N Economischer autorijden! deelname voor meer Kleuters van A Scholieren aan Tholen straks in nieuwe school Steeds Goese Fruitcorso de bonenpluk op Zuid-Beveland Merkwaardige oudheidkundi ge vondsten te Coudorpe bij Driewegen „JUDAS” opgevoerd door „DE HORSTSPELERS” Ooi Hoe de verdere verwerking de fabriek geschiedt reg THEORIE OVER DE DOOD VAN EEN RIDDER.... op de in 03 Voorloper van groter evenement? Lenie de Nijs verbetert wereld record 880 yards Middelburgs openluchttheater „Toorenvliedt'' beleefde eerste openbare voorstelling Vertrouw op de wereldreputatie van (tsso Uitkering gemeente' fonds thans verhoogd In Serooskerke (Sch) zal monument verrijzen „Kleuterlust” werd gisteren geopend door Commissaris der Koningin Vrijde en nam aan Het eerste in den lande - economisch rijden - geen de blauw witte Esso pomp. Nuttige vacantiebesteding Tienduizenden auto’s in Nederland geven uitsluitend ’t hoogste rendement met hoogwaardige benzine. Esso Extra levert Uw motor onge kende mogelijkheden. Maak er echter een wijs gebruik van. De extra kracht van Esso Extra kan U verleiden tot te weinig schakelen en te bruusk accelereren. Doe dit niet als U het grootst mogelijke aantal kilo meters uit een liter wilt halen. te: on ee „Krantenbericht" uit 1294 Een goed automobilist profiteert van alle voordelen van Esso Extra. Fellere acceleratie gepingel. Tank aan 1 Blancheren Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. dam Koeatl: tot pre jaar ge van k' afgezel schap hij en: drie te -■ Hoofdonderwijzer en amateur-oudheidkundige uit Kwadendamme nam deel aan onderzoek Sterilisatie Ter nagedachtenis van de rampslachtoffers Ge/u/cwensen en vele geschenken Evangelieverkondiging in bijzondere vorm ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 19 Augustus 1955 Ingezonden Mededeling (Adv.) ge- een van de skeletten gedateerd. Dit geschiedt aan de hand van scherfvondsten en de bo demgesteldheid. Na conservering worden de skeletten op grote zolders bewaard samen met nog duizenden voorouders. Waarom men dit alles doet? Eenvoudig om, indien men eens een uitgebreid on derzoek wil instellen over de bevolking van Zeeland in de 14e en 15e eeuw, men het gegroepeerde materiaal onmiddellijk ter beschikking heeft. Zo zou men zelfs een onderzoek van de Nederlandse be volking plaats kunnen hebben. w kl a< di 9' k< ti te tc te v v n li t< c d •y c s C IK Schc tere: geve Koe dert die den he dat mei in gen vat. NIC en pol bij ow nen, verdai den. i genis Naast elkaar liggen ze geknield in het veld: Jan en Mies, Albert en Jo, en nog GOES, 18 Aug. Een evenement, dat men jaarlijks wil laten terugkeren en dat men ook ver buiten Zeeland bekendheid wil geven is de Goese Fruitweek met en dit is, voor zo ver bekend, het eerste in den lande een fruitcorso. Deze fruitweek, waar aan een driedaagse floraliatentoonstel- llng vooraf gaat, wordt gehouden in de week tussen 10 September en 17 Sep tember en zal, zo vertelde men ons vanmiddag tijdens een persconferentie, ongetwijfeld veel bezoekers trekken. Slaagt deze proef dan is het wel licht niet onmogelijk, dat men zal trachten Zuid Beveland als fruitge- bied meer bekendheid te geven in een grootscheepse actie die van het vroege voorjaar, als de bomen in bloei gaan staan tot het late najaar, als de vruchten geplukt worden, zal duren en die bijvoorbeeld de naam „Van Bloesem tot Fruit” zou kunnen krijgen. Er is aan deze fruitweek een kleine voorgeschiedenis verbonden, In het voorjaar van dit jaar werd te Goes een commissie opgericht die, onder de in tweeën of drieeën splitst. Is dit beurd, dan belanden ze in ketels, waar ze worden „geblancheerd”. Dit is een soort stoomproces, waarbij men er echter zorgvuldig voor waakt, dat de bonen gaar zouden worden. Want het uiteindelijke sterilisatieproces maakt de bonen vol doende gaar om straks in de keuken door de huisvrouw slechts opgewarmd te wor den. Uit de ketels komend, worden de bonen in warm water gewassen, waarna ze via sproeiers een koude douche ondergaan, om