EISENHOWERS PLAN WORDT BESTUDEERD! al Gevolgen van gebruik atoomenergie voor de wereld van van s Faure en Pinay begin October naar Moskou Alfred van Sprang in Praag Over vijf of tien jaar per raket naar de maan Spoorwegen verhogen reizigerstarieven H ffe Ié Premier Boelganin komt op zijn woorden terug voor en Het weer Europa Massale staking in Marrakesj Engeland bouwt atoom-koopvaardijschip Russisch-West- Duitse besprekingen Vrachtauto op autobus ingereden Wet-Collard getekend ^Spaans tafreel” in Emmen Prins Bernhard in Dublin Lof voor president Eisenhower, de premiers Eden en Faure ■w so J van a.s. s Maar eerst moet een onbemand projectiel de reis maken Diplomaten naar Boelganins’ landgoed Frankrijk zal in Marokko niet wijken voor dreiging of geweld Er wordt een rapport opgesteld, dat volgend jaar in Den Haag wordt besproken Met ingang van 1 September O; V PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bmimk .1. 0'3 In verband met de financiële situatie DE BILT ZEGT: Geleerden bestuderen in Londen in Premier sprak in Nationale Vergadering - -n - Weinig verandering Sowjet-geleerde onthult: Dolle koe in dierentuin A 41 N II r>S s»' WA ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8158 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZIE PAGINA 9 GD: ms- Ingezonden Mededeling (Adv.) zelfde geldt voor schepen, die van atoomenergie gebruik maken en schip- :n bassadeur Winogradof zal voeren. 'E rapporten van Vrijdagavond 7 uur *8 iter, ntv. ZATERDAG 6 ALG. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord spiegelt de verwachting, dat Russische burgers als toeristen naar het buiten land zullen mogen gaan. UITNODIGING. Intussen heeft maarschalk Boelganin alle diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou, onder wie de Amerikaanse ambassadeur en de Britse en Franse zaakgelastigden, uitgenodigd het ko mende weekeinde door te brengen op zijn landgoed in Semenofko, ongeveer 100 kilometer van Moskou. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft in verband met deze uitnodiging bekend gemaakt dat de diplomaten op het landgoed een gezamenlijk middagmaal zal worden aangeboden. Verder zullen de diplomaten naar eigen wens kun nen zwemmen, vissen of tochtjes ma ken per boot. De dag zal worden be sloten met een concert. 'ater- pol. Wil- 170 es, I ’.gen 1955 tore adig s. '55. «IBWS. oX.Pp-ONBEPERKTE GARANTIE ISI OR CE VERING. HAZETFABRIEKEN te zevenbergen an de (te lui 27 te lo. te Amsterdam, Londen, Luxemburg, Parijs, Bordeaux, Grenoble, Nice, Genève, Locarno, Berlijn, Frankfort, München, Wenen, DE BILT, 5 Augustus De weer- luidden: Stockholm, Oslo, zwaar bewolkt 25 graden zwaar bewolkt 24 graden Kopenhagen, half bewolkt 20 graden onbewolkt 21 graden licht bewolkt 24 graden licht bewolkt 17 graden onbewolkt 22 graden onbewolkt 24 graden licht bewolkt 23 graden regenbui 27 graden onbewolkt 22 graden onbewolkt 25 graden half bewolkt 21 graden zwaar bewolkt 22 graden half bewolkt 18 graden zwaar bewolkt 20 graden bruik van atoomenergie. Dit laatste punt zal op speciaal verzoek van de Russische delegatie worden bestu deerd. Men hoopt het bewuste rap port te kunnen bespreken op een volgende conferentie, die over on geveer een jaar te Den Haag zal worden gehouden. -o- 955, uur, Wil- adere iepu. land, :n: n de ilhel- rszij- aven i ge- r. vol- Het ten I xiw- van en egen cem-1 '55 ling- I Rod 1955, I uur, I oess I iledt I DE BILT, 5 Aug. Veranderlijke bewolking en mogelijk enkele buitjes, maar ook opklaringen. Overwegena matige Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. MOSKOU, 5 Aug. Volgens de Sowjet-geleerden zullen mensen in vijf tot tien jaar een reis naar de maan kunnen maken, aldus AFP. Prof. Chlebtzewitsj, voorzitter