over In Tholen koken de huisvrouwen nu op mijngas Sobolef stelde zes vragen legers en atoomwapens GRENSINCIDENTEN BIJ GAZA VOOR VERENIGDE NATIES Geen bewijs dat Jungschlaeger wapens naar Djambi bracht Groot-Brittannië heeft als wens: Het weer Japan wil toetreden tot de Verenigde Naties Europa Vier dodelijke ongelukken Vrijspraak verdachten zaak-Bandjanegara Engeland haalt troepen uit Kenia weg Kwestie-Cyprus achter gesloten deuren Ernstige heidebrand bij Wezep in Geen uitzonderlijk mooie zomer Jules Moch kwam met plan voor internationale organisatie Omschakeling gisteren door burgemeester v. d. Hoeven verricht Hammarskjoeld stelde zich op de hoogte van de feitelijke toestand Voetballers, morgen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND begint de strijd I De ontwapeningsbesprekingen Als eerste gemeente in Zeeland Staat van Beleg in Buenos Aires Vijf en twintigste zitting Geen enkel besluit Zuidvietnamese opstandelingen beschoten kustvaartuig DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking Verzet van Mau-Mau minder Vele hectaren zijn verwoest Matiging gevraagd y.w ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3181 2009, (ZIE PAGINA 5) „Bello”, het veelomstreden, sympathieke treintje heeft Woensdagavond de politie naar lager sferen verwezenmoest worden. (Zie ook pag. 3). zo zei hij. -o- VRIJDAG 2 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn München Wenen Innsbruck Rome yylLI*^—IV/ y UCtv V CvlVIllio vl vUCliy Oj IlijJCtllllCAC VA Clllljv ILLdv vV V UA1VA zijn laatste gang van Bergen aan Zee naar Alkmaar gemaakt uitgeleide gedaan door een zee van mensen en propvol passagiers, die deze laatste rit mee wilden maken. De belangstelling was zó groot, dat een aantal enthou siaste passagiers op de daken van de wagentjes had plaatsgenomen, en door 22 21 22 22 24 24 24 24 28 22 21 28 22 18 22 18 29 DEN HAAG, 1 Sept. Vandaag waren in ons land vier doden te be treuren door ongevallen. Drie overle den er aan de gevolgen van een auto- botsing, en de vierde viel in het ruim van een schip. In Apeldoorn botsten een personen auto en een vrachtwagen op elkaar doordat wegens een mistbank de laat ste niet werd opgemerkt. Daarbij werd de 30-jarige magazijnbediende H. H. L. uit Deventer, die naast de chauffeur zat, op slag gedood. Op een ander punt in Apeldoorn geraakte de 74-jarige me vrouw A. W. S. onder een bus van de stadsdienst, toen zij door onbekende oorzaak na te zijn uitgestapt, onder het rechterachterwiel terecht kwam. Noch de chauffeur, noch de passagiers van de bus hebben iets van het ongeluk gemerkt. Bij Oude Tonge kwamen een perso nenauto en een vrachtauto met elkaar in botsing, met als gevolg, dat de be stuurder van de personenauto zwaar werd gewond en de mede-inzittende, de heer Min uit Roosendaal vrijwel op slag werd gedood. Juist op de dag van zijn zeventiende verjaardag viel de dekjongen van het s.s. „Friesland”, Johannes Koster uit Gouda, in een ruim van het schip. In het ziekenhuis van Soerabaja, in welke stad het schip in afwijking van het vaarschema binnenviel, is de jongen later overleden aan zijn verwondingen. het noorden van het land, wat regen of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere tem peraturen. licht bewolkt zwaar bewolkt zwaarbewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt nevel onbewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt nevel SUHAEMI Getuige Harris bin Suhaemi ver klaart, dat het niet in Mei is geweest, maar in October 1952. Hij zegt