Vier boerderijen werden door hemelvuur getroffen FRANSE BATALIONS UIT DUITSLAND NAAR AFRIKA Tien nieuwe pompputten te Oranjezon noodzakelijk van weer Het Gevechten in het gebied Gaza weer opgelaaid van Syrische zijde op het Amerikaanse plan Noodtoestand te Philippeville weer Europa m Geheime atoom conferentie is ten einde Onrust in Argentinië duurt steeds voort e- Brand bij Standard Oil: schade 100 millioen dollars Grieken in Engeland op de bres voor Cyprus „De Schelde” kreeg opdracht tot bouw van tanker Tijdens het vissen verdronken Brits communist moest op Schiphol terug Veiligheidsraad Dinsdag bijeen? Egypte en Pakistan protesteren tegen politionele actie in Marokko PARIJS, 27 Aug. De Franse regering heeft aan generaal Alfred 'riienther’ de NAVO-bevelhebber, medegedeeld, dat zij van plan is Ks bataljons, die tot de NAVO-strijdkrachten in Duitsland behoren, ',.r Noord-Afrika te zenden. Als de zes bataljons naar Noord-Afrika !fuden zijn overgebracht, zal Frankrijk daar over het equivalent van (jtje NAVO divisies beschikken. In geallieerde militaire kringen ver klaarde men, dat de Fransen in staat zijn geweest, een deel van de troe- t a, die reeds uit het NAVO-verband zijn teruggetrokken, aan te vul len met dienstplichtigen, doch niet alle Franse eenheden, die onder i weer op volle sterkte gebracht. over Critiek Verzoetingsproces waterwingebied pas enkele jaren ten einde Noord-V ietnam protesteert tegen moordpartij Alkmaar geteisterd door wolkbreuk, waardoor straten blank stonden Onderhoudsplicht van woningen maar: Noodweer boven vele streken DE BILT ZEGT: Weinig verandering Adenauer na vacantie te Bonn terug PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bemiddelingspogingen, Overstroming in Hongkong: 21 personen verdronken Ned. Reisvereniging boekte 40.000ste dit jaar Oost-Duitsland wil in de Unesco Crediet van f 95.000 gevraagd k0* öhro 274W. viïGKONG, 27 Aug. De Noord- de‘naniese regering heeft Zaterdag bij Protw» engde bestandscommissie een den ^gediend tegen het „vermoor- ioor 71-J Personen, O.w. 31 kinderen, beji- '^Vietnamese agenten, in het Provineil11 iuli te HoeonS Long in de radin KTle Kwang Tri”, aldus meldt T-Noord-Vietnam. Thans 42 babies slachtoffer van melkpoedervergiftiging TOKIO, 28 Aug. Het aantal do den onder de Japanse kinderen, die door melkpoeder zijn vergiftigd, is.tot 42 gestegen; 4.653 kinderen zijn ziek. lie JAARGANG No. 3177 (ZIE PAGINA 3 EN 4) Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Dezelfde of ieto lagere temperaturen. IM Medewerkers: J._A. van Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, MAANDAG 29 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT ter bespreking van de toestand in Ma rokko. Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord twee militaire auto’s op een mijn reden. Bovendien liepen twee Israëliërs verwondingen op ten gevolge van een duel met kanonnen en mortieren tus- Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio 27 27 27 24 19 22 23 30 28 26 26 22 24 25 24 24 24 23 32 28 BUENOS AIRES, 27 Aug. Een on bekend aantal jongere leden van de aanzienlijkste Argentijnse families is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag en Zaterdagochtend gearresteerd. Aan genomen werd dat er vuurwapenen en een hoeveelheid springstof door de po litie in beslag werden genomen. De minister van binnenlandse zaken, Oscar Albrieu, zeide vorige week, dat het ontoelaatbaar is, dat 200 families de rust van 19 millioen Argentijnen verstoren. Twee doden VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN? Vertegenwoordigers van de Azia- tisch-Afrikaanse groep van 17 landen bij de Verenigde Naties komt Dinsdag wederom op het V.N.