K.W. F. TE GENEVE GEOPEND uit In Amsterdam staken ruim 3000 havenarbeiders „zware jongens” Leeuwarden ontsnapt Deze week beginnen Russisch- Duitse onderhandelingen Hammerskjoeld Openingsrede van Auto door trein 1 wee Het weer Europa Brits betoog over dreigend brandstoffentekort gegrepen Afloop schooljaar deed werkloos heid stijgen n 'na PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND £1 Mef een touw over hei water Eis tot loonsverhoging in Duitse spoormannen willen meer loon Nederlandse ambassadeur maakte kanotocht Maar later werden Twee van de vier inzittenden kwamen om het leven zij gegrepen Joodse jongen terug bij zijn familie Nieuwe gevechten in Algerije Zuidslavische journalist over de Sowjet-Unie Incidenten voor vakbondsgebouw Soehrawardy waarschijnlijk premier van Pakistan Geen zekerheid over de koolzaadprijs Tegen geparkeerde auto gereden en gedood Voorbereidingen van conferentie DE BILT ZEGT: Minder wind Als ieder jaar: ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3160 (Zie pagina 4). ÏS 3 o- DINSDAG 9 AUG. 1955 Directeur: JACQ DE SV11Ï Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord bij het aanwenden van kernenergie als algemene krachtbron, wil de wereld zich niet voor een schaarste aan brand stof zien geplaatst. De twee geleerden gaan er van uit, dat de wereldbevolking van 2,4 mil liard in 1950 tot ongeveer 3,2 milliard zielen in 2000 zal toenemen. Aangeno men, dat de bevolking jaarlijks met zes procent toeneemt, zullen er in 2050 4,3 milliard mensen zijn. Voorts schat ten zij, dat de wereld in het jaar 2000 per jaar een hoeveelheid brandstof ge lijkstaand aan 7,5 milliard ton steen kool nodig zal hebben. Ruim de helft 90 jaar heeft bereikt. de vrouw heeft jarenlang slechts yoghurt, fruit en thee bestaan. Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen warden, missaris aanwezig stellen. 4 IH ALARM Een andere die dit zag, trok zijn pi- I en loste een waarschuwings schot in de lucht. Inmiddels was ver- ATOOMCONFERENTIE WINNIPEG, 9 Aug. De kanotocht van de Nederlandse ambassadeur in Canada, A. H. J. Lovink, over de Churehill-rivier in Noord Saskatche wan is bijna geëindigd. Ambassadeur Lovink maakt de 450 mijl lange tocht in gezelschap van vijf andere vooraan staande personen. Functionarissen van de Hudson Bay Company te Winnipeg deelden Maan dag mee, bericht te hebben ontvangen, dat de kanovaarders de Pelican Nar rows zijn gepasseerd en verwachten Zaterdag in Manitoba aan te komen. De kanotocht werd 16 dagen geleden te He a la Crcsse in Saskatchewan be gonnen. In het plaatsje Mardin is de oudste vrouw van Turkije overle den. Zij zou 173 jaar zijn, bracht acht kinderen ter wereld en heeft 48 kleinkinderen ge had van wie er een nu de leeftijd van Het dieet van uit de kwesties en der Duitse krijgsgevangenen in Moskou bespro ken dienen te worden. De socialistische oppositie heeft dr Adenauer intussen verweten, dat h’j in zijn dankbrief aan de Westelijke re geringsleiders na de conferentie van Genève verzuimd heeft, uitdrukkelijk gewag te maken van Duitslands een- heidswensen. Toen na de vergadering de staken de arbeiders in optocht naar het ge bouw van de Centrale Borjd van Werk nemers in het Transportbedrijf trok ken een bond die bij het N.V.V. be hoort troffen zij daar een aantal politie-agenten aan. Daar de demon stranten zich aan de overzijde tegen over het gebouw opstelden, kwam de politie in actie, en wilde de betogers verspreiden. De arbeiders verzetten zich, drongen in gesloten formatie te gen de agenten op en sloten een aan tal van hen in. Een der agenten werd van achteren besprongen en tegen de grond geworpen. -x gr. 22 17 16 22 14 20 23 26 26 19 16 24 17 17 14 16 Te Boegojno in uid-Slavië zijn twee employe’s van een houtbedrijf ter dood veroordeeld wegens verduiste ring van vijf millioen dinar (circa 60.000 gld). Zes medebeklaagden kre gen gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot levenslang. T.. BONN, 8 Aug. De vakbond van het spoorwegpersoneel in Westduits- land heeft met ingang van 30 Septem ber a.s. zijn arbeidsovereenkomsten opgezegd en een loonsverhoging van 6 pet. geëist. Ter motivering van zijn eis voert de bond aan, dat de prijzen van vele