ZEEUWSCH DAGBLAD DAG VAN GROTE BEROERING IN ARGENTINIË Demonstraties te Buenos Aires ïieddeAA, moelte,n g,eïed ft Griekse minister ver tolkt wens van Cyprioten Westelijke ministers komen bijeen Erebegraafplaats in Korea? -Oi Egypte bereid tot staking van vuren over te gaan Graodvals aftreden thans officieel Verjaardag van Prinses werd niet vergeten Noord-Beveland kan thans zoveel water gebruiken als het wil Het weer in Europe Uitgave: -,-^ting Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. toofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Si TeL 2438 (b.g.g. voo" redactie ',Vog voor advent enz. 2970), ?«ntoren: Vlissingen: Nieuwstr. Si Telef. 326; Middelburg: Korte Lrdstr. 35. Tel. administratie K TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: He JAARGANG No. 8180 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 1 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. MolL Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. September- vriendschapsmaand (ZIE PAGINA 2) President Peron legde ambt neer, maar herriep later zijn beslissing BUENOS AIRES, 31 Aug. Het is vandaag voor Argentinië een bewogen dag in zijn geschiedenis geworden. Nadat er geruchten gin gen, dat president Peron zijn ontslag zou hebben ingediend, werd het rumoerig in het land. Toen later de staatsradio het aftreden bevestigde, werd in het gehele grondgebied algemene staking geproclameerd. De president bood zijn ontslag aan als president aan de voorzitter van het vakverbond, Hector Dipietro, die alle arbeiders in een radiorede op riep, op de Plaza del Mayo in Buenos Aires of op pleinen in hun woon plaatsen samen te komen, alle niet strikt noodzakelijke werkzaamhe den te staken, en op de pleinen te blijven totdat Peron zijn ontslag aanvrage zou hebben ingetrokken. Later heeft de president onder sterke aandrang van duizenden, zijn besluit herroepen. Bij het bekend worden van het af treden geloofde men, dat Peron, die het land met zijn 18 millioen inwoners negen jaar regeert, ontslag vroeg, om dat hij er niet in was geslaagd, de vre de in het land te herstellen na de mis lukte opstand tegen zijn regiem in Juni j.l. Sinds die opstand, die door marine-officieren werd geleid, heeft hjj aangekondigd, dat hy zou aftreden als leider van de Peronistische partij en zich als landspresident niet zou her kiesbaar stellen. In een schrijven aan enkele afde lingen van voornoemde partij zegt Pe ron, dat een aantal tegenstanders en politieke vijanden heeft gezegd, be reid te zijn tot verzoening, mits hij zou aftreden. „Ik geloof, dat de grote meerderheid der Argentijnen mij steunt, maar ik ben van oordeel, dat ik mij moet terugtrekken in de hoop hierdoor een oplossing mogelijk te ma ken", zo zeide hij. RESOLUTIE De Peronistische leden van de Twee de Kamer namen later op de dag een stemmig een resolutie aan, waarin wordt gezegd, dat zij trouw zijn aan Peron in zijn hoedanigheid van presi dent van de republiek; het volk wil, dat Peron president blijft; het door Peron verzekerde geluk van het volk niet mag worden ondergeschikt ge maakt aan de belangen en gevoelens van een kleine minderheid; er geen vrede in Argentinië zal zijn zonder Pe ron; ten slotte het Peronistische blok niet in de Kamer zal verschijnen, zo lang Peron niet op zijn besluit is ruggekomen. Alle eventuele opvolgers van de president, zoals de vice-president, se natoren, afgevaardigden en gouver neurs der provincies hebben een zelf de standpunt ingenomen, in een po- Anti-Portugese boycot in havens van India BOMBAY, 31 Aug. De federatie van Indiase havenarbeiders heeft be sloten met ingang van 2 October alle schepen van maatschappijen die op de Portugese bezittingen in. India varen te boycotten. ging om generaal Peron te dwingen op zijn post te