Meer geld voor de monumenten nog belangrijker dan een wet Pelgrimvaarders worden als slaven verkocht 'industriële radioactiviteit levert geen gevaar voor de mens op Goa weer uit de ijskast gehaald 1 Indonesisch volkscongres aanvaardt vijf resoluties over Nieuw-Guinea PUZZLE Wederzijdse inspectie vanuit de lucht Er is generaal pardon voor clandestiene vluchtelingen Mits aanmelding voor 1 November a.s. Pfie aannemers kwamen achter slot en grendel Hoeveelheden ijzer ontvreemd Broers gingen op roof in een gehuurde auto Bijzonder karakter van kerkelijk bezit moet gerespecteerd worden Luchtoefening „Loco’' van 23-27 Augustus zon enorme 2 ZEEUWSCH DAGBLAD 17 Augustus 1955 Woensdag Als het verstand is uitgeschakeld Genetici kunnen gerust zijn !t n Drie dagen vrijheidsfeest Handel in Frans West-Afrika VANDAAG EENS het eigendom Spiraalwoordraadsel Geen uitholling van '55 3T 7 |l - Uitgangspunt bij ont- wapeningsbesprekingen Hongarije. Secretaris-generaal van Benelux-tolunie overleden Schip in brand op de Atlantische Oceaan De fotosynthese. Kunstmatige aardbeving in Japan „Vrijheid” Nederlandse bloemen naar Moskou LIKDOORNS wonmrolie Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in S0 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (56) Een volksvliegtuig Met attributen voor de rechter België en Nederland werken hierbij samen Communistische cel onder Amerikaanse I ambtenaren Het geheim van de fotosynthese: bron van energie Oplossing vorige puzzle De Portugezen zullen het been stijfhouden Geen volksstemming Natsir pleit voor bestrijding van de corruptie pagina 3 ÏS l i j i leger, zulks op Z383 3 5 7 77 iö" 35 3-< 37 3 o 3-g TT 5ö 59 >oO ÖX iT 75 71 7S” 7TT 13 oT 70 77 37 73 <7 57 EB 15 co ■V --- 55 ^9 Ï6 OS 'Sc <T 50 T9 ÏS I PARIJS, 16 Augustus. Emmanuel la Graviere, een lid van de assemblee der Franse Unie, heeft vandaag verklaard, dat honderden negers uit Frans West-Afrika, die de pelgrimsreis naar Mekka maken, in Saoedi-Arabië en Jemen als slaaf verkocht worden. In een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde” heeft hij verteld, dat in Frans West-Afrika een ware handel in slaven bestaat. Hij was onlangs teruggekeerd van een onderzoek ter plaatse en had een rapport ingediend bij de raad van de Franse Unie, die als advies college optreedt in zaken die de Franse overzeese gebieden betreffen. Volgens La Graviere wordt de slavenhandel in Frans West-Afrika gedre ven door een groep kooplieden, die zogenaamde pelgrimstochten naar Mekka organiseren. Hij vestigde er de aandacht op, dat de economische en sociale raad van de Verenigde Naties in Februari heeft medegedeeld, dat het aantal slaven in Saoedi-Arabië naar schatting vijf procent van de bevolking uit maakt. e n k Hoogwater Donderdag 18 Aug.; Vlissingen: 1.50 u. 2.39 m„ 14.08 u. 2.38 m. Terneuzen: 2.21 u. 2.53 m., 14.41 u. 2.52 m. Wemeldinge: 3.42 u. 1.99 m., 16.08 u. 1.84 m. Zierikzee: 3.33 u. 1.72 'tn.,' 15.52 u. 1.57 m. 1- Ie Er zal geen proces-verbaal worden op» gemaakt wegens eventueel met betrek king tot het illegaal verblijf hier te lande van deze vluchtelingen gepleegde straf bare feit, zoals illegale grensoverschrij ding, het verschaffen van nachtverblijf zonder daarvan kennis te geven aan het hoofd van de plaatselijke politie, en het doen verrichten van arbeid, zonder dat de daarvoor vereiste werkvergunning is verleend. Uiteraard zal, wanneer terzake twijfel bestaat, op de gebruikelijke wijze nader moeten worden onderzocht of de betrok kenen inderdaad als bonafide vluchtelin gen kunnen worden beschouwd en voorts of zij niet reeds asyl genoten in een ar\- der land en op ondeugdelijke gronde l naar Nederland zijn gekomen. van centraal-Europa werd ingeschakeld. Doch voor inschakeling van de nationale luchtverdediging van ieder NAVO-land afzonderlijk, bestond in „carte blanche” slechts ten dele gelegenheid. De