DIT IS EEN EVENEMENT! E Gedachten gaan uit naar een nationale gasmaatschappij Organisatiecommissie geïnstalleerd rw 1 In Bonn heerst pessimisme lfel I E 55 leert: Van de Zeeuwse Staten Grote droogte in Canada Vandaag wordt Prinses Irene 16 jaar Eerste motel komt in Rijswijk Eerste Kamer en belastingvoorstellen Sluiting definitief op 3 September 1 I Hereniging van Duitsland staat niet op de agenda ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijpa Ook bezoek van één dag aan Prof, dr J. Zijlstra zegt: Ki 2 i. iMI r Brits schip werd in China beschoten Illuminatie. Een evenement. Scepticisme. Goede contacten gelegd. Koelink1 wt - Gedeputeerde Canada heeft y Geen concessies. mwkwbwiwi mi' imiwiwwa De reis van dr Adenauer naar Moskou i - I E Kir i rv! k 1 1 pagina 3 5 Augustus 1955 beide belastingen kan 3 q r i tot gehele het de een Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.08 u., onder 20.24 u. Maan op 20.53 u., onder 8.20 u. de alle 1 i e- e- 6' e- e« et in )e o- or 'n Q- ca o- n- ‘n e- Vn >u- ■or an en iet ■ar te e- de iet ie. e- hij ar m or een ij- e* in ia it ir it r. ij d 5- Ir •s HONGKONG, 4 Aug. Bij het bin nenvaren van de Chinese haven Foets- jau is het Britse vrachtschip Inchwells Woensdag uit de lucht aangevallen, waarbij het werd gebombardeerd en met machinegeweren beschoten, aldus heeft de Britse marineleidlng te Hong kong medegedeeld. Eén der opvarenden is ernstig en een ander licht gewond. Sedert die vijf jaar is er veel ver anderd, stelde de minister met voldoe ning vast. De belangrijkste impuls voor deze ontwikkeling is wel gegeven door het ter beschikking komen van het aardgas en het raffinaderijgas. In de Noordelijke provincies zal het aard gasnet, dat zijn voltooiing nadert, lei den tot omschakeling van stadsgas op afstandsgas. In Zeeland heeft het gas van de cokesfabriek te Sluiskil een be langrijk afzetgebied verkregen. Prof. Zijlstra constateerde, dat in 10 van de 11 provincies thans reeds een belang rijk gastransportnet bestaat en af standsgas de basis vormt van de gas voorziening voor het overgrote deel der aldaar gelegen bedrijven, De be- Nu de duisternis ’s avonds eerder in treedt, komen grote groepen mensen de fantastische illuminatie van het parkgedeelte van E 55 in haar volle glorie bewonderen en de feërieke waterspelen, waaronder de spranke lende Zwitserse muziekfontein, door de stad Bern welwillend aan E 55 ter beschikking gesteld. De Unifesti verheugt zich thans ook in een grote belangstelling. In dit aan trekkelijke feestcentrum heerst reeds ’s middags een gezellige stemming, dank zij het feit, dat daar al van één uur af tal van orkesten en grote variéténummers in volle actie zijn. Rustig temidden van al die drukte is de organisator, Jac. Kleiboer, die nu.... regelt wat er na 3 September moet gebeuren, dus na de datum waar op E 55 definitief haar poorten sluit. Alle geruchten ten spijt kan van ver lenging geen sprake zijn. Bij het be stuur heeft ook nooit het plan bestaan tot verlenging, want op 26 September begint in de Ahoy’hal de damesbeurs Femina. Bovendien gaan verschillende deelnemers van de E 55 naar de Jaar beurs, die op 10 September begint. Tenslotte moet de Gouden Koets, het middelpunt van het Nationale Pavil joen, uiteraard weer tijdig terug naar Den Haag, met het oog op „de derde Dinsdag in September”. Met uitzondering van de grote Energiehal, welke naast de Ahoy’hal is gebouwd, worden alle paviljoens na 3 September zo snel mogelijk af gebroken om elders een definitieve bestemming te krijgen als gymnas tieklokalen en veilinggebouwen. Al zal de E 55 dus slechts drie en een