ZEEUWSCH DAGBLAD ACCOORD TUSSEN FAURE EN BEN JOESSEF Na het bloedbad in Noord-Afrika Maar Regeringspartijen dreigen hun steun in te trekken Jacht op de goudschat gaat weer beginnen Soedanese muiters willen zich overgeven Waarborgen voor vreedzaam gebruik atoomenergie Regering sprak weer met Stichting van de Arbeid Londen-New York heen en terug in nog geen 15 uur Bus met schoolkinderen door trein gegrepen Het weer .in Europa Ontslag van het Syrische Kabinet Uitgave: Zeeuwsch Dagblad" èiro 274289. .«itoor: Goes, L. Vorststr. '9438 (b.g.g. voo- redactie Lvoor advert, enz. 2970), n. viissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte «5 Tel. administratie >r<T'l redactie 2347; Ter- fcuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ubaan Le Cointre N.V., lie JAARGANG No. 8178 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong i Burgeier, Kruiningen: Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast,"Vissingen'; J La^ort Goes; J. Lodder Vlagen; s. Sterner ding, Souburg; R. Zuidema, Goes. K. C. van Spronsen, 1 WOENSDAG 24 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT I. Catsman, Aardenburg; Huiissen, Terneuzen; j. Molï, Vlisstagen; DROOG EN DORST (ZIE PAGINA 2) Deze telefoto geeft een beeld van het begraven van dè slachtoffers, die door de terroristen werden ver moord. Soldaten op het dak van een huis (op de voorgrond) hou den de wacht. IJMUIDEN, 23 Aug. Een IJmuidense constructiefirma heeft van de coöperatie ve bergingsvereniging Renate Leonhardt opdracht gekregen de laatste voorzienin gen aan de duikput te treffen. De zelfde firma vervaardigde indertijd het 16 meter hoge bovenstuk van de goudtoren, die nog Heiligdom voor wenende Madonna SYRACUSE, 23 Augustus Rooms-Katholieke kerkelijke autoritei ten van Syracuse hebben een interna tionale mededinging onder architec ten geopend voor de bouw van „hei ligdom voor de wenende madonna van Syracuse", dat plaats zal kunnen bie den aan 20.000 personen. De wenende madonna" is een ter racotta Mariabeeldje, dat boven het bed van Antonina Guisto, wier echt genoot een communist was, heeft ge hangen. Op een avond, twee jaar ge leden, zo zeide Antonina Guisto, wel den er tranen uit de ogen van het beeldje. Duizenden hebben verklaard gedurende vier daarop volgende dagen dit verschijnsel te hebben gezien. Men sprak ook over wonderbaarlijke gene zingen. Na een onderzoek verklaarden de kerkelijke autoriteiten in December 1953, dat er „geen twijfel kan heersen omtrent de werkelijkheid van het we- het Noordzeekanaal bij de Noor- j nen". De winnaar van gulden dersluis ligt. Het werk aan de toren zal prijsvraag zal ongeveer 46.00 zeker veertien dagen duren. ontvangen. PARIJS, 23 Augustus. Het begint erop te lijken dat de twee jaar I neleden afgezette Sultan van Marokko Ben Joessef uit zijn balling- I schap zal kunnen terugkeren. Na de hevige opstand van het afgelopen I weekeinde zouden de Franse premier en zijn ministers met de ex- I sultan tot overeenstemming zijn gekomen. De belangrijkste punten van I deze overeenkomst zijn: 1. Sultan Ben Arafa moet aftreden; 2. Ben Joessef zal naar Frankrijk worden gebracht 3. Er zal een Regentschapsraad van partijloze, vooraanstaande Marokkanen in het leven worden geroepen, die door Ben Joessef moet worden goedgekeurd; 4. De Regentschapsraad zal opdracht krijgen een Regering te vormen. De felle Marokkaanse „Istiglal" zou zich met deze gang van zaken kunnen verenigen. echter dit nieuws in Parijs bekend werd hebben de leiders van de I midden- en rechtse fracties in de Franse Nationale Vergadering onmiddellijk 1 een telegram gezonden naar de Franse ministers, die in Aix les Bains be sprekingen voeren met de Marokkanen. In dit telegram dreigden de leiders I van de fracties hun steun aan de regering in te trekken, indien zij zou wagen de vroegere Sultan Ben Joessef op de een of andere manier erug I te brengen. Verder wordt de regering er in dit telegram van beschuldigd I contact te blijven onderhouden met degenen, die direct of indirect verant- I woordelijk zijn voor de bloedbaden in Noord-Afrika. 