p ELOUT VAN SOETERWOUDE STR< een cineacje en een Praag zegt men. merk ik Een wandeling, avondmaal WRIGLEY ftsfd heerlijk - verfrissend I I I in complete Duitser stal een tweemaster PUZZLE fl IH fe werd 150 jaar geleden geboren Ook geen Nederlandse advocaat naar Indonesië Men ziet hier chique noch sjofel geklede mensen op straat L mm Achter het Ijzeren Gordijn (II) Re derda Ove verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust PRAAG, Aug. 1955. men- VANDAAG EENS SERPENTINE A Moulin Rouge B Maar kon nog net achterhaald worden Jazz weer nu anf in het 1 sjechisch overlegd, ven, speelgoed, aardewerk. Gebruik kernenergie is zeer gevaarlijk \7 andaag is het 150 jaar geleden dat jhr mr P. J. Elout van Soeterwoude, die in de vorige eeuw op staatkundig en kerkelijk gebied in ons land een vooraanstaande plaats heeft ingenomen, werd geboren. Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! kamertje zonder telefoon.... ,,Ik heb vrij veel bagage ..Tja Er wordt even Het resultaat is, dat een Tsjechische gast zijn grotere kamer moet afstaan. Als ik de for mulieren ingevuld heb kijk ik om me heen naar een chausseur om mijn koffers naar boven te dragen. Er is er geen. De vrouwelijke lift bediende ontfermt zich erover. RAAG is overvol. De SPARTAKIADE heeft zoveel sen naar de hoofdstad getrokken, dat er ner gens meer een plaatsje vrij is. De receptie van het PALACE HOTEL kijkt dan ook zorglijk als ik met mijn koffers de hall binnen stap. „We hebben alleen nog een heel klein Oplossing vorige puzzle Ijs met slagroom Minister Luns naar de West 01 -wil w IHr La s /ito» Donderdag ll Augustus 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD re a feit 3 I; Ingezonden Mededeling (Adv.) trappen, de kolossale spiegels Ingezonden Mededeling (Adv.) de van za- j'i ’s-GRAVENHAGE, 10 Aug. De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zal, voor zijn bezoek aan New York ter bijwoning van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties, enkele dagen in Suriname en de Antillen verblijven. Op het gebied van ontspanning is er ruime keus. En de commu nistische propaganda neemt daar bij niet zo’n grote plaats in als men wel zou verwachten. Weg rang 1 oordee ker W betalei Het ui van Gev aan drach De v< Veen vervolging van hen, die met de afscheiding van 1834 waren meegegaan. In 1886 ging ook Elout met de Doleantie mee. Hij diende de akte van afscheid bij het Hervormd kerkbe- Hl BI, LE autori keersc perse, Boor Sti aat K 111 een gezonde gewoonte De avond valt. loop nog even de straat op om Ik een luchtje te scheppen. Het hotel ligt den. De opvarende, die later de 27- jarige F. von K. uit Viensen in Duits land bleek te zijn, heeft zich zonder verzet aan de politie overgegeven. De „Aldebaran” werd naar Hoek v. Holland teruggebracht, waar de Duit ser op het politiebureau een eerste Op vier mijnen in Limburg den op het ogenblik proeven p, nomen met een nieuw soort veilij. heidshelm. Ondergronds is htl hoofddeksel een pet en boven gronds een helm. Een van de grolt voordelen van de nieuwe plastic pet is, dat ze een grotere schokbc- stendigheid bezit. De foto toom een mijnwerker, een z.g. „Ondtu gronder”, die kennelijk erg in zijn schik is met zijn nieuwe plastic pet. Praag in vacantie-stemming: Even een kiekje maken voor het museum op het historische Wenceslas Platz, in het hartje van de stad. n ook de van de ingang. En de de sombere zalen met Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo’n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, ’t Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand! verhoor