-hoofdkwartier te New York bijeen over de vraag, of al of niet om een bijeenkomst van de tassen^Constanrine^en^Batna^viele^l? Veiligheidsraad zal worden verzocht doden onder de opstandelingen, en ter bespreking van de toestand in Ma- licht bewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt onbewolkt regenbui zwaar bewolkt onbewolkt nevel zwaar bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien, hier en daar met on weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. de VN-resoluties over deze kwestie. In Londen zijn de voorwaarden met grote belangstelling ontvangen. De Britse autoriteiten waren reeds tevo ren van de rede van Dulles op de hoogte gebracht. In een later uitge geven verklaring van,het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken zegt men, dat Engeland, evenals de Ver. Staten, bereid zijn, verdragen te slui ten met de betrokken partijen in het Midden-Oosten, ter waarborging van de enige regeling van het Arabisch-Is- raëlische geschil, die door onderhan- delingen zou kunnen worden bereikt. Ook is de Britse regering bereid, om het hare bij te dragen tot een interna tionale lening om Israël te helpen bij het schadeloos stellen van de Arabi sche vluchtelingen. Ook Frankrijk heeft zijn instemming met de voorstellen van minister Dul les voor een regeling van het geschil betoond. BONN, 28 Aug. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, is Zater dagavond laat te Bonn van vacantie teruggekeerd. De bondskanselier is zes weken in Zwitserland geweest. Voor Maandag heeft hij een buiten gewone vergadering van zijn kabinet bijeengeroepen, ondermeer voor be spreking van voorbereidingen voor zijn aanstaande reis naar Moskou. LONDEN, 28 Augustus. Zondagavond trokken ongeveer dui zend in Groot-Brittannië woonachtige Grieken en inwoners van Cyprus door Londen naar de ambtswoning van pre mier Eden, waar zij een resolutie over handigden volgens welke de enige op lossing van de kwestie-Cyprus het ver lenen van het zelfbeschikkingsrecht aan het eiland is. Velen van de beto gers waren in nationaal costuum ge kleed. ZEEUWSCH DAGBLAD Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlisslngen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen, K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. steld worden op 100 kubieke meter per uur. In hoeverre nog mag worden gere kend op en zo ja welke opbrengst van de 30 oude putten is nog een open vraag. Deze putten zijn reeds geruime tijd belast geweest en het zoutcijfer vertoont een belangrijke stijging, zo dat met verdere onttrekking van wa ter de uiterste voorzichtigheid moet worden betracht. Daarom wordt zoveel mogelijk uit de nieuwe putten gehaald, teneinde do oude zoveel mogelijk te laten regene reren. GAZA, 28 Aug. In het gebied van Gaza is het Zondag weer tot inciden ten tussen Israëliërs en Egyptenaren gekomen. Aan Egyptische zijde werden bij een gevecht vier soldaten gedood en zes gewond, terwijl aan Israëlische kant twee militairen om het leven kwamen en drie werden gewond, toen PROTESTEN TEGEN ACTIE Minister Nasser van Egypte heeft bij twaalf landen van de NAVO, waar onder Nederland, geprotesteerd tegen het gebruik van Franse NAVO-strjjd- krachten in Noord-Afrika, wat hij „een vijandige daad” van de NAVO-landen noemde. Hij sprak van „aanwending van geweld tegen een weerloze bevol king”. Voorts hebben Sjeikh Amadjad Al- zahawi en acht godsdienstige leiders in Irak er bij de staatshoofden en pre miers van de Mohammedaanse en Ara bische landen op aangedrongen „on middellijk practische maatregelen te nemen om de Marokkanen en de rest van de Noordafrikaanse Arabieren ma terieel te helpen bij hun strijd tegen het imperialisme”. Aanbevolen wordt het stilleggen van de handel en het af breken der culturele en politieke be trekkingen met Frankrijk, en het ver strekken van geldmiddelen, kleding en medicamenten voor de Arabische slachtoffers van de jongste gevechten in Noord-Afrika. Ook Pakistan steunt „Wettige aanspraken” van de Algerij nen en Marokkanen en veroordeelt de Franse politiek in Noord-Afrika. werd