DE EERSTE DAG Puistjes! Samenwerking in Ie Onderneming Ongevallencijfer blijft ontstellend hoog Verhoging dijken langs de Duitse kust Indonesië wenst weer gesprek over Nieuw-Guinea Amsterdams burge meester is op zijn hoede Nieuw jeugdpaviljoen van „Sonnevanck" Synode zond gelukwens aan jarige Prinses r.T.'ssjsrOjnn M&W 1 September 1955 hi. hst vorige artikel schreven wy de taak van de ondernemings- i, Daarbij werd opgemerkt, dat „en juiste uitvoering veel zal af- - van de wijze waarop de leden deze raden hun taak vervullen, geestesgesteldheid van waaruit lerk verricht wordt is beslissend, ifvan hangt het af, of er iets te lt komt van de samenwerking die It beoogt. Dit legt een bijzondere rantwoordelij kheid op werkgever werknemer. Zij dragen de morele ^woordelijkheid voor het welsla- it^veréist beiderzijds veel wijs- en tact Vandaar dan ook dat de Sidaatstelling en verkiezing van van de ondernemingsraad zulk verantwoordelijke en moeilijke js Hier komen we aan de ver ding vakbeweging—ondernemings- Dregering stelt nadrukkelijk in toelichting op de wet: „dat de or- „nisatorische ervaring en het vertrou- £T dat de vakbeweging bezit van waarde zijn voor het welslagen Er ondernemingsradenOpgemerkt !»rdt in deze Memorie van Toelich- dat de kans op overschrijding bevoegdheden door de onderne- mingsraad geringer is als de leden 1- de candidaatstelling contact heb ben met de vakorganisaties. De onder- Lingsraden hebben immers hun 5 binnen het eigen bedrijf, de or- ganisaties voor alle bedrijven geza- ^Zonder de organisatie en scholing ta werknemers", zo gaat de regering verder in haar toelichting, „die zich de vakverenigingen voltrekken, m een doeltreffende medewerking hunnerzijds (van de werknemers dus *J in het bedrijfsleven nauwelyks ontwikkeling komen." um deze redenen hebben de werk nemersorganisaties het voorkeursrecht voor de candidaatstelling verkregen. Dat de regering tot deze concrete uit- ipraak is gekomen, is een erkenning van de grote waarde van het werk der organisaties. Wij mogen weten dat els werkgevers hetzelfde erkennen. Tenslotte is er de taak van de werk nemersorganisaties via de Bedrijfs- tommissies en de Sociaal Economische Raad, en de werkgeversorganisaties in :e organen, toezicht uit te oefenen v de ondernemingsraden. De positieve taak ligt op het gebied van candidaatstelling en scholing. Wij weten dat dit een grote verant woordelijkheid legt op de Christelijke vakbeweging om niet alleen de meest geschikte personen aan te wijzen, maar allereerst die scholing aan haar leden deze organen te geven, waardoor in staat zijn mee te werken dat de arbeider weer waarlijk met zijn ar beid en zijn medemens verbonden wordt, m.a.w. hem te herstellen in zijn verantwoordelijkheid. Daarin toch ligt het ganse probleem van de moderne arbeid opgesloten. et de vorming van ondernemings raden zijn de vraagstukken en problemen in de onderneming niet alle opgelost, ook niet het vraagstuk van de medezeggenschap en dus het dragen van mede-verantwoordelijk heid. Het dragen van mede-verant woordelijkheid vergt allereerst mede zeggenschap. De instelling van onder nemingsraden is een practische poging een begin mee te maken. Hier ligt een nieuwe taak. Voor de organisaties, voor de werknemers, en niet in het minst voor de werkgever. Deze wet beoogt immers bij te dragen tot een rechtvaardige regeling van de arbeidsverhoudingen. In die arbeids verhoudingen treden twee figuren naar voren: werkgever en werkne mer. Het is dan ook van 't grootste be lang, dat de werknemer met zijn hart 1 het werk betrokken is. Dat kan leen verwacht worden als de werk nemer weet, waarvoor hij werkt. Niet allereerst in beloningsopzicht, maar in de verhouding van zijn arbeid tot het ondernemingsdoel. De