halve maand duren, haar beteke nis gaat vèr uit boven die van een ge slaagde zomertentoonstelling. Zij is enerzijds een monument van Neder lands kracht en willen, waarvan de herinnering zal blijven leven bij de bezoekers, zij zal anderzijds blijken ’n stimulans te zijn voor verder ont plooiing van energie van ons land en ons volk, hetgeen van onschatbaar ge wicht zal zijn, ook als de tijden wel licht onverhoopt moeilijker zouden worden. Zo voelen het de bezoekers, de Ne derlanders, die zich enigszins trots to nen als ze hier zo aanschouwelijk voorgesteld zien wat allen tezamen in tien jaar van hard werken presteer den, maar ook de buitenlanders, die vol lof zijn over deze manifestatie en haar veelal stellen boven tal van we reldtentoonstellingen, omdat zij uiting geeft aan een idee. Reeds bij een bezoek van één dag kan men een indruk krijgen van de betekenis van deze tentoonstelling, die in de volle zin van het woord een evenement blijkt. DEN HAAG, 4 Augustus De mi nister van Economische Zaken, prof, dr J. Zijlstra, heeft vanmiddag de commissie organisatie landelijke gas voorziening geïnstalleerd. Hij sprak een rede uit, waarin hij memoreerde, dat toen in 1950 de commissie Van Itterson met haar arbeid gereed kwam, zij in haar rapport de mening uitsprak, dat de plaatselijke gasproductie, voor zover mogelijk, moest verdwijnen en vervangen door afstandsgasvoorzie- ziening. Voorts moest een landelijk gastransport- en koppelnet worden gebouwd en voor het beheer van dit landelijke net zou een geheel nieuwe bestuurlijke organisatie worden ge vormd. eenheid van zijn land. De punten zijn: het aanknopen diplomatieke betrekkingen, handelsaccoord en het vordering van de totstandkoming van een landelijk gastransportnet en het benutten van alle voordelen, welke zijn gelegen in de daardoor mogelijk gemaakte onderlinge gasuitwisseling, beschouwt spreker dan ook als de be langrijkste doelstellingen van de in de eerstkomende jaren door de regering te voeren gaspolitiek. De verantwoordelijkheid voor wat er op dit gebied moet gebeuren, moet echter niet slechts door de staat, maar door alle betrokkenen gezamenlijk worden gedragen. Nu is het tijdstip aangebroken, om de bestuurlijke voorzieningen te tref fen, opdat deze nationale gasvoorzie ning zal kunnen functionneren. Het is de taak van de commissie, om een concrete opzet hiervoor te maken. De gedachten gaan uit naar de mogelijk heid van de stichting van een natio nale maatschappij, die is gegrondvest op regionale belangen, waarin de be langhebbenden zich verenigen. Zulk een maatschappij zal dan moeten fun geren als het toporgaan van de gehele Nederlandse gasvoorziening. MONTREAL, 4 Aug. De ernstige droogte, welke reeds enige maanden in Canada heerst, heeft alleen in de provincies Quebec en Ontario een schade veroorzaakt, welke volgens de jongste raming meer dan 100 millioen bedraagt. De vochtigheid ligt bene den het gemiddelde, de weiden zijn totaal verschroeid en in Zuid-Ontario zijn grote hoeveelheden fruit ver droogd. De boeren zijn reeds begon nen hooi aan hun vee te geven, en gevreesd wordt, dat een groot aantal boeren zich bij het begin van de win ter van een deel hunner veestapel zal moeten ontdoen, hetgeen de melkpro- ducti zeer nadelig zou kunnen be ïnvloeden. Anderzijds zijn grote op pervlakten bos door brand verwoest. -o- RIJSWIJK, 4 Aug. Nog dit jaar zal Nederland zijn eerste motel bezit ten. Dit hotel voor automobilisten zal in Rijswijk, vlak bij de snelverkeersweg Den HaagRotterdam worden gebouwd en zal drie blokken met in totaal 53 flats bevatten. In elke flat kan een gezin met twee