af te koelen. Het water in de bakken, waarin dit alles gebeurt, wordt steeds automatisch ververst. De bonen komen nu terecht op een grote tafel, rond welke rappe meisjeshanden bezig zijn, de bonen met stampers aan te drukken, en de ge reedstaande bussen te vullen, tot aan de rand. Over een transportband glijden de bussen naar een „exhaust-box”, waarin ze ii En als ze hun werk hebben gedaan, haalt een vrachtwagen van de fabriek de bonen op, en begint „binnen” door vakmensen de verdere bewerking. In draaitrommels worden door middel van messen de punten van de bonen verwij derd, waarna deze op een transportband worden geleid. Aan deze band controle ren sorteerders en sorteersters met grote zorgvuldigheid of er „zwarte” tussen zit ten, en tevens letten ze goed op, of er geen enkel boontje onafgewerkt door de mazen van de draaitrommels is geslipt. De aangestoken exemplaren worden di rect weggegooid, omdat die voor de con sumptie uiteraard ongeschikt zijn. Het sorteerwerk moet vlug gebeuren, want de band loopt onverbiddelijk verder De bonen gaan nu naar de snijmachine, welke ze, al naar gelang van hun grootte, een korte toespraak, waarin hij het pret tig noemde, dat Tholen de eerste kleu terschool heeft gekregen op het eiland. Over de bouw der school zei hjj voorts nog, dat men voor een bescheiden prijs een voortreffelijk werk tot stand heeft gebracht. Namens de aannemers sprak voorts de heer W. de Korte. Mej. J. Ketelaar sprak namens het onderwijzend personeel en mevr, de Wed. Klompe de Lange namens de Ned. Protestanten Bond. Nadat de heer Bal in zjjn slotwoord de sprekers nog eens dank had gebracht en hij verscheidene schriftelijke geluk wensen had voorgelezen ondermeer van het bestuur der Chr. Kleuterschool weid de bijeenkomst gesloten en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. TER GOES. „In de vrese lijke veldslag te Baarland tussen het invasieleger der Vlamingen, dat korte tijd geleden op de Bevelandse eilanden is geland, en de Hollan ders, is een der Hollandse edel lieden door een lans van een der Vlaamse krijgslieden getroffen. De lans drong in 's ridders hoofd. Hij sloeg voorover van zijn paard en overleed onmiddellijk. Het stoffe lijk overschot zal bijgezet worden in de kerk te Coudorpe Dit, U vreemd klinkend bericht zou on getwijfeld in de kranten van die tijd ver meld zijn. Maar in 1294, tijdens die veld slag tussen de Hollanders en Vlamingen bestonden er nog geen kranten. En hoe wel ongetwijfeld vlijtige monniken deze slag in de annalen hebben vermeld is over genoemde ridder niets bekend. Vele eeuwen rustte hij in zijn graf. Maar enkele jaren geleden besprong de zee het land en vernielde het. En er kwa men draglines en bulldozers, die even on barmhartig als de zee, maar uiterst noodzakelijk het land doorploegden, het bloot legden en egaliseerden. En zo stootte nog ongeveer een maand geleden een dragline op overblijfselen van een kerkhof. Dat is de laatst jaren op vele plaatsen In Zeeland gebeurd. Op Schouwen-Duive. land, Tholen, Walcheren, en in West Zeeuwsch Vlaanderen kwam de techniek met zijn machtige instrumenten en woel de het verleden boven. ONDERZOEK. Toen men ook in Coudorpe tot de ont dekking kwam, dat er wellicht hele oude vondsten waren te doen, kwam de oud heidkundige dienst er bij o.l.v. de heer A. van Pernis en dr van Limborgh de énthropoloog uit Utrecht. Met een door de Grontmij beschikbaar gestelde drag line ging men aan het graven en vond de overblijfselen van een oude kerk, vlak achter de vliedberg die men daar achter Driewegen kan zien liggen. Van de kerk Vond men alleen de tracering. Geen puin doch een laag stof, die aangaf, dat de kerk ongeveer 20 bij 11 meter mat. Men vermoedt, dat het een zgn. staan- kerk is geweest zonder banken. Onge veer 11 meter uit de kerk vond men nog Overblijfselen van een zwaar pulnspoor, wellicht van de kerkmuur. AMATEUR-OUDHEIDKUNDIGE. De man, die ons dit allemaal verteld heeft is de heer De Boo, hoofdonderwjj- iet te Kwadendamme. Hij heeft een bij zondere voorliefde voor oudheden in zijn woningen kan men daarvan bijzon dere staaltjes zien en heeft persoon lijk samen met beide hierboven genoemde oudheidkundigen, aan de opgravingen in Coudorpe deelgenomen. 