werd afgenomen. F. vonl schijnt met een eveneens gestolen kJ in Schiedam aan boord van het 3 te zijn gegaan. De „Aldebaran’! eigendom van de heer De Lang J Vlaardingen en vertegenwoordigt J waarde van f 30.000. klede vrouwen zijn. Aan de andere kant loopt niemand er armoedig bij. Op. I De winkels stallen ook een ruime verscheidenheid aan artikelen uit: stoffen, schoenen, chocolade, conser- Behalve winkels bevinden zich ver scheidene café’s en cafetaria’s op de WENCESLAS PLATZ. Men doet er goede zaken. Er zijn ook een stuk of wat bioscopen. In eén draait een nieu we Russische versie van Shakespea re’s ROMEO EN JULIA. In een an dere vertoont men voor de zoveelste week MOULIN ROUGE, in het En gels, met Tsjechische onderschriften. En de hoofdfilm in een derde bios coop is een Tsjechische kleurenfilm, getiteld HUDBA Z MARSU. De film trekt al wekenlang volle zalen maar de critiek hee'ft er geen goed woord voor over, omdat het lachwekkende gegeven in een goed georganiseerde communistische maatschappij onbe staanbaar zou zijn. Het publiek ver- PROTEST Elout van Soeterwoude behoorde in 1842 tot de „zeven Haagse heren”, die een adres hebben gericht tot de Al gemene Synode der Ned. Herv. Kerk en in 1843 hun ge schrift „aan de Hervormde gemeenten in Nederland” de den uitgaan, waarin zij krachtig protesteerden tegen de GENEVE, 10 Aug. „Indien dj een of ander ongeluk een grote h»| veelheid radio-activiteit, afkomsql van een kernenergie-centrale. m vrij komen, zou er in een getei rondom, met een straal van twl kilometer, niemand in leven - ven”, aldus hebben W. G. Marlt; en T. H. Fry, deskundigen van s Britse instituut voor kernsplitsing- onderzoekingen te Harwell, op tt internationale atoomkrachtconfe rentie te Geneve verklaard. Zij voegden hieraan de waarscta-l wing toe: „Het is van groot belanjl de terugval te vermijden, die ea grote ramp in de beginperiode va de ontwikkeling der kernenergie- industrie zou veroorzaken.” —o- Suzan zal D. 6p 19 Geleg van Lamn Jhr Elout van Soeterwoude werd 11 Aug. 1805 te 's- Gravenhage geboren. Hij was een tijdgenoot en vriend van mr G. Groen van Prinsterer. Hij studeerde aan de R.U. te Leiden letteren en rechten. In Febr. 1828 promoveerde hij magna cum laude tot doctor in de beide rechten en in 1829 volgde zijn benoe ming tot commies bij de Raad van State. In 1853 nam Elout voor het toenmalige district Gorin- chem zitting in de Tweede Kamer, waar hij met Groen van Prinsterer en baron Mackay behoorde tot de voor lopers der AR-richting. In 1874 trok hij zich terug uit het openbare leven, maar in 1879 kreeg hij opnieuw in de Tweede Kamer zitting. Van 1885—1887 maakte hij deel uit van de Eerste Kamer. DEN HAAG, 10 Aug. Indonesië heeft op de vraag van de Nederlandse Regering of in het algemeen een pro minente Nederlandse advocaat kan worden toegelaten voor de verdedi ging van de Nederlandse arrestanten een afwijzend antwoord gegeven. Hierna heeft de Nederlandse Rege ring tegen deze beslissing geprotes teerd en haar verzoek om toelating van een Nederlands advocaat herhaald. Uit een communique van de Neder landse ambassade in Washington kon immers worden afgeleid, dat Indone sië tegen uitzending van een Neder landse advocaat uit Nederland geen bezwaar had. Op het laatste bezoek van de Indonesische Regering is nog niet gereageerd. Het ministerie van buitenlandse ken in Den Haag deelt verder mee, dat geen visa voor bepaalde met name genoemde Nederlandse rechtsgeleer den zijn aangevraagd en van een wei gering van deze visa dus