het Ongerustheid in New-Dehli uart neer Waterleiding op Noord-Beveland 31 Aug. officieel in gebruik Eerste project gereed in z.g. onrendabele gebieden I I 8 I Uitgebreide havenstaking Rotterdam Portugezen schoten 20 ongewapende betogers atta.D8gbI,d" üii START VAN KANAALRACE in Het weer COMPLOT TEGEN PERON ONTDEKT EN OPGEROLD I I Europa Boot liep op rots: 25 doden Protest van Lissabon Mislukte overval bij Rhyl in Noord-Wales Gebruik geen geweld, zegt Rhee RACE OVER HET KANAAL V.S. voelen niet voor voorstellen van communisten In de vroege morgenuren werden de samenzweerders verraden Scherpe afkeuring van de C. B. C. Communistische vlag op Y. M. C. A. congres neergehaald !^oJwieVn °P d°e meeSte Plaat' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD:VOOR ZEELAND Arresfaf/es in Buenos Aires Syrië Drama voor de Franse kust in Oproep. meer zon Vroegere president van veroordeeld Na Berkshire De hereniging van Korea Na ontslag van duizenden arbeiders Protest. en in ONS LAND: Wat Goedkope kernreactor van goud •HS| ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3166 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (Zie pagina 1 en 3) P-- MISLUKTE INVASIE IN GOA demonstranten. Volgens de eerste berichten zouden bij dit incident 20 Indiërs gedood zijn en 40 gewond. i DINSDAG 16 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT „Het comité voor de bevrijding van Goa”, waai in alle Indische partijen zijn vertegenwoordigd, heeft vanavond vergaderd om de toestand te bespre- Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 28 25 24 19 26 18 25 25 25 26 22 21 26 22 21 22 24 23 15 Aug. In de ochtend mist. Overigens verander- De Portugese ministeries van bui tenlandse zaken en overzese gebieds delen hebben in een vanavond te Lis sabon uitgegeven officieel communi que verklaard, dat verscheidene dui zenden Indiërs vandaag het Portugese gebied in Voor-Indië hebben betreden. „De invallers zijn teruggedrongen. Hierbij zijn, toen de Portugese autori teiten gedwongen waren zich met ge weld tegen geweldpleging te beveili- gen, doden en gewonden gevallen”, aldus deze bekendmaking. De 69-jarige schipper H. Rook, uit Krimpen aan de IJssel, is Zaterdag middag, toen hij met zijn bromfiets te Rotterdam van de Hofdijk de Vrien denlaan inreed, aangereden door een personenauto en gedood. DE BILT, 15 Augustus. licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onweer onbewolkt onweer onweer onbewolkt lichtbewolkt onweer half bewolkt regenbui ROTTERDAM, 15 Augustus. De havenarbeiders te Rotterdam, het moeten er enkele duizenden zijn, die Zaterdagmiddag het werk heb ben neergelegd tot vanmorgen, heb ben een aangetekend schrijven ont vangen, waarin is meegedeeld, dat zij ontslagen zijn. Het gevolg hier van was, dat het overgrote deel van BUENOS AIRES, 15 Aug. In Buenos Aires is vandaag een uitge breid complot ontdekt tegen Peron en verscheidene militaire leiders. Natio nalisten, Rooms Katholieken, socialis ten en communisten zouden vandaag onder leiding van gewezen marine- en legerofficieren in actie komen. Gewa pende burgers hadden ongeregeldhe den moeten veroorzaken. In de hier door ontstane verwarring hadden pre sident Peron, de minister van defensie generaal Lucero en andere militaire leiders uit de weg moeten worden ge ruimd. Talrijke personen zijn echter tijdig aangehouden onder wie de radicale leider Michel Torino, een radicale af gevaardigde en een hoge functionnaris bij het ministerie van buitenlandse za ken, de afgezette Mario Amadeo. De wapens van de samenzweerders zijn in VAN DUIZENDEN INDIËRS een R.K. college in de hoofdstad ont dekt. Het complot werd ontdekt toen iu de vroege morgenuren zes mannen werden aangehouden, die in een jeep wapens vervoerden. Zij ver raadden de zaak en gaven de politie inlichtingen over de organisatie en de bewapening van de samenzweer ders. De