die da tum nu zo precies te weten, omdat het kort na de grote brand in Djambi is geweest, die op 21 October 1952 om 11.30 uur woedde. Op een vraag, waarom hij nu ineens de datum zo precies weet, zegt getuige dat hij nooit iets over de brand heeft willen vertellen, omdat men hem als lid van de „organisatie” deze brand schuiven. De rechter zegt tegen de verdedig ster, mevrouw Bouman, dat zij de ge zagvoerder van de „Batu Baru” en het scheepsjournaal over de maanden Oc tober en November moet produceren. Verdedigster antwoordt, dat getuige het nu in ieder geval zo heeft verteld, dat de „Batu Baru” in de natte tijd in Djambi is geweest, wanneer zij straks aantoont, dat ook dat niet gebeurd is, zal het wel weer een ander schip ge weest zijn. NEW YORK, 1 Sept. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Mamoroe Sjigemitsoe, heeft Donder dag in New York gepleit voor toela ting van Japan tot de Ver. Naties en verzachting van het Westelijk verbod van handel met communistisch-China. In een tevoren opgestelde verkla ring zei Sjigemitsoe, dat Japan hoopt gebruik te maken van de verminde ring der internationale spanning als gevolg van de Geneefse vier-mogend- hedenconferentie. Japan wil doen wat het onder de gegeven omstandigheden kan, om de vreedzame samenleving met de communistische macht te ver zekeren. „Slechts door volledig lid te worden van de Ver. Naties zullen wij in staat zijn onze invloed voldoende aan te wenden ten behoeve van de vrede en de vooruitgang van de we reld” aldus de Japanse minister. BUENOS AIRES, 1 Sept. In het Lagerhuis van het Argentijnse congres is Donderdag door afgevaardigden van de Peronistische fractie een wetsont werp aangenomen tot het afkondigen van een staat van beleg voor het ge bied van de stad Buenos Aires. De stakingen zijn inmiddels geëindigd. aan de landen moet zijn verboden de ze wapens te gebruiken, tenzij in ge val van verdediging tegen agressie en „ingevolge een besluit van de veilig heidsraad”. 6. Stemt het Westen er mee in, dat, in afwachting van een verbod inzake atoomwapens, alle landen de proefne mingen met dergelijke wapens moeten staken? ’s-GRAVENHAGE, 1 Sept. Naar wij uit Djakarta vernemen, is Don derdag de behandeling van de zaak-Jungschlaeger voor het landgevecht te Djakarta voortgezet. Op deze 25ste zitting waarvoor grote publieke belang stelling bestond, werden de getuigen Harris bin Suhaemi en Amirudin ge hoord en voorts de getuige a décharge Willem van der Rest. Laatstgenoemde was van 15 April tot 11 Augustus 1952 gezagvoerder op het K.P.M.-schlp „Batu Baru”, waarop beklaagde volgens getuige Harris in Mei 1952 wapens naar Djambi gebracht zou hebben. Aan de hand van het scheepsjour- misschien in de schoenen had kunnen naai toonde getuige Van der Rest aan, dat het schip in Mei 1952 op een vaste lijn had gevaren en geen enkele keer Djambi had aangedaan. Dit zou, naar hij zeide, overigens ook onmogelijk zijn geweest, omdat de diepgang van het schip in Mei, in de droge tijd, te groot zou zijn geweest om over de zandbank in de rivier de Djambi heen te komen. Russische aanbiedingen van oorlogs materiaal aan Arabische landen. Hij voegde er evenwel aan toe, dat het niet in het belang van de vrede in het midden-Oosten zou zijn, als de Arabi sche landen zwak zouden blijven. Radio-Cairo meldde dat de gemeng de Egyptisch-Israëlische wapenstil- standscommissie Donderdag bij Aoed- ja, in de gedemilitarieerde zone ten zuiden van Gaza, bijeengeweest is, ter behandeling van de Egyptische