FRANKRIjK EN MAROKKO EENS Gemeente Amsterdam liet er geen gras over groeien ZIJN HET BIJNA De kwestie is wel een resident- generaal en een sultan waard een en Duizenden slakende arbeiders in Hamburg ontslagen NAVO heeft 180 divisiën 6000 vliegtuigen A Nieuwe politieke koers van Parijs aan Het weer Weer demon straties in Korea Ultimatum Soedanese over nieuwe spelling Bergens raad tegen M Bello” Arabische Liga contra Frankrijk muiters Volledig accoord Hermann Roech- ling overleden Europa Arsenicum in melkpoeder 18 kinderen gestorven Brief met waardevolle inhoud verdwenen ALMELO, 25 Aug. Bij de poste rijen is op het traject Almelo-Stuttgart een aangetekende brief zoek geraakt met bescheiden voor een geldswaarde van honderdduizend gulden. Alhoewel omtrent de juistheid van dit bericht van het hoofdbestuur der PTT geen bevestiging kon worden verkregen, staat in elk geval vast, dat een aange tekende brief, welke de N.V. Textiel- machines Reading te Almelo Augustus naar een relatie in Stuttgart zond, daar tot op heden niet is aange komen De postrecherche heeft de zaak „LOCO KL ,4 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND i West-Duitsland molens in Koningin Juliana Wilhelmina terug in Nederland Snel malende ambtelijke Boer Hopmans raakte zijn grond kwijt EN IN ONS LAND Plaatselijk regen. Krachtige maatregelen in Ook onrust in Neder-Saksen stakende Weeiise artsen rijden in hun auto's rond Hulpprogramma der V.S. Nederlander verdronk in Duitsland Het Nederlands-Belgisch overleg De actie. Belgische onderscheiding voor K.L.M.-directeuren Begroting in evenwicht tegen inflatie Nieuwe koers. i I j AT en Prinses - iLW- -- W B ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8175 <zie pagina 3) i] I, i« a van er VRIJDAG 26 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds D. J. van Dijk, Ds J. Karelse, C_. AMSTERDAM, 25 Augustus Dat het gezegde ais zouden ambte lijke molens langzaam malen niet altijd opgaat, heeft vandaag het ge meentebestuur van Amsterdam zeer duidelijk bewezen. Nauwelijks had de president van de Amsterdamse Rechtbank vanochtend uitspraak ge daan in het kort geding (waarbij de eis van boer Hopman uit Sloten dat de gemeente zich zou moeten houden aan het bestaande pachtcontract en zijn grond niet in bezit zou mogen nemen werd afgewezen) of twee ge- meente-ambtenaren togen samen met een deurwaarder, vier agenten en en kele arbeiders naar Sloten. Zij troffen daar de juist uit Am sterdam teruggekeerde Hopman aan De 50-jarige advocaat Eldefonso Ca- vagna Martinez is benoemd tot op volger van de afgetreden Argentijnse minister van buitenlandse zaken. Je- 27 gr. 27 gr. 24 gr. 23 gr. 27 gr. 22 gr. 27 gr. 30 gr. 28 gr. 26 gr. 22 gr. 23 gr. 19 gr. 21 gr. 24 gr. 19 gr. 23 gr. 18 gr. 30 gr. 27 gr. Hopman weten, dat hij het vee onder geen beding meer op het thans in bezit genomen land mag laten Hier op zou door een wacht nauwlettend worden toegezien. TOKIO, 25 Augustus In Japan zijn tot nu toe achttien kleine kinderen overleden en verkeren enige honder den in levensgevaar na het gebruik melkpoeder waarin zich arseni cum bevond. De Japanse regering heeft de ver koop van het product, dat van een be kende firma afkomstig is, doen staken en een onderzoek gelast om aan het licht te brengen hoe het arsenicum in de poeder is terecht gekomen. gemeen in communistische agitatie ge zocht, die bij de firma Henschel in Kassei lang bestaande geschillen heeft uitgebuit om de arbeiders tot het neer leggen van het werk te bewegen. In Neder-Saksen is het op verschei dene plaatsen ook tot stakingen van bouwvakarbeiders gekomen, doch deze worden door de vakbond ondersteund. DEN HAAG, 25 Augustus Het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede: „Op het ministerie van openbaar on derwijs te Brussel vonden heden Donderdag