onderne mingsraad is een middel om tot een juiste verhouding te komen en de werknemer de zin van zijn arbeid bij te brengen. De wet gaat uit van de arbeidsge meenschap. Leiding en arbeid zijn uaarom beide in de ondernemingsraad ertegenwoordigd. In onze tegenwoor- age, zo zeer vermaterialiseerde en ge- wecnaniseerde samenleving dreigt de mens, „de Kroon van Gods Schep- P'ng onder te gaan. Bij het doorbre ken van de massaficering, die hieruit voort vloeit, in zijn diepste wezen een r° 'gieus vraagstuk, kan het overleg - de samenwerking binnen de on derneming van grote betekenis zijn. van de Wet op de Ondernemingsra ad gaat dan ook een appèl uit. Een Ppel op werkgever en werknemer, gezamenlijk het klimaat te scheppen v 7?rin arbeidsgemeenschap ten t°t ontwikkeling kan komen, arbeid eens bloeien zal, in jneid en verantwoordelijkheid. k ben er my van bewust, dat ik sekt Wat- vraSen onbeantwoord heb nnoivfi1' belangrijke zaken niet ge- hebh of.. besproken zijn. Wellicht dan wii meer vragen opgeroepen ziin waren. Mochten er reacties Wii v, dat 8raaS vernemen, hoofdv- j8n- alleen' dat een er oprechte K iUldelbk gemaakt is. het wlnv ]angstellinS is gewekt voor het ai r ondernemingsraden in 'sdri1iem?en' en voor de betrokken öfe ln het bijzonder. «n wpVv voor de Christen werkgever -ijn zich eï- een aansporing moge ak hii\mnS- g te bezinnen op hun ,K «O dit nieuwe werk. J. L. Premie voor extra dienst in Nieuw-Guinea 'klren^y hN?AGE' 31 AuS- Mili- het dienstnv tot de reserve- of kunnen fl deel der smacht mie als ,afnspraak maken op een pre- '',oorop-„K„vriJwlllig langer dan de hun dienst in Nieuw-Guinea een officier'^6 -premie bedraagt een sch»„ ,-maximum f 15° en eike maaPnilng.maximum f75~ voor aldaar doorgebracht Werkel^e dienst ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Zorgenkind van deze tijd Weer invoering maximumsnelheid? GRAVENHAGE, 31 Aug. Het Tweede Kamerlid Ritmeester heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld betreffende het spoe dig nemen van maatregelen in het belang van een betere regeling van het verkeer op de openbare weg. Hij noemt de onrustbarende stijging van het aantal ongevallen, en pleit voor het krachtiger bevorderen van het verkeers- onderwijs op de scholen en het intensiveren van het politietoezicht. zijn ant- gangers binnenkort worden tegemoet gezien. Het verkeersonderwijs wordt thans Minister Algera erkent woord, dat in absolute zin het aantal verkeersongevallen met ernstige ge volgen een betreurenswaardige stij ging vertoont, hoewel daar niet uit mag worden afgeleid, dat reiatief de verkeersonveiligheid in ernstige mate toeneemt. Het aantal motorvoertuigen is namelijk sterk gestegen, terwijl het aantal overleden slachoffers in 1954 niet groter was dan in 1949. BEZORGDHEID Niettemin geven de ongevallencij fers reden tot ernstige bezorgdheid ei het ligt zeker op de weg van de over heid maatregelen te nemen, welke tot vermindering van de verkeersonvei ligheid kunnen bijdragen. Met het oog daarop is het vorige jaar de commissie veiligheid wegverkeer ingesteld, welke commissie over verschillende facetten van het verkeersvraagstuk van advies dient. Men hoede zich echter gedachte, dat alleen van overheids maatregelen verbetering valt te wachten. Verreweg het grootste deel van de verkeersongevallen is te wijten aan onachtzaamheid, veelal zelfs roe keloosheid van de weggebruikers. Zo lang de deelnemers aan het verkeer, van welke categorie dan ook, er zich niet voortdurend rekenschap van ge ven, dat elke onberaden stap of han deling gevaar oplevert voor hen zelf en hun medemensen, is een verminde ring van het aantal verlreersongeval- len niet te verwachten. Met leedwezen moet worden geconstateerd, dat, on danks de inspanning, die het Verbond voor Veilig-Verkeer en de overige ver- keersbonden zich getroosten, dit besef aan te kweken, in de mentaliteit van de weggebruikers nog niet voldoende verandering ten goede valt te bespeu ren. VOETGANGERS De commissie veiligheid wegverkeer heeft een aantal vraagstukken op ver keersgebied in studie, waaronder de bescherming van de voetgangers en de eventuele wederinvoering van de ma ximumsnelheid.