meer o t ‘ft Componisten bezochten Walcheren Goese jachthaven „De Werf" trekt steeds meer belangstelling Jgoödbouillon Middelburg heeft weer n veemarkt BL reis F voor en Britse ambassadeur maakte door Zeeland Zierikzee koopt grond scholen- en woningbouw Deze zomer meer dan 150 gasten De tMoordrechf overgedragen De Wederopbouwdag te Stavenisse 28 Sir Paul Mason vond bezoek leerzaam Demonstratie met aardappel-rooimachines te Sluiskil Burgemeester van Driewegen en Ellewoutsdijk naar Bennebroek c en aangenaam Bes Vier K.M.A.-cadetten beëdigd Oud-burgemeester van Nisse overleden ""WIET Fokveedag op noodsportterrein Ir Harmsen: „Een belangrijke daad, gesteld op het gehele vlak van de veehandel” y'Wl' lST«o/ W’' Ws ZEEUWSCH DAGBLAD rijdag 2 September 1955 Pa3?na J Vri|d£ to. ZUIVER ALS MagGi’ A n ct Beroepingswerk Met parade te Middelburg Ontvangst ten Middelburgse Stadhuize Van vis naar vee Drie dagen studie van agrarische aspecten,...' De heer J. J. Boon nam afscheid van Vrederust” BERGEN OP ZOOM, 1 Sept. In tegenwoordigheid van o.m. de voorzit ter en secretaris van de Vereniging tot Chr. verzorging van geestes- en ze nuwzieken in Zeeland, burgemeester Stemerding en drs J. J. Knibbe is af scheid genomen van de heer J. J. Boon, kassier van de inrichting „Vre derust” wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Burge meester Stemerding memoreerde in zijn toespraak de grote verdiensten van de heer Boon. Meer dan 40 jaar heeft hij voor de inrichting gewerkt. Hij bood een vijftal boeken aan. De geneesheer-directeur dr M. van der Beek, sprekend namens dé medische staf dankte hem voor de prettige sa menwerking. Ook hij overhandigde een aantal boeken. Namens het admi nistratief personeel sprak de heer Gillissen. De heer Boon sprak ten slotte een dankwoord. B. en W. delen mede: Ernstig tekort aan lokalen bij Chr* scholen te Goes GOES, 1 Sept. Reeds aan het be gin van dit jaar had het de aandacht van B. én W. van de gemeente Goes, dat er op 1 September een ernstig te kort aan lokaalruimte zou bestaan voor de bijzondere scholen. Op deze datum is er aan de Prinses Beatrix- school een tekort van één lokaal, ter wijl de Prinses Ireneschooi één of twee lokalen tekort heeft. Deze tekorten kun nen worden opgevangen, daar de Bea- trixschool een lokaliteit van de Vrij Evangelische gemeente kan huren en de Ireneschooi een of twee lokalen kan gebruiken in het Chr. Lyceum. Officiële opening Zaterdag a.s. Ingezonden Mededeling (Adv.) PRIJS PER DOOSJE i 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: „De Werf’.! worden Ketterij te Alblasserdam. Boeije mr overbrengen zal rad, voorraad en verzamelrooiers. Met landbouwattaché kwamen toen 25 machines werd gedemonstreerd. kijkje nemen. 2. M r 1 a FELICITATIES Hierna voerde de heer C. de Bruin te Driebergen, landelijk voorzitter van de Ver. van Handelaren in Pluimvee, het woord. Hij sprak van een van oudsher befaamde Middelburgse Veemarkt en zei H VOOI te s teru den D het van verl het en een war ten' ti kin op. ont niet n d ïi It i) 1 I va led Op re eei eni te ter de: sle de: De he va ve ge de di< ee H< mi zo 00 in de or be le sa sy ge I t I b h ii g 1< n w ;e- im MEER RUIMTE NODIG Maar het aantal leden nam steeds meer toe, zodat men in de knoei kwam met het onderbrengen van de boten. In het seizoen kwamen daar ook nog veie be zoekers bij. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Steggerda, L. J. Altena, cand. te Nijkerk. Bedankt voor Papendrecht, G. Boer te Gouda. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Emmeloord C. Noorde- graaf te ’s-Gravendeel en M. Vlietstra te Spakenburg. Beroepen te Deventer P. N. Ribbens te Ulrum. Geref. Gemeente in Nederland Beroepen te Veenendaal M. van de Op 8 Mei verscheen de dragline die 50 dagen lang in totaal niet minder dan 4000 wagens grond verzette. Maar met dat graven was men er nog niet. En nu bleek, hoe goed de geest is in de Watersportvereniging GOES, 1 Sept. De Britse ambassadeur in ons land, Sir Paul Mason, heeft samen met zijn echtgenote, met de Engelse landbouwattaché in ons land, de heer Ronald Ede en ir A. H. Joustra, directeur van de buitenlandse agrarische voorlichtingsdienst van het Ministerie van Landbouw, een driedaags bezoek aan Zeeland gebracht. Sir Paul arriveerde Dinsdag en vertrok vandaag. Hij noemde dit bezoek „zeer leerzaam en buitengewoon aangenaam”. Het doel was de agrarische aspecten van Zeeland te Ieren kennen. Vandaag stond allereerst een bezoek aan de veiling te Kapelle op het pro gramma. De gasten werden daar ont vangen door de voorzitter van de vei ling, de heer P. J. J. Dekker, die in een rede de ontwikkeling van de fruit teelt in deze omgeving schetste. Hij sprak ook over de landelijke organi satie der veilingen. De gasten brachten vervolgens een bezoek aan de veiling hal, waar het juist zeer druk was met de aanvoer van fruit. Verder werden het sorteer- en pakstation en de koel huizen bezichtigd. De bezoekers toon den zeer veel belangstelling. In de af- mijnzaal werd gedemonstreerd hoe de verkoop geschied. Terug in de be stuurskamer sprak ir Post van de cul tuurtechnische dienst over het werk van de herverkaveling in Zeeland. Tenslotte werd namens de veiling standaardfruit in elite-verpakking aan geboden. Daarna werd de reis naar Krabbendijke aanvaard. Daar werd ’t fruitbedrijf van de heer Th. Vogelaar bekeken. Ongeveer anderhalf uur heeft men in de boomgaard vertoefd en het koelhuis bezichtigd. Ook hier gaven de gasten blijk van hun grote interesse voor fruitteelt en de land bouw. Dinsdag bezocht de hoge Britse gast het eiland Schouwen-Duiveland, waar hij een excursie maakte over het ge hele eiland en waarbij hij voorlichting ontving van Ir. L. Eelkema van de Dienst Herverkaveling. De ambassadeur zag Ouwerkerk, Nieuwerkerk en ge bruikte de lunch in Zlerikzee. Na een bezoek aan Schelphoek en Renesse reed het gezelschap langs het kasteel „Roer mond” te Haamstede terug naar Zierik- zee waar men met de provinciale boot naar Zuid-Beveland voer. In Middelburg werd de tocht besloten met een maaltijd ten huize van jhr mr A. F. C. de Casembroot. Woensdagochtend maakte Sir Paul een tocht over Walcheren, waarbij Ir W. A. v. d. Werff van voorlichting dien de. In het Middelburgs stadhuis werd hij door burgemeester mr dr N. Bofte- stein begroet. Ook de Prov. Bibliotheek werd met een bezoek vereerd. Men was erop voorbereid en had een aantal boe- ken klaar liggen waarin de relaties van Engeland met Zeeland door de eeuwen heen waren geboekstaafd. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen waren het de stallen De Dobbelaere te IJzen- dijke die werden bezocht. In Sluiskil be keek men een demonstratie met aard- appelrooimachines. Des avonds keerde de hoge gast terug naar Middelburg waar in Hotel „De Burg” werd geio- I geerd. Na zijn bezoek aan Zeeland bezocrt I hij nog te Bergen op Zoom het Instl- I tuut voor Rationale Suikerproductie. heer Keuning (Roer Om) merkte dat, nu het seizoen voorbij is, over plaatsing weinig nut zal hebben. Voor de coupure in de nooddam tegenover het Jannewekken, zo werd 1 gereser- verheugd te zijn over deze opleving! De heer C. Noordhoek, de