besprekingen plaats van de chef van het Kabinet van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr A. v. d. Ent en de secre taris van de Kabinetschef van de mi nister van openbaar onderwijs te Brus sel, de heer Moerkerke met prof. Blancquaert voor het treffen der laat ste voorbereidingen inzake de publi catie van de voorschriften en aanbe velingen die beide regeringen zullen richten tot de ambtenaren en de scho len in verband met de toepassing van de leidraad en woordenlijst der Neder landse taal. Ook deze besprekingen voerden tot volledige overeenstemming”. BERGEN (N.H.), 26 Aug. De ge- neenteraad van Bergen heeft zich gis teravond met een meerderheid van 7 egen 4 stemmen uitgesproken tegen .Bello” en ook tegen een door vele lergenaren gewenste moderne railver- nnding tussen Bergen en Bergen aan ..iee. Er werd in deze langdurige zitting, lie tot na middernacht duurde, ten slotte gestemd over het passeren van ie acte van overname van de tram- jaan tussen het stationsemplacement jn de halte Oostdorp. De spoorwegen zijn bereid deze grond aan de gemeen- e Bergen over te doen voor de sym bolische som van één gulden, echter op oorwaarde, dat ovei' de baan nimmer eer een tram zal rijden. WENEfl, 2g Aug. Verscheidene ^roepen jonge Weense artsen, die twee dagen in staking zijn uit protest tegen zen ontwerp-ziekenfondswet, trokken andaag, de eerste dag van de staking, angs de ziekenhuizen in de stad om un collega’s over te halen zich bij un actie aan te sluiten. Het lawaai dat het komen en gaan .n deze artsen, die allen met auto’s eden, maakte, heeft reeds geleid tot dachten van patiënten. De politie eeft dan ook bekend gemaakt, dat ’n dergelijk onverantwoordelijk optreden niet toegestaan kan worden, aangezien net leven der zieken in gevaar wordt gebracht. Vanmiddag reden de stakers in groe pen door de hoofdstraten van Wenen, waardoor zij talloze verkeersopstop pingen veroorzaakten. Volgens de politie deden de beto gende artsen invallen in hulpposten voor noodgevallen. De behandeling van patiënten in de posten werd door ■>en belemmerd. mede, dat de laagste raming van een tekort tot 1.7 millard dollar was ver minderd. Humphrey voegde hieraan toe, dat hij voor het volgende jaar, het jaar der Presidentsverkiezingen, geen verlagingen van de inkomstenbelasting kon voorspellen, aangezien het doel al lereerst is de begroting in evenwicht te brengen, als een van de middelen om de inflatie tot staan te brengen. -o- BERGEN OP ZOOM, 25 Aug. De 19-jarige Albert Voets alhier, die met zijn vader en twee broers een vacan- tietocht per auto door Duitsland maak te, is Maandag in de Rijn bij Düssel dorf verdronken. Het drietal was op terugweg naar huis en zou nog de zelfde avond in Bergen op Zoom arri veren. Men heeft het stoffelijk over schot van de jongeman nog niet ge vonden. zij hem, gezien de uitspraak van de president, de verdere toegang tot de omstreden 8 ha van het terrein, waarop hij nog pachtrechten heeft, moesten ontzeggen. Hopman beriep zich echter op het hoger beroep dat zijn raadsman in middels voor hem aan het instellen was. „Dit kort geding heb ik verloren”, zei hij, „maar in hoger beroep kan ik nog gelijk krijgen. Als dan het land is omgeploegd is het te laat. Kunt u met deze inbezitneming van de grond niet wachten tot de beslis sing in hoger beroep er is”? De beide ambtenaren voelden echter niet voor. Het gezelschap verjoeg de 27 stuks vee van de 8 ha grond, die op het uitbreidingsplan staan aangegeven voor de aanleg van tuinderijen, naar een uithoek van het terrein, dat bestemd is voor de volks- VERBODEN. Onder het vee van Hopman bevin den zich negen volbloed stamboek- kalveren, die meer dan de de acht tien koeien en paarden beschermd moeten worden en door Hopman dan ook bij slecht weer steeds naar een schuilplaats bij de hoeve werden ge leid. Dit is hem nu onmogelijk ge worden, aangezien hij de beesten daartoe over het „verboden land” zou moeten leiden, hetgeen hem niet meer toegestaan wordt. Hopman verwacht dat de gemeente morgen met het omploegen van het land zal beginnen, tenzij men alsnog van gedachten verandert en eerst de beslissing in hoger beroep wil af- Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; >Rk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moh, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ,s-GRAVENHAGE, 25 Aug. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhel mina zijn vanmiddag teruggekeerd van de vacantiereis in Noorwegen. De Koningin is van plan nog enige tijd op paleis het Loo te verblijven, en zal waarschijnlijk begin September naar Soestdijk terugkeren. -o- BAGDAD 25 Aug. Irak heeft de leden van de Arabische Liga voorge steld, dat de politieke commissie van de organisatie te Beiroet bijeenkomt om de toestand in Noord-Afrika te be studeren. Deze conferentie zou ten doel heb ben, een gemeenschappelijke politiek tegenover Frankrijk op te stellen en te beraadslagen over de hulp aan de In heemse bevolking van de gebieden in Noord-Afrika. De Iraakse rode halve maan heeft uit naam van de regering, een bedrag van 2.5 millioen gulden aangeboden. KHARTOEM, 25 Aug. De gouver. neur-generaal van Soedan, sir Knox Helm, heeft de muitende militairen in Zuid-Soedan order gegeven om zich over te geven. Hij gaf hun 24 uur om te antwoorden. De gouverneur-generaal, die van daag uit Londen te Khartoem terug keerde zei in een boodschap aan de muiters een volledig en eerlijk onder zoek naar grieven toe. Sir Knox bevond zich in Engeland toen de muiterij uitbrak, welke gedeel telijk een gevolg is van vijandschap tussen de weinig ontwikkelde negerbe- volking van het Zuiden en de Moham medaanse bewoners van het Noorden, die de heersende klasse van het land vormen. De gouverneur-generaal, dia onmiddellijk de noodtoestand afkon digde, voerde gisteren in Cairo bespre kingen met Egyptische leiders. -o- BONN, 25 Augustus Vrij onver wacht is overleden Hermann Roech- ling, de stichter van de grote staal fabriek in het Saarland. Roechling werd op 12 November 1872 in het Saargebied geboren. Hij heeft een groot aandeel gehad in de hoge vlucht, die de ijzer- en staal- productie in het Saargebied en in Lotharingen sinds het begin van deze eeuw heeft gekend. Zijn grote deel nemingen in de Franse mijnindustrie en het gehele bezit in Lotharingen verloor hij door het vredesverdrag van Versailles. In 1948 werd Roechling door een Franse rechtbank in Rastatt wegens misdaden tegen de vrede en de mensheid tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij kreeg in 1951 gratie, doch het werd hem verboden het grondgebied van het Saarland te betreden. SEOEL, 25 Aug. In Seoel reden vandaag driehonderd taxi’s door de straten met spandoeken, waarop de te- ruktrekking van de neutrale bestands- commissie werd geëist. Voor de Ame rikaanse ambassade riepen meisjes scholieren en Zuidkoreaanse oudge dienden anticommunistische leuzen. Daarna werd een mars door de stad georganiseerd. Gisteren werd een aantal kleine po gingen om het terrein van de commis sie in Koensan binnen te dringen ver ijdeld, aldus de Amerikaanse leger- autoriteiten. Generaal Leblanck, de comman dant van de veiligheidsdiensten in Marokko, heeft inmiddels zijn ont slag ingediend. Voor de ontslagaanvrage is geen officiële reden opgegeven. Terwijl ongeveer 10.000 man zwaar bewapende Franse troepen hun actie in het Centraal Atlasgebergte tegen anti-Franse nomaden voortzetten, is in de afgelopen nacht opnieuw sabotage gepleegd aan telefoonlijnen in ver schillende delen van Marokko. In de meéste steden was het vandaag rustig terwijl in de omliggende heuvels tanks en