klacht over het incident van 22 Augustus dat langs de gehele bestandslijn de strijd heeft doen oplaaien. De vergadering van de commissie is tot Maandag verdaagd, en er werd geen enkel besluit genomen. DE BILT, 1 Sept. Nu de zomer maanden achter de rug zijn, werpt het KNMI een terugblik op het weer in die periode, en komt tot de conclusie, dat de gemiddelde temperatuur in De Bilt slechts 0.2 gr. Celsius boven de normale waarde van 16.4 gr. Celsius is geweest. Augustus was gemiddeld ruim een graad warmer dan normaal, Juli slechts een halve graad, en Juni zelfs een graad kouder dan normaal. Het aantal zomerse dagen in 'de drie maanden bedroeg te De Bilt 16 tegen 19 normaal, waarbij dient te worden opgemerkt, dat er tal van mooie dagen zijn geweest, waarop de temperatuur de 25 graden Celsius juist niet bereik te, en die dus niet als zomerse dagen worden gerekend. In De Bilt werden 642 uren zonne schijn geregistreerd tegen 615 uren normaal, en werd 135 mm regen ge meten tegen 215 mm normaal. -o- NEW YORK, 1 Sept. De vergadering van de subcommissie voor ont wapening was Donderdag gewijd aan een reeks vragen, welke de Russische afgevaardigde Sobolef zijn Westelijke collega’s stelde en aan een verhande ling van de Fransman Jules Moch over de organisatie en de uitvoering van een ontwapeningsprogram. Sobolofs vragen waren dë volgende: 1. Gaat het Westen er mee accoord, dat de omvang van de strijdkrachten der grote mogendheden, overeenkom stig de Sowj et-voorstellen van 10 Mei, wat de Sowjet-Unie, communistisch China en de Verenigde Staten betreft, tot één a anderhalf millioen man, en voor Groot-Brittannië en Frankrijk tot 650.000 man moet worden vermin derd? 2. Is men het er mee eens, dat de maximale om vang van de strijdkrach ten der andere landen 150.000 tot 200.000 man mag zijn? 3. Gaat het Westen er mee accoord, dat het verbod van atoomwapens van kracht wordt, zodra de overeengeko men verminderingen ten aanzien van de strijdkrachten voor 75 procent zijn uitgevoerd? 4. Is het afgesproken dat de kern wapens volledig zullen worden geëli mineerd, wanneer ook de laatste 25 procent van het ontwapeningsprogram zal zijn uitgevoerd? 5. Gaat men er mee accoord, dat het hangende het verbod van kernwapens, Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. van een lint in de Thoolse kleuren en het open draaien van een kraan het gas sissend naar de gashouder deed stromen. Teruggekeerd in het Hof van Hol land luisterde men naar de heer Van Rjjsbergen die ondermeer vertelde, dat heel Limburg, Brabant, Nijmegen en nu ook de stad Tholen profiteert van het mijngas dat de Staatsmijnen produceren. En dit is niet alleen zo maar be langrijk voor de huisvrouwen, ook de industrieën hebben gas nodig. Philips in Eindhoven zou niets zijn zonder gas uit de mijnen en heel wat industrieën knopen aan vesti ging in een bepaalde plaats de eis vast, dat er mijngas moet zijn. Dat gas is dus ook een kans voor Tho len, en zeker een gelukwens waard. De heer Van Essenhuis uitte even eens een gelukwens. Van de 64 aange slotenen is Tholen de 38ste gemeente die, na de bevrijding, aangesloten is op hef net en tevens het verst verwij derde punt. Nadat de heren A. J. Argelo, na mens Bouw en Woningtoezicht, J. Vos, de aannemer en wethouder H. Jansen, namens de gascommissie, een geluk wens hadden uitgebracht, zagen de ge nodigden de film „Gas”, die een uit stekend beeld geeft van de manier waarop mijngas wordt geproduceerd. Deze film draaide ’s avonds ook voor de Tholenaren, opdat zij weten wat voor gas zij eigenlijk in de buizen heb ben.... Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MOCH SPREEKT Jules Moch diende namens Frank rijk een nieuw plan in voor een in ternationale ontwapeningsorganisatie, die bij een ontwapeningsconventie in het leven zou moeten worden geroe pen. Deze organisatie zou een algemene vergadering omvatten, waarin alle landen die de conventie onderschrij ven zijn vertegenwoordigd, een per manente commissie van vijftien leden staten, waaronder de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad (de V.S., de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en China), een raad van ze ven juristen van verschillende natio naliteit en een administratief lichaam. der Hoe- drijf'te exploiteren maar het wilde niet lukken, evenmin trouwens als een wijnhandelaar en een candidaat-nota- ris die in 1894 samen het bedrijf voort zetten en er al spoedig een N.V. van maakten. Maar met die Vennootschap was het ook al sukkelen en zo kwam het bedrijf in 1915 in handen der ge meente. De verwachting, dat de andere ge meenten op het eiland ook wel van ’t Thoolse gas zouden willen profiteren werd de bodem ingeslagen en aange zien het bedrijf verouderde moesten de bakens verzet worden; het werd mijn gas. Na deze uiteenzetting wandelde men naar de gasfabriek waar de burgemeester door het losknopen DJAKARTA, 1 Sept. Alle drie de verdachten in de zaak Bandjarnegara, drs I. A. M. Schmutzer, E. I. M. Ver- steegh en J. A. Caton, alias Mohammed Mahpudin, zijn Donderdag door rech ter Maengkom vrijgesproken. In het vonnis oordeelde de rechter, dat niet ’t bewijs geleverd is, dat ver dachten schuldig zijn aan het ten laste gelegde. Indien verdachten al hulp aan ben den hebben verleend, dan is dit niet opzettelijk gebeurd om de vijand te steunen, doch onder druk. Rechter Maengkom oordeelde verder, dat de gehoorde getuigen hebben bewezen geen betrouwbare verklaringen te kunnen afleggen. Voorts merkte hij op, dat het getuige nis van de gehoorde legerofficieren er toe heeft bijgedragen, de onschuld van verdachten aan te tonen. De officier van justitie, Sihaan, eiste verleden maand anderhalf jaar gevan genisstraf tegen Schmutzer, Versteegh en Caton, wegens „in oorlogstijd steun verlenen aan benden door het ver strekken van rijst, geld, munitie en andere materialen in de periode van 1950 tot 1954. Verdachten waren, na 15 maanden in voorarrest te hebben door gebracht, allen reeds op vrije voeten gesteld. SAIGON, 1 Sept. Tengevolge van een beschieting van een Zuid-vietna- mese kustvaartuig door leden van de opstandige organisatie Binh Xuyen zijn Woensdag zeventien personen ge dood en veertig gewond. Het schip voer met vluchtelingen een rivier bij Saigon op. Het vaartuig, de 458-ton metende „Nam-Viet” vaart onder Franse vlag en is te Saigon geregistreerd. -o- DE BILT, 1 Sept. Vrij veel bewol king met plaatselijk, voornamelijk in NAIROBI, 1 Sept. Engeland zal 2.500 man Britse troepen en 1.000 man inheemse troepen terugtrekken uit de strijd tegen de Mau-Mau in Kenia, al dus is Donderdag in Nairobi bekendge maakt. Sedert het afkondigen van de nood toestand in October 1952 hebben de Britse troepen en de inheemse eenhe den meer dan 8.000 verzetslieden van de Mau-Mau gedood. Volgens officiële gegevens die in Fe bruari werden gepubliceerd, bedroeg toen de sterkte der Britse en inheemse troepen in de kolonie 7.800 man. Generaal-majoor Heyman, die staf chef in Kenia is, verklaarde, dat de maatregel moet