voorzitter van de Zeeuwse Bond van Veehandela ren, betuigde met een „probeer deze zaak overeind te krijgen” zijn instemming. De voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond van Varkenshandelaren, de heer H. J. Colsen, toonde zich eveneens te vreden, maar gaf B. W. van Middel burg de raad een brug voor de lossing aan te laten brengen. De Rijksveeteeltconsulent, ir W. L. Harmsen wenste eveneens het gemeente bestuur van Middelburg geluk. „Een be langrijke daad, gesteld op het gehele vlak van de veehandel” zei hij en schetste de behoefte, die er op Walcheren aan een dergelijke Markt bestond. Tenslotte bracht de heer Van ’t West- ende dank aan alle medewerkers, waar bij hij in het bijzonder, dacht aan de Adviescommissie Veemarkt. GOES, 1 Sept. Met ingang van It September a.s. is benoemd tot burge meester van Bennebroek (N.H.) d9 heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, sedert Juli 1946 burgemeester der gemeente Driewegen en Ellewoutsdijk. Burge- meester Van Slochteren is 45 jaar oud en begon zijn ambtelijke carrière ter gemeente-secretarie van Huizen, Hij is lid der C.H.U. en inspecteur van het C.V.O., het Chr. Volksonderwijs, in Zeeland, alsmede president-kerk- voogd der Ned. Herv. Gemeente van Driewegen, voorzitter van de vereni- ging Het Groene Kruis en voorzitter der Ver. Chr. Historische Gemeente bestuurders in Zeeland. Hoogwater Zaterdag 3 Sept.: Vlissingen: 2.26 u. 2.24 m., 14.35 u. 2.22 m. Terneuzen: 2.51 u. 2.38 m. 15.03 u. 2.36 m. Wemeldinge: 4.11 u. 1.86 m., 16.28 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.02 u. 1.60 m., 16.1 u. 1.46 nu GOES, 1 Sept. Hedenavond om streeks acht uur is in het Academisch ziekenhuis te Leiden in de ouderdom van 74 jaar overleden de heer A. van der Poest-Clement, oud-burgemeester en secretaris van de gemeente Nisse. De heer van der Poest is van 1920 tot 1946 burgemeester van Nisse ge weest. Voordien was hij raadslid en wethouder. In 1921 werd hij tevens gemeentesecretaris. Tot op de dag van zijn overlijden was hij bestuurslid van de V.V. „Zuid-Beveland” te Goes en van de Waterleiding Mij Zuid-Beve land en kassier van de Boerenleen bank te Nisse. Vele jaren was hij pre- sident-kerkvoogd en diaken in de Ned. Herv. Kerk. Voor zijn verdiensten werd hij onderscheiden: Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis is vastgesteld op Maan dagmiddag 2 uur. Ainst< nacht verse: stemt Ooi enige van 1 MIDDELBURG, 1 Sept. - Omstreeks het middaguur hebben op het gemeen telijk sportterrein aan de Nadorstweg vier, thans 2e luitenant der Militaire administratie zijnde, afgestudeerden van de K.M.A. te Breda in handen van de inspecteur der M.A., de kolonel L. A. van Baarsel, de eed afgelegd. Deze cadetten waren’met ingang van 1 Sep tember bevorderd tot 2e luitenant. Een groot aantal militairen van de C.O.A.K., dat tijdens de beëdiging op het Nadorstterrein opgesteld was, defi leerde na een korte mars door de stad gemaakt te hebben, langs een podium in de St Pieterstraat, waarop de hoge militaire autoriteiten hadden plaats genomen. De parade werd afgenomen door kolonel Van Baarsel. De militaire stoet, die voorafgegaan werd door een contingent van de Kon. Militaire Ka pel, trok veel belangstelling. De paradecommandant was de com mandant van de le C.O.A.K., de ma joor J, Poteboom. De namen van de beëdigden zijn: W. E. Scherpenhuijsen Rom, J. Ter Veer, K. F. Scholten en W. P. Jongebreur. De van 1 van ^tidi «aar: nancl staar De we e* slage mant Ve' door G. d< van 1 het 1 kwa: 13 nt van van om klas: wü i In hun vrije tijd kwamen