1300 schat, is het best mogelijk dat hij gedood werd in die merkwaardige slag te Baarland: „Hij moet nog niet oud zijn geweest want” en hij toonde het gebit „geen tand of kies ontbreekt. UTRECHT, 18 Aug. Lenie de Nijs van De Robben uit Hilversum is er in geslaagd het wereldrecord over de 880 yards te verbeteren. Zij noteerde een tijd van 10 min. 58,1 sec. Het oude re cord stond sedert Juni 1954 op naam van Lorraine Crapp (Australië) met 11 min. 0,2 sec. Het Robbenzwemstertje verbeterde tevens het nationaal record op de 800 meter, dat sedert 23 Juli 1955 op haar naam stond. Zij deed over deze af stand 10 min. 55,4 sec. Mary Kok had tevoren een poging gedaan om het we reldrecord 880 yards te breken, maar met haar tijd van 11 min. 22,4 sec. bleef zij ruim 2 seconden boven de tijd van Lorraine Crapp. zoveel anderen. Ze komen uit totaal verschillende plaatsen van Zuid-Beveland, en hebben elkaar nooit eerder gezien. Maar nu plukken ze, vaak onder een goed gesprek, bonen, sperciebonen en snijbonen. Want ze willen hun lange vacantie goed besteden, deze scholieren. En bovendien verdienen ze er nog een aardig zak- of spaarcentje mee. De een moet nog een trip door Zuid-Limburg maken, voordat straks de schoolbel weer luidt, en kan een douceurtje best gebruiken, een ander is een kapitaaltje aan het fokken voor een nieuwe fiets, en ziet in het werk op het veld een mogelijkheid om gauwer aan zjjn ideaal toe te zijn. Allen zjjn zjj in tjjdelijke dienst van een conservenfabriek in Kapelle, die hun diensten erg op prijs stelt, omdat haar er veel aan is gelegen, de oogst op tijd binnen te krijgen. BE Lufil Duits temb keer werd De de e vlieg een Duit zouden ongetwijfeld meerdere fers in één graf geborgen zjjn. Het kan haast niet anders of overstroming is oorzaak geweest het verval van Coudorpe. Tussen de stenen overblijfselen vond men geen mortel maar ebslib. Dit wijst op een langdurige overstroming want mortel verteert in het zout. Op het kerkhof vond men verscheidene nog vrij gave skeletten. Ondermeer drie graven van moeders met een baby. Tus sen de schedels vond men één langsche del en één kortschedel, waaruit weer blijkt, dat het Germaanse en het Romaan se ras ook hier vertegenwoordigd waren. Een en twintig volledige geraamten zijn naar Utrecht vervoerd naar het Anthropologisch instituut. Daar worden ze schoongemaakt, gedroogd en gebleekt in de zon, gesorteerd en vervolgens geca talogiseerd. Na overleg met de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek worden Beroepen te Besoyen, J. van Vliet te Zetten-Andelst. Aangenomen naar Graft, M. J. van de Ende te Middelbert. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Driesum, E. R. Postma te Blokzijl. Ook midden in de kerk vond men een stenen graf dat zwaar geschonden was. Het leek op een dubbel graf. In het Oostelijke lagen drie skeletten en in het andere een, waarschijnlijk van een pries ter aangezien het hoofd in Oostelijke richting lag. Van overblijfselen van een kelk of iets dergelijks was niets meer te vinden. HET GRAF. Ook over het graf, waarin men het ske let vond, weet de heer De Boo nauw keurig de gegevens te vermelden. Men vond het in een hoek van de kerk op 1.10 m onder het maaiveld. Het was ge bouwd van zgn. kloostermoppen, zware steen van zeker 13 cm breed. Er was dui delijk geen kist gebruikt en vermoede lijk is het stoffelijk overschot in wind sels begraven. In de hoeken van het graf vond men kramachtige uitsteekstels waarop een balklaag moet hebben ge rust met daarop twee lagen kloostermop pen en de deksteen. De onderste laag van de kloostermoppen was in het graf ge stort. Merkwaardig was de vondst van overblijfselen van ijzer onder de schedel, overblijfselen, die mogelijk wijzen op een helm. De lengte van het stoffelijk overschot