het verloop Tevredenheid over oefening „Loco van INVOERING VAN NIEUWE SPELLING PER 1 SEPTEMBER X^iÉ Marokko heeft spoedig een m eigen regering Goedkopere electriciteit provincie Utrech t Origineel verjaardagscadeau voor Prinses Wilhelmina Schoolboeken worden nog niet vervangen en Het weer Europa m Weer kerstgroeten voor marinepersoneel Geleide projectielen voor Nederland? Uil. Weer 12 doden bij Gaza K.B. voor t gebruik van voornaam woorden, tweede-naamvalsvormen bastaardwoorden DETACHEMENT NAAR SURINAME over OOK VANDAAG RAZEN DE JAGERS NOG u Spraakverwarring in Goes C.N.V.en Berberstammen geven zich plechtig Bij de P.Z.E.M. niet mogelijk Soepelheid bij examens in het schooljaar 1956-’57 Dit overleg nu, dat met wederzijds begrip voor gerezen bezwaren in een voortreffelijke verstandhouding werd gevoerd, heeft tot resultaat gehad, dat thans aan de scholen en de openbare lichamen een schrijven van de Belgi sche en Nederlandse Regering is uitge gaan, waarin een aanbeveling wordt gedaan van gelijke strekking voor wat betreft het gebruik van de voomaam- woordelijke aanduiding en de schrijf wijze van de bastaardwoorden. Amerikaans plan voor regeling van de Palestijnse kwestie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Herderlijk Schrijven 2. 3. Morgen de slag in 't Franse Kabinet belastingverlaging Tengevolge van Iedereen meedoen mag i iiimmim Aanmelden voor 17 September, Op water en zout Alkmaarder dertigdagen in hongerstaking Zeeland. EN IN ONS LAND: Commissie. ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8176 (ZIE PAGINA 9) i. 2. 3. Ingezonden Mededelin- (Adv.) 'gen. ZATERDAG 27 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT het beste bed ooit gemaakt Geen twijfel mogelijk 111111 I onbeperkte garantie OP OS VERING HAZETFABRIEKEN IE ZEVENBERGEN ZEIST, 26 Aug. Geleide projectie len zijn in de toekomst voor de lucht verdediging onmisbaar en in verschil lende landen wordt aan dit probleem hard gewerkt. Ook Nederland is in dit verband attent en op een vraag in het commando luchtverdediging over deze materie zeide de commandant lucht- doelartillerie, generaal G. J. M. C. van Nij natten, vanmiddag dat de Neder landse minister van oorlog in deze ze ker geen afwachtende houding aan neemt. Hij voegde daar aan toe, dat hij onlangs met een commissie naar de oerlikon-fabrieken in Zwitserland is geweest, waar men hard werkt aan het geleide projectiel. Dit projectiel is een lichte raket met radar, die thans ontwikkeld is en waarmee men reeds schietproeven in de Ver. Staten heeft genomen. Aan de scholen heeft de minister van Onderwijs, K. en W. een circulaire gezonden met richtlijnen. Om een geleidelijk aanleren van de nieuwe voorschriften mogelijk te ma ken, zal de minister er op aandringen dat bij het afnemen van de eerstko mende examens tot en met de exa mens, die het schooljaar 1956-1957 af sluiten, bij de beoordeling van het in het Nederlands gestelde schriftelijke werk van de candidaten soepelheid wordt betracht. De invoering van de nieuwe regeling behoort z.i. vooralsnog geen aanleiding te zijn thans in gebruik zijnde en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. TAALMOEILIJKHEDEN. Tevreden man was ook de com mandant luchtdoelartillerie gene raal-majoor G. J. M. C. van Nijnat- ten, wiens aandacht voor een deel was geconcentreerd geweest op de LONDEN, 26 Aug. In het gebied van Gaza zijn vandaag 12 Israëliërs ge sneuveld. Een Israëlische patrouille had de bestandslijn overschreden. De soldaten werden op de vlucht gejaagd door de Egyptische troepen, waarbij 12 Israëliërs het leven lieten. Aan de Egyptische kant vielen geen doden. Met het s.s. „Bonaire” vertrok gis teren een detachement van de Ko ninklijke Landmacht naar Surina me. Onze fotograaf maakte deze groepsfoto van de militairen aan boord, even voor het vertrek. Zo te zien is de