niet kan worden gesproken, zoals persberich ten meldden. vIlODE ningeIhté ‘onreÏHk antwoord trad als De dÜ1 rene P- namens reeds eei j bewuste beheer e houden prov. Sr k. M. g over de ding” er polder d dat er g gen” be artikel litie voc De A dat een I yoor at I tieerbui I grondw; I hewezei Mr I strookb nadelig bel te polder Volgen: grote s bepalin dat, als van he1 geven, dat vei Hij dat ’i hand zelf ka geen geen reek' veror of 4 Krachtig heeft Elout van Soesterwoude geijverd voor de Ned. Geref. Kerken (Doleantie) die op 17 Juni 1892 tot stand kwam. Elout heeft zich met name verdienstelijk gemaakt in de strijd voor de christelijke school en tal van bijzondere scholen in ons land dragen dan ook zijn naam. PETITIONNEMENT Na het gehouden volkspetitionnement voor de vrije christelijke school behoorde Elout tot hen, die aan ko- ning Willem III op 3 Aug. 1878 op het Loo het smeek schrift voor de School met de Bijbel aanboden. Ook behoorde Elout tot de stichters van de Vrije Uni- versiteit en bij de opening dezer universiteit, op 20 Oct. 1880 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, bood hij namens een groep vrienden een som van honderdduizend gulden aan. Tot op zeer hoge leeftijd leefde hij met de V.U. mede en in 1891, toen hij reeds 86 jaar was, was hij op de jaarvergadering dezer universiteit aanwezig. Reeds vroeg sloot hij zich aan bij het gezelschap der „christelijke vrienden”, waaruit later de Réveilkring is voortgekomen. .(Van onze correspondent Alfred van Sprang.) ’s-GRAVENHAGE, 10 Aug. Een vijftien meter lange blauwe tweemas ter, de „Aldebaran’’ is vannacht om streeks kwart voor één uit de Wilhel- minahaven te Schiedam gestolen. De dief, die de Duitse nationaliteit heeft, was met het jacht reeds de maakt er zich echter kostelijk mee. Nieuwe Waterweg afgevaren. De Rijkspolitie te water is direct na de melding van de diefstal met een loodsboot van Hoek van Holland uit gevaren en heeft het schip, dat zich toen reeds buiten de Waterweg be vond, aangehouden. De Duitser kon worden gearresteerd. Vannacht omstreeks kwart voor één zag een chauffeur van een watertaxi uit Schiedam een man op verdachte wijze rondscharrelen nabij de Wilhel- minahaven te Schiedam. Toen hij even later de „Aldebaran” zag wegvaren, meldde hij dit aan de Rijkspolitie te water, die onmiddellijk maatregelen nam. In Hoek van Holland werd in allerijl een loodsboot in gereedheid ge bracht, waarmede de Rijkspolitie te water, geassisteerd door de politie te Hoek van Holland uitvoer. Buiten hun overhemd los gemaakt. „Diner.....?” vraagt één kellners. „Graag. „Alstublief Hij geeft me een spijskaart, die al leen maar Tsjechische namen ver meldt. De kellner blijkt echter Duits te spreken. Geduldig somt hij op wat er te krijgen is. Het klinkt allemaal beter dan het in werkelijkheid is. En de prijzen zijn nogal hoog. Die zijn echter door de staat vastgesteld en gelden voor alle restaurants van de zelfde klasse. De gerechten zijn ook zo’n beetje gelijk. In het éne restau rant mag de kok wat beter zijn dan in het andere, maar veel verschil is er niet. De nationalisatie heeft oók op dit gebied vervlakking veroor zaakt. Ik bestel 200 gram kalfsvlees met rijst, een portie compote, ijs met slag room en een fles bier. De rekening bedraagt 24 kronen oftewel 22.50 gul den. En al is het fooienstelsel eigen lijk als kapitalistische gewoonte af ge schaft, de kellner accepteert de aan geboden fooi niettemin zonder enige vorm van protest. De kamer is schoon. De inventaris is echter erg ouderwets. Een ledikant met koperen