WELK LOT WACHT CYPRUS 8 Commissie van toezicht in Korea moet verdwijnen Voor 12 September krijgt Marokko regeringsraad Het New York weer Ontwapeningsplannen ter sprake gebracht Een handige journalist Brits-Grieks-Turkse conferentie begonnen m in Gasvergiftiging te Appingedam weer Europa Minister Salem „met verlof* IS 1 Steiger stortte ineen dode Samenzwering tegen Argentijnse regering Ernstig ongeluk België Nu luchtincident bij Gaza Twee jongens in zee verdronken Ulbricht in Moskou i H Bestandscommissie besloot evenwel activiteit en omvang te beperken Maar over tijdstip van uitvoering der verdere plannen wordt gezwegen Wie volgt Grandval op? Voorstellen der Grote Vier vormen hoofdschotel van conferentie i Hef onbekende Canada in Subcommissie der Ver. Naties bijeen als Amerikaanse delegatieleider verklaart: Politieke mislukking de oorzaak Verpleegster uit Roosendaal gedood PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Overwegend droog Franse regering nam besluit: ■t H li® ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3178 (ZIE PAGINA 4) Medewerkers: J. A. van en i i Sr 1 n e Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord 22 25 22 24 10 23 25 31 25 26 25 25 25 21 23 24 31 DINSDAG 30 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT 19. 10. I APPINGEDAM, 29 Aug. Vanmid dag is te Appingedam de 81-jarige mevrouw Cuperus door gasverstikking om het leven gekomen. Artsen tracht ten cm acht uur vanavond nog, het le ven van haar 92-jarige echtgenoot, H Cuperus, te redden. Toen een dochter van het echtpaar vanmiddag op haar bellen geen gehoor had gekregen, werd een deur van de woning geforceerd. Men vond het be jaarde echtpaar op bed liggen. In de keuken bleek een gasslang te zijn los geraakt. d n. m n. 6" Een enorme ontploffing vernie tigde twee grote olietanks op een Amerikaanse olieraffinaderij in Indiana. Twee personen werden hierbij gedood terwijl vele ande ren zwaar gewond werden. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat dertig km verder nog ruiten sprongen GOEDE HOOP Intussen gaf president Eisenho wer vandaag te Denver een verkla ring uit, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat de besprekingen van de subcommissie zullen leiden tot een vermindering van de spanning over de gehele wereld. Nadat ter vergadering de voor stellen nog nader waren toegelicht gingen de gedelegeerden uiteen tot heden, Dinsdagavond zeven uur. Radio-Cairo heeft gemeld, dat het Soedanese parlement Maandagochtend een resolutie heeft goedgekeurd, hou dende, dat een volksstemming in de Soudan de middelen moet verschaffen voor de Soedanese zelfbeschikking. FANMOENDJON, 29 Augustus De gemengde Koreaanse bestandscom missie heeft vandaag besloten de activiteit van de neutrale commissie van toezicht te beperken. Het aantal en de omvang van de groepen der commis sie in Noord- en Zuid-Korea zullen worden ingekrompen. Dit besluit werd genomen, nadat generaal-majoor Harlan Parks, de Ame rikaanse chef van de delegatie van de Verenigde Naties bij de gemengde bestandscommissie had gezegd, dat naar zijn oordeel de neutrale commissie van toezicht moest worden ontbonden. woordiger in Tunesië. Deze zou in Marokko dan zowel het militaire commando als de leiding van het burgerbestuur krijgen. De Franse socialist Marcel Naegelen, oud-gouverneur-generaal van Algerije, heeft generaal Rafael Garcia Valino, de Spaanse hoge commissaris in Ma rokko beschuldigd van „ontoelaatbare inmenging in Frankrijks betrekkingen met Marokko”. Naegelen heeft minister van Buiten landse Zaken, Pinay, gevraagd in de Nationale Vergadering te mogen in