OP NAAR GOA! atoom-electriciteit Nog geen plannen voor Genève om Churchill van voor Geschilderd portret de Tweede Kamer PERON ZEGT POLITIEK BESTAND OP Wedloop in Genève om geheime gegevens te verstrekken U «ft D,ib',d" Gedragsregels voor militairen die worden gevangen genomen R r in Het weer Militairen krijgen twee dagen meer vacantie Zandverstuiving bedelft zes kinderen -in Europa JninonsTand; I gevaren van de radio-activiteit Duizenden toeristen naar Rusland GIFT VAN ONBEKENDE NEDERLANDER wHHI Nieuwe invasie wordt gehouden Terrein in Domburg voor Padvinderij sïtaT’17 Augustus-- - - Oslo J0Penhagen ^sterdam WEERDEN ZIJN HET NIET EENS OVER DE Kustvaarder zandplaat Twee konden niet meer worden gered ROOSENDAAL, 17 Aug. Twee kinderen van de familie Van Wellen uit Putte (België) zijn vanmiddag om streeks vier uur aan de Postbaan in Nederlands Putte om het leven geko men, toen een zandhoop, waar de kin deren met een aantal buurvriendjes speelden, plotseling verschoof. Brandweer had het weer erg druk om demonstranten te bespuiten Zondagswet niet nadelig voor niet-kerkelijken ZOUTELANDE EN ZIJN PROBLEMEN OP de Koreaanse oorlog Lessen van PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hij heeft een ondeugende schittering in zijn ogen Na de ontmaskering van het complot Als een optimist. I Wen "“^dagtemperaturen I Mine'h?’ 17 Aug- Vrü veel be- I kans on p? vo°r namelijk landinwaarts I ^'ige win? enkele bui. Overwegend I ra Lussen Zuid en West. La' iaaagtemperaturen. r 'L lie JAARGANG No. 8168 (ZIE PAGINA 2) DONDERDAG 18 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt licht bewolkt Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 28 25 23 26 27 23 29 25 30 27 27 25 27 25 25 23 24 26 30 30 van de kernenergie hebben gemaakt, werkdagen, jlie daar de Russische wetenschap altijd 1J J" op een hoog peil heeft gestaan. Het nieuwe fa briekscomplex van de N.V. Tomadofa- briek in Etten zal op 4 October officieel door Prins Bernhard worden opengesteld. Martin „De vader des volks” verbo den met het oog op de onrust en de ongeregeldheden, die volgden op de bekendmaking van de samenzwering om Peron te vermoorden. Ook toen werden de waterstralen van de brandspuiten op de Rooms-Katholie- ken gericht en werden veel drijf natte arrestanten gemaakt. Vandaag is verder bekendgemaakt, dat het Regeringsgebouw „Het roze pa leis”, dat bij de afgelopen opstand ge bombardeerd is, afgebroken zal moe ten worden tengevolge van de schade aan de fundamenten, welke door het bestoken met bommen is toegebracht. De in het paleis ondergebrachte bu reaux zullen in een naburig gebouw worden ondergebracht REACTORS VAN GROOT BELANG ONZER ECONOMIE ZEEUWSCH DAGBLADl ’s GRAVENHAGE, 17 Augustus. Vooruitlopende op een in voorberei ding zijde herziening van de voor schriften over de aan het militaire personeel te verlenen verloven, is thans een ministeriële beschikking over het vacantieverlof voor militair personeel verschenen. Volgens deze beschikking wordt te rekenen per 1 Januari 1955 het aantal werkdagen vacantieverlof per kalen derjaar voor de militairen, voor wie dit aantal volgens de thans geldende voorschriften 12, 15 of 18 bedraagt, vermeerderd met twee vacantiedagen. Een extra vermeerdering van de duur van het vacantieverlof met twee tot dusverre alleen gold voor de militairen beneden de rang van tweede luitenant die een werkelijke diensttijd van 30 jaren of meer in de zin van de pensioenwet voor de landmacht 1922 kunnen aan wijzen, wordt aan alle militairen, die deze diensttijd kunnen aanwijzen dan wel de leeftijd van 50 jaar hebben be reikt, toegekend. s-GRAVENHAGE, 17 Aug. - Een onbekende heeft besloten, de Tweede Kamer een portret van sir Winston Churchill aan te bieden. Met de vervaardiging hiervan is de Nederlandse schilder Max Nauta gisteren begonnen. Chur