vooraanstaande Hongaarse na tuurkundige professor Lajos Janossi deelde mede dat Hongarije, met behulp van de Sowjet-Unie, begonnen is met de uitvoering van een programma voor het vervaardigen van kernreactors voor onderzoek en energievoortbren- ging. Met Rusland is een overeen komst gesloten voor het verkrijgen van reactors voor experimentele doelein den en er zijn op dit gebied in Honga rije in de laatste jaren grote vorderin gen gemaakt. Mohammed Natsir, Masjumi, heeft sprekende in Djambi, opgemerkt, dat de bestrijding van de corruptie een belangrijke taak van ’t nieuwe kabinet is. Het belangrijkste achtte hij niet het veroordelen van de schuldigen, doch het elimineren van bronnen, die de corruptie mogelijk maken. Daartoe dienen de salarissen zodanig te zijn, dat men er ook van kan leven. Natsir merkte op, dat er twee soorten corruptie zijn: ten eerste de „criminele” en ten tweede de „lega le”, bijv, de bijzondere licentiever- strekking, die de vorige regering toe paste. DEN HAAG, 16 Aug. Zoals is ge meld, heeft de minister van justitie in do Tweede Kamer medegedeeld dat hij be reid is het verblijf te legaliseren van overigens als bonafide aan te merken vluchtelingen, die thans clandestien hier te lande mochten verblijven, mits deze zich vóór 1 November 1955 bij de politie aanmelden en alsnog een verzoek om asyl indienen. CORRUPTIE leider van de BRUSSED, 15 Aug. Gistermorgen is te Brussel op 50-jarige leeftijd de secretaris-generaal van de Benelux- tolunie, Jaspar, overleden. Jaspar was een van de grote voorvechters van de Benelux-gedachte, niet alleen door zijn werk in de economische unie maar ook daarbuiten. Op allerlei wijze trachtte hij de toenadering tussen de landen te bevorderen, waar hij ook maar kon. Zijn heengaan wordt door het Benelux-comité in Den Haag dan ook als een zware slag gevoeld. -o- De 29-jarige mevrouw H. C. Vee- nings-Spruyt te Haarlem, die vanmor gen vermoedelijk uit nervositeit van de bagagedrager van een bromfiets sprong, is onder de achterwielen van een passerende zandauto geraakt en om het leven gekomen. WOSHINGTON, 16 Aug. De Ver. Staten hebben het plan, het voorstel van president Eisenhower voor we- derzijdse Amerikaanse en Russische inspectie vanuit de lucht, te gebrui ken als uitgangspunt bij de komende ontwapeningsbesprekingen. Op basis van dit'voorstel dat Eisenhower op de Geneefse top-conferentie deed, willen de Verenigde Staten onderhandelen en er een aantal beginselen voor een controlestelsel op baseren. Deze begin selen zouden o.m. inspectie door mid del van luchtverkenning en controle op de grond omvatten. NEW YORK, 16 Aug. Een vaar tuig van de Amerikaanse kustwacht heeft Maandag de 46 bemanningsleden van het Portugese vissersvaartuig ,,H- havense” gered, die met reddingboten hun schip, dat op ruim 1200 km uit de kust van Nieuw-Schotland in brand was geraakt, hadden verlaten. Alle energiereserves in de wereld die in de loop van duizenden jaren zijn ontstaan brandstoffen als steen kool en aardolie zijn gelijk aan de energie die in een jaar van de zon komt, aldus heeft prof. E. C. Wassink, hoogleraar in de physiologie der plan ten te Wageningen, vandaag op een persconferentie te Geneve verklaard. De zonne-energie is zo groot, aldus prof. Wassink, dat de mens er heden ten dage maar één procent van zou kunnen gebruiken. Geleerden uit alle delen van de we reld staan thans nog maar aan het be gin van de wetenschap van de proces sen van de fotosynthese, de eigenschap van planten kooldioxyde om te zetten in koolhydraten met zuurstof als bij product. Twee Amerikaanse geleerden, Cal vin en Bassam, die verbonden zijn aan de Universiteit van Californië, onthulden op hun beurt dat enkele van de geheimen van het proces, waarbij planten van de zon afkom stige energie omzetten in stoffen, die de groeikracht veroorzaken, zijn ont sluierd. Men wil