DE DOOLHOF Meer dan millioen Tsjechen bewonderden Spartakiade WAT U ROOKT MAJESTIC THOMAS MANN, strijder voor de vrijheid Maar hij had geen begrip voor 't christendom w Achter het Ijzeren Gordijn (III) Fantastische turndemonstratie fantastische prijzen en VAN NELLE'S - n Communisme is een „ongodsdien stig” geloof Indonesiche oud-minister gearresteerd G 11 280 Ijl! - i Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. Ds K, A, de Bel 45 jaar predikant H l ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 fandag 15 Augustus 1955 FEUILLETON Steekpenningen aangenomen 'f VIRGINIA SHAG Vstupenka <fen 5. cervence1955 Wervelstorm geen gevaar voor New York 1 V. Fantastisch Uitspraak op congres van Y.M.C.A.: Zépadnf fribuna Groen zand L. i' A f» y Y 1 c '.M BH Ingezonden Mededelins (Adv.) van Nelle's Dit was mijn toegangsbiljet. »AUA I 4 (Wordt vervolgd.) •H (In het vorige artikel is een fout ge slopen: het diner dat ik beschreef kost te geen f 22.50, maar f 12.50. De grote fOSAtit 3“ Die kosten 70.per dag. En dat rische staat! Majestic shag is uit de beste tabakken samengesteld! U ziet het zo: Dat is zuivere Virginia! applaus ontketend. Een andere keer is het de sierlijke vorm van het menselijke patroon, dat in de Immense arena ge tekend wordt. Of de harmonische kleu renweelde van costuums en vlaggen. En het programma ontrolt zich pre cies op tijd. De ene groep van zoveel duizend deelnemers is nauwelijks afge marcheerd of de gordijnen van de toe gangspoort schuiven opzjj om een nieu we groep binnen te laten. Het slot komt om half zeven. Het is een apotheose waaraan bijna 40.000 mannelijke en vrouwelijke militairen met een zee van nationale en commu nistische vlaggen deelnemen. In ein deloze colonnes marcheren zij het stadion binnen en scharen zich om twee kolossale, zilverkleurige ballons. En terwijl aan de éne mast de vlag van Tsjecho-Slovakjje en aan de andere kant die van de Communistische Party gestreken worde", klinkt over de luid sprekers de gedragen stem van een de clamator. Het is kenneljjk een lofzang op het communisme welke hij voorleest. Ik begrijp er echter niet veel meer van dan de geregeld terugkomende woorden: leger, democratie en Sovjet. Het stadion stroomt snel leeg. In een speciale autobus met een delegatie uit Rood-Chlna rijd ik naar het hotel terug. Hoogwater Dinsdag 16 Aug.: Vlissingen: 0.17 u. 1.98 m., 12.37 u. 2.02 m. Terneuzen: 0.46 u. 2.15 m., 13.07 u., 2.18 m. Wemeldinge: 2.00 u. 1.78 m., 14.28 u. 1.75 m. Zierikzee: 1.49 u. 1.54 m., 14.13 u. 1.50 m. Zo zag het enorme Strahov- stadion er uit tijdens de Sparta kiade 1955, welke door meer dan een millioen toeschouwers bezocht is. De Chinezen dragen allemaal eendere regenjassen met bijpassende regenpet- ten. Dat trekt op zichzelf al de aan dacht. Bovendien wuiven ze onvermoei baar naar de mensen, die zich aan weerszijden van de bus naar de trams haasten. Men zwaait Ietwat verrast en lachend terug. Mannen, vrouwen, schoolkinderen, militairen, tramconduc teurs en zelfs verkeersagenten. Een paar uur later is de omgeving van het Strahov stadion weer stil en verlaten. De Spartakiade 1955 is voorbij. NADRUK VERBODEN. Het Is imposant. Het enorme Strahov stadion (dat kort voor de oorlog voor de Sokols ge jouwd is) is op deze laatste dag van het feest tot de laatste plaats bezet, dat wil zeggen, dat er meer dan 150.000 mensen op de tribunes staan en