1 Met dit telegram in hun zak zullen de Franse ministers morgen hun belang - 1 rijke besprekingen met ds vertegenwoordigers van de Marokkaanse nationa- I listische partij „Istiqial" moeten beginnen. die op het ogenblik aan het overleg te Aix-les-Bains deelneemt. Ongeveer 500 Marokkanen, Wed Zem werden aangehouden naar aanleiding van de moordpartij in het weekeinde, trachtten de politie onder de voet te lopen, toen hun ondervra- Alleen aan de buUenlandse troepen Radio-Cairo schuld van de opstand? Grootscheeps offensief Minstens 100.000 man van de Franse I strijdkrachten zijn intussen vandaag I in Marokko en Algerije in actie geko- 1 men oin het nog smeulend verzet na de mislukte opstand in het weekeinde I de kop in te drukken. Het is de groot- I ste operatie sinds de oorlog met de I Rifbewoners dertig jaar geleden, j In Marokko zijn vanochtend vroeg krachtige eenheden van het vreemde lingenlegioen, Marokkaanse scherp- I schuters en valschermtroepen, met van pantserwagens en vliegtui- ver een front ter breedte van I honderd km tussen Wed Zem en Keni- 1 fa tot de aanval overgegaan om op standige Berbers uit hun linies in de bergen te verdrijven. Intussen zette het merendeel van de I troepen, die sinds de ongeregeldheden 111 November van bet vorige jaar in Algerije zijn geregeld, de zuiverings actie in de vlakte van Constantine I voort. bestrijd in het Noordelijke deel I Marokko, waarbij de Fransen van met I raketten bewapende „Vampire"-vlieg- l tuigen gebruik maken, is gericht tegen duizenden Berbers die behoren tot I ''or stammen, welke de verbannen I oultan Mohammed Ben Joessef trouw I n3h gebleven. Leden van deze stam- 1 onder wie velen te paard, heb- n Zaterdag, zoals gemeld, deel geno- aan de slachtingen onder blanken le Wed Zem en Kenifra. Hoewel deze I °wbers zich naar hun haardsteden in I 'e bergen hebben teruggetrokken, blij- en groepen' van hen in de vallei boer- erijen aanvallen, brand stichten poorwegstations en telegraafverbin- °"»gen vernielen. j?'anse verkenningsvliegtuigen ont- Mok Khenissef, tussen Rabat en Berh' "rote concentraties bereden ter clie men boudt voor aanhan- 5s varr de machtige anti-nationalisti- e "asja van Marrakesj, El Galwi, i^of. dr Geza Revesz, oud-hoogleraar Psychologie aan de Universiteit D Amsterdam en directeur van het Z»seh laboratorium dier Uni- iarioo i Is VrÜdag 19 Augustus op 76- I dens leeftijd te Amsterdam overle ging begon. Franse troepen kwamen met machinegeweren in actie waarbij een groot aantal arrestanten werd ge- ALGERIJE In Algerije schijnt de tegenactie van de Fransen meer slachtoffers onder de inheemsen te eisen dan in Marokko, aangezien de Fransen in Algerije over meer mannen beschikken die boven dien tengevolge van de maandenlange guerilla met de opstandelingen beter geoefend zijn. Hoewel de militaire autoriteiten uit Algerije de mening verkondigen dat ei tengevolge van de snelle vergeldings actie voorlopig vrijwel geen kans is op een verdere dreiging van verzetsstrij ders, wijzen neutrale waarnemers op het feit, dat de vermoedelijke leider van de opstand een voormalig gemeen teraadslid genaamd Zighoer Joessef, nog op vrije voeten is, evenals waar schijnlijk het merendeel van het zijn