chill heeft op zijn buitenverblijf Chartwell twee uur voor hem ge poseerd. zijn werkelijk diep onder de indruk gekomen van de enorme hoeveelheid nieuw materiaal, dat, nadat veel ervan tot dusver diep geheim was gehouden, hier nu plotseling in een soort van wedloop van bereidwilligheid om ge gevens op tafel te leggen bekend is gemaakt. Aan dit openbaar maken van wetenschappelijk materiaal wordt meegedaan door alle landen, uit Oost en West, die iets nieuws te vertellen hebben”. In dit verband noemde prof. Gorter het „verrassend” wat er aan belang rijke gegevens door de Oostelijke lan den was bijgedragen, ook al heeft het de Westelijke geleerden niet verbaasd te kunnen constateren dat de Russen aanzienlijke vorderingen op het gebied In het manifest wordt verder de vraag gesteld of de oppositie soms verwacht, dat de partij haar het hoofd van President Peron zal aan bieden om de vrede te verkrijgen. In de avondbladen in Buenos Aires wordt gelijktijdig met het uitgeven van het manifest de oppositie ervan beschuldigd, met actieve deelneming van de Rooms-Katholieken de samen zwering te hebben voorbereid ter om verwerping van de Regering en het uit de weg ruimen van President Peron. De brandspuit heeft het vandaag in de hoofdstad inmiddels weer erg druk gehad met het bespuiten van opgewonde demonstranten. Groepen Rooms-Katholieken begaven zich naar de graftombe van generaal José de San Martin (de Argentijnse na tionale held) in de kathedraal om hulde te brengen. Eergisteren nog werd een dienst in de kathedraal ter nagedachtenis van generaal San Deze groep demonstranten staat op het punt op de trein te stappen om zich te voegen bij de andere Indische nationalisten om gezamenlijk vreed zaam het Portugese Goa in bezit te ne men. Het gevolg van deze invasie was, dat een twintigtal demonstranten wer den gedood. De gouverneur-generaal van Goa heeft inmiddels meegedeeld het te betreuren, dat een aantal In diërs werden dood geschoten. Ondanks deze droevige afloop zijn de Indiërs van plan weer een nieuwe mars naar Goa te ondernemen. MIDDELBURG, 18 Aug. De fa milie Heyse te Middelburg heeft in het Oranjebos te Domburg een vier vijf ha groot terrein ter beschikking ge steld van de padvinderij. „Een zeer welwillende daad”, zei de heer J. J. Meijboom, de districtscom missaris voor Zeeland van het N.P.V., die ons dit meedeelde. Het is een buitengewoon mooi ge legen deel van het Oranjebos, dat in de toekomst ingericht zal worden als trainingscentrum, mede met het oog op de toenemende stroom van Engelse padvinders die via Oostende naar Wal cheren komen en daar hun kamp op slaan. Men hoopt het terrein in de voor zomer van 1956 te kunnen openen. De ogen van sir Winston vindt de heer Nauta een moeilijke opgave. „Hij heeft een ondeugende sarcasti sche schittering in zijn ogen”. Sir Winston had hem gevraagd, hoe hij hem zou schilderen. De heer Nauta antwoordde: „Als ’n optimist”. De heer Nauta kan nog niet zeg gen, hoe lang hij over zijn opdracht zal doen. Churchill heeft op zijn tachtigste verjaardag een schilderij van zich zelf gekregen, vervaardigd door de Britse schilder Graham Sutherland. Dit stuk heeft in Engeland nogal stof doen opwaaien. Sommigen noemden het machtig, anderen vonden, dat Churchill er op leek als een gebro ken oude man. De zes punten van de geloften hou den het volgende in: 1. Ik ben een Amerikaans militair en ik behoor tot de strijdkrachten, die mijn land en onze levensopvatting be schermen. Ik ben bereid mijn leven voor de verdediging hiervan te geven. 2. Ik zal mij nimmer vrijwillig overgeven. 