van het technische comité van de astronau- tische sectie der Sowjet-Unie dat belast is met de bestudering van het radio grafisch besturen van projectielen, heeft in een voordracht in een luchtvaart- club te Moskou verklaard, dat het zenden van een raket naar de maan reeds thans mogelijk is wat betreft de techniek van de voortdrijving en het radio grafisch besturen der projectielen. Er zou eerst een raket naar de maan kunnen worden gestuurd, met aan boord een wagen met rupswielen, die, voorzien van een compleet laborato rium en van de aarde uit bestuurd, over de maan zou rijden en gegevens over de plaatselijke omstandigheden per radio en televisie naar de aarde zou zenden. Op grond van de vooraf opgedane ervaringen zouden daarna raketten met mensen naar de maan kunnen gaan. Na de „verovering” van de maan, aldus de Sowjet-geleerde, zouden andere planeten, zoals Mars en Venus, aan de beurt kunnen komen. en van Aan het einde van de bijeenkomst heeft de Opperste Sowjet een reso lutie aangenomen van de volgende inhoud: ,,De conferentie van Genève is van historisch belang en betekent de opening van een nieuw stadium in de verbetering der betrekkingen tussen de staten, ongeacht hun po litiek en maatschappelijk stelsel, op de grondslag van vreedzame samen leving en het scheppen van ver trouwen tussen de staten”. MARRAKESJ, 5 Augustus Het jrootste deel van de Marokkaanse bevolking van Marrakesj is Vrijdag in staking gegaan uit protest tegen het besluit van de pasja, El Glawi, dat de Arabische bevolking moet be talen voor het onderhoud van een nieuw contingent Berber-troepen, dat de orde moet handhaven. De krachtige anti-nationalistische pas ja heeft 500 Berbers uit de bergen laten komen om zijn persoonlijke wacht te versterken. De inwoners van het Arabische stadsdeel moeten nu 500.000 francs per dag betalen voor het onderhoud van deze troe pen, die bij de bevolking zeer im populair zijn. De proteststaking omvat winkeliers, Arabische zakenlieden en arbeiders. Intussen is de avondklok, die op 21 Juli werd ingesteld in de Euro pese wijk Donderdag opgeheven, maar in het Arabische stadsdeel is de avondklok van kracht gebleven. In Casablanca heeft de politie 14 Ma rokkanen gearresteerd onder be schuldiging van een groot aantal pogingen tot brandstichting te heb ben gedaan. Èen militair gerechts hof in Casablanca veroordeelde Vrij dag vijf Marokkanen ter dood we gens terrorisme. Een zesde Marok kaan, ervan beschuldigd een wapen verborgen te hebben gehouden, werd tot tien maanden gevangenis straf en een boete van 12.000 francs veroordeeld. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. verbergen”. De premier verklaarde het volste vertrouwen te hebben in resident-ge- neraal Grandval bij diens pogingen Frankrijk en Marokko tot elkaar te brengen. Hij noemde het ernstig, dat in een tijd waarin Frankrijk en Marokko moeten samenwerken teneinde teza men de toekomst van Marokko op te bouwen, alles gebeurt alsof extremis ten soms uit het buitenland afkom stig of door buitenlanders geïnspireerd pogen zich tegen de maatregelen van Frankrijk te verzetten. -o- LONDEN, 5 Aug. Britse geleerden bereiden op het ogenblik plannen voor voor de bouw van een door atoom kracht voortbewogen koopvaardijschip, aldus is Vrijdag meegedeeld door de nationale vereniging voor onderzoe kingen op het gebied van de scheeps bouw. Een groep deskundigen is thans aan het werk in het Britse centrum voor atoomonderzoekingen te Harwell. BONN, 5 Augustus De eerste di plomatieke besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek zullen volgende week in Parijs begin nen, zo is vandaag in Bonn officieel medegedeeld. Bonn wil bij deze gelegenheid een poging doen om ook