stemming best! DEN HAAG, 26 Aug. Per 1 September a.s. zal ter uitvoering van de spellingwet 1947 van kracht worden: 1. luchtwachtdienst; 7 van deze centra zijn deze dagen in actie. De handicap van de luchtwacht dienst is, dat zij uit vrijwilligers be staat, waardoor men te kampen kan krijgen met een personeelsvraagstuk. Daarom wordt er thans naar gestreefd het korps zo nodig aan te vullen met dienstplichtigen die geen mobilisatie- bestemming hebben gekregen. J? - -ii, oikt uslo, onbewolkt kopenhagen, onbewolkt msterdam, geheel bewolkt bonden, zwaar bewolkt ^xemburg, zwaar bewolkt t, Js' onbewolkt ordeaux, onbewolkt «enoble, half bewolkt p ce’ zwaar bewolkt keneve, nevel Zurich, zwaar bewolkt Inn Kn’ zwaar bewolkt n>nsbruck, licht bewolkt 2°®e, onbewolkt Jaecio, onbewolkt Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord OVERGAVE. Het Franse leger heeft vandaag aan de Smaala-stam, die heeft deel genomen aan de bloedige opstand van het afgelopen weekeinde in Marokko, „Aman” (vergiffenis) aan geboden, die op de traditionele wijze van de Berbers is aanvaard. Het hoofd van elke stam heeft de wapens neergelegd in het bloed van een os, die op de plaats van de overgave is geslacht. Het Franse leger heeft verder bij Kenifra de overgave van enige duizen den Zaian-stamleden aanvaard. Deze stamleden hebben gevechten geleverd met Franse parachutisten, nadat zij getracht hadden Kenifra, waar door Marokkaanse betogers branden waren gesticht, te plunderen. Hoewel op het platteland dan de rust aan het terugkeren is, stijgt de spanning opnieuw in de overbevolkte Arabische wijken van Casablanca en andere steden, waar het in het week einde betrekkelijk rustig is geweest* De berichten uit Frankrijk immers, dat resident-genraal Grandval zal worden opgeofferd om het vertrek van Suitart Ben Arafa en de samenstelling vari een Marokkaanse regering te verkrij gen, zijn in de Arabische wijken en in liberale Franse kringen met veront waardiging ontvangen. Grandval vertrok vandaag uit Rabat naar Parijs, waar hij besprekingen zal voeren met regeringsleiders. Hij ver klaarde bij zijn vertrek, dat hij Zondag terug zal zijn, doch volgens geruchten, zal hij wellicht niet terugkeren. De resident-generaal is in de afgelopen twee maanden zeer populair onder de Marokkanen geworden. Premier Nasser van Egypte heeft de Amerikaanse ambassadeur Byroade vandaag meegedeeld, dat de Arabische landen het gebruik van troepen en materieel, die onder de N.A.V.O. val len, door Frankrijk tegen de Arabische nationalisten in Marokko beschouwen als een vijandige daad. De Egyptische woordvoerder die dit bekend maakte, zeide dat kolonel Nas ser ook uiting had 'gegeven aan de „be zorgdheid” van zijn land over de jong ste ontwikkelingen in Marokko en het gebruik maken van geweld tegen een „weerloze bevolking”. elke minuut van de 24 uur vliegklaar zijn en dat de luchtdoelartillerie con stant paraat is. De luchtdoelartillerie heeft bij deze oefening ook speciaal geoefend in het snel repareren van radar door mobiele reparatieteams. Het radarmateriaal is overigens het laatste jaar zeer verbeterd en majoor vl. wn. Gulden, commandant van een radarstation op de Veluwe bracht dit suggestief in beeld toen hij, sprekende over zijn moderne Amerikaanse appa ratuur, zei: „Vorig jaar reden we nog in een T-ford, nu in een Cadillac”. De flexibiliteit van de luchtmacht werd beproefd door het verplaatsen van alle squadrons op korte termijn. Het bleek daarbij dat ieder squadron enige uren na aankomst op een nieuw vliegveld volledig kon werken en zich met zijn kampeeruitrusting voortreffe lijk in zijn nieuwe omgeving thuis voelde. Voorts waren volgens commo dore De Vries de nachtjagermissies zeer succesvol geweest. Vandaag wordt oefening „Loco” beëindigd. De laatste twee dagen is Nederland de verdediger en ook morgen kan men dus