ZEEUWSCH DAGBLAD OPROEP FRANSE RESERVISTEN Voor versterkingen naar Noord-Afrika Uitgebreide wilde stakingen in Hamburg Regering neemt snel maatregelen Maak een einde aan de Franse massamoorden Het weer in Europa Het zeeweringsplan voor Zoutelande Restant van extra-woningen naar Zeeland en Goes? Suiker drie cent per kg goedkoper Half Engeland kreeg dit jaar loonsverhoging Anti-inflatiepolitiek wordt ondermijnd Uitgave: -„hting „Zeeuwsch Dagblad" jtioowe gJro 274289 «„ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel, 2438 (b.g.g. voo- redactie !5u voor adven. enz. 2970), Storen: Vlissingen: Nieuwstr. rS. 826; Middelburg: Korte Mnordstr. 38. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: lie JAARGANG No. 3174 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRiSÏELUK BLAD VOOR ZEELAND Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 25 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. Avan Bennekom Middelbwgj Ds W C van BurgelCT^Krnmmgen^ A. L eatsman^ Awdenburg, Ds D. J. van Dijk, St. Annaland J. S Hoek, Middelburg, j nomrn vlissingen; J. Moll, Vlissingen; Ds J. Karelse, Goe^ Ds Wt WALVIS (ZIE PAGINA 2) Kolonisten zijn verbitterd PARIJS, 24 Aug! Frankrijk zal zo spoedig mogelijk 50 tot 60.000 re servisten oproepen ter versterking van de Franse strijdkrachten in Noord Afrika. De troepen zullen zo snel mogelijk worden uitgezonden en de Regering overweegt zelfs zes Franse bataljons onmiddellijk naar Algerije te zenden. Dit heeft de Franse premier Faure meegedeeld tijdens een kort bezoek dat hij in Parijs bracht tussen de besprekingen door met de Marokkanen in Aix-les- Bains. De Franse Regering zal deze maatregelen nog goed moeten keu ren, maar men verwacht dat dit da uitzending van de troepen niet veel zal vertragen. Andere maatregelen, die de Franse regering onmiddellijk zal treffen zijn: 1, De uitbreiding van de noodtoestand, die op het ogenblik voor Consta- tine en Algiers tot geheel Algerije. 2. Verstrekking van moderne wapens mogelijk pantserwagens en zwa re machinegeweren aan de politie. g. Diplomatieke stappen bij Egypte en bepaalde communistische landen in verband met propaganda via radio en pers, waarin de Noordafrikaanse opstandelingen worden aangemoe digd. Geen contact. Premier Faure heeft verder in Parijs nog krachtig de beschuldigingen tegen gesproken, dat hij contact onderhoudt met mannen, die een rol hebben ge- jpeeld bij de massamoorden van het èfgelopen weekeinde in Marokko. Wat Algerije betreft kan er trou wens geen sprake zijn van onder handelingen met de zgn. nationalis tische leiders, aangezien Algerije een deel van Frankrijk is. De onlusten worden daar dan ook beschouwd als een opstand tegen de staat en moe ten neergeslagen worden, aldus Faure. In Parijs merkt men evenwel op, dat de ruim 100.000 man Franse troepen en politie in Algerije er de afgelopen zes maanden niet in geslaagd zijn de opstandelingen in het Aurusgebergte te bedwingen en dat de georganiseerde opstand van Zaterdag niet verhinderd kon worden. De voorzitters van de vijf gematigde fracties in de Nationale Vergadering hebben inmiddels premier Faure ver zocht de Nationale Vergadering bijeen te roepen om de IN oordafrikaanse kwestie te bespre iv Vakbonden waren verrast BONN, 24 Augustus In Hamburg en Kassei hebben wilde stakingen de Howaldt-werf en een gedeelte van de locomotievenfabriek Henschel stil ge legd. In Kassei staken vijfduizend man en in Hamburg 2.500, die er echter in geslaagd zijn alle werkzaamheden op de Howaldt-werf, waar 9.000 