het vraagstuk van de Duitse hereniging en de mogelijk heid van een terugkeer van de nog in Rusland verblijvende Duitse krijgsge vangenen op de agenda der conferen tie in Moskou te plaatsen. De Sowjet- regering heeft in haar nota aan Bonn slechts het aanknopen van diplomatie ke, economische en culturele betrek- kingen als hoofdpunten der conferen tie genoemd. De Westduitse regering is echter, naar een woordvoerder me dedeelde, voornemens reeds in Parijs een aide memoire te overhandigen, waarin de kwesties worden genoemd, die naar opvatting eveneens behandeld I dienen te worden. Naar reeds eerder door de partij van dr Adenauer is ver klaard, kunnen de Russische onder handelaars moeilijk aannemen, dat de kwesties der hereniging en der krijgs gevangenen bij de conferentie van Duitse zijde zullen worden doodgezwe gen. De Westduitse ambassadeur in Parijs Von Maltzan, zal tijdens het weekeinde naar Bonn komen om in structies te ontvangen voor de bespre kingen, die hij met de Russische am- 2.0000 Arabische politici hebben Vrijdag op een openbare bijeenkomst te Amman, luidkeels leuzen geuit te gen Engeland, de V.S. en vooral Frankrijk in verband met de buiten landse politiek dier landen tegenover de Arabieren. MAROKKO Aangaande de toestand in Marokko zei de Franse premier, dat verzetsstrij ders in de maand Juni een record-aan- tal van 805 aanslagen hebben gepleegd. Naar aanleiding hiervan zei hij: „Frankrijk zal voor geen bedreiging, intimidatie of terrorisme wijken. Geen geweld, geen druk zal van de Franse regering een regeling kunnen afdwin gen of problemen voor haar kunnen 0®®| BAARN, 5 Aug. Een kleine vrachtauto is vanavond op de kruising Bunschoterstraat in de rijksweg Baarn Hoevelaken met grote snelheid inge reden op een autobus, die met arbei ders van de Zuiderzeewerken onder weg was naar Edam. De bestuurder van de vrachtwagen, de 55-jarige v. d. Brink uit Amers foort, zou de bus geen voorrang heb ben verleend. Door de botsing werd de heer v. d. B. uit de auto geslingerd en bleef do delijk gewond aan de kant van de weg liggen. De autobus, die een halve slag om had gemaakt, werd aan de linkerzijde gedeeltelijk opengereten. Het gelukte de chauffeur de bus in bedwang te houden, slechts gedeelte lijk gekanteld kwam zij in een greppel tot stilstand. Wonder boven wonder liep geen van en contacten I de veertig inzittenden van de bus enig West, Hierin weer- letsel op. verhoogd, worden thans verhoogd met respectievelijk gemiddeld 12 en 13,5 procent. Deze percentages kun nen op sommige afstanden wat ho ger of lager liggen. De prijzen van de weektrajectkaarten, de vastrechtkaarten en de jeugd- kaarten blijven derhalve gehand haafd op het niveau van 1952. De prijzen van de algemene abonne- mentkaarten worden met 10 gulden voor de derde klasse en met 14 gul den (15 gulden voor de eerste maand) voor de tweede klasse ver hoogd. Zij komen derhalve op 135,voor de tweede en 95,voor de derde klasse in de eerste maand, en op 115,respectievelijk 80,voor de volgende aansluitende maanden. De verhoogde tarieven zullen ingaan op 1 September aanstaande. PARIJS, 5 Aug. Premier Faure van Frankrijk heeft vandaag In de Nationale Vergadering meegedeeld, dat hij en minister van Buitenlandse Za ken, Pinav, begin October naar Moskou zullen gaan. In een politieke verkla ring zei de Franse eerste minister, dat de invloed van Frankrijk bij het stre ven naar vermindering van de internationale spanning „des te groter zal zijn, naar mate wij steunen op een hechtere Europese organisatie en op een meer eensgezinde Franse gemeenschap”. Over de conferentie van Genève verklaarde Faure, dat ongetwijfeld niet alle vraagstukken zijn opgelost, doch dat er geen enkele verwaar loosd is. Het