boven Neder land nog een aantal laag vliegende vliegtuigen verwachten. De mini- mumvlieghoogte is tijdens deze oefe ning voor ons land n.l. gesteld op 400 voet (ongeveer 130 meter), voor België, waar men de Ardennen heeft, op 1.000 voet. (Voor ongelukken zie pag 3). DEN HAAG, 25 Aug. Zoals ieder, jaar het geval is, wordt ook thans een groetenactie georganiseerd voor mili tairen der zeemacht en van het korps mariniers, die omstreeks de komende Kerstdagen verblijf houden in Neder- lands Nieuw-Guinea en de Nederland- I se Antillen of dienst doen aan boord van Hr Ms schepen in de Nieuwgulne- se en Caraïbische wateren. Familieleden en verloofden van hier-i voor in aanmerking komend marine personeel zullen op verschillends' plaatsen in Nederland op daartoe vast gestelde dagen tussen 31 Augustus eip 17 September in de gelegenheid wor-, den gesteld een groet uit te spreken van ten hoogst 150 woorden, welk$ groet op een gramofoonplaat wordt op genomen. Deze plaat zal aan de be* trokken militair worden toegezonden. Belangstellenden wordt verzocht^ zich zo spoedig mogelijk hierover té verstaan met het Ministerie van Ma rine, Koninginnegracht 60, Tel. 182210, toestel 541, te ’s-Gravenhage. ALKMAAR, 26 Aug. Dertig da gen achtereen zal de 45-jarige Alk- maarse textielhandelaar S. M. Hoog- akker van niets anders leven dan yan water, wat zout en af en toe een siga ret. Daarmee wil hij protesteren tegen de manier, waarop de ambtenaren van het bureau Huisvesting in de Kaasstad de belangen plegen te behartigen van de talrijke woningzoekenden, die in deze gemeente al vele jaren staan in geschreven. De betrokkene heeft dit probleem aan den lijve ondervonden. De verbolgen huisvader zal zich tijdens zijn hongerstaking onder toezicht van zijn huisarts stellen. AIX-LES-BAINS, 26 Augustus. De Franse minister voor Ma rokkaanse en Tunesische zaken, Pierre July, heeft vanavond gezegd er van overtuigd te zijn, dat er spoedig een Marokkaanse regering, waarin alle groeperingen zullen zijn vertegenwoordigd, zal worden gevormd. Algemeen verwacht men dan ook dat het overleg te Aix-les-Bains de weg geëffend heeft voor de invoering van zelfbestuur en het terugkeren van orde en rust in het protectoraat. De afgevaardigden van de nationalistische Istiqlal, waarvan de me dewerking onmisbaar is voor het welslagen van Faure's voorgestelde nieuwe koers, wisselden vandaag te Geneve met de algemene secretaris van hun Partij, Ahmed Balafredj, van gedachten over de Franse plan nen. De Franse ministers beraadslaagden intussen te Aix o.m. met ver tegenwoordigers van de Franse kolonisten in Marokko en met leiders van de Joodse gemeenschap aldaar. Wanneer de besprekingen te Aix zijn geëindigd, zal de volgende phase zich afspelen binnen het Kabinet, dat Zondag bijeenkomt om het rapport van premier Faure aan te horen. De premier is vastbesloten zijn plan door te zetten, zelfs tegen de bezwaren van de conservatieve ministers in. Minister July zei in dit verband: „De tijd dringt. Het is van essentieel belang, dat deze zaak geregeld wordt voordat er nog een week voorbij is”. Bij informatie te bevoegder plaat se bleek ons, dat er voor wat Zee land betreft nog geen enkele aanwij zing is, dat de tarieven voor de kleinverbruikers verlaagd zullen worden. Zoals bekend heeft de P.Z. E.M. de laatste jaren tientallen mil- lioenen guldens geïnvesteerd voor de uitvoering van het grote electrifi- catieplan en het spreekt vanzelf, dat dit in de komende jaren een zware druk legt op het budget van deze maatschappij, al is haar financiële positie in het algemeen gezond. UTRECHT, 26 Aug. - De Prov. Utrechtse Electricteits Maatschappij zal per 1 September een tariefsver laging invoeren van ongeveer 7 pet. Bij het inwerkingtreden van de ge wijzigde huur- en belastingwetten ver valt de 4 pCt omzetbelasting voor de levering van electricteit