levert rusland wapens AAN ARABISCHE LANDEN? Israël en Er dreigt staking in een nieuwe de hoofdstad Engeland vraagt Egypte om zelfbeheersing Marokko heeft een nieuwe resident-generaal ie Controle in Casablanca Minister Dulles - zonder officiële zekerheid - onthult Het weer over van Waarom nog steeds geen rente tot f 10*000*- Verontwaardiging over ontslag 61 ambtenaren Europa Saiah Salem voerde campagne tegen premier Gisteren waren er tweej verdrinkingsgevallen Amerikaans ontwapeningsplan telt vier punten Tsjechoslowakije treedt toe tot staatsverdrag Goede sfeer van Geneefse cönfe- rentie zou er door bedorven worden Beraad over Cyprus werd voortgezet in Generaal Burns: „Staakt het vuren” Interventie van Veiligheidsraad? Prinses Wilhelmina PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 75 jaar demarcatielijn Schendingen van Opnieuw iroepenversterkingen Soes Mc Millan aan het woord In protestvergadering bije en sente ciële l:tf JM Lollies voor 54 soldaten De „Karei Doorman” in het dok K ff de BILT ZEGT: Weinig verandering Britse zeeman verongelukt agina 5 ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3179 (ZIE PAGINA 3) -o- -o- rge- ref- WOENSDAG 31 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 27 26 22 20 24 25 24 23 24 31 29 33 hebben verzocht geen geweld meer te gebruiken in dit gebied. NUTTIGE RESULTATEN Met betrekking tot het aanstaande bezoek aan Moskou van de Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer, ver klaarde de minister, dat de komende besprekingen van Adenauer in Mos kou mogelijk nuttige resultaten zullen tde, >dat ,e 3oD n.> nige dat t a niet >mt, s je 27 25 24 22 24 24 25 Koninj pendini iets ach hiervd dat eej g is be| ■ren aai 3 58.921 vse stro) Wadden ers red -ierikzed s.aan d zijn nol ng ingJ j de droog weer. Zwakke ministerie van defensie heeft de verze kering gegeven, dat deze troepen niet naar Noord-Afrika zullen worden ge zonden, doch uitsluitend zullen wor den gebruikt ter vervanging van da NAVO-eenheden in Duitsland en die langs de grens. Nog steeds is de rust in Noord-Afrika niet geheel weergekeerd en zolang er nog kans op onlusten bestaat, blijven politie en leger paraat om direct in te kunnen grijpen. Hier zien we een Marokkaanse soldaat, op de grens van Nieuw Medina in Casablanca papieren van voorbijgangers controleren. CAIRO, 30 Aug. Politieke com mentators te Cairo hebben Dinsdag verklaard, dat majoor Salah Salem „voor onbepaalde tijd verlof” heeft ge kregen als minister van voorlichting en van Soedanese zaken, wegens zijn campagne tegen de Soedanese eerste minister. Volgens deze commentators zal Egypte een nieuwe politiek tegen over de Soedan voeren door de feiten te aanvaarden. Kolonel Nasser, de Egyptische pre mier, zou majoor Salem herhaaldelijk de raad gegeven hebben, zijn campag ne tegen premier Ismail el Azhary van de Soudan te staken. Salem bleef zich echter bedienen van radio-Cairo en de Egyptische pers om Azhary te gispen omdat hij niet genoeg ijverde voor het samengaan van de Soedan met Egypte. De Soedanese politieke leiders blijken thans besloten te hebben, te streven naar volledige onafhankelijkheid van Egypte en Engeland, die 56 jaar lang „de heerschappij over het land gevoerd een geest van wederzijds vertrouwen”, hebben. ’Seniee_ f aan dj eveel d. ‘ic ]k geeft! evjbei deel. Dj ■<*en uiu visse] L oni d( oevolke gen. D< T is Hm Plaatsej 1 gevaaj let zaad lenzee '■erzamJ 1 netted 2Ün. Of zal nioJ Bij een der taptoe-uitvoeringen op de Markt te Delft was een bord, dat zich op de wagen be vond, waarmee het excercitie- detachement dagelijks arriveert, spoorloos verdwenen. Maar enige avonden later, toen de militairen na de excercitie de Markt afmar cheerden, zagen zij zich eens klaps gesteld tegenover „het” bord. Daaraan waren 54 lollies bevestigd, namelijk voor ieder een, alsmede een doos met vijftig sigaretten. Bovendien hing er ’n brief aan met een