kinderen worden gehuisvest. Er zijn een zit-slaapkamer, keuken, douche-cel, toi let, Ingebouwd terras, radio, telefoon en koelkast. Voorlopig zullen 40 garages de gas ten ten dienste staan. Op het parkeer terrein komt accommodatie voor 200 wagens, evenals een benzinestation en een reparatie-inrichting. Naast de be staande taveerne Hoomwijck zal een tweede restaurant verrijzen, dat tevens als congreszaal kan dienen. Bij dit res taurant komen twee winkels, waarin voor de hotelgasten elk gangbaar arti kel tegen normale winkelprijs verkrijg baar zal zijn. De prijs van deze flats bedraagt f 10 per dag plus f 2.50 voor elk beslapen bed. Het gebruik van de garage is hierbij inbegrepen. Aldus meldt de Tel. s' i nu wel aannemen zal de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, op uitnodi ging van de regering der Sowjet-Unie naar Moskou ver trekken om daar enkele dagen besprekingen te voeren. Reeds geruime tijd geleden heeft Adenauer erin toegestemd de reis te ondernemen en zo zullen dan binnenkort Oost en West el kaar ontmoeten in de Russische hoofdstad. Na de conferentie van de Grote Vier in Genève wordt deze ontmoeting zeer waarschijnlijk één van de belangrijkste diplomatieke gebeur tenissen van dit jaar, zeker voor het in twee delen uiteengeval len Duitse rijk. Maar terecht kan de vraag worden gesteld, of deze besprekingen in Moskou veel zullen bijdragen tot de een wording van Duitsland. De voorwaarden, die daartoe van beide kanten reeds zijn gesteld en ongetwijfeld in de komende weken nog eens zullen worden onderstreept, zullen voorshands een onoverkomenlijk struikelblok vormen. In Bonn heeft men althans de Russische uitnodiging met som bere voorgevoelens ontvangen. Daarvoor is alle reden. De Rus sische regering heeft haar uitno diging n.l. vergezeld doen gaan van een aantal punten, die op de komende conferentie besproken dienen te worden, maar daarbij is niet het vraagstuk van de Duitse hereniging. De zaken, die wel aan de orde zullen komen een drie tal zijn op zichzelf belangrijk genoeg, maar vallen toch in het niet vergeleken bij het probleem, dat elke Duitser bezig houdt: de drie van een aangaan van culturele betrekkingen. West- Duitsland is een souvereine staat en kan dus naar verkiezing di plomatieke betrekkingen aankno pen. Maar de Westduitsers en ze ker ook de inwoners van Oost- Duitsland vrezen, dat dat daar mee de status quo zal gehand- haaft blijven en kunnen moeilijk geloven, dat deze nauwere con tacten, zoals door de Russen voor gesteld, een fase kunnen zijn in een eenwordingsproces. Het is dus volkomen te begrij pen, dat er in de hoofdstad van de Bondsrepubliek Bonn een groot scepticisme heerst ten aanzien van Adenauers reis. Niemand ver onderstelt, dat er verleidelijke voorstellen met betrekking tot de eenwording aan de Bondskanse lier zullen worden gedaan en sommigen gaan zelfs zo ver, dat zij de mening verkondigen, dat de Russen Audenauer met lege handen naar Bonn zullen laten terugkeren om zijn politiek pres tige in de Bondsrepubliek te ver zwakken. Concessies van Sowjetzijde worden er niet verwacht en veel eer gelooft men, dat de Russen een diplomatiek contact met Bonn willen gebruiken als een soort sanctie op de verdeling van Duitsland, zoals de ANP-corres- pondent in Bonn het formuleerde. Als één der bewijzen van deze stelling wordt in Bonn gewezen op de manier, waarop de Russi sche leiders in de laatste weken 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. De re gering kan niet begrijpen, dat sommige leden van de Eerste Kamer uit de rede van minister Van de Kleft in de Twee de Kamer over de