terpelleren over deze kwestie. De koning van Saoedi-Arabië heeft bij de Franse regering geprotesteerd tegen de Franse militaire operaties in Noord-Afrika. GEVECHTEN Volgens berichten uit Tunis is een driedaagse veldslag geleverd tussen Franse militairen en opstandelingen in Tunesië, die zich in de buurt van de Algerijnse grens bevonden. In het ge vecht, dat bij Gafsa plaats vond ver loren de goed georganiseerde opstan delingen minstens twaalf doden en dertig gewonden. De Franse verloren negen doden en elf gewonden. HANDIG. Een Griekse journalist heeft de drie ministers van Buitenlandse Za ken doen schrikken door bijna de gehele openingsvergadering onopge merkt bij te wonen. De man, wiens naam niet bekend gemaakt is, was de conferentiezaal met een groep fotografen binnenge komen, die een kwartier lang gele genheid kregen foto’s te maken. Toen de fotografen weggingen, zat de journalist achter de Griekse af vaardiging aan de ronde tafel. Kort voor het einde van de ver gadering, die anderhalf uur duurde, werd de man ontdekt. De Griekse minister, Stefanopoelos, bood zijn Britse en Turkse collega’s zijn ver ontschuldigingen aan en beloofde, dat een dergelijk voorval zich niet zsl herhalen. Een delegatielid zeide later, dat de verslaggever geen goede dag uit gezócht heeft. Maandag werd alleen over procedurekwesties gesproken. Als hij het later zou hebben gedaan, was hij misschien met een werkelijk belangrijk verhaal naar huis gegaan, aldus de diplomaat. TILBURG, 29 Aug. Door het in storten van een 8.50 meter hoge stei ger tijdens verbouwingswerkzaamhe den aan een wolfabriek aan de Ring baan Noord te Tilburg zijn vanmorgen om half acht drie opperlieden van deze hoogte naar beneden gestoft. Twee van hen konden zich redden, de derde werd op slag gedood. De drie werklieden allen in dienst van het aannemersbedrijf J. van den W. en Zn te Tilburg waren op de steiger bezig met het gereed zetten van stenen en specie, toen vanmorgen het ongeval gebeurde. De mannen stortten met de stenen en de volgela den kruiwagens naar beneden. De 52- jarige gehuwde C. S. kwam daarbij met de borst terecht in de burrie van een kruiwagen en werd terstond ge dood. De 42-jarige F. de H. wist zich aan' uitstekende muurdelen vast te grijpen en kon later uit zijn benarde positie worden bevrijd. De 47-jarige M. van de H. wist tijdens zijn val tel kens weer steigerdelen te grijpen en zo zijn vaart te breken. Met enkele snij- en schaafwonden bereikte hij ten slotte de begane grond. Naar de oorzaak van het instorten van de steiger wordt door Arbeidsin spectie en politie een nauwkeurig on derzoek ingesteld. aangedrongen op opheffing van de be standscommissie en op de uitwijzing van de communistische leden van deze commissie i.c. de vertegenwoordigers van Polen en Tsjecho-Slowakije. BUENOS AIRES, 29 Aug. Het hoofd van de Argentijnse federale politie, Miguel Gamboda, heeft Maandag de ontdekking bekendgemaakt van een nieuwe samenzwering tegen de rege ring, die erop was gericht „paniek te veroorzaken in handel, industrie en het bankwezen”. Hij verklaarde tegenover journalis ten dat door de samenzwering echter de veiligheid van de staat niet in ge vaar is gebracht. Op een persconferen tie gaf hij bijzonderheden over de ac tiviteit van de politie gedurende het afgelopen weekeinde, na de ontdek king van een voorraad wapens en ex- plosieven in een villa te Buenos Aires. MAASTRICHT, 29 Aug. Ongeveer vijf kilometer buiten Tienen (België) is vanavond een Nederlandse auto uit Roosendaal aangereden door een auto, waarin twee Polen zaten. In de Neder landse wagen zat een gezelschap van