Ul DE DOOLHOF I een enorm v/aar zou Zuid-Afrikaans bezoek aai Oudelande PUZZLE ft, Samenwerking in de Onderneming zee(VII) Van de zee tot aan de N Hollandse kolonie uit Vanderbylpark schonk grote bedragen Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. Oorlog en oorlogsdreiging bevorderen openlegging van Noordelijke Territoria pinsda -^beni ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 30 Augustus 1955 FEUILLETON VANDAAG EENS MAGISCH VLECHTWE ning van rentmeester Smith, .Clematis'11 St. Jerome, dat niet meer bestond: H Voorproefje K - Groeiende mijnbouw Het onbekende Canada en honderden rivieren Dank zij de oorlog Verrassende dind Hui I en 4 eerst term en f Oplossing vorige pulZN Kleinzoon van Generaal de Wet ontvangen i I thans de van blik verliet HOOFDSTUK XLVI. u f Memorie van het B van van ten voo spai tree nod wa^ te strg zaa en He Burj de r bij eers f 23 het stra: van wijz dels derc de 1 geve leer: rede der sing van ond f 97 mej ond I lin, en leg exj ste ten ave dat s E 1 I doe rei do< vei sta me te do< Wo C 1 jaa Mie eer. pre Wa S. sch Jal Sri Ev roe Dn Ma ma ma poe Zee 6 OK Gedurende de oorlog werd dwars door het Yukon Territorium de Alaska-Weg aangelegd, waarlangs geweldige hoeveel heden materiaal naar de Russische bond genoot werden vervoerd. Het tragische is, dat thans de nieuwe oorlogsdreiging van de kant van diezelfde vroegere wa- De mannen werken in speciale pool- uniformen, met gezichtmaskers en dikke handschoenen tegen de onmenselijke kou. Dat werk is allesbehalve gemakkelijk zij moeten met stoom gaten in de bevroren sneeuw maken tot ze de „diepgevroren” laag bereiken, waarop de palen die het huis dragen kunnen steunen. Is de post klaar, dan moet toch een permanente luchtbrug worden onderhouden voor de aanvoer van levensmiddelen, dieselolie voor de opwekking van de electrische stroom, enz. enz. De mannen, die werken aan de aanleg van radarposten in dit woeste gebied, krijgen vast een voorproefje van wat er allemaal gebeuren moet, vóór men zich hier in het hoge Noorden op enigszins grote schaal kan vestigen. Het vliegtuig vormt het enig mogelijke vervoermiddel in de Territoria, maar nergens kan ge land worden. Daarom moet in de buurt van iedere radarpost een landingsbaan worden aangelegd. Een Dakota met ski’s in plaats van landingswielen poogt daar om een kleine tractor op de grond te zet ten. Lukt dat niet, dan moet de tractor per parachute worden neergelaten. Met behulp van deze trekker wordt dan een primitief vliegveldje op het ijs gereedge maakt, waarop een zwaarder type vlieg tuig met een zwaardere tractor landen kan. Deze tractor maakt een langere en betere landingsbaan vrij voor een vlieg tuig van het type Globemaster C 124. Deze vliegtuigen kunnen dan eindelijk de zeer zware tractoren, de draglines en het andere materiaal aanbrengen om een permanente landingsstrip aan te leggen. Als u nu weet, dat het vervoer van deze laatste tractor alleen bijna 100.000 kost, kunt u zich een voorstelling maken wat een moeite en geld er aan te pas komt, voor eindelijk met de eigenlijke bouw van de post kan worden begonnen. deze nieuwe vorm van overleg en samenwerking een reëele inhoüd ge geven kan worden. Een moeilijke en verantwoordelijke maar mooie taak, bezien in het licht van de Goddelijke opdracht: meewerken aan de verdere ontplooiing van de schepping. Op de taak van de vakbeweging bij deze nieuwe vorm hopen we in een slotartikel nader in te gaan. VI. J.L. (No. 1 werd geplaatst in het blad van Zaterdag j.I.) en meertjes zonder één nederzetting van Vergeleken bij de Noordwestelijke Ter ritoria is het Yukon-gebied trouwens nog vrij ontwikkeld. Het heeft 9000 inwoners, enkele vrij grote nederzettingen als Whi tehorse en Wawson en een groeiende mijnbouw, die koper, goud, zilver en lood oplevert. De opbrengst van de mijnbouw begint de 25 millioen