gebruikt als kampeerboerderij, brandde geheel af. Twee echtparen die er logeerden, verloren hun eigendom men. Van de andere boerderij, be woond door R. Bakker, brandde alleen het achterhuis af. -o- HONGKONG, 28 Aug. Een plot selinge wolkbreuk heeft in de Britse kroonkolonie Hongkong Zondag een overstroming veroorzaakt, die volgens de eerste cijfers aan 21 mensen het leven heeft gekost. Hieronder waren minstens 16 kinderen. De overstro ming trof een plek, waar vaak wordt gepicknickt en gezwommen. -o- DEN HAAG, 27 Aug. De Neder- landsche Reisvereniging heeft de 40.000ste deelnemer aan de reizen in 1955 geboekt. In vorige jaren is dit cij fer nog nimmer bereikt. Aan de gelukkige, mejuffrouw E. L. Morsink te Haarlem werd haar reis naar Hertenstein (Zwitserland) gratis aangeboden. VLISSINGEN, 27 Aug. Naar wij vernemen heeft de N.V. Kon. Mij „De Schelde” van de Ned. Norness Scheep-, vaartmij te Amsterdam opdracht ont vangen voor de bouw van een 24.600 tons tanker, die eind April 1958 opge leverd zal worden. De voortstuwing zal geschieden mid dels een 8100 P.K. Schelde-Sulzer die selmotor met drukvulling, geschikt voor het gebruik van zware olie. MIDDELBURG, 27 Aug. De noodzakelijke uitbreiding van het aantal pompputten in het waterwingebied der gemeente Middelburg te Oranjezon aal naar raming van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening f95.000,- kosten. Deze uitbreiding moet in elk geval afgezien n.l. van een eventuele tegemoetkoming van het Rijk voorlopig door de gemeente worden gefi nancierd, zodat B. en W. de raad verzoeken ten laste van het waterleiding bedrijf een crediet tot dit bedrag te verstrekken. Het gaat hier om tien pomp putten met bijbehorende leidingen met afsluiters, pompkelder met installa tie, alsmede een kabel vanaf het pompstation naar de pompkelder. Het waterleidingbedrijf kampt nog steeds met de gevolgen van de over stromingsramp op 1 Februari 1953 en de verzoeting van het gebied te Oran jezon is helaas nog lang niet voldoen de gevorderd, zo delen B, en W. de raad mede. Het begin Januari j.l. aan gevangen wegpompen van het water uit het draineerkanaal naar zee heeft wel tot belangrijk grotere werking aanleiding gegeven, maar het zoutge halte van het water is nog steeds te hoog. Ook van een voldoende verzoe ting der bovenste grondlagen is nog geen sprake. De lage neerslagcijfers in het voorjaar hebben zeer ongunstig ge werkt. Verwacht moet worden, dat het ge hele verzoetingsproces nog verschil lende jaren in beslag zal nemen, het geen ook de mening is van het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening, waarmede met het oog op de vrij sombere toekomst besprekingen zijn gevoerd omtrent een mogelijke ver grote onttrekking van water aan de Oranjezon door middel van nieuwe bronnen. Op grond van een ingesteld onderzoek wordt het mogelijk geacht de in 1953 gemaakte puttenreeks met 10 tot 15 putten in de richting Oost- kapelle, uit te breiden. VOORDEEL Aangezien deze uitbreiding vrijwel het tracé van de destijds nieuw ont worpen omlegging van het draineer kanaal volgt en ook door deze bron nen water aan de bovenste grondla gen zal worden onttrokken, zal deze onttrekking kunnen worden be schouwd als ’n vervanging van deze geprojecteerde omlegging met boven dien het voordeel, dat aan deze putten reeds direct zoet water zal kunnen worden onttrokken. De maximale op brengst van 10 nieuwe putten kan ge- WHITING INDIANA, 28 Aug. In een 'van de grootste olieraffi naderijen van Amerika, die van de Standard Oil Cy te Whiting in de staat Indiana, heeft zich Zaterdag een ontploffing voorgedaan, waar van de oorzaak nog niet vaststaat. Twee personen kwamen om het leven. Er zijn zeker 44 gewonden. De brand woedt nog steeds door en er worden dammen aangelegd om de stromen benzine op te vangen. Een deel van de benzine wordt door de riolering van de stad naar het