de leden naar hun haven en begonnen zelf hun duc- dalven en steigertjes te heien, een zwaar karwei want een heiblok van 80 kg als maar optrekken is heus geen peuleschil. ook de gemeente liet zich ïjjet kennen en richtte een mooi parkeerterrein in. De 75 leden, die de vereniging thans telt, voelen zich heel rijk en dat. ene lid dat op de resten van de heuvel zijn hou ten bungalow „De Bleekveldse barrière” heeft gebouwd, leeft er zelfs als een ko- ning. Dat het een gezellig haventje is blijkt wel uit het feit, dat deze zomer meei- dan 150 vaartuigen hier het anker uitwierpen. Onder hen bevonden zich ve le Belgen, die hier hun scheepje lieten liggen en ieder weekend met de auto naar Goes kwamen om op de Ooster- schelde te gaan zeilen. -o- De voorzitter van de commissie van bedrijf sstudiegroepen, de heer A. Ra- mondt, uit Sluiskil had een welkomst woord gesproken en na afloop gaf ir P. W. Bakker Arkema een nabeschou wing over de machines. De wnd. land- bouwconsulent ir M. Sanders sprak ’n slotwoord. Gistermiddag heeft een jury de ma chines beoordeeld. De Engelse ambas sadeur In ons land met de Engelse een' Het gezelschap autoriteiten en veehan. delaren o.w. zich ook bevonden de wet. houders A. J. Berenpas en J. W. Köge]et en de heren C. A. Kammeraacl en A. j de Jonge, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, begaf zich vervolgens naar het Ned. Koffiehuis waar men nog enige tijd in geanimeer(i’ kout bijeenbleef. Hoewel de -aanvoer nog niet groot was 9 runderen, 5 kalveren, 1 geit, 43 bjg. gen en enig pluimvee kon direct vaa een levendige handel gesproken worden Drie ossen gingen vlot van de hand. Da oorspronkelijke opzet was iedere maand een veemarkt te houden. Thans is reeds besloten, dat iedere Donderdag vee aai de hekken van het plein zal staan. SLUISKIL, 1 Sept. Naar schat ting hebben vandaag ongeveer 2000 a 2500 personen, onder wie vele buiten landers de demonstratie met aardap- pelroohnachines bij gewoond. Over het algemeen is goed werk geleverd en de grönd was iii uitstekende conditie. Dit is te danken aan het feit, dat direct na het poten een speciale grondbewerking is töegepast. De rooimaohines waren verdeeld in de groepent werprad, zeef- GOES, September. Zaterdag 3 Sep tember a.s. zal de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, de nieuwe jachthaven openen van de Watersport vereniging „De Werf”. Op de plaats, waar Rauwelijks acht jaar geleden in een ■malle sloot enkele boten „verborgen” jagen, is thans een ruime en zeer gezel lige jachthaven ingericht, die aan vele tientallen jachten ruim ligplaats biedt en ie door vreemdelingen en zellsport lief- ebbers uit alle delen van het land druk ezocht wordt. Dat befaamde slootje herinneren we ons nog goed. Je kon er met een kano jnvaren, onder een jungle van pruimen bomentakken, die ver over het water hin gen en waar men, indien de kano niet te rank was, „gratis” kleine gele pruim pjes kon plukken. Dat slootje zou zelfs historische bete kenis hebben en vroeger, heel vroeger als het riviertje de „Gosaha”, de oor sprong van Goes geweest zijn. Na de oorlog kwamen er in Goes steeds meer watersportliefhebbers, zoveel zelfs, dat het overigens zeer romantische zij- prmpje van het kanaal overvol raakte. n aangezien zeilers over het algemeen offelijke lieden zijn, besloot men de oppen eens bij elkaar te steken om het asseer-probleem in „de haven” tot op lossing te brengen. „DE WERF” OPGERICHT Dat was op 11 November 1948. Het was een gezellige bijeenkomst, waarin beslo ten werd een watersportvereniging „De zee hierin delen. Dit