Vrouwen San Marino van een M naar J Volgende week vertrekken de eerste Duitsers naar Moskou verloren ongelijke strijd ïladio fa&ngi U P’>TZLE Indonesië leeft nog steeds op vuilnishoop’’ Havenarbeiders mogen en gaan vandaag weer aan het werk Gestolen wapens gevonden Toewijzing van 702 industriewoningen Adenauer wil Adviserende raden in Nieuw-Guinea Communisten Toegestoken hand niet geweigerd Broodslijters mogen andere bakker-leverancier nemen Montgomery dit weekend gast in Nijmegen 1 niet over O.-Duitsland vliegen BONN, 17 Aug. De Westduitse ambassadeur in Washington, Krekeler, is voor consultaties met de Bondsre gering naar Bonn vertrokken. Het be zoek wordt uiteraard in verband ge bracht met de politieke voorbereidin gen voor de aanstaande reis van dr Adenauer naar Moskou, waarmee mi nister Von Brentano thans in Bonn begonnen is. bedachten handige stunt ^identiteitsbewijzen voor bromfietsen ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 1955 a 2 Rare dingen rond de stembus Soekarno sprak op „Onafhankelijkheidsdag H De invitatie in Rusland VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL De staking in Rotterdam Een millioen motorrijtuigen in Nederland ’t Lijkt wel of alles altijd verkeerd „valt”... Neem toch Rennies I ■El ZEELAND IS ER NIET BIJ Botsing van goederentrein Prinsessen Beatrix en Irene bezochten tentoonstelling OonderdAg 18 Augustus W Regeringsstunt President dringt aan op onverwijlde algemene verkiezingen 10.000 dollar voor film van de Y.M.C.A. Nu belasting vervalt: Oplossing vorige puzzle ia Ingezonden Mededeling (adv De edele pepermunt t te ge ah er ik dl is Ingezonden Mededeling (Adv.) 2J naar orga- de de en ’s-GRAVENHAGE, 17 Aug. Vol gens de berekeningen van de K.N.A.C. heeft het totale aantal motorrijtuigen in Nederland op Juli j.l. 999.330 be dragen, zodat kan worden aangeno men, dat dezer dagen in ons land het millioenste motorrijtuig op de weg is verschenen. t i e t e rtle eze om Kle 'ak e le i- n is of U rs Jan ïar ikt aw •en te- R ie ig. te ie e- 10 en M. a” ;r ir n i” ït ise an en i\V! ie-| •9’» hij ag >P e- of op en. ie J. lijk J- S. )- Ie it De Britse politie heeft alle wa pens en ammunitie, die Zaterdag door Ierse Nationalisten bij een ovferval op een kazerne te Arbor- field nabij Reading, werden ont vreemd, teruggevonden in een ver waarloosd en leegstaand souster- rain van een winkel in Caledoni an Road, Islington, Londen. Deze Telefoto toont hoe detec- tiven in hemdsmouwen kisten am munitie en wapens naar buiten dragen uit de winkel om ze op ge reedstaande vrachtauto’s van de politie te laden. Uiteraard ontbrak het hen hierbij niet aan belang stelling van de Londenaren. I pJAKARTA, I tel wel zou kolonialisme DEN HAAG, 17 Aug. Uit de daar toe beschikbaar gestelde reserve van 800 woningen heeft de minister van deropbouw en volkshuisvesting 702 woningen beschikbaar gesteld ter voor ziening in de woningbehoefte, die een gevolg is van onvoorziene industriële ontwikkeling in bepaalde gemeenten. De woningen zijn aan Gedeputeerde Staten van de hieronder genoemde provincies toegewezen ter verdeling over de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten ten behoeve van huisvesting van bedrijfspersoneel. Van de 702 ter verdeling gekomen woningen ontving Groningen er 125. Friesland 54, Drenthe 50, Overijsel 83, Gelderland 55, Utrecht 50, Zuid-Hol- land 40, Noord-Holland 55, Noord-Bra- bant 165 en Limburg 25. Voor Zeeland, werd geen toewijzing gegeven. -o- UTRECHT, 16 Aug. In de nacht van Maandag op Dinsdag is nabij Amersfoort een goederentrein uit de richting Zwolle op de laatste wagen van een voorgaande goederentrein ge botst, die voor een stopsein stond te wachten. De laatste wagen van deze voorgaande trein schoot een eind om hoog en werd van achteren bescha digd. Ook de locomotief uit de richting Zwolle, liep beschadigingen op. Het treinverkeer ondervond geen vertra ging. weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. de rehabilitatie-uitkeringen aan Indische oorlogsslachtoffers. 2. emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Der Fliegende Hollan der”, opera. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gr. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 15.00 en 15.32 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Operettemuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Ork. cone. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 Voor de militairen. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuz. 20.05 Gram. 20.15 Ork. conc. 21.00 Zang en piano. 21.15 Ork. conc. 22.00 Niews. 22.15 Dubbel gemengd kwart. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. HOLLANDIA, 17 Aug. Ter voorbe reiding van gemeenschappen met een zelfstandig bestuur, waartoe de mogelijk heid wordt geschapen door de bewinds- regeling in Nieuw Guinea, en om tege moet te komen aan de meer dan eens uitgesproken wens van de burgerij tot medezeggenschap in plaatselijke bestuurs- kwesties, is thans een eerste stap gedaan voor de instelling van enige adviserende raden. Deze raden zullen worden ingesteld voor de stedelijke centra Hollandia, Ma- nokwari en Doom, voor de onderafdeling Japen en de onderafdeling Schouten eilanden zonder Noemfoor. De resident van de betrokken afdeling zal optreden als voorzitter van de raad. Er zal ten minste twee keer per jaar worden verga derd. Verwacht wordt echter, dat het aantal vergaderingen per jaar belangrijk groter zal zijn. De voornaamste taak zal zijn het uit brengen van advies over de samenstelling van de besturende colleges en de wijze van verkiezing of benoeming van leden daarvan, en daarnaast over de begrenzing van de te vormen stedelijke gemeen schappen. Landelijke raden zullen voor stellen indienen over de organisatie van de territoriale dorpsgemeenschappen. De raden zullen eveneens de opdracht heb ben zich te beraden over de vraag, hoe de uitvoering van taken uit eigen geld middelen kan worden bestreden. DE BETREKKINGEN Voor de betrekkingen met Neder land had Soekarno weinig goede woorden. „Om der wille van de goe de betrekkingen en in feite van de vrede i. d. wereld dient elke bron van explosieve spanning tussen Indone sië en Nederland te worden verwij derd”. De president stelde voor on- derhandelingen over Nieuw-Guinea te beginnen. Immers, zo herinnerde hij zijn gehoor, de onderhandelingen over de opheffing van de Neder- lands-Indonesische Unie en de Ne derlandse militaire missie in Indone sië hebben toch ook tot succes ge leid. „Indien de Nederlanders koppig ROTTERDAM, 17 Aug. Verwacht wordt, dat de haven van Rotterdam morgen zijn normale aanzien zal heb ben herkregen, dus dat alle havenar beiders het werk zullen hervatten. In gebouw Odeon hebben zij van vanoch tend acht tot tien uur weer vergaderd, dit naar aanleiding van de gisteren door de scheepvaartvereniging Zuid gedane mededeling, dat de havenar beiders, die op of na 13 Augustus jl. hun dienstverband om dringende re denen zagen beëindigd, op de thans geldende voorwaarden weer een dienstverband kunnen aangaan en zich daaraan houden. Zij kunnen zich morgenochtend bij hun werkgever weer aanmelden. Dit geldt ook voor de arbeiders van de centrale voor ar beidsvoorziening. Over verschillende wensen, die ten aanzien van de uitvoering van de CAO naar voren werden gebracht, bleek steeds contact door de besturen met de Scheepvaart Vereniging Zuid te zijn opgenomen. CASTRES, 16 Aug. De Prinsessen Beatrix en Irene hebben vandaag in de Zuid-Franse plaats Castres een ten