en BELLO GEDAAN /eel genezingen door behandeling met kobalt en boron HET IS MET BERGEN'S F I I 1 I 1 Huiselijk geluk in gevaar 'door mijnverzakkingen PUZZLE 1 Egyptenaar Heif (27 jaar) wint Kanaalrace en zwangere vrouwen B. Drukwerk wordt duurder Gevaren voor toepassing van x-stralen bij kinderen h i Non-stop vluchten Londen-New York Im n Israëlische regering afgetreden Vijf koeien door bliksem gedood Mevr. Bouman I toont tegenstrijdige verklaringen aan voor mooi gezond haar Op één „been kun je niet lopen! Amerika wil Geneefse rapporten publiceren Delfpolitiek dient te worden gewijzigd ZEEUWSCH DAGBLAD 16 Augustus 1955 MEEST VERKOCHTE VANDAAG EENS I KRUISWOORDRAADSEL te Geslaagd Aardbevingen op Java: Waar zijn onze schepen =üs *S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Kobaltbehandeling en W. velden zelf het doodvonnis 11 W aarschuwing Oplossing vorige puzzle: HORIZONTAAL: 1. Waar; 4. krib; 7. Mas; 9. nap; 10. keurs; 13. uiig; 15. ut; 16. ale; 17. eng; 19. S.L.; 20. tele; 23. leest; 25.til; 26. set; 28. pond; 29. gort. VERTICAAL: 1 .Want; 2. ampul; 3. ra; 5. reu; 6. bast; 8. ski; 11. egel; 12. rug; 14. iets; 16. ale; 18. netto; 19. slop; 21. ets; 22. klit; 24. een; 27. eg. W aterschapsbenoemingen Drijf die Rheumatische Pijnen uit Uw leden. Doe ’n bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. I De zaak Schmidt Lapwerk Linkse overwinning in San Marino Drie van de zestien deelnemers slaagden Gebruik van radio-activiteit voor medische doeleinden BRYLCREEM houdt de gehele dag Uw haar keurig „in vorm De macht van het zwarte goud Maar Engeland is er tegen Zonder gas pagina 3 Ingezonden Mededel'r. (Adv.) 8 <9 V s Ingezonden Mededeling (Adv.). k 1, e a n n e r r e e s de San GOES, 15 Aug. Te Amsterdam slaag den voor het examen textiel-warenkennis de heren J. Q. Tolenaar te Kapelle en M. de Jager te Biezelinge. DJAKARTA, 15 Aug. Bij aardbevin gen op Java zijn in Sumedang 200 wo ningen en gebouwerr vernield. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. Nader wordt gemeld, dat tien aard schokken grote vernielingen hebben aan gericht in de plaats Sumedang. Niet min der dan 38 gebouwen werden verwoest, waaronder het telefoonkantoor en het kantoor van de regent. De moskee en het bureau van de plaatselijke militaire com mandant kregen zware schade. e I. JERUZALEM, 15 Aug. De Israëlische premier, Mosje Sjaret, heeft hedenoch tend het ontslag van zijn regering aan de president, Ben-Zvi, aangeboden, enige uren voordat het kortgeleden gekozen nieuwe parlement, de Knesseth, voor zijn eerste zitting bijeen zou komen. Men verwacht dat David Ben- Goerion, voormalig premier en minister van de fensie in de afgetreden regering, nu een regering van alle partijen, met uitzonde ring van de communistische, en de recht se Heoreth, zal trachten te vormen. Hij is inmiddels met de formatie van een nieuw kabinet belast. AKKRUMDIJK 15 te Havanna. LUTTERKERK 15 te Umsaid. ORANJE 14 n. Southamton. RIJNDAM 14 te Southampton. AMSTELDIJK 14 te Rotterdam. BLIJDENDIJK 13 n. New York. COTTICA 14 te Trinidad. GROOTE BEER 16 te Quebec verw. JAGERSFONTEIN 14 te Kaapstad. MAASDAM 13 n. Southampton MEERKERK 13 n. Calcutta. ORANJEFONTEIN 14 n. Las Palmas. RIJNDAM 14 n. Southampton. WESTERDAM 15 te Rotterdam. ZUIDERKRUIS 14 n. Southampton. n >1 d n ii e -i a -I e e n j ALKMAAR, 15 Aug. „Bello”, dat, indien het gemeentebestuur van in te stemmen met ons streven, er met de N.S. te praten zou zijn. Ir den straling met neutronen zelf intense stralen verspreidde, die bleven geloca- liseerd in het gezwel, en geen invloed hadden op andere delen