man wer ken, tot stilstand te brengen. De luide triomfkreten, die de Oostduitse radio uitstoot naar aan leiding van deze wilde stakingen, hebben het vermoeden versterkt, dat deze stakingen het werk v~ munistische aanstokers zijn. In Hamburg heeft de staking zich in de loop van de dag ook buiten de Ho- Tsjecho-Slowakije vermindert de strijdkrachten LONDEN, 24 Augustus De Tsje- choslowaakse regering heeft vandaag besloten de sterkte van de strijdkrach ten met 34.000 man te verminderen. Twaalf dagen geleden maakte de Sowj et-Unie bekend, dat de Russi sche strijdkrachten nog met 640.000 man verminderd zouden worden. In de Tsjechoslowaakse bekendma king werd gezegd, dat de verminde ring een gevolg is van een verbetering van de internationale toestand. Ook de bekendmaking van de verminderi der Sowjetstrijdkrachten was dit ge- zegd. m De vermindering van de Tsjecho- Slowaakse strijdkrachten zal tegen 28 December van dit jaar uitgevoerd voerd zijn. Er zijn geen officiële cijfers over dc huidige sterkte van het Tsjechoslo waakse leger bekend, doch volgens niet-officiële ramingen telt het circa 200.000 man. Waldt-Werf uitgebreid. Ook bij de Deutsche Werf, de grootste van de Bondsrepubliek, is een groot aantal ar beiders in staking. De Howaldt-Werf, met bijna achtduizend arbeiders, ligt geheel stil; de Deutsche Werf gedeel telijk. In Kassei heeft de beweging zich eveneens nog uitgebreid en zij omvat thans alle daar gevestigde be drijven van de locomotievenfabriek Henschel. Alle tienduizend arbeider# staken. Verwarring. De vakbond der metaalbewerkers en de leiding der betrokken ondernemin gen, die beiden evenzeer verrast zijn door de wilde stakingen, hebben de gehele dag getracht de stakenden tot inkeer te brengen, doch zij zijn daarin tot dusver niet geslaagd. In beide steden eisen de stakers on middellijke uitkering van duurtetoela- ge. De vakbonden hadden reeds voor de stakingsbeweging begon nieuw® looneisen gesteld en de onderhande lingen daarover zouden in Hamburg reeds op 12 September beginnen. Daar in Zuid-Duitsland de lonen reeds ver hoogd zijn, wordt er niet aan getwij feld of de vakbond zal bij deze onder handelingen verhoging kunnen door zetten. Daarom temeer worden achter dc nu begonnen beweging politieke invloe den der communisten gezocht. De vakbond heeft gelijke looneisen voor heel het land gesteld, doch staat op het standpunt, dat deze eerst kun-, nen worden doorgevoerd na het aflo-l pen van de geldende loonovereenkom- sten. In Hessen en Hamburg is dat eerst in October het geval en de vakbond heeft reeds bekend gemaakt dat zii dan een verhoging van twaalf pCt zat verlangen. Dezelfde eis was in Wuert- temberg gesteld, doch hier kwam men snel tot een compromis op basis van een loonsverhoging van zeven percent. ...^.„-iveiiaeber v het leger, generaal Duval, kon de resident- generaal Grandval zich niet verstaan baar maken. De Franse kolonisten schreeuwden zo hard, zo uiting' geven de aan hun vijandigheid!, dat de resi dent generaal niet meer te horen was. Over het algemeen zijn de kolonis ten fel gekant tegen de liberale poli tiek van Grandval, die de Marokkanen een groot aandeel in het bestuur van het protectoraat wil geven. Grandval is zelfs eens bij een plechtigheid door de kolonisten gemolesteerd. Onverminderd duurt de Fran se militaire actie in Noord- Afrika tegen de opstandelingen voort. De Regering in Parijs ziet zich zelfs genoodzaakt ver sterkingen aan te voeren. Op onze foto houden Franse solda ten een tent in het oog, waarin zich