deze nieuwe kennis gebruiken bij het zoeken naar me thoden, om de zonne-energie voor industriële doeleinden bruikbaar te maken. TOKIO, 16 Aug. Japanse geleer den hebben heden een kunstmatige aardbeving veroorzaakt door het la ten ontploffen van anderhalve ton explosieve stoffen in drie tunnels aan de oever van het Nozori-meer, 160 km ten noorden van de stad Tokio. De proeven zijn bedoeld, om het pro bleem van het voorspellen van aard bevingen te helpen oplossen. -o- IJMUIDEN, 16 Aug. De Velsense ;tcherche heeft drie aannemers gear ceerd, de gebroeders K. uit Amster dam en H. uit Santpoort, die er van worden verdacht tijdens baggerwerk- uamheden in de binnenhaven van de fijogoventerreinen grote hoeveelheden jjier te hebben ontvreemd. Dit ijzer was daar terecht gekomen bjj het overbrengen van de wal naar bet schip en omgekeerd. De verdach ten hebben hun buit voor vele tien duizenden guldens via een opkoper in Amsterdam verkocht. De arrestanten zjjn aan de justitie te Haarlem uitge leverd. Nadat Engeland ruim een jaar geleden Nehroe in een nota drin gend verzocht geen geweld te ge bruiken of methoden, die tot ge weld zouden leiden, is het vrij stil rondom de Portugese bezit tingen geworden. Die stilte is nu weer verbroken door een actie -de Indische leiders, voor wie DEN HAAG, 16 Aug. Eind Au gustus wordt te Moskou bloementen toonstelling gehouden in de Metrohal ten, op welke tentoonstelling de Ver eniging der Nederlandse bloemisterij, op uitnodiging van de voorzitter van de botanische tuin te Moskou, uitkomt met een inzending van Nederlandse snijbloemen. Deze zending bloemen, totaal onge veer 4000 stuks tot een gewicht van 350 kilo, wordt per K.L.M. naar Praag gevlogen, en vandaar met de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot naar Moskou. In verband met warme weers omstandigheden zijn alle voorbereidin gen getroffen om de bloemen in goede staat over te krijgen, en in goede kwa liteit te exposeren. Ingezonden Mededelii’? r Adv DEN HAAG, 1 7Aug. De be schikbaarstelling van meer financiën voor het herstel en het behoud van de monumenten is belangrijker dan een monumentenwet hoe -wenselijk deze ook op zichzelf is. In deze tijd van hoogconjunctuur is het beschik baar stellen van belangrijke bedra gen voor de monumentenzorg zeker verantwoord. De ideale en culturele zijde van de monumentenzorg recht vaardigt deze uitgaven. Aldus lezen we in een rapport van het R.K. cen trum voor staatkundige vorming be treffende de voornaamste beginse len die aan een monumentenwet ten grondslag moeten liggen. Het ont werp voor deze wet is de minister raad reeds gepasseerd en de indie- Een inwoner van Bonn, Alfons Puetzer, wil een volksvliegtuig in de handel gaan brengen. Na 20 geslaagde vluchten met zijn model heeft hij een onderneming gesticht en meteen drie nieuwe toestellen op stapel gezet. Zijn model is zo iets als een zweef vliegtuig met hulpmotor: in een zweefvliegtuig bouwde hij een dertig pk volkswagenmotor en slaagde er op deze wijze in van Bremen naar Bonn te vliegen. Als benzineverbruik van het toe stel wordt aangegeven zeven liter per uur en volgens Puetzer kan men met dit gemotoriseerde zweefvliegen goedkoper reizen, dan met een motorfiets. men, dat de uitslag een verbluf- fende demonstratie zou worden k voor Portugal. De bevolking van Goa is niet te vergelijken met de 3 vaak nog onwetende massa van 1 India, dank zij het beschavings- 4 werk, dat de Portugezen hier 1 hebben verricht. 