aan particu lieren. De bedrijfsinkomsten van de P.U.E.M. (naarmate het gebruik toe neemt worden de kosten minder) ma ken het mogelijk de tarieven te ver lagen. Hoewel de exploitatiekosten tenge volge van de loonronden en de oplo pende kolen- en koperprijzen aanmer kelijk zijn gestegen heeft de P.U.E.M. gemeend overeenkomstig de bedoeling der regering de verlaging van de be lastingen ten volle aan de gebruikers ten goede te moeten laten komen. Ook bij het lichttarief ligt de nieu-, we prijs lager dan die van het vroegere I primaire gebruik. Bovendien is de ver laging ook van toepassing op de groep De inhoud van dit schrijven komt op het volgende neer: 1. Het is vrij bij de voornaamwoor delijke aanduiding van mannelij ke en vrouwelijke zelfstandige naamwoorden aangeduid met U (m.) zowel „zij” en „haar” als „hij” en „zijn” te gebruiken. Een uitzondering vormt hierop een groep van v. (m.) woorden (deugd, drift en eer, enz.) waar voor in de leidraad een voorkeur voor de zijaanduiding is ge bruikt; 2. Bij de dubelvormen van bast aardwoorden, waarbij een voor keur is aangegeven, moet die voorkeurspelling worden gevolgd met dien verstande, dat een ge lijkmatig gebruik van de andere spelling niet als fout wordt ge kenmerkt. NEW YORK, 26 Aug. Minister Dulles heeft vandaag uit naam van President Eisenhower een plan bekend gemaakt voor normalisering van de betrekkingen tussen Israël en de Ara bische landen. Dit voorstel omvat drie punten: Een internationale lening aan Is raël om dit land te helpen bij het schadeloosstellen van 900.000 Arabische vluchtelingen uit Pa lestina; De deelneming van de V.S. aan een verdrag waarbij de grenzen tussen Israël en zijn Arabische buurstaten tegen agressie van welke zijde ook worden be schermd; Het definitief vaststellen van de grenzen tussen Israël en de Ara bische landen. niet particulieren (kantoren, kerken gemeente-instellingen enz.) waarvoor dit tarief geldt en voor wie de omzet belasting niet vervalt. Voorts zal worden overgegaan tot een aanzienlijke uitbreiding van het aantal uren, waarin het nachtstroom- tarief geldt, n.l. in de middaguren van ca. 12 tot 5 uur en gedurende gedeel ten van de weekeinden tegen 4 ct Kwu. Dit betekent dus vooral voor de genen die stoken en veel electriciteit gebruiken een aanmerkelijke bespa ring. De regeling van het voornaamwoordelijk gebruik; Het gebruik van de tweede-naamvalsvormen als der, dezer en zijner; De schrijfwijze van bastaardwoorden en tussenklanken in samen stellingen. Deze spellingswijzigingen zijn voorgeschreven in de leidraad en de woordenlijst der Nederlandse taal, samengesteld door een commissie van Nederlandse en Belgische deskundigen. Deze woordenlijst en leidraad rijn in Augustus 1954 verschenen. Terwille van een zoveel mogelijke uniforme toepassing van de woor denlijst in de gevallen, waarin dubbelvormen voorkomen heeft sedert September van het vorige jaar tussen de Belgische en de Nederlandse Regering een intensief overleg plaats gehad, daar beide Regeringen wa ren bezield door het verlangen de eenheid van schrijfwijze van de Ne derlandse taal in Nederland en België met alle kracht na te streven en te bevorderen. 26 gr. 26 gr. 27 gr. 23 gr. 26 gr. 23 gr. 26 gr. 31 gr. 26 gr. 26 gr. 25 gr. 24 gr. 24 gr. 22 gr. 30 gr. 26 gr. 26 AuS- Veranderlijke en m g met Plaatselijke enkele bui- etn kans op onweer. Weinig tot n?e.ring temperatuur. Zwakke richtj tlge w*nd u*t uitleenlopende samenwerking met de Belgen. „Wij hebben met onze Zuiderbu ren daar enkele strubbelingen over de radardekking gehad, die nog uit gezócht moeten worden” zo zeide hij. „Andere kleine verschillen zijn in de loop van de oefeningen opgelost”. Taalmoeilijkheden had zijn organi satie gehad met een aantal Waalse Belgen die naar Goes waren overge plaatst, doch uitsluitend Frans spra ken. De Belgen schijnen