tweede voor Robbenman Kayser wint maal Schelderace VELÉ BLANKEN OP BEEST ACH TIGE WIJZE’ AFGESLACHT Golf van terreur in Noord-Afrika Atoomconferentie in Geneve w Mijnwerkers worden pas bevrijd morgen een groot succes O Het weer Watersnoodramp in de Verenigde Staten: reeds 165 doden Broer en zus in de Eendracht verdronken Burgemeesters contra nieuwe politiewet Europa van voor in IBjBy Zij kunnen thans op luchtbedden slapen Bromfietsberijdster dodelijk gewond bij 's-Heer Arendskerke Over drie jaar hoopt men weer bijeen te zijn Maar de dames hadden het 't meest het zeggen I Nationalisten eisen terugkeer Sultan Ben Joesoef 10 de dames PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Enthousiaste slotzitting De zwemwedstrijd Breskens Vlissingen van naar Reddingspogingen duren voort Overal terreur. »?w~ILT’ de BILT ZEGT: Zonnig en warm Spaans-Marokko. Algerije Nieuwe aanval. De wedstrijd van Lterbaan Le Cointre N-v- |.)Sl Goes I CASABLANCA, 21 Augustus Ongeveer 740 doden, dat is het laatste nog onofficiële I cijfer omtrent de slachtoffers van de terreur en de afschuwelijke, beestachtige afslachtingen, I die gisteren in Marokko en Algiers in Noord-Afrika hebben plaats gevonden. I In Algerije zijn 530 personen om het leven gekomen, onder wie 460 opstandelingen en 70 I militairen. Bomaanslagen in het district van Constantine waren hier het begin van de daar- I op volgende terreur. I In Marokko vielen minstens 210 doden, onder wie 90 Europeanen en een groot aantal op- I standelingen. Algemeen is de verwachting dat het uiteindelijke aantal slachtoffers veel hoger I zal liggen» Want hoewel de Franse militairen grotendeels de opstandige gebieden weer in I handen kregen, deden zich vandaag ook weer onlusten voor en vielen er weer opnieuw I doden. ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3171 (Zie pag. 1 en 2) de gewond. •I* MOORDPARTIJEN IN ALGIERS EN MAROKKO: 740 DODEN MAANDAG 22 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord 27 21 25 27 30 28 30 33 29 27 26 25 28 28 28 25 26 26 31 27 Oeed-Dem aanvielen. Vijftig blanken "’aren in deze mijnen werkzaam. De •neesten konden worden afgevoerd, ’oordat de terroristen ter plaatse wa ren. In de omgeving van het dorp Bu- geaud gooiden de terroristen een handgranaat naar een Frans echtpaar, dat aan het picniccen was. De vrouw "erd op slag gedood en de man ernstig NEW YORK, 22 Augustus De grote overstromingen in Amerika hebben nu reeds 165 slachtoffers geëist. De schade zou duizenden millioenen dollars be* dragen. Gelukkig begint het water nu wat te zakken. In de omgeving van Stroudsburg in Pennsylvania is een complex zomer* huisjes door het water verzwolgen. Van de veertig personen in dit kamp konden zich, voor zover bekend, slechts negen in veiligheid stellen. kazernes, postkantoren, stations en po litieposten. In de stad El Alia zijn volgens de jongste berichten vijftien blanken ver moord. De actie was de grootste sedert de naar raming 2.500 opstandelingen in November van het vorig jaar hun guerilla begonnen. Tot op heden wer den de meeste aanvallen gedaan in het Auresgebergte en, sedert kort, op af gelegen dorpen in het Noorden van Algerije. De Franse minister-president Faure heeft vanmorgen gezegd, dat niets de terreur en begane gruweldaden kan verontschuldigen en dat de schuldi gen in Marokko en Algerije gestraft zullen worden. „Ik deel de droefheid van de zo zwaar getroffen Franse fa milies, maar ik moet vragen zich in te spannen om de gevoelens van haat te overwinnen”, zo zei hij nog. De Franse resident-generaal Grand- val zei, dat zijn hart gebroken was. „Niets kan de misdaad verontschuldi- Woensdagmiddag klaar kunnen zijn. De steengang was Zondagmiddag om 2 uur nog niet voor de helft klaar. Gerekend van gistermorgen 9 uur af moet nog 43 uur worden geboord, voordat men de drie mijnwerkers kan gaan halen. Morgenochtend 4 uur kan het Duitse boorgat