zitten, waaronder de Tsjechische president Antonin Zapotocky met zijn forse vrouw en de minister van Defensie in een fraai Tito-achtig uniform. Het is een drukte van belang. Mensen lopen ’s-GRAVENHAGE, 12 Aug. Zon dag 21 Augustus herdenkt ds K. de Bel, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk en thans hulpprediker te Hollandse Rading, de dag waarop hij 45 jaar geleden het predikambt aan vaardde. De jubilaris werd 12 Nov. 1883 te Harlingen, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde te Utrecht. In 1909 werd hij candidaat. Na als hulpprediker te Heerjansdam werkzaam te zijn geweest, werd hij 21 Aug. 1910 door zijn broer, wijlen ds G. J. G. de Bel van Vuren en Dalem, te Heerjansdam in het predikambt be vestigd. In 1919 vertrok ds de Bel naar Vollenhove, in 1922 naar Tjerkgaast, in 1925 naar Steenwijk en in 1928 naar Schiedam, waar hij werkzaam is ge weest tot aan zijn emeritaat op 1 Oct. 1950. Hij vestigde zich daarna te Hol landse Rading. NEW YORK, 12 Aug. De wervel storm „Connie”, die de Amerikaanse Oostkust van de Atlantische Oceaan uit bedreigde, buigt zich 125 km voor de kust van Noord-Carolina in noor delijke richting af. In een omtrek van 225 tot 450 km komen echter wind snelheden voor van meer dan 150 km per uur. De kans, dat het gebied van New York zal worden getroffen, wordt gering geacht. Inmiddels is een nieuwe wervel storm „Diana”, uit de richting Porto Rico op weg naar de Oostkust. In ple staat Colorado hebben stor men een schade van bijna een millioen gulden aan de oogst aangericht. Er wordt één vrouw vermist. 123) En dan moest hij natuurlijk gaan. Als regel was Karl volkomen veilig op de weg naar de Doolhof. Er liepen zo goed als geen mensen. Maar toch hield hij de grootst mogelijke voor zichtigheid in het oog. Hij drentelde, alsof hij een wandeling deed; keek uit, of niemand hem zag en als de kust veilig was, belde hij, want over dag gebruikte hij nooit zijn sleutel. Mocht er soms iemand passeren, dan kuierde hij naar rentmeester Smith en hield een praatje met hem, om pas naar binnen te gaan, als de ongewens te wandelaar voorbij was. Bij het te rugkeren gebruikte hij dezelfde voor zorgsmaatregelen. En het gelukte hem tot dusverre de opmerkzaamheid der buitenwereld te ontgaan. De dagen gleden voorbij. Met Adam ging het op en af. Soms was hij een dag ziek, om de volgende dag veel beter te schijnen, zodat hij zo opge wekt mogelijk was. Mevrouw Cleeve vertoefde nog steeds op het Court, want zij kon er niet toe komen Lucy te verlaten. Op zekere morgen ging Karl er reeds zeer kort na het ontbijt heen. Adam was de vorige avond zeer ziek geweest, wat Karl verontrustte. Hij wilde juist aan de bel trekken, toen Anna Hopley met dokter Moore aan kwam lopen, om deze uit te laten. Op het dorp wist men van de veel vuldige bezoeken van de dokter. Daar voor had Moore zelf gezorgd, door thuis en aan anderen mee te delen, dat de oude tuinman van de Dool hof, een zekere Hopley, zeer ziek was. Nu, toen taalde niemand er naar. Hij kon vrij in- en uitlopen. „Hoe gaat het?” vroeg Karl. „O, vanmorgen beter, zoals ik wel sen. De luidsprekers spuiten marsmu- heen en weer op zoek naar hun plaat- zlek over de menigte uit. Venters met ijs, limonade en knakworstjes prijzen hun waren aan. En Intussen ontvouwt zich in de met groen zand Inplaats van met kwetsbaar gras bedekte arena een boeiend schouwspel van kleur en