goederen, vooral van levensmiddelen en andere verbruiksgoederen, en de huren de laatste tijd zijn gestegen en dat vele jonge arbeiders de laatste tijd hun ontslag nemen, omdat zij in de industrie meer kunnen verdienen. Er vallen ongeveer 270.000 arbei ders onder de arbeidsovereenkomsten. Functionarissen van de spoorwegen hebben verklaard te hopen, dat men langs vreedzame weg tot overeen stemming zal komen. LEEUWARDEN, 8 Augustus. - Twee gevangenen uit de straf gevangenis te Leeuwarden zijn er gisteren in geslaagd te ontsnap pen. Het waren Chris Blanken uit Bodegraven, oud 29 jaar, die in 1952 tot levenslang is veroordeeld wegens moord op de Woerdense agent van politie A. van Eek en de 30-jarige Herman Houben uit Maastricht. In de avonduren van Maandag werden de mannen echter door de Rijkspolitie gegrepen in de buurt van Grouw. De mannen zijn niet in gevangenis kleren ontvlucht. Zij hadden eerst Foio bovcu: Een A.V.L. mobiele brug van een opleidingsafdeling van het Amerikaanse ’eger in Duitsland, wordt, tijdens een demonstratie van de mo dern uitgerusie genie, ter gelegenheid van het bezoek van Turkse en Britse officieren, vakkundig door een soort tank over een sloot aangebracht. De demonstratie werd gehouden in de buurt van de Duitse stad Baumholder. Foto onder: een tank: waarop een ander model brug, van het type S.P.A.B., is gemonteerd, passeert de andere, juist gelegde brug. Het verschil tussen beide modellen is, dat de eerste is gemaakt om door een tank van af de be gane grond over een sloot te worden gelegd, terwijl de tweede wordt aan gebracht docr een tank, welke daartoe eerst zelf in de sloot rijdt en dan de brugdelen naar beide zijden uitklapt. GENEVE, 8 Aug. De secretaris-generaal van de V.N., Ham- aarskjoeld, heeft Maandagochtend bij de opening van de internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van kernenergie een rede uit sproken, waarin hij wees op het historisch belang van het feit, dat vooraanstaande geleerden uit 66 landen zich gaan beraden over de zo veel mogelijk de mensheid ten goede Een veertienjarige Joodse jon gen, Henry Elias geheten, die aan de zorgen van ’n rooms-katholie- ke onderwijzeres te Brussel was toevertrouwd, is Maandag onder de hoede genomen van zijn oom, de heer Hammermann, die zijn neef reeds lang heeft opgeëist. De ouders van dè knaap, die in een concentratiekamp zijn omge komen, hadden hun zoon in de oorlogsjaren laten onderduiken. De onderwijzeres had ondanks de gerechtelijke beslissing gewei gerd, het door haar aangenomen kind aan de familie terug te ge ven. Vorige week was Henry ver dwenen, toen de heer Hammer mann, die als voogd was aange wezen, de hulp der politie inriep om uitvoering aan de uitspraak te geven. Maar enige uren na zijn verdwijning werd de jongen in een gezondheidsinstituut gevon den. De oom heeft hem thans bij zich, en de onderwijzeres, die zich in hechtenis bevond sedert de verdwijning van het kind, is op vrije voeten gesteld. -o- CONSTANTINE, 8 Aug. Bij een gevecht tussen Franse veiligheidstroe pen en een bende bannelingen in het district Philippeville, nabij Constanti ne, zijn Maandag acht bannelingen ge dood en zeven gewond. Een Franse soldaat werd gedood en een ernstig gewond. In het gebied van Batna beschoten bannelingen, een particuliere auto. Bij deze beschieting vielen geen slacht offers. BELGRADO, 8 Aug. Van de be langrijkste maatregelen, die in de Sowjet-Unie worden genomen, dienen die genoemd te worden, welke de rol en de bevoegdheden van de geheime politie merkbaar geringer gemaakt hebben, aldus schrijft de Zuidslavische journalist Joze Smole in „Borba”, na een reis van drie weken in de Sowjet Unie, die hij met een delegatie van Zuidslavische journalisten heeft ge maakt. Op het ogenblik, zo zegt hij verder, is men bezig met het rehabili teren van personen, die zijn veroor deeld op valse beschuldigingen en het slachtoffer zijn van de politiek, die in de afgelopen jaren is gevoerd. Smole vestigt tevens de aandacht op genomen maatregelen tot decentra lisatie van de Sowjet-Russische indu strie en het streven van de Russische leiders, het internationale tourisme te ontwikkelen. S, AMSTERDAM, 8 Aug. De 24-uur staking van de Amsterdamse