klaar zijn. Er zijn dan nog 2 uur nodig voor het afbre ken van de boorinstallatie en 2 uur voor het gereed maken van een rubber transportband. Om 8 uur morgen kun nen de drie ingeslotenen boven zijn. Zij zijn door het boorgat van 270 millimeter, dat inmiddels gereed is ge komen, voorzien van voedsel, dekens en droge kleding. Later werden door het boorgat van 460 millimeter op ad vies van de inspecteur-generaal der mijnen ir F. de Haart, luchtbedden naar de ingeslotenen geschoven. De mannen hebben kunnen slapen. Hun toestand is bevredigend. profiterend toch wel ver was afge dreven. En daar in de richting van de Noordzee tornde daar dwars op de stroom de Zeeuw S. Ventevogel uit Vlissingen. Ook hij leek achter te liggen. Volgden deze zwemster en zwemmer een juiste tactiek? Voorlopig leek het er nog niet op. Want toen de helft van de afstand was afgelegd lag daar nog steeds het trio De Bruyn-Kayser-Lenie de Nijs aan de kop. Lenie de Nijs was iets op haar clubgenoot ingelopen. Op grotere af stand volgden de nog steeds afgedre ven mej. De Koster. Verder was de volgorde halverwege de strijd: 5. C. Moolhuyzen, Arnhem; 6. R. C. Wright, Gravesend; 7. Mej. A. Prins, Amster dam; 8. Mej. A. Meinsma, Hilversum; 9. J. F. van Rijk, Amsterdam; 10. C. de Rijk, Middelburg; 11. Le Gue, Lon den; 12. P. v. d. Heuvel, Breskens etc. Geheel achteraan zwom op haar dooie gemak met startnummer 13, mej. R. Aerts uit Bergen op Zoom. VERRASSINGEN Veel wijzingen deden zich niet voor in het zwemmersveld, toen de eb- stroom intrad. De ongeveer gehele Breskense vissersvloot, die de 17-jarige plaats genoot P. van de Heuvel (vorige jaar de eerste Zeeuw) begeleidde kon er ook niet aan doen dat hij niet van positie verbeterde. En daar aan de kop zwom nog steeds de Neptunesman G. de Bruyn in een tempo van 80 crawlslagen per minuut recht op de wisselbeker aan zwemmend. Maar voor de Vlissingse kust ter hoogte van de Leugenaar ongeveer bij het standbeeld van de zeeheld De Ruy ter gebeurde het. De Robbenman Kay ser die De Bruyn geregeld op behoor lijke afstand was gevolgd, zette er een spurtje in en nam hem in een ogenblik van tijd. De wedstrijd was nog geen paar minuten ouder of Kayser had de Bruyn ver achter zich gelaten. (Zie vervolg pag. 2) om zich daar te handhaven. Met bijlen hakten de woestelingen erop in. Èen vrouw, die trachtte haar kind met haar lichaam te beschermen, werd dóórsteken. Toen de Franse gevechtswagens in het gebied waren doorgedrongen la gen de straten overdekt met zwaar verminkte en verkoolde lijken. De Europese wijk van de plaats zag er, na de plunder-, brand- en moordpartij door de Marokkaanse terroristen uit, alsof er vlammenwerpers door waren getrokken. f,fhting Ook in de Marokkaanse steden, Ra bat, Boedjad, Ouzzane, Doer, Doem, Safi en Kenifra zaaiden de terroristen dood en verderf. In Kenifra kwamen drie militairen en 32 Marokkanen om het leven. Twee militairen en 41 Ma rokkanen werden gewond. Te Mazagan vielen twee doden en 22 gewonden. Te Safi werden twee blanken en twaalf Marokkanen gedood. Te Rabat telt I men drie doden. Minstens twaalf Europeanen zijn I gedood, toen Marokkaanse terroristen I de mijnen van Ait Mar bij de plaats KERKRADE, 22 Aug. Morgen tussen 6 en 12 uur zullen de drie inge sloten mijnwerkers van de Willem-So- phia worden bevrijd, indien de bere keningen van de bedrijfsleiding klop pen en indien zich geen tegenslagen voordoen. Deze mededeling vandaag, was voor de drie vrouwen van de ingesloten mijnwerkers toch nog een teleurstel ling, omdat eerdere berichten van on- dergronders de verwachting hadden gewekt, dat de drie houwers wellicht reeds vanmorgen bevrijd zouden zijn. De redders van de boorploeg met 2 Duitse boormeesters zullen de in geslotenen waarschijnlijk het eerst be reiken. De steengang namelijk, de tweede reddingsmethode, zal pas NIEUW VOSSEMEER, 21 Aug. Vanmiddag zijn bij Nieuw Vossemeer