van de herse nen. Door deze methode was het leven der patiënten met ten minste een jaar verlengd. ELSPEET, 15 Aug. Tijdens een kort, doch hevig onweer in de nacht van Za terdag op Zondag boven Elspeet werden vijf koeien van de landbouwer A. Dave laar in de buurtschap Staverden door de bliksem gedood, doordat deze in een boom sloeg, waaronder de dieren schuil den. Pas Zondagmorgen, toen hij zijn koeien wilde gaan melken, merkte de lanbouwer het verlies onder zijn veestapel op. Beecham (Nederland) N.V. voor Engros Jacq. Mot N.V., Amsterdam In de Sowjet-Unie zijn 160 instituten voorzien van radio-actieve kobaltpre- paraten in toestellen, bestaande uit kleine tubes en naalden, vertelde een vrouwelijk Russisch geleerde, prof. Fa- tejewa. Zij deelde mee, dat in haar land al zeer veel patiënten met die preparaten zijn behandeld. Zo vertelde zij, dat er in het instituut voor röntge nologie en radiologie in Charkow 450 lijders aan tumors aan de ooglidhuid een kobaltbeljandeling hebben onder gaan, en dat dit in 94% der gevallen tot volledig herstel had geleid. De Portugese dr V. H. Franco gaf een uiteenzetting van de methode voor het meten van de schildklier, door die klier- met lucht te omgeven en met x- stralen te fotograferen, hetgeen tot ’n betere bepaling van de nu nog toe te dienen dosis radio-actief jodium kon leiden. Bij de diagnose en behandeling van bloedziekten en ziekten van het hart heeft het gebruik van radio-actieve stoffen reeds uitstekende diensten be wezen, zo bleek uit verschillende Rus sische en Amerikaanse verhandelingen. De Braziliaanse dr Costa-Ribeiro be schreef een nieuwe methode van mala riabestrijding door het gebruik van ra dio-actieve phosphor, en de Indische prof. Khamolkar rapporteerde enige CATANIA, 15 Aug. De Etna heeft in de nacht van Zondag op Maandag een verhoogde activiteit vertoond. In Catania kon men om dé drie of vier minuten ont ploffingen voelen en waren er rookko lommen van ongeveer honderd meter hoogte waar te nemen. AMSTERDAM, 15 Aug. Ook de drie werkgeversbonden in het grafisch bedrijf hebben thans de wijzigingen in de col lectieve arbeidsovereenkomst voor dit bedrijf aanvaard, waarmee deze nu een feit zijn geworden. Door de loonstijging genoodzaakt heeft het hoofdbestuur van de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdruk- kersbedrijf besloten met ingang van he den de minimumtarieven voor drukwerk te verhogen. Het tarief voor handelsdruk- werk zal met 2.88 stijgen. AMSTERDAM, 15 Aug. —Het nieuwe DC-7b vliegtuig van de Pan American World Airways, de super 7-clipper, die op de transatlantische trajecten wordt ge bruikt, zal de overtocht van Europa naar Amerika non-stop gaan vliegen in een tijd van 1 Ouur en 15 minuten, hetgeen tussen Londen en New York een tijd winst betekent van vijf kwartier. De nieuwe clipper heeft plaats voor 71 passagiers, en een brandstoflading van 35.000 liter, een voorraad die een auto mobilist in tien jaar gebruikt, althans in dien hij zeer veel rijdt. vooruitgang op het gebied van lepra bestrijding, dank zij ingebruikname van radio-actieve sporenzoekers. Maar er zijn ook ernstige waarschu wingen gegeven. Zo vermeldde dr Clark van de universiteit van Chicago, dat kinderen na behandeling van het bovendeel van de borst met x-stralen kanker op de schildklier hadden gekre gen en dat laatstgenoemde ziekte meer voorkomt sedert meer wordt gebruik gemaakt van x-stralen rondom het hoofd en de hals. Hij drong daarom aan op een beperkt gebruik van x- stralen bij de behandeling van jonge kinderen, daar straling schadelijker voor jonge broeiende weefsels