dollar per jaar te naderen, wat dus nog niet overweldi gend is. Het gebied heeft enkele water wegen en zelfs een spoorlijntje van 160 km lang, waarlangs ’s zomers éénmaal per dag een trein rijdt. De Noord westelijke Territoria bestaan echter uit eindeloze toendra’s, grote rots- We kunnen de tocht van Edmonton naar Dawson nu per vliegtuig binnen vijf uur maken in plaats van in een jaar, maar-verder is er sedert het begin van deze eeuw in Canada’s hoge Noorden niet zo veel veranderd. We vliegen nog steeds urenlang boven een gebied, dat geen spoor van menselijke bewoning ver toont. De expansie naar het Noorden is in volle gang, zo schreven we vroeger. Doch daarmee bedoelden we het Noorden van de grote provincies, dje zich uitstrek ken tot de zestigste breedtegraad. Maar daar houdt Canada niet op. Dat land omvat niet alleen het gebied „van de zee tot aan de zee”, maar hierop is ook het vervolg van de psalmregels van toepassing. Het strekt zich uit „van de rivieren tot de einden der aarde”, van de Missouri, de Mississippi en de St. Law rence tot aan het Noordpoolgebied. Het deel van Canada boven de zestig ste breedtegraad is 140 maal zo groot als ons land, maar er wonen slechts half zo veel mensen als in Leeuwarden. Vijftien jaar geleden zou er vrijwel niets over te vertellen zijn geweest, maar ook nu nog verdient dit land ten volle de naam van „het onbekende Canada”. Administratief bestaat het uit twee gebieden, het Yukon Territorium in het Noordwesten langs de grens van Alaska en de veel grotere Noordwestelijke Territoria. Deze gebie den zijn geen zelfstandige provincies, maar worden geregeerd vanuit de fede rale hoofdstad Ottawa, waar zich het mi nisterie voor de Zaken van het Noorden bevindt. Het hoogste gezag in beide ge bieden wordt uitgeoefend door zgn. com missioners, die hun instructies ontvangen van de federale minister en de gouver- neur-generaal. Vooral het Yukon-gebied heeft veel aan Wereldoorlog II te danken. Voor de openlegging van uitgestrekte streken als deze zijn goede verbindingen een eerste voorwaarde. 136) „Pas op, Therese, dat je nu weer niet gaat lasteren! Ik verklaar alleen, dat ik de hand er niet in heb. Truefit kwam hier uit eigen beweging. Overi gens wil ik wel eerlijk zeggen, dat het vertrek van St. Jerome mij aan genaam zal zijn.” Met een woedende Therese het vertrek. Gelet op dpze ervaringen lijkt heit I onmogelijk,'dat zich in dit onhetfe I zame gebied ooit grote industrieën jjl vestigen of grote nederzettingen g I kunnen vormen. Maar het is nogI een halve eeuw geleden, dat besJ werd, dat de prairie-gebieden in mijj I Canada ongeschikt waren voor de It I bouw en altijd wel „woest en ledig"; I den blijven. Nu vormen ze één va I voornaamste graanschuren ter iv® I En wie twintig jaar geleden, staands de moerassige en ontoegankelijke j van de Kitimat-rivier zou hebbes'; weerd, dat hier binnen twee decea I een stad van 15.000 inwoners in opbo zou zijn, zou zeker voor stapelgek; verklaard. Als de mens weet, dat de aarde «f rijkdommen verborgen houdt, laat zich die niet gemakkelijk ontgaat, rijkdommen zijn er in het „onbeks Canada". Daarom konden er in dl mende jaren ook in deze ..uiterste eia der aarde” wel eens verrassende dk; gebeuren. enige omvang. Ze zijn grotendeels nog nimmer in kaart gebracht of onderzocht. In dit land, dat half zo groot is als de Ver. Staten, wonen 16.000 mensen, waar onder 10.600 Indianen en Eskimo's. De blanke bevolking wordt gevormd door pelsjagers, avonturiers en beambten van de beroemde Hudson Bay Company, die eens in Canada dezelfde plaats innam als de Oostindische Compagnie in onze koloniën aan de evenaar. ■y;é dominee Cattacomb was met de noor derzon vertrokken, nienfand wist, waarheen. Geleidelijk naderde de lente. En toen arriveerden op het Court de ko lonel en mevrouw Cleeve, die voor geruime tijd zouden komen