mannen deelden mee, dat de samenzweerders verscheidene apartementen hadden gehuurd, aan een van de grote boulevards, waar langs Peron zich dagelijks van zijn residentie naar het Paleis begaf. Vanmorgen hebben sterke eenheden van de federale politie de hoofdstad verlaten om in de provincie een onder zoek in te stellen naar aanleiding van en campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid en ondergronds ver- I spreide pamfletten. In deze vlugschrif- j ten werd de bevolking gevraagd thuis -4 te blijven met het oog op dreigende ongeregeldheden. De Rooms-Katholieken stoorden zich niet aan de instructies van de Regering om op de dag van Maria Hemelvaart gewoon aan het werk te blijven, doch zij sloten hun scho len en colleges. De toestand in de hoofdstad bleef kalm en de meeste winkels waren zo als gewoonlijk geopend. Vanmorgen in alle vroegte, .4 uur 47 min. Greenwich tijd, zijn te Kaap Griz Nez twaalf zwemmers en vier zwemsters te water gegaan voor de race over het Kanaal. Bedekt met een dikke laag vet, om de koude tegen te gaan, kozen de concurrenten het ruime sop, voor de lange tocht van 32 kilo meter. (Voor een verslag zie pagina 3). SAINT BRIEU (Bretagne, Frank rijk), 15 Aug. Een Franse passa- giersboot met zestig opvarenden is vanmiddag, ten Noorden van het ter hoogte van de Bretonse kust ge legen eiland Brehat, op een rots ge lopen en gezonken. Veertig opva renden zijn gered. Vermoedelijk zijn 25 passagiers om het leven gekomen. Het ongeluk geschiedde tijdens een dichte mist, toen de boot dicht onder de kust voer. Zij zonk binnen enkele ogenblikken, nadat zij op een rots was gelopen. De passagiers klampten zich, voor zover mogelijk, aan reddingsboten en wrakhout vast. Anderen wisten nabu rige rotsen te bereiken. Velen der ge redden zijn gewond. Tien drenkelingen leefden nog, toen 2D op het strand werden gebracht. De Pogingen, om hen door het toepassen ’an kunstmatige ademhaling weer bij bewustzijn te brengen, mislukten ech- 'er. Twee anderen waren reeds ver dronken, toen zij op het land werden gebracht. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vllssingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. GOES, 15 Augustus. Op Woensdag 31 Augustus a.s. zal de officiële opening van de centrale drinkwaterleiding op Noord-Beveland geschieden in aanwezigheid van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, de directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, prof. Krul, en naar alle waarschijnlijkheid prof. dr. P. Munteradam als ver tegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, aangezien dit het eerste project is, dat gereed komt als onderdeel van het tienjarenplan voor de drinkwatervoorziening in de zgn. onrendabele ge bieden. De directeur van de Waterleidingmij. „Zuid-Beveland”, ir. Stoel Feuer- stein, zal eerst een toelichting geven op de totstandkoming van deze water leiding. Na de koffiemaaltijd in Hotel „De Korenbeurs” te Kortgene, zal de officiële opening volgen. Het gezelschap zal daarna door de verschillende dorpskommen rijden. Alle dorpskommen zullen op 31 Augustus a.s. op het waterleidingnet zijn aangesloten en het is de bedoeling, dat volgend jaar alle gebouwen op het eiland, zonder uitzondering, van waterleiding zullen zijn voorzien. DAMASCUS, 15 Aug. Een mili tair gerechtshof te Damascus heeft vandaag brigade-generaal Adib Shi- shakli, een vroegere president van Syrië, veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf wegens het ter dood marte len van een sergeant van het Syrische leger. Kapitein Abdullah Shihadi, hoofd van de Syrische politie tijdens het be wind van Shishakli, kreeg op dezelfde beschuldiging dezelfde straf. Beide veroordeelden bevinden zich thans in Parijs. de overige havenarbeiders vanmor gen het werk hebben neergelegd. In enkele bedrijven werd vanmorgen nog gewerkt. In een vanmorgen