RHEE GEEFT COMMISSIE VOOR BESTAND UITSTEL TROMPETGESCHAL BEGROETTE BEPROEFDE BENELUX-RIJDERS verwoest Frankrijk heeft haast met Tunesië en Marokko Moord in Amsterdam Boerenschuur in St Annaland door brand Premier van Soedan afgezet KHARTOEM, 14 Aug. De premier de Soedan, Ismail El Azhari, en van zijn ministers zijn Zaterdag ‘-ïuet, De premier is tevens ontheven zijn functie als voorzitter van de ’«daanse Nationale Eenheidspartij. Het besluit hiertoe is genomen door Noordelijk voorstel voor hereniging van geheel Korea Adenauer begin September naar Moskou „Connie” eist 41 slachtoffers Weer havenstaking in Rotterdam SPARTAKIADE Pensionhouder levenloos onder divankleed Brand in olietank te Pernis Rusland zal grootste atoomreactor ter wereld krijgen Veel materiaal ging verloren Moeilijkheden moeten voor 12 Sept, opgelost zijn Vooral op de motoren viel het niet mee MIDDELBURG, 13 Aug. Van avond om even na negen uur steeg een luid gejuich op uit de vele honderden, die zich op de Middelburgse markt verzameld hadden. Van het bordes van het stadhuis kionk trompetgeschal, voortgebracht door de signaalafdeling van Achilles. Het waren welkomst groeten voor de eerste grote groep deelnemers aan de zesde Benelux Ronde, die voor het Middelburgse stadhuis de finish bereikten van hun bijna 1100 km lange tocht door de drie Benelux-landen. Indonesische ministers dragen hun taak over Griekenland verwerpt Albanese nota Bewoners in slaap verrast MOTORRENNER REED OP PUBLIEK IN De Geneefse conferentie Echtpaar mishandelde pleegkind DE BILT ZEGT: Overwegend droog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na 110Ó km in Middelburg Na het bezoek van Grandval Met tranen in de ogen De wervelstorm Vandaag postzegels voor kankerbestrijding te koop ■-■STERDAM, 15 Aug. Op 31 _'?'Jstus a.s. hoopt Prinses Wilhelmi- .“aar 75e verjaardag te vieren. Ter ..“genheid van dat feest geeft het Aonlngin Wilhelmina Fonds” voor de ^«bestrijding dit jaar voor één ïït a serie Postzegels met toeslag i..“ ren<te de korte periode van 15 I I I lie JAARGANG No. 3165 (zie pagina 3) Tevens stelde Kim II Soeng voor, 'gescheiden, groep. I door 'IF |£en manifest, dat tot deze staking op- in it haven uitgegeven door het onaf- weekeinde in een Parijse particu liere kliniek werd geboren. De trotse moeder is mevr. Jeanine Le- marechal, een kleindochter van de Coty’s. MAANDAG 15 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT ROTTERDAM, 13 Aug. Vanmid dag tegen half vijf is door bliksemin slag brand ontstaan in een tank, die zich bevindt op het terrein van de Ba taafse Petroleum Maatschappij te Per nis. De tank, die een inhoud heeft van twaalfduizend ton, was voor een derde gedeelte gevuld met ruwe olie. De bedrijfsbrandweer heeft het vuur met schuimblussers bestreden. Zij had de brand omstreeks kwart voor zeven vanavond volledig onder controle. Catsman, Aardenburg; in»; J. Huijssen, Terneuzen; isfngen; J. Moll, Vlisstngen; van de leden van de commissie. Zo 10.000 mensen voor een Amerikaans j De Duitser Karl Spey volbracht de tocht op een 75 cc DKW hobby-scooter, de Nederlander Verhaar reed de tocht nu voor de vijfde maal op een 98 cc DKW, een machientje, dat reeds 125.000 km heeft afgelegd en dus wel zijn beste tijd heeft gehad. Wel een bewijs, dat de Benelux Ronde voor ie dere normale motorrijder en op vrij wel iedere machine is te rijden. Maar daarvoor is dan ook de Benelux Ronde een toertocht voor iedereen, die zonder aan een wedstrijd te denken toch wel eens een sportieve