worden gezien als een „beperkte vermindering”. Niemand meent, dat de noodtoestand voorbij is en dat de strijdkrachten aanzienlijk verminderd kunnen worden. De grote militaire operaties die dit jaar tegen de Mau-Mau zijn uitgevoerd, hebben de kracht van de verzetslieden vermin derd en de splitsing van de benden in kleinere groepen teweeg gebracht, Uitgave: Uhting „Zeeuwsch Dagblad” 5‘1CD Giro 274289. ^fdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel 2438 (b.g.g. voo- redactie ff voor advert, enz. 2970), Horen: Vlissingen: Nieuwstr. felef. 326; Middelburg: Korte Ldstr. 35. Tel. administratie ff Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: onsterbaan Le Cointre N.V., u Goes I nisterie van buitenlandse zaken is me- I degedeeld, dat Lawson tegenover pre- mier Sjaret de hoop heeft uitgespro ken dat matiging zal worden betracht in de huidige kritieke toestand. Law- son had evenwel geen stappen gedaan namens de Amerkaanse regering. Pre mier Sjaret had o.m. Israëls bereid heid tot uitdrukking gebracht om toe te stemmen in een staken van het vu ren indien Egypte het voorgestelde be stand stipt zou nakomen. Volgens Reuter waren diplomatieke vertegenwoordigers te Cairo Donder dagavond van gevoelen, dat er een lichte vermindering van de spanning in het gebied van Gaza is ingetredeh. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft Donderdag ge sproken met vertegenwoordigers bij de V.N. van Frankrijk, Engeland en de V.S. over de toestand aan de Israë- lisch-Egyptische grens. Abdoel Rahin, de permanente ver tegenwoordiger van Jemen bij de V.N. heeft verklaard, niets te weten van THOLEN 1 Sept. Als eerste gemeente in Zeeland en de vier en zestigste in Nederland heeft de stad Tholen thans overgeschakeld op mijngas. In de oude vervallen gemeentelijke gasfabriek zijn de vuren gedoofd. Vanmiddag draaide de burgemeester van Tholen, mr A. J. van der Hoeven, in tegen woordigheid van een aantal genodigden de kraan open in het nieuwe ver deelstation en stroomde mijngas, dat door een tweehonderd vijftig kilometer lange leiding uit Limburg wordt aangevoerd de gashouder binnen. De Thoolse huisvrouwen hoeven nu niet langer te mopperen: het gas is zeker 15 pet. beter van gehalte dan datgene waar men voordien zijn potje op kookte. Voordat burgemeester van ven de officiële opening verrichtte, vond in het „Hof van Holland” een bij eenkomst plaats, waar de genodigden, onder wie de heer Essenhuis, de ad- ministrateur van het gasdistributiebe- drijf der Staatsmijnen met zijn staf en de heer M. A. van Rjjsbergen, direc teur van het gasbedrijf te Roosendaal en adviseur der Staatsmijnen, alsmede de raadsleden, werden verwelkomd. Burgemeester van der Hoeven dankte allen, die aan de omschakeling hebben meegewerkt en vertelde iets over de geschiedenis van de Thoolse gasvoor ziening, die in 1863 begon met het ver lenen van een 30 jarige concessie aan een Amsterdamse firma, die 35 vleer- muislantaarns van gas v°°rzag. 1893 probeerde een particulier het be -o- 1 Sept. De ministers van 1 ‘inlandse Zaken van Groot-Brit- k-.p’f’ Griekenland en Turkije hebben 'd® geheime besprekingen te o.p ,en de impasse in het overleg k_ 5 fle toekomst van Cyprus te door- i, De eerste geheime bijeen- n st. zal Vrijdag worden gehouden, een'kl.n“^ers zullen dan slechts door vergezeld^ aantal adviseurs worden la?