gehouden ver gadering in „Odeon” werden de ar beiders opgewekt de nog werkende arbeiders te bewegen het werk neer te leggen. Het Onafhankelijk Ver bond van Bedrijfsorganisaties, dat de vergadering had belegd, maande met het oog op de aanwezige politie tot discipline. Morgenochtend zal men zich weer melden bij de aan- meldingslokalen en zal men zich op de toestand beramen. Voor de ontslagenen zal een steunfonds in het leven worden ge roepen, waarin het C.V.B. 25.000, zal storten. Het hoofdbestuur van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft in zijn vanmorgen gehouden vergadering de situatie besproken welke in de Rotter damse haven is ontstaan als gevolg van de actie van het O.V.B. Het hoofdbestuur keurt dit optreden ten sterkste af en herinnert er aan, dat de leden der organisatie gebonden zijn aan de collectieve arbeidsovereen komst welke door de drie erkende transportarbeidersbonden is aangegaan met de scheepvaartvereniging „Zuid”. Het hoofdbestuur is van mening, dat een dergelijk onverantwoordelijk op treden alleen maar tot nadeel kan zijn van de arbeiders en het wijst elke ver antwoordelijkheid af ten opzichte van degenen, die aan deze staking hebben mede gedaan. Het vertrouwt dat de havenarbeiders zich niet door een der- ge.ijke actie zullen laten beïnvloeden maar zich zo krachtig mogelijk daar tegen zullen verzetten. PARIJS, 15 Aug. Na een protest van de Nationalistisch-Chinese am bassade te Parijs is gisteren de vlag van communistisch China op het con gres van de Y.M.C.A. te Parijs neer gehaald. De Nationalistisch-Chinese afvaardi ging had gedreigd het congres te zul len verlaten, indien de vlag niet zou worden neergehaald. De Amerikaanse secretaris-generaal van de Y.M.C.A. dr Paul Limbert, besloot na raadple ging van zijn adviseurs tot het doen verwijderen van de vlag. De afgevaardigden op het congres hebben gisteren Protestantse, Grieks- Katholieke en Rooms-Katholieke gods dienstoefeningen bij gewoond, die spe ciaal voor hen werden gehouden. Deze opzienbarende tocht naar Goa was georganiseerd door de „Satia-Graha” beweging, een orga nisatie die alles in het werk stelt om Goa bij India te voegen. Zoals bekend tracht India officieel, behal ve door rechtstreeks militair ingrij pen zich van de Portugese bezitting meester te maken. Hieraan had de „Satia Graha” beweging zich ge houden. Over de gevolgen van de mars is men thans echter erg ongerust. In de hoofdstad van India, New Dehli gonst het van geruchten en worden steeds verschillende aantallen slachtoffers genoemd tengevolge van het optreden van de Portugese politie en militairen. De gouverneur van Bombay heeft premier Nehroe telefonisch verslag uitgebracht. RHYL (Noord Wales), 15 Augustus. Vijf mannen hebben vanmorgen vroeg wachtposten aangevallen van het Kimmel Park garnizoen bij Rhyl in Noord-Wales, 48 uur nadat bij een overval op een opslagplaats in Berk shire in Engeland een grote hoeveel heid wapens en munitie was ont vreemd. Een van de wachtposten wist echter alarm te slaan, waarop de aanvallers de vlucht namen. Volgfens de eerste berichten hebben de aanvallers niets ontvreemd uit het kamp, waar twee oefenregimenten van de artillerie gelegerd zijn. De politie heeft alle hoofdwegen in de buurt van het garnizoen afgezet. WASHINGTON, 15 Aug. Ameri kaanse functionarissen hebben van daag koel gereageerd op de voorstel len van de premiers van communis tisch China en Noord-Korea voor een internationale conferentie ter hereni ging van Korea. Het is onwaarschijnlijk dat de V.S. dergelijke voorstellen zullen overwegen, zolang de onderhande- lingen met communistisch China te Genève over de vrijlating van Ame rikaanse burgers in China geen re sultaat hebben. Men verwacht, dat minister Dulles het Dinsdag op zijn persconferentie zal duidelijk maken, dat de V.S. Voor het ogenblik niet voor overleg met Pe king op