naaste medewerkers. Conferentie te Genève GENEVE, 23 Augustus Vooraan- staande atoomgeleerden uit zes landen Engeland, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Canada, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije hebben vandaag hun geheime besprekingen over inter nationale waarborgen voor het vreed zaam gebruik van atoomenergie voort gezet. Donderdag zal De1 huidige conferentie in Genève is belegd door de regeringen der zes ge noemde landen en staat niet onder auspiciën van de V.N. Ook worden technische kwesties be sproken als veiligheidsmaatregelen te- KHARTOEM, 23 Augustus. De Soedanese premier Ismail El Azhari heeft vandaag meegedeeld, dat de mui ters in Zuid-Soedan die de stad Torit bezet houden, hem hebben laten we ten, dat zij zich willen overgeven, mits de troepen uit Noord-Soedan uit Juba worden teruggetrokken en vervangen door Britse en Egyptische militairen. In antwoord hierop had de regering onvoorwaardelijke overgave geëist. Overigens hadden de muiters ook ge vraagd om een raad van onderzoek, terwijl zij voorts hadden doen uitko men dat zij bevreesd zijn voor de Noordelijken. Zoals bekend is de vijandigheid tussen de Mohammedaanse bevol king uit Noord-Soedan en de in het Zuiden een van de factoren, wel ke het vraagstuk zo gecompliceerd maken. Intussen heeft de Soedanese minis ter voor de verbindingen, Moebarak Zaroek, die tevens voorzitter van het huis van afgevaardigden is, het radio station van Cairo er van beschuldigd dat het onrust in Züid-Soedan zaait. Voorts trok de minister de oprechtheid van de Egyptische minister van Soeda nese zaken, majoor Salah Salem, in twijfel, die voorstelde dat Soedanese vertegenwoordigers een ronde-tafel conferentie houden over de moeilijk heden in het Zuiden. „Indien Salem oprechte belangstelling voor Soedan had zou hem niet het nieuws zijn ont gaan dat alle Soedanezen het er thans over eens zijn, dat zij onafhankelijk heid wensen. Ook zou hij dan hebben geweten, dat het enige instituut dat >or Soedan spreekt, het Parlement aldus minister Zaroek. Engeland heeft inmiddels het Egyp tische voorstel om Britse en Egypti sche troepen naar het Zuiden te zen den om de muiterij te onderdrukken verworpen. Ook voelt Engeland niet voor de rondetafelconferentie met de Soedanese leiders, die door Egypte eveneens is voorgesteld. Het vraagstuk van lonen en prijzen Tijd van vrije loonvorming is nog niet aangebroken (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 Augustus. Vandaag hebben de ministers Suur- hoff, Zijlstra, Mansholt, De Bruyn en staatssecretaris Van Rhijn weer een bespreking gehad met vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. Dat was een voortzetting van het gesprek van 21 Juli j.l. toen dezelfde bewindslieden (minister Staf verving toen de heer Mansholt) kennis hebben kunnen nemen van de verschillende stand punten, die in werkgevers en werknemerskringen leven over de ont wikkeling van het loon- en prijsprobleem. Officieel is medegedeeld dat het overleg in de Stichting van de Arbeid zal worden voortgezet. Dat is niet te verwonderen, want hoewel er de afgelopen weken druk geconfereerd zal zijn, kan men toch niet verwachten, dat er op dit moment reeds een roerende eenstemmigheid zal zijn over het te volgen loonbeleid. Daarvoor lagen de verschillende standpunten te ver Moeilijke beslissingen Ongetwijfeld zullen de ministers tij dens de besprekingen van gisteren het Kabinetsstandpunt uiteen hebben ge zet. Wat dit standpunt ook moge zijn, in Haagse politieke kringen twijfelt men er niet aan of de regering zal zich hebben verzet tegen een algeme ne loonsverhoging. Deze zou immers de