Strien las aan het begin een collega opwekken om het werk niet I w de bijeenkomst twee brieven voor l In groepen bouwvakarbeiders in de I Middenmeet” en de „Slotervaart”, liaarin zij toezegden het personeel „fi- Incleel en moreel ter zijde te zullen Xn in de strijd”. De heer Van Strien zei verder: „Als l«een stap terug doen worden we ver- Laen. We moeten niet een stap terug, niar twee stappen vooruit”. Vervolgens werd het woord gevoerd wr een der ontslagen stakers, de heer q je Vente. Hij vergeleek de uitspraak van het gemeentelijk scheidsgerecht met Letffekschot tijdens het Naziregiem en Lvam tot de volgende conclusies: „Het H nu geen strijd meer van de tra.m of ïan welk ander bedrijf ook alleen, maar van Je gehele arbeidersklasse. Het gaat Mi het hoogste gebod dier arbeiders- jdasse: Het recht tot staken, dat zullen nooit en te nimmer prijsgeven”. Hierna trad een lange rij sprekers voor de microfoon. De eerste stelde voor te staken en niet’ eerder in de bedrijven terug te gaan of de 61 ontslagen zou den moeten zijn ingetrokken. De. heer Post, bestuurder van de bij het N.V.V. aangesloten algemene bond van ambtenaren, somde een lange lijst verbeteringen op, die de laatste tijd in het georganiseerd overleg zijn bereikt eB waarschuwde voor de gevolgen van een staking. „Dan gaat alles verloren, waarvoor onze vaderen hebben gevoch ten”. Voor- en tegenstanders van een sta king volgden elkaar nu in snel tempo op. Eerst stelde iemand voor en masse ontslag te nemen („dan hebben wij ons niet misdragen”) en vervolgens kwam neer te leggen. „Als er gestaakt wordt zal Ik de eerste zijn om aan het werk te blijven”, zo verklaarde hij onder dood se stilte. Eindelijk ging men tot stemming over. Alleen het rijdend personeel mocht hieraan deelnemen. Eerst werd gestemd door ópstaan en handopsteken. Maar 't bleek op deze wijze niet mogelijk te zijn om een juist beeld van de verhouding te krijgen. Toen besloot men een schrifte lijke stemming te houden, die als resul taat had, dat 191 stemmen voor een staking en 238 stemmen tegen een sta king werden uitgebracht. Het verzoek om steun aan de theo logische opleidingsschool in Australië bracht heel wat tongen in beweging. Daar heeft vorig jaar de Gerefor meerde Synode van dat land besloten deze school op te richten, gezien de dringende behoefte die er bestaat aan predikanten en het streven naar de vorming van een Australische kerk. Het eerste jaar zal aan die school, ge vestigd te Geelong, onderwijs gegeven worden door Ds J. A. Schep (vroeger o.a. te Drachten) en Rev. A. Barkley. De laatste is predikant bij de Refor med Presbyterian Church. Verschillende leden vroegen, of dit initiatief niet wat erg snel genomen was, maar het algemeen gevoelen was, dat nu het besluit tot oprichting was gevallen, de Nederlandse kerken toch moeten helpen, zij het, zoals prof, dr D. Nauta het uitdrukte op aflopen de wijze. Ook de commissie stelde dit voor. Enkele leden voelden zich be zwaard, dat aan de school ook een lid van een ander kerkgenootschap werd verbonden. spoorwegpersoneel geplaatst om sein- wisselmateriaal te beschermen tegen even tuele aanslagen waar door het tramverkeer zou kunnen worden ge stagneerd. Controle op deze maatregelen wer den uitgeoefend door ingenieurs en inspec teurs van de spoorwe gen. Ook op de tram zelf waren de maatregelen verscherpt door b.v. de kleppen van de nood remmen in de wagons te verzekeren en hierbij personeel te plaatsen. De luchtremslang aan het eind van de trein was verzekerd door het inbrengen van een stop waarover de luchtslang wederom was aange bracht. Op de stopplaat sen werden deze ver bindingen bovendien nauwkeurig met licht gecontroleerd. De „laatste tram”, die normaal om 22.45 uur uit Alkmaar vertrekt, werd op het station be stormd door honderden reizigers. Zij werd in Bergen onder gejuich verwelkomd door een UTRECHT, 31 Aug. Driehonderd vrouwen uit meer dan 60 landen en uit alle werelddelen zullen van 1 16 September bijeenkomen in Royal Holloway College, bij Windsor, in En geland, voor de council meeting van de world’s Y.W.C.A., waarbij de na tionale organisaties (in Nederland de Christen Jonge Vrouwen Federatie) zijn aangesloten. De wereldbond vergadert om de vier jaar, telkens in een ander land. De wereldbond komt dit jaar in En geland samen ter viering van het bij zondere feit dat 100 jaar geleden de Britse Y.W.C.A. werd opgericht. Het agendum en de rapporten die tijdens deze vergadering besproken worden, handelen o.m. over leidster- training, financiën, jeugdwerk, hulp aan vluchtelingen en in noodgebieden, internationaal werk en de plaats met raadgevende stem die de wereldbond in de Verenigde Naties heeft. Tijdens de vergadering zullen die afgevaardigden een receptie bijwonen in St James’ Palace en ook de dank dienst in St Pauls’ Cathedral te Lon- den op 16 September. Van de vergadering in Engeland zal de N.C.R.V. Woensdag 14 September van 18.4519.00 uur in de rubriek „Spectrum van het christelijk orga nisatie- en verenigingsleven” een re- portage geven. De Nederlandse Y.W.C.A. is met een aantal afgevaardigden in Engeland vertegenwoordigd. i -o- Op- en ondergang van Zon en Maan: i Zaterdag: Zon op 5.54 u„ onder 19.25 u. Maan op 19.18 u., onder 7.20 u. versterkt door man schappen van de rijks politie, de rijks ver keerspolitie en de plaatselijke politie, ter wijl op alle wisselplaat sen was en stond oiider ming van manschappen spoorwegreehgrche,

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3