de 14-jarige G. Laanen uit Nieuw Vossemeer en zijn 16-jarig zusje, F. Laanen in de Eendracht verdronken. De kinderen zaten op de paaltjes langs het water. Op een gegeven mo ment gleed een van hen er af en greep de ander nog vast. Maar beiden vielen in het water. Hun 19-jarige broer zag zijn zusje en broer in het water wegzinken. Maar hij kon niets doen, omdat hij niet kon zwemmen. Toen op zijn hulpgeroep eindelijk een paar militairen kwamen aanhollen was het reeds te laat. Bijna een uur hebben de militairen nog naai de kinderen gezocht. BOLSWARD, 20 Aug. De burge meesters van een aantal Nederlandse gemeenten, die hun gemeentepolitie door rijkspolitie zullen zien vervangen als het aanhangige ontwerp-politiewet wordt aangenomen, zijn tegen deze wet in het geweer gekomen. De burgemeeste van Bolsward, de heer J. G. S. Bruinsma, heeft direct na kennisneming van de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer van de ministers van binnenlandse zaken en van justitie zich met zijn collega’s van de andere betrokken gemeenten: Franeker, Zierikzee, Steenwijk, Krom menie, Koog aan de Zaan en Zaandijk, in verbinding gesteld. De burgemees ters zijn overeengekomen, gezamenlijk een actie te gaan voeren tegen het ver vangen van hun gemeentepolitie door rijkspolitie. Zij zullen de Tweede Ka mer verzoeken, de regeringsvoorstellen niet aan te nemen en ook trachten de steun te krijgen van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. VLISSINGEN, 22 Aug. Gister avond stond om twee mijl afstand ten Westen van het lichtschip „Noord- hinder” de driemaster „Hans Egede” uit Denemarken in brand. De sleepboot uit Vlissingen „Scaldis” en de Bres kense reddingsboot „President Wierd- sma” voeren uit. Het Duitse schip „La- tona” heeft het brandende vaartuig tenslotte naar Dover gesleept. jaar zou kunnen plaats hebben en de Russische afgevaardigde prof. Lavrist» sjev sprak zelfs van meerdere confe* renties, die met geregelde tussenpozen dienden te worden gehouden. Beidé sprekers gingen uitvoerig in op de hulpverlening op het gebied vaii i, atoomenergie, die hun regeringen aan i andere landen willen verstrekken eri reeds nu verstrekken. Prof. Lavritsjev verklaarde in dit verband dat de Sowjet-Unie overeen komsten met China, Polen, Tsjecho- slowakije, Oost-Duitsland, Roemenië, Bulgarije en Hongarije heeft gesloten. Dr Libby zette uiteen op welke voorwaarden en in welke vorm de Verenigde Staten op dit gebied samen werken en hij legde daarbij de nadruk op de mogelijkheden, die er voor bui tenlandse studenten en afgestudeerd^ wetenschapsmensen en technici be staan om in Amerika speciale cursus sen op het terrein van de atoomweten- schap te volgen, in bepaalde gevallen zelfs met financiële steun van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Afgevaardigden van verschillende nationaliteiten legden daarna korte verklaringen af in verband met het probleem van internationale samen werking op het gebied van de atoom energie, waaraan deze laatste zitting van de conferentie was gewijd. De Amerikaanse minister van han del, Sinclair Weeks, heeft een „'ver sneld program” aangekondigd voor ’t zo spoedig mogelijk publiceren van niet-geheime verslagen van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, die van belang zijn voor de industrie. o weer tnkele J-ater i I t kle‘ne kans r I •••■oVil, ai, geheel bewolkt wlo, regen ;sPenhagen, zwaar bewolkt Amsterdam, licht bewolkt «mden, onbewolkt -*emburg, onbewolkt p“riJs, licht bewolkt otaeaux, onbewolkt ■enoble, half bewolkt "‘te, onbewolkt £neve, onbewolkt ‘®>ch, onbewolkt ■*arno onbewolkt onbewolkt LOrt' onbewolkt V>hen, onbewolkt '“«n, onbewolkt p- ibruck, licht bewolkt A' e’ zwaar bewolkt 1 CCIO> zwaar bewolkt 21 Aug. Droog en zon- maar langs de Waddenkust Overdrijvende wolkenvelden. u;_he^ Zuidoosten van het land op onweer. Overwe- rcatige wind uit Oostelijke rich- Aanhoudend warm