de „Gelderland Hoezee voor aan en van excuus Zweden EUROPESE COMMISSIE YOOR SAARLAND BIJEENGEROEPEN I t UsF Arbeiders in Limburgse mijn door instorting opgesloten Actie van pro-Duitse partijen brengt grote onrust Frans Kabinet weigert voorstel van Sultan Marokko Bulgaars Frankrijk A I •/W« a M W ImB Hi Na de relletjes in Saarbrücken Lady Baden Powell met helm naar weer Stakers in gevecht met de politie Voorstellen Bevan Europa van De landbouw en de loonpolitiek de Ling indersgj and. ®el Vandaag weer n Indische mars Goa wk 1 i i i Tsjoe vraagt weer om een collectief veiligheidspact Nieuwe politieke moeilijkheden voor de onafhankelijkheid Ernstige onlusten Antwoord op protesten Ernstige onlusten in Nantes FW- X KWIJT Lr Hei neergeschoten Indische vliegtuig Geen Regering naar eigen keus in r Geen reden iot ongerustheid ZIERIKZEE RAAKT GEMEENTEPOLITIE ASSER 1RS iLDË 1 fe. JS j, Hein*' i .14 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD1VOOR ZEELAND Weer incidenten Amerikaans protest bij Russische autoriteiten in Berlijn PAKISTAANS PROTEST BIJ INDIA Het was te erg. Ds J. M. Bloemkolk met emigrantenschip mee Grote staking in Madras Laan Le Cointre N'V” re‘ Goes Vrij warm Vele gewonden treinbotsing in Hamburg traïSRG, 18 Aug. Op het cen- dag een o n *Van hamburg is vanmid- daatide in„eCtr*lScbe trein op een stil- verwondin5ere<^en’ personen liepen gen op, van wie vijf ernstig. K l&sil 3ina j lie JAARGANG No. 3169 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (Zie pagina 4). It irg zwaar bewolkt licht bewolkt VRIJDAG 19 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt aan de orde- Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Mej. Goedegebuure te St. Annaland leidster van de chr. kleuterschool is ont slag verleend in verband met haar be noeming tot assistente bij de politie te Rotterdam. chepad sdijk ZEEUWSCH DAGBLAD Augustus. licht bewolkt half bewolkt half bewolkt 28 26 25 27 gr. 20 22 regenbui 22 - 24 22 27 25 26 Gelderland”, de laatste van de uit vier vaartuigen bestaande A-klasse voor de Kon. Marine, is Woensdag op de werf Wilton Feijenoord te Rotterdam officieel in dienst gesteld. Het schip werd op 19 September 1953 te water gelaten. De foto toont de beman ning van de „Gelderland”, die vanaf de dekken een driewerf hoezee, op de nieuwe aanwinst uitbrengt. is geschonden. Onbekende vliegtui gen waren Bulgaars gebied overge vlogen en hadden agenten, wapens en propagandamateriaal neergela ten. Al deze incidenten hadden een gespannen toestand geschapen, die het incident van 27 Juli had teweeg gebracht. De Bulgaarse regering zal alle nood zakelijke maatregelen nemen om de schuldigen te straffen en de gezinnen van de slachtoffers schadeloos te stel len. Ook de Franse regering heeft een Bulgaarse nota ontvangen, als ant woord op een Frans protest naar aan leiding van het bewuste incident, waarbij behalve Zweedse ook Franse burgers zijn omgekomen. ,s - S Intussen hebben zich weer ernstige ongeregeldheden in Marokko voorge daan. In een krottenwijk van Casa blanca werden vanmiddag tijdens ge vechten twee Marokkanen gedood en een onbekend aantal gewond. Er wa ren veel betogers op de straat die, ter wijl zij de politie met stenen bekogel den, riepen ,,Ben Joesoef”. De politie opende toen het vuur. Een van de twee in de krottenwijk gedode Marokkanen werd door de nationalistische landgenoten levend verbrand. Men bond hem aan een paal vast, stapelde het rookgereid, de lucifers uit zijn winkel en hout werk er omheen en stak het geheel in brand. Franse veiligheidstroepen vonden slechts- het verkoolde lijk van de ongelukkige. Vannacht hebben de Franse troe pen een cordon gelegd om de krot tenwijk, waar de demonstranten aangezet door vrouwen grote ver sperringen hadden opgeworpen. TOEZICHT Uit de Franse ministers is een com missie van vijf gevormd, die recht streeks in verbinding staat met resi- dent-generaal Grandval en tot taak heeft de toestand in Marokko nauw- HONGKONG, 18 Aug. De Chinese (communistische) premier en minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, heeft verklaard, dat China een confe rentie wenst, waaraan de Aziatische landen en de landen om de Stille Oce aan, met inbegrip van Amerika, Aus tralië en Nieuw-Zeeland, zouden deel nemen, teneinde tot een collectief be- veiligingspact te geraken, dat op de plaats zou