gratie. De deelnemers komen binnen door een monumentale toegangspoort recht te genover de eretribune. Boven de poort staat in grote letters: Bereidt u voor op de Vrede en de Verdediging van het Vaderland. Aan weerszijden ervan ste ken twee kolossale beelden hoog in de lucht. De arena zelf is 300 meter lang en 200 meter breed. In de bodem zijn meer dan 100 luid sprekers ingegraven, waardoor alle gymnasten op hetzelfde ogenblik de commando’s en de begeleidende muziek (welke speciaal voor de Spartakiade is gecomponeerd en door een orkest van 100 man uitgevoerd wordt) kunnen ho ren. Het Is daardoor mogelyk de bewe gingen precies geljjk uit te voeren. En dat gebeurt ook. Het is werkelijk fantastisch. Het Is weliswaar niet allemaal zuiver turnen. Er zijn ook demonstraties bij, welke niets met turnen te maken heb ben. Een groot deel van de gymnasten zijn leden van militaire en seml-milltal- re organisaties. Maar dat doet allemaal niet af aan de schoonheid van het speK- takel. De ene keer is het de verbluffen de gelijkheid van het bewegen van dui zenden lichamen, dat een storm van „Moore zei: we moesten proberen je naar Londen te krijgen, om daar onder geneeskundige behandeling te komen.” „Dwaasheid!” riep Adam. „Alsof die behandeling iets baten zou! Dat weet hij zelf veel beter. Heeft het vader iets geholpen, Karl? Ik heb pre cies dezelfde kwaal.” Karl bewaarde het stilzwijgen. Hij kon er geen antwoord op geven. „Ga zitten, ouwe jongen, en vertel me eens, wat voor nieuws er is. Heb je de courant meegebracht?” „Er zijn nog geen couranten geko men”, zei Karl, een stoel bij het bed schuivend. „Wat zijn de mensen toch lang zaam. Ik sta zo meteen op.” „Neen, Adam, vandaag niet. Moore heeft het verboden.” „Moore? Een goeie, ouwe vent, hoor. Maar ook zo’n langzame. Overigens heeft hij niets te verbieden. Ik ga uit bed, als ik er zin in heb. Waarom zou ik niet opstaan?” Hij sprak weer op zijn bekende, houtaine, tartende toon. „Ik zal toch zelf het beste wel over mijn krachten kunnen oordelen, zou ik zeggen. Al bleef ik hier maanden lang liggen, Karl, dan zou ik nog geen dag aan mijn leven kunnen toevoe gen.” Ja, dat kon Karl niet ontkennen. Hij luisterde verder naar het gepraat van Adam, die uitvoerig vertelde van een droom, die hij die nacht gehad had. Toen sprong hij ineens op Rose over. „Die vrouw van mij, Karlo, wordt bijna even knap in het tuinieren als ik. Zij werkt zo nu en dan in de tuin. Een goede afleiding.” PARIJS, 12 Aug. Op het Y.M.C.A.- congres, dat alhier ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de in ternationale christelijke jeugdbewe ging momenteel plaats vindt, heeft de Australische hoge commissaris in Ca nada, Sir Douglas Copland, verklaard, dat het communisme een „ongods dienstig” geloof is, dat zich voor vele dingen sedert de tweede wereldoorlog te verantwoorden heeft. Hij verklaar de, dat het beslissende punt, waar het nu om gaat, de vraag is, of het com munisme zijn aanhangers meer men selijke vrjjheid zou kunnen- toestaan dan in de westelijke democratieën geldt. „Op dit punt is de communisti sche wereld tot dusver in het nadeel, en volgens haar eigen filosofie moet dat zo zijn”. Thomas Mann was een voorvechter voor de democratie en de vrijheid. Toen het nationaal-socialisme in zijn vaderland aan het bewind kwam, ver diepte hij zich steeds meer in deze pro blemen. Zelf gevormd door Nietzsche^ kon hij