schrijven werd in dank voor kennisgeving aangeno men. De schenking van de gemeente Am sterdam groot 25.000 gulden voor de aanleg van de tuin voor het Rode Kruis-ziekenhuis werd onder bijzon dere dankzegging aanvaard. Voorstel len tot aankoop van grond ten behoe ve van de woningbouw en scholen bouw ten Oosten van de Grachtweg werden z.h.s. aangenomen. Een gedeelte van de Rijksweg is aanbesteed en zal in 1956 worden aan gelegd gedeeltelijk doo(r het sport park. B. en W. zullen informeren naar de Rijksvergoeding voor de uitbrei ding van de tennisbaan en de opschui ving van het sportpark. De begroting die in de kapitaaldienst sluit op f 6.559.565,94 heeft een tekort groot f294.324,44. De uitkering uit het ge meentefonds bedraagt f 64.per in woner. Aan nieuwe, niet rendabele uitgaven is geraamd een bedrag van f 300.000.Het tekort aan water- snooduitgaven bedraagt ongeveer f 300.000.— éh zal In dertig jaar wor den afgeschreven. Wethouder De Boer deelde mede, dat begin October een fokveedag op het noodsportterrein gehouden worden. medegedeeld, wordt grond gereser veerd waarmee de coupure in nood gevallen kan worden gedicht. Er was geen bericht binnengeko men van de burgemeester van St Hi laire oyer het toekennen van een prijs aan die gemeente, die medegewerkt heeft om de Europese Unie te bevor deren. Qok zijn gemeente dingt hier naar mede. Als St Hilaire hiervoor in aanmerking komt zal ook Zierik- MIDDELBURG, 31 Aug. De Stichting Gaudeamus te Bilthoven bestaat 10 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum wordt van 27 Aug. tot 3 Sept, een Internationale muziek- week gehouden. Deze Stichting is niet een school of iets dergelijks, maar heeft zich ten doel gesteld jonge componisten een milieu te verschaffen, waar zij aan moediging en stimulans vinden voor hun werk. Zij werd in 1945 opgericht door de heer W. A. F. Maas, die ook thans nog directeur is. Ook de direc teur van de Zeeuwse muziekschool, Henk Stam, maakt deel uit van het bestuur. De haven moest dus, zo besloot men, nog groter worden. Er waren mogelijk heden. Zo werd een Stichting Jachthaven in het leven geroepen die leningen kon sluiten. In 1953 werd de boomgaard op de heuvel naast de haven aangekocht. Zo’n heuvel afgraven is echter geen kleinigheid en pogingen de grond kwijt te raken mislukten in de aanvang. Maar later vond men een aannemer, die de grond wel wilde hebben voor dijksver- hoging. Onder de voorwaarde, dat deze aannemer de grond zou weggraven, zo als de ontwerper van de haven, de heer W. H. J. v. d. Hooft, het aangaf, kwam men tot een accoord. Een dag van deze muziekweek werd doorgebracht in Zeeland, speciaal in Walcheren. Na eerst een rondrit te hebben gemaakt over het eiland, waar o.m. Veere werd bezocht, arriveerden de componisten (een veertigtal uit verschillende Europese landen) in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Hier luisterden zij naar Jan Rijn, die op het orgel Distlers Parti.a: „Nun komm der Heiden Heiland” uitvoerde. Daarna trok men naar het Stad huis, waar het gezelschap door het ge meentebestuur van Middelburg werd ontvangen. De burgemeester, mr dr N. Bolke stein, noemde in een toespraak het be zoek van de componisten aan de Zeeuwse hoofdstad een feit van cul turele betekenis. Hij bestempelde de muziek als een belangrijke zijde van de cultuur, waarvoor ook de over heid een open oog en oor dient te hebben, in dit verband herinnerde hij aan de bloeiende Zeeuwse Muziek school, die thans één der grootste van ons land kan worden genoemd. De heer Maas dankte namens Gau deamus voor de spontane