was 1.90 m. De overledene moet dus een man van grote afmetingen zijn geweest. Trouwens het graf was 2.45 m lang en 86 cm breed. lu zijn schatkamer hij noemt het zelf zijn „rariteitenkabinet” lagen zijn vondsten. Vele scherven zwart aar dewerk en andere dingen. Ook liét hij ons een oude munt zien. Hij kon deze munt nog niet thuis brengen en dat wil wel wat zeggen aangezien hij een collectie bezit, waaronder zich oude munten uit alle delen der wereld be vinden. En nu komen we meteen terug op onze ridder. De heer De Boo bezit namelijk diens schedel, die hij en dat was uren- .lang werk volledig gereconstrueerd heeft. Stukje na stukje heeft hij de sche- deldeeltjes weer aan elkaar gepast. En toen dit werk gereed was heeft hij een theorie opgesteld over diens dood. ,,Kjjk” zei hij, „hier in de linkerboven- kaak kwam de stoot van de lans het eerst, de linkeroogholte, de linkerkant van de neus en de linkerbovenkaak ont breken. De punt van de lans is iets bo ven de kruin door het schedeldak ge komen. Kjjk maar, er is een driehoekig scherfje uit geslagen en ook twee afron dingen van de lanspunt zjjn duidelijk te zien.” We keken; het was zo. De schedel was op die plaats het meest gebarsten. De ridder moet na de stoot voorover van het paard zijn gevallen, Waarbij de lans zijn schedelbasis verniel de. „Bij een steekspel kan dit niet geweest zijn”, zegt de heer De Boo, „want daar gebruikte men lansen met afgeknotte punt. En aangezien men ongeveer de oud heid van het graf waarin hij lag op 1200 MIDDELBURG, 18 Augustus. Judas, de discipel, die Jezus verraden heeft. De man, die niemand sympa thiek vindt. De man ook, die Jezus volgde, omdat hij er zijn eigen belang mee gediend vond. Die er wel „Iets in zag”. Maar ook een man, die ons, men sen van de twintigste eeuw, zeer dicht nabij staat. Die ook in deze tijd zou kunnen hebben geleefd Dit werd ons duidelijk, toen wij van avond onder een sterrenhemel, temid den van zacht in de wind wiegende bomen, opgevoerd zagen „Judas”, het lekenspel, zoals Hubert Gignoux het Iljeeft geschreven en zoals „De Horst- spelers” het opvoerden. Men zal onder de indruk gekomen zijn van de wijze, waarop de Franse schrijver de geschiedenis van Judas heeft verteld en zoals de wika’s van „De Horst” onder leiding van Ben Al- bach dit spel hebben opgevoerd. De honderden, die vanavond in het openluchttheater „Toorenvliedt” bij- HET EINDE VAN COUDORPE. Volgens overleveringen deden in 1298 de bewoners van Coudorpe hun beklag, dat hun dorp onbewoonbaar werd door kwel van zout water. Zij kregen toen verlof (mogelijk van Jan II van Brabant) om de polder van Driewegen in te pol deren en daar te gaan wonen. In 1351 was de verhuizing voltooid met de inge bruikname van de kerk van Driewegen. Anderen zeggen, dat Coudorpe bezocht werd door de pest en uitstierf doch ook dit Iqkt onmogelijk aangezien in Zeeland nooit pest is geweest. Cholera of typhus lijkt evenmin aannemelijk aangezien in het kerkhof, dat men heeft gevonden geen énkel graf aanwezig was, dat wees op haastwerk. Bij een ernstige epidemie slachtof- ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW” - DEN HAAG worden voorverwarmd, hetgeen gebeurt om de temperatuur van bus en inhoud te verhogen. Dit is nodig om het blik het benodigde luchtledige te geven. Hierna worden de bussen volgespoten met heet water en wat zout. En zijn ze gereed om in de felsmachine van deksels te wor den voorzien. Bij deze gang van zaken wordt als het ware de rand van het dek sel opgerold rond de rand van het blik De bussen zijn thans gesloten, doch daarmee is het „technisch” proces nog niet voltooid. Want ze worden nu onder gedompeld in grote steriliseerketels (auto claven, waarvan de eerste een hitte van 120 graden ontketent, en de laatste voor een afkoeling tot 40 graden zorg draagt. Zulks dient om de houdbaarheid van de bussen te toetsen, opdat deze tegen alle klimatologische omstandigheden bestand zullen zijn. In de verpakkingshal volgt dan het laatste proces: het