1 Indien India Goa wil inlijven, 1 dan zal dit uitsluitend kunnen j geschieden door een daad van 1 openlijke agressie, zo heeft en- 1 kele jaren geleden de Portugese j regering duidelijk doen weten. En j sindsdien is dit standpunt niet j veranderd. Nehroe schijnt ook j volstrekt niet van plan te zijn geweld te gaan gebruiken. Dat komt niet in zijn „derde-weg-sy- i steem” te pas. Niettemin gaf hij de 5000, die wilden demonstre- ren, toestemming dit te doen, wetend, dat zij met de kous op de kop zouden afdruipen. Nehroe is al klinkt het wat para doxaal schuldig aan de dood van twintig Indiërs en als hij in het vervolg deze „vreedzame in vasies” niet verbiedt, dan zal nog meer bloed aan zijn handen kle ven. Al stelt hij het dan pog zo vaak voor, alsof hij één der grootste vredesapostelen ter we reld is. voortbestaan in de vorm, welke het .1 geleidelijk heeft gekregen. liedere eigenaar bekostige, voorzo ver mogelijk, het onderhoud en her- .stel van zijn eigen monumenten. Aan vullende financiële steun van burgerij en Overheid is tegenwoordig echter noodzakelijk bij vete monumenten, welke aan andere eigenaars dan de Staat toebehoren. De Overheid moet een fiscaal kli maat scheppen, waarin het althans voor sommige particulieren mogelijk wordt een monument te bewonen en daaraan de vereiste zorg te beste den. Aan particuliere zijde overwege men de oprichting van een nationaal Monumentenfonds tot redding en behoud van onze monumenten. Het rapport zegt verder nog, dat enige millioenen meer ten behoeve van monumentenzorg er toe bijdragen, in deze tijd van nivellering en ontluiste ring van het ambacht, een groter aan tal vaklieden en werkzoekenden aan arbeid te helpen. Goede verzorgde monumenten bevorderen het vreemde lingenverkeer, dat een toenemende bron van inkomsten op de betalings balans is. AMSTERDAM, 16 Aug. Twee broers, de 24-jarige Gerrit en de twee jaar oudere Dirk ter K., stonden heden voor de hoofdstedelijke rechtbank te midden van hun inbrekersattributen: een breekijzer, een paar handschoenen, en een zaklantaarn. Dit, omdat ze de ze werktuigen hadden gebruikt bij een reeks inbraken. Twee jaar met preventieve hechtenis en verbeurdverklaring van de werk tuigen hoorden ze elk tegen zich eisen terzake van twee uit ’n reeks gekozen diefstallen door braak en inklimming. Ze hadden in het begin van dit jaar met een gehuurde auto enkele diefstal len gepleegd in Gelderland waarvan er een in een confectiefabriek te Dinx- perlo, waar de buit ruim 3000 gulden bedroeg, ten laste was gelegd. De tweede inbraak betrof een groot aantal kledingstukken en enkele baten flanel, alles ter waarde van f 7000. uit een magazijn te Amsterdam, gren zend aan het ouderlijk huis van ver dachten. In dit huis hadden ze een luik opgelicht onder de vloer een gat in de verbindingsmuur gemaakt en enkele planken van de vloer in het magazijn verwijderd, waardoor zij gemakkelijk bij de buit konden komen. De officier sprak in zijn requisitoir van een „rooftocht” in een gehuurde auto. Vooral de inklimming in Amster dam en het gebruik van handschoenen om vingerafdrukken tegen te gaan, wezen er volgens de officier op, dat de diefstallen niet waren begaan in een opwelling door financiële moeilijkhe den, zoals ze hadden verklaard, doch dat de broers wel overwogen te werk waren gegaan. Hij sprak voorts over „zware jongens” en zei, niet met het reclasseringsrapport te willen mee gaan, waarin een gecombineerde straf en toezicht waren geadviseerd. Uit spraak in deze zaak 30 Augustus. GT UO -o DEN HAAG, 16 Aug. Van 23 tot 27 Augustus zullen België en Nederland sa menwerken in de oefening „loco” (low countries, lage landen), waarbij alle ele menten van beider nationale lucht verdediging zullen worden ingeschakeld. Op 24 en 25 Augustus zal Nederland als aanvaller optreden, op de twee volgende dagen als verdediger. In Juni van dit jaar heeft ons land zoals bekend met andere NAVO-lan- den deelgenomen aan de oefening carte blanche”, waarbij de luchtverdediging Het volkscongres aanvaardde vijf re soluties over de be vrij ding van Nieuw- Guinea betreffende een politiek, eco nomisch en cultureel program voor de strijd om West-Irian, de organisatie van het volk en de coördinatie van krachten in het volk en de staatsappa