Michi- ganmeer geleid. De bewoners van Whi ting (10.000) hogen op straat niet ro ken. Een deel van de raffinaderij is ver woest en 200 huizen werden bescha digd. De schade bedraagt 100 millioen i dollar. Het hoofd van de brandweer kon Zondag nog niet zeggen, wanneer men het vuur meester zou zijn. Hij dacht dat de grootste vuurhaard zich be perkte tot drie tanks van een kleine vijf millioen lietr inhoud, maar onge veer zestig grote tanks liggen ook in de gevaarlijke zóne. Een ervan vloog 20 uur na de eerste ontploffing in brand. GENEVE, 27 Aug. Dertig vooraan staande geleerden uit zes van de be langrijkste „atoommogendheden” ter wereld, hebben Zaterdag een reeks geheime besprekingen in Genève be sloten, waarop zij het werkterrein en de omvang van een toekomstig inter nationaal lichaam voor het toezicht op M vreedzame gebruik van atoomener gie hebben besproken. Het communiqué, dat na afloop van de conferentie is gepubliceerd, luidt: «Vertegenwoordigers van Canada, «jechoslowakije, Frankrijk, de Sow- let-Unie, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, hebben van 22 ■ot 27 Augustus te Genève achter ge- t ov deuren vergaderd om vraag stukken te bespreken die samenhan- 6® met het beschermen tegen of het Wijwaren voor onttrekking van grond- stoften aan het vreedzame gebruik van ®®energie. De conferentie heeft I bezig gehouden met zekere tech- sche kanten van deze vraagstukken. technische deskundigen hebben een J-rzlcbt gegeven van een aantal voor- ^e voorstellen, die door verschil- c. landen zijn gedaan, hetgeen tot F1 nuttige uitwisseling van technische SW1Jzen heeft gdeid. De vraag- jprin zuden door de betrokken re- ®gen verder bestudeerd worden”. sen Israëlische en Egyptische troepen. Sinds Egypte Woensdag j.l. het over leg met Israël om te komen tot ont spanning in het gebied van Gaza af brak, hebben zich dagelijks botsingen voorgedaan. Het Israëlische kabinet gaf na een vergadering een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de Egyp tische „agressie” sinds de in 1949 ge sloten bestandsovereenkomst tot onge kende omvang is uitgegroeid. Een woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken, die ’t communiqué voorlas, zei dat de rege ring alle noodmaatregelen zou treffen ter bescherming harer burgers. De woordvoerder deelde mede, dat de Egyptenaren sinds Woensdag elf aan vallen hebben gedaan, waarbij zij niet alleen Israëlische patrouilles hebben aangevallen, doch ook diep op Israëli sche grond waren doorgedrongen om mijnen te leggen, voertuigen aan te vallen en bronnen te vernielen. Bij hun bespreking over de voorstel len van Dulles betreffende een inter nationale garantie van Israëls grenzen werd na afloop gezegd, dat de voor stellen nog enige opheldering behoef den. Dit zou in contact staan met de passage „grensschikkingen”. In kringen van de Arabische Liga te Cairo verwacht men, dat de ministers van buitenlandse zaken der Liga-lan- den op 3 September in de Egyptische hoofdstad bijeenkomen ter bespreking van de Amerikaanse voorstellen. „ALLEEN ISRAEL” Bijna alle Syrische bladen hadden critiek op het Amerikaanse plan tot ’n vreedzame regeling van de grensge schillen, dat naar zij verklaren, alleen Israël ten goede zou komen. Volgens de regeringsradio van Syrië zouden de voorstellen in strijd zijn met de hou ding en de politiek van de Arabische staten ten aanzien van Israël en met ALLES KWIJT Na de bui, die ongeveer een uur duur de, zakte het water spoedig, hier en daar een laag modder uit de riolen op. de straten achterlatend. Met het leeg pompen der kelders zijn de brandweer en reiniging uren bezig geweest. ïn de naaste omgeving, met name Purme- rend, ging het zware onweer gepaard met windstoten, en vielen er hagel stenen zo groot als knikkers. Vele bo men, waren door de wind, die het ka rakter droeg van een wervelstorm, ont worteld. Grote schade werd aan de te velde staande