overleg werd evenwel voortgezet, zoals bleek uit de lopen de onderhandelingen tussen de V.S. en communistisch China over het re- patriëringsvraagstuk. BRUSSEL, 5 Aug. Koning Boude- wijn van België heeft Woensdag de schoolwet van minister Collard, die tot zoveel beroering in de afgelopen tijd aanleiding heeft gegeven, getekend. Deze wet vermindert de subsidie aan bijzondere scholen en stelt een zekere staatscontrole in. Zij wil ook voor de genen, die dat wensen, in overwegend katholieke streken openbaar onderwijs utitiiijrv maken. In sommige Vlaamse gemeenten zijn op officiële gebouwen bekendmakin gen voorgehangen, dat „de dwangwet aldaar niet zal worden toegepast. LONDEN, 5 Aug. Prof. Marcus Oliphant uit Australië heeft er tijdens de in Londen gehouden conferentie van atoomgeleerden op aangedrongen, dat er studie wordt gemaakt van de biologische en medische gevolgen van atoomwapens alsmede van het vreedzame gebruik van atoomenergie. Hij wees er daarbij op, dat door atoomenergie voortbewogen vliegtuigen en sche llen een „dodelijke besmetting” achter zouden kunnen laten. Daarom zouden vliegtuigen, die door atoomenergie worden voortbewogen, van hulzen moeten zijn voorzien, die ook bij het neerstorten van toestellen in tact blijven. Het- breuk lijden. Het congres vormde een viertal commissies, die studie maken van di verse onderwerpen. In de eerste plaats komt aan de orde de nadelige gevol gen van atoomstraling op dieren, planten en het weer. Vervolgens be studeert een andere commissie de bio logische gevolgen van intensief vreed zaam gebruik van atoomenergie. Een derde commissie houdt zich bezig met de technische problemen van controle op de atoomenergie en de laatste com missie bepaalt zich bij het vraagstuk van de persoonlijke en collectieve ver antwoordelijkheid der geleerden. RAPPORT AANVAARD. De conferentie aanvaardde een rap port, waarin besloten is aan de vier regeringen, die In Genève hebben ge confereerd, het vertrouwen uit te spreken dat met kracht zal worden ge werkt om de maatregelen voor een vredelievende regeling van de interna tionale geschillen ten uitvoer te bren gen. Bovendien werd besloten, dat een groep geleerden van alle vertegen woordigde landen w.o. ook de Sowjet-Unie onder leiding van de Britse natuurkundige prof. Rotblat een rapport zal opstellen over het vernietigend vermogen van atoom wapens en over de eventuele nade lige gevolgen van het vreedzaam ge- UTRECHT, 5 Augustus In verband met de financiële situatie van de Nederlandse Spoorwegen hebben deze de toestemming gekregen tot een partiële en matige verhoging van de reizigerstarieven, zodat deze tariefsverhoging een zo beperkt mogelijk karakter zal dragen. Niet worden verhoogd de prijzen van de enkele reis- en retourkaarten beneden 20 kilometer, omvattende 32 procent van het totale aantal rei zigers dat op enkele reis- en retourbiljetten reist. De verhoging van de prijzen dezer bil jetten heeft dus betrekking op af standen van 20 kilometer en hoger. Van 20 km af worden deze prijzen verhoogd met gemiddeld zes twee derde procent, terwijl de stijging geleidelijk groter wordt op afstan den boven 150 km. De prijzen van de maandtrajectkaar- ten en weekkaarten, die bij een vo rige gelegenheid niet evenredig zijn Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. «kantoor: Goes, L. Vorststr. 2438 (b.g.g. voo- redactie V voor advent. enz. 2970), .nrpn: Vlissingen: Nieuwstr. 328; Middelburg: Korte j«tr 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: verbaan Cointre N.V., EMMEN, 5 Aug. Een dol gewor den koe heeft vanmorgen de markt in Mimen en daarna het wildpark van net dierenpark aldaar op stelten gezet. Met drie schoten uit een politiekarbijn >s de koe tenslotte afgemaakt. 