niet begrijpen, dat wat hij in Nietzsche als bevrijding had ervaren door anderen tot tyranie werd gepro pageerd. De grocrte Duitse schrijver ging dan ook vrijwillig in ballingschap toen de eerste symptonen van deze balling schap zich aftekenden. Hij was in Frankrijk, Zwitserland en later in de Verenigde Staten om na de tweede we reldoorlog weer in Europa terug te ke ren. De laatste jaren van zijn leven woonde hij in Zwitserland. Tijdens zijn Zwitserse jaren schreef Mann zijn opstellen over Europa en de democratische geest, waarin hij be lijdenis aflegde van zijn onverzwakt geloof in de vrije geestelijke krachten, j Maar van de wezenlijke betekenis van j het Christendom voor deze vrijheid i had hij geen oog. Teveel was hij een geesteskind van Schiller en Goethe. Maar in deze beperking was hij toch een van de grootste schrijversfiguren van de eerste helft van deze eeuw. 'y oals we Zaterdag reeds berichtten, is de grote Europese romanschrij ver, Thomas Mann, plotseling overle den. Hij werd 6 Juni 1875 in Luebeck ge boren als zoon van een rijke koopman, die senator was van zijn stad. Als jon gen was Thomas een verlegen jonge man. Na drie maanden verlichte dienst werd hij uit het leger ontslagen, omdat hij niet voldeed. Na de dood van zijn vader ging zijn familie naar Muenchen, waar hij klerk werd op een verzekeringskantoor, maar verliet dit kantoor zelf maar voordat hem gezegd werd, dat hij moest ver trekken. - - verwacht had. Maar ik heb hem be volen vandaag in bed te blijven. En hij zal nu wel gehoorzamen, want hij voelt zich erg zwak.” „Elke nieuwe aanval maakt hem zwakker”, zei Karl. „Inderdaad. De verantwoordelijk heid, die op mij rust, bevalt mij maar half. We moesten nog eens een ander kunnen raadplegen.” „Tja. Maar hoe moeten we dat aan leggen?” „Dat is het juist hoe? Ik wou, dat hij in Londen onder voortdurende behandeling van een ervaren genees heer kon zijn.” „We willen dit en we willen dat, mijnheer Moore, maar u weet, hoe on mogelijk het voor mij is, meer te doen dan nu. Antwoord mij nu eens open hartig, ik geloof, dat u dat wel doen kunt, zou er kans op herstel bestaan, als wij andere geneeskundige hulp hadden dan de uwe?” „U vraagt mij te veel. Ik weet het niet. Het zou natuurlijk kunnen, hoe wel ik er vrij sceptisch tegenover sta. Ik tracht alles te doen, wat er te doen is. Maar zekerheid, neen, die kan ik niet geven.” Karl ging de Doolhof in en vond waarlijk Adam in bed. Als regel stoorde zijn broer zich niet aan Moo re. Hij zag er miserabel slecht uit. Het eens zo fraaie gelaat was onken baar vervallen en ingezonken; het korte haar was bijna geheel grijs ge worden; zijn ogen hadden een zon derlinge, peinzende, geduldige uit drukking gekregen. „Ik dacht, dat je nooit zou komen, Karlo.” „Nu, kerel, ik ben juist vroeg. Voel je je nu wat beter? Heb je geen pijn?” „Veel beter. En heel geen pijn.” X i Ml Ir* JlUMIII IIIIM ii PRICHC© OP BRfiVNOVA óft» 75 DJAKARTA, 12 Aug. De politie van Djakarta is overgegaan tot arre statie van de ex-minister Djody. Men heeft bewijzen en rapporten gevonden op grond waarvan tot arrestatie kon worden overgegaan, aldus heeft het hoofdkwartier van het Indonesische le ger later bekend gemaakt. Mr Djody zou in zijn functie van minister steek penningen hebben aangenomen. De gearresteerde is tevens voorzit ter van de Partai Rakjat Nasional (P.R.N.). Zolang mr Djody wordt vastgehouden, zal ’n ander deze func tie bekleden. De gearresteerde werd opgepakt toen hij het departement verliet, nadat hij zijn opvolger in het nieuwe kabinet Harahap de zaken had overgedragen. In een mededeling van de partij wordt gezegd, dat de aanhouding is verricht door de „procureur-generaal”. Er is verder meegedeeld, dat de par tijleiding poogt in contact te komen met de minister-president, de procu reur-generaal en mr Djody zelf ten einde nadere bijzonderheden te verne men. Toen kwam hij terecht in het leven van de grote stad, volgde cursussen aan een universiteit, schreef enige korte verhalen en begon te werken aan een 1 roman, die hem vroege roem zou bren gen. In 1905 trad hij in het huwelijk met de dochter van een vooraanstaan de familie in Muenchen. In zijn eerste grote werk „Die Bud denbrocks”, beschreef een stad, een beeld van het leven. Maar zijn grootste roem oogstte Mann wel met zijn grote roman „Der Zauberberg”, dat handelt over het sa natorium leven in Davos. Tsjechen zijn van oudsher turners. Een verbluffend now j ,van hun hunnen op dit 9eM’d leverden zij op de Sparta- Klaae, voortzetting van de vroegere Sokol-feesten. Alles draalt om de Spartakiade. Het la niet zo maar een sportfestijn. Het Is een prestlge-kwestie voor het regiem, evenals destijds de Olympische Spelen in Berlijn een prestige-kwestie voor een ander regiem waren. De Spartakiade moet de wereld aan belde zijden van het Ijzeren Gordijn Imponeren. Om dat te bereiken zijn kosten noch moeiten gespaard. Een jaar lang is er aan de voorbereidingen gewerkt. Terwijl overal In het land gymnasten de voorgeschre ven oefeningen aan het Instuderen wa ren, was men In Praag bezig met het treffen van voorzieningen voor het huis vesten van 300.000 deelnemers en een millioen toeschouwers. Meer dan 300 scholen en 75 andere gebouwen zijn voor hen ingericht. Er zijn kleedkamers gebouwd, waarin 65.000 turners zich tegelijk kunnen ver kleden. Er is 700.000 kilo stro tot ma trassen verwerkt. En er zyn 600.000 nieuwe turnpakken, 900.000 trainings pakken en 900.000 paar gymnastiek schoenen besteld. En dat was allemaal nog maar een fractie van wat er uiteindelijk nodig zou zijn om de Spartakiade achteraf een Succes te kunnen noemen. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) PRAAG, Juli 1955. e portier van het oude Palace Hotel in het centrum van de stad J kijkt heel somber als ik hem vraag waar ik kaarten kan krijgen voor de Spartakiade: het unieke turnfestijn waarmee de Sokols destijds al wereldvermaardheid verworven hebben. „Ónmogelijk, mijnheerverzekert hij. „Waarom „Alles is uitverkocht „Hoe kom ik er dan toch in „Belt u het Ministerie van Buitenlandse Zaken even In een communistische maatschappij zijn ministeries natuurlijk nog belangrijker dan bij ons. Weliswaar beweren ze daar, dat het erg moei lijk is om nu nog een kaartje te bemachtigen, maar een paar uur later ligt er toch eentje voor me bij de portier. En met de complimenten Van het ministerie wat wel zo voordelig is, want anders had ik er £37.50 voor moeten betalen. En dat is nog niet eens de beste plaats, voor een volksfeest in een proleta- vcuon "77X iXZi? TXX wpcKtr ■«lx., dat in 1901 verscheen, hij de geschiedenis van koopmansgeslacht uit zijn „Der Tod in Venedig” geeft kunstenaars- VgUCY STaDIÖN na STR^HOVË t CBlostatm s^artaMada 1955 onpU i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3