-Naar verwachting kan het rapport van de commissie betref fende de bescherming van de voet- vrij algemeen als onderdeel van het vak aardrijkskunde op de lagere scho len onderwezen, hetgeen er in belang rijke mate toe zal bijdragen, de jeugd bewust te maken van de gevaren, wel ke de deelneming aan het verkeer met zich brengt. Het politietoezicht op de nalevipg van de verkeersvoorschriften is in de loop van dit jaar reeds aanmerkelijk geïntensiveerd, terwijl naar geleide lijke verdere uitbreiding van de ver- keersgroepen van het korps rijkspolitie wordt gestreefd. Na ontvangst van het rapport van de commissie veiligheid wegverkeer ir zake de bescherming van de voetgan gers in het verkeer zal dit aanstonds in studie worden genomen. Indien met de voorstellen van de commissie kan worden ingestemd, zal zo spoedig gelijk de totstandkoming van een wet telijke regeling ter zake worden be vorderd. De minister stelt zich voor een zelfde gedragslijn te volgen ten aanzien van andere positieve voorstel len van genoemde Verzilting gaat steeds verder BONN, 31 Aug. Het zal nog min stens tien jaar duren voor alle dijken langs de Duitse Noordzeekust op vol doende hoogte zijn gebracht, verklaar de de Nedersaksische minister August Wegmann op een waterstaatsdag Oldenburg. De verhoging der dijken vanaf Em- den tot aan de grens in Slees wijk is enkele jaren geleden in versneld tem po ter hand genomen, nadat de over stromingsramp in Nederland en Enge land ook in Duitsland tot de overtui ging had geleid, dat de kustbeveiliging niet voldoende meer was. In Sleeswijk-Holstein is men met de verhoging der dijken reeds een flink stuk gevorderd. In Nedersaksen wordt er dit jaar 54 millioen aan ten koste gelegd. De meeste dijken moeten tussen een halve en twee en een halve meter verhoogd worden. Tijdens de waterstaatsdag in Oldenburg schatten deskundigen, dat ruim 600.000 hectare aan polders langs de Duitse kust door het zeewater wordt bedreigd. De daling van de kust, die in een generatie 25 centimeter be draagt, heeft in grote delen van dit gebied reeds tot een verzilting van de waterbronnen geleid, die zodanige vor men heeft aangenomen, dat naar som mige plaatsen het drinkwater per trein uit Emden moet worden aangevoerd. Hoogwater Vrijdag 2 Sept.: Vlissingen: 1.52 u. 2.14 m., 14.01 u. 2.11 m. Terneuzen: 2.16 u. 2.28 m., 14.28 u. 2.25 m. Wemeldinge: 3.33 u. 1.76 m„ 15.50 u. 1.64 m. Zierikzee: 3.23 u. 1.52 m., 15.34 u. 1.39 m. Een plechtige overdracht De eerste dag. Het is weer zo ver. De eerste dag naar school. Daar zijn ze weer gegaan aan de hand van moeder het grote onbekende tegemoet. Het vertrouwde leventje om en nabij huis is doorbroken en van negen tot vier uur heeft voortaan een ander leventje zijn intrede gedaan. Het leventje, waarin niet meer moeder of vader, maar de juffrouw de hoofdpersoon is. Vandaag zijn ze gebracht. Eventjes bïfeef moeder nog in de schoolgang, eventjes zei moeder nog wat tegen de juffrouw en daarna was het voorbij. Toen nam die vreemde, maar toch wel lieve juffrouw de kleine, die plotseling groot was gewor den, want hij gaat toch naar de grote school, mee de klas in, waar nog veel meer kinderen waren. En moeder ging weer naar huis en ze zuchtte: „Dat was de eerste", of „Weer een" of misschien „Nu ben ik de laatste kwijt". Hanifah i New York Ingezonden