prijspolitiek van minister Zijlstra doorkruisen. In dit opzicht zullen de wensen van het N.V.V. dan ook wel niet vervuld worden. Men kan zich afvragen of een al gemene loonronde ook niet de ouder domsvoorziening en een verdere huurverhoging in de war zal sturen. Om dan nog maar te zwijgen over een verbetering van de weduwen- en wezenvoorzieningen en van de in validiteitswet. Al deze projecten moeten thans wel pleiten tegen een algemene loonsverhoging. Maar anderszijds zal de regering niet aan het feit voorbij kunnen gaan, dat volgens het Centraal Planbureau er dit jaar een welvaartsstijging per hoofd van de bevolking, van ongeveer 5 is. Het zou onredelijk zijn de werknemers daarvan niet te laten profiteren. Per bedrijf» Er is dan ook de verwachting dat de regering het wil zoeken in gedif ferentieerde loonsverhogingen, die per bedrijfstak tot stand moeten komen. Het zal duidelijk zijn dat ook deze loonsverhogingen geen prijsstijgingen ten gevolge zullen mogen hebben. Loonsverhogingen zullen dus slechts mogelijk kunnen zijn als de producti viteit en de rentabiliteit in de verschil- Record van een Canberra Piloot was nog niet tevreden SPRING CITY, 23 Aug. Nabij Spring City in de Amerikaanse staat Tennessee is Maandag een bus met schoolkinderen, tussen zes en twaalf jaar, door een goe derentrein aangereden en omgekanteld. Tenminste zeventien kinderen kwamen om het leven, de rest der veertig werd gewond. De chauffeur bleef vrijwel on gedeerd. LONDEN, 23 Aug. - Een „Canberra" straalvliegtuig heeft vandaag de 11.135 km grote af stand Londen-New York heen en terug in 14 uur en 21 minuten af gelegd. Het vliegtuig vloog met een snelheid van ruim 800 km per Het toestel werd bestuurd door ka pitein John Hackett, en oud-vlieger van de Britse luchtmacht, die na de oorlog enige malen het vliegtuig van sir Winston Churchill op diens reizen heeft bestuurd. Een andere oud-vlieger van de luchtmacht, Peter Moeneypenny, lun- radio-actieve afvalstoffen 1 centralen. Eindelijk bevrijd. De geredde Limburgse mijnwerkers wor den op de schouders genomen van hun redders. geerde als navigator. Volgens de Britse koninklijke lucht vaartclub deed het toestel de heenreis in zeven uur 29 minuten 56.7 seconden, de terugreis in ongeveer zes uur en twintig minuten. Het toestel is in to taal 14 uur en 21 minuten 45.4 secon den van de luchthaven van Londen weg geweest. De juiste tijden moeten nog door de internationale luchtvaartvereniging, de F AI, worden bevestigd. Het officiële record op het traject New York—Londen staat op 20 uur en 29 minuten en werd gevestigd met een Lockheed „Electra". Voor het traject Londen—New York bestaat geen offi cieel record. Hackett zei betrekelijk tevreden te zijn met de gemaakte tijden. De „Canberra" kan het volgens hem wel sneller. Met een ander vliegtuig type zou het echter wel wat moeilijk gaan. Stockholm, licht bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Amsterdam, onbewolkt Londen, licht bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, half bewolkt Nice, onbewolkt Genève, half bewolkt Zurich, zwaar bewolkt Locarno, half bewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Romej zwaar bewolkt Ajaccio, licht bewolkt Mallorca, half bewolkt 26 gr. 26 gr. 25 gr. 28 gr. 30 gr. 28 gr. 31 gr. 32 gr. 29 gr. 29 gr. 28 gr. 27 gr. 29 gr. 27 gr. 25 gr. 27 gr. 29 gr. 32 gr. 27 gr. 29 gr. lende bedrijfstakken dit toelaten. Als deze eis gesteld zou worden ontkomt men aan de mogelijkheid, dat ook be- drijfstaksgewijze onderhandelingen op de duur zullen leiden tot een algemene loonsverhoging De verklaring van de Stichting voor de Landbouw, dat men niet achter