de familie van Dongen uit Roosendaal, twee broers en drie zusters. Een der dames werd op slag gedood. Later reed nog een derde auto op de ravage van de twee wagens in. De 37-jarige mej. P. van Dongen, die verpleegster in Rotterdam is, werd zodanig bekneld, dat zij door de wei nige omstanders, die hielpen, niet meer tijdig gered kon worden. Zij stierf ter plaatse. De arts R. van Dongen, die in het ziekenhuis te Tilburg werkt, kreeg een hersenschudding en klaagde over pij nen aan borst en schouders en had verschillende vleeswonden. Mej. J. van Dongen brak o.m. een sleutelbeen. Mej. Jo van Dongen had hoofdwonden en een gebroken pols. Kapelaan E. H. van Dongen, die de wagen bestuurde, liep inwendige kneuzingen, een dub bele dijenbreuk en een gebroken pols op. De familie van Dongen werd in het ziekenhuis te Tienen opgenomen, waarheen ook de beide Polen, die zwaar werden gewond, moesten wor den overgebracht. WAAROM Waarom wordt deze conferentie ge houden? Cyprus, het eiland, in het Oostelijk deel van de Middellandse Zee is een Britse militaire basis. Op ’t eiland wonen hoofdzakelijk Grieken, die thans aansluiting bij Griekenland willen. Er wonen op Cyprus ook een belangrijk aantal Turken, vandaar, dat door Turkije wordt deelgenomen aan de besprekingen in Londen. De laatste tijd zijn herhaaldelijk ernstige onge regeldheden op het eiland voorgeko men, gericht tegen de Britten. Grie- ken, die sterk voor aansluiting bij Griekenland zijn zetten regelmatig be togingen op touw. De Londense con ferentie zal nu beslissen over de toe komst van het eiland. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hunssen, Terneuzen; Ds D. J. van uuk, sn au j Laport Goes; j Lodder. vlissingen; J. Moll, Vlissingen; Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Lg .ar aij tel le den van de verschillende deelnemende landen worden vervuld. DE PLANNEN Als formeel voorstel is aan de bij eenkomst voorgelegd het plan van pre sident Eisenhower voor het uitwisse len van militaire gegevens met de Sowjet-Unie en het toestaan van waar nemingen vanuit de lucht boven ei kaars grondgebied. De Russische ge delegeerde, Sobolof, verzocht de ande re gedelegeerden de standpunten van hun landen te geven inzake de Russi sche voorstellen, die op 10 Mei j.l. te Londen werden ingediend en op 28 Juli door premier Boelganin in Geneve werden herhaald. In deze voorstellen wordt tegemoetgekomen aan de be zwaren, die het Westen heeft tegen eerdere voorstellen van de Sowjets. Ds J. Kar else. Goes; Ds J. Kwast, K. C. van F- Met de ketenen van de „sla vernij” als symbool van de toe stand van haar land, om haar hals, loopt een meisje van Cy prus voor de drager van de Griekse nationale vlag, om te demonstreren voor de ambts woning van premier Eden in de Downingstreet. Gisteren vingen de bespre kingen aan tussen Griekenland, en Turkije over de toekomst van Cyprus. LONDEN, 29 Aug. Radio-Cairo heeft vandaag gemeld, dat Egyptische jachtvliegtuigen twee Israëlische vliegtuigen hebben beschoten omdat deze toestellen de bestandslijn zouden hebben geschonden. Volgens een communiqué van de Egyptische strijdkrachten vlogen twee Israëlische vliegtuigen boven het ge bied van Rafah, ten Zuidwesten van de strook van Gaza, waardoor zij de Bestandsovereenkomst schonden. De vliegtuigen werden door Egyp tische jagers onderschept en bescho ten, waarop de Israëliërs in Oostelijke richting verdwenen. Aan geen van beide zijden vielen doden of gewonden. Een Israëlische militaire woordvoer der had eerder medegedeeld dat Maan. dag Israëlische jachtvliegtuigen twee Egyptische vliegtuigen hadden onder schept, die