logeren. Karl wachtte hen aan het station op. De eerste vraag van mevrouw Clee ve was, of het met Lucy beter ging. Zij schreef wel opgewekte brieven, maar zeiden haar niet alles. „Lucy is patent, mama”, lachte Karl. „Ziet zij er betei’ uit dan verleden najaar?” „Ik zou het wel denken, maar kunt u er straks van overtuigen.” Inderdaad: mevrouw Cleeve wist niet, wat zij zag. Dat was. de oude Lucy, kerngezond, bloeiend en op gewekt! „Wat was dan toch de reden, dat je er de vorige maal, toen ik hier was, zo slecht uitzag?” vroeg zij, toen zij alleen met Lucy boven was. Lucy gaf er geen antwoord op; ont week de vraag handig. Dat moest een geheim blijven tussen Karl en haar. „Wat betekent deze lege kamer naast die van jullie?” vroeg haar moe der even later. „We wilden die voor kinderkamer inrichten”, antwoordde Lucy blozend. EINDE. Een de ruit boven Jotde.' galerij Fprong schild® ip de >- het ga bad hi was ei mach" spoedi wacht’ plaats' f)e au' ie nu wilde bij rai laddei der P. hoogt' en si gende terecl zeer I wend P. de der naar De I tot h I koelk sluit I laties gelijk word plan tusse: tiesy: comp 120 1 I resp. den elke 1 H.: pres: HORIZONTAAL: 1. SchadJ^ loot; 7. A.D.; 8. bindend; 9. al; 13. accu; 14. kikkerrit. VERTICAAL: 1. Saliemelk, kei; 3. wade; 4. nooddruft; c adelaar; 10. talk; 11. A.C. De winter verstreek, maar toch niet zó, dat er te Foxwood totaal niets voorviel. Er ging zelfs een schokkende tij ding door het dorp, op die koude mor gen: dominee Sumnor was de vorige avond gaan slapen, om op aarde niet weer te ontwaken. Men stond er ver steld van. Hij was wel niet zo jong, het Court verlaten. Het afscheid was meer, maar toch niet bepaald oud. In de pastorie gaf het verandering: enkele weken na de begrafenis ver trok zijn vrouw met haar dochters naar Londen, om daar te gaan wonen. Alleen Margareth bleef achter. Zij verkreeg thans het fortuin van haar eigen moeder en bezat nu genoeg, om rustig en stil van haar inkomsten te kunnen leven. Zij betrok, op dringend verzoek van Lucy, de voormalige wo- OUDELANDE, 27 Augustus. Vandaag werd de gemeente bezocht m Dr. en Mevr. C. de Wet uit Z.-Afrika. Dit bezoek stond in verband mets grote bijdrage, die Oudelande ontving na de stormramp van de HollaM kolonie uit Vanderbylpark in Zuid-Afrika, waardoor de stoot gegeven ra tot het bouwen van een dorpshuis met kleuterschool. In de raadszaal ivffl de hoge gasten ontvangen door B. en W. De raad was bijna voltallig aj wezig, met de dames. Burgemeester Van Liere sprak een welkomstwoord de kleinzoon van wijlen Generaal De Wet, die lid van de Volksraad is l prees zich gelukkig Dr. en Mevrouw de Wet te mogen ontvangen. j Toen de ramp van de watersnood ons trof, heeft de kolonie uit Vander bylpark spontaan gewerkt en uit die actie is de grote financiële steun ont staan die ons in staat heeft gesteld iets te doen voor de gemeente en voor de jeugd. „Wij vertrouwen, dat dit blijvende waarde zal hebben. Wij hebben beseft, dat ook in Zuid-Afrika de stem des bloeds heeft gesproken. Wij brengen U en in U het volk van Zuid-Afrika onze dank en verzoeken U dit te willen overbrengen”, aldus de burgemeester. Dr de Wet heeft de toespraak be antwoord in de taal van zijn volk. Hij was getroffen door de ontvangst en sprak de hoop uit, dat het Neder landse volk en deze gemeente voor rampen gespaard mogen blijven. Ver der vroeg hij om begrip voor Zuid- Afrika. Nederland en Zuid-Afrika zijn nauw aan elkander verbonden. BEZICHTIGING. Het dorpshuis en de kleuterschool werden daarna bezocht. penbroeder de stoot heeft gegeven tot nieuwe activiteiten in de Noordelijke ge bieden. Ieder weet, dat het verloop van een onverhoopte derde wereldoorlog op de lange duur afhankelijk zal zijn van het antwoord op de vraag, of de Amerikaanse industriegebieden beschermd kunnen worden tegen onverhoedse aanvallen uit de