blijven. Inmiddels zag Buenos Aires er uit als een stad, waar de noodtoestand is afgekondigd. De regeringsgebouwen waren door sterke troepeneenheden bewaakt, terwijl bij de ambtswoning van de president en het ministerie van oorlog machinegeweren en lichte stuk ken geschut stonden opgesteld. Win kels en fabrieken werden gesloten. In de hoofdstad deden geruchten de ronde over een belangrijke onenigheid in het leger, maar er waren geen te kenen van militaire onrust. DREIGENDE REDE Onder de aanhoudende druk van zyn vele aanhangers, die niet aflieten te demonstreren, heeft de president later zijn ontslagaanvrage ingetrokken. Hij hield een rede waarin hy zijn be sluit tot intrekking van het ontslag bekend maakte. Hy zeide in zijn rede onder „Geweld zullen wij met nog groter ge weld beantwoorden". Minister Algera opende waterbouwkundig congres 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, begroette in de ridder zaal vanmorgen de plm. 200 deelne mers uit dertig landen aan het interna tionale waterbouwkundige congres, dat tot 6 September te Den Haag wordt gehouden. In zijn toespraak zeide mr Algera o.m., dat Nederland van oudsher voor Zelfbeschikking bepleit LONDEN, 31 Aug. De Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Stefa- nopoelos, heeft er Woensdag op de conferentie over Cyprus te Londen bij zijn Britse en Turkse ambtgenoten op aangedrongen het recht van de half millioen inwoners van Cyprus op zelf beschikking te aanvaarden. Volgens conferentiekringen z< Griekse minister in zijn „zeer open hartige, doch gematigde" toespraak, die geen polemisch karakter had, dat Griekenland niets voor zichzelf wil, maar alleen de wensen van de meer derheid der Cyprioten vertolkt. In antwoord op de opmerking minister MacMiiian van Engeland, dat de Britse souvereiniteit over het eiland van vitaal belang is voor de Britse de fensieverplichtingen, zei Stefanopoelos, dat Engeland volledige militaire facili teiten zou verkrijgen, indien Cyprus zich bij Griekenland zou aansluiten. Het Britse standpunt is, dat het recht om alleen bases te vestigen niet vol doende is om de militaire verplichtin gen te kunnen nakomen. Eind September in New York PARIJS, 31 Aug. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, "a"krijk en de V.S. zullen tussen 22 n 28 September te New York bijeen- forün!1 om over de komende viermo- w fl.besprekingen te Genève te "eraadsiagen. Zij zijn dan in New York N n ,,7a|Semene vergadering der V. ue Westduitse minister van buiten- een, 1S_, r®eds voorbereidend overleg ee?i„! tussen de drie westelijke re- N en haar bondgenoten in de ti uatlantische verdragsorganisatie. Amerikaanse ministerie van dat m- .se zaken deelde later mee, temwnt w Dulles OP 27 en 28 Sep- Fra te New York met zijn Britse en voeren ambtgenoten besprekingen zal met Vint°m westelijke standpunten conferent?eg^P od„e viermogendheden- beeinf dle 27 October te Genève gmt' te coördineren. m IILSSZm NEW YORK, 31 Aug. De, Neder landse regering en de regering van 14 andere landen, die hebben deelgeno men aan de strijd in Korea, hebben aan de secretaris-generaal dar Vere nigde Naties voorgesteld in Korea een permanente begraafplaats in te rich- ten voor de gesneuvelde geallieerde militairen, wier stoffelijke resten nog niet naar hun vaderland zijn terugge bracht. Het gaat hier om de gesneuvel de militairen uit Nederland, Frankrijk, Noorwegen, Zuid-Korea en dei landen van het Britse gemenebest. In een me morandum, dat de 15 regeringen aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties hebben gezonden, wordt gewe zen op het oorlogskerkhof te Tanggok in de nabijheid van Poesan, waar on geveer 2.000 officieren uit de Koreaan se oorlog begraven liggen. De tijd is thans gekomen, aldus het memoran dum van de 