prestatie wil leve ren. MILAAN, 14 Aug. Een ernstig ongeval, waarbij een dode en verschei dene ernstig gewonden te betreuren waren, heeft zich voorgedaan tijdens motorwedstrijden op een circuit te Lecco in Lombar dij e. De kampioen van Italië in de zijspanklasse, Ernest Merlo, die trachtte zijn concurrent Carlo Carrano te passeren, kwam met deze in botsing en raakte de macht over zijn stuur kwijt. Met een snelheid van 100 km per uur reed hij op het pu bliek in. De partner van Merlo, Matio Magri, vloog tegen een boom en over leed op slag tengevolge van een sche- delbasisfractuur. Merlo zelf, de aange reden Carrano, en diens teamgenoot, alsmede drie toeschouwers liepen ern stige verwondingen op. De wedstrijden werden gestaakt. NOORDELIJK VOORSTEL. De Noordkoreaanse premier, Kim II Soeng, heeft president Synghman Rhee van Zuid-Korea vandaag voorgesteld dat een gemeenschappelijke Assemblee van Noord- en Zuid-Korea bijeen zal komen om hereniging van het land tot stand te brengen en een regering voor het gehele land in het leven te roepen. ijuaviv - u-. lilt Maandagochtend a.s. acht uur. De zig, die voor een onmogelijke taak stond, want in de schuur waren olie en benzinevaten opgeslagen. Daar de vuurzee belendende percelen be dreigde werd assistentie gevraagd van de brandweer te Poortvliet, die spoedig aanwezig was en met de nieuwe vernevelspuit het blussings- werk bespoedigde. Kort na het uitbreken van de brand had men slechts een wagen uit het vuur weten te redden. Een gloednieu we tractor van de heer F. Scherpenis- se alsmede twee tractoren van de heer Iz. Rijnberg, enkele bandenwagens en dorsmateriaal gingen verloren. De heer Iz. Rijnberg was slechts licht verze kerd. De Gebr. Scherpenisse waren niet verzekerd. Deze brand betekent dus voor hen een grote slag. Gelukkig was de brandweer uit St. Annaland om twaalf uur juist thuisge komen van een demonstratie elders, zodat men snel kon uitrukken. In het begin had men enige vertra ging omdat er geen druk op de water leiding was, zodat men bluswater moest betrekken uit een vijver om de boerderij van de heer K. van Dijke te redden. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De schuur brandde ge heel af. De schade loopt in de duizen den guldens. Het woonhuis kreeg ge ringe waterschade. Ondanks het slechte weer kwamen er in deze zesde Benelux Ronde slechts weinig valpartijen voor, ook al moes ten er enkele deelnemers wegens pech de strijd staken. Daar was bijvoor beeld de scooterrijder uit Venlo, die voor Oostende, na nauwelijks 150 km, reeds drie lekke banden had gehad. Later moest hij nog een keer „plak ken”, maar helaas werd deze extra moeite niet beloond, want ergens in de buurt van Vessem kwam hij in on zachte aanraking met een boom. Ge lukkig liep alles goed af, maar de strijd met het pechduiveltje was ver loren en de man moest opgeven. Vol lof waren de deelnemers over de mannen van de Rijkswacht in België, die overal langs de route aanwezig waren en de deelnemers langs de korte wegen door de steden en naar de controles loodsten. Daar aan kon de politie in Nederland, met uitzondering van die in Eindhoven, waar alles keurig geregeld was, een voorbeeld nemen. GENEVE, 13 Aug. De vice-voor- zitter van de Sowjet-delegatie naar de Geneefse atoomconferentie professor Blochintsef heeft vandaag verklaard, dat de Sowjet-Unie volgend jaar de grootste atoomreactor ter wereld, met een capaciteit van 100.000 kilowatt, zal bezitten. Voorts bestaan er plannen om tegen 1960 in de Sowjet-Unie