Mededeling (Adv.) Fruit-Telia s e verL fruit-fris 'en dorst-lessend. Vervelen nooit i Verklaring over de terugkeer van ZuicL Molukkers in Nederland DJAKARTA, 31 Aug. Woensdag is dr Abu Hanifah, hoofd van het di rectoraat Amerika van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken per vliegtuig naar New York vertrokken voor het bijwonen van de tiende algemene vergadering van de Verenigde Naties. Naar uit welingelichte bron wordt vernomen, zal hij contact opnemen met de Indonesische vertegenwoordiging der Verenigde Naties. Nieuw-Guinea naar voren brengt, de ze kwestie op een nieuwe en vriend schappelijke wijze benaderen. Het blad zegt, dat de nieuwe politiek een merk bare verandering te zien geeft in het buitenlandse programma van Indone sië. Volgens de correspondent heeft Abu Hanifah gezegd, dat deze veran dering een deel van het programma is van premier Burhanuddin Harahapom de Indonesische betrekkingen met de Westerse landen te verbeteren. „Wij zullen niet vijandig staan tegenover Nederland. Ons doel is op de algeme ne vergadering te komen tot bilaterale besprekingen tussen onze twee lan den", aldus Hanifah. Indonesië zal er ook dit jaar naar streven via de Verenigde Naties Ne derland te dwingen tot het heropenen van de onderhandelingen over Nieuw- Guinea. Men kon nog niet met zeker heid zeggen, hoe dit aangepakt zal worden, want de instructie van de re gering te dier zake wordt nog opge steld. Wel is zeker, dat Indonesië zal vasthouden aan de betreffende reso lutie, die op de AA-conferentie is ge- Verder zal Indonesië Marokko en Algerije steunen bij hun strijd voor de onafhankelijkheid. „VRIENDSCHAPPELIJK" Naar de correspondent van de New York Times uit Djakarta meldt, zou Indonesië, wanneer het op de komen de algemene vergadering van de Ver enigde Naties zijn eis ten Geen algemene verkiezingen 29 Sept in Indonesië DJAKARTA, 31 Aug. Het zal niet mogelijk zijn in alle delen van het land op de vastgestelde datum 29 September algemene verkiezin gen te houden. Dit heeft de Indonesi sche minister van voorlichting, Sjam- suddin Sutan Makmur, medegedeeld. De reden hiervan is, dat het financiële gedeelte van de voorbereidingen voor de verkiezingen nog niet is voltooid. Het verstrekken van gelden voor de organisatie van de verkiezingen is nl. niet vlot verlopen. Het gevolg hiervan is, dat thans in vrijwel alle delen van Indonesië naverkiezingen zullen moe ten worden gehouden. In de gebieden, waar de voorbereidingen wel voltooid zijn, zullen de verkiezingen echter op het vastgestelde tijdstip doorgaan. De minister merkte nog op, dat de- ze maatregel een erfenis is van de vorige regering. Overeenstemming op Hamburgse werven HAMBURG, 31 Aug. De vakver eniging van Westduitse metaalarbei ders is Dinsdagavond met de werkge vers in Hamburg tot overeenstemming gekomen over een nieuwe loonschaal voor arbeiders van de scheepswerven. Bijzonderheden over de overeen komst zullen niet bekendgemaakt wor den voor de arbeiders, van wie er ver leden week 11.600 gestaakt hebben en de werkgevers zich er over hebben uitgesproken. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen heeft benoemd tot plaatsvervangend lid van de Sociaal- Economische Raad (plaatsvervanger van drs D. Roemers) in de plaats van G. Klein, die als zodanig is afgetre den, D. W. van Hattem. AMSTERDAM, 31 Aug. Burge meester d'Ailly deelde vanochtend te gen het middaguur mede dat zich nog geen delegatie van het werkende ge- meentepersoneel ten stadhuize heeft vervoegd om de motie te overhandi gen, die op een vergadering van dit personeel is aangenomen tegelijk met het besluit tot het persoonlijk aan B. en W. aanbieden van dit protest tegen de uitspraak van het gemeentelijk scheidsgerecht over de 61 ontslagen