havenarbeiders, waartoe Zondag was besloten, was in de eerste mor genuren van Maandag nog niet algemeen. Vijfhonderd arbeiders, werk zaam bij de verschillende maatschappijen, waren aan het werk. Maar toen er door ruim 1200 stakers een korte vergadering was gehouden, legde de een na de ander het werk neer, en tegen het middaguur waren 3000 a 4000 arbeiders bij de staking betrokken. sterking voor de agenten gearriveerd. Twee motorzijspannen begonnen over de trottoirs heen en weer te rijden. Iets later volgden radiowagens. De dertig agenten die in actie kwamen, zetten de omliggende straten voor het rijverkeer af en veegden daarna ge zamenlijk het afgezette terrein schoon. Tijdens de relletjes werd een der be togers neergeslagen, die daarop naar een der ziekenhuizen werd overge bracht. Na een half uur waren de de monstranten in verspreide groepjes buiten het afgezette terrein gedreven, en keerde de rust min of meer terug. Volgens een officiële schatting wa ren tegen het middaguur 3000 haven arbeiders bij de staking betrokken. Tijdens de relletjes is een der demon stranten, die een brigadier van politie wijze waarop hun wetenschap kan komen. Hij herinnerde er aan, hoe president Eisenhower in 1953 in een toespraak tot de algemene vergadering der V.N. de stoot heeft gegeven tot deze con ferentie. Hij gaf uitdrukking aan de diepste „hoop van de mensheid”, aldus Hammarskjoeld, „toen hij het vooruit zicht, dat „atoomkolossen gedoemd zouden zijn voor onbepaalde tijd elkaar boosaardig in het oog te houden over een bevende wereld”, afwees en aandrong op het ontwikkelen van een doeltreffende internationale samen werking inzake het vreedzaam gebruik van atoomenergie, hetgeen zou aanto nen, dat „de grote mogenheden van de wereld, zowel van het Oosten als van het Westen, meer belang stelden in menselijke aspiraties dan in het op bouwen van een bewapening.” PSYCHOLOGISCHE WAARDE Het op vreedzame wijze aanwenden van de atoomenergie zal, volgens spre ker, grote psychologische waarde heb ben en „de beste scheppende krach ten” in de mensheid vrijmaken. Voorts zal de conferentie laten zien, dat „in tellectuele samenwerking tussen ge leerden, welke tot de tweede wereld oorlog zulk een belangrijk facet van onze beschaving was en die sindsdien door de duistere machten van de histo rie is onderbroken, opnieuw erkend wordt als een morele verantwoorde lijkheid waaraan wij ons niet kunnen onttrekken, indien wij het proces van onze gemeenschappelijke beschaving wihen blijven bevorderen”, aldus de secretaris-generaal. SPOED GEWENST Twee Britse geleerden hebben er óp de conferentie op gewezen, dat men snelle vorderingen zal moeten maken -o- KARATSJI, 8 Aug. Hoessein Soeh rawardy, de 64-jarige leider van de Awami Liga, zal Dinsdag worden be ëdigd als premier van Pakistan, aldus is van gezaghebbende zijde in Karatsji vernomen. De minister van financiën in de af getreden regering, Choudri Moham med Ali, heeft Soehrawardy Maandag officieel uitgenodigd de leiding op zich te nemen van een coalitie van Mose- leiii Liga en Awami Liga, die over een behoorlijke meerderheid in de grondwetgevende vergadering zal be schikken. BONN, 8 Aug. Ook in leidende kringen der Westduitse christelijke partij wordt er thans op aangedrongen, dat dr Adenauer zich op zijn aanstaande reis naar Moskou ook door leden van het parlement zal laten vergezellen. De leidende politici der christelijke fractie van de Bondsdag hebben Maan dag in aanwezigheid van de minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, de vooruitzichten van de conferentie besproken. Daarbij is de wens geuit, dat de uit te drukken, dat ook bondskanselier de beide voorzitters der Duitse eenheid van de buitenlandse commissies van ’t parlement in zijn delegatie zal opne men. Dit zijn de christelijke afgevaar digde Kiesinger en de socialist prof. Carlo Schmid. Ook van socialistische zijde is voor enkele dagen reeds de suggestie geopperd, dat ook de parle mentaire oppositie een plaats in de de legatie zou krijgen. Over de samen stelling van de delegatie is officieel nog niets bekend gemaakt. NAAR MURREN Minister Von Brentano en staats secretaris Hallstein zullen Dinsdag naar Mürren in Zwitserland reizen om daar met dr