3. In krijgsgevangenschap zal ik de strfjd met alle mij dan nog ten dienste staande middelen voortzetten. Ik zal alles in het werk stellen om te ont vluchten, en ik zal anderen helpen, die dit ook willen doen. 4. Als krijgsgevangene zal ik soli dair blijven met mijn medegevange nen. Ik zal geen inlichtingen verstrek ken of meedoen aan enige handelwijze, die voor mijn kameraden nadelig zou kunnen zijn. Ik zal orders van mijn meerderen ook in krijgsgevangenschap opvolgen en ik zal hen in elk opzicht steunen. 5. Wanneer ik in krijgsgevangen schap ondervraagd wordt, mag ik al leen mijn naam, rang, (leger)nummer en geboortedatum opgeven. Alle ande re vragen zal ik tot het uiterste toe vermijden te beantwoorden. 6. Ik zal nimmer vergeten, dat ik een Amerikaanse soldaat ben, verant woordelijk voor mijn handelwijze en toegewijd aan de beginselen, welke mijn land vrij hebben gemaakt. Ik zal mijn vertrouwen in God en In de Ver enigde Staten van Amerika stellen”. Max Nauta is de maker van de ra men van gebrandschilderd glas in de nieuwe Nederlandse kerk van Austin Friars. De voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, heeft zich in principe gaarne bereid verklaard, t.z.t. het portret te aanvaarden. Het schilderij wordt vervaardigd in opdracht van een in Engeland wo nende Nederlander, die onbekend wenst te blijven. In een vraaggesprek met de schil der heeft deze verklaard, dat hij Churchill zou uitbeelden zoals hij hem zag en geen geflatteerd portret zou maken. Meaux yenoble I Nice Geneve Zurich Min IWort Shen TWenen Stuck I ‘wine I Ajaccio pen, De Ned-rlandse afgevaardigden waren het er over eens, dat het voor Nederland gven zin zou hebben, nu reeds plannen te maken voor het tou..en van reactors voor de pro ductie van electrische stroom, want ten eerste zou dit economisch nog niet verantwoord zijn, zolang stroom uit kernenergie veel duurder is dan conventioneel geproduceerde stroom en ten tweede zou Nederland daar door een stap overslaan omdat wij dan niet op onze eigen ervaring, maar op die van anderen zouden moeten steunen. De samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op het gebied van de kernenergie zal in tegenspraak met geruchten, die daaromtrent hier en daar zijn opgedoken niet alleen widen voortgezet, maar zelfs worden uitgebreid, aldus prof. Gorter. Welis waar zullen de in beide landen nieuw te bouwen reactors niet gemeenschap pelijk worden beheerd zoals met de proefreactor in Kjeller het geval is, mar de gemengde Nederlands-Noorse commissie voor kernenergie blijft be- tun, er zal een volledige uitwisseling van gegevens plaats hebben. DE GEVAREN VOOR DE MENS. Omtrent de vraag welke gevaren de Mnemende radio-activiteit op de we- :eld mogelijkerwijze oplevert voor de mus en de menselijke erfelijkheid ten vraag waaromtrent ter conferentie grote verschillen van mening bestaan - zijn ook de Nederlandse afgevaar- digden het onderling niet geheel eens. De Amsterdamse prof. A. H. W. Aten Ir maakte zich over deze kwestie niet al te zeer ongerust, zoals bleek uit zijn «pmerking, dat de radio-activiteit zich tiet constant blijft ophopen, maar van- zelf weer verdwijnt. Men is internationaal tot een soort van informele overeenstemming geko- ®en, dat het tegenwoordige niveau 'm de straling, waaraan de mens ge middeld is blootgesteld, verdubbeld kunnen worden, zonder dat er in dividueel of hereditair schade wordt aangericht, maar dat neemt niet weg, jat elke nieuwe hoeveelheid straling, Jie iemand ondergaat, de theoretische kans op blijvende beschadiging van de I kiemcellen vergroot. Prof. Milatz toonde met een dui delijk voorbeeld aan, hoe het me- I mngsyerschil tussen de medici en de I technici omtrent dit probleem dient te worden opgevat. „Als ik in Utrecht I een taxi naar het station neem, dan I Per trein naar Den Haag reis, en in I den Haag weer een taxi neem, zul- I 'en de meeste mensen niet vinden, GENEVE, 17 Augustus. Het Nederlandse program voor de bouw van Lee kernreactors, de kleine „Kema”-proefreactor en de later te bouwen joje flux”-reactor, heeft