ambtenaren. De burgemeester voegde daaraan toe, dat hij uit de verslagen kennis had ge nomen van de poging van klaarblijke lijk onverantwoordelijke elementen om opnieuw onrust te zaaien en staking op te wekken. Mr d'Ailly be houdt vooralsnog hoop en vertrouwen dat het gemeentepersoneel zich daar door niet van de wijs zal laten bren gen. „Niettemin blijf ik" aldus het hoofd van de gemeente „op mijn hoede voor het geval onverantwoorde lijke elementen van buiten toch moch ten voortgaan moeilijkheden te ver oorzaken." De Westduitse radiotentoonstelling BONN, 31 Aug. De derde Düssel- dorfse Radiotentoonstelling trekt 'n bij zonder grote belangstelling, ook uit het buitenland. Er is deze keer zelfs een Russische delegatie komen opdagen om de ontwikkeling van de West-Duitse ra dioindustrie in ogenschouw te nemen. Ook uit het Britse Gemenebest zijn zeer vele handelaren naar Düsseldorf ge komen. Grote sensaties brengt de ten toonstelling evenwel niet. Verder getuigt zij ervan, dat in de Duitse Radio-indu strie thans het stadium van een langzaam voortbouwen op de stormachtige ont wikkeling der laatste jaren Is aangebro ken. De belangstelling van het publiek concentreert zich uiteraard grotendeels op de producten van de Duitse Tele visie-industrie, die de toekomst met bijzonder grote verwachtingen tege moet gaat. De Duitse Philips-Maatschappij is juist begonnen met een aanzienlijke uitbreiding van haar televisie-fabrie ken in Aken en Berlijn. De eerste dag. De juffrouw van de kleuterschool had het ook druk. Daar kwamen ze weer de kleintjes, bang en be deesd en sommigen huilden. En de moeders gingen weer naar huis, terwijl zij ook mis schien zuchtten en uitzagen naar het middaguur om de opgeto gen verhalen aan te horen. Het viel wel mee. Er zyn nog meer eerste dagen. Straks gaan zij ook voor het eerst naar de middelbare school, de middelbare school, die wat langer werk heeft om na de grote vacantie op gang te ko men. Met wat meer branie en meer lef, maar even huiverig voor het onbekende, dat gaat beginnen, stappen zij het grote gebouw binnen, de toekomstige Lyceïst, H.B.S.-er of Gymna siast. Nee, vader en moeder zullen ze niet wegbrengen. Je laat je zelf toch niet kennen. Maar ook hier zal het meevallen. De eerste dag. Er zijn er zo veel. Zij gaan straks ook naar de grote stad, naar de uniyersi- teit. Nu met nog meer lef en met nog meer branie. Het is ook niet mis. Zomaar alleen in de stad, zomaar op een eigen kamer. Alles is even geweldig. Maar toch ook zo onbekend. Verschilt het eigenlijk veel van die eerste lagere schooldag? Maar je bent gek als je dat laat merken. Totdat, totdat in die benauw de ruimte van de studenten sociëteit gebruld wordt „Op je krent" en je eindelijk onder het begonnen Spartaans regiem van je toekomstige vrienden toch door je knieën gaat. Hoe zal hij het maken, wordt thuis gedacht. De eerste is mis schien afgezwaaid. Vader heeft nog een paar vriendelijke en ernstige woorden gesproken, die een beetje angstig en on schillig zijn aangehoord en is meer dan eens gezegd „Ja vader". De eerste dag. Wat betekent die toch eigenlijk? Dat het leven onverstoorbaar verder gaat. Dat kleinen groot worden, zo groot uiteindelijk, dat ze uit vliegen en niet meer thuis zijn. Dat brengt met zich mee, dat een gedeelte van de verant woordelijkheid van de opvoe ding wordt overgedragen op anderen, op het onderwijs. De overdracht begint onder de plechtige tranen bij de kleu terschool en wordt uitgebreid bij de lagere school, de U.L.O., de vakscholen, de middelbare scholen en tenslotte ook bij het hoger onderwijs. Dat is een belangrijke o\ dracht. Want de toekomst het heil van de eigen kinderen wordt voor een gedeelte ge geven in handen van een ander, de ander, die