vriendelijke uitnodiging van de Delftse stu denten want die hadden de grap verzonnen om in een zaak in de naaste omgeving ge zellig vrede te sluiten. INTERVENTIE? De uit zeventien landen bestaanda Aziatisch-Afrikaanse groep in de Ver enigde Naties heeft besloten, de Vei ligheidsraad te verzoeken, zich met da toestand in Noord-Afrika bezig te hou den. Een commissie van zes leden is be last met de bestudering en voorberei ding van de zaak, die bij de veilig heidsraad aanhangig zal worden ge maakt. Hierbij moet de commissie da „nodige aandacht geven aan de keuze van het juiste tijdstip”. Edward Rizk van ae Libanon, die da bijeenkomst van de groep heeft voor gezeten, zeide, dat het officiële ver zoek aan de raad om bijeen te komen ter bespreking van de kwestie, niet zal worden ingediend voordat de commis sie van zes haar taak voltooid en de nodige stukken gereed zal hebben. Rizk voegde er aan toe, dat op het ogenblik nog niet gezegd kan worden, wanneer men de raad zal verzoeken, bijeen te komen. Volgens een door de groep uitgegeven communiqué zal het rapport van de studiecommissie een. basis zijn voor verdere stappen. Ook wordt in het communiqué gezegd, dat in aanmerking genomen de „veran derlijke” toestand, besloten is tot de instelling van de commissie. Naar Rizk zeide, omvat het woord „Noord-Afri ka” zowel Marokko als Algerije. Een. van de factoren van de „veranderlijk heid” van de toestand had betrekking op het resultaat van de besprekingen, die te Aix-les-Bains tussen de Franse regering en Marokkaanse vertegen woordigers waren gevoerd. Rizk zeide tenslotte, dat er geen sprake van is, dat de Aziatisch-Afrikaanse groep een limiet heeft gesteld voor het optreden van de Veiligheidsraad. eniging van Duitsland en de repatri ëring van Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in Rusland bevinden. Minister Dulles verklaarde dat ’t moeilijk is thans reeds te zeggen of de „geest van Genève” bezig is zich verder te ontwikkelen, aangezien zich nog geen gelegenheden hebben voorgedaan waarbij dit kon worden geconstateerd. Deze mogelijkheid bestaat nu echter op de bijeenkomst te New York van de subcommissie voor ontwapening van de Verenigde Naties. De volgende ge legenheid zal zich voordoen als de mi nisters van buitenlandse zaken van de Grote Vier te Genève bijeenkomen, zo voegde hij eraan toe. -o- AMSTERDAM, 30 Aug. Ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van prinses Wilhelmina zal vandaag in het nationale programma over beide Nederlandse zenders om 20.35 uur een radioprijsvraag worden uitgezonden ten bate van het Koningin Wilhelmina- afwerpen met betrekking tot de her-fonds. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moiï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. AMSTERDAM, 30 Aug. Er dreigt een nieuwe staking onder het ge- meentepersoneel in de hoofdstad. Dat is de conclusie na de door leden van de voormalige stakingscomité’s belegde protestvergadering tegen de uit spraak van het gemeentelijk scheidsgerecht inzake het beroep van 61 door de gemeente Amsterdam ontslagen ambtenaren, die in begin April j.l. heb ben deelgenomen aan de staking van het overheidspersoneel. In de vergadering kwam de wens naar voren, om tegenover de rancune- maatregelen van de gemeente een nieuwe actie te ontketenen, tot er „recht zal zijn gedaan aan de gezinnen, waarin honger wordt geleden”. Men besloot uiteindelijk in ieder ge val tot Woensdagavond aan het werk te blijven. DEN HAAG, 30 Aug. Vanwege het feit, dat het rentegevend tegoed van de Rijkspostspaarbank nog steeds 2500 bedraagt, en de voorgenomen grens tot 10.000 nog steeds niet is doorgevoerd, heeft het Tweede Kamer lid Nederhorst de minister van verkeer en waterstaat twee vragen gesteld. Ten eerste verzoekt hij de minister te wil len mededelen, om welke redenen aan de reeds op 23 September 1954 aan de Kamer gedane toezegging, dat het ren tegevend