lucht via het Noordpoolgebied. Om „de wapensmidse van de vrije wereld” tegen deze aanvallen te beschermen en ook om de bevolking in de millioenen- steden tegen een atoomaanval te kunnen waarschuwen, zijn nu drie radarlijnen geprojecteerd; drie rijen radarposten dwars over het Noordamerikaanse con tinent, die een aanvaller kunnen signa leren, uren voordat hij ter plaatse is, zo dat hij hopelijk tijdig kan worden onder schept. De eerste van deze onzichtbare bar rières loopt nu hoog in het Noorden door de. meest ontoegankelijke streken van Canada. Er wordt op dit moment hard aan gewerkt en aangezien de ra darposten niet alleen moeten worden gebouwd, maar straks ook regelmatig bevoorraad en bemand, zijn de eerste permanente verbindingsdraden met deze ontoegankelijke gebieden thans in wording. hoffelijk, maar vrij koel geweest, ook van de zijde van Lucy; het gebeuren was nog te vers, dan dat bepaald har telijkheid de boventoon kon voeren. Therese vertrok naar de Cleeves in Winchester, maar vertelde daar niets. Ook Karl en Lucy zwegen over het gebeurde. Na een maand reisde The rese Blake naar Italië? Rome trok haar nu eenmaal. In eik geval was men daar niet namaak-rooms, zoals Twee kleuters, gekleed in ij Bevelands costuum, boden de gasten een blijvende herinnering a Mevr, de Wet kreeg een pc:| Zuid-Bevelandse klederdracht. 1 dankte hiervoor op spontane Dr de Wet ontving een oorkonde Aan het gemeentebestuur van 'j derbylpark zullen twee fraaie j ciaal vervaardigde wandborden !l den aangeboden. Dr de Wet bood J deze mee te nemen om die daal mens de gemeente Oudelande sul bieden. I Door de kleuters werden spelletjes opgevoerd, hetgeen zeerl waardeerd werd. I Na de middag werd een fcl gebracht aan de verzwaard z«:| Het boogschieten door leden yffij verschillende handboogsociëttj werd in ogenschouw genomen landbouwschool, het aardappelWJ en de modelboerderij „De Dl werden bezichtigd. Er zijn grote minerale rijkdommen ont dekt, waaronder zelfs uraniem en radium, maar de exploitatie brengt bijna onover komelijke moeilijkheden met zich mee. De winter duurt er negen maanden en dan komen temperaturen voor tot 80 gra den onder nul Fahrenheit. De zomers zijn in sommige streken hier nog erger- dan de winters, want dan veranderen de wegen in modderpoelen, millioenen insec ten maken het leven haast onmogelijk en de temperatuur kan tot boven de 90 graden oplopen. De letterlijk en figuur lijk doorgewinterde trappers prefereren het koude seizoen dan ook verre boven het warme. De bodemgesteldheid is vrij gunstig, zo al niet voor de graanbouw dan toch voor de tuinbouw, maar de korte zomer be perkt de keus van de gewassen zeer. In het gehele Noorden zijn dan ook slechts vier tuinderijen in particulier bezit. Dit is een land voor mannen en niet voor gezinnen en dan nog alleen voor mannen van een zeer bepaald soort. Dat er 300 mensen van Nederlandse afkomst leven in deze gebieden, hoor den we dan ook met enige voldoening. Het zijn echter alle „old-timers”, want een immigrant houdt het hier niet uit. Ruim 400 km ten Noorden van de Poolcirkel leren deze Canadese militairen hoe ze een igloo moeten bouwen, een sneeuwhut zoals de Eskimo’s bewonen. Om op alles voorbereid te zijn houden leger en luchtmacht regelmatig oefeningen in de ontoegankelijke gebieden van Canada’s Noordwestelijke Territoria. Het „onbekende Canada” gebied waar geen enkele emigrant het zou uithouden (Van onze §-redacteur.) OTTAWA. „Zorg dat je altijd een geladen revolver bij de hand hebt en dat jij de eerste bent, die schiet. Dan heb je kans om levend terug te komen". Deze raad kregen de avonturiers mee, die in 1896 de lange, lange reis begonnen naar het Klondykegebied om daar deel te nemen aan de felle jacht op het pas ontdekte goud. Tientallen bereikten Klondyke nooit, talloze anderen keerden niet terug, omdat een messteek of