komen van de huidige mili taire verbonden. Voordat een derge lijke conferentie echter bijeengeroepen kon worden, dienden de betrekkingen tussen continentaal China en Amerika en tussen continentaal China en Japan verbeterd te worden. Tsjoe en Lai hoopte „op enige resul taten” van de Chinees-Amerikaanse besprekingen te Genève en spande zich ook in om het daarheen te leiden. Hij achtte de tijd nog niet rijp voor een beraad tussen de Chinese en de Japanse regeringsleiders. BERLIJN, 18 Aug. De Ameri kaanse missie in Berlijn heeft bij de Russische autoriteiten geprotesteerd tegen het recruteren van leden van het Duitse personeel van de missie voor spionnage. De Oostduitse politie voor de staats veiligheid zou onlangs twee maal ge poogd hebben Duitse employé’s van de Amerikaanse missie als spionnen te recruteren. De Russische autoriteiten in Oost- Berlijn worden verantwoordelijk ge acht voor de Oostduitse activiteit in de stad, die uit vier bezettingszones bestaat. LONDEN, 18 Aug. De leider van de linkervleugel van de Britse socia listische partij, Aneurin Bevan, heeft in het weekblad „Tribune” aangedron gen op drie maatregelen, die de Weste lijke mogendheden, volgens hem, moe ten nemen voor de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier in October te Geneve. Deze stappen zijn: 1. Verkorting van de Britse 'dienst tijd. 2. Een ingrijpende wijziging van het embargo op de handel met communis tisch China, al of niet in samenwer king met de Verenigde Staten, 3. Vervanging van Tsjiang Kai Sjeks i- i -1 raad van de Verenigde Naties door een vertegenwoordiger van de regering té Peking. KARATSJI, 18 Aug. Pakistan heeft krachtig bij India geprotesteerd tegen een aanval op het bureau van de Pakistaanse waarnemende commis saris in Bombay, die gisteren plaats had. Volgens de Pakistaanse nota moest de commissaris de Pakistaanse vlag verwijderen om schending er van door betogers te voorkomen. (De betogingen hielden verband met de mars van Indische „vreedzame ver zetslieden” in de Portugese gebieds delen in het begin van de week). -o- ’s-GRAVENHAGE, 18 Aug. Het dagelijks bestuur van het Landbouw schap heeft een bespreking gewijd aan de huidige situatie op het gebied der algemene loonverhoudingen, waarover thans overleg wordt gepleegd tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid. Het dagelijks bestuur staat in over eenstemming met de hoofdafdeling so ciale zaken op hef standpunt, dat, voorzover uit dit overleg een verho ging van het algemene loonpeil zou voortvloeien, het agrarisch bedrijfs leven daarbij niet achter kan blijven. De eis tot sociale gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbare ar beidersgroepen, waarvan de verwezen lijking steeds een der belangrijkste doeleinden heeft uitgemaakt van de Stichting voor de Landbouw aldus het landbouwschap, dient ook voor de toe komst volledig gehandhaafd te wor den. Daarbij wordt er vanuit gegaan, dat, teneinde ook in feite tot deze loon politiek in staat te zijn, het agrarisch bedrijfsleven moet kunnen rekenen op onverminderde handhaving van de door de regering op het gebied van de prijsvorming van landbouwproduc ten gedane toezeggingen. thouden worden. Tevens heeft Dehousse, gezien de ongunstige ■ikkeling in het Saargebied een - BVesteuropese commissie voor I De relletjes begonnen gistermorgen, lloen premier Hoffmann zich te Neun- liirchen uitsprak voor een Europese I status van Saarland. I Verscheidene honderden betogers, die voor het grootste deel aanhangers Inren van de pro-Duitse partijen, le- Ijerden gevechten met de politie en hooiden met stenen. De demonstran ten riepen leuzen als „Duits is de Ijiar” en zongen het Duitse volkslied. Hoewel vier politiemannen wer- den gewond wist men toch met be- hulp van traangasbommen en sterke waterstralen meester te blijven van I het terrein. De demonstranten trok ken af, terwijl ze zongen: „Der Dicke muss weg”. Met die dikke werd premier Hoffmann bedoeld. De betogingen zijn zelfs een van de Duitsgezinde partijen, de Saarlandse Christendemocratische partij, te erg geworden. Het partijbestuur drong er vandaag bij de bevolking op i verkiezingscampagne rustig en lijk te laten verlopen. „Wij willen ons het vertrouwen van de publieke opinie in de wereld waardig tonen. Daarom wijzen we elke gewelddaad af”, aldus de oproep van de partij. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bargeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Billissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ’s GRAVENHAGE, 19 Aug. Ds J. M. Bloemkolk, geref. predikant te Ede, zal als geestelijk verzorger van 1500 emigranten begin September a.s. een reis maken per schip naar Austra lië. Vandaar gaat ds Bloemkolk naar Djakarta, om met de Sibajak, die re- D—jo--: patriërenden uit Indonesië naar Ne- vertegenwoordigers in de veiligheids- derland brengt, thuis te varen. In December is ds Bloemkolk dan weer in zijn gemeente terug. s-GRAVENHAGE, 19 Augustus. In de steenkolenmijn Willem Sophia te Spekholzerheide is gisteravond omstreeks half negen een in storting geschied op de nieuwe, in aanleg zijnde 217 meter verdieping. Drie arbeiders bevinden zich achter de instorting. Met hen wordt contact onderhouden via een buis, waardoor ook voedsel aan hen wordt verstrekt. Alle pogingen worden in het werk gesteld hen z<J spoedig mo gelijk te bevrijden, aldus werd van de zijde van de directie van de mijn medegedeeld. Deze voegde hieraan nog toe, dat er geen reden tot enige ongerustheid behoeft te bestaan. De wereldpadvindstersleidster Lady BadenPowell is ongetwij feld verheugd, als zij kennis maakt met de gidsen en kabouters uit Canada, zoals op de foto duidelijk is te zien. Met de meisjes, die haar op het Dorval vliegveld te Mon treal, waar zij vanuit Engeland is aangekomen, begroetten, heeft zij een brandweerwagen bestegen, en zelf heeft zij een brandweerhelm op haar hoofd gezet. Lady BadenPowell is op weg naar de achtste wereldjamboree, die te Niagara, bij het Ontario- meer wordt gehouden. I BOMBAY, 19 Aug. Het uit ver- I tegenwoordigers van alle Indische par- I tijen bestaande comité voor de „be- I vrijding” van Goa heeft meegedeeld, I dat vandaag 200 ongewapende vrijwil- ligers zullen trachten de Portugese I kolonie binnen te dringen. Deze man- I uen maken deel uit van een groep van I duizend, welke tengevolge van ver- I voersmoeilijkheden te laat was om aan I de massa-invasie van Maandag jl. deel te nemen. I In de Raad van Staten, de Indische I Eerste Kamer, werd door de voorzitter I Sadhakrisjnan meegedeeld, dat de in- vasie van Maandag aan vijftien In- I diers het leven heeft gekost, terwijl I er 225 werden gewond, van wie 38 I ernstig. Voorts werden er nog tien I personen vermist, van wie er, naar I men aanneemt, zeven om het leven I ajn gekomen. I In Madras werd vandaag door twee I millioen mensen gestaakt om de I slachtoffers te gedenken. I Een algemene staking in het gehele I land, die aanvankelijk voor vandaag I jas uitgeroepen, is evenwel voor on- I Bepaalde tijd uitgesteld. -o- I Het lettend gade te slaan, te waken voor een juiste uitvoering van regeringsbe sluiten en in het algemeen te streven naar een oplossing van het Marok kaanse vraagstuk. In de commissie hebben zitting: pre mier Faure en de ministers July (Noordafrikaanse zaken), Koenig (landsverdediging), Pinay’ (buiten landse zaken) en Robert Schuman. SAARBRÜCKEN, 18 Augustus. Na de relletjes veroorzaakt door je pro-Duitse partijen, die zich gisteren in Saarland hebben voorgedaan, ueft de Belgische voorzitter van de Westeuropese commissie voor het referendum, Fernand Dehousse, zich genoodzaakt gezien de politieke Wders van de partijen bijeen te roepen om de steeds meer verhit wor gde gemoederen af te koelen. Deze bijeenkomst zal morgen (Vrijdag) ont- voltallige zitting uitgeschreven van de de volksstemming. In de oproep der Saarlandse chris tendemocratische partij wordt ver klaard dat het in eerste aanleg pre mier Hoffmann zelf is geweest, die aanleiding heeft gegeven tot ordever storingen. Het waren zijn aanhangers, die hakenkruizen hebben aangebracht op de aanplakbiljetten der Saarlandse Duitse partijen. Later hebben twee andere Duitsge zinde Saarlandse partijen, de vrije de mocraten en de socialisten, het beroep van de christendemocratische partij onderschreven. Ook deze partijen zul len hun aanhangers verzoeken zich van alle gewelddaden tegenover de leden van de partijen, die voor het Europese Statuut zijn, te onthouden. Een dergelijke oproep zal morgen (Vrijdag) in de dagbladen verschijnen. Niettemin hebben zich vandaag nieuwe incidenten voorgedaan. Te Sankt-Ingbert, waar premier Hoffmann een openbare vergadering toesprak, hebben zich ordeverstorin