raten. De Indonesische oud-minister van justitie, Djody Gondokusomo, die vo rige week werd gearresteerd, is van ochtend verhoord. Intussen maakte de procureur-generaal bekend, dat in de maatregelen tegen de corruptie, de sa menwerking tussen het parket, de staatspolitie en de militaire politie ge handhaafd zal blijven. DE LEGERKWESTIE In zijn vergadering, die vier uur in beslag nam, heeft het Indonesiche ka binet Maandag de legerkwestie bespro ken. Het heeft besloten om hen, die rijn betrokken geweest bij de 17-Ócto- ber affaire van 1952, niet te vervolgen, in het belang van het land en de een heid in het leger en overeenkomstig 't handvest van de officieren, dat op een bijeenkomst in Djokja tot stand is ge komen. zijn hun mensen op te zwepen tot daden van „ongewapend ge- weid”. Dadendie geen enkele zin hebben, maar die (en de his- torie herhaalt zich ook hier) worden uitgelegd als een strijd voor de vrijheid van Goa. En als i nu Goa deze „vrijheid” niet wil? Zoals duidelijk blijkt. Men weet het zo langzamer hand wel: als het normale ver stand wordt uitgesehakeld en uit- sluitend het sentiment een rol speelt, dan gebeuren er dwaze dingen. Dan kan er wat Goa bereft ’n soortgelijke situatie ontstaan als met Nieuw-Guinea reeds enkele jaren het geval is. YORK, 16 Aug. Francis ,jter de democratische voorzitter r de’commissie van on-Amerikaanse ^iviteit van het Amerikaanse Huis afgevaardigden, heeft Maandag «pen bijeenkomst in New York ver- ’L“d, dat hij inlichtingen heeft ont- ,en over het bestaan van een com- inisüsche cel onder ambtenaren van J Amerikaanse senaat. Hij zei, dat hij voorbereidingen treft ,Mr een onderzoek naar communisti- X invloed in het regeringsapparaat - dat de openbare zittingen van zijn commissie waarschijnlijk in Februari lUllen beginnen. ning ervan kan binnenkort ver wacht worden. In het rapport komt men tot de con clusie, dat een monumentenwet in Ne derland niet slechts wenselijk is, maar ook noodzakelijk. De particuliere eigendom mag wel, indien noodzakelijk, beperkt wor den, maar zeker niet uitgehold. De Staat moet de bezitters van monu menten een behoorlijke levenskans laten. Deze bezitters moeten ge steund worden en er moet een sa menwerking met de Overheid tot stand komen. Het middel van ontei gening kan echter in noodgevallen niet worden gemist. De monumenten moeten zoveel mo gelijk naar hun oorspronkelijke be stemming worden gebruikt. Het instituut der monumentenzorg blijve in Nederland hoofdzakelyk GENEVE, 16 Augustus. De Britse atoomgeleerde sir Christopher Hinton, heeft vandaag op de atoomconferentie te Geneve verklaard, dat hij er niet in het minst bezorgd over is dat radioactieve producten van atoomenergie ten dienste van de industrie gevaar opleveren voor de mens. Enkele genetici hadden gisteren gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen van een algemeen gebruik van atoomenergie. Sir Christopher, de man die verantwoordelijk is voor het overscha kelen van steenkool op atoomenergie voor de Britse energiebehoefte in de onmiddellijke toekomst, zeide, dat er voor de industrie geen omstan digheid is, die de uitvoering van een goed beheerd atoomprogram op grote schaal zonder de minste reden tot bezorgdheid van genetici onmo gelijk maakt. De afvalstoffen van het splijtings proces worden in Groot-Brittannië in chemische fabrieken bewerkt en opge slagen. Dit geschiedt onder toezicht van het gezagsorgaan voor de atoom energie en niet in de omgeving van de atoomcentralen. Voor deze zeer radio actieve splijtingsproducten worden steeds meer gebruiksmogelijkheden in industrie en de medische wetenschap gevonden. WeIke 2 woorden leest u in de diago- V’n, en 925 als is gegeven: 1 naar 1 kleine uitstalkast, 612 P,i3e1s’ B—16 handelsgebruik, 1521 delpunt, 1925 soort bonbon, 24 vtk°ngJe!uk’ 29—34 verlaten, 33—39 woonden staten, 38—44 geducht, 43— baafsi verschijning, 46—52 onvrucht- .J~55 het uitgelezen gedeelte, 54 Z19e voor een restaurant, 5760 vijl, 59—63 dekkleed op bed, 62 61 lil’ 6368 aanw. voorn, woord, haXl familiewapen in lak, 71—73 f3 muts, 7578 plezier, M1 metalen bak. S “’toontaal: 2. Tittel, 6. ode, 7. aar, 1L pa’ 12- durf, 13- stÖf. 15- 23 prei- 19- is, 20. raat, 22. hel, v”,.’ 