/, ^isters MacMillan (Enge- en 7Z..1 Stephanopoelos (Griekenland) een (Turkije) besloten tevens hun co„mmyniqué uit te geven, waarin n^fjggP^'ngsredevoeringen zijn sa- AMIRUDIN Daarna wordt getuige Amirudin ge hoord. Op de vragen van verdedigster vertelt hij, dat hij in September 1954 met beklaagde is geconfronteerd, in aanwezigheid van commissaris Sukar- djo, een typiste en een technicus van een bandopnameapparaat. Er waren geen Nederlanders aanwezig. Verdedigster leest uit een rapport over het vooronderzoek voor, dat ge tuige eerst beklaagde alleen maar van een foto herkende, zonder echter zijn naam te weten, en dan leest zij uit het zelfde rapport voor, dat getuige de naam van beklaagde voluit met de voorletters noemde. Verdedigster legt verder nog een verklaring over van kapitein Schettin- ga van de Nederlandse militaire mis sie, waarin deze zegt, dat alles, wat ge tuige verklaarde over Jungschlaeger, volledig gelogen is. Vrijdag zal de 26ste zitting worden gehouden; dan zal getuige Tomasoa gehoord worden. DEN HAAG, 1 Sept. Op de heide bij het militaire kamp Wezep op de Veluwe heeft een hevige heidebrand gewoed. De krachtige Noordwester wakkerde de vlammen aan zodat een groot gebied door het vuur werd aan getast. Vijfhonderd soldaten gingen met be hulp van bulldozers en andere werk tuigen ’t vuur te lijf, en verbreedden de brandgangen. Men kon eerst aan blussen niet den ken, vanwege het gevaar van moge lijk niet-ontplofte granaten, die op de schietheide liggen. Ook de brandweer corpsen van Epe, Nunspeet, Heerde, Apeldoorn en Oldebroek namen aan het blussingswerk deel. Om vier uur in de middag was de brand vrijwel be dwongen, en konden de militairen in rukken. Over de oorzaak deelt de Legervoor- hchtingsdienst mede, dat reeds giste ren een begin van brand werd ont dekt, nadat ter plaatste enige schiet oefeningen waren gehouden. Deze brand werd toen geblust, terwijl op Plaatsen waar de brand woedde, wachtposten werden geplaatst. Men neemt aan, dat het vuur in de veen- •aag onder de heide is blijven smeulen en vanmorgen de brand opnieuw is op gelaaid. Een aangrenzend boscomplex, dat vanmorgen met het oog op de windrichting gevaar liep, kon echter worden behouden. Hoeveel hectare heidegrond zijn verwoest, is nog niet bekend. LONDEN, 1 Sept. Volgens Groot-Brittannië zijn de gevechten tussen Egyptenaren en Israëliërs in het gebied van Gaza thans dermate ernstig, dat de kwestie aan de Verenigde Naties moet worden voorge legd, aldus is Donderdagavond in ambtelijke kringen te Londen ver nomen- Deze beslissing werd bekend, nadat het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen had verklaard, dat Groot-Brittannië Israël en Egypte voor de tweede maal ernstig gewaarschuwd heeft voor de ge varen die verbonden zijn aan de incidenten. In genoemde kringen was men van mening, dat waarschijnlijk de Veilig heidsraad bijeen zal worden geroepen, alhoewel het niet vast staat, dat de I Britse regering zulks zal doen. I Eerder had een woordvoerder van I het ministerie van Buitenlandse Za- I ken verklaard, dat Groot-Brittannië I in de afgelopen dagen in diplomatiek I contact is geweest met de Verenigde I Staten en Frankrijk over de moeilijk- I heden tussen Israël en Egypte. Groot- I Brittannië, de Verenigde Staten en I Erankrijk hebben in 1950 de driepar- I tijenverklaring getekend, waarbij de I stabiliteit in het Midden-Oosten wordt I gegarandeerd. De Amerikaanse ambassadeur Ed- I -yard Lawson heeft Donderdag een be zoek gebracht aan de Israëlische pre mier, Mosje Sjaret, in Jeruzalem. Van de zijde van het Israëlische mi- PaT’ni> j

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1