aspecten, die voor de Nederlandse economie van grootbelang zullen zijn, zo heeft de Utrechtse prof. dr. J. M. W. Milatz, de jiiecteur van het reactor-centrum Nederland, vandaag op een persconferentie ij Genève verklaard. Prof. Milatz is een der leidende leden van de Neder- jjndse delegatie op de internationale conferentie over atoomenergie, welke ilvaardiging uit een dertigtal geleerden en technici bestaat. Be aspecten waarop prof. Milatz doelde zijn van tweeërlei aard: in de terste plaats zullen de te bouwen reactors de mogelijkheid openen tot het «men van proeven, waarmee misschien de grondslagen kunnen worden ge legd voor een Nederlandse industriële productie van kernreactors voor de Internationale markt, en in de tweede plaats zullen zij studiecentra worden die de industrie aan de afgestudeerde jonge physici en chemici kunnen hel- waaraan thans een belangrijk tekort bestaat. dat ik mij aan grote gevaren bloot stel. Maar in werkelijkheid neem ik tweemaal het risico van een auto- ongeluk en eenmaal het risico dat de stoomketel van de locomotief ont ploft. Wat de medici op deze conferentie doen, staat gelijk met het wijzen op en bestuderen van deze risico’s”. DE CONFERENTIE. Sprekend over de conferentie in het algemeen, zei prof. Gorter, dat het werk dat in Geneve wordt verricht, zowel kwalitatief als kwantitatief zeer indrukwekkend en stimulerend voor onze overbelaste hersens was. „De conferentie heeft een waarlijk uniek karakter” zei hij, „vooral door het zeer hoge niveau van de vertegen woordigers van alle richtingen der we tenschap die eraan deelnemen, en wij Uitgave: ■kantoor: Goes, L. Vorststr. L yhssingen: Nieuwstr. kif 326; Middelburg: Korte F j tr 35. Tel. administratie redactie 2347; Ter- Keuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: L-erbaan Le_ Cointre N.V., BERGEN OP ZOOM, 17 Augustus. De kustvaarder „Maria”, afkomstig van Karlsham in Zweden met 750 m3 Zweeds vurenhout aan boord is van middag in het zicht van de haven van Bergen op Zoom in de Oosterschelde op een zandplaat gelopen. Daar de eb reeds was ingetreden, zag men geen kans het schip vrij te krijgen. Het schip heeft het hoog water in de af gelopen nacht moeten afwachten om vrij te komen en de tocht naar de ha ven te vervolgen. -o- ETTEN, 17 Aug. WENEN, 17 Aug. De Sowjet-Unie heeft vier Oostenrijkse geleerden die in de oorlog krijgsgevangen werden gemaakt, op vrije voeten gesteld. Zij zijn met een Russische trein in hun land teruggekeerd. Tijdens hun ver blijf in Rusland hebben zij natuurkun dige arbeid verricht. -o- MOSKOU, 17 Aug. De leider van het Russische reisbureau „Intoerist”, Ankoedinof, heeft medegedeeld, dat verscheidene duizenden toeristen de Sowjet-Unie in 1955 zullen bezoeken als resultaat van met buitenlandse reisbureaux gesloten overeenkomsten. In 1956 worden nog meer buitenlan ders verwacht. De reizigers zullen komen uit de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot- Brittannië, Zweden, Polen, Oost- en West-Duitsland, Noorwegen, Finland en andere landen. De vier tot vijf meter hoge zand berg bedolf zes kinderen, waarvan er vier zich nog met enige moeite kon den bevrijden. De kinderen sloegen onmiddellijk alarm, waardoor omwo nenden hulp verleenden. Eerst na een half uur echter kon de vijfjarige Irene van Wellen uit de zandmassa omhoog worden ge haald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Na ruim een uur werken slaagde men er in het stof felijk overschot van de vierjarige Philip van Wellen op te graven. De rijkspolitie verleende hulp bij de reddingswerkzaamheden. De kinderen waren met hun ouders op vacantie bij hun grootouders in het Nederlandse deel van deze grensplaats. BUENOS AIRES, 17 Augustus. Na de ontmaskering deze week van het tegen hem gerichte complot heeft President Peron van Argen tinië het politieke bestand, dat hij zijn tegenstanders enige tijd geleden had aangeboden, opgezegd. De politieke strijd zal dus opnieuw ont branden in Argentinië. De enige manier, waarop de Peronistische Partij kan reageren op de aanslagen van de misdadige oppositie, aldus een manifest, is terug te keren tot de strijd, gesteund door de numerieke kracht van de meerderheid en de kracht van recht en rede. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hiüissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. WASHINGTON, 17 Augustus. President Eisenhower heeft van daag nieuwe gedragsregels uitgevaardigd voor Amerikaanse militairen, die krijgsgevangen worden gemaakt. Tevens is een beroep gedaan op de andere vrije landen van de wereld om deze gedragsregels ook voor hun militairen te aanvaarden. De gedragsregels omvatten een uit zes punten bestaande belofte, waarbij elke militair zich onder meer verplicht antwoorden op vragen, gesteld door vijandelijke ondervragers te ontwijken, ook wanneer hij li chamelijk of geestelijk gefolterd wordt. Wordt hij mishandeld, dan moet hij deze gedragslijn zo lang als hij het maar enigszins kan uithouden volgen. De nieuwe gedragsregels zijn aanbe volen door een commissie, ingesteld door het Amerikaanse ministerie van landsverdediging. De commissie was opgedragen na te gaan hoe het kwam, dat een aantal in de Koreaanse oorlog gevangen geno- mpn Amerikaanse militairen er toe ge bracht kon worden valse „bekente nissen” te tekenen en op nog andere wijze voor de door dè communististen toegepaste „hersenspoeling” zijn be zweken. In een toelichting op de nieuwe in structies wordt gezegd dat het afleg gen van bekentenissen, juist of on juist, mondeling of schriftelijk, verbo den is. Eveneens is verboden het op gramofoonplaten doen opnemen van verklaringen, die voor de vijand pro pagandistische waarde hebben, of het doen van dergelijke uitlatingen voor een vijandelijke radio-omroep. Verder wordt in het verbod begrepen het doen van beroepen op andere krijgs gevangenen of in het algemeen het mondeling of schriftelijk doen van mededelingen, welke de vijand ten voordeel kunnen strekken en nadelig zijn voor de Verenigde Staten en hun bondgenoten. Het voornaamste punt, dat de com missie stelde, was dat krijgsgevangen schap een militair niet ontheft van de verantwoordelijkheid jegens zijn land. DEN HAAG, 17 Aug. De mening van vele leden, dat reeds kort na de inwerkingtreding van de Zondagswet zou zijn gebleken, dat hier sprake is geweest van een minder gelukkig voorbeeld van overleg tussen Regering en Staten-generaal, kan de minister van binnenlandse zaken niet delen, zo schrijft deze bewindsman aan de Eer ste Kamer. De onderhavige wetswijziging vindt uitsluitend haar grond in de omstan digheid, dat bij de totstandkoming van de Zondagswet niet is voorzien, dat de ze wet de voortzetting van bepaalde tradities onmogelijk zou maken. Uit de omstandigheid, dat bij de voorbereiding van het onderhavige wetsontwerp geen overleg is gepleegd met de kerkgenootschappen, mag niet worden afgeleid, dat de Regering het gewicht van zodanig overleg zou mis kennen. Uit het nauwe contact en in tensieve overleg, dat bij de voorberei ding van de Zondagswet met de kerk genootschappen heeft plaats gehad, bljjkt naar zijn mening duidelijk, wel ke grote betekenis hieraan is gehecht. De opvatting, dat door verwerping van het amendement-Stufkens tekort zou zjjn gedaan aan het compromis-ka- rakter der Zondagswet ten nadele van het niet-kerkelijke deel der bevolking, acht de minister niet juist. Hij is in tegendeel van mening, dat aanvaar ding van het genoemde amendement vooral door het zeer vage en ruime begrip „uitingen van volkscultuur” zou hebben kunnen leiden tot aantas ting van de grondgedachte der wet.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1