vliegtuigen, op zoek zijn naar Franse strijdkrachten, gesteund door vluchtelingen uit de steden, die deel hebben genomen aan de ongeregeld heden gedurende het afgelopen week einde. In de steden wordt nog steeds ge zocht naar slachtoffers van de ongere geldheden van Zaterdag. In Wed- Zem zijn in de afgelopen 24 uur 35 Marokkanen begraven. In de Arabi sche wijk van deze stad worden nog steeds arrestaties verricht door zwaar bewapende troepen. In de heuvels rondom Wed-Zem is een strijdmacht van 3.000 legionnairs gesteund door tanks en vliegtuigen, op zoek naar Marokkaanse opstandelin gen, die zich daar verborgen houden. Stockholm, onbewo.st Oslo, onbewolkt Kopenhagen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Londen, onbewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Geneve, onweer Zurich, zwaar bewolkt Locarno, regen “«lijn, half bewolkt frankfort, zwaar bewolkt München, zwaar bewolkt ’"enen, licht bewolkt mnsbruck, regen "ome, half bewolkt Ajaccio, onbewolkt HAMBURG, 25 Augustus In Ham burg is men krachtig opgetreden tegen de wilde stakingen. Het gehele perso neel van de scheepswerf „Howaldt- werke”, een staatsbedrijf, alsmede dat van de particuliere Stuelckenwerf zijn ontslagen. Bij de „Howaldtwerke” wa ren 9.000 man in dienst en bij de Stuelckenwerke 3.300 man. Inmiddels is het stakingsvuur op de grootste Duitse werf, de Deutsche Werf, in Hamburg, snel geblust. Na dat de vakbond der metaalbewerkers gisteravond met de leiding der Ho- waldt was overeengekomen zullen de voor midden September, voorziene loonsonderhandelingen reeds deze week beginnen. De oorzaak der stakingen wordt al- ’s-GRAVENHAGE, 25 Aug. Ko- ning Boudewijn van België heeft de heren F. von Balluseck, plaatsvervan gend president-directeur der KLM en mr L. H. Slotemaker, directeur van de KLM, benoemd tot commandeur in de orde van Leopold H. De Belgische ambasasdeur bij het Nederlandse hof, baron F. X. van der StratenWaillet, heeft daarvan gister avond mededeling gedaan tijdens een inteime bijeenkomst in zijn residentie. DE BILT, 25 Aug. - Half tot ;''aar bewolkt met hoofdzakelijk !n het midden en Zuiden van het an“ enige regen met een kans op °nweer. Iets lagere temperaturen. 'erwegend matige wind uit Oos- WASHINGTON, 26 Aug. Presi dent Eisenhower heeft vandaag het halfjaarlijkse rapport aan het congres over de werkzaamheden krachtens het program voor wederzijdse hulp gezegd, dat de Verenigde Staten hun bondge noten hebben geholpen bij het op de been brengen van een strijdmacht van de vrije wereld. Deze strijdmacht be staat uit 180 divisiën, ongeveer 280 es kaders vliegtuigen en ruim 550 ge- vechtsschepen. De NAVO-landen beschikken thans in Europa over ongeveer 100 divisiën en 6000 vliegtuigen. Tot Juni van dit jaar verscheepten de Verenigde Staten krachtens ’t ver- dedigingsprogram militaire uitrusting ter waarde van 11.400.000.000 dollar ter versterking van de verdediging van ruim 5 bevriende landen, aldus het rapport. Deze verschepingen omvatten onder meer: 7575 vliegtuigen, 38.400 tanks en andere gevechtswagens en 1079 vaar tuigen van elk type en verder stukken geschut, ammunitie en andere militai re uitrustingsstukken. DE BEGROTING De Amerikaanse minister van finan ciën, George Humphrey heeft vandaag medegedeeld, dat behoudens onvoor ziene omstandigheden, de Verenigde Staten dit jaar hun begroting in even wicht kunnen brengen. Bij de indie ning van de herziene ramingen halver wege het begrotingsjaar deelde hij Uitgave: ■,.„hting „Zeeuwsch Dagblau stichting Giro 274289. I nfdkantoor: Goes, L. Vorststr. I’ tpL 2438 (b.g.g. VOO-redactie I voor adve-t. enz. 2970), ISoren: Vlissingen: Nieuwstr. I^Telef. 326; Middelburg: Korte ILrdstr. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter- I neuzen: Dijkstraat 26-28. I Exploitatie: I Oosterbaan &^Le Cointre N.V., Aix-LES-BAINS, 25 Augustus. Tussen Frankrijk en de Marok kaanse nationalisten is vandaag zo goed als overeenstemming bereikt over de toekomstige betrekkingen en het verlenen van onafhankelijkheid aan Marokko binnen het verband van een nauwe Unie. Alles is welis waar nog niet in kannen en kruiken, zo deelde Premier Faure mee, maar een volledig accoord ligt in het verschiet. Na drie uur van inleidende besprekingen tussen de commissie van Franse ministers en de vier afgevaardigden van de Istiqlal, die men enige maanden geleden in Frankrijk nog beschouwde als onverzoenlijke tegenstanders, klaarde de politieke atmosfeer plotseling op. Deze natio nalisten verklaarden dat een regeling van het Marokkaanse vraagstuk mogelijk is en dat zij eventueel bereid waren een verzoenend standpunt in te nemen. Maar, zo zeiden ze nog, de korte tijd, waarin de gelegen heid voor deze verzoening zich voordeed, moest worden waargenomen. Deze verklaringen hebben grote be- igstelling gewekt op de conferentie, ,aar voor het eerst Marokkanen van alle groeperingen met de Fransen van gedachten wisselen over de toekomst van het protectoraat. Men neemt aan, dat deze bijeenkomst ook er toe bij- draagt een basis te vinden voor een betere verstandhouding tussen bepaal de Marokkaanse groepen onderling. Een tweede belangrijke ontwikkeling was de aankomst van generaal Geor ges Catroux, een voormalige gouver neur-generaal van Indo-China en een man met zeer grote ervaring op het gebied van Noord-Afrikaanse zaken. Zijn invloed op zowel de Fransen als de Mohammedanen in Marokko is aan zienlijk. De generaal kwam premier Faure en zijn ministers te Aix-les- Bains meedelen, dat hij voorstander is van een politiek van verzoening en sa menwerking met de Marokkaanse na tionalisten, Het feit, dat generaal Catroux er zo overdenkt maakt het voor leden van het Kabinet die tegen een libe rale politiek in Marokko gekant zijn, veel moeilijker om hun verzet te handhaven. Liet uitzondering van de parlementsleden, die tot elke prijs de bestaande toestand en verhou dingen willen zien gehandhaafd en hierbij de mening van een deel, doch zeker niet van alle Franse kolonisten vertolken, is een verrassend groot deel van het Franse volk het er over eens, dat een realistische benadering van het Marokkaanse vraagstuk, zo als premier Faure met zijn dan be oogt nootzakelijk >s Deze nieuwe koers houdt, naar van betrouwbare zijde verluidt, in dat de huidige sultan, Mohammed ben Arafa, aftreedt en dat zijn verbannen voor ganger, Mohammed Ben Joessef, uit Madagascar naar Frankrijk mag terug keren. Vervolgens zouden twee of drie Ma rokkanen ’n regentschapsraad vormen, die de weg moet effenen voor een toe komstige Marokkaanse regering. De Istiqlal, zonder wiens toestemming het plan geen kans van slagen had, stelde deze wisseling in het sultanaat als Voorwaarde voor samenwerking met Frankrijk in de toekomst. Deze nieuwe politieke koers zal met zich mee brengen, dat de resident- generaal Grandval moet aftreden. Men is het er wel over eens dat dit een grote oiAechtvaardigheid jegens Grandval zal zijn, een man die zijn land zulke grote diensten heeft bewe zen. Maar men zei ook, dat dankbaar heid in de politiek nu eenmaal niet een veel gebruikte muntsoort is. Zoals Hendrik de vierde indertijd Parijs wel oen mis waard achtte, was nu Marokko err -'sident-generaal en zelfs wel Aan de voet van liet Frans-Marok- kaanse oorlogsmonument te Casa blanca leggen Franse burgers een krans ter na gedachtenis van hun landgenoten, die bij de ongere geldheden van de laatste dagen in Marokko om het leven kwamen. Duizenden Europeanen waren bij deze manifestatie, die rustig verliep aanwezig. 2009, wacnten. in onderzoek genomen* ronimo Kemonno. en.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1