15 regeringen, om perma nente voorzieningen te treffen voor de verzorging van deze begraafplaats, die zou moeten worden ingericht als een „United nations memorial cemetery". "wfifHiBmin--"-» waterbouwkundigen een belangwek- kend land is. In dit verband bracht hij de ramp van 1953 in herinnering, waardoor de secretaris van het* inter nationaal genootschap voor water bouwkundig onderzoek prof. ir J Thysse verhinderd werd het vorige, vijfde congres in Minneapolis, bij te wonen. U zult zien, aldus de minister, dat wij de tegenslagen te boven zijn gekomen. CAIRO, 31 Aug. Egypte heeft de oproep van generaal Burns, hoofd van de V.N.-contröle in Palestina, tot een staking van het vuren over te gaan, aanvaard, zo is alhier officieel medegedeeld. Zoals gemeld, heeft Israël op de oproep geantwoord, dat alleen Egypte schuld aan de incidenten heeft, en dat het ene nodige een garantie aan Egypte is, dat de vijandelijkheden zullen worden gestaakt. Naar later wordt gemeld, heeft ook Israël de oproep aanvaard op voor waarde, dat Egypte schuldig wordt verklaard aan de aanval van Dinsdag in de streek van Gaza, zodat het nu, indien alles normaal loopt, met de grensincidenten zal zijn gedaan. PARIJS, 31 Aug. De Franse rege ring heeft vandaag officieel bekendge maakt, dat Gilbert Grandval is afge treden als resident-generaal van Ma rokko. In vandaag uitgegeven que's wordt bevestigd, dat er verschil van mening met Grandval bestond over de nieuwe politiek in Marokko. Zijn aftreden was echter ook de prijs die premier Faure moest betalen voor de steun van enkele van zijn conser vatieve ministers wat betreft de ver vanging van de huidige sultan, Moh. Ben Arafa, door een regentschapsraad. De opvolger van Grandval, generaal Pierre Boyer de Latour, is, zoals wy reeds meldden, inmiddels uit Tunis naar zijn nieuwe standplaats Rabat vertrokken. Het hoofdkwartier van de in Marok ko gestationneerde Amerikaanse lucht macht heeft bepaalde beperkingen van de bewegingsvrijheid van het Ameri kaanse personeel en gezinsleden opge heven. Zo mogen Amerikanen weer gebruik maken van bepaalde stranden en wegen. Des nachts mogen geen Amerikanen op de wegen komen. Het blijft verboden om met Marokkanen gesprekken over godsdienst en politiek te voeren en de Marokkaanse wijken mogen evenmin bezocht worden. Uit gezaghebbende bron in Algiers is vernomen, dat vijf leden van het „revolutionnaire comité voor eenheid van actie" zijn gearresteerd. Een van hen, Belhadj Boesjaib, was het hoofd van de para-militaire organisatie in Algiers en omgeving. De arrestaties zyn enige dagen geleden reeds ver richt, doch geheim gehouden Tijdens een demonstratie van de reddingsdienst van de Britse Luchtmacht in het Kanaal, brak de „Whirlwind" helicopter juist op het moment, dat het toestel naar een bootje vloog op iemand op te pikken, in tweeën en ver dween in 't water. De bemanning van het toestel, bestaande uit twee R.A.F.- mensen, kon echter direct worden gered. De machine was binnen enkela minuten in de golven verdwenen. Op de linker foto zien we de helicopter luttele minuten voor het ongeval,, een „geredde" op de boot afzettend; rechtsboven komt de machine met een' daverende klap op het water terecht terwijl we op de foto rechtsonder eea van de bemanningsleden van de helicopter zien, die, boven gehouden door zijn „Mae West" van het wrak wegzwemt. Jeugd trok op naar Hot Loo Telegrammen van gelukwens door Dr Drees en Dr Kortenhorst APELDOORN, 31 Aug. De 75ste verjaardag van H.K.H. Prinses Wil- helmina is vandaag niet in stilte voorbijgegaan. Reeds in alle vroegte trok de Nederlandse jeugd, getooid met oranje, naar paleis Het Loo, dat in zijn witheid in een stralende zon lag te pronken. Vele kinderen droegen bloemen in hun knuistjes als een huldebetoon