etiketteren, wat een secuur werkje is, en de verpakking van de bussen in sterke kartonnen dozen. En dan gaan deze met hun kostelijke in houd op weg door de wijde wereld. Want heel veel is voor export bestemd. Een jaai’ of drie geleden was het voornamelijk Engeland, thans is het Duitsland, dat de meeste vraag heeft. Verder vindt er ex port plaats naar diverse andere landen in West-Eüropa, ja zelfs naar Afrika en Azië. Natuurlijk is een en ander sterk af hankelijk van de lopende handelsaccoor- den. Straks breekt voor de conservenfabrie ken een moeilijke tijd aan, want dan komt de fruitoogst, en zullen er wel werk krachten tekort zijn, al probeert men die DEN HAAG 18 Aug. De minister van binnenlandse zaken heeft aan gemeentebesturen medegedeeld, 0 zijn ambtgenoot en hij in de direc en indirecte gevolgen van de alg mene verhoging van salarissen en 1 nen per 1 October 1954 en in de 8 volgen van de herziening der wed van het overheidspersoneel per 1 J. j 1955 aanleiding hebben gevonden treffen van budgetaire voorziening te bevorderen, waardoor het Perc,ff tage der algemene uitkering na kan worden bepaald op 138. In v f band met de loonronde per 1 ®ct0„n. 1954 zal voorts het uitkeringsperc „j tage voor 1954 alsnog van 126 op worden verhoogd. SEROOSKERKE (Sch.), 18 Aug. In de gisteren gehouden verga dering is de raad accoord gegaan met een voorstel van B. en W. om ter na gedachtenis van de rampslachtoffers uit de gemeente een monument te doen plaatsen. Met de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk is reeds contact op genomen om dit monument op het Kerkplein te laten verrijzen. -o- Korfbalwedstrfld. Het eerste twaalftal van Tjoba speelde een vriendschappelijke korfbalwedstrijd tegen TOGO I uit Goes. TOGO won na een aantrekkelijke wed strijd met 53. THOLEN, 18 Aug. In tegenwoordigheid van vele genodigden heeft de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, vandaag de kleuterschool „Kleuterlust” van de Stichting Alg. Kleuterschool geopend. Voordat hjj het lint in de stadskleuren, dat de toegang afsloot, doorknipte, hield hij een korte toe spraak, waarin h(j de hoop uitsprak, dat deze school, die daar zo bescheiden achter de kerk verborgen ligt, zal mogen bijdragen tot meerdere welvaart van Tholen. Voordat deze opening plaats vond wer den de genodigden verwelkomd in Het Hof van Holland door de voorzitter van de Stichting Alg. Kleuterschool, de heer J. H. Bal. Deze richtte een welkom tot de heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woning toezicht in Noord Zeeland, het bestuur van Volksonderwijs, het bestuur van de Stichting Alg. Kleuterschool, alle oud- personeelsleden van de school en ook anderen. In net kort memoreerde spr. de ge schiedenis van de school die destijds be gon op een bovenzaal van een hotel. DE OPENING. Na d.:t welkom wandelde men naar de kleuterschool, waar ook Jhr de Casem broot zich bij de aanwezigen voegde. In zijn toespraak toonde de Commisaris der Koningin zich verheugd over de totstand koming van deze school. Hij bracht de Tholenaien een welverdiend compliment voor het uitdenken van namen. Deze naam „Kleuterlust” is een vondst. Dat Tholen zo’n mooie school heeft gekregen verheugde hem omdat vroeger de scho len waren gehuisvest in afgekeurde ge bouwen terwijl de onderwijzeressen les moesten geven voor een salaris waarvoor men zich schaamde. De drie zusjes Van Vossen stonden op hun paasbest gekleed naast hef hoofd der school mej. J. J. J. B. Ketelaars en boden hem de schaar aan, waarmee hij ver volgens het lint doorknipte. GELUKWENSEN. Nadat de genodigden de prachtige school hadden bewonderd werden in Het Hof van Holland vele gelukwensen uitge bracht. Burgemeester mr A. J. v. d. Hoeven van Tholen noemde in zijn toespraak de stichting van deze school een loffelijk initiatief. De heer Bal dankte hem vriendelijk speciaal ook voor de steun der gemeente en het fraaie bloemenperk dat van ge meentewege voor de school is aangelegd. De oud-voorzitter van de Stichting