schijnt te zijn dan voor oudere. Het echtpaar Russell, beiden arts, van het grote Amerikaanse laborato rium te Oak Ridge liet een soortgelijke waarschuwing horen met betrekking tot zwangere vrouwen. Volgens hen diende het gebruik van x-stralen tij dens zwangerschap met de uiterste voorzichtigheid te geschieden, en was het zelfs aanbevelenswaardig de stra ling in het algemeen achterwege te la ten, wanneer er ook maar een moge lijkheid van zwangerschap bestaat. HORIZONTAAL: 2. Puntje; 6. lyrisch gedicht; 7. bloeiwijze; 9. groot onheil; 11. gezinslid; 12. moed; 13. stram; 15. greep; 18. groente; 19. bestaat; 20. cel in een wespennet; 22. oord der ver schrikkingen; 23. tijdperk; 24. hooi vork. VERTICAAL: 1. Voorwaarde; 2. plat dak; 3. gedwee; 4. conisch; 5. bijwoord; 8. marokijnleer; 10. gereed; 11. ge waad; 14. zomervogel; 16. spil; 17. het treffen; 18. gezinslid; 21. boze geest; 22. uitroep. o- Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.25 u., onder 20.03 u. Maan op 4.58 u., onder 19.26 u. ’s-GRAVENHAGE, 15 Aug. Bij K.B. zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap de Bathpolders, ir W. Kakebeeke te Rilland-Bath; met in gang van 3 Augustus 1955 tot dijkgraaf van de Muijepolder, G. J. de Wilde te Sint Maartensdijk en met ingang van 1 Augustus 1955 tot gezworene van het Waterschap Waarde, J. Zandijk, te Krabbendijke. Zuiver bloed, daar gaat het om als U rheumatische pijnen wilt verdrijven. Stramheid, steken, scheuten, allemaal „smartelijke” bewijzen dat er met Uw bloed iets niet in orde is. Maak Uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen! Zes minerale zouten, in Kruschen samengebracht, geven dié organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen want die zijn het die U die verlammende pijn be zorgen zich niet ophopen of vastzet ten in de gewrichten, maar worden af gevoerd langs natuurlijke weg. Ingezonden Mededeling (Adv.) Ljische doeleinden is drie dagen lang leien t internal kvai— |ö- K I DJAKARTA, 15 Aug. In de voor I het Landsgerecht te Djakarta voortge- I lette zaak-Schmidt heeft de verdedig- I ster, mevr. Bouman getuige Ukar Bin I Sukarta vragen gesteld naar aanlei- I ding van zijn afgelegde verklaringen I in de vorige zitting. Mevrouw Bou- I man zei, dat er verscheidene tegen- I strijdigheden in deze verklaringen wa- I ren en legde daarbij een beëdigde I verklaring van kapitein Franken uit I Nederland over. I Djaksa Tinggi Sunario (Officier van I Justitie) zei dat de verdedigster met I het voorlezen van de verklaring van I Franken alleen maar wilde aantonen, I dat Franken eerlijk is. Hij merkte op I dat als alle Hollanders dan zo eerlijk I zouden zijn geweest als kapitein Fran- I ken er niet zoveel bloed in Indonesië I zou zijn gevloeid. Bovendien is deze verklaring in strijd met.Hier klop- I te rechter Rochjami de Djaksa af. Mevr. Bouman toonde verder aan, 1 dat de verklaringen van getuige Ukar I voor de rechter geheel afwijken van I die in het proces verbaal van het voor onderzoek, waarbij hij geen enkele keer de naam Schmidt had genoemd. De rechter verklaarde hierna dat de ambtenaar van de criminele recherche, die bij het vooronderzoek was be trokken, opnieuw diende gehoord te worden. Het commentaar van de getuige hier- I op was, dat hij voor de politie bang was geweest, maar zijn verklaringen I voor de rechter waren juist. De verdedigster, mevrouw Bouman, merkte nog op dat zij verwonderd was dat de getuige niet was gearresteerd, hoewel hij had bekend lid van de Apra (de strijdgroep van Westerling) te zijn geweest. schade zoveel mogelijk te her stellen. Ernstig is