ruimere schaal voelen. GOA, 15 Augustus. Vandaag, de dag dat India herdenkt dat het tien jaar geleden zijn onafhankelijkheid verkreeg, zijn ongeveer 5000 on- qewapende Indiërs Goa binnengedrongen om zich op vreedzame wijze meester te maken van deze Portugese bezitting in Voor-Indië. Deze invasie mislukte echter. De demonstranten werden opgewacht door po litiemannen en militairen, die de Indiërs erop wezen dat zij onwettig het qebied van Goa hadden betreden. De Portugezen vroegen de betogers zich terug te trekken, maar toen hieraan geen gehoor werd gegeven en bovendien op een tempel op Portugees gebied een Indische vlag gehesen fferd, maakte men van de vuurwapens gebruik. In paniek vluchtten de Huiseigenaren nemen hier de schade in ogenschouw, welke aan het einde van vorige week werd aangericht door de beruchte orkaan „Connie” in Carolina Beach, North Carolina. Het huis rechts werd volkomen van de aarde gelicht en neergezet midden op de weg, die toen reeds in een kolkende modderstroom was veranderd. Men neemt aan, dat „Connie” in Carolina Beach, een bekend toeristen-oord, de meeste schade veroorzaakte. Zoals bekend is inmiddels „Connie” ver anderd in een gewone storm met veel neerslag. Uitgave: voor adveri. enz. 2970), V-tnren: Vlissingen: Nieuwstr. ftlef 326; Middelburg: Korte idetr 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan S^Le Cointre N.V., ken die ontstaan is na de incidenten in Goa. Het comité heeft een beroep ge daan om Dinsdag a.s. in geheel India alle handel en verkeer stil te leggen uit protest tegen de houding van de Portugese autoriteiten. Verder vraagt het comité dat de scholen deze dag gesloten zullen zijn als een huldeblijk aan de om het leven ge komen betogers. De vakbond van bankklerken in New Dehli heeft reeds gehoor gegeven aan de oproep van het comité. Het comité heeft verder aan premier Nehroe telegrafisch verzocht de Por tugese autoriteiten te vragen het stof felijk overschot uit te leveren van een heilige Indiër, die door een verdwaal de Portugese geweerkogel dodelijk werd gewond. Over het algemeen heeft de Indi sche invasie in Goa een vreedzaam verloop gehad. Zo waren de bewo ners van het dorpje Vapi in de pro vincie Bombay erg verbaasd toen zij de stille terugkeer zagen van 2000 bevrijdingsvrijwilligers, die eerder op de dag naar Goa waren vertrok ken. De 2000 betogers waren op de vlucht geslagen voor 8 politieman nen, die bij nadering van de grote groep in de lucht hadden geschoten. Uit Lissabon wordt gemeld dat Por tugal bij India heeft geprotesteerd te gen ernstige inbreuken op de souve- reiniteit over Portugees gebied in Voor-Indië. Stockholm Oslo ^Penhagen fbnsterdam Jenden Luxemburg Parijs Bordeaux "«noble Nice Geneve Zurich Docarno Berlijn frankfort ynchen ’’'enen Wiruck DE bilt, gelijk i matige Westelijke tot ratum„St i wind. Dezelfde tempe len als gisteren of iets hogere. GENEVE, 15 Aug. Amerikaan se geleerden nemen op het ogen blik proeven met een nieuwe kern reactor, die gedeeltelijk van goud is gemaakt. Dit wordt bekendgemaakt in een Amerikaans rapport, dat vandaag aan de internationale atoomconfe rentie te Geneve is voorgelegd. Volgens het rapport worden de kosten van het goud, dat in de re actor is verwerkt, weer goedge maakt door de eenvoudige samen stelling van de reactor. De totale kosten van de reactor zijn laag. SEOEL, 15 Aug. President Syng- man Rhee van Zuid-Korea heeft van daag op een bijeenkomst te Seoel ge waarschuwd tegen het gebruik van geweld bij de betogingen tegen de aanwezigheid der neutrale commissie van toezicht op de naleving van de wapenstilstand in Korea. Degenen, die geweld gebruiken, zou den worden gearresteerd en gestraft. Er is geen wijziging gekomen in het standpunt der regering, dat de com missie het land moet verlaten, zo zegt Rhee nog. w; 'W

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1