i EN ONWEER Compromis bereikt over omstreden dynastieke kwestie in Marokko Thomas Mann overleden Oostduitsland wil invloed te Genève doen gelden BENELUXRONDE-KARAVAAN TEMIDDEN VAN REGEN tVATERSTOFENERGIE VOOR VREEDZAME DOELEINDEN E Het weer Europa Acht huizen in brand te Den Haag Sowjet-Unie vermindert strijdkrachten Bestandscommissie verwerpt ultimatum E 55 Bonn Adenauer zou zich 9 September naar Moskou begeven Grandval wacht op instructies alvorens terug te keren Sceptische reactie van 2.055.000e bezoeker PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kruisvuur van vragen in Genève de hereniging „Alles is in orde gebracht” Jeugdige dief in België in 107 motoren en auto's toeren door Nederland, Belgie Luxemburg en de BILT ZEGT: Onweersbuien e« bewolkin. gearresteerd Grotewohl over I Spanning stijgt ten top I Nieuwe elementen werden genoemd naar grote natuurkundigen „Enige vooruitgang” ZEEÜWSCH DlAGBt AD lie JAARGANG No. 3164 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (zie pagina 3) meezonden Mededeling (adv.) ftanse minister van overzeese gebiedsdelen, Pierre Henri Teitgen: „Alles is HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Over het ZATERDAG 18 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 27 gr. 23 24 23 27 18 18 23 23 23 20 19 25 23 24 24 27 Deze foto geeft een beeld van de vliegramp, welke zich in de buurt van de West-Duitse stad Stuttgart voordeed toen twee van de drie in formatie vliegende transportvliegtuigen van het Amerikaanse leger met elkaar in bot sing kwamen. Bij deze ramp kwamen alle zes-en-zestig inzittenden van de beide vliegtuigen op dramatische wijze om het leven. Hier ziet men de bran dende wrakstukken op de plaats van de ramp; op de achtergrond een heli copter, welke deelnam aan het zoeken naar stoffelijke resten. en Westduitsland was volgens Grote- wohl het navolgende nodig: het be ëindigen van de koude oorlog in Duitsland, het ontwikkelen der han- delsbetrekkingen, het ontwikkelen der culturele betrekkingen en het uitwis selen van delegaties op het gebied van cultuur en sport, en tenslotte het ver beteren van de reismogelijkheden tus sen beide delen van Duitsland. Over deze punten was de Oostduitse rege ring bereid met de regering van Bonn besprekingen te voeren. De kwestie van het houden van vrije verkiezin gen achtte Grotewohl van secundair belang. In Bonn is de rede van premier Gro tewohl over het vraagstuk van Duits- lands hereniging sceptisch ontvangeh. Vice-kanselier Blücher heeft ver klaard, dat zij gericht is tegen de her eniging. Volgens hem wil Grotewohl voorkomen, dat het Duitse volk zien vrij uitspreekt over zijn regerings vorm door middel van algemene vrije en geheime verkiezingen. „Zijn enige doel is het asm de Duitsers in de Rus sische zone opgelegde bewind te be waren en over geheel Duitsland uit te strekken”. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; ;s, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. BONN, 12 Aug. De Westduitse re gering heeft aan de Sowjet-Russische autoriteiten voorgesteld, dat bonds kanselier Adenauer zich op 9 Septem ber naar Moskou zal begeven. Heden heeft de Westduitse ambas sadeur in Parijs, baron Vollrath von Maltzen, aan de Sowjet-ambassadeur in Parijs het antwoord van de West duitse regering op de Sowjet-nota aangaande de uitnodiging aan de bondskanselier voor een bezoek aan Moskou overhandigd. In Westduitse kringen is verklaard, dat dit antwoord begin volgende week gelijktijdig in Bonn en Moskou zal worden gepubli ceerd. -o- DEN HAAG, 12 Aug. Hedenavond heeft aan de Winterweg een brand ge woed, welke zich eerst licht liet aan zien, maar die later langs de daken oversloeg naar een reeks huizen waar door er in totaal acht woningen bij werden betrokken. De