nog ver scheidene atoomcentralen met een ca paciteit van verscheidene honderddui zenden kilowatts te bouwen. Professor Blochintsef achtte het echter moeilijk om vooruit te voorspellen, wanneer de nieuwe reusachtige atoomcentrale fei telijk in werking zal zijn. Hij wilde geen bijzonderheden geven over de type reactors van de grote nieuwe cen- tralen. Vandaag hebben de Nederlandse ge leerden, dr J. J. Went en prof. H. de Bruyn op de conferentie te Genève een verhandeling gegeven over atoom- reactors. MAROKKO De Franse Regering zal Woensdag of Donderdag de toestand in Marokko verder bestuderen aan de hand van verslag van resident-generaal Grand- val. Enige uren na zijn aankomst uit Pa rijs in Rabat heeft Grandval ver klaard tevreden te zijn over de her- Minder prettig was het voor de vele deelnemers, die reeds om half zeven aan de controle in Goes wa ren. Veel te vroeg, omdat men hen op enkele controles in Nederland niet tot het vastgestelde tijdstip had vastgehouden. Nu moest Goes dit opvangen, hetgeen gebeurde in Ho tel Tivoli, waar de staf zich weerde, om het de vermoeide rijders in deze gedwongen pauze zo prettig moge- vormingsplannen van de Franse Rege ring voor het protectoraat. Hij beloofde de hervormingen spoe dig te zullen verwezenlijken en deed een beroep op de Franse en Marok kaanse bevolking om hem te steunen bij de uitvoering van deze taak. Men is thans op weg, zo zeide Grandval, naar een regering, die tege moet komt aan de verlangens van de Marokkaanse bevolking. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord AMSTERDAM, 13 Aug. De afge lopen nacht om Kalf twee hebben drie bewoners van een pension aan de Eer ste Helmersstraat 101 te Amsterdam West de 44-jarige kamerverhuurder H. G. in zijn zit-slaapkamer op de tweede verdieping levenloos aangetroffen. De man zat in een fauteuil. Zijn pol sen en hals waren met een touw vast gebonden. Aan de voorkant van zijn schedel was een gat waar nog bloed uitvloeide. Over het lijk was een di vankleed gelegd. Het slachtoffer, - -U' At Landgerecht in Soerabaja heeft ^'derlmder F. v. Geerlings ver- '°t 4'/i jaar gevangenisstraf van voorarrest wegens ille- “tzit van wapens. ULFT, 14 Aug. Op aanwijzing van de bewoners van de Sleegstraat te Ulft, die reeds geruime tijd hulpgeroep van een kind hadden gehoord heeft de Rijkspolitie te Ulft een onderzoek in gesteld ten huize van het echtpaar V. Daarbij bleek dat het drie en een half jarige pleegkind van dit echtpaar op ergerlijke wijze was mishandeld. Het kind was bont en blauw geslagen. De arts van het dorp, dr Capetti heeft het kind voorlopig in zijn woning opge nomen. Zaterdag omstreeks twaalf uur is op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam te water gelaten de mijnen veger „Roermond”. De doopplechtig heid werd verricht door mevrouw M. M. R. J. S. A. Geuljans-van den Cloos- ter baronnesse Sloet tot Everlo. De president van de Franse re publiek, René Coty, en mevrouw Coty, kijken op deze foto met be langstelling naar hun eerste ach terkleinkind, dat het afgelopen DE BILT, 14 Aug. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen IBBUnviJJXXV- T UW-AV, „_„_o Naties, de destijds van de E.V.C. af- telijke wind. Dezelfde temperaturen i 3 rvF infc lacfPP ST. ANNALAND, 15 Aug. In de nacht van Zaterdag op Zondag is om ongeveer half drie door nog onbeken de oorzaak brand uitgebroken In de schuur van de heer C. Scherpenisse aan de Noordelijke Achterweg te Sint Annaland. De 60-jarige heer S. werd uit de slaap gewekt door het geluid van vallende dakpannen. Toen hij polshoogte ging nemen kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat zijn schuur reeds in lichter laaie stond. Zo spoedig mogelijk wekte hij zijn echt genote en met enig waardevol bezit verlieten zij het huis. Om drie uur was de vrijwillige brandweer van St. Annaland aanwe- ZEEUWSCH DAGBLAD Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. O. van Burgeler, Kruiningen; A. I, Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, VHssf-“~i K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdlng, Souburg; R. Zuidema, Goes. dfemene vergadering van de par- die zich uitsprak voor een Soedaan- i*®?cratische, souvereine en onaf- J^elijke republiek, in een Unie ver- ’d met Egypte. TUNIS, 13 Aug. Aan de Franse Regering en vandaag een tijdschema voor de laatste juridische formaliteiten, die dig zijn om T Ook voor de oplossing Regering een t Faure gezegd, „moet SEOEL, 13 Aug. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft gisteren bekend gemaakt, dat de leden van de neutrale commissie van toezicht op naleving van de wapenstilstand nog enige tijd mogen blijven om het land vrijwillig en in vrede te verlaten. Rhee deed deze medede ling voor de radio kort voordat de aanvankelijk in het ultimatum ge stelde termijn was overschreden. Ondanks deze verklaring van Rhee hebben zich in Zuid-Korea toch op verschillende plaatsen betogingen voorgedaan tegen de aanwezigheid demonstreerden in Pesan ongeveer kamp. Er vielen geen slachtoffers. In Seoel verzamelden zich verschei dene honderden Zuidkoreanen voor de woning van de Amerikaanse ambassa deur Willy Lacy. Zij trachtten het hek rond de woning stuk te maken, maar sloegen op de vlucht toen de Ameri kaanse militaire politie verscheen. In Kangnoeng probeerden ongeveer 400 betogers zich meester te maken van de Poolse en Tsjechoslowaakse le den van de commissie. Traangas en waterstralen waren voldoende om de opgewonden mensen uiteen te jagen. Intussen worden in de ziekenhuizzen verscheidene honderden Koreanen en Amerikaanse militairen, die tengevol ge van de relletjes zijn gewond, ver pleegd. en velen profiteerden er van, zich tijdens een uurtje rust wat te la ten drogen en eens heerlijk te ver warmen. dat men in beide delen van het land de strijdkrachten zou inkrimpen om aan de gehele wereld de oprechtheid van het verlangen der Koreanen naar een vreedzame hereniging te bewijzen. Volgens de Noordkoreaanse premier is het gewenst, dat een conferentie van Aziatische landen, op het hoogste ni veau, zal worden gehouden, om de vrede in dat deel van de wereld te vestigen. Deze aankomst was heel wat feeste lijker dan de laatste jaren, toen de deelnemers door donkere achteraf- straatjes naar de finish werden geleid en er geen mensenmenigte was om hen te begroeten. Ditmaal echter ging het door feestelijk verlichte straten. De talloze wachtenden behoefden zich niet te vervelen. Daarvoor zorgde Trude Noone’s Pipe Band uit Folke stone, die voor het stadhuis een keu rige show weggaf. BONN, 15 Aug. West-Duitsland heeft voorgesteld de besprekingen van bondskanselier Adenauer met Russi sche leiders te Moskou omstreeks 9 September te beginnen, aldus blijkt uit de te Bonn gepubliceerde tekst van de nota die op 12 Augustus aan de Rus sische ambassadeur te Parijs, Wino- gradof, werd overhandigd. Als onderwerpen van bespreking werden door de Westduitse regering voorgesteld de eenheid van Duitsland als staat en vrijlating van Duitsers die in de Sowjet-Unie en