gewassen toegebracht. In de gemeente Zijpe, eveneens nabij de kaasstad, sloeg de bliksem in twee boerderijen. De eerste hofstede, be woond door J. Koster, die tijdelijk BERLIJN, 27 Aug. De Oostduitse minister van buitenlandse zaken, dr Lothar Bolz, heeft bij de algemene secretaris van de Unesco te Parijs, Lu ther Evans, schriftelijk verzocht om toelating van Oost-Duitsland tot de culturele organisatie van de Verenig de Naties. IN GRONINGEN Aan het afwateringskanaal te Sloch- teren trof de bliksem een boerderij die aan E. Geertsema toebehoorde. Of schoon de brandweren van Slochteren en Siddeburen het vuur energiek aan pakten, werd de boerderij met schuur en inhoud een prooi der vlammen. Bij Middelstum werd de boerderij van de familie Roorda door het hemelvuur getroffen, doch hier konden de brand weren van Middelstum, Kantens en Stedum het woonhuis behouden. Een vlasoogst van acht hectare en een voorraad kruiden ging verloren. De derde boerderij brand geschiedde in Krewerd, waar de bliksem de boerde rij trof van de weduwe Heeres en haar twee zoons. Een grote schuur brandde geheel uit, waardoor een tamelijk om vangrijke hooi-, vlas- en gerstoogst verloren ging. Ook werden hier enige landbouwwerktuigen een prooi der vlammen. De brandweer van Bierum wist het woonhuis te behouden. VLISSINGEN, 27 Aug. De 24-ja- rige ongehuwde W. Rijckaert uit Hoofdplaat is Vrijdag op tragische wij ze om het leven gekomen. Des mor gens was hij van huis vertrokken om in de Grote Put te gaan vissen. Het lag in zijn bedoeling des avonds familie te Yzendijke te bezoeken en daar de nacht door te brengen. Toen Zaterdag taal noch teken van hem werd ver nomen stelde men een onderzoek in. Bij dregging in de Grote Put werd het stoffelijk overschot opgehaald. LONDEN, 27 Aug. De hoofdre dacteur van het blad van de Britse communistische partij, de „Daily Wor ker”, heeft Zaterdag te Londen ver klaard, dat hij Zaterdagochtend geen toestemming heeft gekregen Neder land binnen te komen. De hoofdredacteur, J. R. Campbell, zeide, dat hij aanwezig wilde zijn bij het zomerfeest van „De Waarheid” te Amsterdam. Autoriteiten op Schiphol hebben hem vastgehouden en in het eerstvol gende vliegtuig naar Groot-Brittannië teruggestuurd. NAVO-bevel staan, zijn Inmiddels is het opperbevel in Ma rokko begonnen met het overbrengen van versterkingen naar de dichtbe volkte steden, waar men vreest, dat ’t opnieuw tot anti-Franse betogingen al komen, wanneer de regeringswij zigingen voor het protectoraat zullen widen bekendgefhaakt. Langs de wegen naar Casablanca, Rabat en andere grote steden trokken rolonnes tanks en pantserwagens, om stellingen nabij de dichtbevolkte in heemse wijken in te nemen. Sommige van deze versterkingen zijn eenheden, iie eerder uit de steden naar het heu- velachtige achterland waren gevoerd, toen vorig weekeinde onverwachts de Berberstammen in opstand kwamen. Volgens personen, die de stemming in de inheemse wijken kennen, zal het voor een belangrijk deel van de volg orde, waarin de voorgestelde wijzigin gen worden aangekondigd, afhangen of er weer ongeregeldheden zullen uitbreken. Over het algemeen is men van mening, dat alleen door eerst de vervanging van sultan Mohammed Ben Arafa door een regentschapsraad be kend te maken, en dan pas mededeling te doen van het aftreden van resident- generaal Grandval, een nieuw onheil kan worden voorkomen. Het geval Grandval vormt een der vraagstuk ken, welke moeten worden opgelost, wil een bevredigende regeling tussen Franse en Marokkaanse leiders tot stand worden gebracht. WEEK BEDENKTIJD Zaterdag hebben de Franse troepen hun operaties voortgezet tegen dui zenden leden van de Smaala-stam, die zich nog niet hebben overgegeven en nu acht dagen 'bedenktijd hebben. Bij de ongeregeldheden van het afge lopen weekeinde in Wed Zem, Boujad, Ait Amar en Khouribga zijn 88 Euro pese burgers en 700 