kan blijven als er een vergunning wordt gegeven tot bedrijfstaksgewijze loon onderhandelingen spreekt in dit op zicht boekdelen. De landbouw kan op dit moment moeilijk een loonsverho ging velen zonder dat de prijzen daar door zullen stijgen. Wil de regering de 5 welvaartsstijging effectief beste den dan zal zij een rem moeten aan brengen, waardoor prijsstijgingen wor den uitgesloten. Gezien de verschillende voorzienin gen, die eind 1956 en begin 1957 ge troffen moeten worden, zal het een probleem zijn of men de welvaarts stijging van dit jaar wel geheel moet consumeren. Bovendien verkeert men nog in het onzekere over de economi sche situatie van het volgend jaar. Dat kan een taak zijn voor het Centraal Planbureau. De prognose zijn nog niet bekend. Het kan aanbeveling verdienen de Sociaal Economische Raad een breed opgezet advies te laten uitbrengen, tevens rekening is gehouden met een eventuele huurverhoging van ongeveer 25 en met de definitieve ouderdomsvoorziening. Aan het einde van het volgende jaar zal men dan gewapend met goede gegevens een be slissing over het loonbeleid kunnen nemen. Op kleine schaal. Intussen zal men kunnen bekijken wat er op kleinere schaal kan gebeu ren. Een geringe loonsverhoging, mits deze geen prijsstijging tot gevolg heeft, moet in verschillende bedrijfs takken mogelijk zijn. Die loonsverho ging kan gegeven worden op verschil lende manieren. Men kan de week- of maandsalarissen zonder meer verho gen, men kan het ook zoeken in de verbetering van de secundaire arbeids voorwaarden, zoals de vacantietijd en de vacantietoeslag. Men kan aannemen dat er op deze punten nog geen overeenstemming be staat. Als de regering zich inderdaad op het standpunt stelt dat geen enkele loonsverhoging tot prijsverhoging mag leiden, dan is hef duidelijk, dat de werkgevers een machtig woord te spreken zullen krijgen. De beslissing zal dan ongetwijfeld eenstemmig geno men moeten worden. Regering en Stichting van de Arbeid staan momenteel voor moeilijke beslis singen. De besprekingen in de Stich ting zullen op 2 September a.s. worden voortgezet. Aan de hand van het rege ringsstandpunt zullen de vertegen woordigers van de werkgevers en werknemersorganisaties dan moeten trachten tot een oplossing te komen. Duidelijk is in ieder geval wel, dat de tijd van een vrijere loonvorming nog niet aangebroken is. moge dan ook meer differentiatie in de loonvorming komen, de wijze waarop deze tot standgebracht zal worden, blijft nog door hogerhand bepaald. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat het systeem van de loonvorming eerst op de helling komt als nog belangrijke sociale voorzieningen zijn getroffen. In het conjunctuur-gevoelige Nederland zal men het loonbeleid wel altijd zeer omzichtig moeten hanteren. Onze ex portpositie is in het geding en daar- mee onze gehele economie. EN IN ONS LAND Weinig verandering DE BILT, 23 Aug. Droog, overwegend zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. DAMASCUS, 23 Augustus De Sy rische premier Sabri Assali heeft van daag het ontslag van zijn Kabinet aan President llasjem El Atassi aangebo den. De President heeft hem echter verzocht zijn besluit op te schorten totdat de nieuwe President, Sjoekry Koeatly, in functie is getreden. Sjoekry Koeatly zal 5 September zijn functie aanvaarden. Enkele mi nisters hebben bij de presidentsverkie zingen Chaled El Azem gesteund en hebben gedreigd het voorbeeld te vol gen van de minister van Buitenlandse Zaken, die reeds is afgetreden. Volgens de grondwet moet het Kabinet aftre den als een nieuwe president in functie treedt.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1