zich ook geroepen behoort te weten het onderwijs te geven naar de „voorzeide leer". Het komt me voor door dit te weten, dat er op die eerste dag wat minder gezucht kan worden, ook al Is het onderwijs over het algemeen niet zo prac- tisch en bestaat er in de maat schappij er hier en daar onte vredenheid over. En het lijkt me niet zo keerd, dat juist de mensen het onderwijs zuchten onder de grote verantwoordelijkheid die ze die eerste dag op zich heb ben genomen. DE VERKLARING De Pantjasila partij en de in Neder land gevestigde B.P.S. (lichaam ter vereniging van alle Zuidelijke eilan den) hebben een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de voorzitter van de B.P.S., E. Marantika, in Djakarta is aangekomen ter rege ling van de terugkeer van circa tien duizend Zuid-Molukkers, die „gaarne naar het moederland terugkeren, aan gezien ze in Nederland de druk der Nederlanders en hun handlangers, die zo wreed zijn, niet meer kunnen ver dragen en evenmin goedkeuren de lis tige tactiek en de laster van de Ne derlanders, die kennelijk het Indone sische volk kapot wensen te maken". De leden van de B.P.S. in Neder land zijn volgens de verklaring allen thans aangesloten bij de Pantjasila- partij, die op korte termijn wil zorgen voor de terugkeer van de leden uit Nederland. De moord op de Engelse onderwijzeres LONDEN, 31 Aug. Volgens de Britse bladen wordt wat betreft het onderzoek naar de moord op de dertig jarige onderwijzeres Janet M. Marshall in Frankrijk uitgezien naar het even tuele getuigenis van drie jeugdige wielrijders, mogelijk eveneens Engel sen, die haar wellicht kort voor haar dood hebben gezien. Janet Marshall was na een fietstocht door Frankrijk op terugweg naar Engeland. Haar lijk werd Zondagmiddag door wandelaars gevonden in een laantje bij het dorp Belloy in het departement Somme in Noord-Frankryk. Zij is nog gezien door een over wegwachter een dertien km van Amieris, op de lijn Parijs-Calais. Zij was alleen toen zij deze overweg pas seerde. Een driehonderd meter achter haar kwam toen een gezelschap van drie jeugdige fietsers, naar wie thans wordt gezocht. Het lijk van de onderwijzeres vertoonde sporen van een worste ling. De fiets lag er bij maar bagage, een gedeelte van de kleding en alle papieren waren verdwenen. Door middel van de label aan het reservewiel, waarop het adres een Parijse jeugdherberg v< Opening 8 September Licht en ruimte voor 80 patiëntjes (Van een onzer verslaggeefsters). HARDERWIJK, 31 Aug. Donder dag 8 September a.s. zal het nieuwe jeugdpaviljoen van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk geopend worden. Dit „Prinses Irene Paviljoen", dat plaats heeft voor tachtig bedden, krijgt een baby-afdeling en twee afde lingen voor jongens en meisjes tot 18 jaar. Tussen de afdelingen ligt de school, zojlat de patiëntjes nu niet meer individueel les behoeven te heb ben. Vier leerkrachten en een hoofd kunnen hen opleiden voor het Mulo diploma en ook Gymnasiasten zullen met behulp van het hoofd hun studie eventueel voort kunnen zetten. Het paviljoen, dat ƒ800.000,kost, wordt bijna geheel betaald uit het suppletie fonds; alleen de B. L. O.-school komt voor rekening van het Rijk. De afdelingen zyn zó ten opzichte in elkaar gelegen, dat de inval van het zonlicht gewaarborgd is. Doordat alle vertrekken en zalen zich op de begane grond bevinden, kunnen de jongens en meisjes ten volle genieten van het uitzicht op de prachtige om geving. De meisjes-afdeling heeft vier zaal tjes van zes bedden, met daartussen de was- en berggelegenheid. Aan de over kant van de gang bevinden zich de badkamer, de zusterskamer, de eet kamer voor de lopende patiënten nog enkele dienstvertrekken. In een installeerd zouden kunnen worden. afzonderlijke