toonstelling over het Kathzarisme, de middeleeuwse godsdienstige beweging der Albigenzen in het Goya-museum bezocht. Zij werden begeleid door prof. William Sestón, hoogleraar in de oude geschiedenis aan de Sorbonne. ze de stemming en bepaalden die op 15 Augustus. Deze datum was met opzet vastgelegd: op die dag werkt men in San Marino en in Italië namelijk niet, en omdat ’t feest ook nog op Maandag viel, lag er een lang weekeinde in het verschiet, dat de communisten onder deze omstandigheden ex tra welkom was. De in Italië wo nende San Marinezen konden op die dag gemakkelijk terug, en ook konden de grotendeels links gerichte vaderlanders uit de Bel gische, Duitse en Franse mijnen, die vanwege de vacanties toch meestal bij hun familie vertoef den, nu aan de verkiezingen meedoen. Tegen zulk een opzet baatte zelfs de opzienbarende vlieg tocht van honderd man uit Ame rika niet. Hun stemmen vielen weg tegenover de honderden die de tegenpartij van her en der bijeengaarde. De vrouwen en haar Ameri kaanse supporters stonden mach teloos, en al zullen de eersten misschien in de toekomst wèl stemrecht krijgen, de eerste vier jaar blijft de macht in deze klei ne republiek in handen van de communisten. Wéér krimpen van brandende pijn door overtollig maagzuur. En toch een of twee Rennies brengen uitkomst, van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te hebben. Een ware uitkomst, zo een-twee-drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, gezellig samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. n- W- >n- 4. en en :a- let iel vasthouden aan hun standpunt, als zij weigeren de explosiviteit van dit conflict over Nieuw-Guinea te zien, dan ben ik, aldus Soekarno, be vreesd, dat het moeilijk zal zijn dc betrekkingen tussen Indonesië Nederland weer goed te maken”. De Indonesische president zei gaan twijfelen aan de goede bedoelin gen van Nederland en wees in dit ver band op de campagne met het Witboek en de pogingen van Nederlandse zijde aangewend om een buitenlandse advo caat de gearresteerde Nederlanders te laten verdedigen. In één adem met de ze kwestie noemde Soekarno ook de activiteiten van Westerling en de R.M. S. in Nederland. VRIJDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekal. 8.30 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de jeugd. 9.25 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor- de kleuters. VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Fluit en piano. 10.40 Gram. 11.40 Voor de jeugd. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.35 Voordr. 14.55 Gram. 15.00 Gevar. muz. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.15 Gram. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Jazzmuz. met comm. 18.45 „Voor welke verantwoordelijkheid stelt ons de bevolkingsgroei?”, lezing. 19.00 Gr. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 „Ik her inner mij”, caus. 19.45 „Op bezoek bij anderen”, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Ber. boekbespr. 20.10 Gram. 20.30 „De Ver. Naties”, caus. 20.40 „Amerika”, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.25 Buitenl. week- overz. 21.40 Luzerner Festwochen 1955: Festival ork. en solisten. VPRO: 22.40 „Vandaag”, caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Strijkork. en solist. 10.20 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gr. 11.55 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelconc. 12.53 Gr. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevar. muz. 13.50 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Metropole ork. 17.00 Voordr. 17.20 Harp- recital. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Gram. 18.15 Muz. ver. 18.35 „Sightseeing achter het Ijzeren Gordijn”. 