0p de markt sprong het dol gewor den beest door een kraam, tengevolge waarvan vijf kinderen en een oude 'touw omver werden geworpen. De wouw moest in een ziekenhuis worden Tgenomen. Vervolgens rende het dier in de richting van de dierentuin waar “ot ach door de afrastering van gaas ooorde. Daar deed de koe verwoede invallen op ieder die haar naderde. "®n man kon nog net ontkomen door P een hek te klimmen. De runderen, ra tf11’ antilopen en struisvogels ge- nJn opwinding en een wapiti- ok verwondde zich in zijn angst aan ....lastering. De te hulp geroepen po le verscheen met karabijnen en r3rniede werd aan dit Spaanse tafe- e een afdoend einde gemaakt. -o- harlpBLI^’ -5 Augustus Prins Bern- daknt»3. yrjjdaS met een regerings- arriv/ j11 .Soesterberg te Dublin ge- blin verbli^ zalT tot Zondag in Du’ orwiA er?11Jven a^s gast van de Ierse gront <en Prins zal tevens een Prin»OIDOurs hippique bijwonen. bevrnJ 7ernhard werd bij aankomst Ned°T I001 President O’Kelly en de Snouck H1Se gezant’ jhr J- W' M' zijn tiurgronje. De Prins wordt bij •h_. u“Z0ek npcralal/l ™^^a^ rrinepo A '"O'***>*VL L4.WJL Alvorpn Llgard zur Lippe-Biesterfeld. 'an nro j et vhegveld in gezelschap spectL!!ildePt °’Kelly te verlaten, in teerde de Prins een erewacht. MOSKOU, 5 Augustus De Russische premier, maarschalk Boel- ganin, heeft vandaag tijdens de slotzitting van de Opperste Sowjet, ge- -£gd, dat de plannen van president Eisenhower voor de uitwisseling van uilitaire gegevens en het mogelijk maken van wederzijdse verkennings vluchten boven eikaars grondgebied, wel degelijk door de Russische regering wordt bestudeerd. Hij kwam daarbij terug op zijn woorden van gisteren, waarin hij heeft verklaard, dat het plan van Eisenhower onwerkelijk was en geen groot effect zou sorteren. De Sowjet-premier verdedigde zich door te zeggen, dat de buitenlandse pers zijn woorden verkeerd had uitgelegd dat het geenszins in de bedoeling van de Sowjet-Unie ligt het plan de Amerikaanse president af te wijzen! Boelganin heeft tijdens het debat, dat vijf uur duurde, waarderende woorden gesproken. Hij zei met grote voldoening te hebben opgemerkt, dat zowel president Eisenhower als pre mier Sir Anthony Eden en premier Edgar Faure na de conferentie de wens hebben geuit in toekomstige on derhandelingen vast te houden aan een geest van onderling begrip. Wat het plan van Eisenhower be treft zei de Sowjet-premier thans: „Natuurlijk steunen wij allereerst on ze eigen voorstellen, maar we zullen ook een studie maken van andere voorstellen, waarin goede wil, het stre ven naar vrede en pogingen tot een oplossing van moeilijke problemen te geraken, tot uitdrukking komen”. De schrijver Ilya Ehrenburg kreeg een hartelijk applaus toen hij naar de Britse, Amerikaanse en Franse volkeren verwees als „onze geal lieerden van gisteren en vandaag en, ik geloof, onze vrienden van mor gen”. De overige sprekers legden over het algemeen de nadruk op de oproep van maarschalk Boelganin tot grotere cul turele uitwisselingen en contacten tussen Oost en genen, PrinS0!ZAek begeleid door zijn moeder, mogelijk AlvXn v gard zur Lippe-Biesterfeld. T” - 'an nr» -; vliegveld in gezelschap SnL?res.ldent O’Kelly te verlaten, in- Blanke zeilen, ranke bootjes op de zoet-kabbelende golfjes onder de hoge luchten op de plassen bij Loosdrecht, zie daar de ingrediënten van het „zeilschilderij” dat daar ont stond, toen in het kader van de Internationale Holland Week op de Oud-Loosdrecht- se plas de deelnemers aan de strijd in de 16 m2 streepklasse van start gingen. Al met al werd het een fleurig stukje propaganda voor de echt- Nederlandse sport, de zeil- sport. 3 n -1? ctWW

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1