gen voorgedaan, waarbij een politie man en verscheidene betogers w.o. zich communisten en leden van de Duitsgezinde Saarlandse democrati sche en christendemocratische partijen bevonden werden gewond. Ruiten van de zaal, waar Hoffmann zou spreken, werden met flessen inge gooid. Andere betogers poogden het politiecordon rondom het gebouw, waarin vergaderd werd, te doorbre ken. Nadat enige toehoorders, die inter rumpeerden uit de zaal waren gezet, kon Hoffmann zijn toespraak afmaken. Uitgave: I Zeeuwsch Dagblad” L,;W Öiro 274289. I/'kantoor: Goes, L. Vorststr. voo” redactio K advent enz. 2970), F Vlissingen: Nieuwstr. <126: Middelburg: Korte P 25’ TeL administratie b<j redactie 2347; Ter- LJen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: geheel bewolkt 25 onbewolkt half bewolkt 30 licht bewolkt 27 EN IN ONS LAND: J-8, Aug- Droog weer Zuidwesten bewolkinë- Matige Westelijke wind. Vrij warm. -o- PARIJS, 18 Augustus. Het Franse Kabinet heeft het verzoek van de Sultan van Marokko, Mohammed Ben Arafa, om een Regering naar eigen keuze samen te stellen afgewezen. De ministers hebben hem even wel niet kunnen weigeren, dat hij meer tijd aan de samenstelling van zijn Kabinet kan besteden. De Sultan had aan President Coty, die met ya- cantie in de bergen was, een schrijven gericht, waarin hij zei een Rege ring te willen samenstellen naar zijn eigen geweten en persoonlijk ver antwoordelijkheidsgevoel. Hij voelde er niet voor, zoals Frankrijk wens te, een Kabinet te vormen, waarin alle schakeringen van de bevolking vertegenwoordigd zouden zijn. President Coty was na het ontvangst van het schrijven direct naar Parijs gegaan om het Kabinet in een spoed vergadering bijeen te roepen. Nieuwe verwikkelingen hebben zich voorgedaan doordat de Marok kaanse nationale partjjen zonder meer het Franse plan voor een Regering on der Sultan Ben Arafa hebben verwor pen. De partijen verlangden vervan ging van de Sultan door een regent- schapsraad. Om deze reden had de Sultan in zijn brief verklaard, dat het voor hem ónmogelijk zou zijn een Re gering te vormen. Evenwel was hij be reid een georganiseerde oppositie zoals die in andere landen bestaat, te aan vaarden. licht bewolkt 27 zwaar bewolkt 28 zwaar bewolkt 27 half bewolkt 26 zwaar bewolkt. 25 half bewolkt zwaar bewolkt nevel STOCKHOLM, 18 Aug. - De Bulgaarse zaakgelastigde te Stock holm heeft vandaag de Zweedse re gering een nota overhandigd, waar in de Bulgaarse regering haar leed wezen uitspreekt naar aanleiding van het incident op 27 Juli, waarbij een Israëlisch vliegtuig boven Bul garije werd neer geschoten. In deze nota wordt gezegd, dat de instrumenten van het Israëlische vliegtuig in orde waren en dat men aan boord van het toestel dus moet hebben geweten, dat het boven Bul gaars gebied vloog. De Bulgaarse regering beklaagt er zich over, dat reeds enkele jaren het Bulgaarse luchtruim stelselmatig DE BILT, 18 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam j Unden Luxembui i Parijs Bordeaux Grenoble I "ice Genève I Z: rich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen knsbrück tUlJN I ™tne „bonad 1 I Ajaccio NANTES, 18 Aug. Te Nantes is het vandaag tot ongeregeldheden ^ge- ee’n massa-bijeenkomst trachtten de prefectuur, dat door de politie werd gelde de politie met stenen, terwijl barricaden oprichten. Op een gegeven er een politiecordon NANTES, 18 Aug. Te Nantes komen, toen stakende werfarbeiders na een massa-bijeenkomst trachtten door te dringen tot het gebouw van de prefectuur, dat door de politie werd beschermd. Een aantal betogers beko gelde de politie met stenen, terwijl an dere demonstranten van straatstenen barricaden oprichten. Op een gegeven ogenblik werd er een handgranaat naar het politiecordon geworpen, waardoor twaalf mannen werden ge wond. Later liepen nog meer personen verwondingen op, toen de veiligheids troepen met behulp van traangas en gummistokken de stakers uiteen dre ven. De werven waren gesloten door de werkgevers, nadat de inventaris van hun kantoren de dag tevoren door de arbeiders was vernield/ De werkne mers die op deze wijze een loonsver hoging van veertig francs per uur wisten af te dwingen, kregen later te horen dat de werkgevers de nieuwe overeenkomst als nul en van gener waarde beschouwden. Ms. De ju. mi»

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1