18.55 Gram. 19.00 Nieuws en AMSTERDAM, 16 Aug. Het bedrijf schap voor granen, zaden en peulvruch ten heeft onlangs besloten de binding van de broodslijters aan zijn bakker-leveran- cier, zoals deze geregeld was in de ver ordening sanering bakkerijbedrijven 1945 op te heffen. Vanaf 1 November a.s. af zullen de broodslijters wederom de vrij heid krijgen van bakker-broodleveran- cier te veranderen, mits zij een opzeg gingstermijn van zes maanden in acht hebben genomen. In dringende gevallen zal de relatie tussentijds kunnen worden beëindigd met goedvinden van het be drijfschap, dat zich daarbij zal laten voor lichten door een in te stellen commissie van advies, waarin de Nederlandse Bak- kerijstichting en de Nederlandse Bond van Broodslijters „Ons Belang” ieder een gelijk aantal leden mag aanwijzen. -o- „DE VUILNISHOOP” Stemt de huidige situatie tot tevre denheid? Deze vraag, die Soekarno aan zichzelf had gesteld, beantwoordde hij aldus: „Wij leven op elk gebied nog op de vuilnishoop van een verleden van een koloniale overheersing, op de ruï nes van een koloniaal bastion”. De pre sident deed een beroep op allen, die meewerken aan de ordeverstoringen, de eenheid te herstellen. Duidelijk was volgens hem aangetoond, dat de Ne derlanders daarin de hand hebben. En daarom, zo voegde hij daaraan toe, ben ik optimistisch, dat er een tijd zal ko men, dat er geen ordeverstoringen zul len zijn. Dat er bijna dertig politieke partijen in Indonesië zijn had niet de instem ming van Soekarno. Daarom deed hij ook op de politieke leiders een beroep om de eenheid te herstellen, zoals er eenheid was in de strijd voor onafhan kelijkheid. Onze revolutie heeft ons stabiele regeringen geschonken, zo zei hij ten aanzien van het binnenlands beleid. Maar daaraan werd even later toegevoegd, dat Indonesië in de tien jaar, dat het land nu onafhankelijk is, reeds vijftien regeringen heeft gehad. De schuld lag, althans volgens Soe karno, bij de gespletenheid der poli tieke partijen. Hij besloot zijn rede dan ook met nog eens aan te dringen op I. het onverwijld houden van algemene verkiezingen op de vastgestelde data. NIJMEGEN, 17 Aug. Vrijdag en Za terdag zal veldmaarschalk Montgomery een bezoek aan Nijmegen brengen. Hij zal per rijnboot arriveren, en door bur gemeester Hustinx worden ontvangen. In een bijzondere vergadering van de ge- meenteraad zal de veldmaarschalk de erepenning van de stad worden aange boden. Op het programma staan voorts een bezoek aan het Engelse oorlogskerkhof, en een tocht langs de gevechtsterreinen van 1944-’45, waarbij tevens het grote vernieuwde Canadese kerkhof in Groes- beek wordt bezichtigd. Op de eerste avond is er een groot vuurwerk op de Waal. Montgomery zal de nacht door brengen op de rijnboot, die aan de Waal- kade gemeerd blijft liggen. er op aan, dat de verkiezingen, zonder uitstel, uilen worden gehouden, ook in onrus- De overeenkomst van Krekeler heeft in politieke kringen enige ver rassing teweeg gebracht, aangezien de ambassadeur pas tien dagen ge leden uit Duitsland naar zijn stand plaats was teruggekeerd. De voorbereidingen voor de reis van dr Adenauer zijn intussen reeds zover gevorderd, dat de Duitse pers weet te berichten, dat de Bondskanselier er de voorkeur aan heeft gegeven over de Oostzee via Leningrad naar Moskou te vliegen, teneinde niet genoodzaakt te worden bijzondere vergunningen voor het overvliegen van Oostduits en Pools gebied te moeten vragen. Men verwacht, dat de eerste ploeg Duitsers reeds volgende week Moskou zal reizen om daar de nisatorische voorbereidingen voor onderhandelingen te verzorgen. Minis ter Von Brentano heeft de leiders van de fracties van de Bondsdag voor het einde der maand naar Bonn geroepen et de jongste verkiezingen in de Italiaanse d-wergrepu- bliek