de met haar ver bonden staten worden gevangen ge houden. Uitgave: m „Zeeuwscb Dagblad" ÖJro 274289. (ftyitóor: Goes, L. Vorststr. L UM (b.g.g. voo- redactie L voor adie-t. enz. 2970), fL.n: Vlissingen: Nieuwstr. Sief. Middelburg: Korte I Xtr. TeI- administratie S fel. redactie 2347; Ter- “oellzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Le Cointre N.V., Goes DJAKARTA, 13 Aug. De minis- vsn buitenlandse zaken, van eco- Jniicho zaken, van agrarische aan- (lejcnheden, van sociale zaken, van fjjjidingen en van voorlichting heb- vanmorgen hun bevoegdheden ^.gedragen aan de nieuwe bewinds- ïden. De aftredende minister van fcitenlandse zaken Soenarjo weidde je overdracht met tranen in de in uit over de verrichte werkzaam- waarna de nieuw optredende juister Anak Agoeng met een kort t«rd de verzekering gaf, dat hij ook r.;r wat betreft buitenlandse zaken, jibdofte der regering om het gezag V herstellen, zou trachten uit te voe- p. De minister van binnenlandse zaken, funarjo, heeft verklaard, dat het bui ige Kabinet in geen geval de verkie- jiigen zal uitstellen. De technische t:.;rbereidingen zijn zover gevorderd, jit ze op 29 September kunnen wor- jen gehouden. lijk te maken. De aankomst in Middelburg deed de rijders de vele geleden ontberingen op slag vergeten. Want dat er vooral door de motorrijders in deze zesde Benelux Ronde is „afgezien”, is zeker. Reeds na enkele honderden kilome ters, Vrijdagmiddag, begon het stevig te regenen en de regen bleef stromen tot diep in de nacht, zodat vele motor rijders letterlijk doorweekt waren. En toen de regen eindelijk ophield, kwam er een dichte mist opzetten, die het al les nog een beetje moeilijker en zwaarder maakte. Verbetering kwam er pas, toen de deelnemers Zaterdagmorgen vroeg in Luxemburg arriveerden. Het begon te dagen, de mist trok op en het was droog. Aan de controle in Luxemburg had men de verwarming aangezet, iets wat ten zeerste op prijs gesteld werd NEW YORK, 13 Aug. De wervel storm „Connie”, die intussen is afge- zwakt tot een gewone storm met he vige slagregens, heeft op zijn weg over de Amerikaanse Oostkust in Noordelij ke richting vandaag het gebied van New York getroffen. In de stad zelf kwamen negen personen om het leven, waardoor het totaal aantal slachtof fers van de wervelstorm tot 41 steeg. Tengevolge van het noodweer kwa men ongeveer 100.000 mensen zonder electriciteit te zitten en duizenden kel ders liepen onder water. -o- PARIJS, 14 Aug. De Griekse re gering heeft de Albanese nota van 30 Juni, waarin wordt voorgesteld diplo matieke betrekkingen aan te gaan, verworpen, aldus heeft het Albanese nieuwsagentschap Zondag gemeld. De verwerping werd bekend ge maakt in een communiqué, dat over radio Tirana werd omgeroepen. In het communiqué worden de voorwaarden, die Griekenland voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen heeft gesteld, onaanvaardbaar, ongegrond en kwetsend genoemd. Verder wordt geconcludeerd, dat de Griekse regering op geen enkele ma nier wenst mee te werken tot een nor maliseren van de betrekkingen tussen de twee landen. DE ARDENNEN Toen, bij het krieken van de dag, ging het de Ardennen in. Door het prachtige Moezeldal in Luxemburg en daarna de afdaling bij Vianen, heerlijk steil en met vele haarspeldbochten, ging het door het dal van de Our tot Dasburg, waar weer een steile klim kwam. Na Trois Fonts met de Cascade de Coo en Aymaille kwam de Neder landse grens in zicht, waarbij men Luik links liet liggen. Omstreeks een uur Zaterdagmiddag