de toestand ook in het Zuidelijke stadsdeel Heerler- baan, waar een kerk staat, die geheel uit elkaar is gerukt. De diensten moeten hier plaats heb ben onder een stevig net van ijzeren vlechtwerk, bedekt met planken, om neervallende stenen te kunnen opvangen. En wat moet men beginnen te gen alle aangerichte schade? Wel, het meest voor de hand lig gende, namelijk deze zo spoedig mogelijk uit de wereld helpen. Maaral het herstelwerk 1 draagt maar een voorlopig ka- rakter, omdat men pas definitief kan ingrijpen, wanneer de bo dem is uitgewerkt. O ja, de mij- i nen vergoeden de schade prompt want dat hebben ze voor het win nen van het zwarte goud wel over. brylcreem Doch wat baat zulk een ver- goeding, als het lapwerk betreft en men dag in dag uit de angst I voor instorting van zijn woning met zich mee moet dragen? Of de levensduur van zijn huis aan- merkelijk ziet bekort? Daarom dienen de mijnonder nemingen onzes inziens haar po- litiek te wijzigen, de oude kolen- lagen te laten rusten en zich voortdurend bezig te houden met nieuwe mogelijkheden. Want menselijk geluk is zo oneindig veel meer waard dan geldelijk 1 gewin! ST. MARGARET’S BAY, 14 Augustus. Met daverende saluutschoten van Engelse kanonnen en met Egyptische hymnen, door vele van zijn geestdrif tige landgenoten gezongen, werd de 27-jarige Egyptenaar Abdel Latif Abu Heif verwelkomd als winnaar van de Kanaalzwemwedstrijd, waarvoor zes tien deelnemers veertien mannen en vier vrouwen 11 uur en 44 mi nuten tevoren Cap Griz Nez in Frankrijk waren gestart. Duizenden va- cantiegangers begroetten achttien minuten later ook zijn felste belager tij dens de kanaal-marathon, de Californiër van Engelse afkomst Tom Park. Ongeveer anderhalf uur na de winnaar arriveerde ook de Mexicaan Damian Pizo Beltran; zijn tijd was 13 uur en 15 minuten. Deze drie zwemmers waren de eni gen, die de tocht volbrachten. Alle an deren moesten de strijd staken. Van de dames hield de jeugdige Egyptische Gabrielle Vegni het ’t langst vol. Maar na dertien uur met de golven te heb ben geworsteld, gaf zij haar eerste Kanaal-poging op en liet ook zij zich uitgeput in haar volgboot hijsen. Heif verdiende met zijn overwinning SAN MARINO, 15 Aug. Bij gisteren in de dwergrepubliek Marino (Italië) gehouden verkiezingen heeft de linkse coalitie der communis ten en socialisten, evenals in 1951, de overwinning behaald. In het nieuwe parlement zullen de communisten en hun bondgenoten 35 zetels bezetten de christen-democraten en hun bondgenoten 25. In het vorige parlement waren deze cijfers respec tievelijk 31 en 29. BRYLCREEM geeft een prachtige en natuurlijke glans zonder plakkende vettigheid BRYLCREEM voorkomt roos en maakt droog haar weer vitaal een geldprijs van ruim 5000 gulden en hij kreeg een prachtige wisselbeker, die een waarde van meer dan 10.000 gulden vertegenwoordigt. Het Kanaal- record, dat in 1950 met 10 uur en 50 minuten werd gevestigd door de Egyp tenaar Abdul Remy, kwam niet in ge vaar. Gedurende de eerste acht uren vie len vier candidaten uit, van wie drie vrouwelijke. Het waren de Libanees Bleik en de dames Sweeny (Nieuw Zeeland), Margrath (Engeland) en Anderson (Denemarken); eén uur la ter staakte de Engelsman GUI de strijd en vervolgens was het de beurt aan Sen (India), El Soussi (Syrië), die het vorig jaar wel slaagde; de Egyp tische Vegni en de Ier McClelland om zich uit het water te laten trekken. Toen de twee leiders al aan land waren, waren er nog altijd vijf deel nemers aan de Kanaalrace bezig. Van hen bereikte alleen de Mexicaan Bel tran nog de finish. De andere vier kwamen krachten