Adenauer opnieuw te spreken over de Russisch-Duitse on derhandelingen, die deze week in Pa rijs zullen worden begonnen. Aange nomen wordt, dat daarbij de laatste hand zal worden gelegd aan het aide mémoire dat de bondsregering in Pa rijs aan de Russische ambassadeur wil overhandigen teneinde haar wens DEN HAAG, 8 Aug. Er is nog geen prijs voor het koolzaad, oogst 1956, vastgesteld. Het landbouwschap heeft, zoals bekend is, het standpunt ingeno- men, dat de gedragslijn moet worden gecontinueerd om voor het koolzaad een richtprijs in uitzicht te stellen, ge baseerd op de gemiddelde productie kosten met inbegrip van een redelijke ondernemerswinst. Over dit standpunt bestaat nog geen overeenstemming met de overheid, zodat over de prijs zetting van het koolzaad, oogst 1956, nog geen enkele zekerheid bestaat. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat de over heid niet zal overgaan tot het vast stellen van een prijs, zo deelt het landbouwschap mede. s NIJMEGEN, 8 Aug. Hedenmid dag is op de Waalbrug te Nijmegen de 34-jarige kweker E. J. K. uit Lent met zijn motor bij de afrit bij de Bel védère tegen een rechts van de weg geparkeerde bestelauto uit Beekber gen gereden. De aanrijding was zo he- vig, dat K. zware hoofdwonden kreeg stool en ter plaatse overleed, 1 t- Een bank in Parijs is op dezelfde wijze beroofd als geschiedt in een nieuwe Franse film „Rififi”. De da ders hebben een* gat gemaakt in de vloer van een kantoor boven de bank en zijn met een ladder in het bankge bouw afgedaald zonder het alarmap- paraat in werking te hebben gesteld. Zij zijn voortvluchtig. half bewolkt regen regenbui zwaar bewolkt regenbui onbewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen DE BILT, 8 Aug. Wisselenue be wolking, met enkele buien, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige Noordelijke wind ruimend naar Oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. in het kledingmagazijn ingebroken, waar Houben zijn eigen kleding te rugvond. Blanken was zo gelukkig niet. Maar hij wist wel raad met een pakje van een andere gedetineerde. In het kledingmagazijn hebben de mannen een gat in het dak ge maakt. Met behulp van eer touw van meer dan 20 meter lengte, bleek het niet zo moeilijk te zijn om de dakgoot te bereiken. Een maal in de dakgoot aangeland gooi den de gevangenen een haak aan een touw bevestigd over het water op het hek. Langs dit touw lieten zij zich toen naar het hek glijden, waarachter de vrijheid lokte. Toen zij eenmaal buiten het ge vangenisterrein waren, kwam het slechte weer de beide mannen goed van pas, want zij konden in de duis ternis ongemerkt verdwijnen. De Gememte- en Rijkspolitie wer den terstond gealarmeerd en onmid dellijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ook alle politie-autoriteiten in het land waren spoedig met de ontvluchting op de hoogte. De Officier van Justitie te Leeu- arden, mr A. Kuipers en de Com- G van Politie waren spoedig om een onderzoek in te HOORN, 8 Augu. Twee van de vier jongelui, die gisteravond in een j gehuurde auto op een overweg bij j Hoorn door de trein zijn gegrepen, j werden op slag gedood. Zij waren op weg naar de Kermis in Hoorn. Toen de wagen door de in volle vaart passerende trein aangereden werd, werd de jeugdige Sophia Prumper uit de auto geslingerd en kwam in een i sloot terecht. Met verwondingen aan haar benen, gescheurde kleren en met bloed overdekt strompelde zij een kwartier later enkele honderden me ters verder een café binnen, waar zij geheel overstuur en stotterend vertel de, dat er een ongeluk gebeurd was. Onmiddellijk trok men op onderzoek I uit en vond het wrak van de auto, dat enkele honderden meters door de trein was meegesleurd. Het zat nog op de neus van de Dieseltrein dwars op de spoorlijn. In het wrak bevond zien, ue reeds overleden Volendanïmer W. Schilder. De andere omgekomene, de 25-jarige Th. E. J. Snoek lag een eind verder op bij de zwaar gewonde chauffeur S. Kras. De gewonden zijn naar het zieken huis vervoerd. De trein had ongeveer een uur vertraging. Het is niet voor de eerste maal, dat op deze onbewaakte overweg een on geluk is voorgevallen. De bewoners uit de omstreken hopen, dat de spoorwe gen er eens toe zullen