verdachte Marokkanen bevinden. Een andere lezing toestand. Langzaam is uit de berichten over de opstand in Algerije een grimmig beeld gegroeid van de uit fanatis me ontstane gewelddaden en wreed heden: In „et weekeinde zijn 1.000 Ara bieren en 110 Fransen, onder wie 25 militairen gedood. Men verwacht echter dat het aantal slachtoffers on der de inheemsen nog veel groter zal zijn. Het is echter nog steeds niet rustig in Algerije. In Fhilippeville is het bij de begrafenis van de zestig slachtof fers van de opstand tot demonstraties gekomen tegen de Franse regering. Tijdens de plechtigheid zei de gemeen tesecretaris dat de regering de blanken niet tijdig van wapens had voorzien. Toen het Franse volkslied werd ge speeld liep de burgemeester van de stad naar voren en rukte de linten van de kransen, die namens de Franse Regering waren gelegd. Hierop werden deze bloemstukken door de menigte vertrapt. Marokko. Het is merkwaardig dat de Fran sen na de eerste berichten van een grootscheepse militaire actie tegen de Berbers in het Atlasgebergte een volkomen stilzwijgen bewaren. Dit wordt kennelijk gedaan om veilig heidsredenen. Het is overigens vrij rustig in Ma rokko. Uit het gebied van Meknes wor den nog drie gevallen van brandstich- gemeld. Een stakingsgroep in Marrakesj en Fez had dit resultaat dat e winkels gesloten bleven. Toen in Rabat vandaag de plechtige Mgrafenisdienst plaats had Oproep van Iraakse minister BAGDAD, 24 Aug. De Iraakse minister van buitenlandse zaken, Boer- hanoeddin Basjajan, heeft vandaag een beroep gedaan op alle beschaafde lan den om tezamen al het mogelijke in het werk te stellen om een einde te maken aan de huidige Franse massa moorden in Marokko. „De Franse massamoorden in Ma rokko vormen de zwartste bladzijde in de geschiedenis van de mensheid", zo zei de minister. „Als Arabieren zijn de Irakezen ver plicht alle mogelijke steun te verlenen aan hun broeders in hun huidige strijd en aan hun zijde te staan, totdat zij hun nationale aspiratie zullen hebben vervuld". Hij voegde er aan toe: „Uit inter nationaal oogpunt bezien, heeft de Arabische wereld besloten met de Wes telijke wereld samen te werken". 29 gr. 26 gr. 25 gr. 28 gr. 31 gr. 32 gr. 30 gr. 28 gr. 27 gr. 26 gr. 24 gr. De minister becritiseerde verder de houding van Frankrijk ten opzichte van de Arabische wereld en verklaar de dat Frankrijk, in tegenstelling tot Engeland en de Verenigde Staten, de Arabische landen steeds moeilijkheden heeft bezorgd. Intussen hebben zeven leden van het Iraakse Parlement vandaag een beroep gedaan op premier generaal Noeri Al Said om onmiddellijk hande lend op te treden ter beëindiging var de massamoorden in Noord-Afrika. De voorzitter van de kamer van koophandel in Bagdad, Jafar Sjibibi, heeft een beroep gedaan op de Arabi sche wereld om de Franse handel te boycotten en de economische betrek kingen met Frankrijk te verbreken. Arrestaties in Finland HELSINKI, 24 Aug. Twee Fin nen, een man en een vrouw, zijn op beschuldiging van spionnage voor eer „ongenoemde buitenlandse mogend heid" gearresteerd. Nadere details bekend MIDDELBURG, 24 Augustus Er kunnen thans wat meer détails bekend worden gemaakt over het zeewerings plan voor Zoutelande, dat betrekking zal hebben op een afstand van onge veer één kilometer, lopend van een punt iets ten Noorden van Pension „De Tien Torens" tot even voorbij Penion „Haga". Aan weerskanten komt er een brede op- en afrit. Met het werk zal onmiddellijk worden be gonnen nadat de huizen, die verdwij nen moesten, zijn