te kort: Zirganos (Griekenland), Guiscardo (Argenti nië), Barnië (Schotland) en de negen tienjarige Londenaar Ronald Tarr. De winnaar Heif was de negentien de Egyptenaar, die het Kanaal be dwong. z‘)n meer van die zaken, die je dub- moet hebben. Moeder ondervindt bijv, bij de was. Ze heeft de dub- e e maskracht van Omo nodig om aar tWee grote wensen te vervullen n eerste dat het goed witter wordt en ten tweede, dat tegelijk spoorloos uit zijn. LONDEN, 15 Aug. Een woord voerder van het Britse departement van buitenlandse zaken heeft vandaag te Londen meegedeeld, dat de Verenig de Staten de verslagen van de onlangs te Genève gehouden conferentie van de regeringschefs van de Grote Vier willen publiceren. Zij hebben dienaan gaande een stap bij de Britse regering gedaan. Groot-Brittannië is tegen publicatie. Het is de gewoonte van de Britse re gering geen verslagen van dergelijke conferenties te publiceren zolang de hoofdpersonen ter conferentie nog in leven zijn. De woordvoerder kon niet zeggen of de Amerikaanse regering ook de Franse en de Russische rege ring ovei’ deze kwestie heeft geraad pleegd. In diplomatieke kringen te Londen werd gezegd, dat de Britse regering van oordeel is, dat publicatie afbreuk doet aan onderhandelingsvrijheid op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken, die op 27 October zal beginnen. har ten dan ooit j! v'ekken er spoorloos uit zijn. et een ander wasmiddel bereikt ze e«tal maar één van de twee. Hoe aai 1S het gezegde: èn zuiver wit vlekkeloos, dat’s Omo-schoon. 2„ d"l,l.^err“ ^>eZ‘l ^e> van bracht. Alleen Omo geeft U dat U fottoan doet opmerken: Z;°rJ‘,cho^--^mljn leren. Onder aanvoering van Bergens burgemeester, dr W. Huygens .heb ben B. en W. echter dit verzoek van de hand gewezen. „Wij zien geen aanleiding voor nader contact tussen u en het gemeentebestuur”, zo schrij ven B. en W. En daarmee lijkt het doodvonnis over „Bello” geveld. Want die mede werking van het gemeentebestuur is onontbeerlijk. Het gemeentebestuur heeft het emplacement van Bergen en het ter rein waarover de spoorlijn ligt van de Nederlandse Spoorwegen gekocht voor het symbolische bedrag van één gulden, waarbij het echter als voor waarde accepteerde, „dat over deze grond nimmer meer een tram zou mogen rijden”, „Nu het gemeentebestuur eigena- - --jr-o - resse van de grond geworden is” zo der N.S., ir F. Q. den Hollander,” zo ogen te zien, op welke wijze de N.V. schrijft het tramcomité, „gebruikt de meldt het comité. „Daarbij bleek ons, Berger Tramweg Maatschappij in gemeente deze eigendommen als dat^9 bereid waren het op- oprichting, die het comité gevormd middel om ieder tramplan onmoge- L;"" - maken, had, zou kunnen worden ingepast in lijk te maken”. Het is dus wel met „Bello” gedaan. gENEVE, 15 Augustus. Het gebruik van radio-activiteit voor vl„ J een der belangrijkste en voor een der boeiendste onderwerpen van bespreking geweest op de itionale conferentie over atoomenergie. Deskundigen uit een aalftal grote en kleine landen hebben hun ervaringen uiteengezet om- toepassing van radioactieve isotopen, zowel voor het stellen van Ijagnosen als voor de behandeling van verschillende ziekten. I Door het gebruik van radio-actieve LJrenzoekers, bijproducten van de ILnenergie, beginnen wij enig be- I Jip te krijgen van processen, die tot It toe een gesloten boek voor ons zijn ,eest, aldus de Amerikaanse arts ILelds Warren, die als voorbeeld wees |»n het resultaat van de recente onder- lioekingen omtrent de snelheid van de Lotting van minerale zouten in Lenderen en tanden. Hij maakte ook helding van de mogelijkheid