een revolverschot hun leven ontijdig be ëindigde. Zij schoten niet vlug genoeg, want één kan tenslotte maar de eerste zijn. Alleen de sterksten en de brutaalsten doken later weer op in de bewoonde wereld, vaak net zo arm als ze die verlaten hadden en een enkele keer als zeer gefortuneerde lieden. Het was een rauw leven daar in Klon dyke, tijdens het begin van de goldrush. Vreselijke ontberingen, drank, vrouwen van het minste allooi en een uitgelezen gezelschap boeven uit alle hoeken van de wereld, dat waren de factoren waaruit dat leven was opgebouwd. Het enige recht was dat van de sterkste en een mensen leven werd minder geteld dan een fles Canadese whisky. In deze chaos moesten de mannen van de Royal Canadian Mounted Police orde scheppen. Nu kunnen leden van dit keur korps nog wel iets meer dan in hun mooie rode jasjes er^ met hun pad vin - dershoeden op poseren voor de camera’s van de touristen in Ottawa. Ze hadden toen al een zeer eervolle staat van dienst in de strijd tegen bloeddorstige indianen stammen en even ongemakkelijke pels jagers in midden-Canada. Maar in Klon dyke hadden ze toch hun handen vol, want duizenden kilometers vrijwel on toegankelijke wildernis scheidden dit ge bied van de beschaafde wereld, berichten kwamen niet door en voorraden en ver sterkingen moesten met een grote omweg via Alaska worden aangevoerd. Daarom vertrok inspecteur D. J. Moody in 1896 met een groep uitgelezen mannen uit de nederzetting Edmonton naar het hoge Noorden met de opdracht een recht streekse verbinding tot stand te brengen met Dawson, het centrum van de goud- jacht. Aan deze avontuurlijke tocht zou een Interessant boek gewijd kunnen wor den. De mannen reisden te paard, met honden- sieden, per boot en te voet door onher bergzame streken, waar nog nooit een menselijke voetstap was gezet. Ruim een jaar na hun vertrek arriveerden ze in fort Selkirk, 200 km ten Zuiden van Daw son. De RCMP wist de orde in dit gebied te herstellen, maar de rust keerde toch pas terug, toen de rijke goudaders waren uitgeput en de avonturiers naar de be woonde wereld terugtrokken. In de zeer korte zomer kan - in enkele delen van de N.ty ritoria de tuinbouw worden oefend. Hier ziet u de ruiTO 6 grote tuinderij van Denis O’C0:; 1 han in Yellowknife. Elk uur J door middel van een irrig^l systeem bijna 35.000 liter de tuin worden gebracht, „1 nis enige vrucht op zijn werk HORIZONTAAL en VERlDA- zelfde woorden Invullen. j; 1. Zweep; 2. staaf; 3. schepse*- i gewijde; 5. Iemand met eer s een klok. y Cottage. De maand Maart was nog niet verstreken, of de door de bis schep, in nauw contact met sir Andin- nian, de baronet van Foxwood, be noemde nieuwe vicaris betrok de pas torie. Sir Karl werd steeds meer popu lair in zijn baronetschap, nog meer dan zijn oom sir Joseph Andinnian. Karl spande zich niet in om populair te worden. Zijn eenvoudig, hartelijk optreden; zijn spontane hulp, als hulp nodig was, maakte vanzelf, dat hij be mind werd. En de hoogachting der dorpelingen ging ook over op de lief tallige lady, die naar men ver moedde ziek was geweest, maar dan toch volledig hersteld, want zij zag er patent uit en bloeide geheel op. Enkele dagen na het fameuze ge sprek met Karl had Therese Blake A nders ligt het met de bevoegd- heid op economisch en technisch gebied. De wet opent de mogelijkheid dat de ondernemingsraad voorstellen doet, die tot verbetering van de tech nische en economische gang van za ken kunnen bijdragen. In dezelfde richting gaan de verplichtingen van de werkgever tot het verstrekken van inlichtingen en het doen van me dedelingen over de economische gang van zaken. Hier is sprake van een ad viserende, dus raadgevende functie. Daardoor wordt de inspraak het personeel in het te voeren be drijfsbeleid sterk bevorderd. Nu kan men zeggen, dat dit alles nogal vaag en beperkt is. Men ver- gete