versieringen. Een grote kast. Een tafeltje en een stoel. En een divan. Er hangen geen vitrages voor het raam. En er is maar één, minuscule handdoek. Het PALACE HOTEL is een oud hotel. Dat bewijze: twee monumentale beelden aan weerszijden en vlakbij de WENCESLAS PLATZ:; de Coolsingel van Praag. Het is er déuk. Een grote menigte flaneert over de brede trottoirs. Ik laat hen een poos je aan me voorbij trekken. De men sen zien er over het algemeen be hoorlijk gekleed uit. Het valt me echter op, dat veel mannen geen das dragen. En dat er helemaal geen werkelijk-sjiek ge- Het is te laat om te proberen (des noods zwart) een kaartje te bemach tigen. Daarom loop ik maar een cineac binnen. Het programma is echter wei nig aantrekkelijk. Eerst een goed journaal van de SPARTAKIADE. Dan een langdradige film over het mu seum, dat ter ere van de overleden president Klement Gottwald gesticht is. Vervolgens laat men zien hoe gloei lampen vervaardigd worden. Een overigens matige - tekenfilm zorgt even voor een lach. Daarna is het weer dodelijke ernst. Een ingewikkel de documentaire brengt het testen van staal in beeld. En tenslotte is er een Russisch journaal dat achter eenvolgens vertoont: een nieuwe ma chine om aardappelen te poten, een vrouwelijke arbeider, die sneller ka toen kan spinnen dan iemand anders, -- - - een nieuwe methode om melk te ver- gaats _wist men het schip aan te hou- pakken en een faze uit de opleiding tot treinbestuurder. Het programma duurt precies een uur. Buiten de tekenfilm verschijnen er een uur lang niets dan arbeiders en machines en fabrieken op het doek. Niets vermakelijks. Niets zo- maar-leuk-om-naar-te-kijken. Zelfs geen aardig meisje.... Van A naar B (dus naar beneden, naar boven enz.) woorden invullen, die voldoen aan de volgende omschrij vingen. Elk woord begint steeds met de laatste letter van het voorgaande woord. Tussen haakjes is aangegeven, uit hoeveel letters het gevraagde woord bestaat. Bij goede oplossing vormen de letters in de dubbelomlijn- de vakjes van links naar rechts gele zen een functie. Snel vervliegend (8), lekkerbek (10), grote hoeveelheid (5), ternau wernood (5), interest (5), boom (3), onwrikbaar (3), jaargetijde (5), on dervinden (7), hachelijk (7), wat men haast vanzelf doet (8), fabelachtig dier (8), reukorgaan (4), eenvoudig (5), bouwval (5), kim (6). HORIZONTAAL: 1. courage; 7. me dio; 8. ruw; 9. larf; 10. geur; 11. erg- 12. aarde; 14. blokhut. VERTICAAL: 2. oud; 3. roos; 4. gar de; 5. smullen; 6. zwerven; 10. regel' 11. bank; 13. reu. Het is helemaal donker als ik buiten kom. De straatverlichting is aan. En van sommige gebouwen straalt neonlicht in ver schillende kleuren. Het is nog steeds druk op straat. En kele levensmiddelen winkels zijn nog open. In de etalage van een radiozaak staat ’n televisietoe stel in bedrijf. Drom men mensen ver dringen zich ervoor om er een glimp van op te vangen. Op de hoek van ’n zijstraat wordt war me worst met mos terd en een snee zwart brood ver kocht, zoals bij on? haring. Er is veel belangstelling voor. In de buurt staat een oude vrouw lo terijbriefjes aan te prijzen. Door de open vensters van een dancing klinkt schetterende jazz muziek. Een heel stel opgeschoten jongens staat er op het trottoir naar te luisteren. Het is allemaal heel gewoon. Precies zoals in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Brussel of Wenen. Maar het is natuurlijk maar de buitenkant van het leven. Er is nog meer. Het is echter nog te vroeg om daarover al een oor deel te vellen. (NADRUK VERBODEN) Het is