overigens ook enige taalmoeilijkheden met de Fran sen te hebben, die in luchtverdedi- gingsverband soms weigeren Engels te spreken en zich volkomen aan hun eigen taal houden. Commodore De Vries wees er nog op, dat men hoopt nog dit jaar een 24 uurs paraatheid van de luchtverde diging hoopt te bereiken. Dit houdt dus in dat de radarstations dag en verdediging van de Scheldemond in nacht bemand zijn, dat de squadrons Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuwdorp; J. Smissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mort, jssmgen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ZEIST, 27 Augustus De comman dant van de Nederlandse luchtverde diging, commodore vl. wn. A. J. de Vries, is, wat het Nederlandse aandeel betreft, tot dusverre zeer tevreden over de oefening „Loco” en met name over het enthousiasme en de toewij ding van het ongeveer 4.000 man ster ke korps luchtwachtdienst, dat voor de eerste keer in groot verband optrad. „Het resultaat heeft de verwachtingen verre overtroffen”, zo zei hij. Ruim 50 pocent van de meldingen van dit korps werden gevolgd door succesvolle intercepties, een resultaat dat de C.L.D. zeer goed noemde. Zoals bekend bestaat het corps uit vnjwilli- gers en doet het bij deze oefening slechts dienst in de vroeger morgen uren en in de vroege avond. Zijn taan is het waarschuwen voor laagvhegen- de vliegtuigen, die door de radar met opgepikt” kunnen worden. Nederland is daartoe verdeeld in 8 centra van de APELDOORN, 26 Augustus - Prinses Wilhelmina heeft, zoals is gemeld, de wens te kennen gegeven haar 75e verjaardag op 31 Augustus in alle rust en teruggetrokkenheid te vieren op paleis Het Loo. Niettemin hebben enkele Apeldoornse ingezetenen een origineel plan bedacht om uitdruk king te geven op deze dag aan de hechte banden, tussen Apeldoorn en Het Loo. Een plan, waaraan de Prinses graag haar volledige instemming heeft willen geven. De bedoeling is, dat door elk Apeldoorns gezin een gelukwens per brief of ansichtkaart naar Het Loo wordt gezonden. Op deze kaarten kan een extra bedrag aan postzegels, tot een maximum van een gulden, worden geplakt. Het totale bedrag, dat op deze wijze aan H.K.H. wordt overgemaakt zal zij op haar beurt weer storten op rekening van het naar haar genoemde Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Het is zaak, dat de afzenders duidelijk hun naam en adres vermelden, want Prinses Wilhelmina is voornemens alle gelukwensen te beantwoorden. Ook niet-Apeldoorners kunnen op deze wijze hun felicitaties aan de jarige Prinses zenden. Er zal een beperkte gemengde Ne- derlands-Belgische commissie worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van het lager-, het voorbereidend ho ger. en het middelbaar onderwijs zit ting zullen hebben, aan welke commis sie zal worden opgedragen voor 11 Juli 1956 na te gaan, welke bastaardwoor den in aanmerking komen om op de scholen, zowel in België als in Neder land, uitsluitend in de progressieve spelling te worden geschreven. De Nederlandse en de Belgische Re gering koesteren het voornemen de toevoeging te bevorderen van een ad dendum aan het Belgisch-Nederlands cultureel accoord, waarin zal worden bepaald dat beide verdragsluitende Partijen er zich toe verbinden overleg te plegen omtrent alle regelingen in zake de schrijfwijze van de Nederland- se taal en alles in het werk te stellen eenvormigheid van de schrijfwijze er Nederlandse taal te bevorderen. Uitgave: .Ming „Zeeuwsch Dagblad” Siting öiro 2742g9 nfdkantoor: Goes, L. Vorststr. .rel 2438 (b.g.g. vooredactie 7,5 voor adveT-t. enz. 2970), Boren: Vlissingen: Nieuwstr. - Telef- 326; Middelburg: Korte Lrdstr 35. Tel. administratie ff Tel. redactie 2347; Ter- 1 neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan &^Le Cointre N.V., tv -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1