is het wel ietwat wonderlijk verlopen. Het resul taat was, dat communisten en de met hen samenwerken de linkse socialisten overtuigend hebben gezegevierd, maar desniettemin was aan hun glorie een bedenkelijk luchtje ver bonden. De regering heeft een geraffineerd spelletje gespeeld, door uit alle landen van Europa waar San Marinezen te werk zijn gesteld, dezen per auto op te halen, en naar de stembus te vervoeren. Maar erger is, dat men uit het naburige Italië communisten aanvoerde, die niet in de republiek waren gebo ren, en dus niet mochten stemmen. Met onjuiste papieren zou den deze mensen de uitslag ten nadele van de oppositie heb ben beïnvloed. Ook de tegenpartij deed haar best: zij sleepte supporters per vliegtuig uitAmerika! Ongelooflijk fel is het dus bij de verkiezingscampagne toege gaan. En, wat niet vaak gebeurt bij politieke evenementen, de vrouwen hebben bij dit alles een vooraanstaande rol gespeeld. Zij, in meerderheid anti-communis- tisch, pogen reeds jaren het be staande regiem te doen sneuve len. Pogingen van haar om stem recht te verwerven, wees de re gering echter telkenmale weer af, omdat zij bevreesd was, in dat geval bij de recente verkie zingen bakzeil te halen. Nu moet u niet denken, dat de vrouwen van San Marino zich gauw gewonnen gaven. Op aller lei mogelijke manieren probeer den zij hun zin te krijgen: zij be legden vergaderingen, gingen in staking, saboteerden, en dit alles nam een dermate grote omvang aan, dat het iedereen zo klaar als een klontje was, de vrouwen stemrecht te geven. Maar de staatshoofden bedach- ten een handige stunt. Onder 1 slaande ruzie in het parlement, waarbij uiteindelijk de oppositie moest capituleren, vervroegden 17 Augustus. Dat in Indonesië alles nog niet gaat, zoals moeten gaan, is volgens president Soekarno de schuld van het en het imperialisme. Of met andere woorden de schuld van de PARIJS, 16 Aug. De Amerikaanse filantroop John D. Rockefeller jr heeft het wereldcongres van de Y.M.C.A. te Parijs 10.000 dollar aangeboden ter fi nanciering van een film over de ge schiedenis van de jeugdbeweging en de huidige conferenties. De film zal worden gemaakt door „Religious Film Limited”, een maat schappij van de Britse filmproducent J. Arthur Rank. om hen over Adenauers conferentie- program in te lichten. Dr Adenauer zelf wil eveneens in de eerste Septem berdagen nog met de parlementaire leiders overleg plegen. De socialisten voelen zich gepasseerd en hebben daarom te verstaan gegeven, dat zij niet met de delegatie naar Moskou willen. Desondanks zal een socialist mee naar Moskou reizen, namelijk professor Carlo Schmid, die in .zijn kwaliteit van plaatsvervangend voor zitter der buitenlandse commissie van het parlement zou zijn uitgenodigd. De voorzitter dier commissie Kesinger, zal eveneens meegaan. DEN HAAG, 17 Aug. In het verkeer met België en Luxemburg, waarvoor zo als bekend, geen triptiek of carnet is ver eist, wordt vrijstelling van rechten op bromfietsen verleend, wanneer door een geldige belastingkaart kan worden ge toond dat voor de bromfiets in Nederland 1 motorrijtuigenbelasting wordt betaald. I Uit deze kaart blijkt tevens, dat voor de bromfiets in Nederland eventuele invoer rechten en omzetbelasting zijn voldaan. I Nu de motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen echter per 1 September zal I worden afgeschaft, en van die datum af dus geen belastingkaarten meer zullen worden uitgereikt, is een ander bewijs I van bekomst voor bromfietsen nodig ge worden. Daarom zal met ingang van 1 Septem- I ber een aanvang worden gemaakt met de I verstrekking van identiteitsbewijzen voor bromfietsen. Een dergelijk bewijs zal op schriftelijke aanvraag van de eigenaar van de bromfiets, kosteloos worden ver