kwamen de eer ste deelnemers de derde en laatste hoofdcontrole te Maastricht binnen. Toen was het voor deze rijders ei genlijke nog maar een peuleschilletje, al moesten er dan nog wel 300 kilo meter onder de banden door. Over de grote weg ging het via Roermond naar Weert. Daar werd een „abstecher” ge maakt en langs een mooie route over binnenwegen werd de controle in Til burg bereikt. Vandaag ging het in een ruk naar Goes, waar dan het wachten begon, totdat een grote stoet onder begeleiding van de Rijkspolitie geza menlijk naar de finish in Middelburg kon rijden. Justus tot en met 10 September. serie bestaat uit zegels van 2, 5, L en 25 cent, alle met toeslag. Ze ttl Hetzelfde hoofdmotief: een het en een doorstoken krab, ■mbool van de kankerbestrijding. de Bei van Tunis is no- Tunesië zelfbestuur te verlenen, ter goedkeuring voorgelegd. j van de Marokkaanse kwestie is door de Franse tijdschema opgesteld. „Voor 12 September zo heeft 0o„, i een einde zijn gekomen aan de zeer critieke periode fe Marokko op het ogenblik doormaakt en moeten mogelijkheden ge schapen zijn voor een andere toekomst”. De Franse Regering stelt voor, dat he Bei Maandag de conventies, die voorzien in zelfbestuur voor Tunesië en die reeds door het Franse Parle ment zijn bekrachtigd, zal goedkeu ren en dat president Coty van Frankrjjk op 28 Augustus het rati- ucatiecrediet zal tekenen. Op 1 Sep tember zou dan in Parijs een uit wisseling van ratificatieoorkonden Plaatsvinden. De nieuwe Regering van Tunesië zou tegen 15 September functie treden. Het slachtoffer, dat ongehuwd is, had gisteravond nog twee kennissen van een van zijn bewoners op bezoek gehad. Ook deze bewoner zelf was bij de kamerverhuurder op visite. Tegen half elf ging het bezoek weg. De moord of doodslag moet dus tussen dat tijd stip en half twee toen het lijk ontdekt werd, gepleegd zijn. Een andere kamerhuurder, die om half twee thuis kwam, zag op de twee de verdieping nog licht branden en riep: „He, slaap jij nog niet?” Toen hij op zijn roep geen antwoord kreeg, deed hij de deur open. Onmiddellijk na het alarm kwam het politieapparaat in werking. De af delingschef van het bureau Leidse- plein, hoofdinspecteur P. van Kleef, verscheen met zijn rechercheurs. Ook de dactyloscopische dienst en de cen trale recherche van het hoofdbureau werden ingeschakeld. Voorts werd de hulp ingeroepen van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. Drs H. Wit te van deze dienst stelde ter plaatse een onderzoek in naar sporen. Omtrent het motief tot de daad heeft de politie zich nog geen indruk kun nen vormen. Het lijk, waarop later sectie zal worden uitgevoerd, bevond zich vanmiddag nog in de woning. Vanmorgen zijn zowel de bewoner, die gisteravond samen met twee ken nissen bij de pensionhouder op bezoek was geweest, alsmede deze twee ken nissen en de drie andere kamerhuur ders, door de recherche van het bu reau Leidseplein verhoord. Dit verhoor gaf geen aanleiding tot de gevangenneming van een dezer zes mensen. ROTTERDAM, 13 Augustus. Van middag om 12 uur is in de Rotter damse haven een aantal havenarbei ders het aantal wordt geschat op enkele duizenden in staking gegaan L- toestand is zo, dat bij sommige bedrij- ren al het werk stil ligt, terwijl bij an dere bedrijven volop wordt gewerkt. rekte, is vanochtend om zeven uur uu.v.i -- - -o- lakelijke verbond van bedrijfsorga- droog weer. Zwakke tot matige Wes- als gisteren of iets lager. i ig f

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1