weer. GOES, 22 Aug. De 48-jarige Mevr. E. Leer—de Bue uit Vlissingen is van avond op het viaduct te ’s-Heer Arendskerke met haar bromfiets ge vallen en korte tijd daarna aan een schedelbasisfractuur overleden. De vrouw reed in de richting Vlis singen over het rijwielpad en bevond zich boven op het viaduct, waar, zo als gewoonlijk, enkele jongens ston den. Een van de jongens deed, ver moedelijk tijdens een stoeipartij, een stap achterwaarts en raakte toen de brommer. De vrouw viel van het rij wielpad, dat daar nogal hoog boven het wegdek ligt en overleed ter plaatse. Een passerend arts en dokter Van Maanen uit Heinkenszand konden geen hulp meer bieden. De vrouw is moeder van zes kinde ren. De volleybalwedstrijd tussen Russische en Amerikaanse diplomaten. GENEVE, 20 Augustus De groot- tweede conferentie over ongeveer drie ste en belangrijkste wetenschappelijke conferentie die ooit ergens gehouden is, zoals de Indische voorzitter prof. Homi Bhabha de internationale confe rentie over atoomenergie heeft ge noemd is vandaag gesloten. De gro te vergaderzaal in het paleis der Ver enigde Naties was tot de nok gevuld, want behalve de 1.400 afgevaardigden uit 73 landen, de meer dan duizend wetenschappelijke en industriële waar nemers en de ruim 900 journalisten, waren er honderden belangstellenden uit het publiek de slotzitting komen bijwonen. De voorzitter schreef een groot deel van het geslaagde verloop van de con ferentie toe aan de manier waarop, en de geest waarin alle afgevaardigden hebben medegewerkt. Maar hij wees erop dat door deze conferentie de wereld een stap voorwaarts heeft gedaan, waarvan zij nooit meer kunnen terugkeren. De vrije uitwisseling van kennis tussen mannen van de wetenschap is, na een onderbreking van jaren, door deze conferentie hersteld en moet nu worden voortgezet, en men is het er dan ook algemeen over eens, dat er over een bepaalde tijd een tweede conferentie van deze aard zal moeten worden gehouden aard zal moeten worden gehouden om verder aan dit werk te bouwen. De Amerikaanse afgevaardigden dr W. F. Libby zei te hopen, dat een Robbenzwemmer uit Hilversum A. Kayser onder luid getoeter van de vele begeleidende boten met een voorsprong van enkele tientallen meters het eerst door de finish zwom van het badstrand te Vlissingen is de 14e inter nationale Schelderace toch eigenlijk meer een zaak van de dames geweest. Want het waren immers de zwemkampioene L. de Nijs van de Robben en mej. J. Koster van Het Gooi uit Bussum, die in deze marathon-zwemwedstrijd over de Westerschelde van Breskens naar Vlissingen beslag wisten te leggen op de tweede en derde plaats. En ook de overige deelneemsters sloegen een goed figuur in deze wedstrijd, die dit jaar extra zwaar was door ’n sterkere stroming van het water, waardoor een grotere afstand moest worden afge legd. S. Ventevogel van de Zeehond uit Vlissingen leverde een opmerkelijke prestatie door als derde lieer het badstrand van Vlissingen te bereiken, waarmee hij tevens beslag legde op de wisselbeker, beschikbaar gesteld voor de eerst aankomende Zeeuwse deelnemer. Er stond een vrij sterke stroming toen om tien minuten over drie voor Nieuwe Sluis ten Westen van Bres kens de lichtkogels in de lucht gin gen en de deelnemers van hun be geleidende sloepen in het water sprongen. Onmiddellijk nam de ervaren Schel- dezwemmer G. de Bruyn uit Amers- foort een flinke voorsprong op een af- stand van ongeveer 200 meter gevolgd door Kayser, na wie op 100 meter af- stand Lenie de Nijs volgde. Maar meer in de richting van Breskens zwom daar mej. Koster uit i Bussum, die sterk van de stroom 1 gen. Grandval hoopte dat men ondanks dit alles toch weer de kracht zal vin den nodig om weer de weg der over eenstemming te gaan. Intussen heeft de Sultan van Ma rokko Zaterdagnacht aan de Franse resident-generaal een lijst met namen van personen overhandigd, die hij in een