ontruimd en afge broken. Gehoopt wordt, dat dit in het vroege voorjaar van 1956 het geval zal zijn. In eerste instantie dienen de be trokkenen te weten op welke schade vergoedingen zij kunnen rekenen. De nieuwe zeewering wordt voor on geveer 40 pCt dijk. De rest blijft duin. De buitenberm van de zeewering wordt aanmerkelijk verbreed en wel van ongeveer 4 tot 10 meter. Het ge deelte vanaf de steunrij tot aan de berm krijgt een talud van 1 op 4 en het talud boven de berm (nu 1 op 1A Trein rijdt in op betogers CALCUTTA, 24 Aug. De Calcut- ta-expres is gisteravond 200 kilometer ten Noorden van Calcutta ingereden op een menigte werkloze vluchtelin gen, die zich hadden neergezet op de spoorlijn uit protest tegen een ver meende achterstand bij de uitbetalmg van ondersteuning. Zes betogers kwa men om het leven, acht werden ge wond. Kopenhagen, licht bewolkt Amsterdam, half bewolkt Londen, half bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, onweer Nice, zwaar bewolkt Geneve, licht bewolkt Zurich, licht bewolkt Berlijn, licht bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, onweer "Wenen, regen Innsbruck, zwaar bewolkt Rome, licht bewolkt EN IN-ONS LAND Aanhoudend vacantieweer DE BILT, 24 Aug. Overwe- gend droog en zonnig weer met de- zelfde of lagere middagtemperatu- ren, Overwegend matige et telijke wind. 31 gr. Kamerlid Stapelkamp vraagt minister Gevaar van verplaatsing van industrie moet voorkomen worden DEN HAAG 24 Augustus Het Tweede-Kamerlid de heer A. Stapelkamp (AR.), heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de volgende schriftelijke vragen gesteld: I Uit het persbericht, vanwege het ministerie uitgegeven d.d. 17 Augustus j 1. moet worden opgemaakt, dat Zeeland als enige provincie geen extra wóningcontingent zal worden toegewezen voor bijzondere industriële ontwikkeling. Weet de minister, dat evenwel in bepaalde plaatsen in deze provincie, m"t name in de gemeente Goes, niet alleen de woningnood zeer groot is maar dat daar ook ernstige moeilijkheden zijn in de industriële sector, zodat bedrijven, die daar sinds jaren gevestigd zijn, vanwege het ontbreken van woongelegenheid voor hun personeel naar andere gemeenten en andere provincies dreigen te worden verplaatst? 2. Meent de minister ook niet, dat dit gevaar zo enigszins mogelijk moet worden voorkomen, en wil hij nog eens nagaan of uit het restant van 98 woningen, dat er nog is in de beschikbare reserve, aan Zeeland, respectievelijk aan de gemeente Goes, een aantal woningen kan worden toegewezen? wordt gebracht van 1 op 3, tot een hoogte van 11 meter boven N.A.P. De dijk krijgt een kruinbreedte van 5 me ter. Het binnentalud wordt 1 op 3. Het gedeelte vanaf de steunrij tot aan de berm krijgt een bekleding van basalt, terwijl de berm en wat daarboven zit tot een hoogte van 9V4 meter boven N.A.P. zal worden bekleed met beton blokken van wisselende dikte. DEN HAAG, 25 Augustus. Per 1 September zal de prijs van suiker voor de consument met drie cent per kilo worden verlaagd, zo blijkt uit een beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. De fabrieks prijs zal worden gebracht van f 72,— op f 69,30 per 100 kilo. Het ministerie geeft als toelichting: de afschaffing van de omzetbelasting op suiker bij de fabrikant zou een prijsverlaging van suiker voor de consument mogelijk hebben gemaakt van vrijwel vier cent per kilo. Re kening wordt echter gehouden met de per 1 October aanstaande verhoging van de garantieprijs voor suiker, wel ke dan zou leiden tot een verhoging