strekt door de dienst der invoerrechten I en accijnzen. Wanneer voor een bromfiets een ken tekenbewijs is afgegeven kan dit ook als identiteitsbewijs dienst doen. Daarvoor is echter een aantekening op dit bewijs no dig, welke te verkrijgen is aan de inspec ties, bij de ontvangers der invoerrechten en/of accijnzen, of aan de grens. Tot het einde van dit jaar blijven in 1955 afgegeven belastingkaarten geldig als indentiteitsbewijs. Horizontaal: 1. Gewicht, 4. hartelijk, familielid, 8. lustig, 9. zuilengang, 11. eisterplaats, 13. medewerker in een ja i verdriet, 18. geestelijke, 19. 20. omslag, 21. groot onheil. er“caal: 1- Bloeiwijze, 2. ledig, 3. 5. tegen, 6. hemellichaam, 9. 10- gehoororgaan, 12. kudde- «mun’ 13- pluis, 14. familielid, 15. ambtsgewaad, 16. insect. Vitrine, 612 nerveus, 1416 1521 centrum, 1925 rum- -jo’ 3° ongeval, 29—34 alleen, 33 terdege, 4347 155 elite, 54 5963 sprei, 62 re, 6771, zetel, wk 73—75 kap, 75—78 pret, 78 teil. VERKLEDEN, VERPLEGEN. De voorzitter van de gisteren uit de arbeiders gevormde commissie advi seerde de aanwezigen morgen weer aan het werk te gaan, een raad die eveneens van de zijde van de E.V.C. werd gegeven. De Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale heeft in de Beatrixzaal te Rot terdam een naar zij ons meedeelt goed bezochte ledenvergadering gehouden, waarin geconstateerd kon worden, dat het overgrote deel van de leden van de C.B.C. niet aan de staking heeft deelgenomen. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeling van de Scheepvaart Vereniging Zuid, waardoor de mogelijkheid geopend wordt, dat de ontslagen havenarbei ders Donderdag a.s. de arbeid kunnen hervatten. Besloten werd de havenarbeiders met aandrang op te roepen de toege stoken hand te aanvaarden en allen Donderdag mee te werken de normale toestand in de Rotterdamse haven te herstellen. I Nederlanders. I /o kan men in twee zinnen de rede, die president Soekarno vandaag in I nakarta heeft gehouden, ter gelegenheid van het feit, dat Indonesië tien jaar I gleden een onafhankelijk land werd, samenvatten. I gij deed tevens een beroep op het volk van Indonesië om de eenheid te I jewaren en de verkiezingen niet uit te stellen. Opnieuw beloofde Soekarno I ja( Westelijk Nieuw-Guinea bij Indonesië zal worden gevoegd, tenminste als I jet Indonesische volk zich krachtig en eensgezind inzet voor deze zaak. I De president heeft bij deze gelegen- I taid een soort tienjarenplan van vijf I munten ontvouwd. In de eerste plaats I Let de nationale eenheid weer wor- I fen samengesmeed, zo hecht als maar I moeelijk is. Daarin mag volgens Soe- I anw zoals thans gebeurt, geen on- I niahéid of scheur hoe klem ook I ontstaan In de tweede plaats moet elk I «ment, dat die eenheid kan verbre- I L en in het bijzonder elk element, I dat’er op uit is de veiligheid in Indo- I nesië te verstoren, worden onderdrukt, I neergeslagen, weggeveegd en uitge- I roeid. I Vervolgens moet het Indonesische I volk energieker nog dan in het verle- I jen en met meer elan dan in de afge- I lopen tien jaren, op alle gebieden op- I bouwen. I Over Nieuw-Guinea werd het vol- I rende gezegd: „Wij moeten”, aldus I Lekarno, „voortgaan met te strijden voor de terugkeer van Westelijk I Nieuw-Guinea in het bijzonder en I voor het'wegvagen van elk overblijfsel I van kolonialisme en imperialisme in ’t algemeen. Wij moeten”, zo vervolgde hij „onze krachtsinspanning in dit op- I zicht met alle macht verdubbelen, wij I moeten hemel en aarde bewegen, zot- dat Westelijk Nieuw-Guinea zal zijn teruggekeerd bij het moederland, tot dat er niet één imperialistische luis I meer is”. Tenslotte drong Soekarnoer opgaan, zullen worden gehouden, ook in tige gebieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3