belastingvoorstellen de conclusie hebben getrokken, dat de voorgestelde tijdelijke afschaffing van de omzetbelasting op textiel en suiker ook na 31 December 1956 wel zal voort duren. Het antwoord op die vraag zal door de dan optredende regering wor den gegeven. Het is zeker niet uitge sloten, dat dan aan de gevolgen van de algemene ouderdomsverzekerlng een grotere waarde zal worden toegekend tengevolge van de uitzetting van beste dingsmogelijkheden dan die, welke daaraan wordt gehecht door degenen, die geporteerd zijn voor een continu ering van de tijdelijke verlagingen. Nogmaals zeggen de ministers in hun antwoord aan de Eerste Kamer toe, dat bij nieuwe mogelijkheden tot belasting verlaging aan een herziening van het vrijgezellentarief bijzondere aandacht zal worden geschonken. Zij verwerpen de suggestie om te bepalen, dat de in komsten- en de vermogensbelasting sa men nooit meer mogen bedragen dan 80 pct. van het inkomen. Deze belas tingen richten zich elk op een afzon derlijk facet van de financiële draag kracht en het leggen van een relatie tussen beide belastingen kan alleen maar lelden tot willekeurige en onrede- lijke gevolgen. vilj oen en sprak haar bewondering uit voor het nuttige werk, dat hier is verricht voor het brengen van be grip voor een doelmatige inrichting van de woning. De deelnemende industrieën en an dere bedrijven zijn over het algemeen zeer tevreden vele nuttige contac ten zijn gelegd, vooral met geheel nieuwe buitenlandse relaties. De be langstelling van het publiek blijkt zich vrijwel gelijkelijk over alle onderde len van de tentoonstelling uit te strek ken. Het bestuur van de tentoonstelling heeft verscheidene wenken van het publiek ter harte genomen en ervoor gezorgd, dat thans overal duidelijk is aangegeven, hoe men de verschillende paviljoens het gemakkelijkst bereiken kan. Het aantal ingangen werd ver groot tot zes, zodat iedere bezoeker direct die paviljoens kan betreden, welke zijn bijzondere interesse heb ben. Behalve door de overal geplaatste wegwijzers is het publiek ook gediend door de vele vervoermiddelen op het terrein en de vijvers. Men kan zich comfortabel verplaatsen met de zweef- kabelbaan, de motorbootjes en de au- totreintjes. Een tocht met de wereld- gondels de lucht in, zestig meter hoog, geeft de bezoekers een prachtig over zicht over de E 55, over de gehele stad met haar wijde omgeving en langs de Nieuwe Waterweg tot de Noordzee toe. Kort na de opening van de tentoon stelling is critiek geoefend op sommige consumptieprijzen. Bij controle is ge bleken, dat enkele exploitanten te ho ge prijzen hebben berekend. Ook dat behoort tot het verleden; het bestuur heeft voor de vele cafétjes van het feestpark Unifesti een uniforme prijs regeling vastgesteld, die de instem ming blijkt te hebben van het publiek. In het algemeen zijn de consumptie prijzen niet boven het normale prijs peil in de stad; in enkele zeer popu laire gelegenheden blijven zij zelfs daar beneden. commissie zal ontvangen, ook inder- aad verder komt, niet alleen tot de “totenleden, maar tot de ..se bevolking. zou er over nog heel wat andere :.sn iets te zeggen zijn, maar wij slot nog even stilstaan bij i C. wegens zijn vertrek naar -ft genomen. Hij heeft veel en bijna veertig punten tellende agenda hebben de Prov. Staten van Zeeland in een morgen- en middagvergadering afgewerkt. Het ging dus erg vlot en het meest op merkelijke was wel, dat over het voorstel om mee te werken aan financiering van de bouw van inrichting voor geestelijk gestoorden op Walcheren geen woord werd ge zegd. Terwijl algemeen verwacht werd, dat de discussies hierover