brandweer rukte uit met groot materieel en gaf het alarm „zware uit slaande brand”. Zij begon de asfalt- bedekking van de daken weg te snij den. Tientallen brandweerlieden en vele bewoners van de huizen stonden op de daken en vochten verbeten tegen het vuur, dat giftige zware wolken af sloeg. In allerijl brachten de bewoners hun huisraad in veiligheid, waarbij een van hen door de rook werd bedwelmd. Na een klein uur had de brandweer, die met zeven stralen het vuur be streed, dit onder de knie. De rookwol ken waren geslonken tot rooksliertjes, en de spuitgasten begonnen de dakgoot langs alle acht huizen te slopen, want het vuur had deze verteerd. De brand blijkt te zijn ontstaan na het gebruik van branders door schil ders die het blok een nieuw verfje moesten geven. De beschadigde huizen behoren tot de gemeentelijke controle - woningen. In de thans gehavende hui zen woonden grote gezinnen. De daken van bijna alle acht wonin gen zijn verbrand, en enkele bovenver diepingen brandden gedeeltelijk uit. Doordat het bluswater in de huizen in stromen neergutste, is er grote water schade. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, T~' bovendien is er de wetenschap, dat het langste en moeilijkste gedeelte van de ronde achter de rug is. Vanuit Luxemburg voert het dagtraject door de wondermooie Ardennen, die altijd weer een prach tig schouwspel plegen op te leveren in de morgen uren, naar Nederland terug. De 3de hoofdcontröle is in Maastricht. Eenmaal op Nederlandse bodem zal er wel een schepje bovenop moeten om weer tijdig in Middelburg te zijn waar familie en ken nissen, alsmede een groot deel van de burgerij, gereed zullen staan om de 107 deelnemers - aange nomen, dat niemand moet opgeven - een hartelijk welkom te bereiden. Vanmiddag om twaalf uur heeft de burgemees ter van Bergen op Zoom, ir Peters - der traditie getrouw - het startschot gelost. Men rijdt in te gengestelde richting van andere jaren. Toen ging de tocht eerst door Nederland om via Antwerpen terug te keren. Nu ging men van Bergen op Zoom naar Antwerpen, om vanuit de Scheldestad via Gent en Brugge naar de Belgische kust en Oosten de te rijden. Van ongelukken is gelukkig nog geen sprake geweest. Wel hebben een aantal deelnemers zich in Gent in de weg vergist. Zij reden verkeerd en bemerkten dit eerst in Brugge. Toen kwam uit, dat zij de vaste controle te Eeclo en een vliegende controle in Waarschoot hadden gemist.... Maar dat hoort nu eenmaal bij de Beneluxronde ZURICH, 12 Aug. Thomas Mann, ie beroemde Amerikaanse schrijver nu Duitse afkomst, is hedenavond op tachtigjarige leeftijd te Zürich overle den. Hij leed aan thrombose, nadat ’n algemene toestand van zwaktp was ge constateerd. De Nobelprijswinnaar was op vacan te in Nederland, toen hij plotseling, op 23 Juli, wegens ziekte naar Zwit serland moest terugkeren. Volgens art sen had hij een peesontsteking. Veer tien dagen geleden had men een ver betering in zijn toestand geconsta teerd, waardoor hij korte tijd het bed weer mocht verlaten. Vrijdag trad ech ter plotseling een verergering in. Oslo Kopenhagen Amsterdam Unden S-smbur^ Bordeaux wenoble Nice Genève Zurich verl‘in J'Pnchen "renen Sbrück home men moest verder, wan de rit was nog lang. Het nachttraject liep naar Namen, waar vandaan de grote weg naar Luxemburg moest worden gevolgd. In de vroege morgenuren zou men er arriveren. Hier is ook de tweede hoofdcontröle. De stad Lu xemburg is voor de deelnemers aan de Benelux ronde altijd de oase bij uitnemendheid. Na de ver moeiende nachtrit gloort er bij aankomst de dag. Men kan in dit schone «ord enige tijd uitrusten en BERGEN OP ZOOM, 12 Aug. De 44-jarige mej. M. J. uit deze stad wil de een ritje maken met de kabelbaan in de speeltuin Rozenoord. Zij kwam vrij ongelukkig