het Israëlische luchtruim binnenvlogen. De Egyptische vliegtui gen waren vervolgens naar eigen rechtsgebied teruggekeerd. De Israëli sche woordvoerder maakte geen mel ding van een beschieting. CAIRO, 29 Aug. Aan de Egyp- tsche minister van Voorlichting en Soedanese zaken, majoor Salah Salem, is vandaag „verlof” verleend. Luit-kol. Abdel Kader Hatem heeft zijn minis terie overgenomen. Een officiële verklaring voor deze maatregel is niet gegeven. Salem heeft 2l)n functie bekleed sinds het verjagen van Faroek. Volgens politieke waarnemers in Cairo is het vervangen van Salem het gevolg van zijn politiek ten aanzien van Soedan. Oppositielieden van het Soedanese Parlement protesteerden tegen een be- oek van majoor Salem in het begin pan het vorige jaar, zeggend dat dit 'm schending was van de Soedanese ■sreenkomst. De opvolger van Salem, kolonel natem is een der eerste aanhangers van premier Nasser. Zijn gematigde Preektrant staat in scherpe tegen- v® .8 tot de felheid welke de rede- eringen van Salem kenmerkt. volgens A.F.P. is majoor Salem «Wieden. DE BILT, 30 Aug. De weerrap- porten van gisteravond 7 uur luidden: Stockholm Oslo Amsterdam Kopenhagen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Rome zwaar bewolkt half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt DE BILT, 29 Aug. Veranderlijke bewolking met enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ’s-GRAVENHAGE, 29 Aug. Van middag zijn twee jongens verdronken bij het zwemmen in zee, resp. in Sche- veningen en Kijkduin. Omstreeks kwart voor zier zag men ter hoogte van het Kurhaus een jongen die in zee stond, vallen en snel wegdrijven. Zwemmend en met de tomboot werden reddingspogingen ondernomen, maar men heeft de jongen niet kunnen vin den. Wel werden later zijn kleren op het strand aangetroffen. Het was de 13-jarige J. J. H. V. uit Zeist. Omstreeks vier uur kwamen in zee bij Kijkduin drie jongens in moeilijk heden te verkeren. Een van hen wist men er uit te halen en een tweede kon zich zelf redden. De derde, de 13-jarige S. P. uit Den Haag, kon men echter niet meer vinden. Ruim een uur later werd zijn stoffelijk overschot drijvend aangetroffen. De generaal zei dit te Panmoendjon, waar vandaag een vergadering van de gemengde wapenstilstandscommissie werd gehouden. Men besprak de be schuldigingen, die zijn ingebracht over inbreuken op de bestandsovereen komst, die door de communisten zou den zijn gepleegd. Generaal Parks zette uiteen, dat het opperbevel van de Ver. Naties meent, dat de neutrale commissie moet verdwijnen, maar dat dit niet het officiële oordeel van de Verenig de Naties is. Door de communistische „obstruc tie en ongeoorloofde handelingen in de neutrale commissie van toezicht is ontbinding van de commissie de enige oplossing van de moeilijkhe den”, aldus generaal Parks. In de neutrale commissie zitten ver tegenwoordigers van Polen, Tsjecho- Slowakije, Zweden en Zwitserland. De beperking bestaat daaruit, dat voortaan een communistische en een niet-communistische vertegenwoordi ger het toezicht zullen uitoefenen. Tot op heden was het gebruik, dat inspec- tiegroepen bestonden uit leden van elk der vier landen. Zoals bekend is de laatste tijd door de Zuidkoreaanse regering en door de bevolking van dit land herhaaldelijk BERLIJN, 29 Aug. De leider van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht, van wie twee maan den niets was gehoord, blijkt thans in Moskou te zijn. Het officiële Oostduitse nieuwsagent schap A.D.N. meldde dat Ulbricht Maandag een bezoek bracht aan een tentoonstelling gewijd aan de ontwik keling van Tsjechoslowakije