die men had ontdekt, om patiënten injecties te Lven van bepaalde stoffen, zoals bo- welke nadat ze door het weefsel karen geabsorbeerd, bestraald konden Lorden met neutronen uit een kern reactor. Hierdoor werd het toegedien- ie boron radio-actief, zodat het dan ’n stralingseffect op de plaats zelve van ie ziektebron produceerde. Een soortgelijke behandeling met boron werd ook beschreven door een andere Amerikaan, dr Farr, die zei, dat ze was toegepast op lijders aan hersentumors, en dat het boron na be- TV 1 geruime tijd heerst er onrust in de mijnstreek. Onrust, Z-X omdat mensen worden bedreigd in hun huizen, veilige toevluchtsoorden voor en na het werk van iedere dag. Zulks omdat er in grote delen van de steden Heerlen en Kerk- rade mijnverzakkingen gaande zijn. Deze bodembewegingen een gevolg van het ontginnen van kolendagen behoren normaliter tot de gebeurtenissen van het dagelijks leven. Maar nu verscheidene wijken in en rond genoemde plaatsen gelijk tijdig het slachtoffer werden, is het met de rust van velen ge daan. Enkele duizenden hebben overlast te verduren en vra gen zich af waar het heen moet, indien de gevoerde delfpoli- I tiek van de Staatsmijnen op deze voet wordt voortgezet. 1 De golf van mijnschade is voor een groot deel te wijten aan de naoorlogse economie. Ver schillende kolenlagen werden door de mijnondernemingen in de vooroorlogse jaren ongemoeid gelaten, omdat de kolenprijzen toen dermate waren, dat het niet aanlokkelijk was tot ontginning over te gaan. Nu de situatie zo veel gunstiger is geworden, is het mogelijk deze oude lagen lonend te ontginnen, endaarbij de mijnschadekosten aan de belang hebbenden te vergoeden. In de hooggelegen Heerlense wijk Molenberg zijn meer dan 200 woningen aan het verzakken, waarvan 50 in ernstige mate. Sommige moesten reeds van bin nen en van buiten worden ge stut, opdat zij langzaam uit el kaar waren getrokken. Overal verschijnen soms vin gerdikke scheuren in de muren. Ramen en deuren gaan niet meer dicht. Neergedwarreld kalk en stof bezorgen de huisvrouwen voortdurend handen vol werk. Vrijwel iedere dag treden hier en daar lekken of breuken In gas-, water- en electriciteits- leidingen op, zodat kelders onder water lopen en de verlichting kan uitvallen. In voornoemde wijk staat een fabriek van Philips, welke vele wonde plekken vertoont in de gaat normaal door, maar in de vorm van scheuren. Het werk algemene vacantieweek waren dag- en nachtploegen doende de het romantische tramtreintje, dat Bergen bereid gevonden zou worden de verbinding Alkmaar-bergen aan Zee onderhoudt, is reddeloos verloren. Na de hoopgevende hou ding van de directie van de Neder landse Spoorwegen zijn het B. en W. van Bergen zelf geweest, die hun medewerking hebben gewei gerd aan het voortbestaan van het treintje. En dat betekent het dood vonnis van „Bello”. Dit blijkt uit een communique van het tramco mité uit Bergen, welk comité be- Hollander beval zelfs tijdens de staat uit de heren Anthony van laatste bespreking een bekwaam Kampen, mr A. F. Kamp en mr F. technisch adviseur aan voor uitwer- 2rei|er king der plannen.” Het comité wendde zich dus tot het „Wij hebben in Utrecht twee be- gemeentebestuur met het verzoek in sprekingen gevoerd met de president een gezamenlijke bespreking onder "NT Q ir TT (A dan TTr»H o ndar rr/T nrtm-, 4-^ XT TT j in gemeente deze eigendommen die het comité gevormd middel om ieder tramplan onmoge- heffingbesluit ongedaan te 1 - Wel kregen wij de stellige indruk, het ontwikkelingsplan der gemeente. ol f jü

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3