Marokkanen om het leven gekomen; er zouden vier soldaten zijn gesneuveld. IJZERGEHALTE Het ijzergehalte van het water uit de sedert 1953 bestaande nieuwe putten is aan de hoge kant en op verdere stijging daarvan uit de nieuw te ma ken putten moet op grond van geno men proeven worden gerekend. Een wijziging van de bestaande ontij ze- ringsinstallatie zal nodig zijn, maar deze zal niet kostbaar zijn. Het Rijks instituut bestudeert deze materie. Over de vraag van een eventuele schadevergoeding kan nog niets wor den gezegd. Enerzijds zullen de nieu we putten de ontworpen omlegging van het draineerkanaal vervangen, maar anderzijds is door de sterke duin- afslag mede door de ramp een deel van het waterwingebied verloren ge gaan, terwijl het maken van nieuwe bronnen niet leidt tot verhoging van de totale capaciteit. De kosten van wij ziging der ontij zeringsinstallatie zou den in elk geval moeten worden ver goed. Voorts maakt de onttrekking via de bronnen het opstellen van een extra pompinstallatie noodzakelijk, terwijl dit anders via een hevelleiding zou kunnen. De gehele kwestie der scha devergoeding vormt een object van onderhandelen tussen gemeente en Bureau Financiering Wederopbouw. Deze besprekingen zijn tot op heden bevredigend verlopen. I kantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 (b.g.g. voo- redactie F^voor advert enz' 2970)’ Vlissingen: Nieuwstr. Kipf 326; Middelburg: Korte S' 35. Tel. administratie K Tel redactie 2347; Ter- ■■”eUZen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: wbaan Le Cointre N.V., Goes Vietn" Overlevende heeft in Noord- verH,/1 waarheen hij gevlucht was, alle bo de Zuid-Vietnamezen fceesar, Zlttlngen van de slachtoffers ornen hebben, aldus dit bericht. ’s-GRAVENHAGE, 27 Augustus In de namiddag van Zaterdag hebben zich boven ons land talrijke on- weershaarden ontlast. Het gebied, waar dit plaats greep, lag voornamelijk ten noorden van de grote rivieren. Vooral de kop van Noord-Holiand heeft het zwaar te verduren gehad, maar ook in de provincie Goningen is aanzien lijke schade aangericht. Minder zwaar onweerde het in Friesland, Drente, Gelderland en Overijssel. Boven Alkmaar ontlastte zich een wolkbreuk, waardoor in minder dan geen tijd vele straten vooral in de lagere delen van de binnenstad blank kwamen te staan. Tal van win kels, woonkamers en kelders liepen vol, en vele kippen en konijnen in de tuinen verdronken. Van de markt dreven tal van kra men in het water, en de koopwaar dreef mee met de stroom. Voorts raak ten een aantal auto’s, motoren en scooters die in het water kwamen te staan, onklaar. Met de regenbui kwa men ook hagelstenen als duiveneieren naar beneden, zodat het water dat de straten vulde, ijskoud was, en enkele mensen, die daarin stonden, flauw vie len. De Bey van Tunis heeft Zaterdag zijn zegel gehecht aan de Frans-Tune- sische conventies. Hierdoor krijgen de Tunesiërs zelfbestuur, maar blijft het beleid van de defensie en buitenlandse zaken in Franse handen. Inmiddels zijn bij een hevig gevecht in het Zuiden van het land, niet minder dan twaalf opstandelingen en elf Franse militai ren omgekomen. In de Algerijnse hoofdstad Philippe ville is Zaterdag de noodtoestand af- gekondigd, nadat bekend was gewor den, dat groepen opstandelingen zich samentrekken in het gebergte in de onmiddellijke omgeving der stad. Bij drie gevechten in het departe ment Constantine werden 23 Algerijnse verzetsstrijders gedood; aan Franse zijde werd een man gedood, en vielen er twee gewonden. Bij een gevecht T"» r> c» v> 4-1 V, X-» zs--. -in doden onder de opstandelingen, werden drie Fransen gewond. De gezondheidsautoriteiten achten het mogelijk, dat de aanzienlijke hoe veelheid arsenicum, die in het melk poeder werd gevonden, afkomstig is van kalksteen, waaruit ter verbetering van de melk kalk wordt gewonnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1