24- gaffel. tam d10?31’’ ï- Conditie, 2. terras, 3. 11 nil’ll s’ 5- er, 8. saffiaan, 10. af, 16 .as. 17. tref, 18. pa, ^2. na. oa is een deel van India en geen macht ter wereld kan j l T- het van India scheiden. Het is een onmogelijke situatie, dat Goa een kolonie blijft, als India vrij is.” Deze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende woorden j zijn afkomstig van de premier van India, Nehroe, en niemand behoeft enige jjlusie te koesteren omtrent zijn bedoelingen. Op 1 de tiende verjaardag van India's onafhankelijkheid zijn 5000 1 ongewapende Indiërs Goa binnengedrongen. Zij waren natuur- 1 lijk geen partij voor de gewapende politie van deze Portugese I bezitting en er sneuvelden twintig Indiërs. Met dit incident 1 staat Goa plotseling weer in het middelpunt van" de internatio- j nale belangstelling en reken er maar op, dat in de naaste toe- j komst uit deze hoek van de wereld nog wel meer vernomen 1 zal worden. De Portugese (en ook Franse) bezittingen in India zijn evenzo- vele doornen in het lichaam van het trotse India, dat al heeft het geen enkele hinder van deze Westerse enclaves onmogelijk kan dulden, dat niet het gehete gebied tot het land behoort. Sprak Nehroe niet enkele jaren geleden van „vreemde puisten in de kaart van India”? Maar het blijkt heel wat moeilijker deze „puisten” uit te vlakken dan Nehroe en zijn ministers ooit zul ten hebben gedacht. Het is trou wens de grote vraag, of het er de eerstkomende jaren van komen zal, want de Portugese regering geeft absoluut geen krimp. Zij wenst zelfs niet te onderhande len over een eventuele afstand van de bezittingen in India, die behalve Goa ook Damao en Dioe omvatten. En de Portugezen hebben heel wat stevige argumenten om het been stijf te houden. Goa is wet tig en moreel een deel van Por tugal. Reeds in de 16e eeuw ves tigden zich de Portugezen hier en in de loop der jaren is de be- volking zich in velerlei opzichten volkomen op het Westen gaan oriënteren. Goa heeft ruim 600 duizend inwoners en beslaat een oppervlakte van ruim 1500 vier kante mijl. Practisch de gehete bevolking is rooms-katholiek en al is de economische betekenis voor Portugal zeker niet erg groot, in geestelijk en cultu reel opzicht is het Portugees. In April 1950 aanvaardde de Natio nale Vergadering van Portugal een wet, waarbij de Portugese de lndlsctle leiaers, voor wrn kolomes in het vervolg overzeese h t koud kunstje blijkt te provincies weraen genoemd. Al verschillende malen Is de suggestie gedaan door middel van een volksstemming uit te maken, of Goa en de andere be zittingen bij Portugal zulten blij ven dan wel een deel van India zullen worden. De Portugese re gering heeft zich hiertegen met klem verzet, omdat daarmee er kend zou worden, dat zij niet ge- heel overtuigd zou zijn van haar goed recht op dit gebied. Voor de uitslag van zo’n volksstem ming zouden de Portugezen niet in het minst behoeven te vrezen, want algemeen wordt aangeno- DJAKARTA, 16 Aug. Er komen in Indonsië deze week drie feestdagen wegens het feit, dat tien jaar geleden de proclamatie van de republiek werd bekendgemaakt. Woensdag is het de eigenlijke viering, Donderdag is eveneens een nationale feestdag en Vrijdag is het Israëlitisch Nieuwjaar. Op de eerste dag zal president Soekarno een grote rede uitspreken. Het kabinet verleende vervolgens met ingang van 15 Augustus ontslag aan generaal-majoor Bambang Utoyo als chef-staf van het diens eigen verzoek.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3