gezien de uitvoerige beschouwingen m de afdelingen de meeste tijd in beslag zouden nemen. De Staten heb ben zich daartoe niet laten „verlei den” na alles wat zij al officieus had den gezegd en aangezien ieder wel van de noodzaak van deze inrichting was overtuigd hebben zij het blijkbaar onnodig gevonden nog eens te her halen wat al was opgemerkt. Anders liep het met het voorstel om Ged. Staten een blanco machti ging te geven voor het doen van uit gaven ter voorziening in de behoef ten aan water en electriciteit in de herverkavelingsgebieden. Met vele woorden hadden Ged. Staten al laten Weten, dat zij het stellen van een bepaald bedrag niet konden accep teren, omdat niemand wist hoeveel geld deze voorziening zal kosten. Het werd een enigszins merkwaardig de- bat, dat helemaal niet ging over de noodzaak van dit voorstel daarvan was ieder Statenlid overtuigd en ook niet over het vertrouwen, dat al of niet in Ged. Staten werd gesteld, maar over de formele kant van het voorstel. Het moet gezegd, dat Baron van der Feltz een verdiend succes boekte. De juridische schermutseling met Ge deputeerde Van der Weel leidde tot een wijziging van het voorstel, n.l. de invoeging van het bedrag van twee ton, Men vraagt zich alleen af, waar om het nu ineens wél mogelijk was een bedrag te noemen en aan het be gin van de discussies nog niet.... In elk geval was hiermee aan de for mele eis voldaan en bestond er geen enkel bezwaar meer tegen aanvaar- dmg van het voorstel. at er ook nog wel het één en J ander gezegd zou worden over de instelling van een Staten commissie voor het Deltaplan was te verwachten. De praktijk zal moeten uitwijzen, of hier sprake is van de goede oplossing. Het is nog een beetje Vaag en men zal moeten afwachten, 7 de zo zeer begeerde voorlichting an de Staten door middel van deze commissie zal worden bereikt. Be- eidsbevoegdheden heeft zij niet en «at is ook juist. Die ligt wettelijk óf n handen van Ged. Staten öf in die an Prov. Staten. Gehoopt moet wor- aen, dat de voorlichting, welke de -----^ai uilb\ aaad verder komt statenleden, maar ^eeuwsi Zo zo. besluiten v gillen tot slot i„o voor onze provincie gedaan. En het leef ra Van grote moed om op zijn u ,n°g te emigreren. De heer renme lnX 's socialist in hart en nie- len r'i dat nooit onder stoe- Waren danken. Wij zullen echter, al tinoon en Z9I? onze politieke opvat- rine k princ*Pieel anders, de herinne- Zeeuu, ouden aan een rechtschapen een m rae^een nuchter oordeel, aan begrin3?’ die recht door zee ging en tuioiétkon 0Pbrengen voor de over- g g van zijn tegenstanders. T. BOTTERDAM. Eén en al drukte en bedrijvigheid is het op de E 55. Ver- iieidene tienduizenden per dag bezoeken deze grootse nationale energie- SC nifestatie. Men hoort er alle talen ter wereld spreken, men ziet er op de 111 rkeerterreinen auto’s uit de hele wereld en autobussen uit “geheel West- r' opa. E’- zÖn dagen geweest, dat meer dan .honderd scholen tegelijk de r 55 bezochten. De tentoonstelling is steeds tot in alle onderdelen in vol t drijf: een machtige manifestatie van Nederlands energie, die de bewon- "f ring wekt van de bezoekers uit binnen- en buitenland. Via de luidspreker- insialtoties worden mensen opgeroepen en daarbij krijgt men een indruk ”n"de belangstelling, die er ook ver over onze grenzen voor de E 55 bestaat. Men hoort leden van verenigingen oproepen of personeel van bedrijven uit Nestelroy en Charleroi, uit Appingedam en Munster, uit Wissekerke en rompiègne, uit Utrecht en Milaan enz. Een haadelsschool uit Tours, een „oep architecten uit allerlei landen, zakenlieden uit de Verenigde