vleugel zijn vier kamers, elk voor een patiënt die om de een of andere reden afzondering behoeft. Tussen de baby- en meisjesafdeling is een overdekte open hal met een gla zen middenschot, waaronder de pa tiënten uit de wind liggen. De jongens- afdeling, die ongeVeer hetzelfde is in gedeeld, telt twee zaaltjes meer, al naar behoefte voor meisjes of jongens. In de schoolafdeling is een kamer voor het hoofd, en een kamer waarin rustig gestudeerd kan worden terwijl een pa tiënt er tevens buiten het zaalverband bezoek kan ontvangen. Het geregeld onderzoek vindt plaats i een groot onderzoekvertrek; de gro te behandelingen van operatieve aard uitgebreid röntgenonderzoek blij- i echter geschieden in het hoofd gebouw. Deze belangrijke nieuwe aanwinst m Sonnevanck is zo practisch moge lijk ingericht. De gangen en zalen heb ben betegelde stenen vloeren, en de toilets en wasgelegenheden hebben be tegelde wanden. De school heeft lino- leumvloeren, evenals de vertrekken voor de zusters en de eetkamers. Direct na de ingebruikneming zullen de tachtig bedden reeds allemaal bezet zijn. Misschien dat er in de toekomst ook bedden leeg zullen blijven, want zoals bekend loopt het aantal T.B.C.- gevallen in Nederland op het ogenblik achteruit, en dit is bij de kinderen re latief nog meer het geval dan bij de ouderen. Het Irene Paviljoen is echter zó gebouwd, dat er in dat geval ook makkelijk volwassen patiënten kwam, heeft men de dode kunnen identificeren. Zij schijnt met een das of iets dergelijks geworgd te zijn. Het lijk is voorlopig op het kerkhof van La Chaussee Tiran- court bij Picquigny begraven. Toespraken van buitenlanders LEEUWARDEN, 31 Aug. In de heden gehouden zitting van de Gene rale synode der gereformeerde kerken heeft de praeses, ds C. van der Woude allereerst in een korte toespraak ui ting gegeven aan de dankbaarheid van het Nederlandse volk over het feit dat H.K.H. prinses Wilhelmina haar 75ste verjaardag in goede gezondheid vieren mag. De Synode verzond een telegram van zegenbede aan de jarige vorstin, waarna staande twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Hierna zette de Synode de bespre king van het rapport over haar werk wijze voort waarmee vrijwel de gehele morgen heen ging. De Synode besloot ondermeer met meerderheid van stemmen dat als er commissies zullen worden ingesteld de gehele vergade ring daarin zal worden opgedeeld. In de middagzitting werd de Synode o.m. toegesproken door Raden R. Soe- darno namens de Javaanse kerken, waarna ds Jan Hanenburg van Edmon ton (Canada) namens de Christian re formed church of America een rede hield. Beide sprekers werden van Sy- nodewege beantwoord. Vervolgens hield de Synode zich bezig met het verzoek van de „Board of directors of the association for higher education and calvinistic basis" te Melbourne om financiële steun voor het theologisch college krachtens besluit van de Sy node van de reformed church of Aus tralia te Ulverstone. Na enige discus sie werd besloten dat wanneer na oor deel van deputaten gebleken is dat het college levensvatbaarheid en toekomst mogelijkheid heeft, de Synode het aan hen over laat om iemand uit te zenden als docent waarbij zij in anderhalfjaar maximaal 18.000 gulden mogen vote- Insezonden Mederie] VLOEISTOF BALSEM ZEEP Weduwenverbranding in India NEW DELHI, 31 Augustus In India heeft zich enige weken ge leden voor het eerst sinds jaren een weduwe op de brandstapel van haar man geworpen, hiermede een oude gewoonte van „vrijwillige we duwenverbranding" volgend. Deze gewoonte was reeds lang verboden. De politie heeft elf personen gearre steerd, die ervan verdacht worden de weduwe tot haar daad aangezet, zo niet gedwongen te hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3