overgaan de overweg beter te beveiligen. De over weg is reeds voorzien van knipper lichten. aanviel, terzake van openlijke geweld pleging gearresteerd. De neergeslagen staker blijkt er niet ernstig aan toe te zijn, want hij is, na in de zieken auto op verhaal te zijn gekomen, niet verder behandeld, en nu heeft hij zich bij de politie beklaagd. VEEL RUMOER De vergadering die de centrale bond voor werknemers in het transportbe drijf (N.V.V.) in de avonduren hield, heeft een zeer rumoerig verloop gehad en kon niet op de normale wijze wor den beëindigd, omdat de aanwezigen dermate luidruchtig werden, dat het de algemeen secretaris van de bond, de heer R. Laan Jr aan het slot niet mogelijk was, de discussie te beant woorden, Deze had een uitvoerig over zicht gegeven van de contracten, die sedert 1945 voor de havenarbeiders werden afgesloten, en gesproken over de gevoerde onderhandelingen voor de nieuwe C.A.O. Verscheidene havenarbeiders voer den hierop het woord. Toen een hun ner op het podium demonstratief zijn lidmaatschapsboekje verscheurde, werd dit voorbeeld door anderen ge volgd. Nadat de vergadering was gesloten, deed zich nog een incident voor. Een der arbeiders klom op het podium en wilde voor de microfoon gaan staan. Dit werd hem belet en hij werd het toneel afgeduwd. Anderen drongen echter achter hem op en even dreigde dit incident ernstiger vormen aan te nemen, totdat een brandmeester’ er in slaagde met enkele woorden de ver hitte gemoederen te kalmeren. Uitgave; Mine „Zeeuwsch Dagblad” jt'chWig Gifo 274289. fdkantoor: Goes, L. Vorststr. ftïi 2438 (b.g.g. voo-redactie voor advent, enz. 2970), ■’Tinren: Vlissingen: Nieuwstr. ^Tetef 326; Middelburg: Korte ti<str 35. Tel. administratie f Tel redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat Exploitatie: Oosterbaan &^Le Comtre N.V., hiervan zou al gebruikt moeten wor den voor het opwekken van de 9000 milliard kWu, die men dan nodig heeft. De huidige voorraad brandstof in vaste, vloeibare en in gasvorm wordt door de opstellers van het rap port geschat op een totaal dat gelijk is aan 3450 milliard ton steenkool. Hieraan voegen zij nog een door wa terkracht op te wekken hoeveelheid electriciteit toe, gelijkstaand aan 2,5 milliard ton steenkool per jaar. BOODSCHAPPEN In een boodschap aan de conferentie zegt president Eisenhower: Het atoom zelf heeft geen nationaliteit en kent geen grenzen. Het is moreel, noch im moreel. Slechts de mens kan het ten goede of ten kwade richten, aldus de president. Ook Boelganin, de Russische pre mier, zond een telegram. Hierin spreekt hij de hoop uit, dat de bij eenkomst „een grote stap vooruit zal betekenen in de ontwikkeling van de internationale wetenschappelijke sa menwerking op het gebied van vreed zaam gebruik van atoomenergie.” Waamemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Krüiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg, Ds D J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuwdorp; J. «uiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen J vu«ingen; K C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Gc-es. den HAAG, 8 Aug. Helaas deed ach in de maand Juli een niet onbe- ‘angrijke stijging van de werkloosheid loor. In de eerste plaats moet deze toename worden gezocht in de telken- Jare voorkomende inschrijving van scholieren die de onderwijsinstellingen gaan verlaten, voorts waren de plaat- sto&smogelijkheden enigszins beperkt s gevolg van de bedrijfsvacantie en lnn,slotte Dep de productiecampagne de veenderijen af en waren de eersomstandigheden voor de land- “w dermate gunstig, dat op grote naai met machines kon worden ge werkt, aantal werkloze mannen steeg tiL 23-297 tot 26-598’ terwijl de bezet- g van de aanvullende werken daal- bnH an tO-744 tot 9581, zodat het aan- 2138 Vste arheidskrachten in totaal met de^vr aantal a^s werkloos geregistreer- even°UWe-n nam toe van 3053 tot 3525, de Miens ln hoofdzaak als gevolg van °°P van het schooljaar. luh\r?Jauieve werkloosheid was eind WerUn hoogst in Drenthe met 24 roenT2etl. Per 1600 mannelijke be- e.naars en het laagst in Lim- o 5; het Rijksgemiddelde be- 'g tegen 7 een 'maand tevoren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1