te vallen en kreeg een hersenschudding. Per ziekenauto werd zij naar haar woning vervoerd. üilbv vVO lkl nalf bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regenbui regenbui zwaar bewolkt onweer onbewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt regen- Of Tubise, de stad ten Zuiden van Brussel, was als eerste hoofdcontröle aangewezen. De automobilis ten kwamen er vrij vlot binnen. De motorrijders, die eerst getracht hadden wat te schuilen tegen de regen, kwamen pas een uur daarna. Maar er was goed voor hen gezorgd. Het lunch pakket kwam van pas, de warme koffie werd nog meer gewaardeerd dan andere jaren. Bovendien genoot men hier van een welverdiende rust. Maar BERGEN OP ZOOM, 12 Aug. Een veertienjarige knaap uit Bergen op Zoom werd, toen hij in Kalmthout ’n bromfiets trachtte te verkopen, aldaar door de Belgische Rijkswacht aange houden. Hij bleek de bromfiets te heb ben ontvreemd van de kermis te Steenbergen. laat in Parijs terug te zijn, om dan definitief de instructies voor Grandval op te stellen. Rechtse groeperingen in de Franse regering hebben een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat zij nimmer kunen instemmen met een te rugkeer op de troon van de verbannen sultan van Marokko. Hervormingen dienden te geschieden door een Marok kaanse regering, gevormd door de hui dige sultan. MOSKOU, 13 Aug. - De Sow- jet-regering heeft besloten de om vang van haar strijdkrachten als ge volg van „het afnemen der interna tionale spanning” te verminderen, aldus is Zaterdagochtend vroeg in een officiële door het persbureau Tass verspreide mededeling bekend gemaakt. De strijdkrachten zullen met 640.000 man worden ingekrompen. In de offi ciële verklaring wordt gezegd: „De jongste ontwikkelingen, in het bijzon der het resultaat van de Geneefse con ferentie van regeringsleiders der vier (grote) mogendheden, getuigen van een zekere vermindering van de span ning in de internationale betrekkingen. „Om de vermindering van de inter nationale spanning te bevorderen en vertrouwen tussen de landen te vesti gen, heeft de Sowjet-regering besloten de strijdkrachten van de U.S.S.R. tegen 15 December 1955 met 640.000 man in te krimpen. „De militairen van leger en marine, die zullen worden gedemobiliseerd, zullen verzekerd zijn van werk in in dustriële ondernemingen, staatsboerde rijen en collectieve boerderijen in hun respectieve woonplaatsen.” De luchtmacht is in de Sowjet-Unie een onderdeel van het leger. De totale cijfers voor de Sowjet-strijdkrachten zijn nooit onthuld. In het Sowjet-ontwapeningsplan van Mei wordt voorgesteld, dat de strijd krachten van China, de Sowjet-Unie en de V.S. beperkt worden tot 1.500.000 man elk, terwijl Engeland en Frankrijk elk 650.000 zouden hebben. I PANMOENDJON, 12 Aug. De I nentrale bestandscommissie in Korea ILft het ultimatum van de Zuidko- I reaanse regering verworpen, waarin I v0or Zaterdag te middernacht de te- I .Ktrekking uit Korea wordt geëist Irfflde ieden der commissie. Vertegen woordigers van ’t opperbevel der Ver. I jfjties hebben inmiddels te Panmoend- fen aan de communisten medegedeeld, dat de VN de veiligheid van de leden jer bestandscommissie waarborgen. Bij het eiland Wolmido, waar de le den der neutrale bestandscommissie verblijf houden, is heden een visser doodgeschoten, terwijl twee zijner col lega's werden gewond. Volgens de Znidkoreaanse politie openden de Amerikaanse wachtposten bij vergis sing het vuur op de drie mannen die aj zouden hebben aangezien voor de monstranten, die het eiland poogden binnen te dringen. Op het ogenblik van het incident was er namelijk een betoging aan de gang. PARIJS, 12 Aug. De Franse coördinatiecommissie voor Noordafrikaanse aken heeft heden „zeer grote vorderingen” gemaakt bij de