ontvangst. Hij verheugde zich over de toenemen de belangstelling voor de cultuur in het algemeen en voor de muziek in het bijzonder. Hij sprak de wens uit, dat ook het Middelburgse orkest (de Ver. voor Instrumentale muziek) een volgend jaar eens in Bilthoven wer ken van jonge componisten zal komen uitvoeren. De heer Stam sprak tenslotte ook een woord van dank. Ook hij was van mening, dat het een verheugend ver schijnsel is, dat de overheid zich voor de muziek en met name voor de com ponisten meer gaat interesseren. Na nog het Stadhuis bezichtigd te hebben vertrok het gezelschap per bus naar Bilthoven. Een kijkje in de nieuwe jachthaven. De bungalow links op het heuveltje draagt de naam „Bleekveldsche barrière”, een naam, waaronder ook de plaats, waar de haven thans is gegraven, in de historie van Goes bekend staat. VLISSINGEN, 1 Sept. Phs van Ommeren N.V. te Rotterdam is van daag een nieuw turbine tankschip W ker geworden: de „Moordrecht” Se' bouwd door „De Schelde” te Vlissfo' gen. Na de vlagwisseling wenste de heef J. W. Hupkes, directeur van „De Schel de”, de firma van Ommeren geluk mj' de nieuwe aanwinst. Hij prees o.m. goede samenwerking en feliciteerde de gezagvoerder, hem en zijn bemanning een voorspoedige vaart toewensende Mr J. J. Oyevaar, lid van de raas van beheer Van Ommeren, sprak na mens deze vennootschap. De nieuw benoemde gezagvoerek kapitein U. Hendriks, liet ook wo«r- den van dank horen. Even later werd in een der salons 1 besloten kring* een korte plechtigh®, gehouden. De burgemeester van Moor drecht de heer H. C. Vermaat, bood a.1 waardering voor het feit dat het sen naar zijn gemeente is genoemd, e'- wandtapijt aan. STAVENISSE, 1 September. De wederopbouwdag, dia op 30 Septem ber te Stavenisse gehouden zal worden en die door vele genodigden, onder wie regeringsvertegenwoordigers en vertegenwoordigers van buitenlandse inogendheden Frankrijk en Noor wegen zal worden bij gewoond, be gint met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur in het Dorpshuis 1 welkom. Over de inrichting van het gemeen temuseum deelden B. en W. mede, in onderhandeling te zijn met het Ne derlands Padvindstersgilde dat het ’s Gravensteen in huur heeft. Het be zwaar is, dat er ’s winters steeds toe zicht vereist is. Zo gauw de kap van het stadhuis gereed is kan het mu seum ^daar weer_worden ingericht. De op, ZIERIKZEE, 1 September. De gemeenteraadsvergadering van Zie rikzee werd ondermeer bijgewoond door de heer Guillaume, secretaris van de zustergemeente St Hilaire du Har- couet en diens echtgenote. Burge meester mr Schuurbeque Boeije heette deze Franse gasten hartelijk -o- De Chr. Nat. school aan de Bergweg heeft eveneens een tekort van een les lokaal. Daarom zal een klas onderge bracht worden in de barak aan de Tulpstraat, De U.L.O.-school der Ge ref. Gemeente heeft twee lokalen no dig. Voorlopig kan deze school gehuis vest worden in de lokalen van het Z. T.I. Het ligt in de bedoeling deze school de beschikking te geven over de lokalen, waarin thans de V.G.L.O. af deling van de Prof, dr Kohnstamm- school gehuisvest is. Dit kan pas, nadat de nieuwe O.L. school in West in ge bruik is genomen. Naar het oordeel van B. en W. behoort het tot de taak van het gemeentebestuur te zorgen dat er voldoende lokaalruimte voor de bijzondere scholen beschikbaar is B. en W. stellen dan ook voor aan dé be- sturen der scholen de kosten van huur der lokalen te vergoeden, alsmede de kosten van het overbrengen van 1 schoolmeubelen en leermiddelen naar deze lokalen z J MIDDELBURG, 1 Sept. Middelburg heeft weer