van de suikerprijs van ongeveer drie gulden per honderd kilo. Aangezien het evenwel niet wenselijk wordt ge acht per 1 October de suikerprijs wederom te verhogen, hetgeen de hui dige prijsverlaging voor de consument goeddeels ongedaan zou maken, ir besloten om dit tekort uit het Land- bouwegalisatiefonds te dekken. Deze omstandigheid heeft er toe geleid, de verlaging van de fabreiksprijs te beperken tot f2.70, waardoor per 1 September aanstaande de consumen tenprijs met drie cent per kilo kan worden verlaagd en deze verlaging per 1 October kan worden gehand haafd. Een vreedzame invasie in Kasjmir? NEW DELHI, 24 Aug. Volgens de correspondent in het Pakistaanse Lahore van het in India verschijnen de blad The Statesman heeft een Pa kistaanse organisatie van boeren en arbeiders besloten om op 15 Septem ber met 10.000 van haar leden een „vreedzame invasie" over de grenzen van het omstreden Kasjmir te houden. De Pakistaanse hoge commissaris in New Dalhi zeide niet over gegevens van deze actie te beschikken. In een inham bij Dusseldorf is Maan dagavond in de Rijn de 18-jarige Al- bert Voets uit Bergen op Zoom dronken. BRITSE JOURNALISTIEK LONDEN, 24 Augustus Een mede- deUng van de zijde van het Buckmg- ham-paleis heeft vandaag een aantal Britse bladen voor leugenaar gezet. In de pers waren namelijk kleurig® verslagen verschenen over een tuin feest, dat Maandagavond ter gelegen heid van Prinses Margarets 25ste ver- jaardag op een Schots kasteel zou zijn gegeven. De ene krant wist nog meet aardige bijzonderheden te melden dan de andere. Nadat eerst de „Daily Telegraph d® fantasten aan de kaak had gesteld, kwam een woordvoerder van het Buckingham-paleis er aan herinneren, dat tevoren bekend was gemaakt dat de verjaardag van de Prinses alleen in familiekring op het Balmoral- kasteel zou worden gevierd. Dit was inderdaad zo gebeurd en de kleurig® ...aren vaIi ZWOLLE, 24 Aug. In de provincie Overijsel zijn sinds 1 Juni van dit jaar zestien gevallen van kinderverlam,- ming geconstateerd. Deze gevallen zijn verdeeld over de gehele provincie, t CAIRO, 24 Aug. Egypte heeft dfl bsprekingen met Israël over de ver mindering van de spanning in het grensgebied van Gaza afgebroken. Het land heeft Israël er van beschuldigd dat het slechts getracht had door d® besprekingen politieke voordelen t® behalen, die een einde zouden makett aan de bestandsovereenkomst. LONDEN, 25 Augustus Volgens mededeling van het Britse ministerie van arbeid hebben dit jaar meer dan 10 millioen Engelsen loonsverhogingen ontvangen, dat is bijna de helft van de aan het arbeidsproces deelnemende be volking. In het mededelingenblad van het ministerie wordt gemeld dat sedert Jan. loonsverhogingen voor 10.676.000 personen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 54.2 millioen pond ster ling per week van kracht waren ge worden. In dezelfde periode van vorig jaar was er een nettostijging van pond sterling 2.455.000 in de weeklonen van 7.841.000 personen. Deze jongste gegevens bewijzen de gegrondheid van de vrees der huidi ge conservatieve regering, dat het grote aantal loonsverhogingen haar anti-inflatie politiek, '."Tri onlangs werd verstevigd door de credietbe- perkingen zou kunnen ondermijnen. De regering wacht thans met be zorgdheid het resultaat af van de huidige looneisen van 3 millioen ar beiders der Britse scheepsbouw en machine-industrieën en een te ver wachten eis inzake loonsverhoging van bijna 400.000 spoorwegarbeiders.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1