geduren de de laatste tien jaar. De lange afwezigheid uit het open bare leven van Ulbricht, die plaats vervangend premier van Oost-Duits- land is, had aanleiding gegeven tot vermoedens dat hij was „weggezui verd” of ziek was. -o- De Franse afgevaardigde, Julus Moch, legde aan de bijeenkomst het Franse ontwapeningsplan voor, dat in grote lijnen door premier Faure op de topconferentie te Genève was uitge stippeld. De Britse afgevaardigde, Nutting, kwam met een plan voor een geza menlijk toezicht op de strijdkrachten van Oost en West voor de dag. Dit voorstel werd door Eden in Genève in gediend. PARIJS, 29 Aug. De Franse regering heeft vandaag in principe over eenstemming bereikt over de plannen met betrekking tot Marokko. Maar er is nog geen beslissing genomen over het tijdstip waarop met de uitvoering van deze plannen begonnen moet worden, alsmede over de procedure, die dient te worden gevolgd. Op twee kabinetszittingen die samen 13 uur duurden hebben de mi nisters bevestigd van plan te zijn voor 12 September a.s. een representatieve Marokkaanse regering te vormen. Met welke methoden dit doel moet worden bereikt is niet bekend gemaakt. Aangenomen wordt, dat een uit drie leden bestaande regentschapsraad de plaats zal innemen van de oude sultan Ben Arafa en Marokko’s eerste kabinetsministers zal kiezen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Franse pre mier, Edgar Faure, het ontslag van resident-generaal Grandval heeft aanvaard, „als prijs voor conserva tieve steun bij het afzetten van de sultan”. Men verwacht, dat binnen de komende 48 uur een opvolger voor Grandval zal worden benoemd. De kwestie wordt echter strikt ge heim gehouden totdat de nieuwe re sident-generaal gereed zal zijn zijn functie te Rabat te aanvaarden. De meeste waarnemers noemen in dit verband de naam van generaal Bo yer de la Tour, de Franse vertegen- NEW YORK 29 Aug. De subcommissie voor ontwapening van de Ver. Naties, bestaande uit vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland, Rus land Frankrijk en Canada, is vandaag te New York bijeen gekomen ter be- snrekine van het probleem van een ontwapening over de gehele wereld. PTiidens deze besprekingen zijn de plannen in die richting, die op de een- J z finnavo onin crpnnnprrl WApr on tafol cpknmpn. ferentie van t__ O.m. zal Eisenhowers plan joor-- v - wisselen van I- De i voorzitterschap van- - - LONDEN, 29 Aug. - De Brits- Grieks-Turkse conferentie over Cy prus is vandaag te Londen begon nen. De delegaties van de drie landen worden geleid door de ministers van Buitenlandse Zaken, resp. MacMil lan, Stefanapoelos en Zorlu. De bijeenkomst van heden was gewijd aan technische kwesties, al dus deelde een woordvoerder van bet Britse departement van Buiten landse Zaken mee. De eerste „za kelijke” vergadering zal Dinsdag morgen beginnen. Uitgave: •.Hing „Zeeuwsch Dagblad” SUcbtiDS Giro 274289. Lfdkantoor: Goes, L. Vorststr. ’tpI 2438 (b.g.g. voo-redactie pL voor adve’-t. enz. 2970), ■,,’;oren: Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte U,tr 35. Tel. administratie K Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., IX Hl Y V X U'LVJlVj Naties, bestaande uit vertegenwoordigers spreking van het probleem van een de Grote Vier in Geneve zijn geopperd, weer op tafel gekomen, nhowers plan voor het uitvoeren van luchtinspecties en het ult- blauwdrukken aan een nader onderzoek worden onderworpen. subcommissie kwam bijeen onder i legeerde Sobolof. Het voorzitterschap itterschap van de Russische gede-1 zal bij toerbeurt door de gedelegeer-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1