Staten, L vormen slechts enkele van de groepen, die wij dezer dagen op de ter reinen van de tentoonstelling ontmoetten. Vele jeugdigen bezoeken de E 55 en dat is een gelukkig verschijnsel, want tot de opzet van deze manifestatie be hoort in sterke mate, dat zij de jeugd en inspirerend voorbeeld wil geven. De jeugd vindt hier veel van haar ga- ding: voor de jongsten is er zelfs een origineel kinderland, voor de wat ou deren veel belangwekkends in vrijwel alle afdelingen, maar vooral in die van de spoorwegen, de luchtvaart, de scheeovaart, de chemie, de P.T.T., het bouwen en natuurlijk het Cosmorama, dat is de ruimtevaart met haar weten schappelijk gedeelte, het planetarium, het ruimteschip, de reis langs de pla- neten en de landing in de maanvallei. De tocht door het cosmorama duurt circa 50 minuten en verwekt niet al leen bij de jeugdige bezoekers, doch ook bij de volwassenen groot enthou siasme. Het is voor het eerst ter we reld, dat de mogelijkheden van de ruimtevaart op een dergelijke oor spronkelijke wijze worden getoond. Men ziet ook vele bezoekers uit Jandbouwkringen, die uiteraard in de eerste plaats belangstelling hebben voor de zeer uitgebreide en instruc tieve agrarische afdeling, speciaal voor de levende have daarvan met als „top figuren” Marijke 20, de beste melkkoe van Nederland, die de grootste pro ductie heeft, en de befaamde stam- boekstier Leopold. De dames voelen zich vooral aan getrokken tot het zeer belangrijke paviljoen, dat aan de woninginrich ting is gewijd. De Koningin vertoef de onlangs geruime tijd in dit pa- egin September zo mag men weer het Oostduitse réglem heb ben gespaard. Dit heeft de wei nig nog overgebleven Illusies ver- stoord. Het was bij voorbaat al hoogst twijfelachtig, dat de Rus sen Audenauer inzake het vraag stuk van de nog in Rusland ver blijvende krijgsgevangenen een persoonlijk succes zouden gunnen. Zij hebben al duidelijk laten blij ken, dat zij een oplossing van dit vraagstuk liever laten strekken tot vermeerdering van het pres tige der regering van de Oost duitse republiek. Kenmerkend voor de stemming, die na Geneve en na het optreden der Russische leiders in Oost-Berlijn weer is ontstaan, is het woord van Bonds- minister Strauss, die opmerkte, dat de Russen nog altijd grootste slavendrijvers van tijden zijn en nog vol plannen lot wereldverovering. Met de wetenschap, dat deze stemming leeft onder zijn volk en waarin hij, naar mag worden aangenomen, ook zelf wel zal ver keren gaat de Bondskanselier straks dus naar Moskou. Adenau er is nuchter genoeg om zijn ver wachtingen niet te hoog te stel len. Enige concessie van zijn kant kan niet worden verwacht, want zijn grote levenstaak Is geweest de Bondsrepubliek in het Westen te Integreren. Losmaking van het Westen staat niet in zijn woor denboek geschreven. Toen hij met de grootste vasthoudendheid en met succes zijn politiek beleid verdedigde, n.l. eerst opname van West-Duitsland in de Nato, en daarna praten over hereniging, heeft hij geweten, dat de Russen zich bij het eerste zouden moeten neerleggen, maar ook, dat daar op wat zou volgen. Zijn visie blijkt juist te zijn geweest en zijn onderhandelingspositie is sterk. Maar Audenauer is oud en er komt eenmaal een einde aan zjjn bewind. Wat dan? Het heeft er wel eens de schijn van, dat de Sowjets met deze factor rekening houden en pas werkelijk de Duit se kwestie willen aanpakken, als er op de zetel van Adenauer een ander zit, een man niet van het formaat van de Westduitse Bondskanselier. Ingezonden Mededeling (Adv.) 'ï-<; i'; I KW I O

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3