Marokkaanse regering wil opne men. Maandag wordt in Aix les Bains de bespreking gehouden tussen enkele Franse ministers en Marokkaanse autoriteiten. Faure is reeds naar de plaats vertrokken. Ook uit Spaans-Marokko worden on lusten gemeld. Hier hebben bijna 30.000 Marokkanen betoogd voor de terugkeer van de exsultan Ben Joesoef. Vandaag maakten de Franse autori teiten in Algiers bekend, dat de Fran se troepen gisteravond in de opstan dige gebieden in Algerije de orde had den hersteld, ’s Nachts hebben zich geen incidenten meer voorgedaan. De aanvallen der verzetslieden waren des middags om 1 uur plaatselijke tijd be gonnen, gelijktijdig in Constantine, Philippeville, Guelma en verscheidene dorpen. In Constantine werd de actie inge luid door vier bomontploffingen. Een der bommen ontplofte in een café in het centrum van de stad, waardoor veertien personen werden gedood. Op hetzelfde ogenblik vielen verzetslieden een politiebureau in de Arabische wijk van Constantine aan. Troepen en po litie omsingelden direct de stad en gin gen tot de tegenaanval over. In Philippeville kwamen negen blanken en negen militairen om het leven. De politie nam twee vracht auto’s met explosieven voor de opstan delingen in beslag. Bij een massale aanval van de opstandelingen op een politiebureau en kazernes in Philippe ville sneuvelden 50 opstandelingen. In verscheidene plaatsen in de buurt van deze stad beschoten de opstandelingen Vandaag reeds zijn vele slachtof fers van de terreur begraven. Dui zenden woonden vanmorgen in Casa blanca de ter aarde bestelling van de slachtoffers bij. Rondom het Mohammedaanse kerkhof hadden de Franse troepen zich samengetrok ken om meer incidenten te voorko men. Boven het kerkhof vlogen drie verkenningsvliegtuigen. En ondertussen ondernamen de na tionalisten elders weer een nieuwe aanval. Dit keer hadden zij het ge munt op Khoerigba, het belangrijkste fortcentrum ter wereld, dat 120 km ten Zuiden van Casablanca ligt. Uit Oead Zem vertrokken onmiddellijk vliegtui gen, tanks en troepen naar de bedreig de plaats. Er ontwikkelden zich hevige gevechten. Tenslotte slaagden de Fran sen erin een cordon te trekken rond de reeds brandende stad. Nadere bij zonderheden ontbreken nog op dit ogenblik. Uitgave: .Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. ^kantoor: Goes, L. Vorststr. Cl 2438 (b.g.g. voo" redactie L voor advent, enz. 2970), Vlissingen: Nieuwstr. ■Cipf 326; Middelburg: Korte ICctr 35- Tel. administratie Teï redactie 2347; Ter- l^euzen: Dijkstraat 26-28. I Exploitatie: VLISSINGEN, 20 Augustus Hoewel de kranige en vooral tactische Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. I De verwachte wanordelijkheden braken uit op de dag, waarop Sul- I tan Sidi Ben Joesoef twee jaar geleden wegens aanhoudende weigering I tot samenwerking met het Franse bestuur werd verbannen. De Nationa- I listische partijen hebben thans de verbannen Sultan tot hun idool ge- I maakt, in wiens naam de moordpartijen worden verricht. De eis van de I opstandige beweging is de terugkeer van de Sultan en het herstel in I zijn waardigheid. I In de plaats Oead-Zem ongeveer 300 km ten Zuiden van Casa- I blanca, deed zich een verschrikkelijke afslachting voor. Marokkaanse nationalistische terroristen, die werden gesteund door leden van stammen in het naburige heuvelgebied, wisten de Europese wijk vijf en een half uur te beheersen. Minstens 52 Fransen zijn in die tijd op afschuwelijke wijze afgeslacht. Toen de opstandelingen naderden weigerde de aanwezige politie vuur wapens aan de blanken uit te rei ken, omdat men een nog grotere I ramp vreesde. Toen echter berichten I over wilde moordpartijen op boer derijen van blanken de stad bereik ten, werden de wapens verstrekt aan de blanken, die naar het stad huis vluchtten, op het ogenblik dat de benden de stad binnenstormden, s

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1