een veemarkt. Donderdag morgen even na elven is deze officieel door de wethouder van het marktwezen, de heer L. J. van ’t Westende, voor geopend verklaard, nadat burgemeester mr dr N. Bolkestein enige inleidende woorden gesproken had. De oude Vismarkt aan de St Janstraat is de plaats, waar het vee voortaan iedere Donderdag aangevoerd zal worden. In de overdekte zuilengalerij, waar vroeger de vis aan de man ge bracht werd, is een betimmering gemaakt, waartussen op deze eerste marktdag de biggen een plaatsje hadden gekregen. Juist door deze galerij is de Vismarkt zulk een geschikte plaats als veemarkt. Bij slecht weer zulien de dieren er een goede schuilplaats vinden. Nadat mr dr Bolkestein de autoriteiten en de belangstellenden uit veeteeltkrin- gen verwelkomd had dankte hij allen, die tot het totstandkomen van deze vee markt hebben bijgedragen. De burge meester noemde hef een belangrijke ge beurtenis en schetste de vele moeilijk heden, die de organisatoren op hun vee- markt-weg gevonden hebben.. Nog belangrijker dan de aanwezig heid van handelaren en autoriteiten achtte hij de komst van het vee. Hij liet dan ook niet na de dieren te ver welkomen, die zover de touwen, waar mee zij aan het hekwerk van de Vis markt verankerd waren, dit toelieten, instemmend de koppen bogen. GESCHIEDENIS Tussen de twee vooruitspringende zui len van de galerij nam vervolgens de wethouder, de heer L. J. van ’t Westen de plaats, die via microfoon en luidspre ker een stukje uit Middelburgs veege- schiedenis releveerde. Op een plattegrond van 1597, aldus de wethouder komen reeds twee pleinen voor de Oude en de Nieuwe Beestenmarkt. Thans zijn dit de Kalver. en de Varkensmarkt. Slechts de namen van deze thans nog bestaande pleinen herinneren aan de oude bestem ming. De pleinen liggen in de buurt van de Beenhouwerssingel, zodat deze hoek van Middelburg vroeger het centrum van de veehandel was. Tot voor de oorlog was dit trouwens nog het geval, toen de handel zich concentreerde rond het Kerspel. Dit alles verdween met de ramp vin 1940. „Veehandelaren, het slagen van deze veemarkt zal voor een groot deel van U afhangen!” zei de heer Van ’t West- en.de. Met een „dat zij zal meewerken de welvaart van stad en land te bevor deren” verklaarde hij haar voor ge- opend. Werf” op te richten. Naast genoemde sloot lag n.l. een terreintje, waar de zei lers hun schepen „op de helling” gooiden. Men begon met niets, doch na enige tijd kon men het naast liggende stukje land aankopen. Daarna besloot men een kleine haven in te richten, waar onge veer 30 schepen konden liggen. In de winter van 1950 werd dat haventje ge graven. In Mei 1951 was het zover, en men had er toen ook een clubhuis bij gebouwd, dat deze haven officieel kon worden geopend. De ongeveer veertig leden, die de ver eniging toen telde, waren duchtig in hun schik. aan de Poststraat om kwart voor elf. Na deze ontvangst zal een rondgang door de gemeente worden gemaakt waarbij allereerst een bezoek aan de yamp-begraafplaats zal worden ge bracht en waarbij bloemen zullen Worden neergelegd. Voorts zullen en kele nieuwe woningen worden be zocht. Vervolgens vindt de eerste steen legging van de nieuwe kleuterschool plaats. Nadat een warme maaltijd in het Dorpshuis zal zijn gebruikt, zal burgi meester L. A. Verburg zijn geluidsfili „Stavenisse der zee ontrukt” verto nen. Voor deze film, die hier zijn pre miere beleeft, bestaat grote belang stelling. Na het vertonen van deze1 film vindt het afscheid van de geno digden plaats. I? *s

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2