dan echter niet, dat een groei proces hier zeker nodig is. Wij me nen, dat we met deze redactie van art. 6 dankbaar 'kunnen zijn. Ze is mede een gevolg van de invloed der Christelijke vakbeweging op het tot- stand-komen van deze belangrijke wet. De wet is slechts een basis en het raam waarbinnen de ontwikkeling naar medezeggenschap, dus het mede verantwoordelijkheid dragen, gestalte moet krijgen. Voor de verandering der verhou dingen binnen het bedrijf hangt zeer veel, zo niet alles, af van degenen, die in deze verhoudingen staan. Aan de eigen verantwoordelijkheid van leiding en arbeid doet de wet recht wedervaren. Zij schept de mogelijk heden, aan de bedrijfsgenoten wordt elaten deze mogelijkheden te be- -i. Om aan de wet, in het bedrijf zelf dus, inhoud te geven. Dat hangt af van de verhoudingen en de mate waarin het overleg en de samenwer king binnen elk bedrijf is gevorderd. Van belang zal het zijn als de prak tijk van dit werk automatisch tot uit breiding van bevoegdheden leidt. Dit zal alleen mogelijk zijn als de leden van de ondernemingsraad tactisch en deskundig optreden. Iedere ondernemer, iedere werknemer, elke bedrijfsgenoot zal zich ernstig moeten bezinnen op welke wijze aan II. a de ontwikkeling, die wij in het eerste artikel schetsten, inhoud van de wet. De Regering zegt in haar van Toelichting: „grondslag onderhavige ontwerp van wet is de overtuiging, dat een orgaan van sa menwerking in de onderneming slechts aan zijn doel kan beantwoor den, indien deze samenwerking zich afspeelt tussen de ondernemer en zijn personeel”. Om deze reden spreekt de wet niet van kernen, fabriekscommissies, per- soneelsraden en dergelijke, maar van ondernemingsraad, de raad dus in en van de onderneming. Het gaat immers, zoals bij eerstgenoemde organen, niet om een vertegenwoordiging van het personeel tegenover de ondernemer, maar om gezamenlijk overleg. Alle categorieën van het personeel dienen dan ook vertegenwoordigd te zijn, terwijl de directie, als dagelijkse leiding in het bedrijf, .het voorzitter schap krijgt toebedeeld. De wet gaat ervan uit, dat de on derneming moet gezien worden als een arbeidsgemeenschap en de onderne mingsraad als een orgaan van samen werking en overleg over alle onder- nemmgsaangelegenheden. Deze samenwerking en dit overleg moeten leiden tot verbetering van de arbeidsverhoudingen en bevordering van de goede gang van zaken in het bedrijf. In de taakomschrijving van de wet vinden wij deze gedachten weer te rug. Het gaat om het „zo goed moge lijk functioneren der onderneming”. Hierin ligt een principieel verschil met de tot dusver bestaande perso neelsvertegenwoordigingen. Dat hier bij is opgenomen „onder erkenning van de zelfstandige functie van de on dernemer” spreekt voor ons, leden van de Christelijke vakbeweging, wel haast vanzelf. Wij spreken van medezeggenschap en mede-verantwoordelijkheid. Het is geenszins de bedoeling te gaan zitten op de stoel van de werkgever, maar om te tonen, dat, terwijl er niet alleen een stoel staat waarop de werkgever is gezeten, er daarnaast stoelen zijn geplaatst waarop ondernemingsgeno- ten-werknemers hebben plaats geno men, de zaak er niet slechter, doch beter door functioneert. Zodat de werkgever na enige tijd niet meer te rug verlangt naar z’n „eenzaamheid”, maar het overleg met personen, die zich bewust zijn van hun verant woordelijkheid, die gradueel van de zijne verschilt, niet meer wil missen. In de omschrijving van art. 6 van de wet blijkt voor de sociale bevoegd heden een overlegplegende- en on derhandelende-, een toezichthouden de- en beherende functie. Ten aanzien van deze sociale be voegdheden mag aangenomen worden dat de ondernemingsraad een beslis sende stem heeft, vanzelfsprekend met inachtneming van de zelfstan dige functie van de werkgever.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4