tegoed van de Rijkspost spaarbank zal worden verhoogd, nog steeds geen gevolg is gegeven. In de tweede plaats vraagt hij, of de minis ter bereid is, de tenuitvoerlegging van dit besluit te bespoedigen, en of het, gezien de lange tijd, die er inmiddels is verlopen, niet wenselijk is, aan het besluit terugwerkende kracht te ver lenen. DEN HAAG, 30 Aug. Vandaag zijn twee personen door verdrinking om het leven gekomen, zij het wel op geheel andere wijze. Bij Monster ging de 18-jarige scho lier H. van D. uit Honselersdijk in de Noordzee zwemmen, ofschoon hij de zwemkunst niet machtig was. Hij zonk en werd door de badmeester en enige omstanders op het droge getrokken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. In Rotterdam viel in de IJsselhaven door het uitschieten van een krukhaak de 24-jarige havenarbeider J. H. Bre- gonje van een lichterschip in het wa ter. Enige uren later werd zijn lijk op gehaald. GAZA In verband met de jongste inciden ten bij Gaza, verklaarde Dulles dat de Verenigde Staten direct contact heb ben opgenomen met de Egyptische en Israëlische regeringen en dringend het ontslag dus gehandhaafd blijft., protesteren wij ten felste tegen deze „rechtspraak”, die een bevestiging is van de bedoelingen van B. en W. om het ontslag van de 61 willekeurig aan gewezen ambtenaren te hanteren om het gemeentepersoneel af te houden van zijn gerechtvaardigde strijd voor loonsverhoging., besluiten ons bij de uitspraak van het gemeentelijk scheidsgerecht niet te zullen neerleggen en de strijd met ver grote kracht voort te zetten tot een aanvaardbare oplossing is bereikt”. Het ligt in de bedoeling deze motie Woensdagochtend door een delegatie van het werkende gemeentepersoneel te doen aanbieden aan B. en W. Voorts zouden afschriften worden gezonden aan de organisaties van ’t gemeente personeel, de leden van de gemeente raad en de voorzitter van het georga niseerd overleg. NEW YORK, 30 Aug. Op de twee de dag van het overleg in de subcom missie voor ontwapening der V.N. te New York heeft Harold Stassen, een der Amerikaanse afgevaardigden, een voorstel ingediend dat het uitgewerk te plan van president Eisenhower voor een uitwisseling van „militaire blauw drukken” tussen de V.S. en de Sowjet- Unie en een inspectie van eikaars grondgebied van uit de lucht omvat. Dit plan is in zoverre l thans ook gesproken wordt van het detacheren van waarnemers bij ei kaars strijdkrachten. Hoewel de besprekingen geheim zijn, hadden de delegaties der deelnemende landen de V.S., de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Cana da er mee ingestemd, dat de Ame rikanen de „hoofdpunten” van Stas sens betoog bekend maakten. Uit deze publicatie blijkt, dat het Amerikaanse ontwapeningsplan de volgende punten bevat: 1. Het uitwisselen van gegevens be treffende militaire vestigingen en in stallaties; 2. Het controleren van de juistheid der verstrekte gegevens; 3. Op de eerder genoemde lijsten met gegevens staan de vliegvelden of bases aangegeven, waar faciliteiten worden verleend voor het onderhoud van verkenningstoestellen en de pro viandering van de bemanning; 4. Technische regelingen betreffende het optreden der waarnemers. -o-- SCHIEDAM, 30 Aug. De „Karei Doorman” is vandaag in het dok bij de scheepswerf Wilton-Fijenoord te Schiedam aangekomen. Zoals bekend, wordt het vliegdekschip geheel ver bouwd en gemoderniseerd. O.a. zal het van een schuin vliegdek worden voor zien. De werkzaamheden zullen onge veer anderhalf jaar in beslag nemen. Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Unsbruck Rome Ajaccio Mallorca Volgens diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad hebben de Britse am bassadeurs te Cairo en Tel Aviv ge durende de afgelopen 48 uur de Egyp tische en Israëlische regeringen op de hoogte gesteld van het Britse stand punt inzake de kwestie. Men neemt aan dat Engeland er bij beide regeringen op heeft aangedron gen de wapenstilstand van 1948 te res pecteren. BEROEP VAN BURNS Generaal majoor Burns, hoofdwaar nemer van de Verenigde Naties in Pa lestina, heeft Dinsdag een beroep ge daan op de Egyptische en Israëlische regeringen om hun troepen in het ge bied van Gaza opdracht te geven het vuren voor 18.00 uur plaatselijke tijd te staken. Egypte heeft het verzoek ingewil ligd,, doch volgens een Egyptische woordvoerder heeft Israël de oproep nog niet beantwoord. -o- PRAAG, 30 Aug. De Tsjechoslo- waakse nationale vergadering heeft Dinsdag eenstemmig Tsjecho-Slowa- kije’s toetreding tot het staatsverdrag waarbij Oostenrijk zijn onafhankelijk heid herkrijgt, goedgekeurd. De premier, Siroky, die zeide, dat Tsjechoslowakije zijn handelsbetrek- kingen met Oostenrijk aanzienlijk wil uitbreiden, verklaarde in de vergade ring, dat het „ongetwijfeld mogelijk” zal zijn de nog hangende problemen tussen beide landen op te lossen „in LONDEN, 30 Aug. Egyptische en Israëlische woordvoerders hebben Dinsdag opnieuw melding gemaakt van schendingen van hun gebied aan de demarcatielijn bij Gaza. Het aantal doden van de Incidenten sedert de vorige week is nu gestegen tot 19 Israëliërs en acht Egyptenaren. Tot verleden week was het in het grensgebied van Gaza betrekkelijk rus tig, doch sedert Egypte de Egyptiscli-Israëlische besprekingen over de toe stand in het grensgebied afbrak, hebben zich dagelijks incidenten voorge daan. Egyptische functionarissen deelden Dinsdag mede, dat Israëlische patrouil les Dinsdagochtend bij Rafah, 32 km ten Zuiden van de demarcatielijn, Egyptische stellingen hebben aange vallen, waardoor een Egyptisch sol daat werd gedood. Een Israëlische woordvoerder ver- uiteXefcTdat klaarde in Tel Aviv’ dat Egyptenaren uitgebreid, dat Beit Oved> ten Zuiden van die stad> vier landarbeiders hebben doodgescho ten. Voorts zei hij, dat een Egyptische bende Maandagavond tussen Koebeiba en Jifneh een hinderlaag had gelegd, waarin vijf Israëliërs werden gewond, en dat een andere Egyptische bende bij Kfar Bilou heeft geschoten op een Israëlische militaire auto, waardoor ’n inzittende werd gewond. „OVER EN WEER” Op verzoek van Israël is een bijeen komst van de gemengde Egyptisch-Is- raëlische bestandscommissie, die Dins dag zou worden gehouden, uitgesteld. Maandag werd de vergadering van de ze commissie afgebroken, omdat V.N.- functionarissen zich naar de plaats van nieuwe incidenten in het gebied van Gaza moesten begeven. Volgens een Israëlische woordvoerder is Maan dag in het grensgebied van Gaza van ’s ochtends tot ’s avonds over en weer geschoten. Engeland heeft Israël en Egypte dringend verzocht zelfbeheersing te betrachten met betrekking tot de ex plosieve toestand in het gebied van Gaza, aldus is Dinsdag te Londen ver nomen. I Uitgave: I httafi „Zeeuwsch Dagblad” Glro 274289. I tfkantoor: Goes, L. Vorststr. Rol 2438 (b.g.g. voo" redactie voor advent enz. 2970), rInren: Vlissingen: Nieuwstr. K']ef. 326; Middelburg: Korte RXtr 35. Tel. administratie K Tel. redactie 2347; Ter- 1 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: vierbaan Le Cointre N.V., DE MOTIE De vergadering aanvaardde een mo tie van de volgende inhoud: „Met verontwaardiging en afschuw kennis genomen hebbende van de uit spraak van het gemeentelijk scheids gerecht, waarbij het beroep van de 61 gemeente ambtenaren tegen hun ont slag ongegrond wordt verklaard en licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt 30 onweer onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt regen onbewolkt wzaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt IÏ'eestennFflrliike b,ewolkinS en_op tot mafia a^?en ’..'jug weel. zjwan.r,e gen w ^e wind uit Westelijke richtin- tuur. emig verandering in tempera- ROTTERDAM, 30 Aug. Bij het vastmaken van een staaldraad is gis ternacht in de eerste petroleumhaven te Pernis een 35-jarige opvarende van het Britse tankschip „Haustellum”, Ro bert Graham Paterson, van het boven dek op het zes meter lager gelegen hoofddek gevallen. Hij kreeg een sche- delbasisfractuur en is vandaag in het Westerziekenhuis te Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. WASHINGTON, 30 Aug. De Amerikaanse minister van Buiten- jgndse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat er aanwijzingen zijn dat Rusland militaire uitrustingstukken heeft aangeboden aan Arabische landen. De minister verklaarde, in antwoord op vragen, dat deze aanwijzin gen tot op zekere hoogte betrouwbaar zijn, doch dat het ministerie van Buitenlandse Zaken geen officiële inlichtingen over dit onderwerp ont vangen heeft. Gevraagd naar de houding van de Amerikaanse regering, indien zou blijken dat deze aanwijzingen juist zijn, zeide Dulles niet te geloven dat de Amerikaanse regering met zulk een ontwikkeling erg ingenomen jou zijn in verband met mogelijk po litieke verwikkelingen. Hij voegde eraan toe dat de Arabi sche regeringen vrij en onafhankelijk zjjn, in deze zaak precies kunnen han delen zoals zij dat zelf willen en totaal geen verantwoording behoeven af te leggen aan de Verenigde Staten. Mi nister Dulles zei geen bewijzen te heb ben dat de Arabieren thans over Rus sische wapenen beschikken. PARIJS, 30 Aug. Generaal Pierre Boyer de Ia Tour de Moulin, de 58- jarige president-generaal van Tunesië, is benoemd tot opvolger van Gilbert Grandval als resident-generaal van Marokko. Hij heeft de benoeming aan vaard Men verwacht de dat generaal Donderdag in Rabat zijn nieuwe functie zal aanvangen. Zijn eerste taak zou zijn, te helpen bij de delicate onderhall» delingen over het vervangen van sultan Mohammed ben Arafa door een regentschapsraad. Deze raad zou de eerste representatieve Marokkaanse re gering, met deelneming van de nationalisten moeten vormen. Marokkaanse leiders hebben Dins dag in Parijs met adviseurs van de Franse premier Faure van gedachten gewisseld over de plannen van de nieuwe politiek. Men verwachtte, dat binnen 48 uur een afvaardiging van Marokkaanse leiders zich naar Mada gascar zal begeven voor een bezoek aan de afgezette sultan, Ben Joessoef. LEGERVERSTERKING Inmiddels heeft de Franse regering bekendgemaakt, dat zij van plan is, het aantal soldaten onder de wapenen te vergroten met 180.000 in verband met de toestand in Noord-Afrika. De eerste helft van de dienstplichtige lichting 1954, die binnen een paar weken met groot verlof zou gaan, zal voor onbe paalde tijd onder de wapenen blijven. Volgens het ministerie van defensie betreft het besluit 77.000 man van de landstrijdkrachten, 25.000 man van de luchtmacht en 2.000 van de marine. Ook het kader wordt uitgebreid. Het LONDEN, 30 Aug. Op de confe rentie die door de ministers van bui tenlandse zaken van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije over het ooste lijk deel van de Middellandse Zee en Cyprus wordt gehouden, voerde heden alleen de Britse minister McMillan ’t woord. Hij zei, dat handhaving van de Britse souvereiniteit over Cyprus van vitaal belang is voor het nakomen van Groot-Brittannië’s eigen verdedigings- verplichtingen en die van zijn veer tien bij de NAVO aangesloten bond genoten. Na de bijeenkomst werd een com muniqué uitgegeven, waarin werd ge zegd, dat MacMillan het standpunt van de Britse regering ten aanzien van di verse problemen die op de conferentie besproken worden, uiteen zette. Hij nodigde de Griekse en Turkse minis ters van buitenlandse zaken uit zijn voorbeeld op de komende zittingen te volgen. Een studie van deze verkla ringen der drie partijen zou dan een basis voor constructieve besprekingen vormen, zo meende hij. ’s-GRAVENHAGE, 30 Aug. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ont werp van wet tot afschaffing van de vereveningsheffing en wijziging van de loonbelasting en van de inkomsten belasting. W -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1