bespreking van het Marokkaanse vraagstuk, waarvoor, zoals gemeld, resident-generaal Grandval een oplossing had voorgesteld. Ook deze laatste toonde zich over «e besprekingen tevreden. Vanavond kwam het Franse kabinet bijeen voor nader overleg aangaande het bereikte. Na de vergadering verklaarde de ij orde gebracht”. Volgens kringen die in nauwe be trekking staan tot de regering, heeft bet Franse Kabinet een compromis be reikt over de omstreden dynastieke kwestie in Marokko, waarbij de oude sultan Mohammed ben Arafa, die de ^gezette Sidi Mohammed ben Joes- rel opvolgde, een Marokkaanse rege- Mg zal vormen, in welke alle groepen van de Marokkaanse bevolking zijn rertegenwoordigd. Grandval, die hedenavond naar Ma- Jokko zou terugkeren, heeft zijn ver trek uitgesteld totdat hij instructies ontvangen van de regering. Premier Faure heeft na de Kabi- ■retsvergadering medegedeeld, Zater dagochtend naar Vizille te zullen gaan J,Wr ®en onderhoud met president Co- Hij verwachtte Zaterdagmiddag Uitgave: I hflne „Zeeuwsch Dagblad” P"”8 Giro 274289. «kantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 (b.g.g. voo redactie W. voor advent. enz. 2970), Fu-pn: Vlissingen: Nieuwstr. RtLf 326; Middelburg: Korte H1’. 35- Tel. administratie bï Tel. redactie 2347; Ter- F neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Urbaan Le Cointre N.V., O”10 Goes ig met plaatselijk enkele oiati'a' onweersbuien. Overwegend n.i "Oorüoostelijke tot Noordelijke algemeen minder Prof. Bhabha daarentegen herhaalde heden, Vrijdag, zijn pertinente verkla ring, dat hij de oplossing van het vraagstuk betrekkelijk dichtbij achtte. Hij had Maandag gesproken van een waarschijnlijke periode van 20 jaar. Toen prof. Albert Einstein enige maanden geleden overleed, wist hij niet, dat er plannen bestonden, eer nieuw element naar hem te noemen Maar nu is de naam „Elsteinium voor het eerst in wetenschappelijke kring gebruikt, nl. op de internationale conferentie over atoomenergie. Het element, dat tot de zware tran- suranium-lelementen behoort, werd door prof. Glenn Seaborg en zijn me dewerkers van de universiteit van Ca- lifornië ontdekt. Het werd uit uranium geïsoleerd, toen prof. Seaborg en zijn staf bezig waren met het bestuderen van afval van de ontploffing van een atoombom boven Eniwetok in 1952. Het behoort dus tot de groep der syn thetische, dat wil zeggen door mensen handen herschapen elementen, die niet meer zelfstandig in de natuur voorkomen. De hoeveelheid, waarin deze elementen kunen worden geïso leerd, is in het algemeen uiterst gering, en in vele gevallen zelfs te gering om te worden gewogen, verklaarde prof. Seaborg. Nog twee andere elementen, die pas door Amerikaanse geleerden uit het af val van de ontploffing bij Eniwetok zijn ontdekt, zijn naar grote natuur kundigen genoemd, en hun namen werden op de conferentie voor hêt eerst bekendgemaakt. Het zijn element Fermium, naar de Italiaans-Ameri- kaanse prof. Enrico Fermi, en element Mendelevium, naar de geleerde prof. Dimitri Mendeleyew, de Russische pio nier op scheikundig gebied, die in 1907 overleed. Prof. Fermi, die even als Einstein kort geleden in de Ver enigde Staten is overleden, kon nog vóór zijn dood in kennis worden ge steld van het plan, om hem op deze wijze te eren. TUBISE, Vrijdagavond. Druipend van de regen, die urenlang in grote hoeveelheden uit de lucht was komen vallen, stonden zij daar, de wakkere motorrijders, die deelnemen aan de zesde Beneluxronde, die vandaag weer is be gonnen. Er was geen schuilen aan. Misschien was het zelfs nog maar het begin van erger beproeving, want de onweersstoring, die zich boven Frankrijk naar het Noord-Oosten uit- breidt, zal zeker Oost-België en Luxemburg niet ongemoeid laten. Wat de weersgesteldheid betreft zal