etenstijd. De donkere, half-ondergrondse eet zaal zonder vensters is benauwd- warm. Verscheidene gasten hebben twee monumentale beelden marmeren t haar zware betimmeringen. Het was voor de oorlog één van de dan ook hun colbertje over de leu- ning van hun stoel gehangen. En de kellners hebben hun zwarte dasje af gelegd en het bovenste knoopje van betere hotels in Praag. Nu is het, evenals alle andere hotels, gena tionaliseerd. De regering brengt er bij voorkeur officiële gasten uit het Oosten (de Westerse gasten logeren in het meer luxueuze ALCRON HOTEL) in onder. Ter gelegenheid van de SPARTA-KIADE heeft men er alle buitenlandse journalisten in geplaatst. VRIJDAG 12 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 m.) VARA: ”1 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gr". I 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantietel I 8.30 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. SM Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de kinderen-1 9.25 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 VE de kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis". cans 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Viot' en piano.' 10.40 Gram. 11.40 Voor de jeug: AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land-e tuinb. meded. 12.35 Sport en progno» 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Medeid gr. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Gt 15.15 Pianospel. 15.30 Amus. muz. VAM Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 Grain Ij*" Gram. 18.00 Nieuws en act. 18.20 muz. 18.45 „Klaar - voor het Gouda: Jaar”, caus. 19.00 Gr. 19.15 Lichte VPRO: 19.30 „Ik herinner mij' cans. W „Op bezoek bij anderen”, caus. 20.00 N«> 20.05 Ber. en boekbespr. 20.15 Vocrd: 20.30 Caus. over de Ver. Naties. 2O.« „Amerika”, caus. VARA; 21.00 Mil. 21.25 Buitenl. weekoverz. 21.40 Sak* gc-festival: Philh. ork VPRO: 22.40 c'atg”, caus. 22.45 Avondwijding. AH-’ 23 00 Nieuws en SOS ber. 23.15-24 00 G: HILVERSUM II (298 m.) KRO: M" Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Nieuws en ber. 8.00 Pontificale hoogmis. 9.45 Gr®- 10.00 Amus. muz. 10.30 Gram. 1100 W de zieken. 11.40 Mannenkoor. 12 00 At- gelus. 12-03 Instr, octet. 12.30 Land- tuinb.meded. 12.33 Voor de vrouw, l'-’i Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws® Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 134’ d. vrouw. 14.00 Omr. ork. 14.45 Grant stuur in en sloot zich aan bij de toenmalige Chr. Geref. Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Kerk de zieken. 17.00 Voor de jeugd. L-i’“ 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.30 Vrag' beantw. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws, k Regeringsuitz.: Verklaring en toelich i-^ waarin opgenomen het emigratiepi®" door H. A. van Luyk. 19.30 Avondje en lit. kal. 19.45 Verz. progr. v. d. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 Gram. Muzikale quiz. 22.00 „Humor en hume“ j caus. 22.15 Zang en piano. 22.35 G 22.45 Gewijde muz. 23.00 Nieuws. 21.00 Gram. BRUSSEL (324 m.) 12.00 Gram. Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. Gram. 14.00 Omr. ork. 15.00 Gram. Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. Lichte muz. 18.00 Zang en piano- Voordr. 18.20 Zang en piano. 18-30 de soldaten. 19.00 Nieuws. 18.49 20.00 „Die Entführung aus dem 2Jj opera. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws- „Die Entführung aus dem Serail (verv.). 22.55-23.00 Nieuws. m'. ion ■ff. S&y..

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4