Alg. Kleuterschool en vroeger hoofd der O.L. school van Tholen de heer J. Liefaard herinnerde aan de stichting van de school en noemde deze bouw de kroon op het werk. Hij bood een geschenk in couvert aan. De bouwkundige, de heer J. J. Kramer uit Tholen bood mede namens de aanne mers een glijbaan aan. Namens de afde ling Tholen van het Nutsdepartement sprak dr P. J. Duinker uit Tholen, die met een fraaie electrische klok kwam aandragen. Jhr de Casembroot hield eveneens nog tot in de wijde omgeving aan te trek Want dan zijn Jan en Mies, Albert en niet meer beschikbaar, om in de bong een handje te helpen, omdat de sc banken hen weer zullen hebben op» eist naam „evenementscommissie” moet zorgen voor wat leven in de brouwe rij. Deze evenementscommissie dacht direct aan een fruitcorso en stelde een speciale „fruitcommissie” in. GOEDE DEELNAME In het begin bleven de fruittelers wat aan de kant staan doch nu is de deelname reeds gegroeid tot 25 wa gens. De fruitweek begint op 10 Septem ber met het optreden van de Haagse showband „Paul Kruger” die des mid dags om vier uur een mars door de stad zal maken en ook des avonds zal optreden. Gedurende de fruitweek zal een etalagewedstrijd gehouden wor den en vinden regelmatig concerten plaats. Dinsdag 13 September worden duizenden verpakte appels uitgedeeld waaraan een attractie is verbonden. Woensdag daarop volgt weer een con cert met wellicht een turndemonstra- tie en Donderdags en Vrijdags evenzo. Op Vrijdag zal bovendien een open luchtfilm over fruit worden gedraaid. EEN KONINGIN Zaterdag 17 September is een hoog tijdag want dan zal des middags om drie uur en des avonds om half acht het fruitcorso door de stad trekken. Tijdens de middagoptocht zal een fruit- koningin, vergezeld door hofdames de koningin wordt uit de fruitwereld en de hofdames uit de middenstand gekozen prijzen uitreizen. De beide optochten zullen door mu ziekcorpsen begeleid zijn en des avonds zal de stoet feeëriek verlicht worden met flambouwen. Op de Grote Markt zal een radiogezelschap voor wat gezelligheid zorgen. Het is niet on mogelijk, dat ringrijders en versierde sjezen in het corso zullen meerijden. een waren, kwamen hiervan diep on der de indruk. Want dit spel wasmeet dan spel alleen: het was de verkondi ging van het Evangelie. Het Evangelie, waarbij Jezus Christus centraal werd gesteld, de machteloosheid van de dui vel diep werd beklemtoond. Judas had te kiezen tussen Jezus en zichzelf. Bij koos voor zichzelf. Gignoux stuurt zijl gehoor naar huis met de beklemt» vraag: Wie kiest U, Jezus of Uzelf We hebben bewondering voor de wijze, waar op „De Horstspelers” op eenvoudige, maar doordringende wijze het Evangelie hebben gebracht op een geheel andere wijze, dan velen mis schien gewend waren. Voor de pauze presenteerden de spelers zich in een korte schets, waar na zij „Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht” van Hella S. Haas- se opvoerden. Ds E. Sneller, voorzitter van de Her vormde Jeugdraad Middelburg, kon in zijn openingswoord o.m. verwelkomen de Commissaris der Koningin, jhr i® A. F. C. de Casembroot en zijn echt genote, alsmede de burgemeester w dr N. Bolkestein. Hij bracht de mede werkenden dank. Aangezien het hier de eerste open bare voorstelling in het openluchtthe ater betrof, sprak ook de burgemees ter. Hij herinnerde er aan hoe de over heid zich in deze tijd ook met de cul tuur dient te bemoeien. Hier ligt e* ter het gevaar voor een conflict, w® men al spoedig op geestelijk terrein komt. Het verheugde hem daar® zeer, dat twee organisaties van de Net Herv. Kerk, de plaatselijke jeugdrad en de provinciale culturele commiss® voor het eerst gebruik maken van mogelijkheden, die het openluchtthe ater biedt. Hij verbond daaraan ook de wens, dat beide organisatie» een dergelijke opvoering, gedeeltelij-' met ontspanning, maar in hoofdzaa toch ook met een uiting van kunst tot een jaarlijks terugkerend evene ment zullen maken. G. d. V-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2