deze Beneluxronde zeker tot een van de moeilijkste uit de zesjarige geschiedenis gaan behoren. Het was kort na Oostende begonnen. Zware on- weerskoppen tekenden zich aan de hemel af en kwamen steeds dreigender opzetten. Wat ieder vreesde werd maar al te snel werkelijkheid, een zware bui ontlastte zich boven het Belgisch kust gebied, waardoor de Beneluxronde dit jaar ver- loopt. De automobilisten, hoewel droog zittend in hun wagens, hadden de grootste moeite de weg te vinden. Laat staan de motorrijders, die de strie- mene regen in het gezicht kregen. Was het een wonder, dat er enkelen op de natte keien van Oost-Vlaanderen slipten? Maar men reed in dit weer voorzichtig en nam geen risico s, zodat de slippartijen geen ernstige gevolgen hadden. BERLIJN, 12 Aug. Premier Grotewohl van Oostduitsland heeft in de Volkskamer verklaard, dat zijn regering zich voorbereidt op deelneming aan het overleg van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, die eind October te Genève bijeenkomen, om o.a. over het Duitse vraagstuk te spreken. De premier zeide: De nieuwe moeilijkheden om het Duitse vraag stuk op te lossen, zijn alleen het werk van Adenauer. Elke poging om een herenigd Duitsland te laten deelnemen aan de verdragen van Parijs en hei Noordatlantisch pact is voor Oostduitsland voor eeuwig onaanvaardbaar. Grotewohl was van oordeel, dat de oplossing van het vraagstuk der Euro pese veiligheid vele hinderpalen voor de hereniging van Duitsland uit de weg zal ruimen. Daarom werd z.i. de veiligheid in Europa als eerste punt genoemd in de richtlijnen van de re geringsleiders aan hun ministers van buitenlandse zaken. Voor een toenadering tussen Oost- GENEVE, 12 Aug. De vraag, of het in de nabije toekomst moge lijk zal zijn, waterstofenergie voor vreedzame doeleinden te gebruiken, staat niet op de agenda van de internationale conferentie over atoom-- energie te Genève. Maar buiten de formele zittingen wordt over dit vraagstuk waarschijnlijk meer gesproken dan over enig ander toekomst - probleem. De waterstofkracht, die niet door atoomsplitsing, maar door atoomfusie ontstaat, is tot dusver buiten de wetenschappelijke wereld alleen bekend geworden als de bron van de schrikbarend grote explo sieve capaciteit van de waterstofbom. Maar de mogelijkheid, om de ge weldige hoeveelheid energie, die tot stand wordt gebracht door de fusie, van waterstofatomen zodanig te regelen, dat zij voor constructieve in plaats van voor destructieve doeleinden kan worden gebruikt, is reeds jl. Maandag door de voorzitter van de conferentie, de Indische geleerde prof. Homi Bhabha, in zijn openingsrede naar vo ren gebracht. Sedertdien heeft dit pro bleem het onderwerp gevormd voor heel veel discussies van min of meer speculatieve aard, vooral in sommige lekenkringen, waar men zich niet heeft willen neerleggen bij de waarschuwing van deskundigen, dat het verkeerd is al te veel op de gebeurtenissen voor uit te willen lopen. Zowel de leider van de Britse dele gatie, Sir John Cockcroft, als die van de Amerikaanse delegatie, admiraal Lewis L. Strauss, hebben onder een kruisvuur van vragen van journalisten na lange aarzeling toegegeven, dat er in hun landen wetenschappelijke on derzoekingen worden gedaan naar de mogelijkheid van het gebruik van wa terstofenergie voor vreedzame doelein den. Maar Sir John Cockcroft zei, dat het zeker nog wel een generatie zou duren eer de oplossing zou zijn ge vonden en in practijk zou kunnen worden gebracht, en admiraal Strauss weigerde ook maar enige voorspelling te doen omtrent de tijd, die het vinden van de oplossing zou vergen, ook al gaf hij, evenals de Engelse delegatie leden toe, dat er „enige vooruitgang” wordt gemaakt. rê s i i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1