voor de jarige Prinses, bouquetten, die in grootte en samenstelling onderling nog als eens verschilden verdere politie-onderzoek niet te be- den; De post bracht al vroeg een grote stapel schriftelijke gelukwensen met extra zegels voor het Koningin Wilhel- minafonds voor de kankerbestrijding. Al enkele dagen had men op het Apel- doornse postkantoor de stapels kaar ten, afkomstig uit alle delen van het land, verwerkt. Namens het gemeentebestuur werd een fraai veldbouquet aan het paleis bezorgd, en talrijke particulieren, ver enigingen en instellingen brachten éveneens een bloemenhulde. Minister president Drees heeft het volgende te legram aan de jarige Prinses gezon- lemmeren. „Hoewel het de ministerraad bekend Lof voor Ir Stoel-Feuerstein en zijn staf Dr P. Muntendam stelde centrale drinkwaterleiding in gebruik GOES, 31 Aug. Dr P. Muntendam, directeur-generaal der Volks gezondheid heeft vandaag op Noord-Beveland de centrale drinkwater leiding in gebruik gesteld, die door de Waterleiding Mij „Zuid Beve land" wordt aangelegd en waar van de ruim tweeduizend aansluitbare percelen rond achttienhonderd in de dorpskernen zijn aangesloten. De indienststelling van deze waterleiding maakt een eind aan de zor gen der eiland-bewoners, die in droge zomers water uit andere delen van Zeeland moesten laten aanvoeren en die na de ramp zelfs, als zij water in hun welputten vonden, moesten ervaren, dat het brak was. Technische nieuwigheid bij aanleg De drinkwatervoorziening op het eiland is technisch uitgevoerd op een manier, zoals men die in andere soort gelijke gebieden niet kent. Het water stroomt namelijk vanuit de Goese wa tertoren naar een centraal opjaag sta tion op de Prinsendijk by Kortgene en wordt daar opgevangen in een verti caal geplaatste drukketel. Boven in de ze ketel bevindt zich samengeperste lucht, waarvan de druk overeen komt met de druk van het water m de Goe se toren. De hoeveelheid water wordt nu door een pompinstallatie m een hy- drophoorketel gepompt en van hier uit stroomt het dan op „stervormige wijze naar de dorpen Kamperland, Wissekerke, Geersdijk, Colijnsplaat Kats. De transportleidingen hebben een zeer geringe doorsnede. En dat heeft men niet alleen gedaan om ze snel (ondermeer met een speciale graaf machine) te kunnen leggen, doch ook om het water fris te houden. Want het verbruik in de dorpen zal door het geringe aantal bewoners gering zijn. In buizen met een grote doorsne de zou het water zo langzaam stromen, dat het zou verouderen en dus onfris uit de kraan zou komen. Bovendien stroomt het water in de dorpen eerst in reinwaterkelders, die tevens dienen als bufferstations bij eventuele storingen in de hoofdleiding, of bij grote afname, bijvoorbeeld bij brand. De Waterleiding Mij heeft thans aan transportleidingen op Noord-Beveland en aan hoofdleidingen in de dorpskom men 50 km buis gelegd. Naar geïso leerd gelegen woningen en boerderijen moet nog 60 km buis gelegd worden. HULDE VOOR Ir STOEL Deze technische uiteenzetting werd gegeven door ir M. J. Stoel-Feuerstein, directeur van de Waterleiding Mij „Zuid Beveland", tijdens een bijeen komst in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. Deze bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van de Raad van Toezicht der waterleidingmaat schappij, mr dr A. J. J. M. Mes en bij gewoond door tal van genodigden; autoriteiten, technici en natuurlijk ook de burgemeesters, wethouders raadsleden van de eilandgemeenten. Mr Mes dankte de waterleiding Mij Midden Zeeland, die haar concessiege bied afstond aan „Zuid-Beveland". Een speciaal woord van dank richtte hij tot ir Stoel en zijn staf voo: snelle en goede manier waarop werk is verricht. Nadat burgemeester Schuit namens zyn gemeentenaren dank tot uiting ge bracht had en ir Stoel Feuerstein de uitvoering van het werk had toege licht, sprak jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland het openingswoord. Van de wensen, die Noord Beveland heeft zijn er twee Ingewilligd, zei hij. De lantaarns op de Steigerdam zijn aangebracht en nu is ook de water voorziening veilig gesteld. En dal dankt Noord Beveland aan de heer Stoel-Feuerstein, die hij geluk wenste met de Koninklijke onderscheiding tot officier in de Orde van O.N. die H.M. de Koningin hem heeft verleend. De Commissaris dankte voorts prof. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, die even eens aanwezig was, voor zijn mede werking bij de totstandkoming van de ze waterleiding. DE INGEBRUIKSTELLING De ingebruikstelling van de water leiding geschiedde op het station Prin sendijk waar dr Muntendam door een druk op de knop de motoren in wer king stelde. De technici van de wa terleidingmij hadden voor deze fees telijke dag bij het pompstation een fontein gebouwd, voorstellende het station met daar rond de gemeenten. In zijn rede zei dr Muntendam gaar- 5 naar Noord Beveland te zijn geko- en. Want in Nederland, dat zich be is, dat Uwe koninklijke hoogheid sinds de overdracht van de kroon de viering van haar verjaardag als een zuiver persoonlijke aangelegenheid be- i schouwd wenst te zien, gevoelt hij da behoefte om op deze bijzondere ver jaardag een tolk te zijn van heel ons' volk in zyn erkentelijkheid voor het geen Uwe koninklijke hoogheid geru- rende een lang en veelbewogen tijd perk voor ons land is geweest en heeft gedaan. Mede namens mijn collega's moge ik Uwe koninklijke hoogheid eerbiedig gelukwensen met deze feest dag en de hoop uitspreken, dat het haar gegeven zal zijn nog vele jaren temidden van de haren getuige te zijn van een verdere opbloei van ons land in een tot vrede komende wereld". Ook de voorzitter der Tweede Ka mer, dr L. G. Kortenhorst, zond een telegram aan H.K.H. Prinses Wilhel- mina. De tekst daarvan luidt: „De Tweede Kamer der Staten- Ge neraal in eerbiedige en dankbare her innering aan Uw trouw, wijsheid en moed in goede en kwade tijden ten ba te van het vaderland betoond, bidt God dat hij U zegenen moge in Uw persoonlyk leven en in Uw nage slacht". KATMANDOE, 31 Aug. Door een aardverschuiving en overstromingen in het gebied van Lamdjoeng (Noord- Nepal) zijn 78 personen om het leven gekomen en tallozen gewond, aldus is Woensdag uit Katmandoe i ter wereld, nl. 85 pet., mag een gebied als Noord Beveland niet achter blij ven. Dat dit eiland nu water heeft dankt het niet alleen aan de centrale overheid, maar ook aan de technici. Dat ook na" de ramp dit gewest geen „waternood" kende en zo behoed werd voor ernstige schade op het terrein v: de volksgezondheid is te danken aan Stoel en zijn medewerkers van hoog tot laag. Toen drukte hij op de knop, de mo toren gingen ronken en het water, dat langzaam onder druk kwam, spoot ho ger en hoger. Na dit „waterballet" volgde een rondrit over het eiland, waar men in de vlaggende dorpen fonteinen en zelfs in Kamperland de brandweer zag spuiten. In het restaurant op de Kamperland- se duinen heeft burgemeester Van Halst namens de gemeente Wisseker ke een dankwoord gesproken. De bij eenkomst werd door mr Mes met een afscheidswoord gesloten. Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort Munchen Wenen Innsbruck Rome Ajaccio zwaar bewolkt 28 half bewolkt 24 zwaar bewolkt 23 zwaar bewolkt 23 onbewolkt 29 zwaar bewolkt 22 zwaar bewolkt 25 regen 26 half bewolkt 23 licht bewolkt 27 regen 22 regen 21 zwaar bewolkt 25 regen 24 zwaarbewolkt 24 regen 20 nevel 24 zwaar bewolkt 20 licht bewolkt 29 half bewolkt 30 DE BILT ZEGT: Iets lagere temperaturen DE BILT, 31 Aug. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1